Op vuurtoren te Haamstede worden trekgegevens nauwkeurig bijgehouden De komende beroepententoonstelling te Zierikzee Actie van Nederlandse strijdkrachten? Zeer veel vogels trekken 's nachts naar liet zuiden BVRGH, 4-1. Het is wellicht be kend dat de vuurtorens in vroeger jaren niet in de gunst stonden t>U de vogels, want de trekvogels en dan vooral die vogels die in de nacht trokken, vlogen, meestal in grote massa's legen het aantrek kende licht ,dat om beschadigingen te voorkomen van een bescherming was voorzien. Een tiental jaren ge leden is hier verandering in geko men door het aanbrengen van een vuurtorentopverlichting. Dit is een installatie die de top van de toren door middel van wat lager geplaat ste schijnwerpers verlicht .zodat de vogels kunnen zien dat er nog meer zit dan het grote licht en dan ook rond de toren heen vliegen. Wel komen er nog wel eens en kele vogels om het leven, doch in vergelijking met vroegere aantal len zijn dit maar enkele procenten meer. Wanneer de lichtwachters in de nacht bij hun eenzame taak de trekvogels zien passeren, dan is het een kleine moeite om een en ander te noteren, zodat er jaarlijks een overzicht wordt gekregen van die vogels die vooral de nacht opzoe ken om te trekken. Deze gegevens worden zeer gewaardeerd door de Ned. Ver. tot bescherming van Vo gels, die voor dit werk speciale lijsten naar de vuurtorens rond sturen. Deze vereniging is onder gebracht in het Zoölogisch Museum van de universiteit van Amster dam, waarvan prof. dr. K. H. Voous dit werk uitvoert. De hoofdkust- lichtwachter, de heer R. Saman was zo vriendelijk ons een en an der van deze gegevens te verstrek ken, waardoor ook onze vogellief hebbers een indruk krijgen wat er in het nachtelijk uur nog voor vo gels voorbij de vuurtoren trekken. Op 24-25 januari vlogen vanaf 21 tot 7 uur veel wulpen, kieviten, bergeenden en kleine vogels voor bij, in totaal ongeveer 320. Hiervan vlogen er 7 tegen de toren en von den de dood. In de vroege morgen van 2 maart vanaf 2.30 uur kwamen 200 spreeu wen voorbij, waarvan er 3 de dood vonden. Op dezelfde tijd op 14 maart wa ren er wel 1000 spreeuwen, waar van er 6 tegen de toren vlogen. In de nacht van 4-5 april waren het tureluurs, mezen en rietzan gers, die allen veilig de toren pas seerden. In de nacht van 2-3 oktober vlo gen van 20 tot 6 uur snippen, rood borstjes, lijsters en sijsjes, in totaal ongeveer 300 stuks voorbij, waar van 14 stuks de dood vonden. De volgende nacht waren het een 300 verschillende kleinere vogeltjes, waarvan 4 verongelukten. Hierbij waren een betrekkelijk zeldzame bonte vliegenvanger en een water ral. De waterral De dode vogels worden allen op gestuurd naar prof. Voous, waar de ass. drs. J. Wattel de vogels deter mineert en de namen naar de heer Saman opstuurt. Over deze dode waterral schrijft drs. Wattel dat men de waterral in het open veld bijna nooit te zien krijgt, omdat de vogels een zeer verborgen leven leiden. We kunnen hier aan toe voegen dat er in de Westhoek in kleine slootjes langs de duinrand de laatste jaren steeds meer water rallen voorkomen, die ook wel voorzichtig te begluren zijn. Op 30 oktober en 1 november weer spreeuwen, in totaal 400, waarvan geen enkele vogel veron gelukte. 6 november was weer een spreeu wennacht van wel 300 exemplaren. Ook nu geen doden. Het blijven voornamelijk spreeu wen die naar het zuiden trekken. Ook de nacht van 10-11 november was weer een spreeuwennacht, waarbij van 200 stuks en 4 om kwamen. In de nacht van 16-17 december terhoentjes en koperwieken gesig naleerd, waarvan weer 6 stuks zich te pletter vlogen, waaronder een goudplevier. De lichtwachters kennen natuur lijk niet alle vogels, zodat het best mogelijk is dat er eens een „vreem deling" doorschiet, doch met deze gegevens krijgt men toch een mooi overzicht van wat er in de nacht aan trekvogels voorbij vliegt. Ook op de verschillende lichtschepen die voor onze kust liggen, worden deze trekgegevens verzameld, werden een aantal plevieren, wa- Een „woning- fabriek" AMSTERDAM, 4-1. De mi nister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, nir. J. van Aartsen, zal op maan dag 15 januari de nieuwe woningfabriek voor „bak steen-montage-bouw" ope nen van de N.V. Neder- landsch Bouw syndicaat aan de Nieuwe Hemweg te Am- i sterdam, de B.M.B. is een systeem van grote elemen- tenbouw, dat in 1949 van uit Engeland (waar het al in 1933 werd gepatenteerd) door genoemd bouwsyndi- caat in ons land werd ge ïntroduceerd. Sindsdien werd met een mobiele fa briek gewerkt, die eens in de 3 a 4 jaar van stand plaats veranderde en werd opgesteld in de nieuwe uit breidingswijken, waar zeer grote aantallen woningen moesten worden gebouwd. ZELDZAAM OP SCHOUWEN-DUIVELAND De Kwartelkoning een vreemde, wonderlijke sinjeur' Expositie telt 82 panelen Te Zierikzee zal - gelijk gemeld - burgemeester mr. F. Th. Djjck- meester op maandag 8 januari a.s. een beroepententoonstelling ope nen, ingericht in de cantine van het arbeiderswoonverblyf „Zeike polder". De expositie duurt van 8 tot en met 26 januari. Wat betreft deze expositie ver nemen wij dat 82 panelen te zien zijn, waarvan er 36 betrekking heb ben op vrouwelijke en 46 op man nelijke beroepen. Voor elke be drijfstak zijn enkele specifieke voorbeelden fotografisch in beeld gebracht; in totaal 150. Overbeken de beroepen zijn aanwezig, maar ook verschillende van jongere da tum. De expositie belicht de grote wijzigingen in het Nederlandse ar beidspatroon en geeft met name aan de ontwikkeling die zich in de agrarische sector heeft voorgedaan. Een „keuze uit" Het geheel is een bonte verzame ling van mannen en vrouwen, ge fotografeerd tijdens het werk. Zo ziet men - om enkele voorbeelden te noemen - een tekenaar, een dek- knecht, een betonzuiger, een heier, een joernalist, een politieman, een treinconducteur, een bankemployé, een plastiekspuiter enz. enz. Alles bij elkaar is het veel, maar uitein delijk toch ook weer maar een keu ze uit, want het totale aantal be roepen wordt heden ten dage ge schat op plm. 4000. Het gaat hier slechts om een eerste voorlichting. Een nadere toelichting en kennis making moet de rest doen. Wegwijzers Om de enorme collectie niet te laten ontaarden in een doolhof, heeft men er wegwijzers in aange bracht. Ter inleiding van de expositie dienen twee panelen („Wer kende Handen" en „Beroeps- eisen"), waarop de samenhang tussen beroep en de vereiste aanleg bij benadering wordt aangegeven. De wit-zwart-tekeningen wijzen op de hoofdaspecten van de ver schillende beroepen en daaromheen zijn de nevenaspecten gegroepeerd. De foto's zijn zo gekozen, dat zij niet alleen de technische hande ling, maar ook de sfeer van een bedrijf of beroep weergeven. Zo is een geheel verkregen dat bijzon der boeiend mag worden genoemd en wij aarzelen dan ook niet onze lezers op te roepen deze (vooral met het oog op de komende be roepskeuze voor de jeugd) belang rijke tentoonstelling •- georgani seerd door het "Rijksarbeidsbureau - te bezoeken. In korte tijd kan men er veel wetenswaardigs opste ken. Ambassadeur over Nieuw-Guinea MELBOURNE, 5-1. „Als Indone sië een stap neemt om westelijk Nieuw-Guinea binnen te vallen, zouden de Nederlandse strijdkrach ten in actie komen". Zo heeft de Nederlandse ambassadeur in Au stralië, dr. J. G. de Beus, heden (vrijdag) in Melbourne gezegd. Hij verklaarde dat een bepaalde drei ging voor een invasie bestaat en dat Indonesië zijn bewapening voortdurend opbouwt. De ambas sadeur weigerde o.m. te zeggen hoeveel Nederlandse militairen er in westelijk Nieuw-Guinea zijn. Hij zei dat India door Goa met geweld te bezetten, een precedent had geschapen voor een Indonesi sche invasie-dreiging. Als Indone sië zijn zin kreeg door bedreiging AUTO TE WATER Twee doden GRONINGEN, 5-1. Vannacht te omstreeks half drie is op de rijks weg ter hoogte van Westerbroek, in de provincie Groningen, een auto met vijf inzittenden, waar schijnlijk door de gladheid van de weg geraakt en in het Winschoter- diep gereden. Drie inzittenden zijn gered; twee zijn verdronken. Het stoffelijk overschot van één van hen is gevonden. Omtrent de iden titeit van de slachtoffers kon de politie nog geen inlichtingen ver strekken. in de huidige situatie, zou zijn lust tot verdere territoriale aanspraken kunnen worden geprikkeld. De Nederlandse ambassadeur zéi dat zijn regering gaarne zou zien dat de V.N.-organisatie leden van haar politiemacht naar westelijk Nieuw-Guinea zendt als de vrede daardoor zou kunnen worden ge handhaafd. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 6-7 januari: W. Bont- kes, telefoon (01110)-2280. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 6-7 januari: jhr. H. Backer, Noordgouwe, telefoon (01112)-480. WEEKEINDE-ARTSENDIENST DIERENARTSEN Weekeinde 6-7 januari: C. J. H. Scheuerman, Zierikzee, telefoon (Q1110)-2180. Scheepvaartberichten Alchiba, 5-1 te Houston. Ampenan, 4-1 te Damman. Koratia (t.), 4-1 van Las Palmas naar Curagao. Philippia (t.), 4-1 van Menna naar Suez. De administratie in het middenstandsbedrijf (Ingezonden) I Als uw huisarts medicijnen voor schrijft, bijv. zoveel druppels ef&of pillen per dag, dan houdt u zich nauwkeurig aan zijn voorschrift. Zeer verstandig uiteraard, want het gaat om uw gezondheid. Een kost baar bezit. Krijgt men bijv. als middenstan der van zijn economisch adviseur de raad om de bedrijfsadministratie doeltreffender in te richten, dan staat het nog te bezien, of dit ad vies even nauwgezet zal worden opgevolgd als dat van de dokter. De administratie krijgt, vooral in het middenstandsbedrijfsleven, lang niet altijd dié aandacht, die zij ver dient. Schrijfwerk, zoals dat dan wordt genoemd, kan niet altijd re kenen op de volle sympathie van de middenstander. Maar al te gauw is men geneigd deze werkzaamhe den te beschouwen als een karwei tje, dat men t.z.t. wel eens in een verloren halfuurtje zal opknappen. Onbegrijpelijk is dit, want hier mede is de „gezondheid" van uw onderneming gemoeid. Eveneens een kostbaar bezit. Het is aan de dag van vandaag niet meer mogelijk een onderne ming efficiënt té-ieiden, zonder dat daarbij, op ieder gewenst ogenblik, uw administratie u zegt, wat er wél en niét gebeuren moet. U kunt niet alleen maar te werk gaan op uw geheugen en uw feeling. Er is bij de huidige ingewikkelde con stellatie veel meer nodig. Het is bovendien noodzakelijk, dat uw administratie is aangepast aan uw bedrijf en uw bedrijfstak, om nog maar niet te gewagen van e enuniforme administratie. De ad ministratie moet aan hoge eisen voldoen en u op een bepaald mo ment precies kunnen vertellen hoe uw zaak er voorstaat. Het kan echt niet genoeg worden benadrukt hoe belangrijk een volwaardige admi nistratie voor uw bedrijfsvoering is. Er zijn voorbeelden genoeg te ge ven, waarbij een onvoldoende ad ministratie het bedrijf belangrijke schade heeft berokkend. Deze eisen zijn niet van deze tijd, hoewel die zijn bijzondere eisen stelt, doch ook vroeger was men al de mening toegedaan, dat een on derneming het niet zonder „cijfers" kon stellen. Vader Cats dichtte des tijds al: „Wie nimmer rekent, nimmer schrijft, 't Is luk, als hij een koopman blijft". In de moderne scheepvaart koerst men op radar. In uw bedrijf dient uw administratie zo'n radar-instal- latie te zijn, waarop u veilig kunt koersen. Nu is het niet de bedoeling U in deze korte beschouwing een vol ledig inzicht te geven in de eisen waaraan uw administratie moet voldoen. Er bestaat voldoende ge legenheid voor U om daarover te worden voorgelicht. We noemen maar uw accountant, uw organisa tie, het Economisch Instituut voor de Middenstand, de Rijksmidden- standsconsulent in uw provincie, de heer A. Korstanje, Hofplein 7 te Middelburg. De kwartelkoning, een vreemde, wonderlijke sinjeur! Het begint al met de naam. Ten eerste is deze vogel helemaal geen kwartel en ten tweede blijft er van zijn ko ningsschap ook niets over. De Griekse jagers in de oudheid beweerden, dat bij elke vlucht kwartels-op-de-trek zich een kwar telkoning als aanvoerder bevond. We vragen ons af, of de trekken de kwartels er een koning of aan voerder op na hielden en de rest zal wel op een verkeerde naam geving berusten. Kwartel en kwar telkoning toch behoren tot geheel verschillende orden van vogels, die niet meer met elkaar gemeen heb ben, dan dat ze beide vogels zijn. De kwartete zijn veldhoenders als de patrijs en de fazant, de kwar telkoning behoort met water hoentje en waterral tot de z.g. ral len. De Engelsen noemen hem „landrail". Verder heeft de kwar telkoning in gedragingen en le venswijze sterk afwijkende allures. Zich van nature ophouden in hooiland, klaver- of korenvelden, zal hij slechts in het alleruiterste geval bij opjaging op de wieken gaan, hij verplaatst zich - te voet - zo razend snel tussen gras en halmen, dat men, op het geluid, dat hij maakt, afgaande, de vogel zó denkt te trapperen, dat zijn crex crex (Latijnse benaming-klankna bootsing) al weer uit een gans an dere richting tot ons komt. In juli 1917 't Was in juli 1917, dat ik voor het eerst met de kwartelkoning van do enkreeg. Op een avond, het begon al te schemeren, werd ik aangeroepen door een landbouwer, die in een veld met rode klaver iets scheen te zoeken. „Ik loop hier", .zeide hij, „uit te kijken naar een vogel, ik weet eigenlijk nog niet eens, of het een vogel is. Ik hoor telkens een geluid, dat ik nog nooit gehoord heb, maar ik kan de bewerker er van maar niet betrap pen. Het verplaatst zich zó tel kens en zó verrassend en geheim zinnig snel, dat ik 't beest, - het moet toch wel een vogel zijn - niet zó nabij kan komen, dat ik het zie. Ik loop hier al wel een uur lang en heb al een paar keren het ge luid: rex, rex, vlak voor m'n voe ten gehoord zodat ik dacht: nu heb ik je, m^ar even later klonk het wel tien meter ver achter me, of links, of rechts. Ik snap er niets van". Tijdens deze ontboezeming was de vogel er dan toch vandoor ge gaan. Op zoek naar het nest. De maandagavond daarop kreeg ik hetzelfde te verwerken. Intus sen had ik mijn lectuur er op na geslagen en wist ik, dat ik met de kwartelkoning te doen had. Ik kwam toch zó ver, dat hij een keer voor mijn voeten opvloog. Ondanks ijverig en telkens weer zoeken, vond ik het nest niet, Zo kan het gebeuren dat meer dere landlieden, die wel het geluid maar niet de vogel kennen en vreesachtig en ietwat bijgelovig zijn aangelegd - en dan in het late avonduur - in het geheimzinnige geluid iets spookachtigs en onna tuurlijks zien. En niet alleen in de avonduren. Zo hoorde ik in die dagen van een jonge arbeider, twintig jaar - en 't werd heus niet als mop ver teld - die naar zijn werk ging, ontsteld op de hofstede terugkwam „Wat er nu in de hooiwei zit", zei hij, „weet ik niet, dat heb ik nog nooit gehoord. Maar pluis is het er niet". Minder timide naturep prikkelt het mysterieuze geluid tot naspo ring en ontdekking van de bewer ker. De jongens van de boer zou den de „snurker" wel vinden. Meerdere avonden dreven ze het weiland af, smalle baantjes tege lijk nemend, wat niet verhinderde, dat ze toch plotseling, na het zo pas vlak vóór zich gehoord te heb ben, het gekke geluid van ver ach ter hen kwam. Zich bloot geven deed de vogel niet. Een buitenkansje Eind juli 1922 kreeg ik het bui tenkansje, de geheimzinnige vogel niet alleen te zien, - wel twintig keer, - maar er zelfs meerdere fo tografische opnamen van te doen, zeker, tot op de dag van vandaag, de allerzeldzaamste van mijn ganse collectie, 't. Wa9 op een luzerne- akker onder Zonnemaire. De lu zerne werd gemaaid. Met de maai- machine, welks venijnige schaar- messen, voortschuivend vlak langs de grond, te verraderlijker nog, waar zij neervellen wat ver zij waarts van het paardenspan zich verheft, vele op de grond broe dende vogels noodlottig worden. Opeens glipt, vlak voor de messen, een vogel de nog vaststaande kla ver in. De knecht ziet het. Ho! Hij ziet het vernielde nest: drie eieren stuk, zes blijven ongeschon den. De boer komt er bij, hij kent de eieren niet, maar begrijpt, dat hij voor iets niet-alledaags staat. Ophouden met maaien! Naar de hofstede met span! Volgende week is het ook nog tijd voor de luzerne. Dat vogeltje mag z'n eitjes uit broeden, als het tenminste na dit avontuur nog terugkomt, 't Is iets bijzonders. Een armvol klaver tot een kluwen gerold, met de vuist een put er in gestompt, de zcs.eie ren er in en weg! Afwachten. Een half uur later even voorzichtig kijken. Boven het kluwen beweegt een vogelkopje. Boer af. Tevreden over zichzelf. In de avond do man aan mijn deur. In bijgaand artikel schrijft de ornitholoog de heer J. Vijverberg over een verras sende ontmoeting met de Kwartelkoning, die hij als een „vreemde en wonder lijke sinjeur" betitelt. De Kwartelkoning is zeldzaam (geworden) in Nederland en op Schouwen-Duiveland is een ontmoeting met deze vogel helemaal uniek. De volgende morgen kom ik er bij. Met de camera. De vogel vlucht de klaver in. Ik zie de eieren: wit, met bleekrode vlekjes en stippen, 't Is de kwartelkoning", zeg ik, „ook wel spriet geheten, hoogst zeldzaam!" De boer had getwij feld tussen kwartel en spriet. In mei leggen alle vogels een ei, Behalve de kwartel en de spriet, Die leggen in de meimaand niet. Soms lees ik wel: behalve de koe koek en de spriet. Maar dat is niet juist. De koekoek legt in de mei maand wél. Laatste ontmoeting Na die ontmoeting intussen heb ik deze vogel nooit of nergens meer gezien. Sindsdien is trouwens het aantal kwartelkoningen in ons land - en ook daarbuiten - zeer ernstig teruggelopen, zozeer, dat op een verzoek daartoe het Staats bosbeheer een nauwkeurig onder zoek heeft ingesteld naar de tegen woordige stand van zaken. Een onderzoek, dat over niet minder dan twaalf jaren loopt, 1947 tot en met 1959. Kortgeleden is daarover een rap port verschenen, waarvan we een kort verslag vinden in „Het Vogel jaar", Tijdschrift voor Vogelstudie en Vogelbescherming. Dat het aantal kwartelkoningen zozeer is afgenomen, wordt toege schreven aan het vervroegde maai en en de biotoopveranderingen, zoals het ontwateren van graslan den .Onder de biotoop van een vo gel verstaan we de landstreek, bo demgesteldheid, in 't kort de om geving, die de vogel zich voor zijn levenswijze en nestbouw kiest, waaraan hij zich van nature ge- eigend voelt. Meer dan tachtig op gaven van de 160 gegevens spre ken van uitgemaaide legsels en doodgemaaide vogels. Door haar verborgen levenswijze toch wordt de broedende vogel niet opgemerkt Ook de moderne techniek eist slachtoffers: doodvliegen tegen auto's, vuurtorens. Men neemt aan, dat zeker 85 procent in grasland broedt, voornamelijk hooiland, waarnaast men ook het nest wel aantreft in klaver- en graanvel den. De achteruitgang van de kwartelkoning is zó ernstig, dat hij voor ons land als „zeldzame broed- vogel" moet worden aangemerkt. Plaatselijk komt hij nog regelma tig voor op Terschelling, in mid den-Friesland, de omgeving van Meppel en Kampen, in de Gelderse Vallei en de Biesbospolders. In Groningen en Zeeland ontbreken ze geheel. Telefonische nieuwsdienst AMSTERDAM, 5-1. De aan- vragen bij de op 1 februari 1961 in het telefoondistrict Amsterdam geopende ANP- telefonische nieuwsdienst (06222-333) bedroegen tot eind maart ruim 18.000. Daarna stegen deze gelei delijk met als hoogste aan tal 42.190 tijdens de Tour de France. Daarop volgden: de Baarnse moord 41.310, de dood van Hammarskjoeld 39.339, Berlijn o.-w. 37.962, Russische raketlancering 36.872 en twee vliegtuigon gelukken 31.861 aanvragen. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 1 jan.: Maximiliaan, z. van Dirk Geuze en Jacoba van Klinken, wonende te Duiveland; 1 jan.: Leendert Cornelis, z. van Leendert Cornelis Kristelijn en Maria Krijger, wonende te Mid- denschouwen; 3 jan.: Adriaan, z. van Willem Cornelis Goedegebuure en Geertruida van de Velde; 4 jan.: Jeroen Machiel, z. van Willem Hu- bregt Kesteloo en Rijmpje Beatrijs Ginsel, wonende te Duiveland. Gehuwd. 29 dec.: Judocus Jo- sephus Maria Kouijzer, 25 j. en Jo hanna Maria van Veldhoven, 24 j.; 29 dec.: Cornelis Hugo Bakker, 23 j., wonende te Duiveland en Pieter- nella Kramer, 21 j.; 29 dec.: Jo- hannis Marinus Kostense, 23 j„ Wo nende te Westerschouwen en Cor nelia Johanna de Booij, 19 j. Overleden. 29 dec.Wilhel- mina Zeeman, 79 j., gehuwd ge weest met Johan Agtereek, wo nende te Ouder-Amstel; 30 dec.: Jan Willem van den Hoek, 81 j., gehuwd geweest met Maatje Pie- ternella van der Est; 28 dec.: Jo hannes Marinus Franke Koopman, 52 j.; 1 jan.: Cornelis Jan Wilhelm Kleemans, 10 maanden, wonende te Duiveland. Temperatuurstijging Verwachting tot zaterdagavond: Overwegend droog weer met veel bewolking en hier en daar mist; zwakke tot matige, aan de kust tij delijk vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest; langzame stijging van temperatuur. 6 jan. Zon op 8.47, onder 16.44. Maan op 8.24, onder 17.04. 7 jan. Zon op 8.47, onder 16.46. Maan op 9.17, onder 18.14. 8 jan. Zon op 8.47, onder 16.47. Maan op 10.02, onder 19.32. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 6 jan. 2.53 v.m. 15.18 n.m. 7 jan. 3.35 v.m. 16.05 n.m. 8 jan. 4.17 v.m. 16.52 n.m. BROUWERSHAVEN: 6 jan. 2.28 v.m. 14.45 n.m. 7 jan. 3.13 v.m. 15.29 n.m. 8 jan. 3.58 v.m. 16.15 n.m. Springtij: 8 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgtbied dat gis teren boven Engeland lag, heeft zich in de afgelopen nacht naar Frankrijk verplaatst. Het strekt zich vandaar over zuid-Duitsland naar de Balkan uit. Op de Britse eilanden is de luchtdruk aanzien lijk gedaald onder invloed van het front van een depressie die over IJsland naar noord-Noorwegen is getrokken. Daardoor ontstond bo ven de Noordzee een krachtige zuidwestelijke luchtstroming. Ons land is aan de rand van deze stro ming gekomen. Verwacht mag wor den dat de wind in ons land ook zal toenemen uit zuidwestelijke rich ting. Bij windstilte is de temperatuur in de afgelopen nacht op de meeste plaatsen tot omstreeks twee graden onder nul gedaald. Vanwege de zuidwestelijke wind is een stijging van de temperatuur tot boven het vriespunt te verwachten. De dooi zal zich langzaam van het noord westen naar het zuidoosten over ons land uitbreiden. Het weer behoudt een somber en nevelig karakter, maar neerslag van enige betekenis wordt niet verwacht. MARKTBERICHTEN Aardappelen EMMELOORD, 4-1. De officiële noteringen luiden heden als volgt (in guldens per 100 kg levering au tovrij Noordoostpolder): consump tieaardappelen binnenland: Bintje 35 mm klei opw. 9,50-11,25; con sumptieaardappelen export: Bintje 35 mm klei opw. in twee maten 11,25; voeraardappelen 1,00-3,50. BEGIN Het begin van het jaar is alweer voorbij. Het gaat immers zo snel tegenwoordig? Toch al, maar dan inzonderheid voor de vrouw, die de oudejaarsavond wilde afronden met het ontsteken van vuurwerk, een knallende en romantische be zigheid ditmaal bedoeld wat jaar wisselingsvreugde in de Westhoek- se lucht te brengen. Er was knal-, huil- en sisgoed bij het vuurwerk, maar vooral de vuurpijlen - start- bereid in flessen opgesteld - hiel den een belofte in. Het werd een heerlijke oude jaarsavond. Na het zoet van bol en flap, na het opwekkends van wijn en kleine glaasjes kwamen de twaalf onherroepelijke slagen en de zoenen. Daarna trok de familie eensgezind naar buiten om in de harde nachtelijke wind het prille jaar in een kader van knallen en lichten te plaatsen. Na wat inlei dende ontploffingen werden de flessen schuin tegen de wind opge steld en even later ging de eerste pijl, rokend en sissend het zwarte zwerk tegemoet, ledereen juichte, maar de vrouw des huizes ontdek te het boemerang-effekt van de pijl het eerst. De pijl ging Australisch tekeer en kioam precies terug in dezelfde richting, waarin hij af geschoten was. Achteruitgilde moe en omdat volgens Seneca het voorbeeld een levendig en doeltreffend betoog is, deed ze zelf enkele stevige en over tuigende passen in achterwaartse richting, om te ontdekken dat ach teruitzich een rijkelijk van een denkroos en stukken ijs voorziene sloot bevond, waarin niet de pijl, maar wel de vrouw terecht kwam. De rest van het vuurwerkafstekend gezelschap bood onmiddellijk hulp en terioijl de pijl ergens verderop troosteloos doofde, iverd moe weer op de wal getrokken, waar ze bib berend en bekroosd arriveerde. Moe was wel wat overstuur. Een avond bakken en draven had haar niets gedaan, maar deze escapade tikte door. Ze trok alvast een klie derig truitje uit, als teas de winter se slootkant een zonbeschenen zo- merstrand. Toen snel in huis ge vlucht en rond tien over twaalf ruiste de douche al, allemaal om dat het kleine kereltje 1962 al da delijk zijn tongetje had uitgestoken. Het was een vreemd (en koud) be gin! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2