K?"Dampo „Hoop der wereld vervullen door eigen geloof te verwezenlijken" Lezing over ziektebestrijding in de fruitteelt voor „Pomona" en N.F.O. Mededeling Burgemeester Dijekmeester opende „Nederland maakt het" KENNEDY OVER „STATE OF THE UNION" De V.S. op weg van herstel en groei WASHINGTON, 11-1. President Kennedy heeft heden (donderdag) in ztfn tweede jaariykse boodschap aan het Congres over de „State of the Union" verklaard, dat het in de komende maanden de „overheer sende plicht" van het land is, „de hoop van de wereld in vervulling te doen gaan door zijn eigen geloof te verwezenlijken". Hij zei in zyn verslag over binnenlandse aangelegenheden, dat de V.S. van de ge schiedenis de opdracht hebben gekregen, „waarnemer te zijn van het teloor gaan van de vrijheid of de bewerker te zijn van haar succes". Wanneer het jongste kind van nu vol wassen zal zijn geworden, zal de positie van de V.S. in de wereld zijn bepaald door de voorzieningen, welke thans worden ge troffen voor zijn opvoeding, zijn gezond heid en zijn kansen op een goede woning, een goede betrekking en een goed leven. De president zei dat zijn regering vorig jaar januari aan de macht was gekomen, toen het land zich in „de vallei van de recessie" bevond. Thans bevonden cle V.S. zich op weg van herstel en groei. „De eco nomie die de Sow jet-premier Chroesjtsjef eens een struikelend paard noemde, snelde aan het eind van het jaar naar nieuwe records op het gebied van consumentenbesteding, het inko men van de arbeiders en de indu striële produktie". Werkgelegenheid Het staatshoofd drong er bij het congres op aan hem te steunen bij zijn streven naar consolidatie van de economie en bestrijding van de inflatie. H\j kondigde aan dat hy een aantal voorstellen zou indienen, waaronder een wetsontwerp inza ke het verschaffen van werkgele genheid voor jongeren. Dit voor stel beoogt het opleiden en plaat sen van de ongeveer een miljoen jonge werkloze Amerikanen en de 26 miljoen jongeren die in de loop van de komende tien jaar in het arbeidsproces moeten worden op genomen. Een ander voorstel betreft een belastingaftrek van acht procent voor investeringen ter modernise ring van de industrie. Voor de bestrijding van de infla tie zag de president als een eerste vereiste, dat verhogingen van lo nen en winsten gelijke tred houden met de produktiviteit. Hij deed een dringend beroep werkgevers en werknemers in het belang van al len aan dit vereiste te voldoen. President Kennedy verklaarde dat zijn regering als nooit tevoren had laten zien, hoeveel op het ge bied van de burgerrechten kan worden gedaan, als de uitvoerende macht ten volle van haar bevoegd heden gebruik maakt. Volgens hem moest er door de regering, de rechterlijke macht en het congres nog veel worden gedaan, maar hij deed geen nieuwe voorstellen. Wel kondigde hij aan, dat hy la ter een nieuw veelomvattend land- bouwprogram aan het congres zou voorleggen. Voorts zouden voor stellen worden gedaan voor een nieuw sociaal program, met inbe grip van een ziekteverzekering voor bejaarden, gebaseerd op het stelsel voor sociale zekerheid. Te vens zou de regering aanbevelin gen doen voor een „massale actie om een einde te maken aan het analfabetisme onder volwassenen". Grote belangstelling van Haanisteedse kwekers BURGH, 10-1. Er bestond woens dagmiddag grote belangstelling voor de gecombineerde vergade ring van de Ver. van Oudleerlin gen en de afd. Schouwen van de N.F.O.gehouden in hotel Bom te Haamstede en waarop de heren van de ziektebestrijding in de fruitteelt, J. Hertgers en P .Huis- sen, hun jaarlijkse lezing hielden over „Ervaringen in 1961 en advie zen in 1962". Pomona's voorzitter, de heer J. C. de Feiter sprak een welkomst woord en wenste de aanwezigen allereerst een gezegend 1962 voor huisgezin en bedrijf toe. Het achter ons liggende jaar was goed in de fruitsector, terwijl we verder in de toekomst niet met richtprijzen, zo als dat in de landbouw gewoonte is, te maken hebben. Wel zijn de kost prijzen bekend en daarom zal de kweker weer alles moeten geven om weer een goed produkt te kwe ken, aldus de voorzitter. Na de notulen van de secretaris, de heer J. R. Boot, verkreeg de heer Huissen het woord, die deze middag de dierlijke parasieten be sprak. Nog steeds vraagt het fruit- spint'de meeste zorgen, en hier voor is één afdoende remedie: op tijd bestrijden en de juiste midde len kiezen. Voor de bestrijding zijn weinig nieuwe middelen in de han del gekomen, daarom ook in 1962 weer op de oude vertrouwde ma nier beginnep. Eerst, na het uitko men van de wintereieren, begin nen met een ovicide (P.C.B. B.S. Chlorocide, Animert). Deze moet in twee periodes, met een halve con centratie verspoten worden. Dit geeft een beter resultaat dan een enkele bespuiting. Na de bloei ver der gaan met de fosforesters, of, indien er reeds fosforesterresisten- te spint op het bedrijf aanwezig is, een" ander type middel gebruiken, bijv. Kelthane. Er moet wel op ge let worden om na het stoppen met de meeldauwbestrijding, nog even door te gaan met een spint-bespui ting, anders steekt deze nog laat de kop op. Uit proeven is komen vast Ic staan dat het middel Thiodaan nu een goede werking heeft tegen de pas uit de wintereieren geko men jonge spintlarven. Bovendien heeft het op dat tijdstip een zeer goede bestrijding tegen de bloed- luis. De bloedluis kwam in 1961 weer massaal voor, zodat het ad vies is om deze moeilijk te bestrij den parasiet, vroeg, (in de zomer) en laat te lijf te gaan. Ook de pere- btadvlo kwam in het najaar van 1961 in grote getale voor, doch komt bij koud droog weer meestal om het leven. Na de pauze sprak de heer Hert gers over schimmclplagen en nam zijn gehoor mee op een korte „schimmclreis". Spreker waar schuwde dat 1962 weer een even jaar is ,wat meestal betekent, dat het een minder goed geldelijk jaar zal zijn voor de kwekers. Daarom is goede kwaliteit een eerste ver eiste. De schurftbestjijding was in 1961 weer eens actueel, wat zijn oor zaak had in een ascosporen-uit- storting rond de paasdagen, een in fectie waaraan door velen te wei nig aandacht is besteed. Er zijn echter genoeg goede middelen om een dergelijke calamiteit de kop in te drukken. In 1961 zijn veel meng- carbamalen gebruikt met goed suc ces, ofschoon de opbrengst er niet hoger door werd. Wel werd de bladstand mooier groen (het werkt dus als een aspirientje). Niet min der dan acht fabrieken begonnen deze combinaties aan te maken. Al deze middelen worden bij de P.D. gekeurd in menging met Karatha- ne, daar, indien deze apart werden verspoten, de kweker kort bij de 30 maal in totaal zou moeten gaan spuiten! Spreker zeide dat in de nabije toekomst ook tinverbindin gen gebruikt zullen gaan worden. Een nieuw schurftmiddel met een gelijke werking aan Captan is Di- thianon. Het geeft alleen wat meer residu. De meeldauw v j Wat de meeldauw betreft, zitten hier ook weinig nieuwe gezichts punten in. Het blijft volstrekt noodzakelijk om regelmatig, om de 6 7 dagen met een gereduceerde concentratie of om de 9 10 dagen met een hoger percentage te spui ten. Een nieuw meeldauwmiddel is Acricid dat een even goede wer king heeft als Karathane. Boven dien heeft het een nog betere rem ming tegen spint dan Karathane. Buiten deze bespuitingen moet het knippen in de winter en in het voorjaar zeer goed uitgevoerd wor den om reeds een eerste klap uit te delen. Tot slot vertoonde de heer Hert gers kleurendia's over een aantal schadelijke insecten. Tijdens de vergadering deelde deze spreker nog mede, dat er een aantal mid delen een nieuwe naam heeft ge kregen, namen die een aparte stu die vragen om er enigszins weg wijs in te worden. Op een derge lijke vergadering komt toch wel duidelijk naar voren, als men ziet met welke vergiften de kweker jaarlijs om gaat, wat een buiten gewoon moeilijk vak de fruitteelt is geworden. De fruitkweker moet bioloog entomoloog, econoom en chemicus tegelijk zijn. Minder doden bij verkeersongelukken in Rotterdam ROTTERDAM, 10-1. Bij de vele zaken die de hoofdcommissaris van politie van Rotterdam, de heer A. Wolters, woensdag in zyn jaaroverzicht over 1961 heeft ver teld, was het meest verheugend dat het aantal doden bij verkeers ongelukken sterk is verminderd. In 1960 moest men in Rotterdam 73 tellen: in 1961 waren het er 47. De proef die genomen is te sur veilleren met scooters heeft gunstig resultaat opgeleverd. Er zullen voor het surveilleren in de buitenwijken een aantal scooters worden ge kocht. De meldkamer op het hoofdbu reau kreeg in 1961 33.000 meldin gen binnen, 10.000 meer dan in 1960. Zeer goede resultaten werden in Rotterdam geboekt met de vier Gatsometers die in gebruik zijn om de snelheid van voertuigen te con troleren. De preventieve werking van deze apparaten blijkt groot. Het Rotterdamse corps heeft nog altijd een tekort van 250 man. De reservepolitie, welke 1000 man groot mag zijn, is na een grote wervingscampagne op een sterkte van 475 man gekomen. In 1961 werden in Rotterdam 11.828 misdrijven gepleegd. De helft van deze zaken kon worden uitge zocht en opgelost. De belangrijke zaken hieronder werden echter na genoeg allen tot een oplossing ge bracht. Er is een 'toename van kleine diefstallen geconstateerd. Rotterdam herbergt thans 8200 vreemdelingen, 600 meer dan, in 1960, een gevolg van het feit dat uit Spanje, Italië en België ar beidskrachten zijn aangetrokken. De politie moest in 1961 2000 vreemdelingen verwijde2'en omdat zij „ongewenst" waren. Ingezonden mededeling Boottocht 1962 Rode Ki-uis ZIERIKZEE, 10-1. Wij verne- men dat reeds nu kan worden me degedeeld, dat de Kring Zeeland van 't Ned. Rode Kruis voor 1962 slechts één vaart krijgt toegewe zen. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat het hoofdbestuur heeft moeten besluiten het aantal vaar ten per kring aan te passen aan het zielental, terwille van een re delijke verdeling. De specifiek Zeeuwse tocht zal plaats hebben in de week van 24 -29 september 1962. Na gepleegd overleg met dokter Sturpphlus zal dokter K. Boor te Axel tijdens de ze tocht als scheepsarts fungeren. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Groslijst P.v.d.A. gemeenteraadsverkiezingen Dinsdagavond heeft de afdeling Zierikzee van de Partij van de Arbeid op een flink bezochte alge mene ledenvergadering in de bo venzaal van het „Huis van Nassau" na bespreking van de aanbeve lingslijst, de groslijst vastgesteld voor de komende gemeenteraads verkiezingen .Deze lijst werd vast gesteld als volgt: l. M. C. Verheijen, 2. mr .K. A, Keuning, 3. mevr. J. P. van der Werve-Schouls, 4. M .de Moor, 5. L. Broekema, 6. C. J. v. d. Hulle, 7. J. Pomper, 8. A. Brand, 9. mevr. E. C. Lems-v. d. Hulle. 10. J. L. Zap- pey, 11. ir. M. A. L. Beun, 12. T. Broere, 13. G. Huurling. Voorzitter J. Pomper sprak op deze vergadering een woord van dank lot de heer J. Rameijs, die zich in verband met studie niet meer voor deze verkiezing beschik baar had kunnen stellen en, zoals blijkt uit de lijst, is vervangen door de heer M. de Moor. Woorden van dank sprak de voorzitter ook aan het adres van de heer C. Jonker, voor het vele werk voor de afdeling verricht. Wegens drukke werkzaamheden had de heer C. Jonker besloten als bestuurslid van de afdeling te be danken. In zijn plaats werd geko zen de heer T. Broere. In 2ijn openingswoord wijdde voorzitter Pomper enige woorden van nagedachtenis aan de ver schrikkelijke treinramp te Har- melen en bepaalde hij zich - in 't kort bij de huidige politieke situ atie in Nederland en de kwestie Nieuw Guinea. Voorts kwam op deze vergade ring in bespreking de beschrij vingsbrief voor de jaarvergadering van het gewest Zeeland van de P. v.d.A. Tot afgevaardigde naar deze vergadering werden benoemd me vrouw van der Werve-Schouls, mevr. Kaashoek en de heren M. de Moor, C. J. v. d. Hulle en J. Pom per. Loos alarm Dinsdagmiddag omstreeks één uur loeide de brandsirene. Later is gebleken, dat bij sehoonmaak- werkzaamheden in de Cornelia- stichting aan het Kraanplein iemand van het personeel per on geluk de alarmschei had aange raakt, met het gevolg dat de si rene op het stadhuis een ogenblik begon te loeien. Toen bleek dat er loos alarm was geslagen werd de sirène nog driemaal in werking gesteld om de inmiddels gealar meerde brandweermannen, waar van er enigen reeds op weg waren naar de brandweergarage, het sein „alarm geëindigd" te geven. Vergadering A.R.-kieskring De heer J. R. de Boer, hoofd van de B.B. in Zeeland, heeft dinsdag avond voor de Anti-Revolutionaire Kiesvereniging „Nederland en Oranje" in het Ger. Verenigings gebouw gesproken over „B.B. en zelfbescherming", tijdens een alge- menêi ledenvergadering onder lei ding van de voorzitter, de heer A. FI uijt. De heer de Boer gaf een uiteen zetting over de burgerbescherming in de oorlog van 1940-'45 en be paalde zich uitvoerig bij de nieuwe opbouw van de B.B. Hierbij kwa men problemen aan de orde als zelfbescherming en overheidsbe scherming en hoe de gevolgen van een eventuele atoombomaanval het hoofd te bieden. De heer de Boer richtte een opwekkend woord tot de aanwezigen lid te worden van de burgerwacht. Bij de nabe spreking bleken nog vele vraag stukken te zijn. In .deze vergadering werd voorts de c^'ndidatenlijst voor de provin ciale statenverkiezing voorlopig vastgesteld Hierbij delen wij mede dat met ingang van 1 januari 1962 de kantoren van de Drukkerij Lakenman en Ocht- man N.V. en die van de Zierikzeesche Nieuwsbode 's zaterdags gesloten zullen zijn Advertenties voor de maandagcourant dienen uiterlijk vrijdagsmiddags om 13.00 uur in ons bezit te zijn, daar wij anders geen plaatsing kunnen garanderen. Voor uitsluitend redaktionele zaken (dus niet voor advertentiën en abonnementen) is ons kantoor des zaterdags geopend. Indien gesloten telefonisch be reikbaar onder no. (01110)-2938. DE DIREKTEUR Brandalarm voor „brommende kachel" Een oliekachel met kuren was heden (donderdag)morgen om streeks kwart voor acht aanleiding tot brandalarm. Het was de heer C, de V. in de Poststraat alhier die bij het aansteken van de kachel tot de ontdekking kwam dat in de af gelopen nacht te veel olie in de branderpot was terecht gekomen. Dit kón gebeuren omdat de vlam door onbekende oorzaak bleek te zijn uitgewaaid. Na het opnieuw aansteken van de kachel verander de deze in een griezelig brommend „tijdbomachtig" geval, wat voor de heer de V. aanleiding was assis tentie van de brandweer te vragen. Deze was spoedig ter plaatse maar behoefde geen dienst te doen, be houdens het geven van advies, daar de „brand" zich geheel binnen de kachel afspeelde. Er werd dan ook geen schade aangericht en de ka chel verricht nu dan ook weer op normale wijze z'n verwarmende taak. Voordrachtsavond Plattelandsvrouwen De afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen belegt op maandag 15 januari a.s. in de bovenzaal van het „Huis van Nassau" een voordrachtsavond voor de leden en echtgenoten, welke verzorgd zal worden door de heer Johan Lauxtermann, over „Setoe- wo de tijger" van Johan Fabricius. BRUINISSE Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Bruinisse zal op zaterdag 20 januari 's mor gens 9 uur in openbare zitting bij eenkomen. Op de agenda staan on der meer de volgende punten: Nieuwjaarsrede van de burge meester; voorstel tot verkoop- van het pand Kerkstraat 5; voorstel tot wijziging van het bezoldigingsbe sluit 1961; voorstel tot vaststelling van een schadeloosstellingverorde ning inzake stedebouwkundige maatregelen; voorstel tot verlenen van medewerking ingevolge art. 20 Lager onderwijswet 1920; voorstel tot bespreking van het ontwerp streekplan voor Schouwen-Duive- land; voorstel tot het doen verval len van subsidies indien jaarreke ning niet tijdig worden overge legd; voorstel tot het behandelen van 't voorstel tot uitbreiding van de Reinigingsdienst Duiveland tot het gehele eiland Schouwen-Duive- land; voorstel tot verkoop van pand Havenkade 7 en verkoop van grond en opstallen (Beekmans- buurt) aan de Gereformeerde Ge meente alhier. Verder zal het E.T.I.-rapport na der worden bekeken. OOSTERLAND Opbrengst Kinderzorg-collecte De busjescollecte ten bate van de stichting „Kinderzorg" te Middel burg, die wekelijks door Mieneke Goudzwaard, Leni Bal, Rienus Kort en Marijke Meerman wordt gehou den, heeft voor het laatste kwar taal van 1961 opgebracht de som van f 84,36. De leiding berust bij mevr. L. van 't Hoff-van der Maas. De gehele opbrengst over 1961 be draagt f 258,38. BRUINISSE Noordelijke geul Grevellngen Volgende week wordt een begin gemaakt met de werkzaamheden op de gorzen van de ambachts heerlijkheid Grijsoord .nodig voor het maken van de voorbereidingen tot afsluiting van de Grevelingen (noordelijke geul). Het baggermateriaal en de di rectieketen van de betrokken aan nemerscombinatie zullen maandag arriveren. BROUWERSHAVEN Loop der bevolking in 1961 (Verbeterde opgave) De bevolking van de gemeente Brouwershaven bestond op 1 janu ari 1961 uit totaal 3561 inwoners, 1787 mannen en 1774 vrouwen. Door geboorte vermeerderde dit aantal met 27 mannen en 28 vrou wen en door vestiging met 36 man nen en 39 vrouwen, totaal dus 63 mannen en 67 vrouwen of 130 in woners. Door overlijden verminder de dit aantal met 20 mannen en 17 vrouwen en door vertrek van 70 mannen en 88 vrouwen, totaal dus met 90 mannen en 105 vrouwen of 195 inwoners. Een totale verminde ring der bevolking dus van 27 man nen en 38 vrouwen of 65 inwoners. Het aantal inwoners bedroeg zo doende op 1 januari 1962: 1760 man nen en 1736 vrouwen of 3496 in woners. NOORDWELLE Toneeluitvoering k.v. „DOSKO" De plaatselijke korfbalvereniging „DOSKO" hoopt zaterdag a.s. weer haar jaarlijkse toneeluitvoering te geven. Een en ander heeft reeds een bekende klank gekregen, daar het gebrachte in vorige jaren op een goed peil stond. Dit jaar zal een vrolijk spel worden opgevoerd dat, gezien de zestiende druk, een zeer gewild stuk is gebleken. Ho pelijk zal deze kleine vereniging op veler belangstelling mogen re kenen. Goederenwagon ontspoord UTRECHT, 11-1. Omstreeks half vijf donderdagmorgen is nabij het spoorwegemplacement te Arnhem een Tsjechische goederenwagon ontspoord. Er deden zich geen on gevallen voor. Het spoor is over enkele tientallen meters vernield. Alhoewel men er in geslaagd is de wagen reeds weer te hersporen, moet rekening worden gehouden met vertraging gedurende de och tend. Warmlopen van deze Tsje chische wagen was de oorzaak van deze ontsporing. Boeiende onderwijstentoonstelling in Herv. Verenigingsgebouw ZIERIKZEE, 12-1. „Het kan be slist geen kwaad dat we er eens op gewezen worden wat de Neder landse industrie presteert, want al lemaal hebben we nog maar al te vaak de neiging te denken dat men het in het buitenland beter kan. Vooral voor ons op Schouwen- Duiveland is dit belangrijk, want hier zitten we midden in het pro bleem hoe het eiland in de toe komst alle mogelijkheden, die er zijn zal kunnen uitbuiten. Vooral voor de jeugd is het zeer goed nu eens met eigen ogen te kunnen zien wat industrie betekent en te ervaren dat deze kant een reëele mogelijkheid in het leven bete kent". Met deze woorden betrok bur gemeester mr .F. Th. Dijekmeester woensdagmiddag in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw de daar inge richte onderwijstentoonstelling van de vereniging Nederlands Fabri kaat onder de titel „Nederland maakt het" op Schouwen-Duive- land, „dat nog vreemd staat tegen over industrialisatie". Burgemeester Dijekmeester open de deze tentoonstelling met een korte toespraak tot een gezelschap van hoofden van scholen, leer krachten, burgemeesters, wethou ders en raadsleden van het eiland. In zijn toespraak herinnerde de burgemeester aan de geïsoleerde ligging van Schouwen-Duiveland en de hierdoor afnemende bevol king. „Misschien zou Schouwen- Duiveland wel een oase van rust in het land kunnen zijn", aldus mr. Dijekmeester, maar dit betekent ook dat we iri een vicieuze cirkel geraken van steeds minder zorg die besteed kan worden aan bijv. cultuur, volksgezondheid of sport". De burgemeester meende dan ook dat de tentoonstelling wel zeer te recht in Zierikzee is ingericht en hoopte dat de expositie voor de jeugd „nieuwe vergezichten" zal openen. Voorlichting „Door middel van onze onder wijstentoonstellingen willen wij de jeugd confronteren met het feit dat de industrie onze belangrijkste foe- staansbron is gewordenHet was mej. E. M. Veldheer uit Den Haag, hoofd van de afdeling onderwijs van de Ver Ned. Fabrikaat, die dit stelde in een inleidend speechje op de toespraak van mr. Dijek meester. Mej. Veldheer belichtte de doelstelling van de V.N.F.: het geven van objectieve voorlichting over de industrie en haar produk- ten om in een handelsland als Ne derland de publieke opinie positief te beïnvloeden en zodoende een gunstig klimaat te scheppen voor de vaderlandse industrie, voor wie de thuismarkt belangrijk blijft, ook bij verdergaande integratie. Door middel van de tentoonstelling wordt de jeugd gewezen op de prestaties van de industrie, op on derwijs of scholing in een bepaal de richting en de noodzakelijkheid van een goed vakmanschap over de gehele linie. Anderzijds hetekent „Nederland maakt het" een aanvulling op het onderwijs. Het feit dat de tentoon stelling een vaste leerkracht heeft maakt dit werk pedagogisch ver antwoord. Mej. Veldheer wees er op dat het hierdoor mogelijk is voor een bezoekende klas het maximum aan nuttig effect in een les te leggen. Het tentoonstellingswerk van de V.N.F., aldus verklaarde mej. Veldheer nader ,is nu alweer tien jaar geleden opgezet met daad werkelijke steun van het ministe rie van economische zaken. Nadat burgemeester mr. Dijek meester de tentoonstelling officiëel voor geopend had verklaard, gaf de vaste leerkracht, de heer A. B. Wapstra, een toelichting op de tal rijke overzichtelijk opgestelde pa nelen. De aanwezigen kregen hier door een goede indruk hoe het zal toegaan als de komende dagen de schooljeugd in het Verenigingsge bouw te gast zal zijn en op boeien de wijze wordt geconfronteerd met zaken als metaalindustrie, kust vaart, staalconstructies, auto-in dustrie, katoen, plastic, verf, aar dewerk en nog vele andere inte ressante kanten van de Nederland se industrie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 3