Eerste overtreders voorschriften worden berecht Aflevering van water bij Waterleiding-Maatschappij opnieuw toegenomen Ernstige zedenmisdrijven in Utrecht De sport-toto ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag is januari i%e No. 19110 Weer Nederlands schip gestrand op Ierse kust GALWAY, 16-1. Dinsdag is te Galway aan de westkust van Ier land, tijdens zwaar weer het Ne derlandse motorschip „June" aan de grond gelopen. De 396 ton me tende „June" had als bestemming de plaats Sligo, verderop aan de westkust van Ierland. De thuisha ven van de „June" is Groningen. De ;,June", die in de baai van Galway (Ierland) op de kust ia ge lopen, is eigendom van de in Ier land wonende J. W. Bosscher. Op deze reis voer de „June" in time charter voor een Ierse firma. Met een lading potas was het schip op weg van Antwerpen naar Ierland. Aan boord zijn acht negen op varenden. Kapitein is de heer R. Dantuma uit Delfzijl. Naar van de rederij is vernomen bestaat geen gevaar voor schip of bemanning, daar het schip op vlakke grond vastzit. De verwachting is, dat het spoedig weer zal loskomen. Ingezonden mededeling SIGAREN Geniet er van salvatore 27ct, Jaarverslag 1960 N.T.S. AMSTERDAM. Uit het jaarver slag van de Nederlandse Televisie Stichting over 1960 blijkt dat voor de exploitatie van de N.T.S. in 1960 werd besteed f 11.034.583 (f 6.744.649 in 1959). In deze peri ode steeg de personeelsbezetting van 313 tot 423. Aan het einde van het verslagjaar bestond 40 percent van het N.T.S.-personeel uit nieu we werknemers. Er kwamen in 1960 bij de N.T.S. ongeveer 5500 sollicitatie-brieven binnen, 650 kandidaten werden uitgenodigd voor een mondeling onderhoud. De nieuwsvoorziening via het N.T.S. journaal werd ook in 1960 sterk bevorderd door in stijgende mate gebruik te maken van het Euro- viflienet. Kip legt blauwe eieren DEN HAAG. Op Avicultu- ra's nationale slotshow voor kleindierenteelt, die op 19, 20 en 21 januari in de Hout- rusthallen in Den Haag ge houden wordt, is een kip te zien, welke blauwe eie ren legt. Zowel kip als eieren worden apart ge toond. Deze kip, die behoort tot het ras „Araucona's" is eigendom van de heer A. van Wulfften Palthe uit Wierden. Hij was de eerste die deze soort kippen in ons land introduceerde. Oorspronkelijk komen de Araucona's uit het zuiden van Chili, waar zy in een enorme verscheidenheid van vorm en kleur voorkomen, maar één ding gemeen heb ben: de produktie van blauwe eieren. Op de na tionale slotshow voor klein dierenteelt krijgt deze in zending een speciale plaats. De mond- en klauwzeer best rijding Maatregelen opnieuw verscherpt DEN HAAG, 16-1. - Binnenkort zullen voor enige kantongerechten in het oosten des lands de eerste overtreders van met het oog op de mond- en klauwzeerbestrijding ge geven voorschriften berecht wor den. Mensen die hun veewagens niet of niet voldoende ontsmet heb ben zullen op vrijdag 19 januari In Almelo, op maandag 22 januari ln Deventer en op woensdag 24 ja nuari in Zutphen voorkomen. Op donderdag 25 januari wordt in Zwolle een overtreder van het vervoerverbod berecht. De algemene indruk bij de vee- artsenijkundige dienst is, dat men zich vrij goed houdt aan het ver- voerverbod. Met de verplichting tot ontsmetting van veewagens schijnen de betrokkenen wat meer moeite te hebben. Overtredingen van het ontsmettingsgebod zijn trouwens wel gemakkelijker te achterhalen dan overtredingen van het vervoerverbod. De erkende veevervoerder9 hebben namelijk ook onder normale omstandigheden een ontsmettingsverplichting en moeten een ontsmettingsboekje bij houden. Nieuwe maatregelen Met Ingang van gisteren, woens dag, zijn de maatregelen tegen mond- en klauwzeer uitgebreid. Varkens zullen nog uitsluitend in vea-auto'e, dus niet in met paarden bespannen wagens mogen worden vervoerd. Het zal verboden zijn met vee-auto's op boerenerven te komen. Ook mag het personeel van de vervoerders de erven niet betreden. Te vervoeren dieren zul len dus op straat moeten worden ingeladen. Nader deelt het ministerie van Landbouw en Visserij nog mee dat het vervoer van slachtvarkens (van zestig kilogram en meer gewicht) thans uitsluitend met een vee-auto is toegestaan. Zoals bekend, mag dit vervoer alleen plaats hebben van het bedrijf waarvan de var kens afkomstig zijn naar de slacht plaats. De beschikkingswijziging, die woensdag 17 januari 1961 van kracht werd, houdt voorts in, dat de vee-auto zowel vóór als na het vervoer dient te worden ontsmet. Ontsmetting mag niet eerder plaats hebben gehad dan op de aan het vervoer voorafgaande dag. On middellijk na aflevering van de varkens op de slachtplaats dient de vee-auto van gemeentewege of on der gemeentelijk toezicht op kosten van de vervoerder te worden ont smet. De ontsmetting moet geschie den door afschrobben met een op lossing van één procent natron loog of vyf procent soda op heet water van tenminste zestig graden Celsius. De veevervoerders worden op de naleving van deze voor schriften aan de hand van het ont- smettingsboekjo gecontroleerd. Duiuwaterstandeii door vele regen gestegen Dubbel succes voor Schouwse Ruiters ZIERIKZEE, 17-1. De aflevering I van water nam wederom toe en wel evenveel als in het derde kwar taal, namely k zeven procent ln ver gelijking met de overeenkomstige kwartalen van 1960, aldus wordt gemeld in het verslag over het vierde kwartaal 1961 van de N.V. Waterleiding Maatschappy .Schou- wen-Duiveland'. De toename was het grootst ln november. In deze maand was de regenval het kleinst maar toch meer dan het gemiddelde. De totale regenval in het vierde kwartaal overschreed het gemiddelde zelfs zeer aanzienlijk, doch bereikte niet het rekord van het vorige najaar. Als gevolg van de overvloedige re genval stegen de duinwaterstanden opnieuw en bereikten in de kon- tröleputten nu een stand van 6.50 m N.A.P. Een dergeiyke stand is met uitzondering van februari 1953 en het voorjaar van 1951 sinds het midden van 1948 niet meer voorgekomen. Ook de waterstanden ln de diepe pompputten bereikten na de ge- bruikeiyke twee uren afpompen een peil dat, afgezien van 1953 toen weinig werd opgepompt, niet meer zo hoog was sinds 1947. Naast de hoge bovenwaterstand is hierop de spreiding van de putten in 1959 van invloed geweest. Een storing in de watervoorzie ning deed zich op 24 december voor door een breuk in de gietijzeren transportleiding bij het aanjaag- station te Zierikzee. Deze kon weer snel worden verholpen zodat het ongerief tot een tijdelijk zeer lage druk beperkt bleef. Deze trans portleiding wordt vervangen als de Rondweg langs Zierikzee gereed is. Dan vervalt ook hefr aquadukt over de gracht bij de voormalige wa tertoren. Langs de Rondweg werd reeds ruim Vz km nieuwe trans portleiding gelegd. Vermeldens waard is, dat deze leiding een dia meter van 30 cm verkrijgt. Sinds de aanleg van de waterleiding in 1928 is de grootste buisdiameter steeds 25 cm geweest. Ten behoeve van woningbouw werden leidingen gelegd langs de Hogeweg te Westenschouwen en in de Cau- en de Kaersemakerstraat te Zierikzee. Tegelijk met de ver betering van de Rijksstraatweg te Zierikzee en de Kloosterweg te Schuddebeurs werden aldaar nieu we leidingen gelegd. De in totaal gelegde lengte bedroeg ruim 4 km, waarvan echter ruim 3 km voor vervanging. Er werd ruim 3 km méér aan hoofd- en dienstleidingen Franse wreedheden in Algerië PARIJS, 17-1. Voor een militaire rechtbank in Parijs hebben dinsdag drie Franse officieren terecht ge staan, aan wie ten laste is gelegd dat zij een Algerijnse vrouwelijke gevangene door slaan en het toe dienen van elektrische schokken hebben doodgemarteld. Het open baar ministerie legde tijdens de behandeling van deze zaak medi sche rapporten over, waarin werd gezegd dat de vrouw hetzij door angst, hetzij door een hartaanval was overleden, nadat zij was ge slagen en aan haar lichaam een elektrische apparatuur was beves tigd, waarmede haar schokken toe gediend werden. De vrouw, die in mei 1960 was gearresteerd, werd beschuldigd van het aanzetten tot boycot van de in Algerië gehouden algemene verkiezingen. Op verzoek der verdediger werd de zaak met gesloten deuren be handeld. De drie officieren werden vrijgesproken. Varkensvlees in beslag genomen BERLIJN. Meer dan 150.000 bus sen varkensvlees uit Nederland zijn op last van de Westberlijnse justitie in beslag genomen. Bij rou tine-onderzoek eind vorig jaar was geconstateerd dat deze vleescon- serven, die gedeeltelijk reeds in de verkoop waren gebracht, fosfaat bevatten. Volgens de nieuwe Duit se voorschriften betreffende le vensmiddelen is dit niet toegestaan. Over de bestemming van de in be slag genomen partij kan pas nader beslist worden wanneer is uitge maakt of bij de invoer of levering van deze vleeswaren een overtre ding is begaan. Moord op missionarissen in Katanga OESOEMBOERA (Roeanda Oe- roendi), 17-1. Dinsdag is te Oesoemboera, in het Belgische mandaatgebied van Roeanda Oe- roendi, vernomen dat leden van militaire eenheden uit Stanleystad, die onder het gezag van de Kongo lese vice-premier Gizenga stonden, te Kongolo, in noord-Katanga, achttien missionarissen van de congregatie van de Heilige Geest hebben vermoord. Dit is medege deeld door mgr. Mala Noel, die zich thans te Boekavoe, in de pro vincie Kivoe, bevindt en door en kele missionarissen, die aan de moordpartij wisten te ontkomen. Zij hebben medegedeeld dat Gizen- ga's*militairen ook vele Afrikaan se inwoners van Kongolo hebben vermoord. De „Schouwse Ruiters" kunnen om meer dan één reden met voldoening terugzien op de door hun actieve vereniging zaterdag jl. in het duin gebied rond de uitkijktoren in de Westhoek georganiseerde (zware) ruiter-cross. Niet alleen heeft de eilandelijke rijvereniging uit Dreischor gezorgd voor een uitstekend verloop van deze cross, maar het was voor de „Schouwse Ruiters" uiteraard ook een vreugde enige eigen leden successen te zien boeken. Zo eindigde de Schoutvse amazone mej. Nia van der Slikke met Winfried in de mooie tijd van 8 min. 41 seconden als eerste bij de lichte cross. Ook de 2e, 3e en 4e plaats waren voor jeugdige Schouwse ruiters, namelijk voor Cor van Westen met Arenko, Heieen Moermond met Max en Adrie van Westen met Felix. - In de zware cross was het de heer J. van Oeveren die met Jupiter in de tijd ran 8 min. 35 seconden eindigde op de tweede plaats. Een groepje miters in het duingebied, dat zulke prachtige mogelijkhe den biedt voor een boelend paroours met talloze natuurlijke obstakels. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). samen gelegd dan in het vierde kwartaal van 1960. Watermeters In verband met de komende wij ziging in het tariefstelsel werd het plaatsen van watermeters met kracht voortgezet. Hoofdzakelijk dient dit nog te geschieden in de kernen van Zierikzee, Brouwers haven en Bruinisse, waar ook het gietijzeren buizennet nog bijna ge heel moet worden vernieuwd. Het aantal nieuwe aansluitingen be droeg 42 stuks, onder andere voor drie voorheen nimmer aangesloten percelen. Tengevolge van de half decem ber ingetreden vorst was het aan tal verrichte reparaties groter dan anders, vooral aan stopkranen in de meterput. De meeste hoofdlei dingreparaties betroffen gietijzeren buizen, zowel als gevolg van kor- rosie als van lekke verbindingen, dit laatste vooral in Brouwersha ven tijdens de bietenafvoer. De administratieve werkzaamhe den betroffen naast het normale en begrotingswerk de verdere voorbe reiding voor de invoering van het nieuwe tariefstelsel. Verder vond de voorlopige afrekening met de Herverkaveling voor het boerde- ryenplan plaats. In studie werd genomen de eventuele invoering van werkklas- sifikatie resp. prestatiebeloning zo als die elders reeds is ingevoerd. Voor de fitters werd een wacht dienst voor de weekeinden inge steld voor storingen. Door het tot stand komen van nieuwe normalisatievoorschriften en een nieuwe landelyke erken ningsregeling moest het kontakt met de waterfitters nauwer wor den aangehaald. Voor het nieuwe tariefstelsel ls dit tevens nodig, cmdat van elke wyzlging in de drinkwaterinstallatie opgave moet worden gedaan. Door het in wer king treden van de waterleiding wet in 1961 is bovendien toezicht door het bedryf op de installaties verplicht geworden. Ingezonden mededeling HOE GELUKKIG TE LEVEN MET REUMATIEK Leef opgewekt. Neem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van pijn, reumatiek, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogelijk. Togal is veilig voor de maag. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. Drie mannen aangehouden UTRECHT, 17-1. Drie Utrechters zyn door de afdeling zedenpolitie van de Utrechtse recherche aange houden wegens ernstige zedenmis- dryven. Het zyn de 43-jarige chauf feur De G., de 40-jarige vertegen woordiger B. en de 22-jarige V., allen in Utrecht woonachtig. Hun misdryven strekken zich over een periode van enkele maanden uit. Een van hen zocht in een bekend café in de binnenstad contact met meisjes. Hij nodigde de vaak jonge kinderen uit des avonds mee naar een feestje te gaan. Na een dans- festijn voorafgegaan door overvloe dig alkoholgebruik werden dan, zoals de Utrechtse politie mede deelde diverse „spelletjes" georga niseerd. Een collectieve strip-tease vormde hiervan in de regel het hoogtepunt, waarbij meermalen ernstige zedenmisdrijven werden geleegd. Zelfs werd bij meisjes van 16 jaar geweld gebruikt. Het aantal meisjes, dat bij de festijnen betrokken was, beloopt de zestig. Inmiddels zijn de drie mannen waarvan de 22-jarige V. als lok vogel diende voor de officier van justitie geleiQ. De zedenpolitie in Utrecht be schikt over een uitgebreide lijst van namen van meisjes die in de afgelopen maanden naar het be wuste adres werden gelokt. Deze meisjes worden verzocht zich aan het hoofdbureau van politie, kamer 54 in Utrecht te melden. DEN HAAG, 17-1. 15 deelnemers hebben zich gemeld voor de eer ste prijs van de sporttoto van 7 januari. Voor de eerste prijs was beschikbaar f 288.104,30, zodat per persoon bruto f 19.206,95 beschik baar is. Netto wordt f 16.325,91 uitgekeerd. Voor de tweede prijs (f 157.147,80) waren er 215 kandidaten, waarvan twee met twee kolommen. Zij krij gen netto f 724,18 per kolom. De extra-prijs tenslotte, die f 78.573,90 bedroeg, wordt gedeeld door 110 deelnemers, die ieder f 714,30 ontvangen. Toto no. 64 van 13 en 14 januari, wordt gespeeld op 20 en 21 januari. Verwarmingsketel kan sieraad zijn men van deze kap zijn alle onder delen gemakkelijk bereikbaar. De ketel is - inclusief een ka merthermostaat - geheel gebruiks klaar. De installatie omvat het ma ken van aansluitingen voor rook gasafvoer, de olieleidingen, de elektrische leidingen en de water leidingen. De wateraansluitingen kunt u krijgen zowel links als rechts aan de ketel. Het is derhal ve een systeem met radiatoren waarin warm water circuleert. De rookgasafvoer kan eenvoudig zijn, daar de ketel vrijwel onge voelig is voor schoorsteentrek, maar natuurlijk moet er toch de nodige aandacht aan worden be steed. Het rookafvoerkanaal wordt op de bovenzijde van de ketel aan gesloten, zodat deze praktisch te gen de muur kan staan. Een olie tank van 2 3 duizend liter in de tuin, dan kan uw verwarming daarop worden aangesloten. U kunt met de centr-o-therm o.m. kennismaken in het Bouwcen trum te Rotterdam en op de a.s. jaarbeurs te Utrecht. T.N.O. keur de hem goed en begin 1962 wordt hij zelfs opgesteld in een Bouw centrum in Wenen. Er is thans reeds een behoorlijke export naar Duitsland en België, terwijl die naar Oostenrijk, Frankrijk en Zwitserland in ontwikkeling is. Zilveren huwelijksfeest Koningin en Prins DEN HAAG, 17-1. In verband met die viering van het zilveren huwelijksfeest van het koninklijk paar, in aansluiting aan de ver jaardag van H.M. de Koningin, zal voor ditmaal het jaarlijks défilé met bloemenhulde op Soestdijk niet plaatsvinden. Afgezien van de kerkdienst op zondag 29 april zal de viering van het zilveren huwelijksfeest worden geopend met een officiële rijtoer in Amsterdam op maandag 30 april, de verjaardag van de koningin. Dit is medegedeeld door de rijks voorlichtingsdienst. Op een vraag waar genoemde kerkdienst zal worden gehouden luidde het ant woord van de rijksvoorlichtings dienst dat daarover nog geen in lichtingen konden worden ver strekt. De ontwikkeling in de wijze van huis verwarming is groot en het wordt ons steeds gemakkelijker gemaakt onze woning te allen tij de behagelijk warm te doen zijn. Wil men in staat zijn alle ver trekken te verwarmen, dan zal er een centrale verwarming aan te pas moeten komen, hetzij een olie- hetzij een kolenverwarming. Maar bij de woorden „centrale verwar ming" denken wij direct aan de ketel en waar die te plaatsen. In de moderne woningen staat deze veelal in de keuken, maar mooi is het niet en een sta-in-de-weg ze ker. Wij waren daarom aangenaam verrast bij het zien van een be trekkelijk nieuw volautomatisch centrale olieverwarmings-systeem „centr-o-therm", met een verwar mingsketel die beslist is te be schouwen als een modern orna ment in de keuken. De ketel is een geheel gesloten, goed uitgevoerde verwarmingske tel, 30 cm breed en 1 m hoog en dus kan met een minimum aan plaatsruimte worden volstaan. In de keuken is voor die 30 cm breedte altijd wel ruimte! Hij wordt afgeleverd in de grond- kleur (grijs) en kan dan de door de vrouw des huizes gewenste kleur krijgen. In de meeste geval len wordt de voorkeur gegeven aan deze grijze kleur. Deze ver warming is geschikt voor wonin gen -van twee tot zes kamers. Technisch by zonderheden Zal de vrouw des huizes op vorm en kleur van de ketel letten, mijn heer zal meer belangstelling heb ben voor de technische kant. Wel nu, de „centr-o-therm" is voorzien van een hogedruk verstuivings brander van een zeer bijzondere constructie (waarvoor patent is aangevraagd). Hij is zuinig in het gebruik en maakt praktisch geen geluid, wat ook heel belangrijk is. Als brandstof kan H.B.O. 1 of 2 worden gebruikt. De ketel bestaat uit een ver brandingskamer - zonder bemetse- ling - met een daarachter ge bouwde warmtewisselaar. Daarbo ven zijn het mechanisch gedeelte en de apparatuur gemonteerd. Alle elektrische en mechanische onder delen zijn beschermd uoor een plaat-etalen kap. Door het wegne-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5