VOOR 35 JAAR Allerlei van het vaderlandse erf EEN JAAR NEDERLANDSE BINNENLANDSE POLITIEK i'-v. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE zaterdag 30 december i9«i No. 19100 Dit jaar kwamen eindelek de zilveren rijksdaalders terug, die de inmiddels twintig jaar oude zilver- bonnen gingen vervangen. Nu er bijna een jaar verstreken is, ziet men de papieren rijksdaalders niet zoveel meer, maar ze zijn nog niet geheel uit de circulatie verdwenen. De grootste sportbelevenis van het jaar was de klinkende overwin ning van de Utrechtse Anton Gee- sink op de Japanse judoka's. Te Parijs werd hij wereldkampioen. In februari trad de Maas buiten haar oevers en teisterde een deel van het zuiden van ons land. Erger hadden onze zuiderburen de Bel gen het te verantwoorden. Nadat wij het twaalf en een half jarig regeringsjubileum van onze vorstin hadden herdacht, kwam het probleem van de vijfdaagse werk week in het centrum van de be langstelling te staan. In de loop van dit jaar werd deze vijfdaagse werk week zeer snel gemeengoed. In alle sectoren van het bedrijfsleven, die zich dit maar even konden permit teren, werd deze verkorte arbeids week ingevoerd. Over het algemeen wel met succes. Ondanks deze verkorte werkweek ontstond toch weer een zekere so ciale onrust. Er zijn diverse groe pen in ons volk die zich wat hun salariëring betreft nog tekort ge daan voelen. We behoeven hierbij maar te denken aan de leraren, de hogere ambtenaren en de politie en verpleegsters. Zeer veel stof deed de dreigende staking bij het radio- en televisiepersoneel opwaaien. Hier staan de zaken wel uiterst merkwaardig. Werkgevers en werk nemers zijn accoord wat betreft een salarisverhoging van deze werkne mers, maar de overheid weigert haar medewerking om tot nu toe duistere redenen. Inmiddels werd hun werktijd ook verlengd, doordat de televisie meer zenduren kreeg toegewezen. Tegenslagen De bijzonder onaangename gang van zaken deze zomer bij de spoor wegen vond ook voor een deel zijn oorzaak in ontevredenheid bij het spoorwegpersoneel. De ontworpen zomerdienst van de N.S. bleek moeilijk uitvoerbaar en dit was de druppel die de maat deed overlo pen. Het ging steeds slechter met deze dienst en het gevolg was, dat de N.S. genoodzaakt werden de dienst aanmerkelijk te vereenvou digen. Geruime tijd heeft deze na righeid zijn stempel gedrukt op de vervoerszaken in Nederland. Ook de post kwam overal te laat. In de Rotterdamse haven deed zich een ramp voor, zoals onze ha vens nog niet gekend hebben. Ze ven personen zijn omgekomen door verstikking en een twintig kregen gasvergiftiging, toen er een lek kwam in de koelinstallatie aan boord van een der schepen. In september kwam Oldenzaal in het nieuws door een ware veldslag die hier geleverd werd tussen man schappen van de rijkspolitie en in le Twentse industrie werkzame Italiaanse en Spaanse arbeiders. De oorzaak hiervan was de discrimi- xatie waaraan deze buitenlanders n Oldenzaal bloot stonden. Ver schillende van deze werknemers namen ontslag en keerden naar hun and terug. Dit jaar verloor Nederland door 'iet overlijden van prof. Sjoerd Gerbrandy een van zijn prominent ste parlementariërs. De heer Ger brandy werd door vriend en tegen stander gewaardeerd als mens en politicus. Vooral als minister-pre sident tijdens de oorlog in Engeland maakte Gerbrandy naam. Met hem ging een groot Nederlander heen. Vreemde capriolen maakte de zo mer, die als uitzonderlijk nat te boek staat. Geruchtmakende gebeurtenissen Het verplichte lidmaatschap van het Landbouwschap is diverse boe ren een doorn in het oog. Deze zo genaamde Vrije Boeren hebben zich aan het einde van het jaar danig geweerd. Toen het Landbouwschap grond van enigen van hen gedwon gen wilde verkopen, aangezien deze boeren niet aan de verplichtingen van het Landbouwschap wensten te voldoen, kwamen de boeren in aktie. Zij versperden met tractoren en landbouwwagens de wegen bij Putten en Nijkerk, doch door tact vol optreden van de rijkspolitie werden grote onaangenaamheden voorkomen. De Nederlandse Televisiestichting vierde in oktober haar tienjarig ju bileum. De PTT boekte de miljoen ste toestelbezitter. Een en ander ging met de nodige feestelijkheden en spotternijen gepaard. Het gemis aan een tweede programma deed zich steeds sterker gevoelen. Radio- Hilversum moest een aantal luis teraars afstaan aan de „piraten zender" Veronica. De Baarnse moordzaak waarin de gemoederen van het publiek da nig in beroering werden gebracht en moeilijkheden bij de Brandaris verzekeringsmaatschappij uitstel van betaling moest vragen; een grote verduistering bij de Amster damse Bank en enkele geruchtma kende zedenmisdrijven vormden de schandaaltjes, waarin het publiek sterk was geïnteresseerd. FINANCIËN EN ECONOMIE In 1962 zwakkere economische groei verwacht HAMBURG, 27-12. Volgens een prognose van de afdeling conjunc- tuuronderzoek van het Welt-Wirt- schaft9 Archiv te Hamburg zal de economische groei in West-Duits- land in het komende jaar gerin ger zijn dan in 1961 gemiddeld het geval was. Naar de mening van het onderzoeksbureau zullen er slechts hier en daar spanningen ontstaan, vooral in de bouwsector. Het eerste half jaar zal vermoede lijk conjunctureel zwakker uitval len dan de tweede helft. Volgens de prognose zal de lang zame expansie in het overige West- Europa zich eveneens voort zetten. Het onderzoeksbureau verwacht, dat er in de loop van het jaar van de wijzigingen in het teren op de voorraden en de geleidelijk weer toenemende exporten naar overzee se agrarische en grondstoflanden extra stimulansen tot expansie zul len uitgaan. Bij een verdergaande opleving zal echter de betalings positie van de Verenigde Staten nog slechter worden. Er is daaren tegen een verbetering te verwach ten in de buitenlandse handel van de grondstoffenlanden. Kwestie V.N.-kosten voor Internationaal Hof DEN HAAG, 28-12. Het Interna tionaal Gerechtshof heeft van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties een verzoek ontvan gen om een adviserende uitspraak over de vraag of de kosten van de V.N.-operaties in Kongo en van die in het gebied van Gaza in 1965 tij dens de Arabisch-Israëlische bot singen „uitgaven van de organisa tie vormen", aldus heeft de griffie van het hof medegedeeld. In 1961 werden de eerste spaarpremies uitgereikt aan twee „Zilver- vloot"-spaarders, die reeds in 1958 een spaarovereenkomst tekenden. wiebelen op rand van kabinetscrisis Nog vóór de kalenders van dit jaar werden opgehangen, werd Ne derland in een kabinetscrisis ge stort. De A.R. was ontevreden over het beleid van haar eigen minis ters. De kabinetscrisis heeft in de A.R. heel wat deining veroorzaakt. De regeringspartijen waren ech ter over het algemeen wel tevre den met het kabinet met als gevolg dat door bekwaam bemiddelen en hard werken van de inmiddels aangewezen informateur, prof. mr. W. G. de Gaay Fortman, prof. dr. de Quay koningin Juliana heeft verzocht de ontslagaanvrage van zijn kabinet als niet gedaan te be schouwen. Hetgeen neerkomt op het terugkeren van het oude ka binet in ongewijzigde vorm. Zowel de Kamer als de minister hebben wat water in de wijn ge daan en in wezen bleef de toestand dus zoals ze was. De Tweede Ka mer had door dit incident slechts een achterstand van een week op gelopen. De Nederlandse regering kwam trouwens voor verschillende be langrijke zaken te staan in de loop van het jaar 1961. Begin maart werd na een lang durige nachtelijke spoedzitting be sloten het Duitse voorbeeld na te volgen en de Nederlandse gulden te revalueren met 5 procent. Aan vankelijk vreesde men dat de ge volgen voor Nederlands export misschien bijzonder onprettig zou den zijn, aangezien het Neder landse produkt met 5 procent zou stijgen in prijs. Het blijkt echter, dat de zwartkijkers ongelijk heb- bengekregen. Natuurlijk heeft de revaluatie wel een zekere ongun stige invloed op de export gehad, maar toch niet in die mate, als ve len hadden verwacht. Dreiging bleef Even dreigden er weer ernstige moeilijkheden toen de minister voor o-, k. en w.r mr. Cals, dreig de zijn portefeuille neer te leggen wanneer de Mammoetwet tot re geling van het voortgezet onder wijs zou worden verworpen of daarin fundamentele wijzigingen door amendementen zouden wor den aangebracht .Ook deze kwes tie is met een sisser afgelopen. Even vroeg men zich af, of het kabinet De Quay andermaal ge spietst zou worden op de pieken der oppositie. Het ging in dit ge val over de nieuwe regeling van Zeer veel fraais verscheen op de kalendermarkt Ook voor 1962 is de „kalender- markt" weer rijk voorzien en vele firma's, instellingen en bedrijven hebben zich beijverd iets goeds toe te sturen aan de relaties. Vaak overtreft het foto-grafisch- en /of kunstzinnig element dat der rekla. me en zulks moet men als symp toom van de goede ka lender loven. Evenals vorig jaar bracht Esso een fraaie foto-kalender uit, met groot formaat kleurenopnamen uit diverse landen als; Zwitserland, Denemarken, Italië, Oostenrijk, Spanje, Noorwegen, België, Duits land, Zweden, Engeland, Portugal en Frankrijk. Een vrijwel Europe se kalender dus, die het uitstekend doet Het Open Deur-werk en de Bijbel Kiosk Vereniging gaven een kalender uit die frappeert door zeer originele zwart/wit foto's. Hierbij aansluitend staat op de achterkant der (veertiendaagse) kalenderbla den een pakkende tekst afgedrukt. Een zeer aparte kalender. Sabena-kalender De Belgische luchtvaartmaat schappij deed een groot formaat kalender het licht zien, waarin de zonsondergang in de verschillende werelddelen, het fotografisch mo tief vormt. De kleurenfoto's mogen indrukwekkend worden genoemd en tonen het afscheid van de zon aan vele vreemde kusten en stran den. Het aan de luchtvaart herin nerend motief, mag een trouvaille I worden genoemd en had een su- blieme kalender tot gevolg. Onder het motto: „Kinderen van één Va ia» der" gaf de Bijbel Kiosk Vereni- Vreemde capriolen maafcle de zomer van het afgelopen jaar. Een plaatje genomen op 2 augustus, om 11.15 iging (e Amsterdam een scheur- 's morgens. dagkalender uit. Boven het kalen- X- - - de algemene kinderbijslag. De ver dere ontwikkeling heeft geleid tot het ontslag nemen van minister Rooy van sociale zaken en volks gezondheid. De minister had zo ontaktisch gehandeld en een zo star standpunt ingenomen, dat hij de Kamer bizonder boos had ge maakt. Zijn conclusie was ont slagaanvrage. Het kabinet steun de hem niet, met als gevolg dat er geen regeringscrisis uit voort vloeide. Hij werd opgevolgd door dr. G. M. J. Veldkamp, staatssecre taris van economische zaken. Niét over rozen Maar ook h$l pad van de nieuwe bewindsman ging niet over rozen. De K.V.P. bleek niet accoord te kunnen gaan met het gewijzigde wetsontwerp algemene kinderbij slag. Tenslotte komt die kinder bijslag er toch. Toch ontsnapte Nederland ter nauwernood aan kabinetscrisis op het einde van het jaar, toen in de Tweede Kamer de minister van fi nanciën prof. dr. J. Zijlstra, „het onaanvaardbaar voor mij en het hele kabinet" liet klinken in ant woord op de vraag wat er zou ge beuren als een van zijn belasting- ontwerpen zou worden verworpen. Na een langdurige schorsing kwam de leider van de K.V.P. mededelen, dat zijn fractie in ver band met de gespannen wereldr situatie op het ogenblik geen ka binetscrisis wilde riskeren. „Wij zullen de minister steunen, maar verplichten ons tot niets in de ko mende maanden". Dat is wel een dreigende taal, die misschien zou kunnen wijzen op de kans van een kabinetscrisis in het komende jaar, of althans zeker een zware strijd tussen de minister en de Kamer over belastingzaken. Wanneer we daarbij nog rekenen de gevaren die dreigen rond de algemene Kin derbijslagwet, dan mogen we con cluderen, dat het kabinet een spannend 1962 tegemoet gaat. Wat bracht het jaar 1926 De traditie van overzichten schrtf- ven voor de Oudejaarskranten is al oud en by de jaarwisseling 1926- 1927 is het niet anders gegaan. Na tuurlijk is déze jaarwisseling maar willekeurig gekozen. Het is vyf en dertig jaar geleden, lang genoeg om „oud nieuws" op te leveren, an- dersztyds niet zolang, dat het me rendeel der lezers het zich niet meer zou kunnen herinneren. Het buitenlands overzicht begint met Japan, in welk land in de kerstnacht de mikado, keizer Jos- jihito overleed, een keizer, die toen nog zeer „heilig" was. In China was het hommeles in 1926. Sterke rode invloeden waren reeds toen merkbaar en talrijke opstanden brachten benauwde uren teweeg voor de blanken, die zich In eigen afgebakende woonconces- sies ophielden. Ook in het voormalige Ned. Oost- Indië werden rode invloeden merk baar. Een reusachtige aardbeving teisterde eind juni Sumatra's west kust. Krassin, één der toenmalige gro ten in Sowjet-Rusland, overleed, dij liet36 miljoen gulden na. In Roemenië sukkelde koning Ferdinand met zijn gezondheid. In Griekenland riep generaal Pangalos zich tot dictator uit, maar later in het jaar duikelde hij al weer. De Joegoslavische staatsman Pasjitsj overleed. Hij was werk zaam tot heil van het land. Een geesteskranke Engelse dame schoot Mussolini door de neus, maar de dictator bleef de snaren van de Italiaanse volksziel bespelen. Span je rekende af met de onruststoker Abd-el-Krim. Portugal beleefde een militaire revolutie. Een Hagenaar ontdekte een enorme bankbiljet- tenvervalstng in Hongarije. Duits land werd lid van de Volkenbond. Franse en Duitse ministers hielden geheime besprekingen, om de nog altijd slechte verhouding tussen beide landen wat op te lappen. Een enorme ontploffing en een dito or kaan betekenden rampen voor de V.S. Binnenland In Nederland kwamen overstro mingen voor. Half januari, na een periode van veel vocht, viel een felle vorst in. De nood in de over stroomde Gelderse en Overpsselse dorpen steeg. Gelden, bijeenge bracht voor de viering van het zilveren huwelijksfeest van het koninklijk paar, werden in een wa tersnoodfonds gestort. Na een cri sis formeerde minister de Geer een kabinet. Het Ned.-Belgisch Trac- taat werd aangenomen. Het kerke lijk erf werd beroerd door de kwestie-Geelkerken. Schouwen-Duiveland Zierikzee zag zich verrijkt met een Kweekschool. Hard werd ge werkt aan de elektrificatie van het eiland, maar voorlopig nog slechts met de mond. In het gebouw van school B werd de Eerste Zierikzee- sche Landbouwhuishoudschool ge opend. Bij één van twee branden te Zierikzee kwam veel vee om het leven. Het waterschap Schouwen sukkelde met de heffing op het ge bouwd. Alles bijeengenomen was 1926 ook niet zo'n paradijselijk jaar. Een troost voor hen die menen, dat het alleen in deze tijden onrustig in de wereld is. De conclusie moet ech ter wel zijn: „er is niets nieuws on der de zonl" Een belangrijk feit op onderwijsgebied in 1961 was de ingebruikneming van het nieuwe u.l.o.-scholencomplex in Malta. Een kijkje in de fraaie school. darium treft men kinderen aan uit verschillende werelddelen. Reeds eerder werd besproken hier de pit tige Pro Juventute-kalender, die beelden brengt van het koninklijk gezin. Jo Spier tekende in zijn nog al tijd onnavolgbare stijl de plaatjes bij de kalender van de Nederland se Spoorwegen, een frisse kalender waarop de trein, als ge-ijkt ver voermiddel uiteraard niet ont breekt. Voorzien van prachtige pastel schilderingen van hondenfiguren verscheen een kalender van de N.V. Levensverzekering Mij. „Vi- talis" te Nijmegen. De uitgever sprak - en met recht - van een „Vi- talis"-kunstkalender 1962. De „Pan-Am" De „Pan American" is present met een kalender, waarop - hoe kan het anders - de wereld prijkt in goed getroffen kleurenfoto's van bescheiden formaat. Op deze ka lender treft men beelden aan uit Hawaii', Caraibische zeegebied, Iran, Italië, Japan, Spanje, Enge land, Frankrijk, Hongkong, Brazi lië, Argentinië, Oostenrijk en Ame rika. Mobil-Oil bracht een zeer gevoe lige kalender uit met motieven, ontleend aan het volksleven in de verschillende landen. Op deze ka lender b.V.volksdans in Portugal, dorpsmarkt in Joego-Slavië, straat muzikanten op Sicilië enz. Een kalender zonder illustraties, maar met handig kalendarium bracht Vesta-levensverzekering uit. Het betreft hier een maandkalen- der. Ook de D.A.F.-fabrieken te Eind hoven zijn weer present met een kalender, die de voertuigen toont in verschillende Europese steden, als Brussel, Rotterdam, Parijs en op buiten- en binnenlandse wegen. De P.Z.E.M. blijft de motieven van andere jaren trouw en brengt een kunstkalender met reproduk- ties van P. J. C. Gabriël, Jacob H. Maris („Schelpenvissers"), Josef Israëls („Kinderen aan Zee") en H. W. Mesdag („Onstuimige zee"). Zeer fraai is ook een kalender van de Nederlandsche Lloyd, ver zekeringsmaatschappij. Deze ka lender brengt schepen van allerlei soort, als; een staten jacht, een drie masthoeker, veerpont, vissersbom- men, tjalken e.d. Enkelvoudige kalenders gaven uit de Leidsche onderwijsinstellin gen en het Verbond voor Veilig Verkeer. Laatstgenoemde kalender is buitengewoon geschikt voor de kinderkamer, want de jeugd wordt gewezen op de gevaren, die het verkeer met zich brengt. Een met il een verzameling kalenders, die er wezen mag en uiteraard is het allemaal nog maar een „snufje uit vele". Deze week geen sporttoto DEN HAAG, 28-12. De sporttoto van zaterdag 30 december, nummer 62, waarbij gespeeld zou worden op de wedstrijden van de Engelse league, komt te vervallen. De laat ste week van het jaar 1961 wordt dus „totoloos". Tweeling omgekomen door zuurstofgebrek DEN HAAG, 28-12. De eenjarige tweeling van het gezin W. uit de Fultonstraat is om het leven ge komen, vermoedelijk door gebrek aan zuurstof. De kinderen - twee meisjes - lagen in een uitbouw in bed en toen de moeder omstreeks half elf hen wilde overbrengen naar de box, bleken de kinderen geen tekenen van leven meer te verto nen. In de uitbouw brandde zowel een kolen- als een petroleumka chel. Naar de oorzaak van het on geluk wordt nog een onderzoek in gesteld, maar men neemt aan, dat gebrek aan zuurstof de doodsoor zaak is geweest. De premier van India, Nehroe, heeft op een persconferentie in Nieuw Delhi verklaard, dat de In dische actie tegen Goa tweemaal is uitgesteld en dat zijn regering „nagenoeg tot het einde" had ge aarzeld geweld tegen de voormali ge Portugese nederzettingen te ge bruiken. Bij Catanzaro in Italië zijn be togingen gehouden in verband met het ernstige spoorwegongeluk op 23 december, waarbij zeventig men sen om het leven kwamen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5