DE ZIERIKZEESCHE COURANT VIER DORPEN IN PERU CETR0FFEN DOOR ENORME AARDVERSCHUIVING Zware storm in Het Kanaal Vliegende storm op Noordzee bracht vele schepen in moeilijkheden Onderzoek spoorwegramp S.E.R. akkoord met 15 procent verhoging A.O.W. VRIJDAG 12 JANUARI 1962 118e jaargang No. 19107 ZIER KZEESCHEÜNIEUVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cant. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Aantal slachtoffers wordt geschat op duizenden LIMA, 11-1. In de nacht van woensdag op don derdag z(jn in het dal van Huaylas, in Peru, vier dorpen door een ontzaglijke aardverschuiving ge troffen. Miljoenen kubieke meters aarde stortten zich uit over deze plaatsjes, die een gezamenlijke bevol king van drieduizend zielen hadden. De twaalf meter hoge massa heeft het water van de rivier de Santa twaalf meter boven het normale peil doen stijgen. Dit is één der zwaarste rampen van het Ameri kaanse continent. Bladen in Lima schatten het aantal doden op twee tot vierduizend. Dit zijn echter niet anders dan wilde ramingen, daar het getroffen gebied in het woest bergland ligt, zodat het dagen duurt voordat het rampgebied kan zijn verkend. Wel staat vast dat het dorp Ranrahirca bijna geheel is verwoest en dat slechts tien tot vijftien procent van de vijfhonderd inwoners de ramp heeft overleefd. Ooggetuigen zeiden gezien te hebben dat familieleden en kennis sen bedolven werden door een grote massa aarde en stenen. Voor dat de grote lawine die plaats had bereikt, hoorde men een oorver dovend lawaai en stegen stofwol ken op. De omgeving van Ranrahirca is dicht bevolkt en het zou wel mo gelijk kunnen zijn dat het aantal slachtoffers alleen kan worden vastgesteld aan de hand van de re sultaten van de volkstelling van juli van dit jaar. In 1941 zijn bij een dergelijke ramp naar schat ting 5.000 mensen omgekomen, maar men heeft maar driehonderd lijken gevonden. De ramp deed zich woensdag avond omstreeks zeven uur plaat selijke tijd voor. „Klein Zwitserland" De getroffen dorpen liggen in een van de mooiste streken van het Andesgebergte. Het gebied wordt wel „het Zuidamerikaanse Klein-Zwitserland" genoemd en ligt aan de voet van een gletsjer- gebied dat enkele honderden vier kante kilometers groot is. De dor pen zijn gelegen aan de voet van een 6700 meter hoge berg, de Hu- azcaran. Het getroffen gebied ligt 3000 meter boven de zeespiegel. De bevolking leeft voornamelijk van landbouw en mijnbouw. Een auto tocht van Lima uit naar het dal van Huaylas duurt ongeveer acht uur. De eerste hulpverleningsgroepen zijn donderdagochtend op weg ge- Drie doden in Engeland LONDEN, 11-1. De storm die in de nacht van woensdag op donder dag over Zuid-Engeland woedde, heeft drie slachtoffers geëist. Zij werden getroffen door omvallende bomen. Alle treinen uit Devonshi re waren donderdagmorgen uren te laat. In dit district zijn honderden bomen omgewaaid. Folkestone is door het omwaaien van een mast donderdag geheel van elektriciteit verstoken gebleven. In het Kanaal en op de Noordzee k\vamen windsnelheden van 160 km. per uur voor, waardoor golven van twaalf meter hoogte werden veroorzaakt. gaan naar de plaats van de ramp. Hierbij bevindt zich een compag nie infanterie. Vliegtuigen zoeken het gebied af om de juiste omvang van de ramp te bepalen. DEN HAAG, 11-1. Onmiddellijk na het bekend worden van de na tuurramp in Peru heeft het hoofd bestuur van het „Nederlandse Roo- de Kruis", als eerste bijdrage in de hulpverlening een partij ge droogd bloedpasma ter beschik king gesteld, die nog vanmiddag per vliegtuig met gelangeloze me dewerking van de K.L.M. naar de hoofdstad Lima zal worden ver zonden. Geen gevaar voor bijzonder hoog water aan Zeeuwse kust DEN HAAG. 11-1. Een vliegende storm op de Noordzee heeft don derdag vele schepen ertoe gebracht snel een haven op te zoeken. Zo lagen er gisterenmiddag op de rede van Vlissingen ruim 20 grote zee schepen voor anker. De wind kracht (9 tot 10) was zo groot, dat vele schepen moeite hadden hun anker niet te verspelen en op drift te geraken. Enige schepen moes ten met het oog op dit gevaar sleepbootassistentie aanvragen. Een vaartuig, dat rond zijn an kerkettingen draaide, moest de hulp van een sleepboot inroepen om de kettingen te ontwarren. 2 schepen, die op de rede van Vlis singen voor anker lagen .zwaaiden tegen elkaar aan en liepen hierbij lichte schade op. De zware zuidwester storm had in Vlissingen een gemiddelde snel heid van 23 m. per seconde met nu en dan uitschieters van 32 meter per seconde (windkracht 11). Er waren ook vele schepen, die voor anker zijn gegaan op de Theems en achter de Wadden eilanden. Een aantal visserssche pen en kustvaarders zochten be schutting op de Nieuwe Waterweg. Loodsdiensten gestaakt Na half twee zijn alle loodsdien sten gestaakt, maar gisterenavond tussen zeven en acht uur werd bij Hoek van Holland en Vlissingen de loodsdienst voor grote schepen hervat. De wind nam toen af. De schepen, die donderdagmiddag op zee waren, bleven ver uit de kust of lagen bijgedraaid. Het scheepvaartverkeer op de Schelde naar en van Antwerpen ondervond grote hinder van de storm en ook op de Nieuwe Water weg kwam de scheepvaart vrijwel stil te liggen. Als de model-actie van het Engelse P.T.T.-personeel, dat ageert voor hoger loon doorgaat, is de kans groot dat een soort wilde postdienst van de Volksliga voor de verdediging van de vrijheid in werking komt. - Dit plaatje laat zien hoe klanten dan hun poststukken op centrale pun ten in bv. Londen zullen kunnen inleveren na door storting van six pence tijdelijk lid van de liga te zijn geworden. Zij zullen een bepaald klein bedrag moeten deponeren waaruit de kosten van deze particuliere postbestellingen zullen kunnen worden bestreden. Juristen van de En gelse posterijen zijn op het ogenblik aan het onderzoeken of dat nou allemaal wel mag Door de richting van de wind bestond er langs de Zeeuwse kus ten geen gevaar voor bijzonder hoog water. In Vlissingen was de hoogwaterstand donderdagavond slechts twee meter. Of er langs de Zeeuwse kust schade is aan dijken of duinen was donderdagavond nog niet na te gaan, dit kan eerst vrijdagmorgen vroeg, by laag wa ter gebeuren. DEN HAAG, 11-1. Op het land viel de bij een dergelijke harde storm gebruikelijke schade aan omvergewaaide schoorstenen, weg gewaaide dakpannen, afgerukte dakgoten en antennes te constate ren. In Middelburg werd de grote natuurstenen adelaar weggeblazen van de „Kloveniersdoelen", een gebouw dat op de lijst van Mo numentenzorg staat. In Vlissingen werd een jongen gewond, die met zijn driewielig bestel wagentje van de weg woei en een zesjarig meisje moest zich onder doktersbehande ling stellen wegens zware hoofd wonden, die het kind door een val lende dakpan had opgelopen. WIERINGERMEER, 11-1. Ten gevolge van de storm die donder dag ook over Wieringermeer ging, is het dak van het houten nood- verenigingsgebouw in het jongste dorp van Wieringermeer Kreiler- oord afgerukt. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Fruit voor gewonden treinramp UTRECHT, 11-1. De Nederlandse spoorwegen hebben donderdag alle passagiers, die na de treinramp in Harmeien, in ziekenhuizen moes ten worden opgenomen e enmand fruit of bloemen gestuurd. Het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis heeft de gewon den eveneens fruit laten bezorgen. In de verschillende ziekenhuizen stromen ook vele particuliere at tenties binnen. Zo heeft de Am sterdamse klaverjasclub „De ma gere brug" o.m. de patiënten in het Woerdense ziekenhuis „Ope Dei" met een fruitmand verrast. Jeugddorp in Dordrecht DORDRECHT, 11-1. In Dordrecht is een begin gemaakt met de uit voering van het plan om op een dertien hectaren groot terrein aan de rivier het Wantij een jeugddorp te creëren. Het gemeentebestuur heeft voor het geschikt maken van het ter rein, dat gedeeltelijk bij het bron- nengebied van het waterleidingbe drijf behoort, en voor de beplan ting een krediet van f 85.000 ver leend. Negen jeugdverenigingen, o.a. een speeltuinfederatie, een sportbond en enkele padvindsters- en padvindersgroepen hebben zich voor deelneming aan dit projekt aangemeld. Zij krijgen ieder een perceel grond toegewezen, waar op ze dan zelf een blokhut kunnen bouwen. Er is plaats voor twaalf verenigingen. Het ligt in de be doeling, dat de jongeren zelf uit maken hoe hun dorp bestuurd zal worden. Zij worden, onder enkele voorwaarden, geheel vrijgelaten in hun activiteiten. De achttien reizigers van de Caravelle straalmachine van de Sabena, die door Russische Mig-vliegtuigen tot een landing in Rusland werd gedwongen, zijn donderdagmiddag met een Tupolev-machine uit Mos kou, op doorreis naar Brussel, op Schiphol geland. - Foto: de heer en mevr. van Rooyen - de heer van Rooyen is piloot bij de Sabena en was als passagier in het toestel - vertellen hun relaas. Mr. F. G. A. Huber geïnstalleerd als burgemeester van Goes GOES, 11-1. Tot burgemeester van de gemeente Goes is donder dagmiddag geïnstalleerd mr. F. G. A. Huber, voordien burgemeester van Ameland. De loco-burgemeester, de heer J. S. Visscher, stond in zyn rede enkele ogenblikken stil b\j de be stuurscrisis, die het laatste jaar de gemeente Goes in opspraak heeft gebracht. Deze crisis is voor de ontwikke ling van Goes zeer nadelig geweest Thans kan men spreken van nor- ma^ bestuürsverhoudingen, aldus do neer Visscher. Hij vertelde dc nieuwe burgemeester, dat het de eerstkomende tijd wel eens zal blij- UTRECHT, 11-1. Vrijdagmorgen zal het gemeenschappelijk onder zoek van de Spoorwegen naar de ramp in Harmeien worden ge opend. By dit onderzoek zyn ver schillende diensten van de Spoor wegen betrokken. Men zal met name nagaan hoe het NX-tableau in Woerden stond ingesteld op het fatale moment. Als getuigen zal het treinpersoneel worden gehoord, terwijl de moge lijkheid bestaat, dat ook een be roep op de reizigers van die mor gen wordt gedaan. Op grond van dit onderzoek, dat bemoeilijkt wordt, doordat de beide machinis ten tot de slachtoffers behoren, zal men tto een eindrapport komen, dat aan de directie van de Neder landse Spoorwegen wordt voorge legd. De leiding van dit onderzoek be rust by mr. D. HVC. Ittmann, chef van dc dienst van de exploitatie der Nederlandse Spoorwegen. Los daarvan zal ook van de zijde van de Utrechtse officier van justitie een onderzoek worden ingesteld. ken, dat alle gevolgen van de cri sis nog niet zijn uitgewist. Vervolgens heette hij de nieuwe burgemeester van harte welkom en hing hij hem de ambtsketen om. Mr. Huber heeft in zijn instal latierede gepleit voor een goede verstandhouding in het college van b. en w. en met de raad .Ik hoop tè kunnen bijdragen tot een plezie rige samenwerking met ieder op zijn plaats en naar zijn beste ver mogen, zodat Goes zijn aloude po sitie als hoofdplaats van de Beve- landen zal kunnen handhaven Koningin en prins naar Amsterdam DEN HAAG, 11-1. Koningin Ju liana en prins Bernhard zullen de komende weken tweemaal enkele dagen in Amsterdam vertoeven. De eerste keer zal dit zijn op 25, 26 en 27 januari in verband met de nieuwjaarsreceptie voor het corps diplomatique met aansluitend gedurende twee dagen diplomaten diners. De eerste drie dagen van febru ari zal het koninklijk paar opnieuw in de hoofdstad zijn. Nieuw waterschap geïnstalleerd GIETHOORN, 11-1. Het door het streven van het provinciaal be stuur van Overijssel naar concen tratie van de waterschappen in die provincie ontstane nieuwe grote waterschap „Benoorden de De- demsvaart" is donderdag te Stap horst geïnstalleerd. Het nieuwe waterschap is gevormd door de sa menvoeging van de waterschappen „Hasselt en Zwartsluis" en „Het Westerhuizingerveld". Het strekt zich uit over de gemeenten Aver- eest, Hasselt, Nieuw-Leusden, Staphorst .Wanneperveen, Zwart sluis en Zwollerkarspel. Het be slaat een oppervlakte van 18.540 hectare. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Diepe gedachten doen mooie woorden spreken. 1961 gunstig jaar voor tuinbouw DEN HAAG, 12-1. „Op het jaar 1961 mag de groenten- en fruit sector met dankbaarheid terug zien", zo zei de voorzitter van het Productschap voor Groenten en Fruit, de heer D. J. A. M. van Arckcn, heden (vrijdag) in zyn nieuwjaarsrede. In west-Europa werd door gun stige conjuncturele omstandighe den in het algemeen een koop krachtige vraag naar de meeste produkten uitgeoefend. De omvang van het produktie- apparaat in de vorm van glasop standen werd weer uitgebreid en de daaruit verkregen produktie kon over het algemeen een goede markt vinden De produktie van open-gronds- groenten stijgt niet, maar daalt veeleer. De produktiedaling is ech ter niet voldoende om gelijke tred te houden met de afneming van de vraag. De produktiecapaciteit in de fruitsector blijft ongeveer con stant. Er is echter reeds een aan tal jaren een verheugende verbe tering in de kwaliteit van het voortgebrachte produkt, met name van appelen en peren. Ongeveer 50 procent van de buitenlanders, die hun vakantie in Nederland doorbrengen, komen uit west-Duitsland. Dit is meegedeeld door de heer Belmon, directeur van het Nederlandse V.V.V.-kan- toor in Keulen op een in Pirma- sens gehouden congres over vreem delingenverkeer. Sneeuwploeg ging voorbij.. OSLO, 11-1. Een vrouw in de Noorse plaats Molde zag bij het passeren van een sneeuwhoop aan de kant van de weg een schoentje uit de sneeuw steken. Zij onderzocht dit nader en groef een vierjarig jongetje uit, dat zei te hebben staan kijken naar de sneeuwploeg die voorbijging. Het jonge tje stond er wat verbijsterd bij, maar toen zijn redster hem vroeg mee naar huis te gaan om wat bij te ko men, mompelde hij, naar de sneeuwhoop wijzend, iets over een meisje. De vrouw en andere aangeroe pen voorbijgangers gingen opnieuw aan het graven en wisten ook het speelgenoot je van de jongen, dat met hem naar de sneeuwploeg had staan kijken, bijtijds uit de miniatuur-lawine te bevrijden. Premieverhoging met looncompensatie niet gewenst geacht DEN HAAG, 11-1. De Sociaal- economische Raad stemt in met het voornemen van de minister van sociale zaken en volksgezond heid om de A.O.W.-pensioenen met ingang van 1 juli 1962 met 15 °/o te verhogen. Dit blykt uit het ad vies dat de raad op verzoek van de minister over deze aangelegen heid heeft uitgebracht .Het oordeel van de raad sluit aan by zijn reeds eerder uitgebracht advies over waardevaste bedryfspensioenen, waarin htf uitsprak, dat de bodem voorziening van de A.O.W. te laag is. Voor een verhoging op korte ter mijn van de A.O.W.-uitkeringen worden door de raad verschillen de argumenten aangevoerd. Eén daarvan is, dat een groot aantal bejaarden niet in het le vensonderhoud kan voorzien met behulp van de door of voor hen getroffen oudedagsvoorzieningen. Dit blijkt voor een deel althans uit het aantal bejaarden (ca. 75.000), dat aanvullende ondersteuning ontvangt krachtens de armenwet. Het vragen van deze ondersteu ning wordt overigens in vele ge vallen als een vernedering be schouwd. Een gunstig gevolg van de ver hoging van de A.O.W. acht de raad dat het verschil tussen de uitke ringen krachtens de A.W.W.- en de A.O.W.-uitkeringen wordt vermin derd. Een verhoging van het niveau van de A.O.W.-uitkeringen zal van zelfsprekend ook een verhoging van de A.O.W.-premie vereisen. Een verhoging van de premie per 1 juli 1962, gepaard gaande met een looncompensatie wijst de raad af, op grond van de overwe ging, dat de loonsverhogingen in 1962 reeds hoger zullen zijn dan de beschikbare ruimte. In het ad vies worden twee andere moge lijkheden van financiering in 1962 genoemd, waaruit echter geen keu ze wordt gedaan. De premieverhoging Enerzijds wordt gewezen op de mogelijkheid van premie-verho ging per 1 juli 1962 zonder loon compensatie. Een toeneming van de bestedingen zou dan door de verhoging niet optreden. Het sa menvallen met de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting is een gunstige bijkomende omstan digheid; uit enkele in het advies vermelde gegevens, blijkt echter, dat voor relatief grote gezinnen met lage inkomens de belasting verlaging niet zal opwegen tegen de premie-verhoging. De andere methode is die, waar bij de verhoging van de uitkerin gen in 1962 uit het ouderdomsfonds wordt gefinancierd. De premiever hoging zou dan per 1 januari 1962 ingaan en gepaard dienen te gaan met een looncompensatie. De be stedingen in 1962 zouden dan met circa 90 miljoen tocmcncn en de premie zou vanaf 1 januari 1963 gebracht moeten worden van 5.75 procent op circa 6.75 procent van het premieplichtig inkomen. De in 1963 voor andere loonsverhogingen beschikbare ruimte zou hierdoor uiteraard worden beperkt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1