W Delta-hotel te Haamstede op 18 januari onder de hamer Rusk behandelde enkele actuele politieke problemen DE MIST STAD EN PROVINCIE 1 Aanslag op president Soekarno ZEER ERNSTIGE TREINBOTSING BIJ WOERDEN EIST TIENTALLEN MENSENLEVENS Enorme inventaris in verlaten gebouw ZIERIKZEE, 8-1. Ten overstaan van notaris M. C. van den Bout te Renesse zal op donderdag 18 januari a.s., in het hotel „Bom" te Haam stede de veiling plaats vinden van het hotel-restaurant „Delta-hotel", gelegen nabij de splitsing naar Haamstede en naar het vliegveld van de Provinciale weg vanaf Renesse. Het te veilen perceel, dat de afgelopen zomer - zoals bekend - heeft leeggestaan, bestaat uit het bijna geheel voltooide nieuw-gebouwde hotel-restaurant, met de eigendom van het erf waarop het staat en dat er omheen ligt, kadastraal bekend Haamstede, sectie B nummers 1700 en 1757, samen groot 45 aren 55 centiaren. Het gebouw, dat zeer gunstig gelegen is ten opzichte van de recrea tieve mogelijkheden in de Westhoek, bevat 41 kamers, restaurant met bar, voorzien van ingebouwde koelkasten, eetzaal, hall, grote keuken, badkamers, douches, overdekte galerij, benevens terras en kelder voor centrale verwarming. ■\j VA-nTJJT TERRAS, DINER-DANSANT In het hotel, dat nog niet in vol bedrijf is geweest, is een enorme inventaris opgesteld van practisch nog niet gebruikte goederen. De lijst van de te veilen hotel-inven taris bevat niet minder dan 632 nummers van zeer uiteenlopende aard. De gehele zich in het hotel bevindende inventaris zal ten over staan van gerechtsdeurwaarder M. Loeve worden verkocht in het Dorpshuis te Renesse op vrijdag 19 januari, gedurende de gehele dag, eventueel voortgezet des avonds en de andere dag. De lijst vermeldt bijvoorbeeld schoonmaakgerei, een schrijfma chine, straalkachels, leeslampen, mosterdpotjes, lampions, plastic mandjes, souvenirs, grote aantallen bestek en serviesgoed, dienbladen, honderden glazen, olie- en azijn stellen, broodschalen, asbakken, stoelen en tafels, kookgerei, een elektrische koffieketel, idem aard appelschilmachine, idem frituur- oven, talloze lichtkronen en vele lampen en armaturen, voorts tex tiel, wollen dekens, slaapkamer- stoelen, nachtkastjes, meer dan 100 1-persoonsbedden, kussens, handdoeken, theedoeken, tafella kens, vitrage en overgordijnen. Verloten Intussen staat het Delta-hotel nu leeg en verlaten in een verwilderde tuin. De hoofdingang van het ge bouw is dichtgespijkerd en overal woekert het onkruid. Het is nu bij na twee jaar geleden, op 14 janu ari a.s., dat de eerste steenlegging plaats vond en nog diezelfde zomer werd een gedeelte van het hotel opengesteld. Directeur J. N. voerde een flinke reclame-campagne, re gelmatig was er in het nog niet voltooide gebouw diner-dansant. Al spoedig bleek echter dat de door de oprichters gestichte naamloze vennootschap, met als directeuren eigenaars de heren J. N. en E. K., niet genoeg eigen kapitaal achter de hand had. Leveranciers zagen geen geld en personeel moest wor den ontslagen. In Haamstede en verder in Schouwen fluisterde men dat er in het Delta-hotel te duur gewerkt werd, met enige auto's en te veel personeel. Intussen waren er ook wat de bouw betreft fouten aan het licht gekomen, constructiefouten, zodat b\jv. de keldervloeren door de druk van het grondwater naar boven kwamen. Wegens wanbeta ling staakte de Zierikzeese aanne mer de bouw en in november 1960 vond de arrestatie plaats van di recteur N., die verdacht werd van een verduistering elders in het land gepleegd. En in Haamstede stond de vol gende zomer het Delta-hotel leeg ondanks een grote stroom van aan vragen van zomergasten. De naam loze vennootschap „Scelveringhe" werd failliet verklaard. Midden standers uit de omgeving en ook uit Zierikzee hebben nog altijd vorderingen op het bedrijf, maar de grootste strop is voor de bou wer met zo'n 160.000 gulden! Voor de veiling van volgende week wordt een grote belangstel ling verwacht en de verwachting is dan ook gewettigd dat het Delta hotel als hotel gehandhaafd zal kunnen worden. Op 19 januari wordt ook de grote houten barak, staande op het terrein van het ho tel, openbaar verkocht. Deze barak werd geplaatst voor de bij de bouw betrokken arbeiders. Ongetwijfeld zal er dan ook door „het grote publiek" veel belang stelling zijn voor de enorme hoe veelheid goederen, grotendeels on gebruikt, die soms afzonderlijk en soms ook tot kavels samengevoegd bij opbod worden verkocht, met toewijzing aan de hoogstbiedenden. Sommige goederen zullen slechts provisioneel (voorlopig) worden toegewezen. Een goed dat provisi oneel wordt verkocht zal aan de hoogste bieder voorlopig worden toegewezen. Later volgt veiling ge zamenlijk met andere provisioneel toegewezen goederen. De som van de afzonderlijk bij de provisionele verkoop geboden prijzen zal de in zet zijn voor de tweede (gecombi neerde) veiling van de tot één ka vel samengebrachte goederen. Wordt een hogere prijs in tweede (gecombineerde) veiling niet be haald, dan zullen de provisionele toewijzingen definitief worden en Iets milder licht over kwestie-Berlijjn WASHINGTON, 7-1. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft zondag in een op de band opgenomen radio interview over enkele internatio nale problemen gesproken. Over westelijk Nieuw-Guinea zei hij: „Wij zien geen reden waarom deze kwestie niet doeltreffend tus sen de beide regeringen (Nederland en Indonesië) kan worden bespro ken en waarom niet een of andere vreedzame regeling kan worden bereikt, maar wij zijn niet in een positie om officieel te bemiddelen ik denk dat- het gebruik van geweld in een situatie van deze soort een ernstige situatie zou zijn en naar mijn mening in strijd met Indonesië's verplichtingen". De minister noemde de Russisch- Amerikaanse meningsverschillen over de manier om tot ontwape ning te komen „fundamenteel en verstrekkend" en hij wilde niet op timistisch zijn over de nieuwe be sprekingen die op veertien maart zullen beginnen. Niettemin, zei hij, is de kwestie zo belangrijk dat wij van mening zijn dat „wij eraan moeten blijven knagen". Over Berlijn zei hij dat de V.S. bij de verkennende besprekingen in Moskou streven naar regelingen ter bescherming van de vitale be langen van het westen en de Sow- jet-Unie zonder toevlucht te nemen tot geweld. Wij zijn enigszins be moedigd door het feit dat de Ber- lijnse kwestie wordt besproken en dat er „verantwoordelijk contact" is tussen de betrokken regeringen. Boot Zierikzee-Kats voer niet DEN HAAG, 8-1, Met uitzonde- ring van Zuid-Limburg was geheel Nederland vanmorgen in mist ge huld. Vooral in de omgeving van Amsterdam en Utrecht was de mist bijzonder dicht, plaatselijk is het zicht niet groter dan 25 meter. In de rest van Nederland varieerde het zicht van 50 tot 200 meter. Bo vendien zijn de grote rijkswegen Amsterdam-Den Haag en Amster dam-Rotterdam plaatselijk glad. De veerdienst tussen Zierikzee en Kats is vanmorgen om zes uur wegens mist gestaakt. Door een ontploffing in een af gelegen steenkolenmijn in zuid- Rhodesië zijn vrijdag elf Afrika nen en een Europeaan gedood. de eerste bieders aan hun bod ge houden worden. De provisionele toewijzingen zullen vervallen in dien de tot één kavel samengevoeg de goederen in de tweede veiling worden toegewezen. De barak zal eerst by opbod ge veild worden en dan voorlopig toe gewezen worden aan de hoogstbie dende. Dit ontneemt de verkoper niet het recht de definitieve toe wijzing niet te doen. Aan deze hoogste bieder wordt bjj definitieve toewijzing in tweede veiling één procent van zijn bod uitgekeerd. Aan degene die het eerste en het hoogst afmijnt wordt de barak toe gewezen. Groente 11 ouder water Opvarenden van de Ame rikaanse Polaris-duikboten kunnen voortaan op reis onder water hun eigen groente kweken. Onderzoe kingen hebben aangetoond, dat voor sla drie weken en voor wortelen en erwten vier weken nodig zijn. Ge noemde duikboten zijn wel eens zestig dagen achter een op zee. Pokken-vaccinatiebewijs is gewenst DEN HAAG, 6-1. In verband met het pokkengevaar in Dussel- dorf acht de eigen vervoersorgani satie E.V.O. het gewenst dat Ne derlandse reizigers en vrachtauto chauffeurs die van en naar Dussel- dorf reizen, een internationaal pokkenbewijs bij zich hebben. Het advies is afkomstig van de afdeling buitenland van de eigen vervoer ders organisatie E.V.O. Wie tegen pokken is ingeënt, kan aan zijn huisarts, de gemeentelijke genees kundige diensten of bij de inspec teur der volksgezondheid in Den Haag een internationaal pokken- bewijs vragen, aldus genoemde or ganisatie. Ingezonden mededeling XI. laat BUISMAN EEN HANDJE HELPEN VOOR KOFFIE OP Z'N BE8TI ook als 't poederkoffie is KERKNIEUWS Hervormde kerk Zonnemaire heeft vrouwelijke diaken ZONNEMAIRE, 7-1. In de mor gendienst van zondag vond in de hervormde kerk de bevestiging van ambtdragers plaats. Onder hen bevond zich een vrouwelijk diaken, die eveneens in het ambt werd'be vestigd. Met deze bevestiging is betrokkene - mevr. H. W. rvan Nieuwenhuijze-Fondse, het eerste vrouwelijke kerkeraadslid op het eiland Schouwen-Duiveland ge worden. Het diakenschap van mevrouw van Nieuwenhuijze vindt in hoofdzaak zijn oorzaak in het feit, dat geen mannelijke diaken kon worden aangetrokken. Aangenomen naar Voorburg (Oosteinde): G. H. Duyvendak te Dreischor, die bedankte voor Dui- vendrecht (toez.). De Indische congrespartij heeft tijdens haar jaarvergadering een resolutie aangenomen waarin kri tiek wordt geoefend op communis tisch China en Pakistan wegens „onwettige en gewelddadige bezet ting" van Indisch gebied. DELFT. Volgens de laatste ge gevens van de Technische Hoge school te Delft waren op 1 januari 6921 studenten ingeschreven. Men verwacht, dat er voor het eind van het cursusjaar 7000 studenten in geschreven zullen zijn. LAND- EN TUINBOUW Klaverrijke kunstweiden De klaverrijke kunstweide ver dient zeer terecht alle aandacht. In de eerste plaats is het hier van gewonnen voeder door de aan wezigheid van klaver veelzijdiger van samenstelling. Het bevat meer kalk en magnesium dan van een klaverarme kunsweide. Kalk en magnesium zijn van betekenis voor de voeding en hierdoor voor de ge zondheidstoestand van het vee. Meer magnesium in het voeder verhoogt het magnesiumgehalte van het bloed, waardoor de kans voor het optreden van kopziekte vermindert. Ook is gevonden dat het opnemen van het klaverrijk gras het kopergehalte van 't bloed doet stijgen, hetgeen van belang is op bedrijven, waar men met ko pergebrek bij het vee te kampen heeft. Met betrekking tot de opbrengst biedt de klaverrijke kunstweide ook een zeker voordeel. Men heeft namelijk gevonden dat bij bewei ding elke procent klaver 1 procent meer opbrengst opleverde. Om meer klaver in de kunstwei de te krijgen, is het in de eerste plaats nodig dat men bij de inzaai gebruik maakt van een grasmeng sel, waarin een zeker percentage klavers voorkomt. Voor het hand haven van de klavers in de kunst weide, speelt de bemesting een be langrijke rol. Klaver stelt namelijk MARKTBERICHTEN Eierprijzcn V.E.C.E. In de periode van 2 januari tot en met 6 januari 1962 werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren (V.E.C.E.) uitbetaald f 1,54 per kg. Voor vuilschalige en gewas sen eieren werd 2 cent per stuk minder uitbetaald. Uienveiling Steenbergen Uien: bonken f29,70; grof f29,70; middel f 29,93-29,50; drieling f 31; picklers f 36,10. Geveild ongeveer 30 ton. Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 8-1. Aangevoerd 1153 vette koeien en ossen. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,00-3,35, f 2,70-3,00, f 2,55- 2,70. Vette koeien en ossen: aanvoer tamelijk; handel goed; wat stijver in prijs, prima's boven notering. DODELIJKE ONGELUKKEN OP DE WEG HEER HUGOWAARD. Zondag- middag is de 33-jarige bollenkwe- ker P. A. M. Twisk uit Egmond aan den Hoef bij een auto-ongeluk in Heer Hugowaard om het leven ge komen. WELLERLOOI. In het Sint Jo seph ziekenhuis te Venlo is zater dag de 60-jarige heer G. Gerrits uit Wellerlooi, noord-Limburg, overleden aan de gevolgen van een aanrijding. De heer Gerrits werd nabij zijn woonplaats door een auto gegrepen en van zijn fiets ge sleurd'. Kort na zijn overbrenging naar het ziekenhuis bezweek hij aan zijn verwondingen. HAARLEM. De 75-jarige me vrouw C. Schoenmakers-van der Knaap uit Haarlem, die zaterdag middag bij het oversteken van de Schoterweg door een bestelauto is aangereden en ernstig werd ge wond, is zondagmiddag in het zie kenhuis „Sint Joannes de Deo" overleden. hoge eisen aan de kalk-, kali- en fosfaat toestand van de grond. Vooral de kalktoestand van de grond zal in orde moeten zijn. Het is daarom van belang de kalkbe- mesting niet te verwaarlozen en op klaverrijke kunstweiden kalkhou- dende of alkalische reagerende meststoffen, zoals slakkenmeel, te gebruiken. GEMENGDE BERICHTEN Het Israëlische blad „Maariv" weet te melden dat de Sowjet- Unie en Irak een overeenkomst hebben gesloten over wapenleve ranties. Rusland zal Irak krachtens deze overeenkomst nog meer straaljagers, tanks en lichte mari nevaartuigen leveren, aldus het blad. Uit het wapenarsenaal van het vijfde regiment genietroepen, ge vestigd in het kamp Satory te Ver sailles, zijn zaterdagnacht wapens, waaronder 15 machinepistolen, ge stolen. Er wordt een onderzoek in gesteld. Het Franse leger weigert echter iets over deze zaak los te laten. In de Franse hoofdstad is offi cieel bekend gemaakt, dat verster kingen van gendarmerie en oproer politie naar Parijs zijn ontboden. Uit een Westberlijnse dieren tuin zijn giftige en niet-giftige slangen verdwenen, in totaal elf stuks. Men vermoedt dat een slan genverzamelaar de dieren heeft ge stolen. ZIERIKZEE De mechanisatie van de suikerbietencultuur Voor de Bedrijfsstudiegroep Schou wen-Duiveland spreekt dinsdag middag a.s. ir. M. A. van der Beek over de mechanisatie van de sui kerbietencultuur. De bijeenkomst wordt gehouden in het „Huis van Nassau". Het onderwerp staat mo menteel in de volle belangstelling van de boeren op Schouwen-Dui veland. Weegbrug het Sas in 1961 Gedurende het afgelopen jaar zijn op de weegbrug Het Sas alhier ge wogen 49.746.606 kg. goederen, t.w. 22.508.372 kg diversen, 18.182.166 kg suikerbieten, 9.056.068 kg granen. BROUWERSHAVEN Zwanen in de haven Brouwershaven heeft er een nieuwe attraktie bij gekregen in de vorm van een tweetal sierlijke zwanen. De vogels zijn zeer mak en het levert een sierlijk gezicht op als zij door de jeugd worden gevoederd. De jeugd blijkt name lijk een zwak te hebben voor de zwanen, die op hun beurt het voed sel best weten te waarderen. Ze kunnen nogal wat brood aan. BURGH-HAAMSTEDE Ruitercross uitgesteld De ruitercross die zaterdag j.l. in het duingebied gehouden zou worden, is wegens de bevroren toestand van de bodem afgelast enr uitgesteld tot zaterdag 13 januari aanstaande. DE TREINRAMP Om 12 uur hedenmorgen was het dodental van de treinramp geste gen tot 48. Er zyn 50 gewonden. Er zaten 500 passagiers in de trein. WV ÏÏQT Pi &ILT p fA 7<\ f Onbestendig weer Verwachting tot dinsdagavond: Aanvankelijk veel bewolking met enige regen of motregen en hier en daar mist. Later wisselende be wolking met plaatselijk enkele buien. Tot krachtig of stormachtig toenemende wind tussen zuid en west. Hogere temperaturen. 9 jan. Zon op 8.46, onder 16.48. Maan op 10.39, onder 20.52. Eerste kwartier: 13 jan. te 6.02. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 9 jan. 4.58 v.m. 17.39 n.m. BROUWERSHAVEN: 9 jan. 4.46 v.m. 17.03 n.m. Springtij: 8 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Er is sinds vrijdag op de oceaan een grote depressie-activi teit ontstaan. De belangrijkste de pressie, die in wijde omtrek om zich heen zware stormen veroor zaakte, trok van New Foundland naar IJsland. Ze deed zachte lucht naar de Britsereilanden stromen. In het zuiden van Engeland wer den zondag maximum-temperatu ren van 9 tot 11 graden bereikt. De zachte lucht drong ook tot Nederland door en veroorzaakte hier op uitgebreide schaal mist. Tijdelijk stroomde in de noorde lijke provincies nog meer polaire lucht binnen .waarin opklaringen voorkwamen. Deze gaven aanlei ding tot minimum-temperaturen om het vriespunt, waardoor vele wegen glad werden. Een nieuwe, zeer actieve storing nadert Ierland. Ze zal op de Britse eilanden en de Noordzee de lucht- drukverschillen sterk doen toene men, zodat de zuid-westelijke wind flink gaat aanwakkeren. De mist zal daardoor grotendeels verdwij nen. Er blijft veel bewolking en het zal tijdelijk gaan regenen. Sclieepvaartberichten Ampenan, 5/1 t/a Damman. Esso Amsterdam (t.), 7/1 te Sidon. Korenia (t.), 6/1 van Punta Cardon naar New York. Tegelberg, 5/1 dwars Diamant Point naar Mauritius. Jhr. mr. W. M. de Brauw overleden DEN HAAG, 5-1. Na een lang- durig ziekbed is in Den Haag op 86-jarige leeftijd overleden jhr. mr. W. M. de Brauw, oud-deken van de orde van advocaten bij de Hoge Raad der Nederlanden. DJAKARTA, 8-1. „Antara" heeft maandag gemeld, dat te Makasar zondag een mislukte poging is ge daan om president Soekarno te vermoorden. Treinen botsten als gevolg van foutieve wisselstand Treinramp mogelijk de ergste in de spoorweghistorie WOERDEN, 8-1. Heden (maandagmorgen) om tien voor half tien heeft zich tussen Harmeien en Woerden een treinbotsing voorgedaan met zeer ernstige ge volgen. Het was in de loop van de morgen nog niet precies duidelijk hoeveel slachtoffers vallen te be treuren, maar zo het er vanmorgen om elf uur uitzag, moet er worden gerekend op tientallen doden. Bij het ongeluk is de trein van Utrecht naar Rot terdam (die was vertrokken uit Leeuwarden) in de zjjkant geboord van een trein die om 9.15 uur uit Woerden was vertrokken in de richting Utrecht. Onmiddellijk na de ramp werden politie, brand weer, artsen en ziekenhuizen in de omgeving gealar meerd. Van de trein, afkomstig uit Leeuwarden, ligt een drietal rij tuigen over en op elkaar in een weiland naast de spoorlijn. De ra vage is ontzettend en de situatie was om elf uur hedenmorgen nog weinig overzichtelijk. De door ontzetting gegrepen pas sagiers van de trein die ongedeerd zijn gebleven, hebben zich een eind van de plaats van het ongeluk ver wijderd. Zij kunnen weinig doen bij het bergen van doden en ge wonden, omdat daarvoor eerst zwaar materiaal ter plaatse zal moeten arriveren. Het ongeluk is waarschijnlijk het gevolg van een verkeerde wissel stand. DEN HAAG, 8-1. Teneinde onge rustheid bij ouders te voorkomen verzoekt de Legervoorlichtings- dienst er de aandacht op te vesti gen, dat bij de botsing geen z.g.n. militaire trein betrokken is. UTRECHT, 8-1. In verband met de treinbotsing bij Woerden heb ben de Spoorwegen bussen inge legd tussen Utrecht en Woerden. DEN HAAG, 8-1. Bij de militaire instanties is van de Ned. Spoor wegen nog geen verzoek om bij stand ontvangen, zo wordt verno men, hetgeen evenwel niet uitsluit, dat onderdelen of militairen indi vidueel inmiddels bijstand zijn gaan verlenen (11.15 uur). Dodental minimaal dertig WOERDEN, 8-1. De ramp in Harmeien is ontzettend. Doktoren, verpleegsters, geestelijken en land bouwers uit de omgeving lopen af en aan om het niet te schatten aantal gewonden en doden te ver voeren. Het aantal doden bedraagt tenminste dertig, mlaar nog heeft men niet het zwaarst getroffen ge deelte van de trein kunnen berei-' ken. Men moet dan ook rekening houden met een nog groter aantal slachtoffers bij deze ramp, die mo gelijk de grootste is, die de Neder landse Spoorwegen ooit heeft ge troffen. Het terrein van de ramp is on overzichtelijk. Het is een luguber toneel, waar de geharde mannen van de spoorwegongevallcndicnst moeite hebben hun werk te ver richten. Alle doktoren en verple gend personeel uit de wijde om geving zijn opgeroepen om hulp te bicden. Tientallen ambulances uit het gehele land trekken naar Har- melen om slachtoffers op te ha len- Van identificatie is geen spra ke, omdat vele slachtoffers ver schrikkelijk zijn verminkt. Op smederijen en fabrieken in de om trek is een beroep gedaan om gas te leveren voor de snijbranders, waarmee men nog tientallen be kneld geraakte reizigers moet be vrijden. Langs de spoorbaan liggen de doden op brancards en de poli tie heeft moeite om familieleden op een afstand te houden. De botsing vond plaats om pre cies 9.19 uur tussen trein 164, Gro- ningen-Utrecht-Rotterdam en de groene stroomlijn 464. Rotterdam- Gouda-Amsterdam. Over de oor zaak is nog niets bekend. Alle spoorwegpersoneel is opgeroepen en men heeft ook een beroep ge daan op de B.B. De totale leiding van het red dingswerk berust bjjde president van de N.S., ir. J. Lohman.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2