Tweede Kamer behandelde begroting Buitenlandse Zaken ONZE PUZZELRUBRIEK DE ACHTERGRONDEN VAN „HET SCHOT" De ambachtsheren en hun „honorabele" en „profitabele" rechten In enkele artikelen is de laatste tijd de aandacht gevestigd op de ambachtsheren en hun „honora bele" en „profitabele" rechten. Van deze laatste is in de loop der j jaren maar weinig meer overge bleven, hoewel nog kortgeleden de rechten op buitengronden in de I Grevelingen, btf de uitvoering der Deltaplannen, werden gevorderd. De eigenaardige positie van de ambachtsheer blijkt duidelijk zo men de in Zeeland geldende wijze van schotheffing beschouwde. Het schot was een belasting op de grond. Eeuwen lang, tot 1470, was het schot de enige wijze van belastingheffing. In zeer oude tij den schijnt in Zeeland be-Ooster- schelde de heffing ervan aldus ge regeld te zijn geweest, dat elk am bacht op een bepaalde som was gesteld, ongeacht hot aantal ge meten waarover de heffing plaats had. Later geschiedde de heffing per gemet. Elk ambacht werd aan geslagen in verband met het aan tal gemeten. Hoewel het schot een grondbe lasting was, had het de vorm van een belasting op de ambachtsheer. Elk ambacht was gesteld op een aantal schotbare gemeten, welks aantal in de steenrol, het grafelijke register, was opgetekend. Werd tot een heffing besloten, dan waren de ambachtsheren gehouden over zoveel gemeten schot te betalen als in gcnoepld register stond vermeld Verhaalrecht voor grondeigenaren Maar dat schot konden ze weer verhalen op de grondeigenaren in hun ambacht. En daarbij waren ze niet gehouden aan het aantal ge meten dat op de steenrol stond vermeld. Ze hieven de voorge schreven twee schellingen per ge- met over al het in cultuur gebrach te land, dat niet uitdrukkelijk van schot bevrijd was. In Schouwen waren maar weinig vrije gemeten. Rechtens vrij van belasting wa ren alleen de Vronen, d.i. de he- rengronden en de leenlanden, dit wil zeggen de landen waarvan de onmiddellijke heerschappij bij de landheer berustte, die ze in leen had uitgegeven. Vronen zijn in historische tijd die gronden welke bij inpoldering de ambachtsheren toegekend werden. Sommige histo rieschrijvers menen dat de vronen oorspronkelijk de landen der ede len waren, ook al waren zij geen ambachtsheren, welke landen dus uit dien hoofde vrij van schot zou den zijn geweest. Het vroon Even aannemelijk echter is, al dus prof. mr. R. Fruin, dat het vroon oorspronkelijk het land was dat de ambachtsheer toekwam en daarom niet in de „bede" begrepen was. Later van het ambacht ge scheiden behield het zijn oude vrijdom Ook het bij inpoldering aangewezen vroonland behield dat karakter al ging het later in an dere handen over. De landheer kon ook vrijdom van schot verlenen, maar dan kwam die vrijdom in mindering Ingezonden mededeling Dames! Vooral nü Hamea-Gelei voor Uw handen Voor 45 jaar.... BURGH. Aan het strand van Westenschoitiuen zijn verschillende mijnen aangespoeld. Het oorlogs tuig is onder militaire bewaking gesteld. DREISCHOR. De zangvereniging „Thalia" gaf een zeer geslaagde uitvoering, die uitzonderlijk druk bezocht werd, zij het dat de weers omstandigheden ongunstig waren. ZIERIKZEE. (Adv.). Te koop: een flink beklante wagenmakerij en een hittekar op veren, zonder kap; ook geschikt voor hondekar. ZIERIKZEE. De muziekvereni ging „Kunst en Eer" heeft de ope rette Rose Marie" in studie geno men. Meer dan vijftig personen zullen aan de uitvoering hun me dewerking verlenen. ZONNEMAIRE. „Daniël aan het hof van Nebucadnezar" was de titel van een onderwerp, dat werd in geleid voor de jongelingsvereniging Timotheusdoor ds. J. Sybesma te Zierikzee. OOSTERLAND. Door het kerk bestuur is de architectuur over een nieuw te bouwen kerk met pastorie opgedragen aan de architect M. B. van Dorth te Zierikzee. DREISCHOR. Bij koninklijk be sluit is aan de spuimeester een pensioen verleend van f 30, ZIERIKZEE. Ten bate van de ongelukkige landgenoten in het be zette gebied gaven de Belgische vluchtelingen te Zierikzee in de Concertzaal een weldadigheidsfeest OUWERKERK. Voor de Huisver eniging Togidotrad op ds. Cal- lenbach te Rotterdam, met een causerie over Guido Gezelle. ZIERIKZEE. Alhier werd een vergadering gehouden van burge meesters en secretarissen ter be spreking van een fusie van de Ambachtsschool met de Avond school voor Vakonderwijs. van de hem uit het ambacht op te brengen bede; de ambachtsheer had er geen schade van. Alle grond in de steden was schotvrij; alleen het platteland be taalde schot, grondeigenaar, edele of onedele, geestelijke of leek. In Zeeland hadden noch de geestelij ken noch de edelen vrijstelling van belasting. Schrijnvoor Dode-Zeerollen JERUZALEM, 4-1. Midden in Je- ruzalem wordt een ondergrondse schryn gebouwd voor de kostbare bijbelse handschriften die in grot ten bij de Dode Zee gevonden zijn, aldus heeft de Israëlisch-Ameri kaanse museum-stichting meege deeld. Genoemde stichting neemt de bouw van de schrijn, naar een ontwerp van de New-Yorkse archi tecten Kesler en Bartos, op zich. Boven de grond zullen van de be- waarplaats slechts een koepel en een zwarte basaltmuur te zien zijn benevens een verzonken binnen plaats en een plein. De koepel zal op rijzen uit een vierkante vijver en het middelpunt van een fontein vormen. Een lange ondergrondse gang, waartoe een deur in de ba saltmuur tóegang geeft, leidt via een serie terrassen, waar bijbelse handschriften tentoongesteld zijn, tot in de koepel, waar de Dode- Zeerollen worden ondergebracht. Beneden in de koepel komt een ex positie van oudheidkundige voor werpen die op de rollen betrekking hebben. Melkauto cle Amstel iirgereden OUDERKERK, a.d. AMSTEL, 4-1. Tengevolge van de gladheid is don derdagavond omstreeks acht uur een grote tankauto, geladen met ongeveer 10.000 liter melk, in het water van de Amstel gereden, ter hoogte van de Ouderkerkerdijk. De chauffeur kon worden gered. De auto verdween bijna geheel onder water en door de duisternis was het niet mogelijk de wagen op het droge te krijgen. Vrijdagochtend zouden de pogingen hiertoe wor den voortgezet. „10 X 10"-ACTIE AMSTERDAM, 4-1. Het aantal deelnemers aan de „operatie zak geld" nadert de vijfhonderddui zend, zo heeft de Nederlandse Jeugd Gemeenschap medegedeeld. Nog houdt de stroom aan van jon geren die bereid blijken gedurende tien weken tien procent van het zakgeld te offeren voor de anti- honger-actie. Op de Wetering schans wordt zaterdagmiddag ter opening van de actie - die acht januari in het gehele land begint - een taptoe gehouden waaraan vier drumbands, een harmoniekorps en de Amsterdamse politiekapel mede werken. Gooise schaapskudde zal verdwijnen LAREN, 4-1. Het bestuur van het Gooise natuurreservaat heeft be sloten de schaapskudde van het x'e- servaat op te heffen en de dieren te verkopen. Hoewel het houden van de kudde financieel een zwak ke onderneming was, is dit toch niet de reden van de liquidatie. De ze moet gezocht worden in het uit sterven van het schaapherdersbe- roep, een schaapherder is bijna niet meer te vinden. Bovepcjien brengt de moderne tijd met o.a. zijn vijf daagse werkweek moeilijkheden mede bij het exploiteren van een schaapskudde. Tussen 1953 en 1961 is in het Gooise natuurreservaat ruim 80 ha bos aangelegd of vernieuwd, waar voor meer dan een miljoen jonge boompjes nodig waren. Ontwapeningsgesprek wordt hervat NEW VORK, 4-1 .Een woord- voerder van de Amerikaanse dele gatie bü de Verenigde Naties heeft medegedeeld, dat de gewestelijke landen en de Sowjet-Unie zijn overeengekomen op 14 maart a.s. het ontwapeningsoverleg te her vatten .Deze besprekingen zullen plaats hebben in Genève, waar in juni 1960 de ticnmogendhedencon- ferentie over ontwapening werd afgebroken, nadat de afgevaardig den van het Sowjet-blok de con ferentiezaal hadden verlaten om dat het westen, naar zij zeiden, geen ernst maakte met de ontwa peningsbesprekingen. Slachtoffers van de wetenschap ESSEN, 4-1. De west-Duitse hoogleraar prof. dr. Hans Meyer, uit Marburg, heeft voor een con gres van de Duitse vereniging van medici, die zich met de bescher ming tegen stralen bezig houden, verklaard, dat het onderzoek van en de omgang met stralen tot dus ver ban 259 mensétt het leven heeft gekóst. De meeste''slachtoffers wa ren natuurkundigen, artsen, assis tenten en verpleegsters. Prof Meyer pleitte voor een we tenschappelijke behandeling van bescherming tegen stralen. DEN HAAG, 4-1. De Tweede Ka mer heeft donderdagmiddag een aanvang gemaakt raet de behande ling van de begroting van het de partement van buitenlandse zaken. De heer Patijn (arb.) zei, dat waarover ook verschil van mening mag bestaan - en dat is de laatste dagen wel gebleken - dit niet geldt voor de waardering jegens de mi nister voor diens niet aflatende ac tiviteit. Zijn persoonlijke toewij ding - wat men ook van zijn in zichten en beleid denkt - dwingt respect af. Wat betreft de samenwerking in de NAVO zei de heer Patijn het met het regeringsbeleid eens te zijn. De NAVO-samenwerking moet z.i. gaan in de richting van integratie waar dat nodig is. Hij betoogde, dat onze veiligheid al leen verzekerd is of door een Amerikaanse o f door een NAVO- atoombewapening, maar niet door een nationale atoombewapening, die de structuur van het bondge nootschap in gevaar brengt. Duits land moet in het bondgenootschap als gelijke worden aanvaard. De heer Ruijgers (arb.) uitte kri tiek op het beleid t.a.v. de onder ontwikkelde gebieden. Naar zijn oordeel is het gewenst een afzon derlijke kamercommissie voor de ontwikkelingslanden in te stellen. De heer Diepenhorst (ch) meen de dat we in deze eerste week van het nieuwe jaar dichter bij een oorlog om Berlijn en Nieuw-Gui- nea staan dan in lang het geval is geweest. Ingaande op de kwestie-Berlijn zei hij. dat deze de hele wereld raakt. Na de slavernij en het kolo nialisme dreigen we terug te zak ken naar een soort lijfeigenschap, waarbij men echter niet eigendom is van een persoon maar van een staat. De spanning om Berlijn wordt door Rusland kunstmatig opgeroepen en in stand gehouden. Door de NAVO-bewapening moet het duidelijk zijn, dat het het Wes ten ernst is. Spreker meende echter dat het aantal atoom-mogendheden eerder beperkt dan uitgebreid moet worden. De heer Duijnstee (K.V.P.) be sprak uitvoerig de waarschijnlijk heidskansen en merkte op dat Rus land beoogt de wereldheerschappij te veroveren. De vrije wereld zal z.i. moeten tonen, dat haar leer be ter is dan de communistische. Spre ker gaf te kennen voorstander te zijn van een federaal Europa. De NAVO-hoeksteen van het buiten lands beleid is een stelling welke z.i. moet worden gehandhaafd. Meer gerichtheid van hulp aan on derontwikkelde landen leek de heer Duijnstee en met hem een aantal fractiegenoten gewenst. Mevrouw Stoffels-van Haaften (V.V.D.) vroeg of de minister geen gevaren ziet in de verschillen van inzicht bij de NAVO-partners over het nader contact inzake Berlijn. De wereldvrede kan h.i. alleen worden gehandhaafd als het Wes ten sterk is en als het Westen het militaire evenwicht kan handha ven. Mevr. Stoffels meende dat Rusland zijn pogingen tot verzwak king van de V.N. zal voortzetten. Met betrekking tot de gebeurtenis sen in Kongo zei spreekster het nut van een permanente V.N.-politie- macht niet in te zien. De heer Lankhorst (P.S.P.) her innerde er aan dat hij reeds eerder verklaard heeft een communisti sche overheersing als een ramp te beschouwen. Hij doet echter niet mee aan een zwart-wit tekening, waarbij Rusland als zwart en het Westen als wit wordt aangeduid. De heer Lankhorst verklaarde het communisme op principiële gron den af te wijzen. Z.i. zou moeten worden nagegaan hoe men zou kunnen komen tot toenadering tus sen Oost en West; Met wapenge kletter komt men er niet. Getracht moet worden de spanning te ver minderen. De heer Bakker (C.P.N.j zei dat de regering noch de regeringspar tijen en de P.v.d.A. enig perspectief kan bieden voor het Nederlandse Rokerig uiteinde WESTHOEK, 4-1. Een kin derrijke familie in Schou- wens' Westhoek beleefde op oudejaarsavond, als zo vele gezinnen in het land', veel plezier van een gezel lig televisie-programma. Ondanks de oliebollen hield een van de jongens echter de klok terdege in de gaten want voor „de sprong" in het nieuwe jaar had hij een verrassing in petto waartoe hij zich rijkelijk had voor- zi envan knalkurken. Om half twaalf hield 't knaapje het niet langer uit en laad de hij verdekt opgesteld al vast zijn pistool. Mogelijk was er echter met het ap paraat iets niet in orde, want het was nog maar amper half twaalf toen een geweldige knal grote op schudding in de huiskamer teweeg bracht. Er werden na deze „klap" flinke an dere klappen uitgedeeld, want de schrik was hevig. En door de grote hoeveel heid kruitdamp*: die in de kamer was vrijgekomen be leefde deze familie, met de schrik riog in de benen, dan ook een meer rokerig dan „zalig" uiteinde! volk, behalve schuilkelders. De heer Bakker verklaarde, dat de dicta tuur van het proletariaat in de Sowjet-Unie is verdwenen. De staat is overgegaan in het gehele volk. De heer Van Dis (S.G.P.) herin nerde er aan, dat hij geen voor stander is van de organisatie der Verenigde Naties en vroeg de di plomatieke betrekkingen met com munistisch China te verbreken en die met vrij-China te herstellen. Spieker signaleerde gevallen van onderdrukking van protestanten in Spanje en Columbia. De heer Biesheuvel (A.R.), be sprak de hulp aan de onderontwik kelde landen en bepleitte de wen selijkheid van een afzonderlijk de bat over de ontwikkelingshulp. De heer Biesheuvel - die zich aansloot bij het betoog van de heer Ruijgers - vroeg of de regering kan voldoen aan de wens nog voor het jaar 1962 te overwegen de bijdrage aan het „speciaal fonds" en de technische hulpverlening te verhogen. De landbouw- bespreldngen in Brussel voortgezet BRUSSEL, 4-1. De ministerraad van de E.E.G. heeft 'donderdag in Brussel de vorige week onderbro ken besprekingen over landbouw vraagstukken voortgezet. Het'iS de bedoeling dat de ministers- van de zes landen deze week en de vol gende voldoende vorderingen zul len maken met het bespreken van het gemeenschappelijk landbouw beleid van de E.E.G. om de over gang naar de tweede etappe van het verdrag van Rome mogelijk te maken. Nederland wordt vertegenwoor digd door de ministers de Pous (economische zaken) en Marijnen (landbouw en visserij). Voor het eerst neemt ook de Belgische mi nister van buitenlandse zaken, Spaak, aan de landbouwbesprekin- gen deel. Ingezonden mededeling STAD EN PROVINCIE 5 ZIERIKZEE Vergadering Partij van de Arbeid De afdeling Zierikzee van de Partij van de Arbeid houdt dins dagavond 9 januari aanstaande een ledenvergadering in de koffieka mer van het Huis van Nassau. Op deze eerste vergadering in 1962 komt o.a. aan de orde bestuursver kiezing (vakature C. Jonker), be spreking aanbevelingslijst ên vast stelling groslijst voor de gemeente raadsverkiezingen. De agenda ver meldt verder bespreking van de beschrijvingsbrief voor de jaarver gadering van het gewest Zeeland. NIEUWERKERK Lezing over Libanon Op: twee januari werd alhier de eerste vergadering van de vrou wenclub, gecombineerd met de Jonge Kerk, gehouden. De leiding was ditmaal in handen van ds. Wester hof, welke bij de opening voorging iregebed. Mej. N. Wandel, wonende te Wolphaartsdijk, vertel de van haar reis door de Libanon, Syrië, Jordanië en Israël, verlucht met een serie mooie dia's. Het was een zeer boeiende voordracht waar van men heeft genoten. In de bij bel is van vele plaatsen gelezen en heeft men daarvan een voorstel ling gemaakt. Op de dia's zag men nu de werkelijkheid. Namens de aanwezigen dankte ds. Westerhof mej/Wandel voor haar bijdrage op deze avond, waarna de bijeenkomst door hem werd gesloten. Tot slot werd gezongen Gez. 180 1. Bejaardensamenkomst in „Ons Dorpshuis" Ook de bejaarden hielden hun eerste samenkomst weer in „Ons Dorpshuis". Bij de opening her dacht de leidster, mevr. Stoutjes- dijk- van der Wielen, het overlij den van een trouwe bezoeker, de heer G. van Klinken. Nu het dezer dagen 25 jaren ge leden is dat H.M. de Koningin in het huwelijk trad, was deze mid dag aan deze gebeurtenis gewijd. De heer Buysse, hoofd der o.l.- school alhier, vertoonde enige films van de regeringsoverdracht van ko ningin Wilhelmina aan prinses Ju liana en verder het huwelijk van prinses Juliana. Namens de bejaarden dankte mevr. Stoutjesdijk de heer Buysse voor diens bereidwilligheid deze middag te willen opluisteren en voor de mooie film, waardoor men een indruk kreeg van de festivitei ten die toen plaats hebben gehad. De bijeenkomst werd gesloten met het zingen van ons volkslied. De eerste week van het nieuwe jaar zette alweer in met een flinke stapel oplossingen van dé jongste puzzel. Niet allen waren foutloos, maar het percentage goede inzen dingen lag toch vrij hoog. De eerste prijs is bestemd voor: Mej. G. VAN DIENST, Zaagmolen 9, Zierikzee De tweede prijs gaat naar: ANNEKE DALEBOUT, Groenoord 21, Haamstede De oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. paar, 4. eva, 6. aal, 8. ik, 10. ar, 11. oor,, 12. rok, 13. earl, 15. tok, 17. ade, 19. sint, 21. aster, 23. ans, 24. niets, 26. trauma,'28. eng, 29. pro, 31. rie, 32. are, 33 rek, 35. pet, 37. anna, 38. ets, 40. gemis, 41. dak, 43. aria, 45. mat, 47. dop, 49. eva, 50. bul, 51. are, 53. ade, 54. nestel, 56. barre 58. koe, 59. eelde, 61. kers, 63. ons, 65. fee, 66. neon, 68. oor, 69. pad, 70 .ei, 72. de, 73. alp, 74. dra, 75. eind. Verticaal: 1. pa, 2. arts, 3. roker, 4. era, 5. arena, 6 .aks, 7. lenig, 8. ir, 9. klas, 14. ate, 16. otto, 18. dame 20. innen, 21. aap, 22. rare, 25. toe, 27. uitgave, 28. erasmus, 30. rot, 33. rad, 34. kok, 36. emu, 38. eed, 39. sap, 42. aar, 44. ieder, 46. alte, 48. opa, 50. been, 51. alle, 52. ede, 53. arena, 54. noord, 55. eefde, 56. band, 57. rko, 60. deen, 62. sop, 64. spa, 67. ee, 71. id. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. meisjesnaam; 4. deel v. d. dag; 6. vertegenwoordi ger; 10. als onder (afk.); 11. vreem de munt (afk.); 12. deel v. d. bijbel (afk.); 14. Frans pers. voornaamw.; 15. pers. voornaamw.; 17. schaak stuk; 19. wastobbe; 21. zangnoot; 22. boom; 24. jongensnaam; 25. ver voermaatschappij (afk.); 26. jon gensnaam; 27. in casu (afk.); 29. de lezer heil (Lat. afk.); 31. Frans voegwoord; 32, familielid; 33. over blijfsel; 35. deel v. h. hoofd; 37. rookgerei; 38. zonnescherm; 40. groente; 42. deel v. h. hoofd; 45. pijnlijk, moeilijk; 49. snel; 51. mu- ziekteken; 52. twijgje; 56. en der gelijke (afk.); 57. landbouwwerk tuig; 58. vooi'zetsel; 60. Engelse ontkenning; 62. goedgeefs; 64. soor telijke gewicht (afk.); 65. het Ro meins imperium (afk.); 67. kinver siersel; 69. tandeloos zoogdier; 70. meisjesnaam; 72. vogel; 74. gods dienst (afk.) 75. uitroep van pijn; 76. bergplaats; 77. Chinese maat; 78. naaml. vennootschap (Duitse SINT PHILIPSLAND Jaarvergadering christelijke korfbalclub „S.D.O." Op de gehouden jaarvergadering van de christelijke korfbalvereni ging S.D.O. in „Ons Dorpshuis", werd wegens het vertrek van de heer J. van Dijke als aanvoerder gekozen de heer R. Aarnoudse, die dan tevens de funktie van alge meen adjunkt zal waarnemen. De wedstrijdsekretaresse mej. J. Reijn- goudt maakte van deze gelegen heid gebruik de leden aan te moe digen aan de te spelen wedstrijden deel te nemen. Bij afwezigheid ver zocht zij tevens hiervan vroegtijdig kennis te geven. Vervolgens werd een feestcom missie samengesteld bestaande uit de volgende leden: mej. P. van Hoeven en de heren R. Aarnoudse en A. Verhage en mej. W. de Vis ser. Ook werd medegedeeld dat op tweede Pinksterdag zal worden deelgenomen aan de bondsdag. Te vens zullen enkele leden de kon- taktmiddag bezoeken. Omdat de club geen trainer heeft zal hier over met de bond onderhandeld worden. Volgens de eerste berichten zijn donderdagavond drie personen ge dood en veertig gewond bij een treinbotsing in het spoorwegstation van Vidalengo aan de spoorlijn tussen Milaan en Venetië. Beide treinstellen kwamen uit Verona en waren op weg naar Milaan. afk.); 80. inwendig orgaan; 81. speelgoed; 82. wondvocht. Verticaal: 1. behoeftigheid; 2. dierengeluid; 3. sluiting; 4. soort vaas; 5. bedorven; 7. schelle kreet; 8. stofmaat 9. koningszetel; 11. groente; 13. linnen huisje; 16. dun; 18. pers. voornaamw.; 20. bestaat; 21. lidwoord 23. meisjesnaam; 26. wapen; 28. centraal station; 30. En gelse titel; 31. meisjesnaam; 32. soort onderwijs (afk.); 33. reeks; 34. ter plaatse (afk.); 35. inhouds maat (afk.); 36. inhoudsmaat (afk.); 37. voor; 39. liefkozing; 41. hoge berg; 43. herkauwer; 44. kleur; 45. familielid; 46. daarenboven; 47. soort papegaai 48. laatstleden (afk.); 49. bloem; 50. Engels voor zetsel; 52. God zij lof (Lat. afk.); 54. Frans pers. voornaamw.; 55. glad; 57. insekteneter; 59. groente; 61. bouwland; 63. bolgewas; 64. zangnoot; 66. voorzetsel; 68. titel (afk.); 70. straat (Fr.); 71. afsluit- pijn; 72. kostbare stof; 73. aanw. voornaamw. 75. als volgt (afk.); 79. Greenwichtijd (afk.). De muur tussen oost-Berlijn en de Franse sector van west-Berlijn is vrijdagmorgen door de vorst be zweken. Er ontstond een gat van een meter. Onmiddellijk schoten Oostduitse gewapende grenswach ters toe om het gat te bewaken. De Oostberlijnse radio heeft William Fulbright, voorzitter van de commissie voor buitenlandse za ken van de Amerikaanse senaat, uitgenodigd midden-februari zijn politieke opvattingen voor de Oost duitse radio uiteen te zetten. a Op de eerste dag van uitgifte van de postzegels die door.de re gering van Suriname zijn uitgege ven ter nagedachtenis van de on langs omgekomen secretaris-gene raal der Ver. Naties, Dag Ham- marskjoeld, zijn 100.400 series ver kocht. Oplossing voor olieslachtoffers Een flinke hoeveelheid van een bepaald soort zeeppoeder, een paar liter warm loater en dan maar boe nen. Dat is ongeveer het „recept", waarmee men in Artis de olie slachtoffers „te lijf gaat". En de re sultaten waren het afgelopen jaar lang niet slecht. De Amsterdamse dierentuin kreeg er daardoor onder andere drie Jan van Gents, vier Alken, zeekoeten en enkele soorten meeuwen bij, die onder de stook olie zaten. Een troep van 102 voor het me rendeel jonge eendjes kwam Artis binnengeschuifeldMet de pul letjesheeft men altijd de meeste moeilijkheden. Doorgaans worden deze diertjes aangetroffen, als er geen moeder te zien is, maar meestal is zij wel in de buurt. De jongen worden echter toch door de overigens goedwillende vinders meegenomen en bij Artis afgele verd. Het personeel ontfermt zich er in zulke gevallen veelal over om ze vaak in eigen tijd groot te bren gen. Ongeveer hetzelfde geldt voor pasgeboren haasjes, waarvan er 17 door het loket kwamen. De diertjes die in het algemeen in de buiten- wijken van Amsterdam waren ge vonden, werden door Artis-perso- neel mee naar Kuis genomen en met speelgoedzuigflesjes grootge bracht. Konden ze op eigen benen staan, dan lier kregen ze de vryheid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 3