DE ZIERIKZEESCHE COURANT NIEUW-GUINEA-RAAD DRINGT AAN OP KOMST VAN VA-COMMISSIE NAAR WEST-PAPOEA Datum gemeenteraadsverkiezingen blijft woensdag 30 mei Zestienjarige jongen mishandelt pleegmoeder Oe Thant sprak met Indonesische en Nederlandse V.N.-delegaties Raad Zierikzee staat voor belangrijke beslissing inzake Centrale Dienst DINSDAG 23 JANUARI 1962 118e jaargang No. 19113 ZIERlKZIXSwIMElIYVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) II,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nq. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, v Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Klemmend beroep op Nederlandse regering HOLLANDIA, 22-1. - Met grote meerderheid van stemmen - vieren twintig voor en één tegen - heeft de Nieuw-Guinea-raad maandagavond een motie aangenomen, waarin er b(j de Nederlandse regering met klem op wordt aangedrongen, de Verenigde Naties te bewegen een commissie naar West-Papoea te zenden. In deze commissie zouden dan vooral vertegenwoordigers van dc Afro-Aziatische landen zitting moe ten nemen, om uit eigen waarneming de gevoelens en verlangens van de Papoea-bevolking te vernemen. De motie was ingediend door de heer Tanggahma en mede onderte kend door de leden Jouwe en Kaisiepo. De enige tegenstemmer, de heer Womsiwor, vond deze motie echter te zachtaardig. Hij wenste veel dui delijker stelling te nemen als Pa poea in het geschil tussen Neder land en Indonesië. Indonesië, zo zei hij, zegt te voelen voor onderhan delingen, doch bereidt tegelijkertijd een aanval voor en voert deze zelfs daadwerkelijk uit. Wij hebben het recht hetzelfde te doen: bereid te zijn tot onderhandelen, doch tege lijkertijd ons te versterken in de verdediging van ons land. Een tweede motie, afkomstig van een zevental raadsleden onder lei ding van de heer Jouwe, ondervond meer tegenstand. Met zeventien stemmen voor en acht tegen werd deze echter - in gewijzigde vorm - aangenomen. In deze tweede motie werd de regering met klem verzocht, hetz\j het Papoe-vrywilligerskorps uit te breiden, hetzjj in alle steden en dorpen groepen vrijwilligers op te Beslaglegging op graantoeslagen ELSPEET, 22-1. - Op tal van plaatsen op de Veluwe worden de zer dagen weer protestvergaderin gen gehouden van de bond voor bedrijfsvrjjheid in de landbouw, de zogenaamde vrije boeren. Ditmaal gaat het tegen de beslaglegging op de graantoeslag, waartoe het Land bouwschap in een aantal gevallen is overgegaan bij weigeraars voor dit schap. Dit is voor het eerst, dat het Landbouwschap 'n dergelijke maat regel heeft genomen. Tijdens een maandagavond in Elspeet gehouden grote vergadering werd besloten een deputatie te zenden naar de voedselcommissaris in Gelderland om hem mede te de len, dat de vrije boeren niet langer de registratiekaarten zullen invul len. Deze registratiekaarten dienen voor de mei-inventarisatie van de landbouw en - de gegevens ervan worden gebruikt als grondslag voor de heffingen. leiden en te bewapenen. Het laat ste deel werd later echter onder druk van verscheidene leden door de indieners teruggenomen. De Nieuw-Guinea-raad wijdde maandagavond, zoals gemeld, een bijzondere zitting, die tot diep in de nacht duurde, aan het bespreken van de wijze, waarop de Papoea bevolking meer en aktiever kan worden ingeschakeld bij de ont wikkelingen, die zijn ontstaan dooi de jongste Indonesische invasiepo ging. De zitting was druk bezocht. Vele buitenlandse correspondenten, televisie- en radioverslaggevers woonden haar bij. Dinsdag en eventueel volgende dagen zal de Nieuw-Guinea-raad zijn aandacht wijden aan het aan de Nederlandse regering uit te brengen advies over de wijze waar op en wanneer het zelfbeschik kingsrecht van de Papoea-bevol king kan worden uitgevoerd. Dit jaar daags vóór Hemelvaartsdag DEN HAAG, 22-1. Naar aanlei ding van terzake gestelde vragen deelt het ministerie van Binnen landse Zaken mede, dat de wette lijk vastgestelde datum van de aan staande gemeenteraadsverkiezingen gehandhaafd blyft op woensdag 30 mei 1962. In de pers was gesugge reerd deze verkiezingen een dag eerder te houden, omdat 30 mei dit jaar daags vóór Hemelvaartsdag valt. De pers, zo werd gesteld, zou pas op 1 juni in de gelegenheid zijn nieuws en commentaren over de verkiezingen te brengen, omdat er op hemelvaartsdag geen bladen verschijnen, aangezien, zoals be kend, bij verkiezingen altijd een zeer groot aantal schoollokalen als stemlokalen worden gebruikt wordt het ook nu noodzakelijk geacht de verkiezingen op een woensdag te houden. Op de meeste scholen kent men de vrije woensdagmiddag, zo dat bij verkiezingen op woensdag zo weinig mogelijk lesuren verlo ren gaan. Ongetwijfeld is het van groot be lang, aldus het ministerie, dat het publiek zo snel en volledig moge lijk over de uitslagen van de ver kiezingen wordt geïnformeerd. Over het algemeen vullen de pu bliciteitsmedia als pers, radio en televisie elkaar hierbij heel goed aan. Nu dit jaar de gemeenteraads verkiezingen daags vóór hemel vaartsdag vallen (dit gebeurt nau welijks in een heel mensenleven) zal iedereen, die belangstelling heeft voor de uitslag, deze thans Een krantenverkoper in west-Berlijn is op het idee gekomen „echte Westberlijnse lucht" in blikjes te verkopen. Het schijnt, dat hij onder toeristen nog klanten vindt ook voor zijn waar, welke verpakt is in blikjes ter grootte van een blikje gecondenseerde melk. Op de wikkel staan enkele bezienswaardigheden van de stad afgebeeld. De prijs? D.M. 1,50 per stuk. eerder via radio of televisie kun nen vernemen. Afwijking van de vastgestelde dag is voorts zeer bezwaarlijk om dat de gemeenten en de grote drukkerijen die voor de gemeenten werken, reeds zeer lang van tevo ren met het oog op de grote hoe veelheid te leveren drukwerk, met de datum van 30 mei rekening ge houden hebben. DE WERELD EN DE FILM In 1960 zijn in de gehele wereld in totaal 2.755 speel films vervaardigd, waarvan ruim 500 in Japan. In dat jaar waren in het geheel 41.035 speelfilms in om loop, waarvan veertig pro cent van Amerikaanse ma kelij, gevolgd door Enge land met negen procent, Frankrijk met acht procent en Italië met zeven procent. Van de 6.717 speelfilms die in 1960 in west Europa in omloop waren, was 36 pro cent uit de V.S. afkomstig, aldus het persbulletin van de Nederlandse Bioscoop bond. Begrafenis H. Oosterhuis AMSTERDAM, 22-1. Het stolfe- lijk overschot van de heer H. Oos terhuis wordt vrijdag a.s. te onge veer twee uur op de nieuwe Oos terbegraafplaats ter aarde besteld. Na de plechtige herdenking in het Concertgebouw bij de baar van de overledene wordt de rouwstoet ge formeerd die de oud-N.V.V. voor zitter naar zijn laatste rustplaats zal begeleiden. Opbrengst zomerzegels 1961 DEN HAAG, 22-1. De totaal-op brengst van de zomerzegels in 1961 heeft, ten opzichte van het jaar daarvoor, een stijging te zien ge geven van vijftien procent. Uit de toeslag van de zomerpostzegels over 1961 zal een bedrag van f 300 duizend kunnen worden uitgekeerd, zo heeft de stichting Comité voor de zomerpostzegels meegedeeld. De gelden zullen worden verdeeld over instellingen, die zich bezig houden met culturele zorg, maat schappelijk werk en volksgezond heid. Vondst in Martinikerk GRONINGEN, 22-1. In het koor van de Martinikerk te Groningen, waar de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek opgravin gen verricht, zijn de resten gevon den van twee vroegere koorsluitin gen. Het gevonden restant bestaat uit tufsteen op een fundament van zwerfkeien en dateert uit de elfde en uit de dertiende eeuw. Van de in deze eeuw gebouwde Romaanse kerk hoopt men nog meer resten te vinden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het is veel moeilijker liefde i te behouden dan te verwerven 1 Een Verenigde Naties-commissie, bestaande uit luchtvaartdeskundigen, is op het ogenblik op onderzoek in het oerwoud bij Ndola, waar in september van het afgelopen jaar het vliegtuig met secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld aan boord neerstortte. - De leden van de commis sie kregen ter plaatse een uiteenzetting over de toedracht van de ramp. Rechts op de foto H. Mankowitz, rechtskundig adviseur op luchtvaart gebied van de V.N. Familiedrama in Axel AXEL, 22-1. De 16-jarige B. van 't H. uit St.-Maartensdyk heeft zich. vrijdagmorgen tussen acht en negen uur te Axel ten huize van zjjn pleegouders, de familie W. op ergerlijke wijze aan zijn pleegmoe der vergrepen. Hij is zaterdag in de ouderlijke woning te St.-Maar- tensdijk aangehouden en voor con frontatie naar Axel op transport gesteld. Van 't H. is een pupil van de instelling „Kinderzorg" te Mid delburg, die hem bij de familie W. had uitbesteed. De rijkspolitie wilde hangende het onderzoek geen informaties verstrekken. Uit hetgeen het A.N. P. van betrokkenen vernam, valt het volgende te reconstrueren. De heer W. was enige dagen af wezig en was vergezeld van de koopman de V., eveneens uit Axel. Van 't H. was derhalve met zijn pleegmoeder alleen thuis op de boerderij. Hij heeft haar op bijzon der beestachtige wijze afgeranseld, haar een prop in de mond geduwd en zich onder bedreiging met een mes aan haar vergrepen. Van 't H., die zijn handelingen met voorbedachten rade schijn.t te hebben bedreven, verliet vrijdag morgen de door hem hermetisch afgësloten woning. Zelfs de rollui ken'had hij naar beneden gelaten. Hij ging er vandoor met de auto vande koopman V., welke deze op de .boerderij had achtergelaten. Deze auto werd zaterdagavond op de markt van de gemeente Bier vliet in ernstig beschadigde toe stand aangetroffen. De opsporing van de eigenaar leidde tot ontdek king van het gebeurde. Naar de familie W. verklaart heeft „Kinderzorg" nagelaten de pleegouders er op te wijzen, dat van 't H. een bijzonder moeilijke jongen was. De vereniging „Kin- 1 derzorg" deelt mede, dat haar maatschappelijke werker naar zijn zeggen bij de plaatsing van de jon gen bij de familie W., nu ongeveer een half jaar geleden, wel degelijk de familie heeft gewezen op het karakter van de pupil. De familie was volgens „Kinderzorg" erg op de jongen gesteld. Dodelijk arbeidsongeval AMSTERDAM, 22-1. De 36-jarige sjouwerman H. J. Vaneveld is maandagochtend tijdens het de monteren van de top van een sta len steigerskelet bij een laborato rium aan de Mauritskade te Am sterdam van negen meter hoogte gevallen en aan zijn verwondingen overleden. Opgravingen in Aardenburg AARDENBURG, 19-1. De opgra vingen in Aardenburg zullen, ge zien de bevredigende resultaten die tot nu toe werden bereikt, dit jaar voortgang vinden. In de komende wintermaanden wordt reeds een begin gemaakt met het graven van nieuwe putten. Het onderzoek naar de fundering van een Gallo-Ro- meins tempeltje dat in een van de opgravingssleuven ten zuiden van de St. Bavo is aangetroffen, zal in het voorjaar, zodra de weersom standigheden gunstiger zijn, wor den voortgezet. De plaats van het tempeltje is tijdelijk afgedekt door een dikke zandlaag, teneinde be schadigingen gedurende de winter te voorkomen. Het ligt in de be doeling de fundering na het on derzoek naar een geschikter punt in Aardenburg over te brengen en daar bovengronds te conserveren. Tanganjika wil republiek worden DAR-ES-SALAAM, 21-1. Het be- stuur van de Nationale Afrlkaar-.se Unie van Tanganjika heeft zondag een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat het land voor het eind van het jaar een repu bliek moet worden. Volgens waar nemers is de regering aan deze uit spraak gebonden. Tanganjika, een voormalig door Engeland beheerd gebied, kreeg op 9 december j.l. onafhankelijkheid. De kwestie Nieuw-Guinea NEW YORK, 22-1. De waarne mend secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant heeft maandag avond afzonderlijk overleg gepleegd met de Indonesische en Nederland se delegaties bij de V.N. over de kwestie Nieuw-Guinea. Het onderhoud met de Neder landse gedelegeerde, mr. Schür- mann, duurde een half uur. Na af loop zei mr. Schürmann te ver wachten dat deze bespreking mor gen of overmorgen zal worden voortgezet. Thant sprak ongeveer een uur met dr. Sudjarwo Tjondronegoro en Sukardjo Wirjopranoto. Sukard- jo zei dat met Thant was overeen gekomen tijdens de besprekingen zo weinig mogelijk gegevens aan de pers bekend te maken en herhaal de dat het standpunt van zijn re gering dat onderhandelingen met Nederland slechts op basis van de overdracht van het bestuur over westelijk Nieuw-Guinea mogelijk zijn, ongewijzigd is gebleven. In diplomatieke kringen was men maandag van mening dat binnen enkele dagen mogelyk direkte on derhandelingen tussen de Indone sische en Nederlandse gedelegeer den zullen worden gehouden. Tot nu toe hebben zy Thant slechts af zonderlijk gesproken en nog niet samen onderhandeld. Instelling van eigen dienst heeft de aandacht ZIERIKZEE, 22-1. Op de dinsdag avond 30 januari a.s. te houden vergadering krijgt de gemeente raad van Zierikzee te beslissen over de twee ontworpen regelingen -plan A en plan .B - ter reorgani satie van de Centrale Dienst „Noord-Zeeland". Deze twee nieu we gemeenschappelijke regelingen zijn aangepast aan nieuwe voor schriften en, aldus berichten b. en w. aan de leden van de raad, ge- ent op de wet gemeenschappelijke regelingen. Uit de toelichting van b. en w. blijkt o.a. dat de eerste regeling - ontworpen volgens het bekende plan A ook na wijziging voor Zie rikzee geen enkel voordeel biedt - behoudens een geringe financiële besparing, die wordt verkregen door de ten laste van de gem. dienst komende jaarwedde van een tweede opzichter die thans door Zierikzee wordt betaald. Overi gens, aldus b. en w. in hun toe lichting, biedt de eerste regeling geen enkel voordeel en moet der halve voor Zierikzee onaanvaard baar worden geacht. De tweede regeling, ontworpen volgens plan B, biedt geen kans van slagen, omdat de grote meer derheid van de bij de regeling aan gesloten gemeenten zich heeft uit gesproken voor toepassing van re geling A. Uit een schrijven aan de voorzitter van het algemeen be stuur blijkt intussen, dat de direc teur van de Centrale Dienst de ge noemde mogelijkheid A onvoldoen de acht en de voorkeur geeft aan mogelijkheid B. Op de raadsvergadering van 25 juli 1961 zijn t.a.v. deze aangele genheid de volgende standpunten naar voren gebracht: a.) uittreden uit de gemeen schappelijke regeling, tenzij de buitengemeenten behoefte blijken te hebben aan de medewerking van Zierikzee;" b.) zo lang mogelijk handhaven van de Centrale Dienst, tenzij de buitengemeenten daaraan geen be hoefte blijken te hebben. B. en w. z(jn thans van oordeel, dat beide standpunten in elkaar vloeien. Het resultaat van het overleg in de algemene vergade ring van de Centrale Dienst is naar het gevoelen van b. en w. zo danig, dat aan de instelling van een geheel eigen dienst de nodige aandacht dient te worden geschon ken. Een belangrijk voordeel dat aan een eigen dienst verbonden is, al dus b. en w., is het feit dat men met volledig eïgen personeel te maken heeft, hetgeen tevens nuttig geacht wordt voor de bestuurs kracht van het college Mocht de raad op de komende vergadering besluiten tot de in stelling van een eigen dienst, dan houdt dit besluit tevens uittreding in van de gemeenschappelijke re geling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1