Indonesische motortorpedoboten slaags met Nederlandse oorlogsschepen DE ZIERIKZEESCHE COURANT E.E.G. nu in stadium van echt constructief beleid" Nederlanders vielen aan buiten territoriale wateren" Kustvaarder „Ellewoutsdijk" vermist aan Ierse westkust Papoea's dringen aan op mobilisatie in Nieuw-Guinea DINSDAG 16 JANUARI 1962 118e jaargang No. 19109 ZIERIKZEES«®NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) II,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vTh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Bij de zuidkust van Nieuw-Guinea HOLLANDIA, 15-1. Omstreeks 21.30 uur maan dagavond plaatselijke tijd hebben patrouillerende Nederlandse oorlogsschepen een aantal Indone sische motortorpedoboten ontdekt in de Neder landse wateren ten zuiden van het Boeroe-gebergte aan de zuidkust van Nederlands Nieuw-Guinea. De boten lagen koers naar de zuidkust van Ned. Nieuw-Guinea. De Nederlandse oorlogsschepen openden het vuur op de Indonesische vaartuigen. Eén der Indonesische boten is in brand geschoten. Over het treffen van Nederland se oorlogsschepen met Indonesische motor-torpedoboten telefoneerde de correspondent van het A.N.P. te Hollandia omstreeks twee uur plaatselijke tijd uit Hollandia: Een tweede Indonesische motor torpedoboot is vermoedelijk door de Nederlandse schepen tot zinken gebracht. Een derde is terug ge vlucht naar de Indonesische wate ren en wordt achtervolgd. Naar is vastgesteld, waren de Indonesische motor-torpedoboten van Russische of Oostduitse makelij. De chef van de Nederlandse ma rinestaf te Hollandia, kapitein-ter zee R. M. Eibers heeft medegedeeld dat de Indonesische boten zijn on derschept door middel van radar, zowel vanaf oorlogsschepen als van uit patrouillerende Neptune-vlieg tuigen. Voorhoede? Kolonel Eibers deelde verder mede, dat men hier vermoedelijk heeft te maken gehad met de voor hoede van een grotere invasie-een heid. Hij achtte het onderscheppen der Indonesische boten een voorval dat de waakzaamheid van de Ne derlandse marine bewijst en de woorden waar maakt, die de com mandant der strijdkrachten in Ne derlands Nieuw-Guinea schout-bij nacht L. E. H. Reeser, onlangs ge sproken heeft over deze waak zaamheid. Het treffen heeft zich afgespeeld ongeveer ter hoogte van de Vlakke Hoek .tegenover de Indonesische Kei- en Aroe-eilanden. De correspondent van het A.N.P. meldde nog, dat te Hollandia de toestand volkomen rustig is, mede omdat het daar diep in de nacht is en iedereen zich ter ruste heeft begeven. Hij deelde nog mede, dat tot dus ver aan Nederlandse zijde geen verliezen zijn gerapporteerd. Etndbaai De afgelopen jaren is de Etna- baai reed9 enkele keren in het nieuws geweest door Indonesische infiltratiepogingen. Zo landden er in 1954 twee prauwen met 48 In donesische militairen. Een aantal van hen werd in vuurgevechten met marine-eenheden gedood. De Etna-baai ligt op een afstand van hemelsbreed ongeveer 800 km ten westen van Merauke en op ruim 30Ó ton ten oosten van Fak- Fak, de twee belangrijkste centra aan de zuidkust van Nieuw-Gui nea. Volgens de laatst bekende cijfers wonen in Merauke een 850 Euro peanen, ongeveer 2.400 Papoea's en ruim 2.700 Indonesiërs. In Fak- Fak wonen meer dan 300 Europea nen, een 1.000-tal Papoea's en ruim 1.000 Indonesiërs. Deze cijfers wer den vermeld in het jaarrapport over Nieuw-Guinea aan de Ver enigde Naties. In het communiqué werd voorts onder meer gezegd; „Door de actie van Nederlandse patrouille-eenhe den die er in slaagden deze on beschaamde invasie-poging te stui ten, is opnieuw duidelijk geworden dat onze strijdkrachten in weste lijk Nieuw-Guinea niet slechts pa raat zijn maar dat zij geheel in staat zijn elke Indonesische mili taire aktiviteit die in de huidige omstandigheden kan worden ver- Verklaring van Hallstein BRUSSEL, 15-1. De voorzitter van de Europese commissie van de E.E.G., prof. Hallstein, heeft maan dag een verklaring uitgegeven, waarin hU als zijn mening te ken nen gaf, dat de E.E.G. nu in „het stadium van een echt constructief gemeenschappelijk beleid" is geko men. „Met het besluit tot overgang naar de tweede étappe is tegelij kertijd de laatste hindernis over wonnen, waarbij het veto van een enkele staat voldoende zou zijn ge weest om de totale ontwikkeling van de gemeenschap te vertragen. Daaruit zullen krachtige impulsen ontstaan voor een verdere krachti ge en snelle verwezenlijking van onze gemeenschap. De besluiten hebben ook de weg vrijgemaakt voor de grote taken der gemeen schap naar buiten toe: toetreding en associatie van Europese landen, associatie van Afrikaanse staten, samenwerking met de V.S., ont wikkelingsbeleid, enz." „Er kan niet genoeg de nadruk worden gelegd op de politieke be tekenis van de grootse prestatie welke de raad in de laatste weken heeft geleverd. Zulk een vergade ring van prominente Europese po litici en ambtenaren, die zolang duurde, waarin met zulk een in tensiteit is gearbeid en die zich zonder enig voorbehoud in dienst van de Europese vooruitgang heeft gesteld, is nog nooit voorgekomen". wacht, te onderscheppen en te niet te doen. Het was voor het eerst dat In donesië zwaar oorlogsmaterieel ge bruikte in een aktie tegen weste lijk Nieuw-Guinea. Indonesische torpsdoboten zijn zeer snel en zwaar bewapend. Behalve zware 40 millimeter machinegeweren heb ben deze schepen torpedo's die kunnen worden gelanceerd door vier lanceerbuizen. De schepen die speciaal zijn gebouwd door de Rus sen, zijn zeer geschikt voor blik- semaanvallen". Een woordvoerder van de Ne derlandse marine in Hollandia heeft meegedeeld dat bij de botsing in de wateren bij Nieuw-Guinea 50 Indonesiërs gevangen werden genomen. De Nederlandse marine staakte de achtervolging van de Indonesi sche schepen omdat „Nederland het Indonesische gebied nog altijd eerbiedigt". DJAKARTA: DJAKARTA, 16-1. - Een Indone sische woordvoerder heeft toege geven dat er één torpedoboot tot zinken is gebracht In een gevecht, met Nederlandse oorlogsschepen, maandagavond. De woordvoerder, generaal-ma- joor Aani, zei dat Nederlandse een heden, waaronder een torpedoboot- jager, een fregat en vliegtuigen de Indonesiërs meer dan drie mijl buiten de door Nederland gestelde territoriale wateren aanvielen. Het gevecht heeft ongeveer een uur geduurd, zei hij. Generaal Aani behoort tot de staf van de „Operatie West Irian". Schepen van de Indonesische ma rine patrouilleerden in de buurt van de Aru-eilanden en werden plotseling door de Nederlanders aangevallen, aldus generaal-ma- joor Aani. De Indonesische eenhe den, waaronder torpedoboten, bo den hardnekkig verzet. Als de In donesiërs hadden willen aanvallen, zouden zij grotere schepen dan tor pedoboten hebben gebruikt, zei hij. Amerika WASHINGTON, 15-1. President Kennedy is op de hoogte gesteld van het gevecht tussen Indonesi sche en Nederlandse schepen bij de Etnabaai, aldus heeft het Witte Huis medegedeeld. Hoge ambtenaren te Washington konden geen diepgaand commen taar geven aan de hand van de eer ste berichten maar verschillenden hunner achtten de waarschijnlijk heid van het uitbreken van een oorlog op grote schaal niet groot. In diplomatieke kringen werd verklaard, dat deze botsing het be lang van het bijeenbrengen van de twee landen voor het verkrijgen van een vreedzame regeling wel licht nog vergroot. Mijnongeluk in Mexico MEXICO-STAD, 15-1. Zondag zijn in een mijn te Francisco Por- tillo in het noorden van Mexico negen arbeiders omgekomen en 49 ingesloten. Door een instorting als gevolg van gasontploffing zijn drie schachten versperd. Reddingsploe gen hebben tot dusver vier lijken naar boven gebracht. ONDERZOEK TREINRAMP DEN HAAG, 15-1. De spoorweg ongevallenraad is maandagmiddag bijeen geweest teneinde zich te be raden op het spoorwegongeluk te Harmeien. De raad heeft besloten op zo kort mogelijke termijn een openbaar onderzoek te houden. De plaats waar en de tijd waarop dit zal gescheiden zullen nog nader worden bekend gemaakt. De raad zal op 29 januari op nieuw bijeenkomen teneinde zo mogelijk een datum voor het open bare onderzoek vast te stellen. De ze datum zal o.m. afhangen van de in gang zijnde en door de raad als nog te verrichten onderzoekingen. Protest tegen rijtoer op zondag DEN HAAG, 15-1. De kerkeraad van de Ger. Kerk vrijgemaakt te Onderdendam (Gron.) heeft zijn verontrusting uitgesproken over het feit, dat koningin Juliana en prins Bernhard voornemens zijn zondag 29 april na de kerkdienst een rijtoer door Amsterdam te ma ken in verband met hun zilveren huwelijksfeest. De kerkeraad voelt zich gedrongen het Koninklijk Huis te waarschuwen de dag des Heren niet te misbruiken en wekt het kerkvolk in Nederland op hieraan eveneens uiting te geven. Een en ander is te lezen in een kerkeraadsverslag opgenomen in de „Gereformeerde Kerkbode (vrij gemaakt) voor Groningen, Fries land, Drente". Ramp of Voor anker? ROTTERDAM, 15-1. - In Rotter dam maakt men zich zorgen over de 447 brt. metende Nederlandse kustvaarder „Ellewoutsdijk", die nu al vijf dagen wordt vermist. Het schip verliet op 2 januari Bel fast met bestemming Westport aan de Ierse westkust. Daar had het drie dagen later moeten aankomen. Aan boord zijn negen man: vier Nederlandse officieren en vijf Spanjaarden. Gezagvoerder van de „Ellewouts dijk" is gewoonlijk kapitein G. Jonk uit Schoonhoven. Maar juist voor deze reis was hij met kerst verlof naar Nederland gegaan en had hij het commando overgedra gen aan stuurman J. Dost uit Gro ningen. Zij hebben op 10 januari jl. voor het laatst contact met elkaar gehad in een gesprek via Scheve- ningen-radio, waarin de heer Dost kapitein Jonk mededeelde dat hij in verband met het slechte weer Op de vliegbasis Vol- kel is maandag het tienjarig bestaan van het commando takti- sche luchtstrijdkrach ten officieel herdacht, o.m. met een défilé door verschillende on derdelen van het com mando. De bijgaande foto geeft een beeld weer van dit défilé; links op het podium de autoriteiten die het défilé afnamen waaronder luitenant- generaal J. Zeegers en Air-Marshal J. Grandy voor anker was gegaan bij het Rathlineiland aan de Ierse noord kust. Sindsdien werd niets meer van de „Ellewoutsdijk" vernomen. Kapitein Jonk acht het mogelijk dat het schip nóg in een der baai en ligt, of dat de zend-installatie is uitgevallen. Het feit dat de Ierse noordkust schaars bevolkt is zou dan het uitblijven van enig nieuws verklaren. Maar even- waarschijn lijk is dat zich bij de woeste At lantische kust een tragisch onge luk heeft afgespeeld: het weer is in de laatste dagen namelijk bij zonder slecht geweest. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Geen enkel berouw is zo smartelijk als vergeefs berouw Prijs verse boter verlaagd AMSTERDAM, 15-1. Met ingang van dinsdag 16 januari is de prijs van de verse boter met 40 cent per kg., dat is een dubbeltje per pakje, verlaagd. De rainp in Peru LIMA, 15-1. - Men vermoedt dat circa drieduizend mensen zijn om gekomen bij de lawineramp van vorige week in Peru. Bit is meege deeld door generaal Ordonez, di- rekteur van de luchtkarterings- dienst. FLITSEN UIT HET BUITENLAND De 22-jarige Ivank Gotsjeva Inruse in Belgrado heeft zondag het leven geschonken aan een vier ling, twee jongens en twee meisjes, aldus meldt het Bulgaarse nieuws bureau B.T.A. Moeder en kinderen maken het goed. Op beschuldiging voor spiona ge voor west-Duitsland zijn in Chemnitz (Karl-Marx-Stadt) de be lastingconsulent dr. Gustav Her mann Zetsche uit Kirchberg tot le venslang en de boswachter Johann Friedrich Satlow uit Kauschwitz en de steenhouwer Michael Schmitt uit Plauen tot meer dan vijftien jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Volgens de Zuidslavische sport federatie neemt de wildstand in het land met vijfentwintig procent per jaar toe. Er waren nu onge veer 15.000 herten, 280.000 reebok ken, 8.000 berggeiten, 7.000 wilde zwijnen, twee miljoen konijnen, etc. In het afgelopen jaar zijn meer dan 50.000 vossen, 230.000 wolven en talloze andere schadelijke die ren afgeschoten. Van een opgravingsplaats bij St. Petersburg in Florida zijn drie skeletten van drieduizend jaar oud gestolen. LAATSTE NIEUWS Klacht van Indonesië bij Verenigde Naties DJAKARTA, 16-1. - Indonesië zal een klacht indienen bij de Ver enigde Naties naar aanleiding van het treffen tussen Nederlandse en Indonesische oorlogsschepen dat zich maandagavond aan de zuid kust van Nieuw-Guinea heeft voor gedaan. Dit heeft generaal-majoor Ahmed Jani, het hoofd van de „operationele staf voor de bevrij ding van West-Irian" dinsdag mee gedeeld. HOLLANDIA, 16-1. - „Het is een treurige zaak, dat Indonesië zich in een militair avontuur heeft gestort. De westelijke wereld kan Neder land nu niet alleen laten indien zy de rust in de zuid-Pacific wil be waren", aldus Nicoiaas Jouwe in commentaar op het succes van de Nederlandse strijdkrachten bij het afslaan van de Indonesische Sn- vasiepoging in Nieuw-Guinea. Hij verwacht dat Rusland, mocht Nederland de kwestie in de veilig heidsraad willen brengen, gebruik zal maken van „zijn grenzeloze zucht naar gebruikmaking van het veto-recht". Jouwe is van mening dat Nederland thans Australië en Nieuw-Zeeland om hulp dient te vragen. Verder moet volgens hem het Papoea-vrijwilligerskorps zo snel mogelijk worden verdubbeld en moeten de Papoea's onder de wapenen worden geroepen. „Ik zelf ben bereid mij daarvoor op te geven. Het' is beter dood te gaan voor de verdediging van het eigen land, dan in niets doen te sterven", aldus Jouwe. Kaisiepo haalde een uitspraak van minister Luns aan, die destijds gezegd heeft dat Nederland niet wenst te onderhandelen met Indo nesië indien Indonesië het mes op tafel legt. „Indonesië ziet pu dat als het moet, wij ook over een mes beschikken. Dit heeft ons vertrou wen in de Nederlandse regering, die thans bereid is gebleken voor Nieuw-Guinea zelfs te willen vech ten, nog versterkt", zei hij. Kaisiepo zei persoonlijk zeer verheugd te zijn over het resultaat van de tegenaktie van de Neder landse strijdkrachten en voegde er aan toe, dat de bevolking bepaal delijk eveneens zeer verheugd zal zijn, als zij straks het nieuws over het afslaan van de invasiepoging van Indonesië verneemt. De woningbouw in november DEN HAAG, 15-1. Volgens gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in november 8.622 (in november I960: 8.024) nieuwe woningen opgeleverd. Hier mede is voor de eerste elf maanden van 1961 het totaal aantal voltooi de woningen gebracht op 74.802. (In de overeenkomstige periode van 1960: 75.197). Van de in november voltooide woningen werden er 949 als sy steemwoning gebouwd. Van janu ari tot en met november 1961 kwa men 8.042 systeemwoningen ge reed. Gerekend tot en met november 1961 werden sedert de bevrijding 927.844 nieuwe woningen gebouwd. In november 1961 werd de bouw begonnen van 8.622 woningen (no vember 1960 8.167 woningen). Van januair tót en met novenjber 1961 werd begonnen met de bouw van 95.647 woningen (in de overeen komstige periode van 1960 77.881).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1