Verzoek waarnemers van Ver. Naties naar Nieuw-Guinea te zenden n,ruw of schraal 1 tl l\ f KUNSTMEST.-s JS>\ II STROOIERS Beslissing Oosterscheldebrug hangt nog af van financiering Mededeling Nederlands antwoord op beroep van Oe Thant DEN HAAG. De tekst van het antwoord van premier De Quay op het beroep van de secretaris-gene- raai der V.N. inzake de kwestie Nieuw-Guinea luidt: „Ik heb de eer, de ontvangst te bevestigen van uw dringend tele gram van 17 januari, dat een ern stig beroep inhield op mij en de Nederlandse regering om zich te onthouden van elke overhaaste ak- tie na het incident nabij de kust van Nieuw-Guinea. In uw telegram werd verzocht, dat mijn regering de Nederlandse permanente verte genwoordiger te New York zal op dragen, met U de mogelijkheid te bespreken van een vreedzame op lossing van de gehele kwestie, in overeenstemming met de doelstel ling en de grondbeginselen van het Handvest der V.N. De Nederlandse regering is dank baar voor uw hernieuwd initiatief. De Nederlandse regering en de Ne derlandse strijdmacht in Nieuw- Guinea hebben zich tot nu toe zorgvuldig onthouden van enigerlei daad, die de toestand in dat gebied ernstiger zou kunnen maken. Ik ben gemachtigd, U mede te delen dat, zelfs ongeacht de voortdurende bedreiging met geweld door de In- Tankerreus voer Europoort binnen ROTTERDAM, 18-1. Dagen van confereren zijn voorafgegaan aan de aankomst van één der grootste tankers ter wereld, de „Frisia", in de nieuwe Europoort. De Liberiaanse reus, draagver mogen 85.569 ton, was namelijk het grootste schip, dat ooit zijn weg naar het Rotterdamse havengebied heeft gezocht. En in zijn 56 la dingstanks droeg hij een hoeveel heid ruwe olie van 83.600 ton, wat eveneens een nieuw record voor de Maasstad betekende. Deze gigantische getallen zijn in de laatste dagen een bron van zorg geweest voor de autoriteiten, die bij de Rijkswaterstaat, de ha ven- en loodsdiensten zijn betrok ken. Want de ruim 83.000 ton olie bracht de „Frisia" op een diepgang van 13,90 meter en dat betekende dat er zelfs bij hoog water bij het binnenlopen naar Hoek van Hol land onder de kiel geen ruimere marge was dan slechts enkele me ters. Ingezonden mededeling 'vragen Homeg-Gelei.Tube95d OVERDENKING ALS DE DAGEN LENGEN Dan zou je verwachten dat iedereen weer opleefde. Want dan is toch de lente nabij? Het feest van groen en bloemen, van zon en zomer? Maar inplaats van blijde ver wachting ontmoet je vaak doffe somberheid. En eerlijk gezegd voel je dat zelf ook wel wat. 't Zal U ook opgevallen zijn, dat er juist die paar maanden voor de lente zoveel zieke mensen zijn. 't Is of dan vlak voor het lentefeest de fut er uit is. En iedereen weet dat juist in deze tijd gauw vitamine-gebrek op treedt.... We raken leeg van alle reserves, die we gebunkerd had den voor de winter. En vanzelf proberen we die levensaccu weer wat op te laden. De één zweert bij levertraan en de ander bij vitamine-tabletten, maar een nimmer falend middel bezitten we niet om weer bij te tanken. En DAT zouden we juist willen bezitten, juist nu in deze maanden, opdat we met vernieuwde energie ons leven konden voortzetten. Ik maak me sterk dat iedereen boos zou zijn, als iemand dat mid del wèl wist, maar het verzweeg. En terecht! Ja maar weet u, dat je soms weerhouden wordt de oplossing te geven, vooral als hij zeer eenvou dig is? Want nog altijd geldt het gezeg de: Waarom zou je het gemakke lijk doen, als het moeilijk kan. Wij wantrouwen een eenvoudige op lossing. En dat maakt me schuchter U dat middel mee te delen. U wilt het toch horen? Lees dan Jesaja 40 29. Daar staat: Hij geeft de moede kracht en de machteloze vermeerdert hij sterkte. Hij, dat is de God en Va der van onze Here Jezus Christus. Ziet U hoe eenvoudig? God is de bron van alle energie. Door hem schijnt de zon en bloeien de bloe men, enleeft de mens. En nu is het enige wat de mens moet doen: zijn geest openstellen voor Gods levenskracht. Wat de Heer Jezus Christus er nu bij moet? Alleen in Hem geeft God ons die levenskracht. En daarom raad Ik U en mezelf aan om deze tekst eens aandachtig en kele malen hardop te lezen, en God te vragen in U te komen met Z'n woord. Dan komt hij vast en zeker en dan kunnen we het leven weer aan, juist nu de dagen lengen Z. Q. H. donesische leiders en van de mili taire toebereidselen gericht tegen Nieuw-Guinea - die in het open baar zijn aangekondigd - de Neder landse regering zal volharden in haar houding van de uiterste zelf beheersing. Onze instrukties aan de commandanten van de Nederland se strijdkrachten in Nieuw-Guinea zijn hiermede in overeenstemming. Wat betreft het andere gedeelte van uw beroep, onze permanente vertegenwoordiger te New York heeft nogmaals de instruktie ge kregen, zich onmiddellijk tot uw beschikking te stellen voor een voortgezet overleg met U over een vreedzame oplossing van het ge schil in zijn geheel, overeenkomstig doel en beginselen van het Hand vest. Tenslotte zou ik uw excellentie het voorstel willen herhalen, dat de Nederlandse regering reeds deed aan uw voorganger om naar Nieuw Guinea een of meer waarnemers, dan wel een of meer persoonlijke vertegenwoordigers te zenden", (get.), J. DE QUAY, minister-president van Nederland. Ingezonden mededeling BronchïBeften Hoestdrank in tabletvorm.95ct Oiide nederzettingen in Palestina BEERSJEBA, 18-1. De Franse oudheidkundige Jean Perrot heeft een periode van tien jaar onder zoekingen naar de prehistorie van het Palestijnse gebied afgesloten en zal daarover enkele boeken schrijven. Met zijn medewerkers heeft hij o.a. gezocht naar over blijfselen van de vroegste perma nente nederzettingen die volgens hem van 3.500 voor Christus zou den moeten dateren. Bij Beersjeba, de oude bijbelse „stad van de ze ven bronnen", zijn hele dorpen blootgelegd. Tussen die ruïnes vond men rogge- en tarwezaad als mede linzen, hetgeen op een gere gelde landbouw wees. Verder wa ren er ook aanwijzingen dat er huisdieren gehouden werden. In de buurt werden voorts overblijfselen van een metaalindustrie aangetrof fen, zoals ertsen en smeltovens. In een der dorpen kwamen stand beelden en ambachtsprodukten aan het licht. Ondergrondse verblijven die in het Basor-bekken bij de Dode Zee werden aangetroffen, van gelijke constructie en type als die welke men by Beersjeba heeft gevonden, schijnen er op te wijzen dat een zelfde vroege cultuur zich over een groot gebied heeft uitgestrekt. Er is echter niets gevonden dat opheldering geeft over de neder zettingen in de periode na 3.100 voor Christus. SPORT Zaalvoetbal Lyceum Het sportbestuur van het lyceum heeft besloten dat de drie overge bleven ploegen in de zaalvoetbal competitie, te weten B4 2e, B5 2e en 3e heden (vrijdag) een halve competitie tegen elkaar zullen spe len. De twee ploegen die als resul taat hiervan bovenaan eindigen, zullen dan volgende week vrijdag in de finale nogmaals tegen elkaar uitkomen. Van de overgebleven ploegen is B5 3e de enige ploeg die alle wed strijden nog gewonnen heeft. B5 2e is eveneens nog ongeslagen, maar speelde twee maal gelijk, n.l. tegen A5. B4 2e verloor alleen van B5, maar versloeg vorige week A5 met maar liefst 6-1. Spanning ge noeg dus. De opstellingen van de ploegen zijn: B4 2e: Joh. Rosing (doel), H. Klompe, J. Smits, J. Kuiper. B5 2e: D. Hart (doel), F. de Fei- ter, Th. Matthijsse en J. v. d. Sar. B5 3e: P. Vis (doel), J. v. Dijke, J. Goedegebuure en H. Hage. Centrale atletiektraining in Goes De door de K.N.A.U. aangestelde districtstrainer, dhr. Johannisse zal zaterdag in Goes zijn taak begin nen. Des middags om twee uur zullen de Zeeuwse kogelstoters (-sters) en discuswerpers (-sters) onder zijn leiding een speciaaltrai- ning ondergaan. Voor deze training zijn ongeveer 40 personen uitgenodigd. Van Delta Sport zijn dit: H. Klompe, H. Hage, A. v. Vloten, P. v. Sprundel, E. Schot, C. Schot, M. Stoutjesdijk, J. Schot en W. v. d. Weel. Andere verenigingen die aan de ze training deelnemen zijn: AV '56, Dynamo, Marathon, RKHAV, Zee land Sport en 't Zwin. Scheepvaartberichten Ampenan, 18-1 van Madras naar Rangoon. Korenia (t.), 17-1 te Philadelphia. Philippia (t.), 19-1 te Suez ver wacht. Tegelberg, 16-1 van Hongkong naar Kobe. Ingezonden mededeling <éa*t da*t, /tn6&ee+i/Éfy &&00tez, j. W.KOOMAN Ellemeet Tel.O 1117-281 DEN HAAG, 18-1. Nader overleg over de financiële aspekten van een oeververbinding voor de Oos- terschelde is deze week op gang gekomen tussen enige ministère en gedeputeerden van Zeeland. Op technisch terrein en op het punt van prognoses heeft men elkaar gevonden. Indien een weg tot fi nanciering wordt gevonden.1 'dan kan men zijn gang gaan. Dit is vandaag (donderdag) in de Tweede Kamer medegedeeld door minister Korthals die bij de dupliek nog eni ge vragen beantwoordend verder met nadruk zei, dat een brug over de Oosterschelde een zaak in de provinciale sfeer is. Over het veer Kruiningen-Perk- polder zei spreker onder andere, dat de verbeteringen geleidelijk zullen zijn. Het gehele plan zal worden uitgevoerd. De wenselijk heid van een studie voor een vaste oeververbinding voor de Wester- schelde zal worden nagegaan. Aan de Zeeuwse waterschappen worden voor dijkwerken gelden buiten de wet om beschikbaar ge steld. Er is een het overwegen waard plan om een wettelijke re geling tot stand te brengen. Met een vrije toepassing van de wet van 1870 loopt het voorlopig wel. Voorbarige ongerustheid over de bevoegdheid van de waterschappen is niet nodig. De speciale regeling voor Zeeland noemde spreker als van nature gewenst. LOOS ALARM Vermeend geval van pokken bij Duitse reiziger in Scandinavië-Express UTRECHT, 18-1. De Scandina- vië-express is donderdagavond in Utrecht vastgehouden in verband KERKNIEUWS Ger. Gemeenten NIEUWERKERK. Donderdag 25 januari 's avonds 7 uur: ds. A. F. Honkoop (bev. kerkeraadsleden). Beroepen te Borssele en te Rijs- sen (2e pred.pl.): Chr. van Dam, Rotterdam-Zuid. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Wierden (toez.): H. C. Bultman, Papendrecht; voor Ar- nemuiden: B. Haverkamp, Groene- kan. Ger. Kerken Beroepen te Enschedé (vac. B. J. Aalbers): Joh. C. Baumfalk, Om men; te Raamsdonk c.a. en Drim- melen: kand. H. Pilon, Hilversum; te Klundert: H. Pestman, ^ppin- gedam. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 20-21 januari: C. M. van Hoorn, tel. (01110)-2080. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 20-21 jan.: W. Terp stra, Brouwershaven, tel. (01119)- 280. WEEKEINDE-DIENST DIERENARTSEN Weekeinde 20-21 januari: C. J. H. Scheuerman, Zierikzee, tel. (01110)-2180. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren: 12 jan.: Stephanus Franciscus, z. van Gerrit Jan Wol- dinga en Roline Veldkamp; 13 jan.: Daniël, z. van Abraham van de Velde en Sara van der Wekken, (Westerschouwen); 14 jan.: Leen- dert Willem', z. van Marines Gijs- bert Versepüt en Jannetje Eliza beth Cornelia Meerdink, (Wester schouwen); 16 jan.: Cornelis Adri- aan, z. van Jan Cornelis Put en Davida Geertrui Braai, (Wester schouwen); 17 jan.: Marcelis Kor- nelis, z. van Marcelis Mulder en Johanna Krina van Splunder; 17 jan.: Leenderina Jakomina, d. van Simon Andries Bil en Jannetje Jo hanna Janse, (Middenschouwen); 17 jan.: Marion Anita, d. van Pie- ter Nicolaas Meerman en Willy Jönny Weltevreden; 17 jan.: Leen- dert Adrianus, z. van Adrianus Leijdekkers en Johanna Frederika van de Vate; 19 jan.: Robbië» Jo hannes, z. van Johannes Hoppers en Engelina Cornelia Glasbergën. Overleden: 13 jan.; Frans van der Bijl, 69 jr., (Brouwersha ven); 15 jan.: Jacobus Albui%, 85 jr., wedn. van Maria Janna"~wan Krieken; 15 jan.: Cornelia Joh'anna Kandel, 84 jr., wed. van MaVinus Pieter van der Have; 15 jan.: Jo hanna Grootjans, 60 jr., (Brou wershaven); 15 jan.: Maria Hen- drikse, 57 jr., wed. van Marinus van Damme en Pieter Fredericus Wilhelmus van Zalm, (Wester schouwen); 17 jan.: Maria de Graaf, 79 jr., echtgen. van Pieter de Graaf. Prinses Margriet wordt vandaag 19 jaar Vandaag, vrijdag 19 januari, han gen in Nederland de vlaggen uit bij gelegenheid van de negentiende jaardag van prinses Margriet. De prinses viert haar verjaardag in de kring van de familie, die donder dagavond van een wintersportva kantie in Lech (Oostenrijk) is te ruggekeerd. Zoals bekend studeert prinses Margriet in Montpellier. Na deze blijde vrijdag reist zij daar weer heen terug, om haar studie voort te zetten. met het feit dat bjj een der reizi gers een 24-jarige IIorst-Grosz uit Hamburg zich verschijnselen van pokken zouden hebben voorgedaan. De trein werd binnengeleid op een volledig afgezet eerste perron. Op last van de direkteur van de G.G.D. in Utrecht, dr. ICoopal, werd de Duitser naar het Academisch ziekenhuis in Utrecht overgebracht. Ongeveer dertig reizigers die in Utrecht uitstapten werd voorlopige quarantaine opgelegd. DEN HAAG. Naar later van de zijde van het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid werd meegedeeld, is na een onder zoek door een deskundige op het gebied van Jjropenziekten, gebleken dat de verdachte passagier in de Scandinavië-express geen pokken heeft. SCHAPEN Al wandelend wat bekomend van een hinderlijk inbreukje op de normale lichamelijke gang van za ken, viel er rond Zierikzee geen j groter sensatie te beleven dan de j aanwezigheid van een handvol schapen in de buurt van Levens strijd, waar ramprumoer van reeds heel lang geleden is weg-geebd tot de meest onwerkelijke stilte, die zich in deze rumoerige tijd laat voorstellen. Inderdaad een „handvol scha pen", want een witgewolde kudde laat zich in Nederland niet gemak kelijk meer vinden. De schapen on dergingen de plotselinge komst van een menselijk wezen aan hun dijk, als de gebeurtenis van de week en vier en twintig bijzonder schaap achtige snoeten werden vrijwel gelijktijdig opgeheven in uiterste verbazing over het feit, dat zo iets zo maar kon op zo'n willekeurig uur van de dag. Zich zowel hoorbaar als zicht baar onbespied wetende, heeft Eilandman een poging gewaagd van het schaapblaten een zo na tuurgetrouw mogelijke imitatie te geven, een absurde bezigheid, maar waar komt men niet'toe alleen zijnde bij Levensstrijd. Het effekt tvas verrassend vrien den. Enkele seconden lang waren de schapen volstrekt gebiologeerd en er kwam een blijde glans van herkenning in hun vreemd staren de ogen. Dit gaf de burger moed en vormde een aansporing het nog eens te proberen. Ziet echter hoe waardeloos menselijke veronder stellingen zijn ten aanzien van het genus schaap, want de tweede blaatnabootsing had een desastreu ze uitwerking. Alsof 3-inch grana ten op de dieren werden afgevuurd stoven zij er plotseling en onge remd vandoor, in koor hun droef heid over zoveel menselijke waan wijsheid uitroepend. Met zo'n erva ring achter de rug komt men aan een derde keer niet meer toe. Twintig meter verder begonnen de schapen ineens verwoed gras te vreten, als was het een zenuwstil- lend tonicum. Ze keurden de een zame wandelaar geen blik meer waardig. Na de zee in ogenschouw te heb ben genomen (juist, de Schelde lag er klaar en fris bij) moest de te rugreis weer gemaakt. De schapen volhardden in hun geveinsde on verschilligheid. Nog eenmaal om ziende bij het afdalen van de dijk, waren daar echter plotseling weer die 24 paar starende ogen en klonk hun langgerekt vokaal afscheids- nummer. Goede dieren die scha pen, maar wél vreemd EILANDMAN. Zuidwestelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Aanvankelijk plaatselijk opklarin- gen, later weer zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen; vrij krachtige tot harde wind tussen west en zuid west; iets zachter des nachts, over dag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. 20 jan. Zon op 8.38, onder 17.05. Maan op 17.04, onder 8.13. 21 jan. Zon op 8.36, onder 17.07. Maan op 18.05, onder 8.51. 22 jan. Zon op 8.35, onder 17.09. Maan op 19.07, onder 9.23. Volle maan: 20 januari te 19.17. Hoog wa t ers t ancien ZIERIKZEE: 20 jan. 2.57 v.m. 15.28 n.m. 21 jan. 3.39 v.m. 16.07 n.m. 22 jan. 4.18 v.m. 16.46 n.m. BROUWERSHAVEN: 20 jan. 2.42 v.m. 14.58 n.m. 21 jan. 3.23 v.m. 15.35 n.m. 22 jan. 4.00 v.m. 16.12 n.m. Springtij: 23 jan. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 19-1. - Het K.N.M.I. deelt mede: Na het passeren van een rug van hoge luchtdruk, waar bij de temperaturen plaatselijk tot dicht bij het vriespunt daalden, breidde reeds in de na-nacht een nieuwe oceaandepressie haar in vloed tot over ons land uit. Een front van deze depressie, waarvan de kern vrijdagmorgen bij Schot land lag, zal zaterdag reeds tot bij Polen zijn doorgedrongen. Op de Oceaan houdt de depressieaktivi- teit onverminderd aan, zodat hét weer ook in ons land een wissel vallig karakter zal behouden met winden in de zuidwesthoek en tem peraturen gemiddeld enkele graden boven normaal. Voor redaktionele zaken is de Zierikzeesche Nieuwsbode na de kantooruren weer bereikbaar onder telefoonnummer 2 9 3 8. ,T.V."-werk in Centrale Werkplaats De tijd van de hoogconjunctuur in het land gaat voor de Cen trale Werkplaats Schouwen-Duiveland te Zierikzee niet zonder meer voorbij. Het tegendeel is het geval, want de werkplaats kan zich verheugen in loonopdrachten die bijzonder arbeids-intensief zijn en voor de minder-validen van het eiland - die zich nog altijd met de oude behuizing in de Wevershoek moeten behelpen - volop werk betekenen. Al moeten de minder-validen het voorlopig doen in een werk plaats die eigenlijk te klein is, dat neemt niet weg dat zij er mee helpen aan de totstandkoming van het meest gevraagde medium van deze tijd, de televisie. In opdracht van een grote industrie maakt de werkplaats namelijk zogenaamde draadbomen en andere bedradingen, zonder welke onderdelen de beeldbuis beslist niet zou functioneren. Deze draadbomen bestaan uit een ingewikkelde partij draadjes die op een mal worden gelegd en met isolatieband worden verbonden. Voor de al even onmisbare bedradingen wordt het draad uit lange kabels geknipt, op lengte gebracht, gestript, vertind en afzonderlijk geïsoleerd. Dit werk is zeer arbeids-inten sief, maar dat neemt niet weg dat op de werkplaats iedere week ongeveer 5000 stuks draadbomen en 2400 stuks speciale verbindin gen worden klaargemaakt voor verzending naar de opdrachtgever. Aan deze recente opdrachten wordt op de. Centrale Werkplaats met veel genoegen gewerkt. Vooral ook de heer Kees Wagemaker (foto links) vindt het prettig zijn arbeid te kunnen vinden in de bewerking van speciale verbindingen. •d (Foto's Slagboom).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2