Treinramp bij Harmeien eist 93 doden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dramatische tonelen langs spoorlijn Rode Kruis niet ingeschakeld bij hulpverlening treinramp Ernstigste ongeluk in gescliiedenis van Nederlandse Spoorwegen Soekarno beschuldigt Nederlanders van aanslag Papoea's betuigen loyaliteit ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. DINSDAG 9 JANUARI 1962 118e jaargang No. 19105 ZIERIKMmKRNIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAK.TIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 DEN HAAG, 9 januari. Tot nu toe heeft men 93 stoffelijke overschotten geborgen. In de staal- ravage zijn er echter nog meer gezien, zodat de verwachting bestaat dat wellicht het dodental van de treinramp bij Harmeien zal stijgen tot om streeks honderd. Over de gewonden begint nu wat meer bekend te worden, al staat hun aantal nog lang niet vast. Er liggen gewonden in ziekenhuizen in Utrecht (het Academisch ziekenhuis), het Antonius-zickenhuis, het Diaconessen-ziekenhuis en het Homopatisch ziekenhuis) in Woerden, in Gouda en in Amersfoort. Dc Nederlandse Spoorwegen hebben medegedeeld de Utrechtse Buur kerk als chapelle ardente te zullen inrichten. aanwezig zijnd brandweerperso neel geblust. Om ruim één uur vannacht slaagde de opruimingsploeg van de N.S. er in een locomotief, die ge heel op zjjn kop lag, te kantelen. Tevoren was aan een der zyden van de loc nog een slachtoffer ge borgen. Men nam vannacht aan dat alle slachtoffers thans zjjn geborgen. De indentificatiedienst in Utrecht gaf maandagavond om negen uur totaal 81 doden op. Nadien zjjn op het rampterrein nog een aantal Koningin Juliana en Prins Bern- hard, die - zoals bekend - in Oos tenrijk verblijven, hebben vandaar aan de minister van Verkeer en Waterstaat een telegram gezonden, waarin zij verklaren „diep ge schokt" te zijn door het vreselijke spoorwegongeluk. Toespraak minister Korthals In verband met het gebeurde van maandag heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Korthals, gisteravond een toespraak gehouden, welke door de beide zen ders Hilversum en door de televisie werd uitgezonden. De minister zei onder meer dat de regering er be hoefte aan gevoelde haar diep medeleven te betuigen met allen die een familielid of misschien meer familieleden verloren heb ben. „Moge zij over wie rouw ge komen is, de kracht ontvangen om te dragen hetgeen hun werd opge legd", aldus de heer Korthals. De minister gaf ook uiting aan zijn gevoelens van dankbaarheid jegens hen die na de ramp bijstand heb ben verleend. Uit binnen- en buitenland komen betuigingen van deelnemingen bin nen. De bergingswerkzaamheden op het terrein van de ramp werden in de loop van de avond gestagneerd, doordat een zware ongevallenkraan van de spoorwegen ontspoorde bjj het optillen van een ontspoord rij tuig. Het uit de kraan vallende rijtuig schoot rakelings langs een werk- keet waarin zich een aantal jour nalisten bevond. Dezelfde werkkeet werd 's morgens bijna geraakt door een van de ontspoorde rijtuigen. Deze nieuwe tegenslag met de kraan heeft het reddingswerk met enkele uren verlengd. Grootste treinramp Maandagmorgen om negen minu ten voor half tien zijn tussen Har- melen en Woerden de twee treinen op elkaar gebotst. Dit is de groot ste treinramp welke de Nederland se Spoorwegen ooit heeft getrof fen. Om twaalf uur waren reeds 48 doden geborgen en vijftig ge wonden uit de wrakstukken be vrijd. In beide treinen bevonden zich naar schatting 500 passagiers. Van de trein die uit Leeuwarden via Utrecht naar Rotterdam onder weg was, zijn de zes eerste rijtui gen ontspoord. Onder de passa giers uit deze trein zijn de meeste slachtoffers gevallen. Van de an dere trein ontspoorden drie rijtui gen. De minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, de minister van Ver keer en Waterstaat, drs. H. A. Kort hals, en diens staatssecretaris, de heer E. G. Stijkel, begaven zich naar de plaats van het ongeval. Ook ir. J. Lohman, president-directeur van de Spoorwegen, was op de plaats van de ramp aanwezig. Artsen en verplegend personeel uit de wijde omgeving werden op geroepen tot hulpverlening. Tien tallen ambulances uit het gehele land begaven zich naar de plaats van de ramp. Op particuliere be drijven en op de genie werd een beroep gedaan gas te leveren voor de snijbranders waarmee werd ge werkt. Ook werd een beroep ge daan op de B.B. Om half 12 ver trok uit Den Haag een Rode-Kruis- kolonne. Deze omvatte vier ambu lances van de G.G. en G.D. in Den Haag en vier van het Rode Kruis. Voorts een vrachtauto met E.H.B. O.-materiaal. Rotterdam stuurde dertien ziekenwagens, acht van de G.G. en G.D. en vijf van particu liere ondernemingen. Voorts ver trokken ambulancecolonnes uit Amsterdam en uit Utrecht. De G.G. en G.D. van de gemeente Amers foort en de B.B. aldaar stuurden elk een ambulance-auto. Hartverscheurend Op het terrein van de ramp speelden zich hartverscheurende taferelen af. Familieleden liepen radeloos rond. Leden van het Leger des Heils, aalmoezeniers en andere geestelijken trachtten hen te troos ten. De bevolking van Harmeien ontfermde zich over een aantal lichtgewonden. Ir. Lohman, die journalisten te woord stond, kon bijna niet spre ken. Hij gewaagde van een „ramp die ons allen in zware rouw dom pelt". Bij het trachten met behulp van snijbranders enige orde in de chaos te scheppen, is ook nog brand uit gebroken in een der motorrijtuigen. Deze brand werd door ter plaatse doden geborgen. Hoeveel doden er precies zyn, kon men van de z(jde van de N.S. vannacht om half twee nog niet mededelen. Direct nadat de reddingsploegen vannacht waren ingerukt, is men met het herstel van het baanvak begonnen. Men verwachtte dat reeds hedenochtend (dinsdag) dc dienst op dit traject kon worden hervat. Vannacht nog zouden de portaalkranen van de electrische bovenleiding worden hersteld en nieuwe rails worden gelegd. Men hoopte in de loop van de dag de gehele baan weer vry te hebben. Toestand gewonden redelijk UTRECHT, 8-1. Op een perscon ferentie die maandagavond in het Centraal Militair Hospitaal „Oog in Al' te Utrecht is gehouden .heeft dokter J. Herschel, internist van het hospitaal en commandant van de Utrechtse Rode Kruiskolonne medegedeeld, dat de toestand van de gewonden over het algemeen redelik is. Het aantal ernstig ge wonden is slechts gering en hy verwachtte dan ook niet dat het dodencijfer nog veel verder zal stijgen. Verscheidene mensen die ge wond waren, hebben de ziekenhui zen na behandeling al weer kun nen verlaten. Op het stoffelijk overschot van de machinisten van de twee onge- lukstreinen ,de 41-jarige P. Fictoor en de heer P. van Leer, beiden uit Rotterdam ,zal nog sectie worden verricht. De heer Herschel ver klaarde, dat gebleken is dat bijna alle slachtoffers om het leven zijn gekomen door schedelletsel. Dr. Herschel sprak voorts als zijn mening uit, dat de ramp niet adequaat i9 opgevangen. „Het Rode Kruis heeft in Utrecht een parate organisatie", zo zei hij, „maar wij kwamen er niet aan te pas". Het Rode Kruis is niet gewaarschuwd en de directeur van de Utrechtse G.G.D., dr. A. A. Koopal, heeft het werk aangepakt met alles wat maar uit de wijde omtrek toesnel de, zo voegde hij hieraan toe. Ook nu is het Rode Kruis nog niet of ficiéél gewaarschuwd of op de hoogte gesteld. Dr. Herschel verklaarde, dat in schakeling van het Rode Kruis zou hebben betekent, dat de slachtof fers direct zouden zyn geregis treerd voordat z(j het terrein van de ramp verlieten. De gewonden z\jn nu her en der verspreid, het geen voor de familieleden bijzon der onplezierig is. By" een juiste (administratieve) organisatie zou het, volgens de heer Herschel, maandagmiddag reeds mogelijk ge weest zijn de eerste lijsten van de slachtoffers te publiceren. Men moet de regels eens nagaan, die het ministerie van binnenland se zaken voor dergelijke calamitei ten heeft opgesteld, aldus de heer Herschel, die meende, dat aan deze regels niet de hand is gehouden. Hij voegde hieraan toe, dat as sistentie van het Rode Kruis de gevolgen van de ramp niet minder ernstig zou hebben gemaakt, maar wel zou hebben bijgedragen tot een wat hij noemde elegantere gang van zaken. Het verwarrende geheel- had volgens hem .kunnen worden voorkomen. „Die Welt" over de - amp bij Harmeien HAMBURG, 8-1. Het Westduitse blad „Die Welt" schrijft naar aan leiding van de spoorwegramp bij Harmeien dat dit ongeluk tot deel neming dwingt. „We betreuren de slachtoffers en de nabestaanden". Altijd wordt men weer onthutst en ook voelt men dan de angst zelf eens op deze wijze om het leven te komen. Omdat wij dat niet willen en toch het gemak van het snelle reizen niet willen missen, roepen wij altijd maar weer om betere be veiligingsmaatregelen. De illusie van de menes, een we reld vrij van gevaar, zowel op po litiek als op technisch terrein, is geen werkelijkheid en zal nooit werkelijkheid worden, aldus „Die Welt". De Kongolese kamer van afge vaardigden heeft maandag in Leo- poldstad met 66 tegen 10 stemmen en 7 onthoudingen een motie aan genomen, waarin vice-premier Gi- zenga verzocht wordt onmiddellijk naar Leopoldstad te komen om zich daar in het parlement te ver antwoorden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Handel zo dat het een belo ning verdient, maar verlang er niet naar. Regering betuigt medeleven Koningin en Prins betuigen hun medeleven LECH VORARLBERG, 8-1. De koningin en prins Bernhard heb ben uit Lech aan de minister van verkeer en waterstaat het volgen de telegram gezonden: „Diep geschokt door het ontstel lende bericht over het vreselijke spoorwegongeluk bU Harmeien verzoeken wij u ons grote medele ven met de nabestaanden en de gewonden over te brengen. Juliana I -Bernhard". DEN HAAG, 8-1. De vice-minis ter-president, tevens minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, heeft maandagavond een toespraak gehouden, die door de beide zenders Hilversum en de te levisie is uitgezonden. De minister zei het volgende: „Landgenoten. Een woord over het spoorweg ongeluk van vandaag mag slechts kort en sober zijn. Wie als ik ken nis heeft kunnen nemen van het geen plaats heeft gehad op het ter rein van de ramp zelf, gevoelt wei nig behoefte aan het uitspreken van veel woorden. Dit was ook hetgeen de minister-president onder woor den bracht toen wij vandaag bij Harmeien de schrikkelijke gevol gen zagen van het spoorwegonge luk. Het spoorwegongeluk, zoals u het zojuist hebt gehoord, dat het ernstigste is in de geschiedenis van de Nederlandse Spoorwegen. Ons gehele volk weet, welk een om vang het vreselijke gebeuren heeft aangenomen. Het weet hoevelen zijn omgekomen en het beseft over hoeveel families rouw is gekomen. De regering gevoelt er behoefte aan in deze zware uren haar diep medeleven te betuigen met allen die een familielid of misschien meerdere familieleden verloren hebben. Zij begrijpt dat een woord van mensen weinig vermag in deze ogenblikken tegenover het leed waaronder zovelen thans gebukt gaan, en dat alleen zij beseffen kunnen, die het dragen. De rege ring had echter een diep gevoelde behoefte om toch te getuigen van hetgeen door de leden der regering wordt gevoeld en zij wilde door haar woorden ook doen blijken hoezeer ons volk in al zijn geledin gen medeleeft met hen die zo bit ter zwaar getroffen zijn. Moge zij over wie rouw gekomen is, de kracht ontvangen om te dragen hetgeen hun werd opgelegd. Dat is wat ik als bede uiten moge. Hebben velen het leven verloren, er zijn ook velen die de ramp heb ben overleefd. Temidden van een on voorstelbare chaos zoe- ken twee redders zich met een draagbaar een weg. Onze gedachten gaan daarbij in het bijzonder ook uit naar hen die gewond zijn, hetzij zwaar hetzij licht. De minister-president, de staatssecretaris van verkeer en ik, mochten vanmiddag verscheidene gewonden bezoeken in het stads en academisch ziekenhuis te Utrecht. De beste wensen voor alle gewonden voor volledig herstel moge ik hier tot uitdrukking bren gen. Hoewel daarvan reeds mede deling werd gedaan, moge ik ook van mijn zijde melding maken van het telegram dat ik vanmiddag mocht ontvangen en waarin H.M. de Koningin en Prins Bernhard tot uitdrukking brachten diep geschokt te zijn door het ontstellende be richt over het vreselijke spoorweg ongeluk en verzochten het grote medeleven van Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid aan de nabestaanden en gewonden over te brengen. De woorden van onze Ko ningin en de Prins uit den vreem de, woorden, die weerom doen zien hoezeer ons Koninklijk Huis mee leeft wanneer rampen over ons zijn gekomen, zullen u sterken, zo als zij ook mij gesterkt hebben. Landgenoten, groot leed is over velen van ons gekomen. En wij ge voelen dat allen zwaar, zeer zwaar. In ogenblikken als deze beleeft ons volk zijn eenheid in een krachtig, hartverwarmend medeleven. Wan neer ongeluk over ons komt, doet ons volk zich ook altijd zien van zijn beste zijde. Zo gevoel ik er be hoefte aan om ook uitdrukking te geven aan de dankbaarheid jegens allen, die na de ramp bijstand heb ben verleend, hetzij op de plaats zelf, hetzij elders. Ik wil geen mens, noch groep afzonderlijk noemen. Tevelen zijn het om op te noemen. Zij hebben het uiterst zwaar, dik wijls psychisch zeer moeilijk te volbrengen reddingswerk, aangevat en hulp en bijstand verleend. Aan al degenen die daaraan hebben meegewerkt komt ons aller grote dank toe. Met deze woorden moge ik mijn korte toespraak beëindi gen". DJAKARTA, 8-1. President Soe karno heeft maandag „Nederland se agenten" ervan beschuldigd, de aanslag, die zondag te Makassar op hem Is gepleegd, op hun gewe ten te hebben. Soekarno sprak deze beschuldi ging uit bij zijn terugkeer uit Ma kassar in Djakarta. Volgens het Indonesische pers bureau „Antara" zei Soekarno: „Na een onderzoek door veiligheidsof ficieren is gebleken dat deze daad is bedreven door agenten van de Nederlanders". Meer mededelingen Verklaring van gouverneur Platteel HOLLANDIA, 8-1. De corres pondent van Reuter in Hollandia, Ross Birtwistle, meldt ,dat gouver neur Platteel van Nederlands Nieuw Guinea maandag heeft ver klaard, dat de Nederlandse rege ring alles doet wat in haar macht ligt om eeng ewapend conflikt met Indonesië te vermijden. HU waar schuwde echter, dat een militaire actie van Indonesië een „hachelijke onderneming" zou zijn. Gouverneur Platteel zei dit na dat hij een groep buitenlandse correspondenten had ontvangen, die in Hollandia zijn aangekomen om verslag uit te brengen over de ontwikkelingen in Nieuw-Guinea. „De bevolking van west-Papoea kan de verzekering worden gege ven dat de Nederlandse regering al het mogelijke doet om een ge wapend conflict met Indonesië te voorkomen zonder werkelijk af breuk te doen aan het fundamen tele belang van de Papoea's", aldus de gouverneur. hierover, zo zei hij, zullen zo spoe dig mogelijk na afsluiting van het onderzoek worden gedaan. De president verklaarde in zijn paleis dat dit de vierde keer is, dat een aanslag op zijn leven wordt gepleegd. Een van die keren, in 1958, was dat eveneens in Makas sar gebeurd. In Makassar is vernomen, dat „een aantal mensen" na de aanslag zijn gearresteerd. HOLLANDIA, 8-1. Gouverneur Platteel van Nieuw-Guinea heeft maandagmorgen van resident mr. R. J. Eibrink Jansen uit Merau- ke het volgende telegram ontvan gen: Een delegatie van acht Pa poea's heeft mij heden verzocht, u hun loyaliteit te betuigen en u in kennis te stellen van hun felle af keuring van het gedrag van wat zij noemen afvalligen zoals Frits Kirihio. Deze delegatie vertegen woordigde Papoea-groeperingen, woonachtig in Merauke. Mr. Schuurmann sprak met Oe Thant NEW YORK, 8-1. De permanente afgevaardigde van Nederland bij de V.N., mr. C. W. A. Schürmann, heeft maandagavond een onder houd met waarnemend secretaris generaal Thant gehad over de kwestie westelijk Nieuw-Guinea. Mr. Schürmann was de dag te voren in New York teruggekeerd na een verblijf van een week in Nederland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1