VERDERE POGINGEN TOT VREEDZAME OPLOSSING VAN KWESTIE NIEUW-GUINEA „Als wij druk uitoefenen zullen Nederlanders toegeven" Versterking Verenigde Naties Oproep tot veehouders mond- en klauwzeer-ramp te voorkomen DONDERDAG 11 JANUARI 1962 118e jaargang No. 19106 ZIERIKZEESMWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week PM" T I C D I IS *7 C C C C* LI C ID A WIT Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, L/C Z.ltKII\Z.LLJvnC V*V./wK/^INI Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman, IS ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) (1,- per stuk. 1797~1889 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Verhoogde diplomatieke activiteit Russische stad voor Noordpoolgebied Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De tijd, die aan arbeid ge wijd is, is nooit verloren. Melding van Indonesische infiltratiepogingen VERENIGDE NATIES, NEW YORK. 11-1. Van Nederlandse z(jde werd woensdag de diplomatieke activiteit op twee fronten vergroot in een poging om een vreedzame oplossing te vinden voor het geschil met Indonesië over Westelijk Nieuw-Guinea. De Nederlandse ambassadeur bjj de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schürmann, voerde voor de tweede maal in acht-en-veertig uur be sprekingen met de waarnemend secretaris-generaal Oe Thant. In Washington had de ambassa deur, dr. J. H. van Roijen, een on derhoud met de onderminister van buitenlandse zaken voor interna tionale organisaties, Harlan Cleve land, en de reizende ambassadeur, Averell Harriman. Naar verluidt gingen beide be sprekingen hoofdzakelijk over de Amerikaanse pogingen om Neder landers en Indonesiërs samen te brengen onder auspiciën van de Verenigde Naties. BOMBAY, 11-1. In een corres pondentie uit Djakarta aan de „Ti mes of India" wordt gezegd dat kleine groepjes Indonesiërs aan land gegaan zgn op verscheidene punten van westelijk Nieuw-Gui- nea. Het A.N.P. tekent hierbij aan dat het hier wellicht infiltratiepogin gen in een recent verleden betreft. Bij informatie woensdagavond te bevoegder plaatse werd althans vernomen dat daar niets bekend was van nieuwe infiltratiepogin gen. Reserve WASHINGTON, 11-1. Het be richt uit Djakarta in de „Times of India" over het aan land gaan van groepjes Indonesiërs op de west kust van Nederlands Nieuw-Gui nea, is in officiële Amerikaanse kringen met reserve ontvangen. In bevoegde kringen wijst men er op dat landingen van deze aard in de laatste maanden herhaalde lijk zijn geschied en dat de Neder landse autoriteiten ongeveer een maand geleden - zonder overigens aan dit bericht speciaal belang te hechten - melding hebben gemaakt van de gevangenneming van en kele Indonesiërs, die op deze on herbergzame kust voet aan wal hadden gezet. Weer toespraak van Soekarno DJAKARTA. In een toespraak voor 15000 scholieren en studenten heeft president Soekarno woens dag verklaard, dat het van de Ne derlanders zal afhangen of het om Nieuw-Guinea zal komen tot bloed vergieten. Hjj zei: „Als wjj druk uitoefenen zullen de Nederlanders toegeven. Wjj zyn de zaak beu. Wjj vragen niet om onderhande lingen". Hjj zei verder, dat Nieuw- Guinea dit jaar weer bü Indonesië moet komen. Tot het bestuur van de universi teit zei Soekarno, dat men niet moet trachten, de gevoelens van de studenten te onderdrukken. „Wij kunnen de strijd om West-Irian alleen volbrengen met emoties, ik zelf ben één stuk emotie, dat ik tracht te temperen door de rede". Intussen blijven diplomaten van westelijke landen te Djakarta „voorzichtig optimistisch" voor wat betreft een regeling van het geschil om Nieuw-Guinea door onderhandelingen .Naar zij menen is Indonesië niet onwillig om naar de conferentietafel te gaan en zij wijzen er op, dat in geen van zijn toespraken van de laatste tijd Soe karno het woord „soevereiniteit" gebruikte .rnaar steeds sprak van „het bestuur" over Nieuw-Guinea. Vooraanstaande regeringsfunctio narissen hebben gezegd dat Indo nesië, als uiterste concessie, het denkbeeld van de soevereiniteit zou kunnen opgeven als het maar het bestuur in handen krijgt. De soevereine macht zou dan kunnen worden uitgeoefend door de Ver enigde Naties. Over de suggestie, dat secretaris-generaal Oe Thant onderhandelingen zou kunnen in leiden zei de waarnemende woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken Surjanegara, „dat elke derde instantie welkom is, mits zij de overdracht van het bestuur aan Indonesië kan be spoedigen". Piloot verliet straaljager DEN HAAG, 10-1. De piloot van een F 86 K Sabre-straaljager van de vliegbasis Twenthe heeft van middag om vijf voor twee zijn toestel moeten verlaten in verband met motorstoring. De piloot, zo deelt de Lucht machtvoorlichtingsdienst mee, is veilig aan de grond gekomen ten zuidoosten van Meppel. Het State Department blüft ho pen dat de twee betrokken partijen een formule zullen vinden, die het hun mogelijk zal maken bilaterale onderhandelingen te beginnen on der auspiciën van de Verenigde Naties of van een derde mogend heid, teneinde tot een vreedzame regeling van de kwestie westelijk Nieuw-Guinea te komen. Reebok springt op auto STADSKANAAL, 10-1. Op de verkeersweg tussen Rol de en Borger is een vol wassen reebok op een per sonenauto gesprongen, die werd bestuurd door de heer B. H. R. E. R. Langhorst uit Groningen. Het dier was op slag dood. De auto werd ernstig beschadigdDe be stuurder kwam met de schrik vrij. WASHINGTON, 10-1. Donderdag zullen in Washington tussen Ame rikaanse en Britse functionarissen besprekingen beginnen ter verster king van de uitvoerende macht der Verenigde Naties bij internationale geschillen. Dit is woensdag van welingelichte zijde in Washington meegedeeld. De Verenigde Staten willen de secretaris-generaal van de volkerenorganisatie een „kabi net" van raadgevers geven, die gesteund worden door staten, die in elke gegeven situatie de V.N.- operaties materiële en financiële steun zullen verlenen. Begrafenis slachtoffers treinramp UTRECHT, 10-1. De gehele dag (woensdag) is men bezig geweest met de afvoer van de stoffelijke resten van de slachtoffers van de treinramp bij Harmeien in de Buurkerk in Utrecht. Om half tien 's avonds werd de laatste kist uitgedragen. Donderdag zijn de eerste negen slachtoffers ter aarde besteld op begraafplaatsen te Utrecht, Rotter dam, Hilversum, Krimpen aan de IJssel, Grave, Amersfoort. Voor zo ver de nabestaanden daar prijs op stelden, was de directie van de Nederlandse Spoorwegen op al deze begrafenissen vertegen woordigd. Geleerden van de afdeling Leningrad van de Russische akademie voor constructie en architectuur, zijn bezig met het ontwerpen van een stad voor tien- a twintigduizend inwoners in het Noordpoolgebied, waarin de temperatuur langs kunstmatige weg mild genoeg zal worden ge houden om een normaal grote-stads-leven te garanderen. Het centrum van deze stad zal met doorzichtig plastic worden overdekt; alle gebou wen, vele cilindervormig omdat dan het warmteverlies kleiner en de weerstand in geval van storm groter is, staan op een fundering, welke een meter boven de bevroren aarde is aangebracht. Foto boven: een deel van de ontworpen stad, in het midden een cilindervormig huis voor 500 mensen, voorzien van een snel-lift. Foto onder: een met plastic overdekt park in het centrum, waar normale plantengroei mogelijk is. DEN HAAG, 10-1. In de periode van 31 oktober tot en met dinsdag j.l., is op 249 boerenbedrijven mond en klauwzeer geconstateerd. Dins- dagocthend was het aantal bekende gevallen nog 237. Er z(jn nu in to taal 11.700 varkens, 750 runderen en 245 schapen afgeslacht, alle nieuwe gevaalalaenaaaaaaaaa Vrjjwel alle nieuwe gevallen van de laatste zeven a tien dagen heb ben zich voorgedaan in de buurt DROEVE TOCHT VAN KONINGIN H.M. Koningin Juliana heeft woensdag ver schillende ziekenhui zen bezocht waarin gewonden zijn opgeno men van de vreselijke treinramp welke maan dagochtend bij Har- melen is gebeurd en welke meer dan negen tig doden heeft geëist. Foto: in het centraal militair hospitaal „Oog in Al" te Utrecht sprak de koningin o.a. met sergeant eerste klasse I. Groenewold uit Zuid laren, die in de eerste coupé van de trein uit Leeuwarden zat en door de kracht van de botsing uit het raam werd geslingerd. van de oostgrens, namelijk in het Twents-Achtcrhoekse bekengebied en het noord-Limburgse Maasge bied. Het staat echter volstrekt niet vast dat de besmetting van over de grens is gekomen. In het kader van de verscherpte actie ter uitroeiing van het mond en klauwzeer onder de veestapel, zijn aan alle veehouders door de veeartsenij kundige dienst bedrijfs- aanwijzingen toegezonden. Isolatie In deze aanwijzingen worden de veehouders en varkenshouders op geroepen de mond- en klauwzeer- epidemie te bestrijden door o.m. een isolatie van het bedrijf door het zoveel mogelijk vermijden van marktplaatsen en van contact met collega-veehouders. „Zorg voor de aanwezigheid van een ontsmet tingsmiddel en eis, dat de bezoeker vóór het betreden en bij het ver laten van het bedrijf zich ontsmet met een natronloog-oplossing", al dus de circulaire van de directeur van de veeartsenijkundige dienst. In deze circulaire wordt voorts op de veehouders en varkenshou ders een beroep gedaan een zeer beperkt gebruik te maken van de ontheffingsmogelijkheid op het ver- voersverbod van varkens en wordt er op aangedrongen honden en kat ten zoveel mogelijk vast op het be drijf te houden. „Bedenkt dat slechts door een uiterste krachtsinspanning van alle betrokkenen het mogelijk zal kun nen zy'n een mond- en klauwzeer- ramp te voorkomen", aldus het schrijven van de veeartsenijkun dige dienst. Vrijdag bij N.S. algemene rouwdag UTRECHT, 10-1. Vrijdag zal door de Ned. Spoorwegen als algemene rouwdag worden aangewezen, om dat op deze dag de meeste slacht offers van de treinramp worden begraven. Van alle gebouwen en stations in Nederland zal de vlag halfstok worden gehesen. Tot en met zaterdag zullen de hoofdge bouwen van de spoorwegen in Utrecht de vlag halfstok hebben. lijnongeluk in de V.S. CARTERVILLE, 11-1. Tengevol- ge van een ontploffing zijn woens dagavond in een mijn bij Carter- ville, in de Amerikaanse staat Illi nois, elf mijnwerkers van de bui tenwereld afgesneden. Gewelddaden in Algerië ALGIERS, 11-1. Tengevolge van gewelddaden zijn woensdag in Al gerië twaalf mensen, onder wie acht Europeanen, om het leven ge komen en 38 gewond, van wie elf Europeanen. Politie-auto reed voetgangster aan AMSTERDAM, 10-1. Op het Dam- rak in Amsterdam is woensdag een 51-jarig voetgangster, mevr. A. M. V. door een wagen van „Vijf maal acht" aangereden. Mevr. V. brak beide benen en werd in een zieken huis opgenomen. De politie zal het beoordelen van de schuldvraag in deze aanrijding aan de officier van justitie overlaten. Jongen viel van oplegger DEN HAAG, 10-1. De negenjari ge Ferdinant Leonardus Hoeksma, gewoond hebbende Leggelostraat in Den Haag, is woensdagmiddag om het leven gekomen. Hij was op een trekker met oplegger geklommen die met een bulldozer geladen werd. Toen de trekker wilde weg rijden viel de negenjarige van de oplegger. Hij kwam terecht tussen het achterste gedeelte van de laad bak en de acht-wielige achteras. Het knaapje was op slag dood. De trekker werd bestuurd door de 32-jarige chauffeur A. B. K. uit Leiden. Noodlanding van raketvliegtuig LUCHTBASIS EDWARDS, 10-1. Een Amerikaans raketvliegtuig van het type X-15 heeft woensdag een geslaagde noodlanding gemaakt in de staat Nevada. Het toestel was door een „moe dervliegtuig", een bommenwerper, van de luchtbasis Edwards in Ca- lifornië in de lucht gebracht. Toen het raketvliegtuig was losgelaten, slaagde de piloot, kapitein-luite nant ter zee Forrest Petersen, er niet in de motor op gang te bren gen. Hij liet toen de brandstof weg lopen en maakte een landing op een noodvliegveld te Mud Lake in Nevada. Kind uit trein gevallen HOOGEZAND, 10-1. Woensdag middag om half vijf is op het baan vak Groningen-Nieuwerschans na bij het Foxholstermeer onder de gemeente Hoogezand-Sappemeer een 8 9-jarig jongetje uit Hooge- zand, W. Boes, uit de trein geval len. De trein reed in de richting Nieuwerschans. Het kind werd met ernstige verwondingen naar het academisch ziekenhuis in Gronin gen overgebracht, waar het kort na aankomst is overleden. Bouw schutsluizen Volkerakdam gegund UTRECHT, 10-1. De directie sluizen en stuwen van Rijkswater staat heeft woensdag in Utrecht onderhands aanbesteed de bouw van twee schutsluizen in de toe komstige Volkerakdam. Het werk is mondeling gegund aan de com binatie Amsterdamsche Ballast Maatschappij N.V., Amsterdam, In ternationale Gewapendbeton Bouw N.V., Breda en Nederlandse Aan neming Maatschappij v/h. firma H. F. Boersma N.V., Den Haag, voor f 21.177.000. De bouw van de schutsluizen zal drie en een half tot vier jaar vergen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1