DE ZIERIKZEESCHE COURANT Machinist van sneltrein Leeuwarden-Rotterdam zou door gele voorsein gereden zijn Communiqué over incident bij Nieuw-Guinea Nederlands protest bij V.N. tegen Indonesisch optreden Geen wijziging in Russische standpunt kwestie-Berlijn Geen onmiddellijke gevolgen voor de Nederlandse consument KENNEDY VRAAGT OM 52,69 MILJARD DOLLAR VOOR DEFENSIE VRIJDAG 19 JANUARI 1962 118e jaargang No. 19111 ZIERIkZEESOIEWNIEUVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Successes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 DE SPOORWEGRAMP IN HARMELEN UTRECHT, 18-1. Nog steeds ne men de Nederlandse Spoorwegen aan, dat de machinist van de snel trein Leeuwarden-Rotterdam op 8 januari b(j Harmeien door het geie voorsein is gereden en pas toen hjj het rode licht waarnam de nood rem heeft Ingeschakeld, aldus ir. J. Lohmann, president van de N.S. Zodra de praktische bezwaren z(jn vervallen, zuilen de N.S. onge twijfeld tot automatische trelnbe- heersing overgaan. Al een reeks ja ren z(jn proeven gaande. Er zijn echter nog technische moeilijkhe den. Ten tijde van de modernisering, aldus ir. Lohmann, was de automa tische treinbeheersing nog niet zo ver ontwikkeld, dat zij kon worden toegepast. Daarom werd toen over gegaan tot automatisering van het blokstelsel op de lijn en tot invoe ring van de NX-beveiliging op de stations, waarmee de menselijke faktor bij de seinbediening reeds belangrijk wordt uitgeschakeld. De spoorwegen moeten kiezen tussen voortgaan met de grote verbetering brengende uitbreiding van het au tomatische blok en de NX-beveili ging, of het partieel aanbrengen van een bezwaarlijke wijze van treinbeheersing. Zij menen, aldus Ir. Lohmann, op de ingeslagen weg te moeten voortgaan. Hierdoor zal het mogelijk zijn, zodra de moei lijkheden met de automatische treinbeheersing zijn opgelost, over het gehele net door middel van een technische aanvulling tot automa tische treinbeheersing over te gaan. Ervaren Over de ramp zei hij nog, dat pas sinds 28 mei de kruising bij. Harmeien wordt beveiligd door een nax-systeem dat het geheel der sporen rond Woerden omvat. Het NX-tableau in Woerden toonde een abnormale gang van zaken aan ten tijde van de ramp. Het weer was ongunstig met voor de seinen een zicht van circa 170 tot 250 meter. Beide machinisten van de bij de ramp betrokken treinen waren er varen mensen. Normaal is, dat de trein uit Ut recht het kruispunt Harmeien vier minuten eerder passeert dan de trein naar Amsterdam. Ditmaal echter had de blauwe trein (naar Rotterdam) zes minuten vertraging door later vertrek uit Utrecht. De treindienstleider in Woerden wist hiervan. Toen de groene trein (naar Amsterdam, circa 180 reizigers) vertrok, heeft de treindienstleider het spoor voor deze trein tot het sein voor de kruising vrijgegeven, waardoor hij de beslissing omtrent voorrang kon opschorten tot hem via zijn tableau bekend zou zijn in hoeverre de blauwe trein uit Ut recht (900 passagiers) nog vertra ging zou inlopen. Toen de groene trein het voor sein van de kruising naderde, had de blauwe trein zich nog niet op het tableau gemeld, reden waarom de groene trein voorrang kreeg. Als gevolg daarvan heeft het sein voor de kruising voor treinen uit de richting Utrecht steeds op rood gestaan en het sein 1.020 meter eer der op geel. Dit is bevestigd door het minitieuze onderzoek na de ramp. De NX-apparatuur toonde geen afwijking. De botsing heeft plaats gehad 215 meter voorbij het sein voor de kruising, komend van Utrecht. Van de - intussen 92 - doden zijn waarschijnlijk 55 afkomstig ge- DEN HAAG, 18-1. Het ministerie van Defensie heeft hedenmiddag een communiqué en een toelichting daarop uitgegeven over het Inci dent tassen Indonesische en Neder landse marineschepen bij Neder lands Nieuw-Guinea. In het eerste worden omstandig en chronologisch de feiten vermeld. In de toelichting op het rapport wordt gesteld, dat de breedte van de territoriale zee en de zogenaam de aansluitende zöne irrelevant zijn De m.t.b.'s, aldus wordt in deze toelichting uit de gang van zaken geconcludeerd, hebben het vuur geopend op het Nederlandse vlieg tuig, dat hen waarnam. Het optre den van de Indonesische oorlogs schepen had de kennelijke opzet een gewapende aktle tegen Neder lands Nieuw-Guinea te onderne men. Onder deze omstandigheden hadden de Nederlandse strijd krachten het recht van zelfverde diging, onafhankelijk van de plaats waar de aanval werd geconsta teerd. Dit recht van zelfverdediging is in het internationaal recht ver ankerd. Uit de mededelingen van de ge redden, zo wordt in het rapport ge zegd, is gebleken, dat de opdracht was in de omgeving van Kaimana te landen en daar het Nederlandse gezag te liquideren. Hiertoe moes ten de m.t.b.'s de troepen van de Indonesische landmacht met rub berboten aan land zetten. VERENIGDE NATIES, New York, 18-1. De Nederlandse regering heeft donderdag formeel geprotesteerd tegen wat zjj een „gewapende aan val door Indonesië" noemde. Het betreft het Incident van maandag in de wateren b(j Nieuw-Guinea. De permanente vertegenwoordi ger bij de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schürmann, bood ook de „volledige medewerking" van zijn regering aan indien de waarne mend secretaris-generaal der Ver enigde Naties, Oe Thant, het „in de huidige situatie nuttig" zou ach ten een of meer waarnemers of persoonlijke vertegenwoordigers te zenden naar westelijk Nieuw-Gui nea. Mr. Schürmann vroeg Oe Thant het verslag van de Nederlandse regering over de maatregelen die Nederland genomen heeft bij de Koninklijk gezin terug van wintersport DEN HAAG, 18-1. De koningin, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet, zijn donderdag teruggekeerd van hun wintersportvakantie in Oostenrijk. Donderdagavond omstreeks half zeven landde de machine, die het gezin naar Nederland bracht op Soesterberg. Prinses Marijke was al eerder naar Nederland terugge keerd, omdat haar school al be gonnen was. uitoefening van zijn rechten tot zelfverdediging aan de Veiligheids raad door te geven in overeenstem ming met de bepalingen van ar tikel 51 van het V.N.-handvest. Dit artikel zegt dat niets in het handvest 't onvervreemdbaar recht tot individuele of collectieve zelf verdediging zal aantasten indien een gewapende aanval wordt ge daan tegen een lid van de V.N. totdat de Veiligheidsraad maatre gelen heeft genomen om de inter nationale vrede en veiligheid te handhaven. Kassier verduisterde ruim negen mille AMSTERDAM, 18-1. De adminis trateur en de bedrijfsleider van een autobedrijf aan de Overtoom te Amsterdam hebben de afgelo pen nacht de 31-jarige kassier Th. C. van dit bedrijf naar het politie bureau Overtoom gebracht, waar zij mededeelden dat de man zich aan verduistering van ruim negen mille had schuldig gemaakt. De kassier gat dit tegenover de politie ook toe. Hij had van een debiteur een bedrag van ruim 8.000 gld. ge- ind en dit niet in de boeken ver antwoord. Tevens bleek dat hij on geveer een jaar geleden een kunst matig kastekort van circa duizend gulden had gecreëerd. Het geld is opgegaan aan een t.v.-toestel en een tweedehands auto. De man is in bewaring gesteld. weest uit de blauwe en 37 uit de groene trein. Van beide treinen zullen waarschijnlijk drie rijtuigen niet meer te repareren zijn, even als de locomotief. Binnen de mi nuut was het ongeluk bekend; na elf minuten werd groot alarm ge slagen. Om kwart voor twaalf - het ongeluk gebeurde om 9.19 uur - was de laatste gewonde afgevoerd, aldus ir. Lohmann. Spreeuwenplaag in Amsterdam AMSTERDAM, 18-1. De hoofdstad des lands wordt op het ogenblik geplaagd door tienduizenden spreeu wen, waartegen de afdeling beplantingen van publieke werken een koude oorlog" is begonnen. Ieder jaar on dervindt Amsterdam in de zwermperïode een spreeu wenplaag, maar de aantal len speeuwen zijn dit jaar ongekend groot. Door hun enorme aantal richten zij in en onder hun slaap plaatsen ernstige schade aan. De weg onder de bo men is vrijwel onbegaan baar door de uitwerpselen van de vogels: geparkeerde auto's en fietsen worden verontreinigd. Het is vol gens de dienst beplantingen voorgekomen dat armdikke boomtakken onder het ge wicht van de spreeuwen braken. Tot nu toe heeft men getracht de spreeu wenplaag - zonder veel succes - te bestrijden met lawaai van ketels, het af steken van vuurwerk en het plaatsen van een opge zette uil. De grootste hin der wordt ondervonden voor het centraal station. Hier is nu een geluidswa gen geplaatst, die voortdu rend angstkreten van spreeuwen ten gehore brengt. Deze angstkreten van soortgenoten vinden de spreeuwen zo onaangenaam dat ze zich inderdaad ver spreiden. Gevangenisstraf geëist in aanrandingszaak AMSTERDAM, 18-1. Wegens ver krachting van een 14-jarig meisje onder bedreiging met geweld heeft de officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam, mr. H. E. van Renesse, tegen de 28-jarige stra tenmaker A. B. van W. uit de hoofdstad een gevangenisstraf van drie jaar en terbeschikkingstelling van de regering geëist. Tegen de echtgenote van de stratenmaker, die het meisje in opdracht van haar man, onder voorwendsel naar bin nen had gelokt, eiste de officier een gevangenisstraf van een jaar. Van W. had het meisje op de avond van de 22ste april jl., nadat het door zijn echtgenote was uit genodigd naar boven te komen, in de slaapkamer van zijn kinderen overvallen. Na haar met een mes bedreigd te hebben, had hij zich aan het kind vergrepen. De zaak werd met gesloten deu ren behandeld. Bruynzeel-vestiging in Bergen op Zoom ZAANDAM, 18-1. De Bruynzeel- bedrijven staan voor verschillende uitbreidingen. Naar de directie meedeelt, zullen deze gedeeltelijk tot stand komen in Zaandam, ge deeltelijk in Bergen op Zoom, waar een goed industrieterrein werd ver kregen. Daar zal men beginnen met de bouw van een moderne kastenfabriek en een kleine fabriek voor de vervaardiging van een ge patenteerde nieuwe soort houten vloer. Ook zal de potlodenfabriek daar een nieuwe moderne opzet krijgen, aangezien de produktiehal in Zaandam nodig is voor de uit breiding van de deurmonturen. In Bergen op Zoom zal een opper vlak van 18.000 m2. worden be bouwd. In het begin zullen er cir ca 250 mensen te werk worden ge steld. De minister van landbouw en visserij, Z. Exc. mr. V. G. M. Marijnen heeft donderdag in Den Haag een persconferentie gegeven naar aan leiding van het jongste E.E.G.-akkoord van Brussel. - De bijgaande foto, welke tijdens deze conferentie werd gemaakt, toont v.l.n.r. dr. J. H. Patijn, secretaris-generaal van het ministerie, ir. J. A. P. Franke, directeur-generaal van de voedselvoorziening en de minister. WASHINGTON, 18-1. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, heeft donderdag op een persconferentie in Washing ton gezegd, dat de peilingsgesprek- ken van de Amerikaanse ambassa deur in Moskou, Thomson, met mi nister Gromyko, geen wijziging van betekenis in het Sowjet-Russische standpunt ten aanzien van de kwes tie Berlijn hebben aangetoond. Hij verwachtte, dat de gesprekken zul len worden voortgezet. Over het terugtrekken van Ame rikaanse tanks aan de sectorgrens in West-Berlijn zei Rusk ,dat het besluit hiertoe in West-Berlijn zelf en uit militaire overwegingen was genomen. Volgens Rusk was er geen sprake van dat deze maatregel was geno men omdat in de kwestie-Berlijn een ontspanning van enige beteke nis zou zijn ingetreden. De toestand blijft gevaarlijk, zei hij. Minister Marijnen over E.E.G.-landbouwbesluiten: DEN HAAG, 18-1. Voor de Ne derlandse consument zullen de be sluiten over het gemeenschappelijk landbouwbeleid in de E.E.G. niet onmiddellijk gevolgen hebben. De minister van Landbouw, mr. V. G. M. Marijnen, heeft dit donderdag middag in een persconferentie mee gedeeld. Een voorbehoud maakte hij echter ten aanzien van de broodprijs. Met ingang van 1 juli van dit jaar zal op broodgraan de volledige heffing betaald moeten worden. In de verordeningen is vastge legd dat het eerste jaar, dus ook met ingang van 1 juli aanstaande, 13/15 van die heffing ten goede mag komen van de consument. (Het jaar daarop 11/15 en zo verder gedurende de overgangsperiode een jaarlijkse vermindering met 2/15). Voor het ogenblik zal dus 2/15 van de heffing invloed kunnen hebben op de broodprijs en dat zou in Ne derland tot een verhoging van die prijs met maximaal één cent kun nen leiden. Het is echter niet zeker of dat inderdaad gebeurt. Met het ingaan van de heffings systemen zullen contingenteringen tot het verleden moeten behoren. Er is nu nog een internationale discussie gaande over de vraag of de verplichte bijmenging van in landse tarwe in het brood als con- tingentering moet worden be schouwd. Het is daardoor ^og niet bekend of die verplichte bijmen ging op 1 juli moet vervallen; de mogelijkheid zit er wel in. De gewonden van Harmelen UTRECHT, 18-1. Van de 54 bij de treinramp bij Harmelen gewon de reizigers is er één overleden. Acht patiënten konden het zieken huis inmiddels verlaten. Van de overige 45 slachtoffers zijn drie er nog ernstig aan toe. De toestand van de anderen is bevredigend tot goed. Binnenkort zullen nog tien patiënten de ziekenhuizen verlaten. Dit is donderdagmiddag door de medische dienst van de Nederland se Spoorwegen medegedeeld. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De mode verslijt meer kle ren dan de mensen. Door neerstortend grint gedood DEVENTER, 18-1. Donderdag middag is de 21-jarige chauffeur de M. uit Laren op het industrie terrein in Deventer in de cabine van zijn vrachtauto door neerstor tend grint bedolven en omgeko men. Door on bekende oorzaak scheur de de trechter van een grintsilo waardoor 50 ton grint op de cabine stortte en deze totaal vernielde. De M. werd levenloos uit de ravage gehaald. De politie stelt een on derzoek in. Rode Kruis-commandant verontschuldigt zich UTRECHT, 18-1. De comman dant van de Rode Kruis-colonne in Utrecht, dr. J. G. Herschel heeft aan het A.N.P. de volgende ver klaring verstrekt: „Terugziend op de droeve spoor wegramp bij Harmelen betreur ik het ten zeerste op een onjuist tijd stip en een onjuiste plaats uiting te hebben gegeven aan mijn ziens wijze inzake de hulpverlening. Ik betreur het eveneens dat daardoor bij velen de mening heeft post ge vat dat het Nederlandse Rode Kruis slechts tot hulpverlening overgaat dan na daartoe een officiële op roep te hebben ontvangen. Niets is minder waar. Als een van de vele vrijwilligers van het Rode Kruis besef ik dat ik met mijn in het openbaar gemaakte opmerkingen het Nederlandse volk volkomen ongewild heb.gekwetst en daar naast de naam van het Nederland se Rode Kruis in het geding heb gebracht. Voor dit alles bied ik mijn oprechte verontschuldigingen LEERGIERIGE JONGELUI TEL AVIV. 18-1. Onder het roepen van de leuze „Wij willen leren", hebben jon gelui in Tel Aviv, &ie daar toe een ochtendje vrij had den genomen van hun mid delbare technische school, in de stromende regen bij het departement van on derwijs gedemonstreerd. Zij zeiden tegen de directeur van het onderwijs die hen te woord stond dat zij er een vierde schooljaar bij wilden hebben omdat drie jaar te kort was om de ken nis op te steken die zij zich wilden verwerven. De di recteur hoorde dit ernstig aan, knikte eens wijs en adviseerde de jeugdige af gezanten toen om dan maar weer gauw naar school te rug te gaan Aanzienlijke versterking conventionele strijdkrachten WASHINGTON, 18-1. President Kennedy verzoekt In zijn begroting voor het komende belastingjaar om 52,69 miljard dollar voor defensie. Voor het lopende jaar is dat bedrag 51,212 miljard dollar. De Amerikaanse president wil een dergelijk bedrag voor de de fensie om ervoor te zorgen dat de Verenigde Staten over de middelen beschikken om elke aanval te kun nen overleven en op beslissende wijze te kunnen antwoorden. Een atoomoorlog is het grootste gevaar dat de Verenigde Staten bedreigt, maar de president acht het uitbre ken van een atoomoorlog minder waarschijnlijk dan een aanval met conventionele wapens. Met het oog daarop dienen de conventionele strijdkrachten In samenwerking met de bondgenoten aanzienlijk te worden versterkt. De president stelt het Congres de volgende maatregelen ter ver sterking van de defensie voor: 1. vergroting van het aantal divi sies van het geregelde leger van veertien tot zestien, waarbij de twee nieuwe divisies in plaats komen van eenheden van de na tionale garde; 2. aanzienlijke uitbreiding van het aantal eenheden van de takti- sche luchtstrijdkrachten; 3. herziening van de organisatie- en opleidingsprograms voor re servisten; 4. algemene toeneming van de be wapening en uitrusting van alle conventionele strijdkrachten zo dat deze overal ter wereld kun nen deelnemen aan beperkte oorlogen van lange duur. Paraatheid De helft van de strategische atoomstrijdmacht zal in staat van paraatheid blijven, met dien ver stande dat zij binnen vijftien mi nuten in aktie kan komen. Dit be treft onder meer de strategische bommenwerpers - de B-58, de B-52 en de B-47 de intercontinentale „Atlas", „Titan" en „Minuteman"- raketten en de duikboten met de „Polaris"-raketten. Het is de be doeling tegen het einde van 1963 dertien squadrons „Atlas" raket ten en bijna twaalf squadrons „Ti- tan"-raketten operationeel te heb ben. Thans zijn zes duikboten met in totaal 96 „Polaris"-raketten in dienst, twaalf zijn in aanbouw en zeventien zullen tegen het einde van 1963 in aanbouw zijn. De marine zal met 29 schepen worden uitgebreid, waaronder acht atoomduikboten. Voor militaire hulp aan het bui tenland verzoekt Kennedy om een bedrag van 1,5 miljard dollar. Dit bedrag is voornamelijk bestemd voor de defensie van landen die door een buitenlandse of binnen landse vijand worden bedreigd en voor de NAVO, de ZOAVO en do CENTO. De uitgaven voor de atoomener gie worden beraamd op 2,88 mil jard, voornamelijk voor de aan maak van kernwapens, de bouw en het beheer van fabrieken en de programs voor een vreedzaam ge bruik van deze vorm van energie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1