Balansopruiming Ir. M. A. van der Beek behandelde uitkomsten bietenonderzoek op „Scheldemonden Opbrengst akkerbouwgewassen in 1961 ZATERDAG 13 JAN. f Gebrs. Thien 64-jarige Belgische veldwachter doodt vriend van zijn dochter Ramp in Peru? Beilrijfsstutliegroep „Schouwen-Duiveland" Bij mechanisch dunnen arbeidsbesparing tot 70 proeent ZIERIKZEE, 10-1. Voor de be- drjjfsstudiegroep „Schouwen-Dui- veland" sprak dinsdagmiddag in het „Huis van Nassau" de heer ir. M. A. van der Beek uit Goes over het onderwerp „Mechanisatie van de suikerbietenteelt". Bü de be handeling van deze actuele stof ging ir .van der Beek vooral uit van de resultaten van de proefne mingen met mechanisch dunnen en rooien van bieten, zoals die in het afgelopen seizoen hebben plaats gevonden op het proefbedrijf „Scheldemonden" te Bruinisse. Dit onderzoek maakte deel uit van een gecoördineerde studie in het gehele zuid-westelüke kleige bied naar de mogelijkheden van het geheel mechanisch dunnen, besparing van de handarbeid en de onkruidbestrjjding in de bieten teelt. De voorzitter van de bedrijfs- studiegroep, de heer Ad. Doeleman uit Nieuwerkerk, herinnerde in zijn openingswoord aan het feit, dat de dunproeven van de afgelo pen zomer op „Scheldemonden" door zeer velen op Schouwen-Dui- veland nauwkeurig zijn gevolgd. De voorzitter achtte mechanisering van het bietendunnen een belang rijke zaak, vooral gelet op de nij pende arbeidsvoorziening. Daar om zal dit in de toekomst zeker steeds meer gaan spelen Dat er op Schouwen-Duiveland een grote belangstelling bestaat voor het mechanisch dunnen bleek overigens wel uit de grote opkomst op deze „studie"-middag en de belangstelling voor de woorden van ir. v. d. Beek, die zjjn inlei ding verduidelijkte met een serie dia's van de proefnemingen op „Scheldemonden". In zijn uiteraard nogal „tech nisch" gesteld betoog stelde ir. v. d. Beek vast dat bij het mecha nisch dunnen drie factoren bepa lend zijn, namelijk de beginstand van het gewas ,de onkruidbezetting en de vraag op welk tijdstip het handwerk zal moeten beginnen. Ir. v. d. Beek benadrukte hierbij dat voor het mechanisch dunnen een éérste eis is dat het land goed vlak ligt. De onkruidbestrijding middels het dunnen met een machine vraagt een droge grond ,maar dan zijn zeker ook behoorlijke resul taten 'te verwachten, met name van de verwijdering van zaad-on kruid. Van belang is uiteraard ook dat nadunnen en wieden zo moge lijk in één bewerking worden uit gevoerd. Intussen zijn uit de proefne mingen op de verschillende objecten van de „Schelde monden" interessante gege vens verkregen. Ir. V. d. Beek deelde bijv. mee, dat positief geconcludeerd kan worden, dat bij het mechanisch dunnen een arbeidsbesparing verkrijg baar is van zeker 52 tot 70 procent. Gebleken is ook, dat machinaal dunnen tot 14 b.b.d. goed mogelijk is en bovendien, dat ook het uitsluitend machi naal dunnen beslist mogelijk heden biedt. Als eindconclu sie stelde ir. v. d. Beek dat machinaal terugdunnen tot 4 gaten groter dan 40 centime ter als grens toelaatbaar is. Bij de proeven is men uitgegaan van het gebruik van precisiezaad en een precisie-zaaimachine. De gebruikte hoeveelheid zaad was tussen de 5 en 5.8 kilogram per hectare; rassen K.W.E. en Trirave. De vertoonde dia's gaven een dui delijk beeld van het zaaien en de verschillende standen van het ge was en het mechanisch dunnen, dat tot vijf maal werd toegepast. Opvallend waren ook de resulta ten van de met het dunnen paral lel lopende verwijdering van het onkruid. Uit de lezing van ir. v. d. Beek en de hierna volgende discus sie bleek wel duidelijk dat de problemen rond de mechani satie van de suikerbietenteelt actueel zijn geworden op Schouwen-Duiveland. Toch stelde de voorzitter in zijn openingswoord vast dat er bij de boeren nog altijd een lichte „reserve" bestaat ten opzichte Totale tarweproduktie gedaald tot ruim 482.000 ton DEN HAAG, 10-1. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten bekend gemaakt van de definitieve oogstraming 1961. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de cijfers alleen op de hoeveelheden betrekking hebben en derhalve geen aanwijzingen ge ven omtrent de kwaliteit van de geoogste produkten. De totale tarweproduktie daalde tot ruim 482.000 ton, een vermin dering t.o.v. 1960 met 18 procent, welke werd veroorzaakt door een teruggang in het areaal (3 procent) maar ook door een lager rende ment. Belangrijk is hier zeker de verschuiving, welke zich voordeed van winter- naar zomertarwe als gevolg van de slechte weersom standigheden omstreeks de jaar wisseling 1960-'61. Overeenkomstige verschuivingen deden xich bij gerst voor. Door de sterke uitbreiding van de opper vlakte zomergerst met 36.700 ha., steeg de totale gerstopbrengst tot 385.100 ton (stijging 32 procent). Een stijging van 12 procent in de totale opbrengst (431.280 ton) van haver valt waar te nemen, waar toe zowel een uitbreiding van het areaal (pl.m. 8 procent) als een verhoging van het rendement bij droeg. De rogge-opbrengst (301.100 ton) was zeer teleurstellend; de eerder genoemde weersomstandigheden deed het areaal in vergelijking met vorig jaar met 32.400 ha dalen terwijl ook het rendement met 17 procent terugliep. Meer karwijzaad Voor de oliehoudende gewassen kan gewezen worden op een stij ging in de opbrengst van karwij zaad 173 procent) en kanarie zaad 541 procent), welke voor namelijk zijn toe te schrijven aan de buitengewoon sterke stijgingen in de geoogste oppervlakten. De totale opbrengst van con sumptie-aardappelen (exclusief uit val) verminderde tot 1.888.200 ton, een daling van 6 procent t.o.v. 1960 Enerzijds verminderde de geoogste oppervlakte met 14.300 ha 15 procent), anderzijds steeg het ren dement met 11 procent). Van fabrieksaardappelen daalde, ondanks een uitbreiding van de teelt met 2.000 ha, de totale op brengst tot 1.259.700 ton 1 pet.). De oppervlakte suikerbieten ver minderde met ca. 7.700 ha 8 procent), hetgeen mede de, totale opbrengst (3.854.400 ton) in verge lijking met 1960 met 18 procent deed dalen. De totale opbrengst van zaaiuien bedroeg 156.600 ton, hetgeen in vergelijking met I960 een toene ming van 1 procent betekent, hoe wel het areaal met 721 ha 14 procent) verminderde. Eerste-Kamerleden wensen betere financiële regelingen voor lidmaatschap Tweede Kamer DEN HAAG, 10-1. Blijkens het voorlopig verslag van de com missie van rapporteurs voor het ontwerp hoge colleges van staat en kabinet der Koningin, begroting 1962, zijn de leden van de Eerste Kamer vrijwel algemeen van oor deel, dat de schadeloosstelling en de vergoeding der reiskosten en overige kosten van de leden der Tweede Kamer zeer ver ten achter zijn gebleven bij hetgeen als pas send is te beschouwen voor de be langrijke publieke functie, welke het lidmaatschap dier Kamer vormt. De verantwoordelijkheden van de leden der Staten-Generaal zijn gestegen, de noodzaak, vele, dik wijls ingewikkelde vraagstukken, waarvoor bijzondere voorlichting nodig is, ook ter plaatse te bestu deren, neemt toe, evenals de nood zaak, contacten met het buitenland te onderhouden. Het contact met de kiezers dreigt verwaarloosd te worden, omdat vele leden van de Tweede Kamer zich gedwongen zien, bezoldigde nevenfuncties te aanvaarden, welke op hun overi gens schaarse vrije tijd beslag leg gen. Zowel de onvoldoende schade loosstelling c.a. van het lidmaat schap van de Tweede Kamer als de onmogelijkheid zich bij de hui dige financiële regelingen ter zake van voldoende administratieve hulp te voorzien, betekenen, dat dit lidmaatschap van vele leden financiële offers eist, naast de reeds bijzondere verantwoordelijk heden, welke offers een staat van zijn volksvertegenwoordigers niet dient te vragen. „Onbreekbare" straatverlichting Londen, 10-1. Het Londense dis trict Poplar voerde het vorig jaar onbreekbare straatverlichting in om geld te sparen. De balans voor de eerste zes maanden is: 1.830 stuks van de verlichting vernield door straatjongens die ijzeren sta ven voor dit werk gebruikten. Ver- vangingskosten 12.000 gulden. van het mechanisch dunnen, een feit dat misschien psycho logisch verklaarbaar is. Dit neemt niet weg dat men in de landbouw over het algemeen toch wel vrij gemakkelijk nieuwe methodes weet te aan vaarden, al gaat dit dan wat de bietenteelt betreft wat minder. Daarom achtte de heer Doeleman deze middag ter bespreking van de verkre gen resultaten dan ook van groot belang. Ook de landbouwers in de West hoek zijn deze week met deze pro blemen geconfronteerd, want dins dagavond hield ir. v. d. Beek zijn causerie voor de landbouwvereni- ging te Burgh-Haamstede. Ingezonden mededeling Profiteert van de vele koopjes uit onze I die begint op Zierikzee Tel. 2604 Kostbare diamant duikt op ANTWERPEN, 10-1. Een van de drie diepblauwe diamanten, die in de geschiedenis bekend zijn, is na een „onbekende verblijfplaats" van dertig jaar in het bezit gekomen van een Antwerpse diamantfirma. Het is de „grote blauwe diamant", waarvan de waarde wordt geschat op 1.800.000 gulden. De kostbare edelsteen is ook be kend als de „Wittelsbacher", ge noemd naar het Beiers koninklijk huis van Wittelsbach (1150-1918), dat de 35.50 karaat wegende dia mant meer dan 200 jaren in zijn bezit had. De „grote blauwe diamant" moet reeds vóór 1664 zijn geslepen, aan gezien hij reeds in zijn huidige vorm bekend was. De twee andere beroemde diepblauwe diamanten zijn de „Hope" van 44.50 karaat en de „Brunswick" van 13.75 karaat. De steen is in het bezit van de Antwerpse firma gekomen uit een niet bekende nalatenschap. Een Duitse historicus uit München, dr. Klaus Schneider, heeft de geschie denis van de diamant nagegaan. Hij is tót de concluise gekomen, dat de steen in 1664 behoorde tot de bruidschat van Philips IV, be horende tot de Spaanse tak van het Habsburgse Huis, voor zijn doch ter Margaretha Theresia, die in het huwelijk trad met Leopold I, keizer van Oostenrijk. In 1931 trachtte een nazaat van het Huis van Wittelsbach de edel steen in Londen te verkopen. Of schoon de steen voor ruim 1.500.000 gulden was verzekerd, was het hoogste bod op de veiling slechts 56.000 gulden. Wat daarna met de diamant is gebeurd is niet bekend. Lord Home bezocht West-Berlijn BERLIJN, 10-1. De Britse mi nister van buitenlandse zaken lord Home heeft bij zijn bezoek aan west-Berlijn woensdag de waarborgen van de westelijke mo gendheden voor de Berlijners be nadrukt. De Berlijners hebben het recht op een leven naar eigen keu ze en op ongestoorde verbindingen met de wereld om zich heen, aldus Home. Burgemeester Brandt van west- Berlijn toonde zich zeer tevreden over de politieke gesprekken met lord Home die dinsdagavond ge voerd zijn. Woensdagochtend spra ken Home en Brandt over de toe stand in Berlijn. De Britse minis ter toonde daarbij vooral belang stelling voor de economische en fi nanciële ontwikkeling. Bij het plaatsen van zijn hand tekening in het gulden boek van de stad zei lord Home o.a. dat on derhandelingen geen overgave be tekenden. Met standvastigheid, ge duld en vertrouwen op de vrede zou bij onderhandelingen tussen oost en west een eervol resultaat verkregen kunnen worden. Bij zijn vertrek zei lord Home dat hij „met gevoelens van afschuw ten aanzien van die verschrikke lijke muur" de stad verliet, maar met bewondering voor de moed van de burgers die zich door de verdeling van de stad niet terneer lieten slaan. OTTERGEM (België), 10-1. De 64-jarige veldwachter van de Bel gische gemeente Ottergem heeft in de nacht van dinsdag op woens dag de vriend van zijn dochter in het gemeentehuis met zijn dienst revolver neergeschoten. De dader, Frans Melckebecke, meldde zich onmiddellijk bij de gemeente-secretaris, waarna hij door de Rijkswacht werd gearres teerd. Het slachtoffer, de 34-jarige Fe lix de Bolle - gescheiden van zijn echtgenote en vader van twee kin deren - was reeds enige tijd met de dochter van de veldwachter be vriend. Een nog niet opgehelderde vraag is, wat beide mannen op het nachtelijk uur in het gemeen tehuis van Ottergem had gebracht. De veldwachter is opgesloten in de gevangenis van Dendermonde. ADRES AAN TWEEDE KAMER Middenstandsbond: „Verwachtingen inzake P.B.O. niet vervuld" DEN HAAG. 11-1. De Konink- lijke Nederlandse Middenstands bond constateert in een adres aan de Tweede Kamer dat in tien jaar praktük de verwachtingen inzake de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie nauwelijks zijn vervuld en dat van een groeiende solidari teit van werkgevers en werkne mers in dit verband slechts bij uitzondering kan worden gespro ken. Het adres is ingezonden in verband met het debat, volgende week, in de Kamer over de P.B.O. Het hoofdbestuur van de K.N. M.B. heeft zijn mening gevormd na breedvoerige voorbereidingen in alle geledingen van zijn organisa tie en na raadpleging van deskun digen van onderscheiden staatkun dige en levensbeschouwelijke rich ting. Een der doelen van de wet op de bedrijfsorganisatie, zo stelt de K.N.M.B. in zijn adres, was het overbruggen van de klasse tegen stellingen en het scheppen van een vertrouwenssfeer, waarin de sa menwerking van ondernemers en werknemers tot verdere ontplooi ing en intensivering zou kunnen komen. De bond wijst op de zg. schilders clausule in een aantal instellings besluiten en op de omstandigheid dat ook van werknemerszijde ken nelijk de voorkeur wordt gegeven Z.V.U.-tekencursus in Zierikzee ZIERIKZEE, 12-1. Naar wij ver- nemen ligt het in de bedoeling van de Stichting Zeeuwse Volksuniver siteit voor de leden op Schouwen- Duiveland te beginnen met een cursus tekenen. De heer A. S. M. Braat te Zie rikzee is bereid gevonden een cur sus van 10 lessen te leiden. Voor belangstellenden wordt een intro ducties gegeven op maandag avond 22 januari in het tekenlo kaal van het professor Zeeman lyceum. In overleg met de deelnemers zullen verschillende technieken worden toegepast. Het ligt in de bedoeling dat op de lessen regel matig reproducties besproken zul len worden van werken van be kende kunstenaars. Leerkrachtendag CBTB te Bruinisse ZIERIKZEE, 11-1. De afdeling christelijk landbouwliuishoudon- derwys van de Zeeuwse C.B.T.B. belegt op vrijdag 19 januari a.s. in de chr. landbouwhuishoudschool te Bruinisse een leerkrachtendag van de chr. landbouwhuishoudscholen. van de C.B.T.B. in Zeeland. Het programma voor deze dag vermeldt voor de ochtenduren een referaat over het onderwerp „Se cularisatie van het christelijk on derwijs", te houden door de heer drs. C. van der Zwet uit Den Haag Na de middagpauze volgt een be spreking van actuele vragen door een forum. Tot slot wordt een dia vertoning gegeven onder de titel „Waar beschermd door dijk en duin". „School voor werkende aan regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden bij (privaat rechtelijke) collectieve arbeidsover eenkomst. Ook op het hoogste ni veau, aldus het adres, wordt voort zetting van overleg en samenwer king in sociale aangelegenheden in privaatrechtelijke organen - met name in de Stichting van den Ar beid - door verscheidene partners, waaronder de K.N.M.B., geprefe reerd. Reuzen-skelet ln de Braziliaanse staat Pernambuco heeft een geo loog een skelet ontdekt van een reuzenreptiel, dat on geveer 4 miljoen jaar ge leden moet hebben geleefd. meisjes DEN HAAG, 10-1. Vandaag (don derdag) wordt in Den Haag offici eel een „school voor werkende meisjes" geopend. Deze school is de eerste in Nederland die uitsluitend tot deel heeft aan werkende meis jes en vrouwen een op haar arbeid gerichte opleiding en vorming te geven. De school voor werkende meisjes is een initiatief van de bij na 90 jaar bestaande Haagse ver eniging „Licht, liefde, leven". Deze vereniging tot exploitatie van scho len begon in 1959 reeds met een experimentele school voor werken de meisjes en vrouwen, onderge bracht in een huishoudschool en een lagere school. Thans bezit het een eigen huishoudschool en een lagere school en een eigen behui zing in een voormalig keurings centrum van de militaire indelings- raad in de Falckstraat. Met mo derne middelen is het interieur van dit oude gebouw voor de nieuwe bestemming gereed gemaakt. De nieuwe school werd eind 1961 in gebruik genomen. Koningin Juliana terug naar Oostenrijk DEN HAAG. 11-1. H.M. de Ko- ningin is heden (donderdagmorgen) om half negen per vliegtuig van Soesterberg vertrokken naar Lech (Oostenrijk) om zich bij haar gezin te voegen. Oudste tweeling overleden OUDERKERK a. d. AMSTEL, 11-1 Vannacht omstreeks twee uur is op 94-jarige leeftijd overleden de heer Jan Bleek. In 1958 stonden de heer Jan Bleek en zijn broer Cor nelia Bleek, die op 91-jarige leef tijd in Alkmaar overleed, bekend als de oudste tweeling van Neder land. De heer Jan Bleek, bekleed de op zijn 94-jarige leeftijd nog tal van bestuursfuncties in vele ver enigingen. Seizoenstijging werkloosheid DEN HAAG, 10-1. In december nam de geregistreerde arbeidsre serve van mannen toe met rond 16 duizend tot 43.085. Het aantal werkloze mannen steeg met ruim 15.000 tot 40.549, terwijl de bezet ting van aanvullende werkgelegen- heidsobjecten met ruim 800 toenam tot 2536, aldus een opgave van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. De stijging van de geregistreerde arbeidsreserve moet geheel worden toegeschreven aan seizoensoorza ken. De stijging trad vooral op in de beroepsgroepen bouw, metaal, landbouw, overig verkeer en losse arbeiders. De stijging is minder groot dan over het algemeen het geval is in december. Het aantal openstaande aanvra gen naar mannelijke arbeidskrach ten daalde met rond 5000 tot 71.211. Noodwet voedselvoorziening DEN HAAG, 9-1. De regering is van oordeel, dat zij voor de verze kering van een regelmatige voed selvoorziening onder buitengewone omstandigheden - zij denkt hierbij aan oorlog, oorlogsgevaar, oproei en andere rampen - een uitgebreid arsenaal van bevoegdheden behoort te hebben en zij heeft hiertoe bij de Tweede Kamer ingediend een ontwerp van wet, houdende verze kering van de voedselvoorziening in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandig heden (noodwet voedselvoorzie ning). De landbouwwet is te be perkt van strekking om daarop te vens een voedselvoorzieningsbeleid te baseren en daarom is thans een wettelijke regeling voorgesteld, welke naar de aard enige overeen komst vertoont met het voormalige voedselvoorzieningsbesluit zo wordt in de memorie van toelichting o.a. gezegd. Deze bezettingsregeling is, evenals de landbouwcrisiswet 1933, vervallen met ingang van de da tum, waarop de landbouwwet in werking trad. Het wordt noodzake lijk geacht de daardoor ontstane leemte te vullen, opdat eventueel vereiste noodmaatregelen op een wettelijke grondslag tot stand ko men. Ongeval op scheepswerf te Bruinisse BRUINISSE, 11-1. Bij werkzaam heden op de scheepswerf van Dui- vendijk is de lasser L. Capellc he den (donderdagmorgen) getroffen door een op het been vallende ijze ren pijp. Eerste hulp werd ver leend door dokter van Leeuwen die een breuk van het linkeronder been constateerde. Dc arts achtte opname van de heer Capelle in het Rode Kruiszlekenhuis te Zierikzee noodzakelijk. Verwachting tot vrijdagavond: Storm tussen zuidwest en west, langzaam afnemend; overigens wis selende bewolking met plaatselijk enkele buien; iets kouder. 12 jan. Zon op 8.44, onder 16.52. Maan op 12.02, onder Eerste kwartier: 13 jan. te 6.02. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 12 jan. 7.12 v.m. 20.02 n.m. BROUWERSHAVEN 12 jan. 7.10 v.m. 19.33 n.m. Doodtij: 15 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, ll-l. Het K.N.M.I deelt mee: Een stormdepressie met een luchtdrukwaarde in het centrum van bijna 95 mb. breidde zich met windkracht 9 tot 10 over hel Ka naal en de Noordzee uit. Ook in ons land stak een zuidweststorm op. De depressie verwijdert zich nu in noordoostelijke richting naar de Noorse kust, maar een nieuwe de pressie trekt al weer met grote snelheid de oceaan over. Voordat deze op de Britse eilanden aan komt zullen de barometers stijgen en zal de wind langzaam afnemen uit richtingen tussen noordwest en zuidwest. De aangevoerde lucht is van polaire oorsprong, maar is bo ven zee nog zodanig verwarmd dat de temperaturen boven normaal blijven. Verder behoudt het weer over het algemeen een buiig ka rakter. Nederlands amateur- elftal tegen Engeland ZWOLLE, 11-1. Het Nederlands amateur-elftal speelt op woensdag 23 mei a.s. op het Z.A.C.-terrein in Zwolle tegen Engeland. SPORT MICRO-KORFBAL Wijziging programma vrijdag 12 januari Uitgesteld: NOAD-Nieuwerkerk II en NOAD-Burgh II. Ingelast: Nieuwerkerk II-Burgh II. BILJARTEN District Sch.-D. der K.N.B.B. Programma: Maandag 15 jan.: K.V.L.-O.K.K. Dinsdag 16 jan.: Concordia-V.O. G.; Entre Nous-Witte van Haem- stede; Concordia II-K.O.T. Donderdag 18 jan.: D.O.S.-De drie schapen. VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zuid I Het programma voor zondag 14 januari luidt als volgt. 4e klas G: Brouwershaven-NVS; Nw. Borgvliet-Burgh; S.C. Gastel- Zierikzee; Halsteren-Kruisland; Vosmeer-De Schutters; NSV-Clu- zona. LAATSTE NIEUWS LIMA, 11-1. In de afgelopen nacht heeft zich in het departement An- cash in Peru een reusachtige aard verschuiving voorgedaan. Volgens de eerste berichten wor den drie- tot vierduizend mensen vermist. De verbindingen tussen de hoofd stad en het rampgebied zijn ver broken. Door de aardverschuiving zijn vier dorpen bedolven. De telefoon verbindingen zijn verbroken en het is uiterst moeilijk een juist beeld van de ramp te verkrijgen. De aardverschuiving deed zich voor op de berg Huascaran over een breedte van een kilometer en ver woestte alles op haar weg. Het water in de rivier de Santa is met negen meter gestegen. Het ministerie van gezondheid heeft onmiddellijk reddingsploegen en medicamenten naar de plaats van de ramp gezonden, terwijl het leger de genie opriep. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Groningen (vac. dr. W. Sikken): W. G. Gijzel, Gorinchem. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Dordrecht: M. de Jong, Katwijk aan Zee: voor Go rinchem: M. van der Klis, Zierik zee. Geref. Gemeenten in Nederland NIEUWERKERK. Zaterdag 13 januari 19.30 uur: ds. F. Mallan uit Veenendaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2