DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bij Bari (Italië) stortte Bulgaarse straaljager neer Uitnodiging aan Amerikaans minister voor bezoek aan Moskou Noors stoomschip stond in brand op de Noordzee Kongolese militairen bedrijven amok in noord-Katanga Het Nieuw-Guinea- conflict Vader en dochter gedood bij aanrijding MAANDAG 22 JANUARI 1962 ll&e jaargang No. 19112 ZIER1KZEESCHE3BNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling t 4,15, per week 32 cenl. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I Ir per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Voate, tel. 01110-2938 Autoriteiten vermoeden spionage BARI, 20-1. In de omgeving van de Italiaanse stad Bari is zaterdag een, volgens de Italiaanse politie, Bulgaarse straaljager neergestort. De piloot is ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. Het wrak werd door de politie, die verklaar de dat het fotografische appara tuur en een machinegeweer aan boord had, zwaar bewaakt. Het toestel had slechts één persoon aan boord. Een Italiaans persbureau meldde dat het een Bulgaarse Mig 17 be trof en dat de naam van de piloot, luitenant Mjiloch Podgoros was. Het vliegtuig vloog zeer laag en raakte met een van de vleugels een boomtop. Bari ligt op ongeveer 640 km van de Bulgaarse grens met Zuid- Slavië. Radarwaarneming Een woordvoerder van het Itali aanse ministerie van defensie deelde mee, dat het jachtvliegtuig met behulp van radar was waar genomen, maar dat het van het ra darscherm verdween toen het laag ging vliegen. Italiaanse bladen zien hierin een aanwijzing dat de piloot met opzet zo laag vloog om niet door de radarinstallaties te worden gevolgd, daar hij „waarschijnlijk foto's maakte". Het conservatieve blad II Tempo schreef, dat de Rus sen Bulgarije als basis voor spion- nagevluchten boven Italië schijnen te gebruiken, nu zij niet meer in Albanië kunnen opstijgen en lan den. Vaart Chroesjisjef hoopvollere koers? NEW YORK, 22-1. De New York Times schrijft maandag in een hoofdartikel dat de Sowjetrussi- sche uitnodiging aan de Ameri kaanse minister van justitie, Ro bert Kennedy, voor een bezoek aan Moskou „duidelijk een nieuwe po ging van Chroesjtsjef is tot het in stellen van een nauw contact tus sen het Kremlin en 't Witte Huis" „Terwijl een beslissing in Was hington nog wordt overwogen heeft de .Prawda' de kern van Chroesjt- sjefs boodschap reeds onthuld. Wanneer wij goed lezen is dit niets minder dan een „podium voor sa menwerking" tussen de Sowjet- Unie en het westen, met het doel een kernoorlog te vermijden. De meest ingrijpende vergezichten op veranderingen in de koude oorlog zouden zich voor onze ogen kun nen ontvouwen". De „New York Times" schrijft dat men om deze poging tot toe nadering te begrijpen zich moet realiseren dat er een breuk is ont staan in de communistische we reld. „Wij moeten ons oordeel uit stellen tot de toestand verder op geklaard is. Het is echter niet bui tensporig wanneer wij geloven dat Chroesjtsjef een andere en mis schien hoopvollere koers gaat va- Vuur en vliegende storm DEN HAAG, 21-1. In een zuid wester storm met windkracht 8 tot 9 hebben de IJmuidense sleepbo ten „Titan" en „Simson" (die enige uren na de „Titan" is vertrokken) van N.V. Bureau Wijsmuller zon dag en 's avonds 80 mijl op de Noordzee moeten afleggen, nadat het Noorse stoomschip „Hjalmar Wessel" een s.o.s. had uitgezonden. De Noor, die in 1935 werd ge bouwd en 1712 ton meet, had een hevige brand in de machinekamer. Zondagavond omstreeks half elf was de sleepboot „Titan" onder bevel van kapitein A. Broek ter plaatse. Men begon met het vast maken en op sleeptouw nemen van de „Hjalmar Wessel". Op het Noorse schip had de be manning inmiddels een urenlang gevecht met de vlammen achter de rug. De brand was grotendeels be dwongen. Het eerste noodsein van het schip, dat met een lading hout- pulp onder weg was van een Noor se haven naar Rotterdam, werd zondagmiddag omstreeks kwart voor vier opgevangen door het Westduitse radiostation Norddeich dat onmiddellijk het S.O.S.-sein doorgaf. Schepen die in de nabij heid van de Noor waren, vroegen of zij assistentie konden verlenen. De Britse 11.945 ton grote „Port Auckland" kwam omstreeks half vijf het eerst in de onmiddellijke nabijheid van de „Hjalmar Wessel" Soekarno antwoordt Oe Thant DJAKARTA. 19-1. President Soe karno heeft de waarnemend secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Thant, verzekerd dat Indo nesië geen enkele „overhaaste ac tie" zal ondernemen in het geschil over westelijk Nieuw-Guinea na de botsing van maandag. Dit heeft het Indonesische persbureau „Pia" meegedeeld. Het antwoord van president Soe karno op de jongste boodschap van de heer Thant is vandaag naar de V.N. gezonden. De tekst werd niet bekend gemaakt. De Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Howard Jones, heeft vrijdag een onderhoud van een half uur gehad met de Indonesi sche minister van buitenlandse za ken, dr. Soebandrio, zo is in offi ciële kringen vernomen. om de eerste hulp te verlenen. De toestand op de „Hjalmar Wessel" was inmiddels critiek geworden. Om even over half vijf meldde de Noor, dat men het vuur in de ma chinekamer niet langer onder con trole had. De hulp van de zeesle per „Titan", die onder weg was, werd geaccepteerd om hulp te ver lenen op basis van Lloyds open form „no cure no pay", geen resul taat, geen betaling. Menselijk postpakket LONDEN, 20-1. De Engel- se mevr. Gertrude Wood heeft tevergeefs geprobeerd zich als postpakket naar de minister van posterijen, Oevins, te laten verzenden als protest tegen de vertra gingen die zich thans bij de Britse posterijen voordoen. Zij ging met een bord om haar hals met de naam van de minister en met als adres het Lagerhuis een Londens postkantoor bin nen, maar de postbeambten accepteerden het pakket niet. Voor de oorlog kon men zich in Engeland per post laten vervoeren en on der geleide naar de opge geven bestemming laten brengen. In 1939 werd deze dienst gestaakt, eerst met het oog op de oorlog en la ter omdat er geen behoefte meer aan bestond. De blanken in Kenia NAIROBI, 21-1. Djomo Kenjatta, de leider van de Afrikaanse Na tionale Unie in Kenia (KANU), heeft zondag op een partij-bij een komst te Nairobi verklaard, dat de blanken moeten leren de negers aan te spreken met „bwana", een Swahili-woord voor „mijnheer". „Als zij dat niet kunnen, moeten zij het land verlaten", aldus Ken jatta. Hij zei dat hij op de komende constitutionele conferentie in Lon den de Britse regering zou mee delen, dat de Afrikanen het moe zijn, overheerst te worden en dat zij onverwijld onafhankelijkheid Een tviskunde- olympiade UTRECHT, 19-1. Dit jaar zal in Nederland voor het eerst een „wis kunde-olympiade" worden gehou den, een competitie in het oplos sen van wiskundevraag stukken voor leerlingen van de op één na hoogste klassen van hogere bur gerscholen en gymnasia. Het initiatief hiertoe is genomen door de Nederlandse onderwijs commissie voor wiskunde, met het doel bij de jeugd belangstelling te wekken en levendig te houden voor de wiskunde. De vraag naar wis kundigen is op het ogenblik on danks het toenemend aantal stu denten nog steeds veel groter dan het aanbod en het is ook van eco nomisch belang, dat de industrie voldoende van deze specialisten kan aantrekken. De eerste ronde van de olympi ade wordt op woensdag 2 mei „ge speeld". Demonstratie in Suriname Tegen „onafhankelijkheid nu" PARAMARIBO, 21-1. Zondag middag is in Paramaribo een beto ging gehouden tegen de „onafhan kelijkheid van Suriname nu". Deze optocht, waaraan werd deelgenomen door duizenden per sonen met meer dan 100 personen auto's, vrachtwagens en autobus sen, was georganiseerd door een zgn. „vrouwencomité anti-onafhan kelijkheid nu" en door de actie van de Verenigde Hindoestaanse Partij. De politieke partijen buiten het parlement (de zgn. buitenparle mentaire oppositie van het een heidsfront) hadden hun adhaesie met deze demonstratie betuigd. DRAMA OP WOONBOOT Drie kinderen door brand omgekomen GRONINGEN, 20-1. - Door een brand in een houten woonschip in de woonschepenhaven in hetEems- kanaal in Groningen, zjjn vrü dag avond drie kinderen van het echt paar A. Loos om het leven ge komen. De ouders vertoefden in een na bij gelegen woonschuit. Het vierde kind van dit gezin was niet in de boot. Het was opgenomen in een ziekenhuis. De woonschuit is bijna geheel uitgebrand en daarna voor een deel gezonken. De slachtoffertjes zijn de vijf maanden oude Johanna, de drie jarige Pieter en de vierjarige Jan- nie. Het vuur is vermoedelijk ont staan door een potkachel. De brand is ontdekt kort na elf uur door mensen die uit het naburig club huis kwamen, waar een dansfeest was. Op jacht met Prins Bernhard LECH, 20-1. De eigenaar van hotel „Post" in Lech (Oostenrijk) heeft van Prins Bernhard de uit nodiging gekregen in de volgende herfst eens op herten te komen ja gen in Nederland. De prins revancheert zich hier mee voor de gemzenjacht, waar aan de prins, tijdens het jongste verblijf van de koninklijke familie in Oostenrijk, heeft deelgenomen op het jachtrevier van de eigenaar van hotel „Post", de heer Moos- brugger. Waterprobleem in Berkel-stroomgebied ARNHEM, 20-1. Ruim dertig le- den van Eerste en Tweede Kamer hebben een excursie gemaakt naar de Gelderse Achterhoek. Zij heb ben zich op de hoogte gesteld van de situatie in het waterschap van de Berkel, de ontsluiting en de dreigende situatie als gevolg van de toenemende waterafvoeren uit Duitsland. In het Duitse stroomgebied van de Berkel is men voornemens in de jaren 1962-1965 grote verbeterings- werken uit te voeren. Men ver wacht dat daardoor nog een veel grotere en snellere aanvoer van Duits water bij de grens tegemoet kan worden gezien. Dorpen worden platgebrand ELISABETHSTAD, 21-1. Solda ten van het Kongolese nationale leger hebben in Noord-Katanga dorpen platgebrand en mannen, vrouwen en kinderen vermoord, aldus een zaterdagavond gepubli ceerd communiqué van de Katan- gaanse regering. Katangaanse troepen hebben ver hinderd dat de soldaten het gebied rond Kilwa aan het Moeromeer zijn binnengetrokken. Tijdens hun opmars naar de rand van het ge bied van Kilwa branden de solda- „Doe wat terug" is de Stichting die rich ten doel stelt het Neder landse publiek onder 't bekende kaphoedje van de vrouwelijke heilssoldaten te vangen. Zij wil de geopende hand zijn, waarin elke Nederlander zijn in klinkende munt omgezette jubile um-eerbewijs aan dit Leger der Naastenliefde kan deponeren. Vandaar het postgironummer 75.500, ten name van „Doe wat te rug", Hilversum DJAKARTA, 21-1. Indonesische politieke en sociale organisaties dringen er bij de regering te Dja karta op aan nu Nederland de oor log te verklaren, aldus is zondag uit Djakarta gemeld. De vereniging van oud-studenten en -soldaten heeft in een brief bij president Soekarno aangedrongen op een onmiddellijke vergelding voor het tot zinken brengen van de Indonesische torpedoboot door Ne derlandse oorlogsschepen. De organisatie van de revolutio nairen van 1945 wenst een tegen aanval en naasting van alle bui tenlandse bedrijven met Neder lands kapitaal. Dodelijke ongelukken VENRAY. De 56-jarige mevrouw Geurts-Heldens uit Venray is, toen zij bij haar dochter in Smart (gem. Venray) op bezoek was, van de keldertrap gevallen. Inmiddels is zij in het ziekenhuis in Venray aan de verwondingen overleden. HAARLEM. Zondagmiddag om drie uur is de 7-jarige Fransiscus Burger uit de Roemer Visscher- straat in Haarlem Noord, die met zijn moeder en broertjes op de Slaperdijk in de richting Spaarn- dam wandelde, door een achterop rijdende auto aangereden. Hij was op slag dood. ROTTERDAM, Bij een verkeers ongeluk op de Gordelweg in Rot terdam is zondagmiddag de 55- jarige mevrouw C. J. van Buuren uit de Margrietstraat in Rotterdam om het leven gekomen. Zij reed met haar echtgenoot de 55-jarige rijksambtenaar W. van Buuren op een bromtandem en werd door een bestelauto aangereden. Zij is ter plaatse overleden. BRUMMEN. Het 6-jarig zoontje van het hoofd>van de ulo-school in Eerbeek ,de heer de Lange, is zon dagavond in het algemeen zieken huis in Zutphen overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk dat 's middags gebeurde op het kruispunt van de Arnhemsestraat en de Me telerkamp weg in.Brum- men. ten van het nationale leger alle dox-pen op hun weg plat, aldus het communiqué. Een arts van een rooms-katho- lieke missiepost aan het Moero meer heeft na aankomst te Elisa- bethstad meegedeeld niets gemerkt te hebben van Kongolese troepen aan het meer of de onmiddellijke omgeving daarvan. Van doorgaans welingelichte zij de te Elisabethstad werd verno men dat twee compagnieën van het Kongolese leger vrijdag Kon- gole hebben verlaten om een mis siepost en een dorp, dertig kilome ter ten oosten van Kongolo, aan te vallen. FLITSEN UIT HET BUITENLAND WASHINGTON. James Webb, hoofd van de NASA, het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, zegt, dat de V.S. bin nen een jaar proefvluchten zullen maken met een ruimtevaartuig dat plaats biedt aan twee man. WASHINGTON. Het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat er schuilkelders zullen worden inge richt in 141 gebouwen in veertien Amerikaanse steden, die in geval van oorlog aan 93.000 mensen be scherming kunnen bieden. Dit is een proef. Het is de bedoeling uit eindelijk schuilkelders voor vijftig miljoen mensen in te richten in bestaande gebouwen. HELSINKI. De Finse regering heeft besloten op 18 februari aan staande in het gehele land feeste lijkheden te doen plaatsvinden van wege het feit dat zeshonderd jaar geleden de toenmalige koning van Zweden, waartoe Finland toen be hoorde, de inwoners van Finland gelijkwaardig verklaarde aan de overige inwoners van het Zweedse rijk. KARATSJI. Een woordvoerder van het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat er een „alarmerende" toestand is ontstaan na de concentratie van een Indische pantserdivisie vlakbij de grens met west-Pakistan. LONDEN. In een plaats bij Leeds is een jongetje van drie jaar aan pokken gestorven. Hij is het zesde slachtoffer van de ziekte, die in En geland en Wales is geconstateerd. BATON ROUGE (Louisiana, V.S.). De grootste Amerikaanse universi teit voor negerstudenten, namelijk de hogeschool te Baton Rouge, in de staat Louisiana, heeft haar poor ten voor onbepaalde tijd gesloten, in verband met betogingen tegen rassenscheiding. KARATSJI. Doordat nog tien personen zijn overleden, is het aan tal doden als gevolg van de pok- kenepidemi in Karatsji tot 311 ge stegen. Petroleum halve cent duurder DEN HAAG, 20-1. Door de prijs stijgingen op de wereldmarkt zul len de veidtoopprijzen van enkele aardolieprodukten in ons land op heden 22 januari worden verhoogd. De petroleum voor verlichting en verwai-ming wordt een halve cent per liter duurder; de tractorpetro- leum 30 cent per 100 liter. De prij zen voor autogasolie uit pompen, gasolie voor andere doeleinden, huisbrandolie voor centrale ver warming en dunne stookolie gaan met 40 cent per 100 liter omhoog. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Wat niet te veranderen is moet men dragen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. Voor een soortge lijke reis als hij twee jaar geleden maakte, n.l. om zich te oriënteren, is de staatssecretaris van Binnen landse Zaken, mr. Th. H. Bot, vrij dagavond voor een veertiendaags bezoek aan Nieuw-Guinea van Schiphol naar Biak vertrokken. DEN HAAG. In de Jan Blanken straat in Den Haag is een 17-jai-ig meisje, H. S., uit Zwammerdam, beroofd van een aktetas met f 2500. ZEIST. De 25-jarige kantoorbe diende J. H. Ch. de Vries uit Bun- nik is op de Koelaan te Zeist bij een verkeersongeval om het leven gekomen. ZUIDLAREN. De 20-jarige onge huwde dienstplichtig korporaal H. Gritten is op de Annerweg te Zuid laren door een vrachtauto aangere den en in het Stads- en Academisch ziekenhuis te Groningen aan de op gelopen verwondingen overleden. EINDHOVEN. Het nieuwe ge bouwencomplex van de hoofdindu- striegroep Produkten voor Indu striële Toepassingen (P.I.T.) in Eindhoven, zal woensdag 24 januari door Prins Bernhard officieel wor den geopend. PURMEREND. Het 7-jarig meisje A. E. Broersma uit Ilpendam is bij het oversteken van de drukke Jaag- weg naar Purmerend door een per- sonenauto aangereden. Zij is ter plaatse overleden. TERNEUZEN. De 75-jarige heer D. But uit Teneuzen is omgekomen, nadat hij bij het oversteken van de straat voor zijn woning was ge grepen door een passerende auto. AMSTERDAM. De 31-jarige kas sier Th. C. uit Amsterdam, die en kele dagen geleden in bewaring werd gesteld, nadat hij bekend had f 9000 te hebben verduisterd ten nadele van een garagebedrijf aan de Overtoom in Amsterdam, heeft zich waarschijnlijk schuldig ge maakt aan verduistering van min stens f 50.000, zo is uit een nader politie-onderzoek gebleken. Auto greep bromfiets onder Noordwelle NOORDWELLE, 19-1. Opnieuw heeft Schouwen-Duiveland een hoge prijs aan het verkeer moeten betalen. Bjj een verkeersongeluk, vrijdag middag op de kruising van Stoofweg en Weelweg, onder Noordwelle, zijn twee mensen omgekomen. Een auto, bestuurd door de 19-jarige C. v. d. V. te Zierikzee, schepte een bromfiets, bestuurd door de 63-jarige heer P. C. Ha ge, die tegen het wegdek werd geworpen en als gevolg hiervan vrijwel onmiddellijk overleed. Op de duo van de bromfiets zat de dochterwan de bestuurder, de 32-jarige mej. A. C. Hage, die door de aanrijding zo ernstig werd gekwetst, dat zij, overgebracht naar het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee, niet lang na het ongeluk aan haar verwondingen bezweek. de voorzijde. De rijkspolitie heeft een zeer nauwgezet onderzoek in gesteld naar dit tragisch ongeluk en heeft getracht de botsing op dit - overigens overzichtelijke kruispunt - zo goed mogelijk te re construeren. De bestuurder van de auto, de heer C. v. d. V., was op weg naar Renesse en heeft op genoemde kruising plotseling de bromfiets voor zich zien opdoemen. Misrij- den was niet meer mogelijk. Te voren heeft hij de bromfietser - naar hij later verklaarde - niet gezien. Op het moment dat de bromfietser de weg overstak werd hij door de auto gegrepen. De bromfiets werd enkele meters mee gesleurd. De bestuurder moet vrij wel onmiddellijk zijn gedood. De bestuurder van de auto was zeer geschokt door het ongeval en kon aanvankelijk tegenover de politie geen toelichting geven op het ge beurde. Niemand trouwens heeft het ongeluk zien gebeuren. De bi-omfiets werd geheel verwrongen De auto liep enige schade op aan DE WONINGBOUW IN 1961 DEN HAAG, 20-1. In 1961 kwa men, volgens voorlopige gegevens van het C.B.S, 82.650 nieuwe wo ningen gereed; in het jaar 1960 be droeg het aantal gei-eedgekomen woningen 83.815. In december kwa men volgens de voorlopige cijfers 7.850 woningen gereed; in decem ber 1960 was dit aantal 8.618.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1