Smit Bolnes Zierikzee last eerste frame voor dieselmotor DE WRAAK VAN GRIJZE BEER BEGIN VAN PRODUKTIE ZIERIKZEE, 15 januari. De goed gevulde fietsenstalling bij de I hoofdingang van de enorme fabriek van Smit Bolnes op het Zie- rikzeese industrieterrein bewijst al dat er de werkplaatsen van de fabriek iets aan het gebeuren is. In die stalling staan iedere dag immers zon kleine vijftig rijwielen en motoren als het bewijs dat men in Zierikzees' nieuwe industrie langzaam maar zeker op dreef begint te komen. Op nog veel sprekender wijze werd dit echter vrijdagmorgen j.l. wel aangetoond door de lassers J. Stoutjesdyk en B. v. d. Cingel. die met het lassen van het reusachtige frame voor de eerste 20-cylinder V-scheepsdieselmotor die in Zie rikzee zal worden afgeleverd het begin van de produktie in de fa briek hebben „ingebrand". Zoals wij reeds eerder schreven is er heel wat voorbereidend werk verricht voordat het zover was dat dit frame, waarvan de onderdelen zijn vervaardigd in de moeder fabriek te Krimpen aan de Lek, in de las-mal kon worden gemon teerd om te worden afgelast. En dit aflassen - verantwoordelijk werk waaraan hogere eisen wor den gesteld dan aan het normale constructiewerk, zo verzekerde ons produktieleider P. van der Horst - geschiedt door werkers van Schou- wen-Duiveland, die een jaar gele den van dit soort werk eigenlijk nog niet veel afwisten. Intussen weten de heren Stout- jesdijk en van der Cingel nu wel degelijk dat met het frame van een dieselmotor een stukje kwali teitswerk moet worden afgeleverd, omdat een dergelijk frame nu een maal straks een zeer hoge druk zal moeten kunnen weerstaan. Met dit frame, waarop de twee lassers uit Nieuwerkerk en Zierikzee nu de gehele dag hun felle branders rich ten, zijn niet minder dan zo'n vijf weken laswerk gemoeid. Kotteren en eindmontage Na het lassen rijdt de 40-tons kraan het gevaarte naar de kotter- bank voor het kotteren van de krukaslagers en de cylinderborin- gen. Vervolgens wordt het frame op of naast de proefstand gemon teerd voor de eindmontage, dat wil zeggen het voorzien van alle benodigde onderdelen als drijf stangen, vliegwielen, zuigers, cy- linderketels enz. De eindmontage vindt plaats met behulp van voor- gemonteerde onderdelen. De bouwcapaciteit bij Smit Bolnes raakt intussen op zijn eind en de enorme fabriekshal krijgt met de dag meer het aanzien van een motorenfabriek. Waar de schil ders nu zijn verdwenen is men druk bezig met het inrichten van magazijnen en het plaatsen van machines, frees- en boorbanken. Uiteraard tracht men zo snel mogelijk het produktieproces in volle gang te brengen, en dan wil het naar de smaak van de leiding van de nieuwe fabriek wel eens wat te lang zaam gaan met de aflevering van bepaalde gereedschappen of instrumenten die bij het werk onmisbaar zijn. Die haast is te meer begrijpelijk omdat Smit Bolnes, dat wil zeggen de fabriek in Kinderdijk samen met de nieuwe fabriek in Zie rikzee, dit jaar ongeveer 200 cylinders, alleen al wat be treft de grotere motoren, moet afleveren. Ingezonden mededeling Moderne Akkertjes verlossen U sneller, veiliger en prettiger van uw PIJN- want het zijn Instant cachets met 4-voudlg werkend micropoeder Geslaagde uitvoering zangvereniging „Nu met Hope" BURGH, 13-1. Voor de vrijdag avond in hotel „Het Wapen van Burgh" gehouden uitvoering van de zangvereniging „Nu met Hope" bestond goede belangstelling. In zijn openingswoord heette de voor zitter, de heer M. C. Visser, wet houder en mevrouw Vis speciaal welkom. Het openingswoord waar in de voorzitter in korte trekken het wel en wee van de vereniging resumeerde, was niet bijster opti mistisch gestemd. Het ontbreekt de verenigingaan mannelijke krach ten, en vooral op dit gebied noem de de heer Visser de sport wel een grote concurrent. De vereniging is niet noodlijdend doch er zijn toch verschillende factoren, waarover beraad moet worden. Toch waren de financiën van dien aard dat bij het zangpro gramma op enkele oudere num mers terug gegrepen moest worden. Onder leiding van de directeur, de heer M. Hogenstein en met pi ano-begeleiding van méj. E. Si mons, zong het koor een tiental nummers. Hieronder waren enige zeer goed gezongen nummers, o.a. Viooltjes van Joh. Loser, de Vader waakt, van G. Nienhuis en het walsje Zomeravondlied van C. Lanner. Dit laatste met de mede werking van. de heer G. Krijger op drums. Het laatste nummer: Als in ons land een lied weerklinkt, was wel wat te hoog gegrepen. Na de zang werd op veler verzoek het Zomeravondlied nogmaals her haald. Het blijspel „Stoepkind" in drie bedrijven, geschreven door Pé Mühren, vertelt de geschiedenis vaneen drietal neefs-kunstschil- ders, die een schatrijke oom bezit ten die hun een halve ton beloofde, indien ze voor hun 40ste jaar niet zullen trouwen. Dit was een te zware opgave voor de neefs, doch ook voor één der echtgenoten van een inmiddels stiekum getrouwde neef. Met het te vondeling leggen van het geboren kind op oom's stoep, en het bewusteloos neerzin ken van de moeder op dezelfde stoep beginnen de verwikkelingen die het geheel een zeer vermake lijk beeld geven. Het publiek heeft zich dan ook enkele uurtjes danig vermaakt. De rollen- werden ver tolkt doo£: mevr. Deurloo-de Brui ne, mevr. Tuinman-v. d. Bos, mej. G. Bolijn en de heren M. C. Vis- is, A. ser, A. P. Deurloo, J. v. d. Hogenstein en J. Tuinman. De voorzitter reikte aan het ein de enige presentjes uit, o.a. kreeg de directeur een rokertje, terwijl mej. Simons met bloemen werd vereerd. Ook de gastspelers en -speelsters werden niet vergeten. De verloting was weer rijkelijk voorzien van prijzen. Een gezellig bal met de plaatselijke band be sloot de avond. SPORT SCHAKEN Middelburg II-Zierikzee 4,/4-5Vi In de le klasse van de Zeeuwse Schaakbond wist Zierikzee jl. za terdag de overwinning op Middel burg II te behalen. Aanvankelijk zag het er voor Zierikzee niet be paald gunstig uit. De eerste par tijen, welke tot-een beslissing kwa men, leverden verliespunten voor Zierikzee op. Naarmate de tijd ver streek kon Zierikzee gelukkig ook een paar winstpunten aan haar score toevoegen, zodat bij het ver strijken van de speeltijd de stand gelijk bleek te zijn. De drie niet beëindigde partijen werden bij ar bitrage beslist. Twee partijen van de drie werden remise verklaard en de derde partij, een veldmeer- derheid van drie aaneengesloten pionnen tegen een kwaliteitsver schil loper tegen toren, werd door Zierikzee gewonnen. Zierikzee, dat nu nog alleen tegen Goes moet spelen maakt een goede kans kam pioen in haar afdeling te worden. De persoonlijke uitslagen van deze wedstrijd zijn: C. v. d. Sande-J. J. v. d. Ende 0-1; K. v. Belzen-ir. J. J. Elzer- man 0-1; P. Verhage-dr. J. J. Wes tendorp Boerma 0-1; C. Jonkheer- M. J. Enzlin 0-1; P. Jongepier-A. J. Hendrikse 1-0; P. W. v. Benne- kom-A. J. Scheele Vz-Vz', L. A. Jon- gepier-C. Nolet Vz-Vz\ W. Flisse- baalje-H. E. S. Sinck lk-Vz\ H. Schellens-M. M. de Raat 1-0; A. Aarnoutse-R. Huneman 1-0. Zondagavond jl. is een autobus nabij Rawalpindi, in noord-Paki- stan, van de weg af en een kanaal in gereden. 32 inzittenden zijn hierbij om het leven gekomen en drie gewond. Daarom zal het voor direktie en personeel des te meer een voldoe ning zijn als straks de eerste .Schouwse' dieselmotor zal kunnen proef draaien. Te meer, omdat het de bedoeling is de officiële opening van de fabriek met dit proef draai en, dat wil zeggen half juni aan staande, te laten samenvallen. Lentegeluid in Nieuwerkerk NIEUWERKERK, 16 jan. Midden in deze koude januarimaand heeft de len te zich alweer aangekon digd. Nieuw leven open baarde zich in de afgelo pen nacht op hoeve „Dijk- zicht" van de heer A. J. van der Graaf te Nieuwer kerk. In de stal kwamen daar twee lammeren ter wereld, de schapekinderen van dit jaar op Schouwen- Duiveland. Al is het win derig in de polder, de kleintjes en ook de moeder maken het uitstekend! NU NESTOR VAN REDDINGMAATSCHAPPIJ Kapitein Minneboo van „Blankenheijm" kreeg er een inedalje bij BURGH, 16-1. De kapitein van de reddingboot „Maria Carolina Blankenheijm", die vorig jaar op 4 april standplaats Veere verwis selde voor Burghsluis, kreeg er maandagmiddag weer een medalje bij. Het betrof deze keer een gou den medalje, die kapitein Minne boo ontving, omdat hij nu de nes tor van de Koninklijke Zuid-Hol landse Mij. tot Redding van Schip breukelingen is geworden. Deze draag-medalje werd in 1951 overhandigd aan de oudste kapi tein J. Slis, gezagvoerder van de „President Wierdsma", gestatio neerd in Breskens. Kapitein Slis werd in oktober van het vorige jaar gepensioneerd en daarom gaat nu de 58-jarige gezagvoerder van de „Blankenheijm" dit gouden klei nood dragen. Het origineel, de gro te gouden medalje, werd in 1951 door het Rode Kruis op een con gres in Leeuwarden aan de Red ding Mij. overhandigd met de op dracht de draagmedalje voortdu rend te laten dragen door de oud ste gezagvoerder. Maandagmiddag reikte de in- spekteur van de Redding Mij., de heer B. R. de Jong uit Schiedam de medalje aan kapitein Minneboo uit. Deze gouden medalje is de hoogste onderscheiding die het Ned. Rode Kruis uit kan reiken. Z.V.U. EN KUNSTKRING ZIERIKZEE Toneelgroep „Ensemble" brengt „De tiende man" ZIERIKZEE, 16-1. Onder auspi ciën van de Z.V.U. en in samen werking met de Kunstkring Zie rikzee geeft het toneel- en televi siegezelschap „Ensemble" op vrij dag 19 januari aanstaande in de Concertzaal een opvoering Paddy Chayefski's toneelspel „De Tiende Man". Met „De tiende man" heeft de schrijver een van de oudste Joodse legenden tot thema gekozen: dat van de „dybbuk", de ziel van een afgestorvene, die de eeuwige rust niet deelachtig kan worden omdat hem in het leven onrecht is ge schied, en die bezit neemt van het lichaam van een levende, om als nog recht te verkrijgen. „Ensem ble" is voor „De tiende man" sa mengesteld als volgt: Johan Bos kamp, Sylvain Poons, Lucas Wen sing, Jan Retèl, Lex Goudsmit, Dick Scheffer, Sigrid Koetse, Ma xim Hamel, Wim van den Heuvel, Chris Baay, Ad Hoeymans, Gerben Hellinga en John Leddy. De regie heeft Karl Guttmann. Chayefski heeft de legende ge- ent op het New York van van daag. Het stuk speelt zich af in een aftandse kleine synagoge in New York, waar alleen nog wat oude mannetjes van oost-Europese af komst lidmaat zijn. Zij hebben de ^grootste moeite tien man bijeen te brengen en tien mannen moeten er zijn, om volgens voorschrift van de wet een gemeente te vormen, Volleybaltoernooi Nieuwerkerk In de vorige week te Nieuwer kerk gehouden vierde ronde van het dames volleybaltoernooi zorg de het Bruse „Kwiek" voor de ver rassing, door alle partijen te win nen. Door 6 punten uit deze ronde te halen, terwijl het aan de kop staande Nieuwerkerk 4 punten vooruit ging, gaat Kwiek voor de Nieuwerkerkers nu een ernstige bedreiging vormen. MEVO behaal de, door van de Plattelandsvrou wen te winnen, 2 punten, maar haar eindstand van 10 punten vor men noch voor Bru, noch voor Nieuwerkerk een bedreiging. De uitslagen waren als volgt: Kwiek-Nieuwerkerk 2-0 (7-15, 15-12, 16-14). Plattelandsvrouwen-MEVO 0-2 (5-15, 9-15). Kwiek-MEVO 2-0 (15-8, 9-15, 15-13). Plattelandsvrouwen-Nieuwerkerk 0-2 (7-15, 12-15). Plattelandsvrouwen-Kwiek 0-2 (12-15, 0-15). Nieuwerkerk-MEVO 2-0 (15-8, 15-10). De eindstand na deze 4e ronde is Nieuwerkerk 20 punten, Kwiek, Bruinisse 16 punten, MEVO, Zie rikzee 10 punten en de Plattelands vrouwen 2 punten. die zich in gebed kan verenigen. De koster (sjammos) moet dan ook herhaaldelijk de straat op, om iemand aan te houden met het verzoek als „tiende man" op te treden, ten einde de anderen de gelegenheid te geven hun gods dienstplichten te vervullen: een ereplicht waaraan geen Jood zich zal onttrekken. Het stuk eindigt met een verrassende wending, waarbij een in het wereldje van deze synagoge verzeild geraakte advocaat uit het isolement van zijn cynisme wordt verlost. In „De Tiende Man" wordt het publiek geconfronteerd met een sfeer die het van huis uit vreemd is. Deze sfeer, door Chayefski met veel humor en liefde geschilderd, zal echter niet alleen voor hem, maar voor een ieder veel dierbaars en positiefs kunnen blijken te be zitten. Op de ene zijde staat een afbeel ding van dr. C. E. Tilanus, 1856- 1942, terwijl de andexe kant het E.H.B.O.-kruis toont. In de gezellige huiskamer, waar, hoe kan het ook anders, alleen maar schilderijen van de zee aan de wanden te zien zijn, (en dan natuurlijk havengezichten uit de vorige standplaats van de kapitein, het mooie Veere), hadden we nog even een klein gesprekje met de heer Minneboo. Deze medalje die zo maar is komen aanwaaien wordt gevoegd bij de andere medaljes, die de kapitein voor zijn menslievend werk in de loop van de jaren heeft gekregen. De „Ebro" Vol trots toont hij dan altijd de grote zilveren medalje voor het redden van negentien mensen, die de bemanning vormden van de zee sleper „Ebi-o", die hier voor de Schouwse kust is vex-gaan, en waar van jaren later nog de trieste mas ten vanaf de Vuurtoi*en te Westen- schouwen te zien waren. Ook deze redding is in de woning te vinden en wel op een schilderij dat een zeeschilder eenvoudig naar de woorden van de kapitein op het doek heeft gezet. Over deze red- ding in die woeste stoi-mnacht van 16 januari 1958 zegt de kapitein: ,,'t Was interessant". Kapitein Minneboo is verder nog in het bezit van de bronzen medal je van de Redding Mij. Tot nu toe is het erg rustig geweest voor de „Blankenheijm". Spektakulaire reddingen werden nog niet verricht doch bij het minste alax*m ligt de boot klaar, want elke dag wordt zij aan een effektieve controle on derworpen, zodat niet het minste aan het toeval wordt overgelaten. Het gaat er om mensenlevens die in nood verkeren van een wisse dood te redden en daarom is de boot voor honderd procent in orde, en daarom zit de bemanning bij stormweer niet zo rustig thuis, want elk ogenblik kan de telefoon het bericht geven: schip in nood! Daarom wordt kapitein Minne boo, die in Burgh en Haamstede al geheel ingeburgerd is, met meer ontzag gegroet als men hem tegen komt dan een normaal burger want wanneer iedereen bü stormweer en kachel zit, loopt hü de kans tegen overslaande golven en buiswater in er op uit te moeten, om zijn me demensen in veilige haven te bren gen. BESLISSING OP 25 JANUARI A.S. Vaststelling nieuwe en tarieven ZIERIKZEE, 16-1. Op de verga- dering van aandeelhouders der N. V. Waterleidingmaatschappij „Schou- wen-Duiveland", welke op donder dag 25 januari aanstaande in Mon- dragon te Zierikzee zal worden ge houden zullen de nieuwe leverings voorwaarden en tarieven worden vastgesteld. Reeds vier jaren gele den werd melding gemaakt dat de ze in voorbereiding waren en eerst nu kan de Raad van Beheer - na een periode van veel studie en on derzoek - met een omlijnd voorstel komen. Op een heden (dinsdag)-morgen gehouden persconferentie hebben de direkteur, ir. J. L. van Sloten en het lid van-de Raad van Beheei\ burgemeester C. H. v. d. Linde, terzake een aantal toelichtingen gegeven. Er wordt naar gestreefd deze nieuwe leveringsvoorwaarden en tarieven, zo mogelijk, per 1 april aanstaande in te voeren. Vooropgesteld dient te worden dat principieel niet veel gewijzigd wordt en dat, in het algemeen ge sproken, geen tariefsverhoging zal plaats vinden. Alleen de verdeling wordt anders, waardoor een nivel lering tot stand komt. Het zal dus wel zo zijn dat sommige verbrui kers meer, maar andere minder zullen gaan betalen dan zij tot nu toe deden. Wat het tarief aangaat wordt het nu zo, dat elke m:{ water, die ver bruikt wordt, ook betaald dient te worden. Hiei'bij geldt voor bedrij ven een andere regeling dan voor pai'tikulieren. Hierbij wordt voor leveringsvoorwaarden Waterleiding elke groep een vast bedrag per jaar in rekening gebracht. Dit vas te basisbedrag dat dient om de vaste kosten van het bedrijf te dekken, kent men reeds bij de P.T.T. en de P.Z.E.M. De basis van dit vaste bedrag is de .tappunten waarde'. Hierbij dient te worden opgemerkt dat het de bedoeling is alle aangesloten per- celen te bemeteren, wat in 1963 zijn beslag moet hebben. Tevoren wordt in elke woning alles opgenomen en het vaste bedrag is hoger naarmate er meer kranen zijn, waarbij een verdeling der woningen in vijf klas sen (vroeger veertig!) wordt toege past. Voor zomerwoningen zal het tarief per m3 hoger zijn dan voor normale woningen, i.v.m. vei'eiste extra-voorzieningen. De grote industrieën zullen voor deel hebben van de nieuwe tarie ven, want zij krijgen reductie per m'1 verbruikt water. Met dit nieuwe systeem kan elke abonné de hoogte van zijn kosten beïnvloeden dooi- zijn verbruik, wat vi'oeger niet het geval was. Hoe minder men vei'bruikt, des te lager zijn de kosten. Het brengt ook mede dat voortaan de water- gelden niet meer geïnd zullen wor den bij de huiseigenaren, doch bij de bewoners. Zowel het vaste be drag als een gedeelte van het ver- bruik (10 m;i) zijn bij vooruitbeta ling verschuldigd. Inning geschiedt ook ook per kwartaal. Het ligt wel in de bedoeling bet publiek over dit nieuwe systeem - dat reeds in Zeeuwsch-Vlaanderen en op Walcheren is ingevoerd, in te lichten. Enkele opklaringen Verwachting tot woensdagavond: Nu en dan opklaringen, maar ook hier en daar een bui; matige tot krachtige, aan de kust mogelijk af en toe harde zuidwestelijke wind; weinig verandering in tempera tuur. 17 jan. Zon op 8.40, onder 17.00. Maan op 14.33, onder 5.34. 18 jan. Zon op 8.40, onder 17.02. Maan op 15.17, onder 6.34. Volle maan: 20 januari te 19.17. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 17 jan. 0.25 v.m. 12.44 n.m. 18 jan. 1.21 v.m. 13.47 n.m. BROUWERSHAVEN: 17 jan. 0.07 v.m. 12.33 n.m. 18 jan. 1.05 v.m. 13.28 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 16-1. - Het K.N.M.I. deelt mede: De diepe oceaande pressie die gisteren ten westen van Ierland arriveerde, is sindsdien nog belangrijk dieper geworden en heeft zich naar het zeegebied ten zuiden van IJsland verplaatst. In grote gebieden i-ond de depressie woeden zware stormen. Deze stor men breidden zich in de afgelopen nacht ook over de Noordzee uit, aan de voorzijde van een front van de depressie. In ons land wakkerde de wind aan tot windkracht 8 a 9. Het front dat vergezeld van regen over de Britse eilanden trok, be reikte in de loop van de ochtend ons land. Na het passeren van dit front ruimt de wind naar zuidwest tot west en neemt af. Een rand- storing die de Britse eilanden na dert kan de wind echter weer tij delijk doen aanwakkeren, en te vens enkele buien veroorzaken. Daarnaast zullen echter ook opkla ringen voorkomen. Het weer be houdt een onbestendig kai-akter, in de temperatuur komt niet veel ver andering. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk KERKWERVE. In de namiddag- dienst van zondag 14 januari heeft in de Ned. Herv. kei-k te Kerkwer- ve de bevestiging plaats gehad van de heren J. Hagesteijn en L. v. d. Berg als diaken en van de heer J. v. Gelder als ouderling. Deze dienst werd geleid door ds. A. v. d. Ban van Scharendijke. Ger. Kerken Bei'oepbaar verklaard: G. Kers- sies, Dennenoord, Zuidlaren. Beroepen te Hilversum (vac. J. Goumare): G. Veeneman, Amers foort; te Hilversum (6de pred.pl.): B. G. Mees ten Oever, Wagenin- gen; te Dee Wht. (New South Wa les, Australië): J. W. Deenik, Auck land (New Zeeland) (v.h. Poortu- gaal). Trinidad zal op eigen gelegen heid naar onafhankelijkheid stre ven, zo is maandag te Port of Spain bekend gemaakt. HILVERSUM. Het gemeentebe stuur van Hilversum heeft de cul tuurprijs 1962 toegekend aan de dichter Gabriël Smit (Laren) voor zijn gehele oeuvre. AMSTERDAM. De Horecava 1962 de vakbeui's voor het hotel-restau rant- en cafébedrijf, die van maan dag tot donderdag jl. in de nieuwe R.A.I. te Amsterdam is gehouden, heeft in totaal 43.000 bezoekers ge trokken. De eerste Horecava in 1957 trok 14.000 bezoekers, verle den jaar waren er 36.000 bezoekers. De organisatoren zijn van mening dat de Horecava 1962 een overwel digend succes is geweest. 22. De namiddagzon brandt onbarmhartig op de kale barre rot sen, die het berendal omsluiten. Op een der klippen verschijnen twee mannen. „Oef, kijk daar ,op het plateau!" roept Wanata, naar beneden wijzend. Dan ziet ook Aram de roerloze gestalte en zo snel zij kunnen, klautert het tweetal omlaag. „Het is Chata, de krijger, die met Grijze Beer uit de stam werd gestoten....", constateert Wanata verrast, terwijl hij zich over de Indiaan heenbuigt. „Hij is doodeen tomahawk-slagdit is waarschijnlijk het werk der Shoshonenachter het berendal begint hun jachtgebied...." „Ik ruik wildbraad", zegt Aram, diep de lucht opsnuivend. „Kijk, hij had een vuurtje gemaakt.wel wat onvoorzichtig van die arme drommel...." Hij zwijgt plotseling en raapt iets van de grond op. „Wat zeg je hiervan, Wanata", roept Aram dan verrast. „Een haarlint, een blauw haarlint, juist zoals je zuster Rode Bloem ze draagt We zijn op het goede spoor!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2