Burgemeester S. Franeke opende beroepententoonstelling Sint Pliilipsland voor de achtste maal kampioen Kring Zeeland Mededeling Leerlingen van V.U.-verpleegstersschool helpen in Rode Kruis-ziekenliuis ZIERIKZEE Boeiend fotomateriaal voor jeugd van Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 9-1. Burgemeester S. Francke van Middenschouwen heeft maandagmiddag - by afwe zigheid van burgemeester mr. F. Th. Dyckmeester met een korte toespraak de in de cantine van het arbeiderswoonverblyf „Zeikepol der" ingerichte beroepententoon stelling officieel geopend. Deze ex positie van het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid, die een duidelijk overzicht geeft van „de doolhof der beroepen", duurt tot en met 26 januari a.s. Met be hulp van 82 panelen krygen de scholieren van Schouwen-Duive- land de komende drie weken gele genheid nader kennis te maken met in totaal zo'n 150 beroepen die in foto's op boeiende wijze zijn vastgelegd. In deze enorme „collectie" be roepen namen maandagmiddag verschillende autoriteiten van Schouwen-Duiveland een kijkje, hetgeen geschiedde door het Rijks- Arbeidsbureau in samenwerking met het gewestelijk kantoor te Zierikzee. Burgemeester Francke gaf in zijn toespraak een indruk van het werk dat door de directie voor de arbeidsvoorziening op het terrein van de bemiddeling en de voor lichting wordt gedaan. Burgemees ter Francke betrok de tentoonstel ling op de eigen streek en stelde vast dat op de expositie verschil lende beroepen worden belicht waarvoor op Schouwen-Duiveland (nog) geen emplooi te vinden is. Daarom zag de heer Francke in de tentoonstelling eigenlijk een dub bele visie op de toekomst: niet al leen die van het schoolgaande kind Arbeidsbureau in Zierikzee. Onder maar tevens die van het eiland. De opzet De vertegenwoordiger van het Rijksarbeidsbureau, drs. K. van 't Zet, sloot zich aan bij de woorden van burgemeester Francke en wees er op dat juist die wisselende toe komstperspectieven het ministerie bij het samenstellen van de expo sitie voor ogen hebben gestaan. De heer van 't Zet verschafte voorts enige interessante gegevens over de opzet van de tentoonstelling die met veel succes in vele plaatsen van ons land werd gehouden. Drs. van 't Zet vond het belangrijk dat op de tentoonstelling de mens in zijn werkomgeving is uitgebeeld. De schooljeugd ziet niet alleen de dode materie van een lange rü beroepen maar wordt binnengeleid in de sfeer van de werkende mens. Drs. van 't Zet hoopte door de ex positie te komen tot een meer per soonlek contact met de jeugd. Onder leiding van de heer C. J. Bijkerke van het Gewestelijk Ar beidsbureau en mej. drs. Marsman van het Rijksbureau uit Den Haag werden de aanwezigen vervolgens langs de panelen rondgeleid en kreeg men een duidelijk beeld van wat de jeugd van Schouwen-Dui veland de komende weken zal kun nen zien: in totaal meer dan 200 beroepen, zowel mannelijke als vrouwelijke. Aan het begin van de bijeen komst waren de aanwezigen ver welkomd door de heer D. Goudri- aan, directeur van het Gewestelijk RUIM TWEEHONDERD VOGELS OP TENTOONSTELLING Puikje van Schouwen-Duivelandse duiven was te Bruinisse te zien BRUINISSE, 8-1. Te Bruinisse was het puikje van de Schouwen- Duivelandse duiven vrijdag en za terdag te zien op een tentoonstel ling, georganiseerd door alle dui vensportverenigingen op het eiland. Zowel de afdelingen van de Bond van Zaterdagvliegers als de Zon dagvliegers waren daar vertegen woordigd en de eilandelijke dui venmelkers konden dan ook ten volle genieten van 't zien van de ruim 200 vogels die in café „Het Centrum" van de heer P. M. van de Velde waren bijeengebracht. Keurmeester was de heer R. van der Veeke uit Zaamslag. De prijs voor de mooiste duif van de ten toonstelling ging naar de heer M. Krijger uit Zierikzee. De uitslag was verder als volgt: Oude doffers: 1 en 6 J. Verwijs, Zierikzee; 2 W. A. Jumelet, Brui nisse; 3 H. Slagboom, Zierikzee; 4 L. van den Hoek, Zierikzee; 5 C. Groenleer, Zierikzee; 7 W. van den Ende, Ouwerkerk; 8 J. Wiltenburg, Zierikzee; 9 J. Pankow, Zierikzee; 10 C. Bal, Sirjansland. Oude duiven: 1 J. Dalebout, Zie rikzee; 2 en 3 A. de Koning, Brui nisse; 4 J. Verwest, Zierikzee; 5 Gebrs. Krijger, Zierikzee; 6 A. J, IJzelenberg, Bruinisse. Jarige doffers: 1 A. de Koning, Bruinisse; 2 J. Verwest, Zierikzee; 3 J. Verwijs, Zierikzee; 4 L. Fon- teijne, Dreischor; 5 J. Kloet, Brou wershaven; 6 H. Slagboom, Zierik zee; 7 A. Timmerman, Zierikzee. Jarige duiven: 1 Gebrs. Krijger, Zierikzee; 2 T. M. Dalebout, Nieu- werkerk; 3 L. Fonteijne, Dreischor; 4 A. de Koning, Bruinisse; 5 L. van den Hoek, Zierikzee; 6 J. Wilten burg, Zierikzee. Jonge doffers: 1 Gebrs. Krijger, Zierikzee; 2 L. Fonteijne, Drei schor; 3 C. Bal, Sirjansland; 4 J. Pankow, Zierikzee; 5 A. Flikweert, Zonnemaire; 6 L. van den Hoek, Zierikzee; 7 J. Dalebout, Zierikzee; 8 Fr. Maijs, Zierikzee. Jonge duiven: 1 en 5 A. Timmer man, Zierikzee; 2 H. Slagboom, Zierikzee; 3 J. A. ten Haaf, Zierik zee; 4 en 7 C. Bal, Sirjansland; 8 J. Verwijs, Zierikzee; 9 A. Flik weert, Zonnemaire. VISSERIJBERICHTEN 10.000 ton Zeeuwse mosselen in één week Slechts twee Bruinisser mossel kwekers waagden deze week de tocht naar de Waddenzee om mos selen te halen en hun moed werd beloond, want het gelukte hen ook met de vracht terug te keren en deze op Yerseke te lossen. De mosselhandel werd deze week geheel gaande gehouden van de percelen in Zeeland. De opbrengst van deze percelen viel over het al gemeen niet mee, maar toch wer den deze week ruim 10.000 tonnen Zeeuwse mosselen te Yerseke aan gevoerd. Op een totaal van ongeveer 60 schepen, die aan deze aanvoer deel namen waren er 20 uit Bruinisse, dat is ongeveer de helft der hier gevestigde mosselkwekers. Late doffers: 1 C. Bal, Sirjans land; 2 C. Groenleer, Zierikzee. Late duiven: 1 C. Groenleer, Zie rikzee. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Het voetbalprogramma van de K. N.V.B. afdeling Zeeland, zoals dit was vastgesteld voor zaterdag 6 en zondag 7 januari 1962 is in zijn ge heel opgeschoven naar resp. 13 en 14 januari 1962. DE SPORT-TOTO Het programma van toto no. 63 werd jl. zondag afgelast en in zijn geheel verschoven naar a.s. zondag 14 januari. De dubbele pot blijft dus een week staan. Voor de eerste prijs is f 288.093,- beschikbaar, de tweede prijs bedraagt f 157.142,-, terwijl voor de extra prijs (de vijf gelijke spelen) f 78.571,- ligt te wachten. Zoals reeds eerder ge meld kunnen deze week geen for mulieren no. 63 meer worden inge leverd. Toto no. 64 (met de data 13 en 14-1-'62) schuift een week op. Voor 50 jaar. ZIERIKZEE. Tijdens de vergade ring van het Departement Zierik zee der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" werd na een langdu rig debat een motie aangenomen waarbij het bestuur werd uitgeno digd een onderzoek in te stellen naar de wenselijkheid van tuin grondverhuring aan arbeiders. BURGH. In de gehouden verga dering van de gemeenteraad is met algemene stemmen besloten adhea- sie te betuigen aan H.M. de Konin gin tot het verkrijgen van staats- pensionering. ZIERIKZEE. De Rooms-katho- lieke middenstandsvereniging „De Hanse" richtte een boekhoud-cur- sus op omvattende boekhouden, handelsrekenen, handelskennis en handelsrecht. ZIERIKZEE. De rederijkersver eniging „Concordia" heeft de ko ninklijke goedkeuring verkregen. WESTELIJK SCHOUWEN. De zachte winter bevordert zeer het uitlopen en de ontwikkeling der bolgewassen. Jammer dat de vorst, waardoor de groei enigszins zou belemmerd worden, op zich laat ivachten. ST. PHIL1PSLAND. Om aan te lonen welke hoge prijzen er tegen woordig voor paarden besteed wor den, vermelden wij dat alhier een 8-jarig werkpaard verkocht is voor 725 gulden. ZIERIKZEE. Onze politie gaat vooruil! Twee agenten verrichten hun diensten per rijwiel, terwijl een hunner vergezeld is van een politie-hond. OOSTERLAND. Tijdens een pro- paganda-avond voor de S.D.A.P. werd een volkspetitionement, om de regering te verzoeken het „Alle- mans-recht" in te voeren door een 20-tal personen ondertekend. OOSTERLAND. Alhier worden plannen gemaakt om ter gelegen heid van het 12Vz-jarig bestaan van „Ooslerlands Fanfareeen festival voor muziek- en zanggezelschappen te organiseren. de autoriteiten bevonden zich bur gemeesters en wethouders van ge meenten op het eiland hoofden van scholen en directeuren. De expositie zal op de avonden van 11, 16, 19 en 23 januari a.s. ook te zien zijn voor ouders en andere belangstellenden. Een oost-Berlijnse kleermaker Jis tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn „fascisti sche houding". Zijn vrouw, die hem daarin zou hebben gesteund, kreeg een straf van een jaar. De kleer maker was destijds in west-Ber- lijn werkzaam, doch weigerde na de aansluiting van de sectorgrens in oost-Berlijn aan het werk te gaan. Bij een aardbeving in Zuidslavië zijn zondag een persoon omgeko men en tien gewond. Veel gebou wen zijn beschadigd of vernield. De schok werd in Kroatië, Bosnië, Herzegowina, Montenegro en Ser vië gevoeld. INZAMELING RODE KRUIS 1961 ZIERIKZEE, 9-1. De Kring Zee land van het Nederlandse Rode Kruis is met een totaal-bedrag van f 61.484,- als opbrengst van de in zameling 1961 precies f 1000,- ho ger gekomen dan in 1960, toen f 60.484,- werd ingezameld, het geen neerkomt op resp. 88.2 pro- BROUWERSIIAVEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over december 1961 Geboren: 2 dec. David Frans, z. van J. A. de Kok en M. Kasse (Ndg.); 11. Marina Johanna, d. van M. W. van 't Veer en A. W. van Dijke (Znm.). Gehuwd: 29 dee. Herman Mol, 22 jr. en Johanna J. Wagemaker, 22 jr.; 29. Pieter Constandse, 43 jr. en Wilhelmina C. Smalheer, 29 jr. Overleden: 2 dec. Arie Groene- weg, 68 jr., echtg. van T. Sneep te Zierikzee (Znm.); 4. Johanna M. Vis, 74 jr.; 15. Pieter Grootjans, 67 jr., echtg. van K. Venneman te Westerschouwen (Brh.); 16. Korne- lis A. van 't Noordende, 68 jr., echtg. van J. A. de Waal (Drsch.); 22. Janna J. Knoops, 69 jr., wed. van D. Fonteine (Drsch.). Ingekomen: H. Pronker en echt genote uit Haarlem (Znm.); mevr. W. Hendrikse-Manni uit Duiveland (Brh.); M. de Waal en echtgenote uit Australië (Drsch.); mevi\ A. J. Jansen-van Drongelen uit Axel (Brh.); A. Jansen uit Terneuzen (Brh.); mevr. A. J. Baars-Vos uit Zuid-Afrika (Drsch.). Vertrokken: mevr. H. G. Boker- se-Braber en kind naar Haarlem (Ndg.); J. J. Malepaard en gezin naar Haarlem (Brh.); D. Schilper- oord en gezin naar Zierikzee (Znm.) mej. W. van Nieuwenhuize naar Driebergen (Brh.); mej. A. van Steijn naar Canada (Brh.); A. M. de Vos en echtgenote naar Duive land (Znm.); P. L. Schiettekatte en echtgenote naar Duiveland (Drsch.) D. A. Rijstenbil en echtgenote naar Westerschouwen (Znm.). WESTERSCHOUWEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over december 1961 Geboren: 3. Ellen, d. van W. Bouwman en A. Reinders (Renesse). 7. Jan Abraham, z. van M. A. van de Velde en L. Neele (Renesse). 14. Cornells Adriaan, z. van H. Kosters en L. van Dongen (Burgh). Gehuwd: 15. Teunis Wessel Ros molen, 27 j. (Renesse) en Maria Cornelia Johanna Murre, 26 j. (Renesse). 21. Cornells Baart, 24 j. en Neeltje Cornelia den Haan, 22 j. (Haamstede). 22. Jacob Sytze Ka lisvaart, 24 j. en Hildegarde Josette v. Waveren, 22 j. (H.stede). 22. Kor- nelis Anthonie Rijnberg, 25 j.. en Jacomina Johanna Deurloo, 18 j. (Haamstede). Overleden: 11. Janna van den Hoek, 76 j., echtgenote van Machiel Cornelis Boot (Haamstede). 11. Elizabeth Willemina Boot, 83 j., weduwe van Jan Adriaan van Zuijen (Haamstede). 15. Pieter Grootjans, 67 j., echtgenoot* van Klaartje Vennema (Brouwersha ven). Ingekomen: 1. E. A. M. Meule- mans uit Made ca. (Renesse).l. H. P. Bouwman uit Naaldwijk (Bu^gh) 4. T. C. van Damme uit Berg en Terblijt (Haamstede). 5. W. P. T. M. Mutsaers uit Tilburg (Haam stede). 5. C. Costerus en gezin uit Middenschouwen (Haamstede). 6. J. J. van Tol en echtgenote uit Zierikzee (Haamstede). 7. G. C. J. v. d. Wiel uit Dordrecht (Noord- welle). 13. P. L. Boot uit België (Renesse). 15. W. Verhagen uit Lei den (Haamstede). 18.W. H. Krom hout en echtgenote uit 's-Graven- hage (Burgh). 19. A. den Heijer en dochter uit 's-Gravenhage (Burgh). 21. A. van der Hulle uit Sassen- heim (Haamstede). 27. D. A. Rijs tenbil en echtgenote uit Brouwers haven (Renesse). 29. J. A. Visser en gezin uit Rotterdam (Burgh). Vertrokken: 7. H. Witt naar Coe- voren (Haamstede). 8. J. Hillebrand en gezin (Haamstede) naar Rilland Bath. 11. J. Landman en gezin (Haamstede) naar Krimpen aan de IJssel. 11. D. J. van der Maas (Noordwelle) naar Zierikzee. 13. A. J. Viergever en gezin (Haamstede) naar Zierikzee. 15. T. W. Rosmolen (Renesse) naar Zierikzee. 28. A. Mekking (Haamstede) naar Wagc- ningen. cent tegen 87 procent van het streefbedrag. St. Philipsland is ook dit jaar met 487,2 pet. van het streefbedrag voor de achtereenvolgende achtste maal niet alleen provinciaal kam pioen, doch ook landelijk bekeken gaat deze afdeling met de eer strij ken. De afdeling Kapelle-Biezelin- ge-Schore bezet met 195 pet. de tweede plaats van de provinciale lijst, gevolgd door Arnemuiden die met 144,1 pet. een goede derde is. Om nog andere redenen mag de Kring Zeeland uiterst tevreden zijn want ook verschillende andere af delingen bereikten fraaie resulta ten, zoals Schouwens Westhoek 137 pet., Terneuzen 129 pet., Zierikzee 125,5 pet. en Duiveland 100 pet. Aldus meldt het verslag overliet vierde kwartaal 1961 van de Kring Zeeland, kringssecretaris de heer A. D.. Constandse. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Ledenvergadering A.R.-Kiesvereniging In het Ger. Verenigingsgebouw aan de St.-Domusstraat wordt dinsdag 9 januari een ledenverga dering gehouden van de Anti-Re volutionaire Kiesvereniging „Ne derland en Oranje" te Zierikzee. De agenda vermeldt o.a. vaststel ling candidatenlijst Provinciale Staten. Na afloop van de huishoudelijke vergadering zal de heer J. den Boer als hoofd van de B.B. een causerie houden over het onder werp: „BjB. en Zelfbescherming". BURGH/HAAMSTEDE Vergaderingen van deze week Op dinsdagavond 9 januari ver gadert de Coöp. Landbouwvereni- ging „C. et C." in hotel de Koster te Burgh. Op de agenda staat o.a. het kiezen van een nieuw bestuurs lid, in de plaats van de heer Jac. Blom, die wegens het beëindigen van het bedrijf, niet meer herkies baar is. Na het huishoudelijk ge deelte der vergadering spreekt ir. M. A. van der Beek over „Mecha nisatie in de suikerbietenteelt". De heren fruittelers komen woensdagmiddag in hotel Bom bij een, om te luisteren naar de jaar lijkse praatjes door de heren J. Hertgers en P. Huissen over het volgende belangrijke onderwerp: .Ervaringen in 1961 en adviezen voor 1962 in de ziektebestrijding". De eerste uitvoering van het sei zoen brengt de zangvereniging „Nu met Hope" op vrijdagavond 12 ja nuari in de grote zaal van hotel Het wapen van Burgh". Onder leiding van haar directeur, de heer M. Hogenstein en met begeleiding van mej. E. Simons aan de piano, zal het koor een tiental zangnum mers ten gehore brengen. De to neelafdeling brengt een blijspel in drie bedrijven door Pé Mühren, ge titeld „Stoepkind". BRUINISSE Druk scheepvaartjaar In de Bruinisser gemeentehaven had men in het ja^r 1961 aan druk te niet te klagen. Aan binnenvaar tuigen kwamen binnen en vertrok ken 368 schepen, terwijl nog 334 andere vaartuigen en 100 sleepbo ten de haven in- en uitvoeren. De gewone mosselschepen zijn daarin natuurlijk niet begrepen. Aangevoerd werden: zand 14718) ton, grind 6978 ton, hoogovenslak ken 3595 ton, ijzer 1012 ton, cement 1033 ton, grond 613 ton, asfalt 894 ton, lava 363 ton, betonpalen 264 ton, betondamwand 1348 ton, vul stof 430 ton. Uitgevoerd werden 240 ton aard appelen, 140 ton gerst en 93 ton stalmest. Suikerbieten 21787 ton. Aangevoerd 142 ton pulp. Verscheept werden verder 17 bulldozers, 10 draglines, 21 vracht auto's, 6 woonwagens en 5 tractors. Torenkraan vertrokken De grote, 26 meter hoge toren - kraan, die zo lange tijd reeds van ver te zien was bij de Deltawerken te Bruinisse (waar hij dienst deed bij de afdeling sluisbouw), is ver trokken. Nu het betonwerk van de sluis is opgeleverd kwam de toren kraan weer vrij. Loop der bevolking in 1961 Op 1 januari 1961 bestond de be volking van Bruinisse uit 2361 per sonen, te weten 1161 mannen en 1200 vrouwen. Dit aantal vermeer derde door geboorte met 42 (25 m. en 17 vr.) en door vestiging met 100 (46 m. en 54 vr.). Het vermin derde door overlijden met 23 pers. (12 m. en 11 vr.) en door vertrek met 114 pers. (56 m. en 58 vr.), zo dat de bevolking van Bruinisse per 1 januari 1962 bestond uit: 2366 personen (1164 mannen en 1202 vrouwen). Totale vermeerdering 4 personen (3 m. en 2 vr.). Er werden 7 huwelijken gesloten. Auto reed dijk af De heer L. Padmos, eigenaar van een machinefabriek te Bruinisse, zag, toen hij zaterdagavond naar huis kwam met zijn auto, tussen De Heen en Heense Molen op de bekende dijk, plotseling een fietser die zonder licht reed, voor zich op doemen. De heer Padmos had toen de keuze de fietser aan te rijden of van de dijk te rijden en hij koos het laatste. Zelf kwam hij met de schrik vrij, maar de auto werd ernstig beschadigd. Hij kwam door het prikkeldraad heen in de onder de dijk liggende sloot terecht. Dieselmotor geplaatst in kotter Een aantal weken lag in de re paratiehaven te Bruinisse een fraaie Noordzeeviskotter, de Goe- ree 26 van de eigenaars de heren G. Reedijk en T. Tanis uit Goede reede. Dit nieuwe, bij de werf Breeman te Zwartsluis gebouwde schip, werd bij de firma P. Maas kant en Zonen van een nieuwe 200 p.k. Industrie dieselmotor voorzien. Een 15 p.k. Samova hulpmotor be hoort mede tot de uitrusting van dit schip en alles wat op de hoofd motor loopt, loopt ook op de hulp motor. De balastpomp heeft een vermogen van 30 ton/uur, terwijl een winch met halve winchkop zorgt dat het schip zijn netten op de moderne manier over boord kan zetten en aan boord halen. De' Goeree 26 is thans het vlaggeschip van de Goereese vloot. WESTERSCHOUWEN Loop der bevolking in 1961 De bevolking van de gemeente Westerschouwen bestond op 1 jan. 1961 uit 2039 mannen en 1970 vrou wen, dus uit totaal 4009 inwoners. Door geboorte vermeerderde dit aantal met 36 mannen en 30 vrou wen en door vestiging met 98 man nen en 103 vrouwen, totaal dus 134 mannen en 133 vrouwen of 267 in woners. Door overlijden vermin derde dit aantal met 32 mannen en 25 vrouwen en door vertrek met 102 mannen en 97 vrouwen, totaal dus met 134 mannen en 122 vi-ou- wen of 256 inwoners. De bevolking vermeerderde dus met 11 vrouwen. Per 1 januari 1962 bedroeg het aan tal inwoners dus 4020, n.l. 2039 mannen en 1981 vrouwen, dus to taal 4020. Er werden 19 huwelijken gesloten en er vonden 3 echtschei dingen plaats. koudere uaehl Verwachting tot woensdagavond: Aanvankelijk opklaringen, later toenemende bewolking gevolgd door enige regen; koudere nacht met weinig wind en hier en daar mist; morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag en tot matig of krachtig toenemende wind tussen zuidoost en zuidwest. 10 jan. Zon op 8.46, onder 16.50. Maan op 11.09, onder 22.12. 11 jan. Zon op 8.45, onder 16.51. Maan op 11.37, onder 23.31. Eerste kwartier: 13 jan. te 6.02. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 10 jan. 5.37 v.m. 11 jan. 6.27 v.m. 18.28 n.m. 19.16 n.m. BROUWERSHAVEN: 10 jan. 5.32 v.m. 17.53 n.m. 11 jan. 6.24 v.m. 18.43 n.m. Doodtij: 15 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-1. - Het K.N.M.I. deelt mede: Het koufront van een diepe depressie bij IJsland bereikte dinsdagochtend de Nederlandse kust en trok daarna snel over ons land. Op de Noordzee veroorzaakte de depressie een flinke storm, die varieerde van 8 Beaufort in het zuiden tot 10 11 in het noorde lijke deel. Op de oceaan bevindt zich een krachtig hogedrukgebied bij de Azoren, dat als sturend centrum dienst doet voor een hele serie nieuwe storingen. De storingen vol gen aan de flank van het hoge drukgebied een koers, die in eerste instantie op de Golf van Biscaye gericht is. Ze bewegen met een hoge snelheid, zodat de eerste van deze serie dinsdagavond al de Franse kust zal bereiken. Een en ander betekent een aanhouden van het onbestendige weer, met grote regenkansen. In de temperaturen komt weinig verandering. In verband met ziekte van onze redacteur verzoeken wij voor zaken de redactie be treffende 's avonds voorlopig NIET te willen bellen telefoon 2938 (01110), maar tot nader aankondiging nr. 2416 (01110). De directeur. BROUWERSHAVEN Loop der bevolking in 1961 Op 1 januari 1961 telde deze ge meente 3561 inwoners, n.l. 1787 mannen en 1774 vrouwen. Door ge boorte vermeerderde dit aantal met 27 mannen en 28 vrouwen en door vestiging met 35 mannen en 39 vrouwen, totaal 129 inwoners. Door overlijden verminderde het aantal met 20 mannen en 17 vrouwen en door vertrek met 69 mannen en 86 vrouwen, totaal 192 inwoners. De bevolking verminderde dus met 27 mannen en 36 vrouwen, totaal 63 inwoners, zodat op 1 januari 1962 het aantal inwoners 3498 bedroeg, n.l. 1760 mannen en 1738 vrouwen. Landelijke primeur voor Schouwen-Duiveland Opleiding volgens geheel nieuwe richtlijnen ZIERIKZEE, 9-1. Met enige ver traging door de dikke mist arri veerde gisteren - maandagmiddag omstreeks 5 uur een busje met 8 opgewekte meisjes te Zierikzee, al len leerling-verpleegsters, die hun opleiding genieten volgens voor Nederland geheel nieuwe richtlij nen. Deze leerling-verpleegsters betekenen 'n welkome aanvulling voor de nog altijd niet geheel ide ale personeelsbezetting van het Zweedse Rode Kruiszickenhuis al hier, temeer omdat de betreffende leerlingen reeds een gedegen voor opleiding hebben geliad en dus be paald niet geheel vreemd tegen over hun werk in Zierikzee komen (e staan. „De leerling-verpleegster dient als leerling beschouwd te worden en niet als werkkracht, die zo moge lijk er ook nog onderwijs bij moet hebben". Dit is één van de gedachten die ten grondslag liggen aan de oplei ding tot verpleegster door de ver- pleegstersschool van het Acade misch Ziekenhuis der Vrije Uni versiteit aan de Laan Rozenburg in Amstelveen. Deze gedachte is voor de meisjes, die gisteren hier arriveerden, werkelijkheid gewor den in hun theoretische opleiding, die nu dan gevolgd wordt door een praktijk-periode van drie en een halve maand in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis. Het Zierikzeese ziekenhuis heeft met twee zieken huizén elders in het land de lan delijke primeur van deze methode voor een verpleegstersopleiding in nieuwe banen. De richtlijnen voor deze methode zijn opgesteld aan de hand van een rapport dat do voorlopige verple- gingsraad heeft uitgebracht ter verbetering van de opleiding van verpleegsters .Directeuren van ver scheidene Nederlandse ziekenhui zen hebben o.a. vorm gegeven aan dit nieuwe schema, dat er van uit gaat het verpleegstersvak meer inhoud te geven en aantrekkelijker te maken. Om aan de verpleegstei'sschool van de V.U. te wórden toegelaten is een middelbare opleiding, of tenminste het M.U.L.O.-diploma met goede cijfers, vereist. Na hun praktykperiodc in Zie rikzee volgt er voor de leerlingvcr- pleegsters een nieuwe tyd van stu die aan de vcrplecgstcrsschool. Dan gaan ze opnieuw de praktvik in. Na het vertrek van dc meisjes komt het Rode Kruisziekenhuis intussen niet te staan voor een gat in dc personeelsbezetting, want de vertrekkende meisjes zullen dan vervangen worden door een nieu we aflevering van dc school in Amstelveen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2