DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Onthouden van elke overijlde actie in geschil over Nieuw-Guinea" Katastrofale brand in Neurenberg eist twintig levens Enorme bosbranden in Australië door zware regen gedoofd DE POKKEN Gewelddaden in Algerië Hulp van V.A.R. voor Indonesië Bijzonder beraad over Nieuw-Guinea Geen Nederlands militair vervoer door Suez-kanaal DONDERDAG 18 JANUARI 1962 118e jaarging No. 19110 ZIERKZEESCIKfNlEUVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1 r P«' *tuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Nieuw beroep vau Oe Thant op Nederland en Indonesië VERENIGDE NATIES, 17-1. De waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, voert afzonderlijke besprekingen met Nederlandse en Indonesische autoriteiten, na opnieuw een beroep te hebben gedaan op beide partijen. In telegrammen aan de Nederlandse en Indonesische regering verzocht hy „zich te onthouden van elke over ijlde actie" in het geschil over westelijk Nleuw-Gulaea". De heer Thant heeft woensdag een onderhoud gehad met mr. C. W. A. Schtlrmann, het hoofd van de permanente Nederlandse verte genwoordiging bij de V.N. Hij heeft voor vanavond (donderdag) een afspraak gemaakt met de heer Soe- kardjo Wirjopranoto, het hoofd van de Indonesische afvaardiging. Eerder had Oe Thant gesproken met de leider van de Amerikaanse V.N.-vertegenwoordiging, Adlai Stevenson, over de kwestie-Nieuw- Guinea. In gelijkluidende telegrammen aan president Soekarno en minis ter-president De Quay vroeg de heer Thant de permanente verte genwoordigers van beide landen „opdracht te geven met mij de mo gelijkheden van een vreedzame op lossing van de gehele kwestie te bespreken in overeenstemming met de doelstellingen en beginselen van het Handvest der Verenigde Na ties". HU vroeg nu „zeer dringende overweging van dit beroep" en „een spoedig antwoord". Oe Thant sprak met Adlai Ste venson over zijn pogingen om In donesië en Nederland samen te brengen voor onderhandelingen over westelijk Nieuw-Guinea. Naar wordt vernomen, deed Ste venson aan Oe Thant mededelin gen over de pogingen van de V.S. om een vreedzame oplossing te vin den. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen voerde Oe Thant dinsdag afzonderlijke besprekingen met de Nederlandse en Indonesische ver tegenwoordigers, mr. Schürmann en de heer Soekardjo Wirjoprano to, maar slaagde er niet in over eenstemming te bereiken over een formule voor onderhandelingen. Volgens deze kringen zet Oe Thant zijn verzoeningspogingen voort. Het telegram Het jongste telegram van de se cretaris-generaal der Verenigde Naties, Thant, aan prof. De Quay luidt: „Ik dank U voor het tele gram van uwe excellentie van 16 januari In antwoord op mijn bood schap van 15 januari. Ik doe een ernstig beroep op uwe excellentie en op uw regering om U te ont houden van elke overhaaste aktie na de botsing van marine-schepen op 14 januari. Ik zou ook willen verzoeken dat uw permanente ver tegenwoordiger in New York wordt opgedragen met mij de mogelijk heden te bespreken van een vreed zame regeling van de gehele kwes tie in overeenstemming met de doelstellingen en beginselen van het Handvest der Verenigde Na ties. Ik zou dankbaar zijn voor een zeer dringende overweging van dit beroep door uwe excellentie en voor een spoedig antwoord". In de omgeving van de Neder landse delegatie bU de V.N. is ge zegd dat het antwoord van premier De Quay op het beroep van V.N.- secretaris Thant waarschUniyk in de loop van donderdag rechtstreeks aan Thant zal worden getelegra feerd. Thant zal vrUdag ten huize van het hoofd van de Amerikaanse V.N.-delegatie Stevenson In New York een onderhoud hebben met president Kennedy, waarbU onge- twüfeld over Nieuw-Guinea zal worden gesproken. Brandweer niet tijdig gealarmeerd NEURENBERG, 17-1. Een cata strofale brand In een gebouw In Neurenberg, waarin zowel de kan toren als opslagruimten van een warenhuis waren gevestigd, heeft woensdag minstens twintig men senlevens geëist. Voorts zUn er tien gewonden, van wie er één, een vrouw, in levensgevaar ver keert. Door nog onbekende oorzaak brak vroeg in de middag brand uit, die zich zeer snel uitbreidde in het met brandbaar materiaal gevulde gebouw, waarin voornamelijk meu belen en stoffen waren opgeslagen. Het personeel trachtte zelf het vuur te blussen en verzuimde de brandweer te alarmeren. Het vuur woedde vooral ln de onderste verdiepingen van het ge bouw, waardoor aan de mensen die op de hogere verdiepingen werkten, het vluchten onmogelUk werd gemaakt, te meer waar het trappenhuis door meubilair en an dere goederen was versperd. Drie vrouwen en een man spron gen ln doodsangst uit een venster van de vierde verdieping naar bui ten, om op straat te pletter te val len. De verkoolde lijken van dertien andere slachtoffers werden uit de ruïne geborgen. Men vreest overi gens, dat bij de opruimingswerk zaamheden nog meer lijken zullen worden gevonden. Op het ogen blik kan nog niet worden nagegaan hoeveel mensen worden vermist. Volgens deskundigen had wel licht iedereen gered kunnen wor den, als de brandweer tijdig geal armeerd was. Deze werd eerst ge waarschuwd door een politie-agent die rook uit de ramen van het ma gazijn zag komen. MELBOURNE, 17-1. Zware re gens hebben woensdag eeh eind gemaakt aan de ergste naoorlogse branden in de Australische staat Victoria. De branden die meer dan drie dagen hebben gewoed en die op een bepaald punt nog slechts ongeveer twintig kilometer van het centrum waren verwUderd, hebben aan acht personen het leven ge kost. Het voornaamste, door de brand geteisterde gebied, beslaat een oppervlakte van ongeveer 385 vlerkante kilometer. In dorpen in het gebergte van Dandenong ,dat ongeveer vijftig kilometer ten oosten van Melbour ne is gelegen, zijn ongeveer twee honderd huizen verbrand. Honder den personen zijn hun woningen ontvlucht. De aangerichte schade is zeer groot. Voorts zijn grote aan tallen in het wild levende dieren in de vlammen omgekomen. Onder de doden bevinden zich een bejaard echtpaar en hun klein zoons van tien en veertien jaar. Zij kwamen om het leven toen hun auto. na een-ongeval, niet meer ge bruikt kon worden. Een ander slachtoffer was een twintigjarige man, die deel uitmaakte van groe pen, die het vuur bestreden. Een man verbrandde, toen hij poogde zijn huis voor het vuur te behoe den. Een ander, die in een water tank onder zijn hui9 was gekropen vond de dood omdat het water op kookhitte kwam. Auto tegen overspanning Moerdijkbrug MADE, 17-1. Woensdagavond omstreeks zes uur is een personen auto na een inhaalmanoeuvre op de Moerdijkbrug via de linkerweg helft tegen de overspanning ge botst. Eén van de inzittenden, de 65-jarige P. K. uit Rotterdam kwam hierbij om het leven. Een tweede inzittende, de 32-jarige A. W. uit Vlaardingen werd gewond. Felle brand in maalderij SCHERPENZEEL, 17-1. Bij een felle brand in een opslagplaats van maalderij Bakker aan de Molen weg te Scherpenzeel zijn woensdag de loods met inhoud - een trans porteur en duizenden kilo's stro, hooi, kunstmest, turfstrooisel en gedroogde pulp in vlammen opge gaan. Oorzaak, alsmede omvang der schade zijn nog onbekend. Het bedrijf was verzekerd. De brand weer van Woudenberg verleende assistentie bij het blussingswerk. Waarschuwing voor reizigers uit Engeland DEN HAAG, 17-1. De geneeskun dige hoofdinspectie laat aan alle reizigers uit Engeland een waar schuwing overhandigen van de vol gende inhoud: „Belangrijke waarschuwing aan personen komende uit Engeland, Tijdens uw verblijf in Engeland kunt u zonder het te weten in aan raking zijn geweest met personen, die besmet waren met pokken. In dien u of iemand anders die zich in hetzelfde huis bevindt in de ko mende 21 dagen ziek mocht wor den, raadpleeg dan in uw eigen belang onmiddellijk een dokter, waar u zich ook bevindt". De waarschuwing is in de Ne derlandse en Engelse taal gesteld. Op Schiphol worden de namen en bestemmingsadressen van alle per sonen afkomstig uit Karachi geno teerd. De plaatselijke gezondheids autoriteiten worden over deze per sonen ingelicht. BONE, 17-1. In Bone hebben woensdag ongeveer 200 mohamme daanse betogers een pakhuis van een Europeaan in brand gestoken, Op straat sloegen zij een Europe aan dood. Eenheden van de Fran se veiligheidstroepen herstelden de orde. Een politieman liep verwon dingen op. De incidenten volgden op de ontploffing, die de avond te voren in de mohammedaanse wijk een blok flatwoningen in een puin hoop veranderde waardoor min stens tien mensen het leven verlo ren. DJAKARTA, 18-1. „De Verenig de Arabische Republiek is bereid alle mogelijke hulp aan Indonesië te verschaffen om West-Irian te bevrijden", aldus een brief van president Nasser aan president Soekarno. Deze brief werd aan de Indonesische president overhan digd door de vice-president en minister van defensie van de V.A. R., Hakim Amer, die thans Indo nesië bezoekt. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 17-1. Na ontvangst van een brief van de minister-pre sident over het incident tussen de Nederlandse marine en Indonesi sche oorlogsbodems heeft de com missie voor buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer besloten om de minister-president, de minister van Buitenlandse Zaken en de minister van Defensie uit te nodigen tot een bespreking op vrijdagmorgen. Daarbij zouden ook de leden van de vaste commissie voor defensie aanwezig z(jn. De vaste commissie voor buiten landse zaken hoopt daarna op een mogelükheid om mededeling aan de Kamer over deze aangelegen heid te kunnen doen. Dit deelde de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Korten- horst, woensdagmiddag om half vyf tijdens de beraadslagingen over de begroting van Verkeer en Waterstaat mede. De brief van de minister-presi dent bereikte woensdagmiddag te gen drie uur de leden van de vaste commissie voor buitenlandse za ken. Repatrianten uit Nieuw-Guinea Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Met het schip „Zuiderkruis" zijn woensdag repatrianten uit Nieuio- Gvmea in de Amsterdamse haven aangekomen. - De foto geeft een beeld van de ontscheping. DJAKARTA, 17-1. President Soe karno heeft dinsdagavond een ur- gcntiebUeenkomst belegd voor rijn belangrijkste ministers en dienst hoofden met als onderwerp van be spreking het treffen ter zee voor de kust van westelUk Nieuw-Gui nea. HierbU waren ook leden aan wezig van de „staf voor de opera ties tot bevrüding van westelqk Nieuw-Guinea". Na afloop had de president een onderhoud met de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio. Veldmaarschalk Abdoel Hakim Amer, vice-president en minister van Defensie van de Ver. Arabi sche Republiek, die een bezoek aan Djakarta brengt, heeft in een on derhoud met Roeslan Abdoel Gani, vice-voorzit'ter van Soekarno's op perste raad van advies en minister van staat, verklaard dat zijn rege ring niet zal toestaan dat Neder land het Suez-kanaal gebruikt voor tegen Indonesië gericht militair vervoer. Dit heeft Abdoel Gani in een ge sprek met verslaggevers meege deeld. Hij zei dat het treffen ter zee besproken was met de veld maarschalk die de verzekering had gegeven dat de V.A.R. de Indone siërs volledig steunt. Reactor Centrum Nederland gaat onderzoek uitvoeren voor Euratom BRUSSEL, 18-1. - Het reactor centrum Nederland en Euratom hebben een contract gesloten be treffende door het R.C.N. uit te voeren onderzoekingswerk op het gebied van de transplutoniumele- menten. Dit heeft de commissie van Eu ratom vandaag in een communiqué meegedeeld. De onderzoekingen die het R.C.N. in het kader van dit contract voor rekening van Euratom zal uitvoe ren zullen twee jaar in beslag ne men en betrekking hebben op zes onderwerpen, met name: onderzoek betreffende methoden voor de af scheiding van transplutonium- ele menten zoals americium en curium uit afvalprodukten van reactoren, methoden voor bepaling van deze elementen, de nucleaire eigen schappen van enkele dezer ele- Auto gegrepen door trein MIERLO, 18-1. Woensdag kort voor middernacht is op een onbe waakte overweg onder de ge meente Mierlo een personenauto door één van de laatste wagons van een trein uit de richting Eind hoven gegrepen. De drie inzitten den van de auto zijn ernstig ge wond in het Sint Lambertuszie- kenhuis te Helmond opgenomen. Het zijn de 30-jarige bestuurder van de auto, M. van Sinten, zijn 26-jarige echtgenote en zijn 24-ja- rige zuster, allen uit Mierlo. De trein had een kwartier ver traging. menten en de eventuele technische en wetenschappelijke toepassingen. Euratom heeft op dit gebied reeds drie contracten gesloten, waarvan twee met het Belgische studiecentrum voor kernenergie en één met de universiteit van Luik. Over een ander contract worden nog onderhandelingen gevoerd met het Franse commissariaat voor atoomenergie. 90 pet. goed handelen en 10 pet. erover praten! Straaljager neergestort BRUSSEL, 17-1. Een straaljager van de Belgische luchtmacht is woensdagmiddag neergestort bij Fleron, nabij Luik. De piloot kwam om het leven. TARIEFVERHOGING SPOORWEGEN UTRECHT, 17-1. Naar het A.N.P. verneemt hebben de Nederlandse Spoorwegen aan de minister van verkeer en waterstaat toestemming gevraagd de tarieven voor het per sonenvervoer te verhogen. Het mi nisterie van verkeer en waterstaat heeft dit verzoek met gunstig ad vies doorgezonden naar het minis terie van economische zaken. Deze tariefverhoging houdt mede ver band met de gestegen kosten, die nog verhoogd zullen worden tot de verbetering van de arbeidsvoor waarden van het N.S.-personeel pc-r 1 april, wanneer het reglement dienstvoorwaarden (R.D.V.) wordt herzien. Aangenomen mag worden dat de wens om een sluitende exploitatie rekening te verkrijgen hierbij eveneens een grote rol speelt. Aanslagen in Parijs PARIJS, 18-1. Van woensdag avond 21 uur tot donderdagochtend 2 uur zijn in Parijs 17 kneedbom- men ontploft. Volgens de eerste berichten zijn er geen gewonden, maar er is wel veel materiële schade aangericht, vooral aan woonhuizen. School voor kraanmachinisten REUVER, 17-1, Woensdag is in het gemeentehuis te Reuver in Limburg een voor Nederland nieu we vorm van beroepsopleiding, een kraanmachinistenschool, officieel ingeluid. De school staat onder auspiciën van de Stichting Vakop leiding Bouwnijverheid en is ge vestigd in een gebouwtje op het industrieterrein te Reuver, bij een fabriek van bouwkranen, die ma terieel beschikbaar zal stellen voor praktische lessen. De bedoeling is dat machinisten uit het gehele land hier een cursus van een week zullen volgen. Bij de opening is meegedeeld dat er in Nederland 800 bouwkranen zijn. Veerdienst Kruiningen-Perkpolder Met ingang van maandag 22 ja nuari en dinsdag 23 januari 1962 wordt de dienst van de Provinciale Stoombootdienst in Zeeland op het veer Kruiningen-Perkpolder op de maandagen en dinsdagen (met uit zondering van tweede Paasdag) uitgebreid met een afvaart van Kruiningen des morgens om 4.50 uur en met een afvaart van Perk- polder des morgens om 5.20 uur. De Oostduitse volkspolitie heeft sedert medio augustus een hon derdtal houten wachttorens langs de muur door Berlijn en de zone- grens om west-Berlijn opgericht. SPAAROVERSCHOT IN 1961 Nieuw record bij Bondsspaarbanken AMERSFOORT, 18-1. Het inleg gerstegoed van de plaatselUke spaarbanken is in 1961 sterker ge groeid dan ooit eerder is voorge komen. De stortingen in het afge lopen jaar beliepen f 1.801,0 mil joen en de opvragingen f 1.516,7 miljoen; het spaarverschil bedraagt derhalve f 284,3 miljoen. Dit bedrag dient nog met rond f 90 miljoen uit hoofde van rente vergoeding te woeden vermeer derd, zodat in totaal rond f 374,3 miljoen op de spaarrekeningen is bijgeschreven (1960: f 336 miljoen). Het gezamenlijke inleggerstegoed van de spaarbanken welke door de Nederlandse Spaarbankbond wor den geregistreerd is hierdoor tot f 3.216 miljoen gestegen (ultimo 1960: f 2.841,4 miljoen). De laatste drie jaren hebben de hoogste spaaroverschotten in de geschiedenis van de plaatselijke spaarbanken opgeleverd. In totaal is het tegoed op de rekeningen in dezQ periode (rentevergoeding in begrepen) met f 1.018 miljoen toe genomen. Sinds 1954, toen aan het einde van het jaar de f 1.600 mil joen werd overschreden, is het te goed verdubbeld. Het aantal in omloop gebrachte spaarbankboekjes is toegenomen met 171.000 en bedraagt thans n.l. 3.706.000. BEILEN. In Wijster (gemeente Beilen) is woensdag het vierjarig zoontje van de familie J. Wesse- ling om het ieven gekomen, toen hij gegrepen werd door de aftak- as van een aan een tractor vast gekoppelde meststrooier. Het knaapje was op slag dood. De Franse regering zal de on dergrondse geheime Iegerorganisa- tie O.A.S. in Algerië met alle haar ter beschikking staande middelen bestrijden, zo heeft woensdag een regeringswoordvoerder na een ka binetszitting aan de pers meege deeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1