DE VERDWENEN KASSIER Plan tot uitbreiding Reinigingsdienst voor geheel Schouwen-Duiveland STAD EN PROVINCIE Wintervoordelen Topslager Quist Ingezonden mededeling ADVERTENTIES Alle gemeenten uitgezonderd Zierikzee ZIERIKZEE, 16-1. Het Dagelijks Bestuur van de Reinigingsdienst Duiveland heeft aan de raden van de gemeenten Brouwershaven, Brui- nisse, Duiveland, Middenschouwen en Westersehouwen een voorstel gezonden tot uitbreiding van de dienst tot een eilandelijke dienst. Het plan hiertoe is ingegeven door de realisering van de gemeentelijke her indeling, de invoering van de vijfdaagse werkweek en overbezetting van de dienst door de groei van de verschillende te bedienen kernen. Begin 1955 trad bij de gemeen schappelijke regeling de reinigings dienst Duiveland in werking. In de eerste jaren beschikte de dienst over een overcapaciteit zodat het mogelijk was dat in 1956 de ge meente Noordgouwe en in 1957 de gemeenten Renesse en Zonnemaire tot de regeling toetraden. Het huis vuil werd tweemaal in de week opgehaald met een roltrommelvuil- nisauto met stofvrije belading. Al leen in Renesse kwam de wagen slechts éénmaal per week. Na op name van Renesse en Zonnemaire was de dienst volledig bezet. Tot 1961 was het verloop van de dienst zeer bevredigend. In 1961 kwam de reinigingsdienst Duiveland evenwel in een situatie te verkeren die dringend om een oplossing vroeg. Tijdens diverse vergaderingen bleek dat slechts twee mogelijkheden openstonden: 1. afstoting van daarvoor in aan merking komende verzorgingsge bieden; 2. het bevorderen van de uitbreiding van de dienst tot het gehele eiland. De eerste mogelijk heid werd echter vrij algemeen verwerpelijk geacht omdat het als onjuist werd beschouwd dat reeds in de verzorging genomen gebieden werden afgestoten. De tweede mogelijkheid, dus de instelling van 'n eilandelijke dienst bleek de meest aanvaardbare te zjjn. Op grond hiervan is dan ook tijdens de besprekingen van de ge zamenlijke colleges van burge meester en wethouders het plan opgevat om de instelling van een eilandelijke dienst te bevorderen en bij de uitwerking van een en ander is het dagelijks bestuur tot de overtuiging gekomen dat uit breiding van de reinigingsdienst tot het gehele eiland - met uitzon dering van Zierikzee - haalbaar is. Zierikzee beschikt zelf over een moderne en volledig bezette dienst. Een bijkomende omstandigheid bij de oprichting van een eilande lijke dienst is, dat in de gemeen ten Middenschouwen en Wester sehouwen vergevorderde plannen bestaan om te komen tot de op richting van een eigen dienst. Deze plannen verkeren in een zover ge vorderd stadium, dat die gemeen ten daarop niet meer kunnen te rugkomen, maar dit beteken tniet, rugkomen, maar dit betekent niet, meer haalbaar zou zijn, omdat de ze particuliere dienst bij de eilan delijke dienst kan worden inge bracht. Het is dan ook mogelijk om met handhaving van het bestaande ma terieel en personeel van de reini gingsdienst Duiveland, de inbreng van de diensten van de partikuliere dienst voor Westersehouwen en Middenschouwen - een roltrommel- auto met chauffeur - en de benoe ming van twee nieuwe ophalers een eilandelijke dienst te formeren die haar. taak op bevredigende wij ze zal kunnen uitvoeren. Uit de berekeningen is wel ge bleken dat eigen gemeentelijke DREISCHOR Lustrumviering bejaardensociëteit DREISCHOR. 15-1. Aanstaande woensdag 17 januari zal in een feestelijke bijeenkomst van de be jaardensociëteit van Dreischor om drie uur in het Dorpshuis worden herdacht hoe vijf jaar geleden om, precies te zijn op 17 januari 1957, deze bejaardensociëteit door de ge zamenlijke vrouwenverenigingen van de Nederlandse Hervormde. Kerk, de Partij van de Arbeid en de Plattelandsvrouwen werd opge richt. Het eerste jaar werden de bij eenkomsten gehouden in de toen nog bestaande consistoriekamer van de kerk; toen het Dorpshuis werd gesticht verhuisde men daar heen. Iedere veertien dagen komt een trouwe groep van een 35 be jaarden bijeen om samen gezel schapsspelen zoals sjoelbakken, biljarten en kaarten te beoefenen. Voor thee en dergelijke wordt ge zorgd door leden van de boven genoemde verenigingen. Een groot deel van de kosten kan worden bestreden door een zegeltjes-aktie, waar velen aan meedoen. Bijzon dere gebeurtenissen in deze jaren waren: de Kerstfeestvieringen, de causerieën met dia's over Afrika, Canada en over bijen, een film over Dreischor in 1938, een voor drachtprogramma, een reisje naar de Westhoek. Het programma van aanstaande woensdag wordt opgeluisterd door ds. Westerhof van Nieuwerkerk die dia's zal vertonen over Nieuwer kerk „vroeger en nu". Alle bejaar den vanaf 60 jaar zijn steeds har telijk welkom. Bij deze lustrum viering spreken zij de wens uit dat deze sociëteit in de bestaande be hoefte zal blijven voldoen. diensten ten alle tijde duurder zul len werken dan een eilandelijke dienst. Voor een eilandelijke dienst dienen de exploitatiekosten per emmer te worden geraamd op plm. f 14,80. Het exploitatietekort ligt bij de reinigingsdienst Duiveland lager, nl. op f 11,50, maar hier staat tegenover dat deze dienst in haar huidige vorm niet kan wor den gehandhaafd. Voor het afvoeren van huisvuil kan worden volstaan met twee centrale vuilnisbelten, namelijk de centrale stortplaats te Ouwerkerk en de belt te Sei;ooskerke. ZAALVOETBALCOMPETITIE LYCEUM Winnaar moet nog uit overgebleven ploegen tevoorschijn komen ZIERIKZEE, 15-1, Vrijdagmiddag werd voor de zaalvoetbalcompetitie op het Lyceum het tweede deel van de derde ronde afgewerkt. Eerst werd de wedstrijd gespeeld die voor de vakantie moest worden afgelast, tussen A5 en B4 2e. B4, dat als de zwakste van beide teams beschouwd werd, speelde hierdoor veel vrijer, had bovendien „vrou we Fortuna" onder de supporters en kon zo een verrassend grote 6-1 zege behalen. Bijzonder ongelukkig lootte lb, dat opnieuw tegen de sterke ploeg van B5 3e moest aantreden. Zij wisten na een 1-0 achterstand nog gelijk te komen, maar daarna sloeg B5, ondanks gejoel van het publiek definitief toe en deed met een 5-1 overwinning niet meer dan haar sportieve plicht tegenover de an dere teams. Hierna kreeg A5 een bijzonder moeilijke wedstrijd. Van het ster ke tweede team van B5, dat zelf reeds geplaatst was, moest name- lijk gewonnen worden, wilden de A5-ers in de volgende ronde ko men. Onder die druk mag het ge lijke spel dat zij bereikten, 3-3, een goede prestatie van A5 ge noemd worden, die voor hen echtér voor de tweede maal in deze com petitie uitsluiting van verdere deel name betekent. In de laatste wedstrijd rekende B4 2e af met 3b, een ploeg die het voornamelijk niet zo zeer van ruw spel als toch wel van lichaams kracht moest hebben. Dit haalde tegen de „beulsploeg" van B4 niets uit, zodat de 6-0 nederlaag voor 3b dus duidelijk op technische' te kortkomingen wijst, wat uitscha keling rechtvaardigt, daar de drie overgebleven ploegen die techni sche kwaliteiten wel in hun mars hebben en dus als .de sterksten be schouwd mogen worden. Het sportbestuur zal in de loop van deze week een besluit nemen op welke wijze uit de overgeble ven ploegen een winnaar te voor schijn zal Roeten komen. MARKTBERICHTEN Aardappelen ROTTERDAM, 15-1. Klei-aard-. appelen 35Imm opwaarts voor het binnenland: Bintje f-11-12,50; IJselster 9-' 9,50; Bevelander f 12-13,50. Klei-aardappelen 38 mm op waarts: Furore f 10-12,50. Voeraardappelen f 1,50-3,75. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. ZIERIKZEE Spoedzitting gemeenteraad De gemeenteraad komt morgen, woensdag 17 januari, tegen vijf uur in spoedzitting bijeen. Deze verga dering is uitgeschreven ter behan deling van de uitspraak van de ambtenarenrechter in de zaak van wijlen de heer J. Stevense contra de gemeente Zierikzee. Geslaagde voordrachtsavond Plattelandsvrouwen „Setoewo de tijger" was het wel zeer boeiende onderwerp van de voordrachtskunstenaar Joh. Laux- termann, die met dit verhaal van Johan Fabricius maandagavond in de bovenzaal van het „Huis van Nassau" de gezamenlijke platte landsvrouwen van de afdelingen Schouwen en Duiveland een zeer geslaagde avond heeft geboden. In grote spanning hebben de on geveer vijftig aanwezigen het span nende en gevoelvolle verhaal van de Hollandse ambtenaar in Indo nesië beluisterd; de ambtenaar die na de overdracht van het land ach terblijft om een tijger, die de be volking van een kampong tiranni seert, te bestrijden. De heer Laux- termann slaagde er bijzonder goed in de speciale sfeer van dit indrin gende vei'haal voelbaar te maken, Het was mevrouw v. Schelven-v. Iwaarden, van de afdeling Duive land, die de heer Lauxtermann na afloop namens de aanwezigen dank bracht voor zijn boeiend optreden. Succes voor konijnenfokker Op de in 's-Hertogenbosch ge houden tentoonstelling van de N. K.B. en N.P.B. waren 5.617 dieren ingezonden, namelijk 4.649 konij nen, 103 cavia's en 865 stuks pluimvee. De heer J. H. Bakker uit Zierik zee boekte met zijn inzending weer enige fraaie successen. Zo kreeg een witte Vlaamse reus (ram/oud) van de heer Bakker het predikaat z.g., idem voor 2 witte VI. reuzen (voedsters/oud). Twee witte VI. reuzen 'kregen verder een eerste prijs, z.z.g. en een z.g. (grote klas se) (voedsters/jong). Verder be haalde de heer Bakker 'dé 7e prijs en een z.g. met vier witte VI. reu zen (rammen/jong) in. een zware klasse van 133 stuks. Bekroond werden ook 11 stuks licht-zwart- zilver van de Zierikzeese fokker met z.g., g.g. en g. In de prijzen vielen verder 24 Blauwe Weners. De heer J. H. Hage zag zijn in zending 2 witte VI. reuzen (ram men/oud) bekroond met 2 maal z.g. BROUWERSHAVEN Filmavond Ned. Bijbelgenootschap De voor Scharendijke aangekon digde filmavond van het Neder lands Bijbelgenootschap zal ook in Brouwershaven worden gehouden, en wel op donderdag 18 januari aanstaande in het Hervormd Ver enigingsgebouw. De films die ver toond zullen worden hebben be trekking op het werk van de bij belgenootschappen in de wereld. Voor een toelichting op deze films verwijzen wij naar de aankondiging in ons blad van gisteren (maandag j.l.), onder Scharendijke. NOORDWELLE Toneel-uitvoering korfbalvereniging D.O.S.K.O. NOORDWELLE, 13-1. Zaterdag gaf in zaal Lokker-van de Zande de korbalvereniging „D.O.S.K.O." haar jaarlijkse toneeluitvoering. In zijn openingswoord heette de vice- voorzitter, de heer J. Hendrikse, de belangstellenden in de totaal bezette zaal namens de vereniging hartelijk welkom, speciaal de ge nodigden. Allereerst ging spreker terug naar de vorig jaar gespeelde com petitie, waar de geringe belang stelling voor de junioren moeilijk heden had opgeleverd. Doch door de aktieve medewerking der junio ren om zelf leden te werven kon nog net voor het begin der compe titie een twaalftal worden inge schreven. De wedstrijdleider, de heer W. Oosse, wist verder alle problemen op zeer sportieve wijze op te lossen. Spreker dankte ook de ouders der junioren voor hun medewerking. De senioren bereikten een prach tige tweede plaats in de tweede klas. Ook hier roemde spreker de goede sportieve medewerking spe ciaal omdat vier goede spelers in militaire dienst waren en vervan gen werden door oudere spelers, vaak nog succesvol ook. Al met al een goed korfbalseizoen, vorig jaar. Na zijn rede vroeg de heer Hen drikse de aandacht voor de toneel stukken „De Schuchtere Amadëns" en „Welkom Binnen". „Welkom Binnen", een vrolijk spel in drie bedrijven, geschreven door Chr. Hoogewerf bracht van wege de goede keuze der rollen de# lachspieren in beweging. Allen slaagden erin op voortreffelijke wijze hun rollen uit te beelden. Zonder aan het spel van de ande ren afbreuk te doen werden de butler (Joh. v. Sleijters), Lenie (mej. D. Hart) en Mia (mej. L. Hart) zeer goed vertolkt. In de pauze werd een verloting gehouden ter versterking van de kas. Aan het einde dankte de voor zitter, de heer Joh. v. Sleijters, allen voor de medewerking, bij zonder de heer W. Zomer voor zijn goede spel, de heer Biesen die de grimage verzorgde en de eigenares der zaal. Daarna gaf hij de leiding over aan De Jantjes, die het bal verzorgden, op deze zeer geslaagde avond. NIEUWERKERK Bijzondere dag voor welpengroep Voor de welpengroep „Vier Ban nen" in deze gemeente was het jl. zaterdag een bijzondere dag. Na dat om half vier enige ouders zich in het padvindersgebouw verza meld hadden, kon de akela over gaan tot de installatie van een welp. Hierna werden hem de in signes, zijn das en een diploma Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 15-1. Officieuze noteringen per 100 kg.: Tarwe, doorsneekwaliteit op ba sis 17 pet. vocht tot f 32,55 per schip, franko fabriek - tot f 32,30 per auto. Voedergranen (prijshoudend met weinig zaken): Maalgerst volgens monster f 24,75 -26,75; Kippegerst volgens monster f 26,50-27,50; Rogge volgens mon ster f 23-24; Haver volgens mon ster f 22-24,50. Peulvruchten - franko Rotter dam: Groene erwten op monster f 26- 29; prima kwaliteiten tot f 32; Schokkers op monster f 26,50-29,50, prima kwaliteiten tot f 33; Capu- cijners op monster tot f 33,50; Bruine bonen - boerenschoon, vol gens monster - f 40-50. uitgereikt. Twee welpen werd de eerste ster op de pet gespeld. Zij hadden in de loop van het afgelo pen jaar aan de daarvoor gestelde eisen voldaan. Nadat de jongens naar huis wa ren, volgde een bespreking met de ouders over het financieel gedeel te van de vereniging. Dank zij een gift van f 100 sloot de kas met een klein batig saldo. Het ledental is vrij stabiel. Getracht zal worden nieuwe leden aan te trekken even tueel van de gemeenten Ooster- land, Ouwerkerk en Dreischor. Door de akela werd verder nog medegedeeld dat in juli van dit jaar een zomerkamp zal worden gehouden. Uitvoering Chr. Gem. Zangvereniging De Chr. gemengde zangvereniging „Eén naam is onze hope" en het jeugdkoor „Van knop tot bloem" geven vrijdagavond 19 januari a.s. een uitvoering in het Dorpshuis le Nieuwerkerk. De algehele leiding berust weer bij de heer Joh. Schouls, aan het orgel de heer Jan Schouls. Met deze uitvoering wacht Nieu werkerk een avond van goed zanggenot. Vorig jaar nog behaal de het kinderkoor te Middelburg een eerste prijs, waardoor het ver plicht is nu in de tweede afdeling uit te komen. Het grote koor be haalde in 1961 te Hilversum een eerste prijs in de eerste afdeling en kwam in oktober jl. slechts 5 punten tekort voor een eerste prijs in de afdeling uitmuntendheid op het concours in Rotterdam. OUWERKERK Ter aarde bestelling C. J. Kuijper Maandagmiddag vond alhier de ter aarde bestelling plaats van de donderdagavond bij een tragisch verkeersongeval omgekomen aan nemer/landbouwer de heer C. J. Kuyper. Voor de begrafenis be stond een grote belangstelling van de zijde van de familie van de overledene, van de bevolking en landbouwers-kringen. Na gebed door ds. J. B. Assendorp uit Zie rikzee sprak de heer C. W. Romeyn namens de landbouwvereniging en de coöperatieve aardappelbewaar plaats te Ouwerkerk. Namens de motorclub „Sparta" sprak de heer Van Maanen. Een woord van af scheid sprak de vader van de over ledene, de heer J. L. Kuyper. Ds. Assendorp besloot de plechtigheid met het bidden van het Onze Va der. Er waren veel bloemtakken en kransen, onder andere van familie, vrienden en personeel. OOSTERLAND Verkeerscursus in Conferentiezaal Ook in Oosterland zal opper wachtmeester Ardonne te Nieu werkerk een verkeerscursus geven. De eerste les van deze nuttige leer gang is op vrijdagavond 19 janu ari, in de koffiekamer van de Con ferentiezaal. De cursus is een uit stekende gelegenheid om de ver keersregels te leren kennen, voor al ook de nieuwe- voorschriften. Heden overleed, zacht en kalm, na een kortstondige ziekte onze geliefde vader, behuwd-, groot- en over grootvader JACOBUS ALBURG weduwnaar van Maria Janna van Krieken in de ouderdom van ruim 85 jaar. Schiedam: J. TIJSSEN-ALBURG J. TIJSSEN Wissekerke: Wed. S. K. ALBURG- VAN DEN ENDE Zierikzee: J. WILLEMSE-ALBURG J. WILLEMSE J. C. ALBURG H. W. VAN ZUIDLAND- ALBURG J. VAN ZUIDLAND Vlaardingen: A. ALBURG z H. ALBURG- CORNELISSEN Zierikzee: A. ALBURG H. ALBURG M. ALBURG- HUIBREGTSE Klein- en achterkleinkinderen Zierikzee, 15 januari 1962. Wevershoek 43 De teraardebestelling zal plaats hebben op donder dag 18 januari aanstaande op de algemene begraaf plaats te Zierikzee. Vertrek van het sterfhuis 13.00 uur. bij uw Topslager Woensdag natuurlijk GEHAKTDAG 500 gram met gratis kruiden kost vandaag slechts 1,58 250 gram echté leverworst 0,68 De gehele week: Winterkost btf uitstek is haché 300 gram hachévlees met gratis kruiden.. 1,38 500 gram malse riblappen 2,58 Royaal soepcomplet 0,98 Voor de boterham: 150 gr. gebraden gehakt.. 0,58 150 gr. boterhamworst 0,38 Ga ook naar: Tevens is deze leergang in het bij zonder nuttig voor diegenen die het plan koesteren binnenkort een rij vaardigheidsexamen af te leg gen. Filmavond Cult. Vereniging Aanstaande donderdagavond 18 januari zal in de Conferentiekamer alhier, onder auspiciën van de Cul turele Vereniging, de bekende film „Fanfare" van Bert Haanstra wor den vertoond. BRUINISSE De heer St. de Koning te Brui- nisse, werkzaam op het kantoor van notaris Klaassen te Zierikzee, slaagde voor het diploma Neder landse Handelscorrespondentie. Feuilleton 41 „Als vader inderdaad al enige jaren met het plan rondgelopen heeft om een goeie of kwade dag te verdwijnen, nee, dan geloof ik ook niet, dat hij zal terugkeren. Maar tocher zit dan iets scheefs aan. Als je trouwt.... dan beloof je elkander trouw. Ik weet niet precies, hoe het huwelijksfor mulier luidt, maar de echtgenoten hebben in ieder geval verplichtin gen jegens elkander. En om die verplichtingen eenzijdig te verbre kenIk heb er wel eens een grapje over gemaakt, over die ver dwijning van vader. Jo dacht steeds maar, dat vader dood was, maar ik had altijd zo het idee, dat hij wel leefde. Maar ja, nu het misschien waar is, dat vader er met opzet van door is gegaan.... het is tenslotte toch mijn vader en ik houd van hem.hij moet toch aan ons denken, vind je niet?" Gert knikte. „Je hebt gelijk. Maar daar sta ik als politieman natuurlijk buiten. Overigens., als alles klopt, zoals ik het mij in denk, en we weten vandaag of morgen zijn adres, wat weerhoudt je dan om hem op te zoeken?" „Dat doe ik vast en zeker. Daar kun je van opaan". 17. Gedurende drie dagen was Gert Hoolwerf niet in staat om aan de door Frank van Falckenoort zaak-van der Haas verder te wer ken. Er was ingebroken in een on der de gemeente Dorringen beho rend buurtschap. Het kantoor van een melkfabriek was door een of meer nachtelijke bezoekers onder steboven gehaald en alles, wat van reële waarde was, hadden de boos wichten meegenomen: niet alleen geld, maar ook schrijf- en telma chines. Aan de sporen achter de fabriek kon men zien, dat de da ders met een auto gekomen waren. Gert en een paar agenten werkten er drie dagen hard aan en toen had men de inbreker te pakken. Dacht men aanvankelijk, dat het een beroepsinbreker was geweest nog geen kwartier afstand van het land, het bleek een vroegere arbei der van de fabriek te zijn, die op nog geen awkrtier afstand van het bedrijf woonde. De band-afdruk ken van zijn tweedehands, autootje werden hem noodlottig. Na dit intermezzo hernam Gert zijn andere taak weer. Maar tij dens het zoeken naar de inbreker was hij op een idee gekomen. Hij herinnerde zich, dat Grada een poosje omgang had gehad met een boerenarbeider. Na enkele infor maties kwam hij het adres van de man. die inmiddels al een poosje getrouwd was, te weten, en op een avond zocht hij de man op. Het was een klein arbeiders huisje, aan de uiterste rand van de gemeente Dorringen, waar Ha verkamp, zoals de man heette, woonde. Een jonge vrouw deed open en Gert vroeg de heer des huizes te spreken. Haverkamp was aan het werk in de moestuin ach ter het huis en de vrouw wees hem de weg. Gert stelde zich voor. „U zult natuurlijk wel gehoord hebben van de verdwijning van de heer van der Haas". De arbeider leunde op zijn spa de en knikte. „Allicht. Dat weet iedereen in de gemeente". „U kent de familie enigszins, nietwaar?" De man begon even te lachen, „Waaruit maakt u op, meneer, dat ik de familie van der Haas zou kennen?" „Omdat u enige tijd verkering hebt gehad met een der dochters". De ander knikte. „Tja, dat klopt wel zo ongeveer. Maar dat was vóór de verdwijning van meneer van der Haas. Om precies te zijn is dat al vier jaar geleden". „Kwam u er wel eens overhuis?" „Ik ben daar één keer een avond geweest. Op speciaal verzoek van Gerarda". „Kunt u me vertellen, wat voor indruk u gekregen hebt van dat gezin?" De man dacht een ogenblik na. „Dat is al een hele poos geleden, meneer. En ik heb maar een blau- we maandag gescharreld met Ge rarda. Een paar maanden of zoiets. Welu zult wel weten, dat het een beetje eigenaardig gezin is, nietwaar?" Gert knikte. „Gaat u verder. Het is voor mij van belang, als ik bij zonderheden hoor van iemand, die daar tenminste een keer in huis is geweest". (Wordt vervolgd,.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 3