DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten sprak met minister Rusk Indonesië concessie-bereid? Fransen en Algerijnen verwoed slaags Mededeling! Meerderheid Kamer voor open gesprek in breder verband Ernstige overstromingen in Spanje Kennedy niet naar Rusland Status quo voor Berlijn? Komt einde van Algerijnse oorlog in zicht? DONDERDAG 4 JANUARI 1962 118e jaargang No. 19102 ZIERIKZEESCHEMEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct, per mm. - Succesje) (max. 15 mm.) f1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Het gaat naar besprekingen met Djakarta WASHINGTON, 3-1. De Neder landse ambassadeur in de Ver. Staten, dr. J .H. van Royen, heeft woensdag een onderhoud van een half uur gehad met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, en met hoge Ameri kaanse ambtenaren. Na afloop ver klaarde hy\ dat er „enige vorde ring" is gemaakt by de voorberei ding van besprekingen tussen Ne derland en Indonesië over Weste lijk Nieuvv-Guinca. Dr. Van Royen, wiens bezoek aan het ministerie van Buiten landse Zaken niet tevoren was be kend gemaakt, weigerde aan de journalisten bijzonderheden mede te delen over zijn gesprek met mi nister Rusk. Van doorgaans welingelichte Amerikaanse zijde vernam A.F.P., dat de mogelijkheid bestaat, dat Nederlands-Indonesische bespre kingen in een betrekkelijk nabije toekomst zouden kunnen aanvan gen, onder discrete auspiciën van de Verenigde Naties. Bij het onderhoud waren voorts aanwezig drie onder-staatssecreta rissen, n.l. die voor zaken van het Verre Oosten, Averell Harriman, voor V.N.-zaken, Harlan Cleveland en die voor West-Europa a.i., Wil liam Tyler. Rol voor V.N. Van goed-ingelichte Amerikaanse zijde vernam A.F.P. verder, dat het wel waarschijnlijk is, dat te gele- genertijd de V.N. een rol zullen gaan spelen in de regeling van de kwestie-Nieuw-Guinea. Men meent echter te weten, dat secretaris-ge neraal Thant aarzelt het prestige van de V.N. te zeer in de waag schaal te stellen door in deze zaak openlijk en rechtstreeks de goede diensten der V.N .aan te bieden. Men zou zich evenwel een situatie kunnen voorstellen, waarbij de ver tegenwoordigers van Nederland en Indonesië in de V.N. onderhande lingen zouden kunnen openen on der de symbolische auspiciën der V.N., of wellicht ook met de bij stand van een persoonlijke verte genwoordiger van de secretaris-ge neraal. F.S. gereserveerd Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zijn po gingen, om beide partijen aan de conferentietafel te doen plaats ne men, krachtiger dan te voren voort gezet, vooral sedert de zaak-Goa. Maar Washington, dat de Neder landse gevoeligheden wenst te ont zien en de groeiende invloed in het Verre Oosten van neutralistische staten als India en Indonesië ken nende, bewaart een gereserveerde houding. DJAKARTA, 3-1. Een gewoon lijk betrouwbare bron uit Indone sische regeringskringen heeft ver klaard, dat Indonesië wellicht be reid zou zün tijdelijk af te zien van de souvereinitcit over weste lijk Nieuw-Guinea, mits het be stuur over het gebied aan Indo nesië wordt overgedragen. In een commentaar op berichten dat Nederland bereid zou zijn tot onderhandelen over de toekomst van west-Nieuw Guinea zonder vooraf te stellen voorwaarden, zei- de deze zegsman, dat het mogelijk zou moeten zijn, west Nieuw Gui nea aan Indonesië over te dragen zonder een onmiddellijke over dracht der soevereiniteit. Eventueel zouden er verkiezin gen kunnen worden gehouden om te weten te komen wat de Papoea's wensen, voegde hij hieraan toe. ALGIERS, 4-1. Algerië is woens dag het toneel geweest van een golf van aanslagen en gevechten tussen Algerijnen en Fransen. Het dodencijfer van deze dag bedraagt volgens de laatste gegevens acht- en-dertig. 61 personen werden ge wond. In Oran, waar de ernstigste on geregeldheden plaats vonden, tel de men negentien doden, onder wie acht Europeanen. Hier raakten jonge Europeanen slaags met Al gerijnen. Het uitgaansverbod werd vervroegd tot acht uur. Uit de Parijse woning van prins Jean Charles de Ligne zijn op oudejaarsavond zes schilderijen van de Vlaamse school - waaron der twee Breughels en een David Teniers - met een totale waarde van ongeveer 75.000 gulden gesto len. Prins Jean is geparenteerd aan de Belgische koninklijke fami lie. In Constantine, oost-Algerië, ont plofte een granaat in een bioscoop hal. Drie Algerijnen werden ge dood en 27 gewond. Niemand kan weten of geld i alleen maar geleend is voor 1 het is terugbetaald. Hierbij delen wij mede dat met ingang van 1 januari 1962 de kantoren van de Drukkerij Lakenman en Ocht man N.V. en die van de Zierikzeesche Nieuwsbode 's zaterdags gesloten zullen zijn Advertenties voor de maandagcourant dienen uiterlijk vrijdagsmiddags om 13.00 uur in ons bezit te zijn, daar wij anders geen plaatsing kunnen garanderen. DE DIREKTEUR Veel sneeuw in Noorwegen DE KWESTIE NIEUW-GUINEA Nieuw-Guinea in tie Tweede Kamer DEN HAAG, 3-1. - De Tweede Kamer heeft woensdag een debat over de brief van de minister-pre sident, inhoudende de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de Algemene Vergadering van de volkerenorganisatie en de dienten gevolge ontstane situatie, beëin- digd. De Kamer is niet tot een uit spraak gekomen. Wel diende de heer S. de Groot (C.P.N.) een motie in, maar deze werd niet in behan deling genomen, aangezien zy niet het door het reglement van orde voorgeschreven aantal van vijf handtekeningen droeg. In de motie van de heer De Groot werd de re gering uitgenodigd onverwijld stap pen te ondernemen tot voltooiing van de souvereiniteitsoverdracht van 1949, welke zich ook zou moe ten uitstrekken tot Nieuw-Guinea. Voorts vroeg de motie onder meer een commissie-generaal in te stel len. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft woensdagmiddag in de Kamer ver klaard, het voortdurend dreigen met geweld door Indonesië, te zien als een vorm van chantage, die het tot stand komen van onderhande lingen over Nieuw-Guinea uiter mate bemoeilijkt. De Nederlandse regering - zo merkte hij op - heeft hiertegenover een houding aange nomen van de grootst mogelijke gematigdheid en zij heeft alles ge daan - en doet dat nog - om het gebruik van geweld ter oplossing van het Nieuw-Guineavraagstuk te voorkomen. Verder is de regering bereid - aldus spreker - om iedere situatie te bevorderen, die kan lei den tot herstel van de diploma tieke betrekkingen met Indonesië. Bevordering onderhandelingen De heer Luns heeft ook gezegd, dat de regering alles zal doen om onderhandelingen te bevorderen. Dit hangt echter niet alleen van Nederland af. Een bilateraal ge sprek zonder prealabele voorwaar den kan niet worden gegarandeerd indien de tweede partij niet mee werkt. „Pour s'aimer il faut extre deux", merkte hij op. Zich uitlatende over bedreven buiten-parlementaire acties zei mi nister Luns, dat deze schade heb ben toegebracht. Hy merkte op, dat de contacten met vooraanstaande Indonesiërs in Indonesië en by de Indonesische regering misverstan den hebben gewekt. Deze contacten hebben bovendien de positie van de Nederlandse volksvertegenwoordi ging in de Verenigde Naties en in een aantal hoofdsteden aangetast. De minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, constateerde in de Kamer, dat een grote meerderheid van die Kamer met de regering van oordeel is, dat moet worden gestreefd naar een open gesprek in breder verband. Hij constateerde voorts dat eveneens een meerder heid in de Kamer niet het stand punt deelt van mr. J. A. W. Bur ger (P.v.d.A.), namelijk dat een nieuw kabinet dient te worden ge vormd met als centrale doelstelling de oplossing van het vraagstuk Nieuw-Guinea, Hij zei verder dat het kabinet eensgezind achter mi nister Luns staat. Dit lenteachtige tafereel werd gefotografeerd in de toonkamer van het bloembollen-bloeiproe/bedryf in Oude Nieuwdorp in west-Friesland. Bloembollentelers uit bijna het gehele land laten in dit experimenteer- bedrijf voor kastulpen hun „trektulpenmonsters" tot bloei brengeneen deel van de uitgekomen bloemen wordt dan in de toonkamer tentoon gesteld. President Kennedy zal de jaar lijkse boodschap over de stand van zaken in de V.S. („State of the Union") in het congres voorlezen in de eerste week na de hervatting van de zitting. Dit is officieel in Washington meegedeeld. Het con gres komt op 10 januari weer by- een. West-Irian Indonesische provincie DJAKARTA, 3-1. President Soe- karno heeft woensdag westelijk Nieuw-Guinea officieel tot Indone sische provincie verklaard. Zondag was het besluit daartoe reeds aan gekondigd. In een radio-uitzending werd ge zegd dat dit besluit nodig is om dat het gebied op het punt staat Indonesisch te worden. De naam van de nieuwe provin cie Is „Irian Barat" (West Irian). De hoofdstad Hollandia kreeg de naam „Kota Baroe" (Nieuwe Stad). „Enorme schade" zegt Madrid Ook in Portugal MADRID, 3-1. In het noordwes ten en zuiden van Spanje staan grote gebieden onder water tenge volge van zware regenval. Dorpen zijn geïsoleerd en duizenden men sen moesten hun woning verlaten. Een aantal wegen en spoorwegen zijn niet te gebruiken. In de noordwestelijke provincie Zamora is de bevolking van vijf tien dorpen met hefschroefvlieg- tuigen bevoorraad. In de provincie Valladolid zijn twee dorpen van de buitenwereld afgesloten .In tien andere dorpen is het water bin nengedrongen. en hebben de bewo ners hun toevlucht in hoger gele gen kerken gezocht. In het zuiden hebben ongeveer 20.000 mensen in de provincie Sevilla hun huis moe ten verlaten. Volgens een regeringswoordvoer der in Madrid is de schade enorm. De lonen in het bouwbedrijf DEN HAAG, 3-1. „Wil de kwan- titatieve bemanning van het bouw bedrijf gehandhaafd blijven, dan kunnen wij ons niet permitteren de lonen van de bouwvakarbeiders te laten achterlopen bij die in ver gelijkbare andere bedrijfstakken", aldus de heer J. P- A. Nelissen, voorzitter van de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf. In de gehouden eerste vergadering van deze raad in het nieuwe jaar heeft de heer Nelissen een nieuwjaars- reed uitgesproken, waarin hij aan dacht heeft geschonken aan een aantal z.i. belangrijke aspecten van de bouwnijverheid. In Portugal is de rivier de Douro tengevolge van zware regenval buiten haar oevers getreden. In Oporto, gelegen aan de monding van de rivier, werden pakhuizen beschadigd, waardoor o.a. 500 kratten met flessen port werden weggespoeld. a Het Katangaanse parlement is weer bijeengekomen. Dit was de eerste vergadering sinds het uit breken van de vijandelijkheden in december tussen de Katanganen en de /V.N.-troepen, doch zij werd na zeven minuten alweer verdaagd, omdat er geen elektrisch licht was en president Tsjombe niet was ge arriveerd. WASHINGTON, 3-1. Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ontkend, dat tijdens de besprekingen tussen de Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, Llewellyn Thompson en de Russi sche minister van Buitenlandse Za ken Gromiko de mogelijkheid van een bezoek van president Kennedy aan Moskou ter sprake zou zijn ge komen, zoals door de Moskouse correspondent van het Zuidslavi- sche persbureau Tanjug was ge meld. De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, Lincoln White, zei tijdens een persconferentie dat hier in het geheel niet over gesproken 18. LAATSTE NIEUWS NEW YORK, 4-1. De „New York Times" meldt donderdag dat men in Amerikaanse regeringskringen steeds meer geneigd is voor de kwestie-Berlyn een regeling met de Russen te zoeken op grondslag van het beginsel van leven en laten leven, waarby de huidige toestand feitelyk ongewijzigd blyft. De neiging tot een dergelijke mo dus vivendi is toegenomen na be studering van de rapporten over de bespreking die de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Thomp son, dinsdag met de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, heeft gehad. Een dergelijke regeling stelt de Russen in staat het Oostduitse re gime te stabiliseren en laat de wes telijken in het genot van hun recht op toegang tot West-Berlijn. Het verkeer in noord - Noorwegen loordt op het ogenblik lamgelegd door overmatige sneeuwval. Hoe erg het is, blijkt uit deze fotowel ke in Kristiansund werd gemaakt van een automobilist - althans ie mand die dat spoedig wil zijn - bij het uitspitten van zijn wagen. De Rijkspostspaarbank in 1961 AMSTERDAM, 3-1. Bij de Rijks- postspaarbank werd in december 1961 ingelegd 73.2 miljoen gulden en terugbetaald 62.2 miljoen gul den, hetgeen een positief spaarver- schil opleverde van ll.ö miljoen gulden (vorige maand -I- 2.9 miljoen en in december vorig jaar 19.3 miljoen). In 1961 is bij de R.P.S. gespaard 168.5 miljoen gulden tegen 204.7 miljoen gulden in 1960. Het inleggerstegoed ultimo de cember 1961 bedraagt 2814.5 mil joen gulden (vorige maand 2803.5 miljoen en ultimo december vorig jaar 2573.7 miljoen). Resultaat van geheime besprekingen PARIJS, 3-1. Woensdag is te Parijs van gezaghebbende zijde vernomen, dat gemeend wordt dat een staken der vijandelijkheden in Algerië in zicht komt. Hieraan werd toegevoegd, dat het resultaat der in het geheim door vertegenwoordigers van de Franse regering en afgevaardigden der „voorlopige Algerijnse rege ring" gevoerde besprekingen spoe dig bekend zou worden. „Wij zullen op korte termijn we ten of de leiders van de opstand een einde aan de revolte willen maken", aldus een uit regerings kringen afkomstige uitlating. De te Tunis zetelende persdienst der Algerijnse opstandelingen A.P. S. heeft woensdag verklaard, dat onafhankelijkheid voor het Alge rijnse volk en Algerijnse soeverei niteit over al het Algernijse gebied in overeenstemming moet worden gebracht met hetgeen de Fransen als hun belangen beschouwen. Hier aan werd toegevoegd: „Dit zal niet eenvoudig zijn, doch voor alle vraagstukken kunnen oplossingen worden gevonden". HET DRAMA ALGERIJE Dit nummer bestaat uit 8 pagina's

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1