DE ZIERIKZEESCHE COURANT PRESIDENT SOEKARNO BERICHT 0E THANT DAT ONDERHANDELEN NOG MOGELIJK IS Leven beheerst door een nerveuze spanning Aanvaring in Nauw van Calais Nehroe op de vuist met bewakers Frans-Tunesisch gesprek over Bizerta ALGERIJE Aardbeving in Zuid-Slavië Europoortplan kan in zijn geheel worden uitgevoerd Nieuw-Guinea voor Indonesië harde noot om te kraken Drama's in Berlijnse riolen Cholera op de Philippijnen Bespreking over Berlijn MAANDAG 8 JANUARI 1962 118e jaargang No. 19104 ZIER1KMSCMEMNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110*2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2113, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 DE KWESTIE NIEUW-GUINEA Basis tot gesprek blijft overdracht NEW YORK, 6-1. Een Indonesische woordvoerder heeft zaterdag verklaard, dat president Soekarno aan de waarnemend secretaris-gene raal der Verenigde Naties, Oe Thant, heeft medegedeeld, dat in de kwestie westelijk Nieuw-Guinea „de deur nog steeds open is voor onderhandelingen met Nederland". Indonesië zou echter alleen kun nen onderhandelen op basis van overdracht van het bestuur over het betrokken gebied aan de rege ring in Djakarta, aldus volgens de woordvoerder de Indonesische pre sident. Het standpunt van president Soe karno werd aan Oe Thant monde ling overgebracht door de Indone sische zaakgelastigde E. J. Lapian tijdens gesprekken, die deze woens dag en donderdag jongstleden met de wnd. secretaris-generaal heeft gehad. Lapian heeft geen schrifte lijk antwoord overhandigd op het telegram van Oe Thant aan presi dent Soekarno, waarin hij er bij deze op aandringt met Nederland besprekingen te openen over de kwestie Nieuw-Guinea. Oe Thant had een zelfde beroep gedaan op de Nederlandse premier. De souvereiniteit Op de vraag of de woorden „op basis van overdracht van het be stuur van het gebied" aan Djakar ta betekent, dat Indonesië afstapt van het oorspronkelijke standpunt, dat de regering in Den Haag de In donesische soevereiniteit over wes telijk Nieuw-Guinea moet erken nen, antwoordde de Indonesische IMPRESSIE UIT NIEUW-GUINEA SCHIPHOL, 6-1. „Op heel Nieuw- Guinea heerst een nerveuze span ning, die zich manifesteert door overspannen mensen". Dit heeft de heer C. Dekker, die op Nieuw- Guinea röntgen-laborant bij de dienst volksgezondheid is, vanmid dag bij zijn aankomst op Schiphol medegedeeld. Hij arriveerde in een DC-8 met 107 volwassen reizigers, 25 kinderen en zes baby's. Onge veer de helft van de passagiers was afkomstig van Nieuw-Guinea. De heer Dekker, die voor het on dergaan van een operatie naar Ne derland kwam en die over onge veer een maand naar vrouw en kinderen naar Ifar, 45 kilometer van Hollandia, hoopt terug te ke ren, heeft op heel Nieuw-Guinea kunnen rondkijken, want hij reis^ voor de afdeling t.b.c.-bestrijding voortdurend van de ene plaats naar de andere. „De mensen nemen een afwachtende houding aan", zo ver volgde hij. „Iedereen luistert naar de radio-berichten en vooral aan de zuidkust leeft de hoop, dat de regering spoedig schepen zal stu ren om vrouwen en kinderen zo snel mogelijk te evacueren. Die moeten in veiligheid gebracht wor den en mogen geen risico lopen. De mannen willen over het algemeen wel blijven om de zaak te zijner tijd over te dragen". Volgens de heer Dekker werken de artsen op Nieuw-Guinea dag en nacht. Er zijn vele zieken, vooral met klachten over nervositeit. De zenuwenoorlog van Soekarno heeft er een nerveuze spanning veroor- Negen doden en achttien vermisten DEN HAAG, 8-1. In de afge lopen nacht heeft zich in het Nauw van Calais nabjj Dover een aan varing voorgedaan tussen het Brit se s.s. „Dorington Court" van 6.223 ton en het Zuidslavische schip „Sa- bac" van 2.811 ton. Tengevolge van deze botsing, die plaats vond tijdens een dichte mist, zonk de „Sabac" in korte tijd. Van de 33 opvarenden konden er tot dusver zes worden gered. Van de overige leden der bemanning zijn er zeker negen om het leven ge komen. Hun stoffelijke resten wer den opgepikt door de Britse veer boot „Hampton Ferry", die van Dover op weg was naar Duinker ken, en door de Britse reddingbo ten van Dover en Walmer. De „Dorington Court", die niet veel schade opliep, pikte drie over levenden op. De „Hampton Fenr" bracht eenzelfde aantal in veilig heid. De nasporingen naar de vermis ten wordt bemoeilijkt door de mist en door ronddrijvende wrakstuk ken. zaakt, zo zeide de heer Dekker, waarbij velen zich afvragen „hoe lang die ellende nog zal voortdu ren". Ook onder de militairen („wij geloven dat het slechts een grote handvol is") heerst toenemende spanning, zo meende de heer Dek ker, echter is deze spanning z.i. van een meer strijdlustige aard. PATNA, 5-1. - Premier Nehroe van India heeft bewakers geslagen, toen er op de conferentie van zijn congrespartij in Patna een hevig tumult ontstond. Op een gegeven ogenblik be stormden enthousiaste aanhangers het podium waarop Nehroe zou spreken. Hij wilde naar beneden om de mensen te -kalmeren. Partij functionarissen, die bang waren dat hem iets zou overkomen, probeer den hem tegen te houden. Een functionaris sloeg zijn armen om Nehroe's middel. Toen daarop an dere functionarissen Nehroe de weg versperden, schreeuwde hij: „laat mij met rust, laat mij naar beneden gaan". Mensen van de ordedienst tracht ten Nehroe te overreden. Hij werd echter woedend. Met een vuurrood gezicht sloeg hij op hen in toen zij probeerden hem weg te slepen. PARIJS, 6-1. Frankrijk en Tu nesië zullen binnenkort hun onder handelingen over de toekomst van de basis van Bizerta voortzetten, aldus is officieel te Parjjs bekend gemaakt. De onderhandelingen zul len in de Franse hoofdstad worden gehouden. HET „APOLLO-PROJECT" Drie mannen in baan om de maan WASHINGTON. De Amerikaan se raad voor ruimteonderzoek (NA SA) heeft bijzonderheden bekend gemaakt van de plannen om in 1967 drie ruimtevaarders in een baam om de maan te brengen en hen weer naar de aarde te laten terug keren. Zij zullen met een Saturnus- raket worden gelanceerd en in de ruimte een voortstuwingsraket op vangen om deze aan hun ruimte vaartuig te bevestigen, waarna zij hun reis naar de maan zullen ver volgen. De drie ruimtevaarders zullen naast elkander in de neus van hun cabine zitten, die behalve de in strumenten voor de besturing, ook een bemanningsverblijf bezit. De plannen dragen de naam „Apollo- project". woordvoerder: „Voor zover ons standpunt betreft, heeft dc over dracht van de soevereiniteit in de cember 1949 plaats gehad". Weste lijk Nieuw-Guinea werd hiervan alleen uitgezonderd met de bepa ling, dat deze kwestie binnen een jaar moest worden opgeleverd. „Voor ons land is het dus geen kwestie van overdracht van soeve reiniteit". POGINGEN VAN OE THANT De Verenigde Naties en Nieuw-Guinea VER. NATIES, 6-1. Van welin gelichte kringen in de Verenigde Naties werd vernomen, dat de waarnemend secretaris-generaal Oe Thant zijn pogingen voortzet om Nederland en Indonesië bijeen te brengen voor onderhandelingen over Nieuw-Guinea. Deze zegslieden konden niet een persbericht uit New York bevesti gen, dat Oe Thant een persoonlijke ontmoeting zou wensen, binnen de V.N., tussen president Soekarno en premier De Quay. Naar verluidt heeft hij wel een contact op lager niveau in gedachten. Onrust en moord partijen ALGIERS, 7-1. De politie in Al- giers heeft zondagavond een ver bod afgekondigd voor elk verkeer in de voornaamste straten op maandag, klaarblijkelijk met de bedoeling de straten vrij te hou den voor snel transport van vei ligheidstroepen. De bekendmaking kwam nadat de O.A.S. vlugschriften had ver spreid, waarin een beroep gedaan wordt op de Europeanen maandag ochtend van 9 tot 11 uur te staken. De politie in Algiers heeft zon dagavond nog medegedeeld, dat in de loop van de dag vijf mensen zijn vermoord. Zaterdag waren er 14 gedood. SPLIT (Zuid-Slavië), 7-1. In het Adriatisch kustgebied bij Makar- ska, ten zuid-oosten van Split, zijn zondag een man om het leven ge komen en tien mensen gewond, onder wie enkele ernstig, tengevol ge van aardbevingen waarbij een grote hoeveelheid gesteente van de berghellingen stortte. Zes aardschokken in zes uur veroorzaakten grondverschuivin gen, die wegen blokkeerden, tele foonverbindingen en olijfbomen verwoestten en vee verwondden. Twee mensen worden vermist. Vele huizen in de dorpen Pod- gora en Drasnica zijn vernield en driekwart van alle huizen in Ma- karska zelf, een badplaats met 3.300 inwoners, is volgens de be richten beschadigd. Margaret's echtgenote bij de krant LONDEN, 5-1. Lord Snowdon, de echtgenoot van prinses Margaret, gaai. weer het beroep uitoefenen, dat hü voor ztfn huwelijk als An tony Armstrong Jones beoefende. Hij zal namelijk per 1 februari aanstaande gaan optreden als ar tistiek raadgever van de „Sunday Times", die thans het eigendom is van de Canadese miljonair Roy Thomson. Majoor Griffin, secretaris voor perszaken van Clarence House, de Londense woning van koningin moeder Elizabeth, heeft medege deeld dat lord Snowdon eerst over leg met prinses Margaret en de ko ningin-moeder heeft gepleegd, al vorens de hem aangeboden funktie te aanvaarden. Lord Snowdon zal in zijn nieuwe funktie ook van tijd tot tijd foto's maken. Deze radiografisch overgebrachte foto uit Djakarta toont president Soe karno met de Russische astronaut Gherman Titov tijdens een recente ontvangst in het presidentiële paleis. Er komt nieuwe havenmond in zee ROTTERDAM, 5-1. Na de reeds verleende goedkeuring voor het ontwikkelen van het oostelijke deel van het Europoortplan is thans de beslissing afgekomen waardoor de uitwerking van het gehele plan mogelijk wordt, zo is ten stadhuize van Rotterdam bekend gemaakt. Burgemeester en wethouders van Rotterdam hebben van minister Korthals van Verkeer en Water staat een brief ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de rege ring nu beslist heeft dat het ont wikkelingsplan, vervat in de nota va>v de werkgroep ontwikkeling Rijnmondhavens van februari 1958, zoals die is gewijzigd bij een aan vullende nota van deze werkgroep op 20 juli 1959, in zijn geheel als richtsnoer voor de verdere toe komstige waterstaatkundige ont wikkeling van het gebied van Ro zenburg en onmiddellijke omge ving zal worden genomen. In de brief wordt voorts gezegd, dat het rijk in de komende jaren zal overgaan tot het maken van een nieuwe havenmond in zee, waartoe ook behoort het baggeren van een toegangsgeul. Voor de ach terwaartse verbinding van de op west-Rozenburg in aanleg zijnde zeehavens zal van rijkswege ver der een nieuw binnenvaartkanaal worden gemaakt dat ook geschikt is voor de duwvaart. Hierbij inbe grepen is de bouw van een schut sluis. Tenslotte zal het rijk het nodige werk verrichten, dat het behoud en de voeding van de zoete Brielse Maasboezem zal waarbor gen. Uitspraak van Ned. ambassadeur MELBOURNE, 8-1. - De Neder landse ambassadeur in Australië, dr. J. G. de Beus, heeft zondag avond voor de televisie in Mel bourne gezegd, dat Indonesië mili tair sterk genoeg is om westelijk Nieuw-Guiena te veroveren, maar het zou een harde noot z(jn om te kraken. Dr. de Beus zei te menen, dat de militaire krachtsverhouding 50 te gen één (250.000 tegen 5.000) in'het voordeel van Indonesië was. Er waren plannen gemaakt om zo nodig Europeanen te evacueren. De ambassadeur zei echter, deze plannen niet te kennen. Dr. de Beus zei voorts, dat Ne derland geen hulp van buitenaf had ontvangen. Hij voegde er aan toe: „Wat er met Nederlands Nieuw- Guinea gebeurt is belangrijker voor Australië dan voor ons. Drie of vijf jaar geleden zou Australië een krachtiger houding aangenomen kunnen hebben". De mond- en klauwzeer-epidemie Sinds het begin van de mond en. klauwzeer-epidemie in Neder land zijn 207 bedrijven, liggende in de provincies Gelderland, Over ijssel, Noord—Brabant, Drenthe en Groningen besmet. Er zijn 8.989 varkens, 695 runderen, 229 schapen en vier geiten, afkomstig van be smette bedrijven afgeslacht. Het aantal normale slachtingen van varkens ligt in deze tijd van het jaar tussen de 400.000 en 500.000 per maand. De Boekenweek 1962 AMSTERDAM, 5-1. De 27ste Ne derlandse Boekenweek zal worden gehouden van 31 maart-7 april en in het teken staan van het boek in Nederland en Vlaanderen. De Boe kenweek wordt geopend op vrijdag 30 maart met een voorstelling in de Amsterdamse stadsschouwburg van „De Fluitketel" van Herman Teir- linck, door het gezelschap van de K.N.S. te Antwerpen. Als geschenk zal worden uitgegeven een novelle van Anton Koolhaas „Een schot in de lucht". De Nederlandse ambassadeur verklaarde nog, dat het mogelijk moest zijn tot een vreedzame op lossing met Indonesië te komen. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's De helft van het geluk be- 1 i staat in geduld, de andere helft i in het vergeten van zichzelf. Russisch memorandum over Duitse kwestie BONN, 5-1. De Russische rege ring heeft kortgeleden een memo randum over Duitsland en Berlijn overhandigd aan de Westduitse ambassadeur in Moskou, H. Kroll. Dit is meegedeeld door het West duitse ministerie van Buitenlandse Zaken. Frankrijk, Engeland en de V.S. zijn ingelicht over de inhoud van dit memorandum, dat op het ogen blik wordt bestudeerd, aldus het ministerie. KANS VOOR JONGEREN Zilvervlootprogramma voor de radio Op 8 januari 1962 - zender Hil versum II, 298 m, te 19.15 uur - wordt een nieuwe serie radio-uit zendingen geïntroduceerd. Evenals voorgaande jaren zal worden ge streefd naar een programma dat aantrekkelijk is voor een zo groot mogelijke groep jongeren, met de bedoeling om ook de voorlichting inzake de Jeugdspaarwet een zo groot mogelijke spreiding te geven. Het accent zal liggen op popu laire muziek. Iedere uitzending wordt gewijd aan een bij de jonge ren geliefde artist. De luisteraars kunnen ttijdig voor elk program ma uit een aantal te noemen num mers één verzoeknummer aanvra gen. Daarbij kunnen ze dan tevens opgeven of het door hem gevraag de nummer op de eerste, tweede of derde plaats komt. Men kan een verzoeknummer aanvragen per briefkaart bij de Radio-zilvervloot, Postbus 51, Den Haag. In die uit zending worden dan de meest ge vraagde drie nummers ten gehore gebracht. Onder de luisteraars die één van die drie nummers hebben aangevraagd worden vijftien ge schenkbonnen verloot, ter waarde van f 15,per stuk. Zij kunnen naar keuze een boekenbon of een grammofoonplatenbon ontvangen. Verder wordt voor elk van de zes uitzendingen door de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer een hoofd prijs beschikbaar gesteld - tot een maximum van f 150,per keer - in de vorm van een gratis week end in een plaats in Nederland. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland vierde vrijdag j.l. zijn 86ste verjaardag. DE KLEUTERSCHOOL IN DEZE TIJD Pedagogisch verantwoord spelmateriaal nodig UTRECHT, 5-1. De heer B. M. opzichte van het spel van het kind Reynders, didactisch medewerker als ten opzichte van het speelgoed van het pedagogisch bureau voor hier evenmin erg gunstig is. het lager onderwijs in Den Haag, heeft op de algemene vergadering van de sectie opleidingen kleuter leidsters van het katholieke onder wijzers verbond in Utrecht gespro ken over de taak van de kleuter school in de huidige tjjd. Hij concludeerde, dat het-wan- neer men de kleuterschool ziet als een aanvullend opvoedingsinstituut voor het gezin - met name haar taak zal zijn, voor het kind de mogelijkheden te scheppen om met overgave te spelen met pedagogisch verantwoord materiaal. Een enquête in Duitsland heeft uitgewezen, dat slechts 16.2 pro cent van het speelgoed dat daar wordt verkocht „pedagogisch ver antwoord" is. Uit het feit, dat in Nederland voor Sinterklaas veel mechanisch speelgoed is ingeslagen blijkt, volgens de heer Reijnders, duidelijk dat zowel de houding ten BERLIJN, 6-1. Volgens de West- berlijnse editie van „Die Welt" zijn acht Oostduitse vluchtelingen om gekomen en zouden er nog dertig verdwaald zijn in de doolhof van riolen onder Berlijn. De Oostduitse staatsveiligheids dienst heeft opdracht gegeven de riolen te doorzoeken, nadat er be richten waren ontvangen over ver stopte en overstroomde buizen, - waarschijnlijk door lijken. Velen zwerven dagen en nachten zonder boven te durven komen, uit angr' dat West-Berlijn nog niet be reikt is en door 3e öostberlijnse politie met traangasgranaten of ko gels bestookt te zullen worden. MANILLA, 7-1. Op de Philippij nen is de noodtoestand afgekondigd als gevolg van een cholera-epide- mie, waardoor 26 plaatsen getrof fen zijn. Het ministerie van ge zondheid heeft bekend gemaakt dat er reeds 1.153 doden gevallen zijn. 9.363 personen zijn ernstig ziek. President Macapagal heeft bevel gegeven alle nodige credieten voor aankoop van geneesmiddelen be schikbaar te stellen. Onder de re gering van president Garcia was de ziekte „cholerische enteritis" ge noemd, wat een lichte vorm van cholera zou zijn. WASHINGTON, 7-1. President Kennedy heeft zondag op het Wit te Huis een uur lang geconfereerd met zijn bijzondere vertegenwoor diger in west-Berlijn, generaal Lu cius Clay. Na het onderhoud heeft de pre sident een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt, dat hij en Clay het ten volle eens zijn over wat er ge daan moet worden als de toestand in Berlijn kritiek mocht worden. Clay keert maandag naar west- Brelijn terug.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1