G. J. WILBRINK Luficm Voor een hartig hapje moet U in Lunchroom „MALTA" zijn iraTMln, Husqvarna Spaarbank van de Scheldebank N.V. Inlevering van spaarbankboekjes verkeerscursus Inbedrijfstelling fluoor-installatie Goeree en Overflakkee DE WRAAK VAN GRIJZE BEER smakelijk LOEMPIA'S SLAATJES - NASSIBALLEN BAMIBALLEN - KROKETTEN - RAGOUTBROODJES - KAASSOUFFLÉ - FRITES KLEEDJES met veilige llg-vast rug een ruime sortering bij: Mies WOK UW WOMNG/\ ZIERIKZEE voor rentebijschrijving en controle wordt dringend ver zocht vóór 3 februari a.s. DE DIRECTIE BERGMANS levert de goede leesbrillen televisiebrillen en verrekijkers DOELEMAN'S BITTERKOEKJES Practisch overal verkrygb. Hedenavond 8.00 uur in het Jeugdgebouw Bruinisse Naai- en Breimachinehandel Eén naaimachine kan maar de handigste zijn m SWCDIN •INDS Want; de draad kan nooit var dopen; U kunt er alles mee doen tot knopen aanzetten toe; deze Zweedse kwaliteitsraa- chine ia de simpelheid zelve. 6 "typen vanaf f 285.-. De machine# worden graag voor U gedemonstreerd; het verplicht U tot niets. Korte Sint Janstraat 4, Telefoon 2923, Zierikzee Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Schouwse derby: Brouwershaven I-Zierikzee I MEVO staat voor zware opgaaf tegen AZVV Interessanet wedtsr^den in zaterdagcompetitic Brouwershaven maakte debuuut in micro competitie met nederlaag tegen leidend Burgh Spannende stryd om biljartkampioenschap drie banden, district Schouwen- Duiveland. VOETBAL K.N.V.B. Voor zondag staat er in de 4e klas G weer eens een Schouwse derby op het pro gramma, nl. die tussen Brouwers haven en Zierikzee. Afgaande op de ranglijst zou dit een gemakkelijke overwinning moeten worden voor Zierikzee, maar zo ver is het nog lang niet. Brouwershaven zal ze ker zijn uiterste best doen om met een zo goed mogelijk resultaat uit de bus te komen, en daar de Brou wenaren in eigen omgeving altijd nog beter voor de dag komen dan in de uitwedstrijden, staat het nog lang niet vast dat Zierikzee de puntjes mee naar huis zal nemen. In de Westhoek krijgt Burgh be zoek van Kruisland waarvan in de uitwedstrijd met 6-3 werd verloren. Als Burgh niet al te gehavend binnen de lijnen verschijnt, moet het toch mogelijk zijn het op een puntenverdeling aan te sturen. Het leidende Nw. Borgvliet staat in eigen omgeving voor een zware opgaaf tegen medegegadigde NSV. Zoals jl. zondag tegen Cluzona is gebleken, kan de club uit Nispen soms verrassend uit de hoek ko men, waardoor de overwinning van Borgvliet nog lang niet vast staat. Cluzona geven wij een goe de kans op de winst bij het bezoek aan S.C. Gastel, terwijl Vosmeer thuis kan winnen van NVS. Hal steren gaat het voor eigen publiek opnemen tegen De Schutters waar bij de uitslag wel niet ver van een gelijk spel zal liggen. In de 4e klas A van de zaterdag competitie staat MEVO voor een zware opgaaf te Axel tegen AZVV. Veel winst zien wij voor de Zierikzeeënaars in de ze ontmoeting niet liggen. Spui is thuis niet geheel kansloos tegen Terneuzense Boys, terwijl ook Din- teloord op eigen grond de beste troeven in handen heeft tegen VVN. Arnemuiden zal bij het be zoek aan Chrislandia danig op zijn tellen moeten passen als het niet minstens één puntje zal willen verspelen. AFD. ZEELAND. In de le klas B van de zondagcompetitie moet Re- nesse in eigen omgeving de baas kunnen blijven over de Burgh-re- serves. Te Ouwerkerk gaat SVO- WK het opnemen tegen Dreischor, waarbij de bezoekers wel aan het langste eind zullen trekken. In de 2e klas C heeft Zonnemairc een uitstekende kans zich tegen Brou wershaven II te herstellen van de vorige week tegen Renesse II gele den nederlaag. In de ontmoeting tussen de reserves van SVOWK en Dreischor hebben de bezoekers de beste kansen. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas gaat Bruse Boys het in eigen omgeving opnemen tegen Yerseke III. Als de Boys zich ge durende de gehele wedstrijd voor de volle 100 procent inzetten moet een overwinning binnen hun be reik liggen. Hiek moet thuis baas kunnen blijven over Wolf aartsdijk. Middelburg V zou wel eens wat meer moeite kunnen hebben met SVD, terwijl Kapelle alle zeilen zal moeten bijzetten om het Kou- dekerkse VCK van het lijf te hou den. Veere, dat nog steeds op zijn eerste overwinning zit te wachten, zal het tegen AZVV II ook wel niet verder kunnen brengen dan een puntenverdeling. In de 2e klas C is Duiveland favoriet in de duin streek tegen Burgh III. Op het sportpark Bannink zal MEVO II de eer wel moeten laten aan het be zoekende WIK, terwijl Brouwers haven III te Oosterland moet kun nen winnen van Duiveland II. In de 3e klas D gaat Zeemeeuwen te Scharendijke de strijd aanbinden tegen Zwaluwen '61. In de le wed strijd van deze competitie verloor Zeemeeuwen met niet minder dan 10-1 te Scharendijke om vervol gens 10 overwinningen in successie te gaan boeken. Deze maal zien wij deze wedstrijd niet ver van een gelijk spel eindigen. Nieuwer- kerk maakt te Kerkwerve tegen WIK II een goede kans op de volle buit, terwijl MEVO III wel de eer zal moeten laten aan het bezoeken de Bruse Boys II. JUNIOREN. In groep B VII is Renesse B I favoriet bij het be zoek aan Dreischor B I. In groep B VIII gaat Zierikzee B II het op nemen tegen de lijstaanvoerder in deze groep MEVO B I. Voor de leiders wordt dit zeker geen ge makkelijke opgaaf en het zou ons niets verbazen als Zierikzee hen een puntje zou weten af te snoe pen. Nieuwerkerk B I zal wel kans zien om baas in eigen huis te blij ven tegen Burgh B II. KORFBAL. In de micro compe titie waren jl. maandagavond voor het eerst de teams uit groep I aan bod. Nieuwerkerk, dat verleden jaar de competitie zonder een en kel verliespuntje wist te beëindi gen, moest zich tot het uiterste in spannen om het zich kranig we rende Unitas met 2-1 te kloppen. Brouwershaven maakte zijn debuut in de micro-competitie met een 6-1 nederlaag tegen het produktief spelende Burgh. WI Kbood tegen Burgh uitstekend tegenstand maar de groen-witten konden toch niet voorkomen dat zij op eervolle wij ze met 5-3 aan het kortste eind trokken. Ook tegen Unitas trok de club uit Kerkwerve aan het kort ste eind, daar deze wedstrijd in een 6-4 zege eindigde voor de Zie rikzeeënaars. Burgh 2 2 0 0 11- 5 4 Nieuwerkerk 1 1 0 0 2- 1 2 Unitas 2 10 1 7-6 2 Brouwershaven 10 0 1 1-6 0 WIK 2 0 0 2 8-11 0 Hedenavond gaat WIK III de strijd aanbinden tegen Unitas II, WIK II gaat het opnemen tegen Nieuwerkerk II, terwijl het pro gramma deze avond wordt beslo ten met de ontmoeting tussen WIK III en Nieuwerkerk III. Maandag avond komen de teams uit groep I weer aan bod. Op het program ma staan weer enige interessante ontmoetingen, waarbij het niet aan spanning zal ontbreken. Begonnen wordt met het treffen tussen Brou wershaven en Nieuwerkerk, ver volgens gaan Burgh en Unitas het tegen elkaar opnemen, waarna WIK aantreedt tegen Nieuwerkerk. De avond wordt besloten met de wedstrijd tussen Unitas en Brou wershaven. BILJARTEN. In het clublokaal van de biljartvereniging O.K.K. te Nieuwerkerk zullen zaterdag en zondag de wedstrijden worden ge speeld om het kampioenschap drie banden van het district Schouwen- Duiveland der K.N.B.B. Bij de strijd om de titel mag een span nende strijd worden verwacht, waarbij verschillende spelers el kaar wel niet veel zullen toegeven. Voor de competitie voor viertallen gaat Concordia maandagavond te Noordgouwe op bezoek bij K.V.L. K.V.L. II treedt te Nieuwerkerk in het strijdperk tegen O.K.K. II ter wijl O.K.K. III en De drie schapen II elkaar op het groene laken gaan bestrijden te Dreischor. Dinsdag avond speelt Entre Nous te Zie rikzee tegen Witte van Haemstede. Concordia II speelt tegelijkertijd tegen de reserves van Witte van Haemstede, terwijl V.O.G. II, ook te Zierikzee, bezoek krijgt van het Oosterlandse B.V.O. II. Woensdag avond speelt Renesse in eigen huis tegen De drie schapen, terwijl vrij dagavond V.O.G. te Oosterland op bezoek gaat bij B.V.O. Historische datum voor de volksgezondheid „Huidige middelen niet toepassen zou onverantwoord zijn' DEN HAAG, 19-1. „De 19e januari zal in de geschiedenis van de zorg voor de volksgezondheid in Nederland een historische da tum blijven en daarbij zal Goeree-Overflakkee een historische plaats vormen". Aldus sprak hedenmiddag (vrijdag) de directeur- generaal voor de volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, ter ge legenheid van de inbedrijfstelling van de fluorideringsinstallatie voor Goeree-Overflakkee. In zijn toespraak stelde prof. Muntendam vast dat de eerste in stallatie om fluor aan het water toe te voegen in Nederland in wer king is gesteld nadat de gemeente Tiel reeds meer dan acht jaar haar medewerking verleende door toevoeging van fluor aan het drinkwater te bewijzen, dat het resultaat van de Amerikaanse on derzoekingen ook in ons land werd bereikt. Hoewel de proef in volledigheid vijftien jaar moet duren, kan nu reeds gesteld worden, aldus prof. Muntendam, dat het tandbederf, oorzaak van schade aan de gezond heid, tenminste vijftig procent kan worden teruggebracht. Eh dafdoor toevoeging van een stof, die van nature al in het water aanwezig is, doch in de meeste waterbronnen niet in een concentratie, die het genoemde gunstige effekt kan be reiken. Daarvoor moet men 1 mgr. per liter water toevoegen. Hoe weinig dit is moge blijken uit de wijze, waarop de Amerikanen deze ver dunning tot uitdrukking brengen, namelijk 1 p.p.m.m., dat is 1 „part per million". Een hoeveelheid die volkomen onschadelijk is, niet al leen voor de gezondheid maar ook voor de gewassen. Prof. Muntendam achtte het een gezonde toestand dat in een land bij de invoering van iets nieuws, er een vrije en open gedachten- wisseling over kan plaats hebben*. Deze diskussie heeft zich dan ook rond de fluoridering ontwikkeld. Des te groter, aldus prof. Munten dam, is dan de voldoening van de overheid als zij bemerkt dat het begrip voor deze aangelegenheid snel groeiende is. Toch kan geen waterleiding meer de eerste zijn - voor deze ereplaats zal in de ge schiedenis de naam van Goeree en Overflakkee gereserveerd blijven. Voorgeschiedenis Het was de districtskinderarts van de Zuid-Hollandse vereniging „Het Groene Kruis", J. van Loo te Dirksland, die zich na het verschij nen van het rapport van de Ge zondheidsraad, wendde tot de art sen en tandartsen van Goeree en Overflakkee om er op te wijzen in welke mate reeds bij kleuters het gebit ernstige defecten vertoonde. Het was dokter Van Loo die met de artsen en tandartsen zich wend de tot het bestuur van de water leiding om aan te dringen dat over gegaan zou worden tot fluoridering van het drinkwater. „Direkteur en bestuur hebben de wijsheid ge toond te beseffen hoe belangrijk deze maatregel was", aldus prof. Muntendam. De direkteur-generaal sprak de hoop uit dat de stem van Goeree en Overflakkee in heel het land zal worden gehoord en dat zü, die de fluoridering op dit ogenblik af wijzen, heel goed beseffen, dat zij op dit zelfde ogenblik bevorderen, dat het gebit van het Nederlandse kind aan de gevaren van verwoes ting in onbeperkte mate blijft bloot gesteld. Tot diegenen die van mening zijn dat er wellicht andere wegen zijn om fluoride aan het lichaam toe te voegen zei prof. Muntendam, dat alleen voor de toevoeging aan het drinkwater de gunstige wer king en onschadelijkheid tot nu toe wetenschappelijk is vastgesteld, terwijl alle andere methoden nog onderzocht moeten worden, het geen tenminste vijftien jaar neemt en met een lang niet denkbeeldige kans van een negatieve uitslag. Hetgeen betekent, aldus prof. Muntendam, dat het tegenover de huidige jeugd en het kind van mor gen een onverantwoorde daad zou zijn, niet die middelen toe te pas sen, die door de wetenschap ge schonken zijn. 1 WIJ OUDERS g Met de tweede verjaardag is het tandstelsel gewoonlijk compleet: in iedere kaakhelft twee snijtanden, één hoektand en twee valse of wisselkiezen, tezamen twintig ele menten. Zodra de tanden en kiezen door komen, begint soms ook dadelijk het verval. Veel kleuters lopen rond met een zeer slecht melkge- bit. Ongetwijfeld is de aanleg hier bij een faktor die van betekenis is, maar met het tijdig nemen van voorzorgsmaatregelen is werkelijk narigheid grotendeels te voorko men. Ook naar de tandarts! Veel ouders zijn zo verstandig ieder half jaar hun kleuters ter kontrole aan de tandarts te laten zien en indien nodig ook te laten behandelen, zoals dat eveneens ge beurt bij oudere kinderen en vol wassenen, die goed voor hun tand stelsel zorgen. Dit is niet het enige wat men kan doen! De tandjes moeten zo schoon mogelijk worden gehouden. Het best is het om na elke maal tijd of, als dat teveel moeite kost, Is uw kleuter in 't bezit van een krachtig inelkgebit? toch minstens eenmaal daags, etensresten uit het mondje te ver wijderen. Men gebruikt daarvoor een kin- dertandenborsteltje. Vanzelfspre kend heeft ieder kind z'n eigen borstel! Bij een kleintje van twee jaar moet moeder nog aan het tandenpoetsen te pas komen anders wordt de tandpasta maar ingeslikt. Men kan dit bezwaar ook onder vangen door uitsluitend met wa ter te borstelen. Een iets oudere kleuter volgt al graag het voorbeeld van de ande ren na. Zo wordt spelenderwijs een goede gewoonte bijgebracht, waar het kind in het latere leven nog plezier van zal beleven. Melk, kaas en groenten De voeding is, naar men- weet, eveneens van betekenis voor de gezondheid van het gebit. Aller eerst is het noodzakelijk dat ze voldoende kalk bevat. Veel beter is het kalk te gebrui ken in de vorm van melk, kaas en groenten, dan ze afzonderlijk, in tablet- of poedervorm in te nemen, want in het laatste geval is het twijfelachtig of de kalk werkelijk De Syrische minister voor her vormingen van de landbouw, Bakr Kabbani, heeft meegedeeld dat Egypte van plan was vier miljoen Egyptische boeren over te brengen naar de vruchtbaarste streken in Syrië. Een jury van twaalf personen te Brisbane in Australië heeft de 31-jarige Nederlandse emigrant H. P. veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf nadat hij van te vo ren schuldig was bevonden aan de moord op zijn 23-jarige vrouw. Hij zou zijn vrouw bij het strand ten zuiden van Brisbane door verdrin king hebben omgebracht. P. heeft verklaard niet schuldig te zijn. wel terecht komt op de plaats waar ze nodig is. De kalk wordt voorts niet vast gehouden als vitamine D ontbreekt In de winter is levertraan of een vitamine D-preparaat hiervoor no dig en in de zomer het zonlicht voor deze stof. Als derde voorwaarde voor de stevigheid van het tandstelsel geldt dat de kleuter het goed oefent en dus flink gebruikt. Reeds op het tweede jaar is knabbelen op een broodkorstje, een wortel of een stukje appel mogelijk. Toffees, koek en chocolade Dit knabbelen heeft een uitste kende uitwerking op de tanden, terwijl het altijd maar eten van papjes en andere zachte kostjes er heel ongewenst voor is. Veel soepen is slecht voor het gebit, dat is algemeen bekend. Dat komt doordat snoeperij koolhydra ten bevat (suiker of meel), die in de mond scheikundige omzettingen ondergaan; de daarbij ontstane stoffen tasten de tanden en kiezen aan. Het ergst is dat bij het gebruik van kleverige, aan de tanden vast plakkende eetwaren en snoepjes: toffees, koek en chocolade. Denk dus niet dat de zorg voor de melktanden er niet zo op aan komt als die voor het blijvende ge bit. Verwaarlozing ervan brengt pijn, ontstekingsprocessen en ziek ten mee, nu en in het later leven. Stuiver van de kabouters Omstreeks het vijfde of zesde jaar begint het wisselen. Groot is de vreugde van de kleuter als het uitgevallen tandje 's nachts achter een kast- of tafelpoot wordt neer gelegd en de volgende ochtend door de kabouters blijkt te zijn weggehaald en betaald met een stuiver voor de spaarpot. Maar moeder zal er om denken, dat ook in de periode van het wis selen de tandhygiëne moet worden hooggehouden en dat er geen voed- seldeeltjes mogen blijven hangen in de ontstane lege ruimten. Dr. Alfreda Briedé. 24. Ofschoon de angst zich als een kille hand om haar hart sluit, houdt Rode Bloem haar hoofd trots opgericht als zij het Sho- shonendorp wordt binnengevoerd. Nieuwsgierige Indianen komen bij tientallen uit de hutten om het knappe Osagemeisje, dat hun makkers gevangen hebben, te zien. Hun opgewonden gepraat verstomt, als het oude opperhoofd, leunend op een stok, zijn hut uit komt strompelen en eerbiedig wijken ze uiteen. „Oefge hebt een goede jacht gehad, Menawa", zegt de oude tot de aanvoerder van het groepje, dat Rode Bloem gevangen nam, „een Osage-vrouw, naar haar kleding te oordelen". „Ik ben Rode Bloem, de dochter van het opperhoofd der Osagen", barst het meisje los. „Ik raad u aan, mij onmiddellijk vrij te laten!" Het oude opperhoofd glimlacht ironisch. „Een reden te meer, om je hier te houden", zegt hij scherp. „De Osagen zijn onze doods vijandenzolang we zijn dochter in onze macht hebben, zal hun opperhoofd het niet wagen ons aan te vallen...."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 6