Ambtenaren igmaigïi Wijnkenners Een mooie sortering VUURWERK Betreft ontdooien van waterleidingen <15,75 Kerk te Sirjansland kreeg fraai orgel uit Lulea (Zweden) Veefclessi f fabrieken Zevenbergen i De Nederlandse economische ontwikkeling in 1961 tt ugcuio Bericht voor onze abouné's in Zierikzee Per 1 Januari a.s. wordt voor Zierikzee een nieuwe bezorger van ons blad ingewerkt. Abonné's die hier door abusievelijk geen krant ontvangen, worden be leefd verzocht dit te melden by de Administratie, Jannewekken 11. In de eerste tyd kan de bezorging echter wel op een iets ander tydstip geschieden dan gewoonlijk. Algemeen ziekenfonds „Schouwen-Duiveland" Zierikzee Premie Vrijwillige verzekering Met Ingang»van 7 Januari 1962 ls de premie vastgesteld op f 2,52 per betalende verzekerde per week, plus acht cènt aan- vulllngsfonds. Zulks wegens stijging van de kosten van ge neeskundige verzorging. Premie Bejaardenverzekering De premie van de ziekenfondsverzekering voor bejaarden wordt met ingang van 7 Januari 1962 f 1,01 per week voor degenen wier inkomen niet meer bedraagt dan f 2790,per jaar en f 2,02 per week voor personen met een inkomen tussen f 2790,— en f 3800,— per jaar. Bij deze bedragen komt dan nog de premie voor het aan- vulllngsfonds acht cent per persoon per week. kopen bij de vakman-specialist Eerlijke, gezonde wijn eist een vakkundige behandeling Voor de echte wijnliefhebbers hebben wij gedu rende december aan te bieden: 2 fles Vieux Clocher - demi sec heerlijke witte Bordeaux f 5,90 J 1 fles Advocaat Goudstroom f 4,75 Samen f 10,65 O met één pot abrikozen GRATIS 'X Slijterij-wijnhandel J. van der Valk 't Vrije 30 Telefoon (01110) 2972 M. J. JONKER HAAMSTEDE Zuidstraat 2 Telefoon 318 De gezamenlijke erkende Loodgieters-Waterfltters- patroons van Schouwen-Duiveland maken het publiek bekend, dat onbevoegde firma's (volgens de voor schriften van de N.V. Waterleiding Maatschappij „Schouwen-Duiveland") niet de door de vorst te voorschijn komende lekken mogen repareren, zodat zl) zich goedkoper beter direct tot een loodgieter-water- fitter kunnen wenden om hun leidingen eventueel ook eleotrlsch te doen ontdooien. Het bestuur van Loodgieters-Fitterspatroons van Schouwen-Duiveland Levert Uw aan meldings formulier in bij de sparen met premie NUTSSPAARBANK - ZIERIKZEE Adverteren is verkopen I Mooie kwaliteit handweel tafelkleden Komt U eens kijken naar onre grote collectie. Reeds vanaf Appelmarkt 4 tel. 2946, Zierikzee Gevraagd: NET MEISJE door mevr. v. d. VLIET, Touw- baan 5, Zierikzee. r. Klankrijk instrument met sierlijk front (Van onze redakteur) SIRJANSLAND, 28-12. Sirjansland heeft nog juist In de laatste maand van het bijna vervlogen jaar een vaderlandse primeur op zijn naam kunnen schrijven, ln de vorm van het eerste Zweedse orgel geplaatst ln de nog slechts enkele jaren oude nieuwe ned. hervormde kerk, door een orgelbouwersfirma in 't plaats, je Lulea, gelegen op ruwweg ge- sohat duizend kilometer noordelijk van Stockholm. Sirjanslands nieuwe kerkorgel is een juweeltje, niet alleen voor het oog, maar vooral ook wat de klank betreft. Het is een éénklaviers or gel met aangehangen pedaal en 't neeft de volgende dispositie: pres- tant: 4 voet; gedekt: 8 voet; fluit: 4 voet; woudflult: 2 voet en cym- baal - 2 korlg. Het instrument heeft een moder ne klankkleur, maar ook het klas sieke en romantische orgelwerk, laat dit fijn uitgebalanceerd instru ment uitstekend tot zijn recht ko men. Het bezit een „intiem" front, dat door middel van scharnierende luiken kan worden gesloten. „Zelfde klankideaal" In een gesprekje dat wij hadden met de orgelbouwer, de heer Wal ter Thilr, van origine Oostenrijker, verbaasde deze deskundige er zich over, dat men ginds in Zweden en hier in Nederland, zij het uitgaan de van verschillende uitgangspun ten, toch wel ongeveer een zelfde klankideaal blijkt na te streven. De heer Thür had namelijk al ver schillende orgels van Nederlandse origine, aanwezig op Schouwen- Duiveland bespeeld en de frappan te overeenkomst met de Zweedse orgels was hem telkens opgeval len, zij het dat er toch ook ver schillen zijn, want - zo zei ons de heer Thür - uiteindelijk blijft de intonatie toch ook weer een per soonlijke zaak. Sirjansland kreeg zijn orgel, ln overleg met de Orgelcommissie van de Ned. Hervormde Kerk, die spe ciaal een Zweeds orgel adviseerde, gelet op de uitnemende hulp die Zweden na de lebruaristormramp Schouwen-Duiveland bood. Complete kerk Met het inbouwen van het nieu we orgel is de hervormde kerk van Sirjansland compleet. Het geheel is voor het dorp een bezit om trots op te zijn. Men kan thans inder daad jaren vooruit, al zal er altijd toch nog wel wat heimwoe blijven nagloeien naar het oude kerkje, dat helaas ten offer viel aan de verwoestende watervloed. Volgend jaar februari komt de heer Thür nog even „overwippen" om zich met de slotfase van de af bouw te belasten. Dan staat niets meer de officiële Ingebruikneming van het orgel in de weg, en kan de gemeente verzekerd zijn van' een waardige muzikale begeleiding van het kerklied. De adoptie van schepen AMSTERDAM, 28-12. Op het ogenblik varen er over de zeven wereldzeeën 363 Nederlandse koop vaardij- en marineschepen, waar van officieren en bemaningen ge regeld corresponderen met Neder landse scholieren. Dit is het resul taat van 15 jaar ingespannen ar beid van de „Nevas", de Neder landse vereniging tot adoptie van schepen. Deze vereniging tracht door het leggen van contacten tus sen leerlingen van lagere en mid delbare scholen en scheepsbeman ningen het opgroeiende geslacht een beter begrip bij te brengen van alles wat in verband staat met de scheepvaart. In de praktijk is ge bleken dat de scholieren daarnaast ook een grote dosis aardrijkskun dige kennis opdoen, omdat de klas sen hun geadopteerde schip vaak van haven tot haven op de land kaart volgen en de schepelingen veelal monster van de lading naar de betrokken school opsturen. Ingezonden mededeling BINNENYER1NGBED het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector MARKTBERICHTEN Uienmarkt Steenbergen Uien: grof f 28,50; middel f 28,31; drielingen f 28,11; picklers f 31,55. Geveild plm. 30 ton. UTRECHT. De heer J. A van Bennekom is op de algemene ver gadering van de vereniging van le raren aan protestants christelijke kweekscholen in Utrecht, voor het laatst opgetreden al9 voorzitter van deze organisatie. Hij heeft zich na melijk voor deze functie niet her kiesbaar gesteld. VERENIGING HOOFDEN VAN SCHOLEN Nog groot tekort aan hoofden van scholen in ons land ROTTERDAM, 28-12. Donderdag is in Rotterdam de algemene ver gadering 1961 van de vereniging van hoofden van scholen begon nen. Deze vergadering werd vrij dag voortgezet. Na de begroeting door de heer J. Oosthoek, voorzitter van de afde ling Rotterdam, die o.a. memoreer de dat tien jaar geleden de eerste algemene vergadering werd gehou den, hield de algemene voorzitter, de heer D. Janssen, zijn openings rede. Hij zei o.a.: „De vrijheid van organisatie is een groot goed, maar in sommige kringen in Nederland zou men er goed aan doen alle mis verstanden hieromtrent grondig op te ruimen". Met klem keerde de heer Janssen zich nl. tegen de „boycot" van zijn vereniging door de Nederlandse Onderwijzersver eniging en enkele andere organi saties. Hij wees er op, sprekende over de betekenis van de positie van het schoolhoofd, dat er een groot tekort is aan sollicitanten, reden waarom hij er op aandrong de functie aan trekkelijker te maken. Toestand lager onderwijs De toestand bij het lager onder wijs geeft nog altijd reden tot be zorgdheid. Er heerst een voortdu rend en groot tekort aan leerkrach ten. De verlaging van de lcerlin- genschaal moet daardoor uitgesteld worden. De verlenging van de leer plicht is daarmee een illusie. Het aantal mutaties is door deze toe stand zeer groot. De bevoegdheden- situatie bij de u.l.o.-scholen is zelfs verontrustend. Ook hier zou het aantrekkelijker maken van de functie helpen. Spreker bepleitte meer aandacht en meer mogelijk heden voor begaafde leerlingen. De economische ontwikkeling van Curasao WILLEMSTAD, 28-12. De eilands- raad van Curagao heeft zich ak koord verklaard met het voorstel van het bestuurscollege om een le ning van ten hoogste 42 miljoen Ant. crt. aan te gaan voor de uit voering van urgente werken voor de economische ontwikeling. Daar toe behoort de vaste oeververbin ding over de Sint Annabaoi. De fractie van de Nationale Volkspartij wenste de aantekening, dat zij geacht wordt te hebben te gengestemd. De afgevaardigde van de Cura- gaose onafhankelijke partij had voor de stemming de zaal verloten. Evenwicht tussen middelen en bestedingen niet verstoord DEN HAAG, 28-12. De persdienst van het ministerie van Economi sche Zaken geeft 't volgende over zicht van de economische ontwik keling van Nederland in 1961. De economische activiteit bleef zich in 1961 op een hoog peil be wegen. De expansie in de Indu striële produktle evenwel, die in 1959 en in I960 resp. negen en der tien procent had bedragen, onder ging een aanzienlijke vertraging. In de eerste tien maanden van 1961 is de industriële produktie slechts nog met 1,5 procent toegenomen. In enkele industriëen was de afzet- situatle weliswaar Iets minder gun stig dan in 1960, doch de voornaam ste reden voor de vertraging in de expansie moet toch wel worden gezocht in het uitgeput raken van de capaclteitsreservcs, waarbij met name aan de werkgelegenheidssi tuatie moet worden gedacht. Ook de in kort tijdsbestek doorgevoerde arbeidstijdverkorting heeft een remmende invloed uitgeoefend. Het voor seizoensfaktoren gecorrigeer de cijfer betreffende do werkloos heid bedroeg ln november jongst leden slechts 33.000 (mannen en vrouwen). De spanning op de ar beidsmarkt kwam daarnaast tot uiting in een stijging van het aan tal bij de arbeidsbureaus geregi streerde vacatures tot 124.000. De bestedingen Wat de bestedingen betreft, het volume der partikuliere consump tie nam .in de eerste negen maan den met vijf procent toe. Het be drag der investeringen van bedrij ven in vaste activa gaf in de eerste helft van 1961 een stijging te zien van acht procent. De toegenomen spanning tussen middelen en bestedingen leidde tot een daling van het dekkingsper centage op de handelsbalans. De Import bedroeg in de eerste elf maanden van 1961 naar waarde acht procent meer dan in hetzelfde tijdvak van 1960, terwijl de uitvoer met drie procent vooruitging. On der invloed hiervan daalde het overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans (op trans actiebasis) ln de eerste negen maan den, vergeleken bij dezelfde perio de van 1960, van f 960 miljoen tot circa f 400 miljoen. Vastgesteld kah wórden, dat in 1961, ondanks een voortduring van de hoogconjunctuur en een vrijwel maximale bezetting van het pro- duktie-apparaat, het globale even wicht tussen middelen en bestedin gen niet is verstoord. Vogelwacht verzamelde trekgegevens voor Schouwen-Duiveland SCHOUWEN-DUIVELAND, de- ccmber. - „Sterna" het orgaan van de Vogelwacht „Schouwen-Duive land" publiceert de vogeltrekgege- vens voor Schouwen-Duiveland ln het afgelopen jaar. De Roodhalsgans (branta rufi- collis) die deze zomer te Burgh ge zien werd, verbleef ook dit najaar nog in Schouwens Westhoek. De vo gel werd daarna nog gezien in de Westenschouwense inlaag en op 1 november en 1 december in de Koudekerkse inlaag. Zwaluwen hadden dit najaar kennelijk niet veel haast om zuid waarts te trekken. Op 4 okt. wer den op ons eiland nog boerenzwa luwen gezien. Op 29 okt. jl. diende zich nabij de „Oude Hoeve" te Renesse, de eerste buizerd in dit seizoen aan. De gehele winter zijn in het duin gebied wel buizerden te zien. Op genoemde datum verbleef op het strand nog een late gast, nl. een tapuit. Goudhaantjes werden te Renesse reeds op 7 okt. gezien terwijl de bonte kraai die op 5 sept. te Kerk- werve reeds werd waargenomen wel uitzonderlijk vroeg was. Vroeg waren eveneens een zevental win- terganzen die op 26 sept. jl. werden gesignaleerd te Haamstede, vlie gend van oost naar west. Visarend Een bijzondere waarneming were' gedaan in het Dijkwater te Drei- schor waar op 1 okt. jl. een vis arend werd gezien. De vogel vloog met een vis in de poten weg. Het najaar van 1961 was kenne lijk een geschikte tijd voor pest vogels. Zo werden deze vogels ge zien te Bruinisse op 9 nov. en kort daarna eveneens te Haamstede. Ook ijsvogels werden in toene mende mate gesignaleerd. Het ge lukte de heer Vijverberg zelfs een aantal goede opnamen van deze mooie vogel te maken. Als slachtoffers van de vuurto ren, viel in de maand september een „draaihals". Op de door de vo gelwacht verstrekte „Lijst van dwaalgasten", zijnde die vogels, die onregelmatig en sporadisch op Schouwen-Duiveland zijn waarge nomen, gedurende de laatste tien jaren. (Lijst zomer 1958), dient dan ook te worden bijgeschreven; draaihals - Jynx torquilla. Kinderen van de school te Noordwelle vonden eind nov. in een sloot nabij him woonplaats, een dode - gedeeltelijk vergane - pur perreiger. Het dier, dat kennelijk op trek Schouwen passeerde, kwam daar door onbekende oorzaak om het leven. Ook op Schouwen-Duiveland is een toename van het aantal knob belzwanen waar te nemen. Zij ver blijven in het Dijkwater, in de kre ken bij Ouwerkerk, in de brede watergangen en in de inlagen. Zo werden eind nov.-begin dec. aldaar 27 knobbelzwanen waargenomen. Of dit voor 100 pet. wilde dieren zijn wordt betwijfeld omdat wilde zwanen op Schouwen-Duiveland in het verleden slechts werden gezien bij zéér streng winterweer in west- Europa. Wie in het najaar vogels wil zien, moet een tochtje ondernemen naai de zuidkant van Schouwen en de daar aanwezige inlagen. Ontelbaar zijn daar de vele eendesoorten en plevieren c.q. strandlopers. Het iantal wulpen en scholeksters dat (bij vloed) binnendijks zich ophoudt .s enorm. Zo telden wij (ruw ge schat) op zekere dag 6000 scholek sters op één stuk bouwland bijeen. Oude meeuw De heer J. Vijverberg die, zoals bekend, reeds in de twintiger jaren studie van het vogelleven op Schouwen-Duiveland maakt, ring de ln 1929 (32 jaar geleden) te Haamstede een jonge zilvermeeuw. Deze vogel is wel zeer oud gewor den, want op 5 juli 1961 werd de vogel zwaar gewond aangetroffen op het strand te Renesse. Dit was de oudste teruggemelde zilver meeuw in Nederland. Een andere zilvermeeuw - in juni 1960 te Haamstede geringd - werd 7 okt. 1961 dood aangetroffen op de schorren bij Ritthem. Deze vogel, die bij het vinden reeds ge ruime tijd dood was, had een vis haak in de bek. Hij heeft zijn roof zucht met de dood moeten beko pen. Een op 7 juni 1956 te Renesse ge ringde jonge kievit, werd op 8 aug. 1901 te Lampernisse in de Belgi sche provincie West-Vlaanderen geschoten. Wij wisten niet, dat bij onze zuiderburen nog op kieviten werd gejaagd en dan nog wel in augustus. Een torenvalk, die op 27 juni 1955 te Renesse als nestjong werd geringd, werd op 2 aug. 1961 dood aangetroffen te Lavannes in het departement Marne in Frankrijk. Uit vroegere terugmeldingen kan worden afgeleid dat de torenval ken ut Schouwens Westhoek veelal naar midden Frankrijk trekken. Ingezonden mededeling Begin het nieuwe jaar goed Steek een PARADISO LL ct SALVATÖRE 27 ct CAPRINO 31 ct In doosjes van 5 en 10 stuks DUBLIN. De Ierse legerleiding heeft donderdag bekend gemankt dat twee Ierse soldaten in de V.N.- strijdmacht in Katanga 6inds 26 de cember worden vermist. „VERBAZING EN DROEFENIS" Brief over woningnood aan Prins Bernhard DELFT, 28-12. Het Delftso ge meenteraadslid, de heer L. J. van der Krogt (party voor woningzoe kenden), heeft een brief geschre ven aan prins Bernhard waarin hU or op heeft gewezen dot de passa ge In de kerstrede van de prins „biykbaar wordt niet voldoende be seft, hoe goed w(| het hebben en hoe dankbaar wc allen moeten zijn voor onze grote welvaart" by hon derdduizenden landgenoten verba zing en droefenis moet hebben ver wekt, aangezien er in ons land nog steeds duizenden stallen van Beth lehem sUn. Er zijn zelfs mensen, aldus de heer Van der Krogt, in zijn schrij ven, die een kippenhok willen be wonen bij gebrek aan gepaste woonruimte. De heer Van der Krogt heeft in zijn brief de wens uitge sproken dat de prins volgend jaar weer een kerstrede zal kunnen houden en daarin dan de aandacht van regering en volk zal vragen voor hen die in ons welvarende land ln stallen van Bethlehem le ven en wonen. HIJ heeft zijn schrij ven oldus besloten „koninklijke hoogheid, dat het zo moge zijn, dat wanneer ons later door de aller hoogste gevraagd zal worden: hebt gij daklozen gehuisvest, het ant woord zal kunnen zijn: „Ja, heer, dat hebben wU".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 6