Vv DE ZIERIKZEESCHE COURANT SOEKARNO VERWERPT NEDERUNDS AANBOD TOT ONDERHANDELINGEN OVER NIEUW-GUINEA Rhodesië weigert toelating van V.N.- waarnemers Mededeling! 's zaterdags gesloten VRIJDAG 5 JANUARI l%2 118e jaargang No. lil&'eii: ZIERIKZEESOIEWNIEUYVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prij» per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losjq nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cl. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. t, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur; M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 „Wij willen overdracht van het bestuur aan ons" MAKASSAR, 4-1. President Soekarno heeft donderdag het Neder landse aanbod om onderhandelingen over Nieuw-Guinea te beginnen zonder vooraf voorwaarden te stellen, verworpen. Hy verklaarde dat onderhandelingen zonder het oogmerk van overdracht van het gebied aan Indonesië „geen enkel nut" zouden hebben. „Indonesië vraagt niet om onderhandelingen", zo zei Soekarno op een massa-büeenkomst. „Wy willen alleen onderhandelingen beginnen als het doel daarvan is de overdracht van het bestuur aan ons. Dit moeten de Nederlanders goed begrijpen. Het vuur van het Indonesische volk blijft branden. Wij zijn vastbesloten onze broeders van het kolonialisme te bevrijden. Als de Nederlanders dit niet begrijpen, zal het Indone sische volk West-Irian aanvallen", aldus de Indonesische president. Hij zei voorts, dat de Nederland se premier, prof. De Quay, zijn parlement had gezegd, dat Neder land bereid was tot onderhande lingen zonder voorafgaande voor waarden. „Ik zeg tot de heer De Quay dat het doel van welke on derhandelingen dan ook, de over dracht van het bestuur over West- Irian door Nederland aan Indone sië moet zijn. Zonder dit oogmerk zijn onderhandelingen van geen en kel nut". Soekarno zei voorts dat hij don derdag de leden had benoemd van een comité voor algemene mobili satie en een „operatie-commando" om de strijdkrachten te instrueren betreffende de bevrijding van West- Irian. Het comité zal hem uiterlijk 15 januari verslag uitbrengen. De president zei dat het niet de eerste keer is, dat Indonesiërs agressors werden genoemd. Hij zei dat in 1945, „toen wij de wapens opnamen om ons tegen de Neder landers te verdedigen, wij ook al agressors werden genoemd". Chantage Hij wees de verklaring van mi nister Luns, volgens welke de In donesische politiek er een van chantage is en Indonesië de Ne derlanders vraagt om capitulatie, van de hand. „Deze beschuldigin gen zijn niet nieuw", zei hij fel. „Wij vragen geen Nederlandse ca pitulatieevenmin als wij Ne derlandse capitulatie hebben ge vraagd ter erkenning van de In donesische onafhankelijkheid. „Wij worden als zwak beschouwd en re gelmatig op vernederende wijze be handeld. Als wij onze toorn laten blijken wordt dit als een grote bluf opgevatWij zullen West-Irian, hoe dan ook, bevrijden en als de goden het willen zal West-Irian dit jaar weer bij Indonesië komen". Aan het einde van zijn toespraak riep de president de menigte op tot het zingen van revolutionaire lie deren. Onder de toejuichingen van de menigte leidde president Soekarno Dimara, „de leider van de partisa- nen in West-Irian" en lid van Een vluggertje Een vluggertje onder de vliegtuigen is de Bell X-2, een raket vliegtuig, dat 3000 km. per uur vliegt. Als gevolg van deze snel heid krijgt het vliegtuig alles te maken met de warmte- barrière". Om deze te kunnen doorbreken is het toestel gemaakt van hittebestendig vlekvrij staal en een nikkel-alliage. UITBREIDING VAN HET TARWE-AREAAL In 1961 kwam ruim vier miljoen ton voer- en industriegraan beschikbaar DEN HAAG, 4-1. Het bestuur van het Produktschap voor Granen Zaden en Peulvruchten heeft van daag zyn eerste vergadering in 1962 gehouden. De voorzitter, dr. C. H. J. van Beukering, vertelde in zjjn nieuwjaarsrede, dat in het verbruiksjaar 1960-1961 in totaal 4.2 miljoen ton voer- en industrie- graan beschikbaar kwam exclusief tarwevoermeel), hiervan kwam 36 procent uit binnenlandse produktie Hierin is begrepen een hoeveelheid van 180.000 ton inlandse tarwe, die na denaturatie voor veevoeder doeleinden werd bestemd. Het verbruik van tarwe en van bloem (op graanbasis) voor con sumptiedoeleinden beliep in het graanjaar 1960-1961 in totaal 1.091.000 ton, waarvan 346.000 ton inlandse tarwe, 652.000 ton buiten landse tarwe en 93.000 ton inge voerde bloem (op graanbasis). De tarweproduktie van de oogst 1961 beloopt blijkens de definitieve oogstraming 482.100 ton. Uitbreiding De voorzitter memoreerde ver der dat er, door het prijsverschil tussen tarwe en andere granen, in ons land een voortdurende neiging te constateren valt tot uitbreiding van het tarwe-areaal. Het zoeken van een bestemming voor een gro tere tarweproduktie stelt het pro- duktschapsbestuur voor het pro bleem van de vaststelling van de omvang der verplichte bijmenging van deze tarwe in de broodbloem. Bij de behandeling van dit pro bleem is het bestuur al verschil lende malen geconfronteerd met de belangentegenstellingen tussen de landbouw, die grote waarde hecht aan het bestemmen van tarwe voor de consumptiesector en verwerkers bakkers en consumenten, die be zwaren hebben tegen een groter bijmengingspercentage als deze vermindering van de broodkwali teit tot gevolg zou hebben. Nederlands stamboekvee naar Jordanië ROTTERDAM, 4-1. Donderdag avond zijn aan boord van het mo torschip „Bantam" van de Konink lijke Rotterdamse Lloyd, 23 stuks hoogwaardig stamboekvee, alle runderen, afkomstig uit Hoorn, naar Jordanië vertrokken. Het is de eerste maal, dat Nederlands stamboekvee naar dat land van schapen en geiten vertrekt. Het schaarse inheemse rundvee geeft vrijwel geen melk en wordt als trekdier gebruikt. De vee-export- en handelsver eniging van de leden van het Ne derlandse Rundveestamboek heeft het transport georganiseerd. de Indonesische nationale verdedi- gingsraad, en de onlangs uit Ne derland in Indonesië aangekomen Papoea-student Frits Kirihio, op het podium. Soekarno zei in zyn rede nog, dat de Nederlandse rood-wit-blauwe vlag uit westelyk Nieuw-Guinea moet verdwijnen. „Het Indonesi sche volk rukt op met de zon, het Nederlandse volk met zyn boter en kaas", zo riep h(j uit. De president verklaarde dat de Nederlanders, „die eerst uitdrukke lijk in Nieuw-Guinea wilden blij ven, zich nu stap voor stap terug trekken". Indische veerboot omgeslagen BOMBAY, 4-1. Donderdag is te Bombay, in India, van officiële zij de medegedeeld dat nog 32 lijken zijn geborgen van opvarenden der veerboot die, als gemeld, maandag jl. in de Baai van Bankok, onge veer 185 kilometer ten zuiden van Bombay, is omgeslagen. Het aantal doden van deze ramp is hiermede tot 98 gestegen. Jeugdconferentie Europese Beweging AMERSFOORT, 4-1. „De Neder- landse jeugd moet meewerken aan de vormgeving van het nieuwe Europa, waaraan de huidige gene ratie bouwt", zo heeft de staats secretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, drs. G. C. Stu- benrouch, donderdag in het Evert Kupersoord in Amersfoort ver klaard, aan het slot van een drie daagse Europese jeugdconferentie. De komende generatie dient nu reeds te worden ingeschakeld, al dus de staatssecretaris. Zij zal de moeite moeten nemen om te leren begrijpen, wat ons in Europa bindt. Voor Nederland achtte hij het in dit verband van groot belang, dat de jongeren, althans één vreemde taal grondig leren beheersen. In 1962 weer A.N.W.B.-prijzen DEN HAAG, 3-1. In 1962 zulleö - voor de vijfde maal in successie - de A.N.W.B.-prijzen worden toege kend voor publicistische prestaties op het gebied van de letteren, jour nalistiek, film, radio en televisie, welke een bijzondere stimulans vormen voor het toerisme en de kwalificatie „opvallend goed" ver dienen. De A.N.W.B.-prijzen, ingesteld in 1958 ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond bestaan thans elk uit een speciale penning en f 1.000,Er worden er ieder jaar ten hoogste drie toegekend. In de vorige jaren werden zowel lit terair en journalistiek werk be kroond, alsmede films, radio- en televisiewerkstukken. De toeken ning zal ditmaal plaats vinden voor in 1961 in de openbaarheid naar voren gekomen werk, eventueel te gen de achtergrond van reeds eer der verschenen oeuvre. Rijkspremie voor krotopruiming De minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat het rijk met ingang van 1 jan. 1962 voor elk ontruimd en afge broken krot aan de gemeenten een premie van f 600,- zal verlenen. De gemeenten dienen van deze premies een fonds te vormen Hieruit kunnen zy naar eigen oor deel in daarvoor in aanmerking komende gevallen aan bewoners van te ontruimen krotten bijdra gen toekennen. Deze bijdragen kunnen dienen als tegemoetkoming in de verhuis kosten en in het bijzonder voor het overbruggen van het verschil tus sen de lasten van het krot en die van de nieuw te betrekken woning In het laatste geval zal de uitke ring zich veelal over een aantal jaren uitstrekken. De gemeenten kunnen behalve aan krotbewoners ook uitkeringen doen aan degenen, die door op schuiving woonruimte voor krot bewoners vrij maken. SALISBURY, 4-1. De regering van de RhodesiSche federatie heeft donderdag een verzoek van de wnd. secretaris-generaal van de Ver. Naties, Thant, tot het zenden van waarnemers verworpen. Thant had voorgesteld op be paalde vliegvelden en wegen in de Rhodesische federatie V.N.-waar- nemers te plaatsen om te voorko men dat wapens en vrijwilli gers naar Katanga worden ver voerd. Een woordvoerder van de Ver. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Volgens het bu reau van statistiek der gemeente Amsterdam kwamen in 1960 24.758 verkeersongevallen ter kennis van de Amsterdamse politie of 13,8 per cent meer dah in 1959, toen dit aantal 21.756 bedroeg. DEN HAAG. De N.V. Noord-Ne- derlandsche Machinefabriek te Winschoten heeft, naar de vereni ging van metaal-industrieën in haar orgaan .Metaalvisie' mededeelt, een belangrijke order uit de Sowjet- Unie ontvangen en wel voor de bouw van acht slachthuisinstalla ties. SCHIPHOL. Voor zijn vertrek naar Genève, waar hij de funktie van direkteur van het intergouver nementele comité voor Europese migratie gaat vervullen, heeft mr. B. W. Haveman, de met bijzonder verlof gaande regeringscommissa ris voor de emigratie, op Schiphol medegedeeld, dat ook in het afge lopen jaar nog circa 13.500 emi granten Nederland hebben veria- HAARLEM. Het hoogheemraad schap van de uiwaterende sluizen in Kennemerland en west-Friesland heeft besloten tot de bouw van een gemaal in Zaandam en één in Den Helder. AMSTERDAM. De 26-jarige Se- negalees Baba Sy heeft het inter nationaal damtournooi in Amster dam gewonnen. HEERLEN. De 74-jarige heer J. S. uit Schaesberg in Heerlen is bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Met zijn bromfiets zou hij geen voorrang hebben gegeven aan een bestelauto, bestuurd door de 29-jarige P. H. te Kerkrade. De heer S. werd gegrepen en was op slag dood. AMSTERDAM. Tijdens 'n proef vaart over de Noordzee, van Rot terdam naar IJmuiden, is voor de eerste maal in het nieuwe jaar een nieuw schip aan de Nederlandse koopvaardijvloot toegevoegd: het was het m.s. „Ganymedes", dat door de direktie van de K.N.S.M. werd overgenomen van de bouwers de gebrs. Pot te Bolnes. Naties had op 26 december be weerd dat Katangaanse troepen van zware mortieren waren voor zien, die bediend werden door huurlingen uit Rhodesië tijdens de gevechten met de V.N.-troepen. De premier van de federatie, sir Roy Welensky, heeft deze beschul digingen ontkend. Hij noemde be richten over troepenverplaatsingen en wapenvervoer door Rhodesië naar Katanga „ofwel buitenge woon naïef of opzettelijk boosaar dig". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's I Als wij een doel bereiken willen ligt al onze kracht in I volhouden. Doden en gewonden in Algerië ALGIERS, 5-1. In geheel Algerië zijn donderdag achtentwintig aan slagen gepleegd. Hierbij verloren dertien personen het leven, onder wie vijf Europeanen. Zesenveertig mensen werden gewond. Hierbij delen wij mede dat met ingang van 1 januari 1962 de kantoren van de Drukkerij Lakenman en Ocht man N.V. en die van de Zierikzeesche Nieuwsbode zullen zijn Advertenties voor de maandagcourant dienen uiterlijk vrijdagsmiddags om 13.00 uur in ons bezit te zijn, daar wij anders geen plaatsing kunnen garanderen. Voor uitsluitend redaktionele zaken (dus niet voor advertentiën en abonnementen) is ons kantoor des zaterdags geopend. Indien gesloten telefonisch be reikbaar onder no. (01110)-2938. DE DIREKTEUR Vorderingen in landbouwbesprekingen E.E.G. in Brussel BRUSSEL, 4-1 .De ministerraad van de E.E.G. heeft donderdag in Brussel enige vooruitgang geboekt by de bespreking van het gemeen schappelijk landbouwbeleid, het sleutelvraagstuk voor de overgang naar de tweede étappe van het E.E.G.-verdrag. De ministers hebben op 30 de cember het overleg onderbroken, aangezien vóór de in het verdrag voorgeschreven datum, van 31 de cember geen voldoende vooruit gang kon worden geboekt. Ver wacht wordt, dat het gesprek tot de volgende week zaterdag zal voortduren. Eén van de punten .waarop de ministers donderdag overeenstem ming naderden, was dat- van de zuivelindustrie. Een nieuw Neder lands voorstel hierover heeft vrij wel de instemming van de minis terraad gekregen. Het houdt in, dat de Europese commissie voor mei van dit jaar voorstellen zal in dienen voor de zuivel ,die van ge lijke strekking zullen zijn als die voor granen, varkensvlees, gevo gelte en eieren. De ministerraad moet daarover voor eind juli be slissen en de verordeningen moe- Van oplichting in Terneuzen TERNEUZEN, 4-1. De politie in Terneuzen heeft donderdag de 34- jarige Belg A. D. aangehouden. De man wordt verdacht van oplichting Zyn opsporing en aanhouding was verzocht door Interpol. Hy schynt zich op het gebied van oplichting een „internationale reputatie" te hebben verworven. De voornaamste grief die de po litie in 's mans vaderland tegen de thans aangehouden Belg schijnt te hebben is, dat hij enige tijd gele den valse coupons zou hebben ver zilverd voor een bedrag dat in de honderdduizenden Belgische francs schijnt te lopen. De man schijnt zich bij dat geval verzekerd te heb ben van de hulp van zeven hand langers, die op dezelfde dag in ver scheidene grote Belgische steden de coupons voor verzilvering zou den hebben aangeboden. Toen men ontdekt had dat de coupons vals waren, bleek D. reeds de wijk over de grens genomen te hebben. Omdat het vermoeden be stond, dat verdachte zich in Zeeuws Vlaanderen zou ophouden werd de Terneuzense politie verzocht naar de man uit te zien. De politie heeft de man overi gens min of meer toevallig kunnen aanhouden. D. stak namelijk in Terneuzen een straat over zonder gebruik te maken van een zebra pad. Toen een agent van politie de man op zijn overtreding wees, viel hem het Belgisch accent van de verdachte Belg aangehouden verkeersovertreder op. Hij ver zocht de man mee te gaan naar het bureau, waar diens identiteit kwam vast te staan. ten dan op 1 november 1962 van kracht worden. Van bijzonder be lang voor Nederland is, dat ook voor de zuivel het beginsel van gemeenschappelijke financiële ver antwoordelijkheid zal worden toe gepast. Er is overigens nog een reserve van de zijde van de Franse dele gatie, die eveneens data vastge legd wenst te zien voor de regelin gen voor rundvee en suiker. Amerika en de kwestie Nieuw-Guinea WASHINGTON, 4-1. De woord- voerder van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandsce zaken, Lincoln White, heeft donderdag op een persconferentie verklaard, dat er „enige vooruitgang" in de kwes tie-Nieuw Guinea schynt te ztfn. Hy waarschuwde echter, dat men de situatie nog niet al te rooskleu rig moet zien. White zei dat recente diploma tieke besprekingen van de Neder landse en Indonesische regering met de derde landen, met inbegrip van de Verenigde Staten, „nut heb ben gehad". „De spanning schijnt wat te zijn afgenomen. Wij hopen, dat dit de kansen op directe nut tige onderhandelingen tussen Ne derland en Indonesië heeft doen stijgen", aldus de woordvoerder. Een nieuwtje op het gebied van grotere bescherming voor de industrie-arbeider, vormt het ademhalingsapparaat, gekoppeld aan een lashelm. De lasser is hierdoor verzekerd van een con stante toevoer van frisse lucht. Bovendien draagt deze (Ame rikaanse) arbeider een overall van veraluminiumd asbest. Alles bijeen wat spookachtig, maar wel veilig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1