Postbode J. de Blonde volbracht zijn laatste ronde Elfstedentocht gaat niet door STAD EN PROVINCIE MALTA OVERDENKING en handen ruw? SNUIFJE Iedere dag 35 km door weer en wind NOORDWELLE, 29-12. Postbode Jacobus de Blonde van Noordwelle heeft vandaag, vrijdag 29 decem ber z'n laatste ronde gedaan. Dat betekent nie* a'leen op Noordwel le de verdwijning van een graag gezien P.T.T.-man maar ook Fe- rooskcke en een gedeelte van El- lemeet zul'en he*, van nu af zonder De Blonde moe'en doen. Dat De Blonde op zijn dageliikse fletsrcde over de do-pen en door de polders gedurende de bijna 45- ja-ige pe-iod-> van zijn bestel'er- schap ve«l v-ienden h«eff smaakt Is zaterdag j 1. wel duide'jjk ge bleken. Omstreeks vie- uur verza melden zlcli toen ondanks de fel'e kou. enige tientallen van de bevol king voor het poststation om de heer De Blonde te huldigen en een gesct>enk aan te bieden, bij gelegenheid van zijn 65ste verjaar dag. Het was de heer K. Zevering die namens het huldigingscomité het woord richtte tot de wel enigszins verbouwereerde heer De Blonde, die zich niet weinig onder de in druk toonde bij deze belangstel ling. De heer Z°vering stelde vast dat het de bevolking een genoegen was de inzameling tot een spon taan succes te maken, zodat een mooie televisietafel en een baro meter kon worden aangeboden. De heer Zevering hooote dat de heer De Blonde in alle rust van zijn verdere leven zal mogen genieten en herinnerde aan de vele jaren trouwe dienst, door de nu oud- post aan de gemeenschap betoond. Het Is geen wonde- dat Jacobus de Blo-de de dorpen in zjjn dienst- kring kent van haver tot gort. Reeds op 16 juni 1917 kwam hg als hulnbes'eller bij de PTT in Noord welle. De Blonde bleef geruime tijd hulpbeste'ier, en werd op 25 sep tember 1948 tot bes'elle- aange- s'e'd. Hij weet er nog van dat hij al9 hulpbestelier ook on zondag de post moest bezo-gen Zo'n zondag met vier uren dienst, waarbij in begrepen het afhalen van de post bjj de tram, uitzoeken en sorteren, leverde toen als verdienste op de kop af 96 cent op. De Blonde begon zijn loopbaan op 15-jarige leeftijd, toen hij zijn vader opvolgde als gareelmaker. Op 21-jarige leeftijd kwam De Blonde bij de PTT maar zijn oude handwerk en ook het verrichten van schoenenreparaties is hij altijd trouw gebleven. Nu, aan de eerste dagen van zijn pensioen, is De Blonde maar wat blij nog iets om handen te hebben, want dit geeft verzet en bezigheid. Intussen heeft De Blonde bijna 45 jaar lang iedere werkdag een ronde te bedienen gehad van 35 kilometer. Al die lange jaren reed de post van Noordwelle deze af stand door weer en wind op een zodanige manier dat de buitenmen sen hun klok op zijn verschijning gelijk konden zetten. De Blonde heeft nooit van een brommer wil len weten. Hij is er van overtuigd dat geen dokter een dergelijk ver voermiddel zal aanbevelen 1 Vertrouwensman De Blonde is meer geweest dan postbode zonder meer. Voor Se- rooskerke, dat na de ramp geen eigen postkantoor meer heeft, was hij in de eerste plaats een vertrou wensman. Voor het dorp bij de Schelphoek was De Blonde de man die alle mogelijke uitkeringen aan de deur uitbetaalde, zegels en pak- ketkaarten leverde en giro's en postwissels behandelde. Als Ie mand op Serooskerke of nog ver der in de polder de post nodig had. stak men eenvoudig een krantje uit de brievenbus en dan was men er van verzekerd dat De Blonde zich zou melden. Zoals gezegd is zaterdag wel gebleken dat de bevolking de ja renlange trouwe dienst van PTT- man de Blonde zeer waardeert. De verrassing die men voor de scheidende post in petto had was tot de laatste minuut voor de heer de Blonde geheim gehou den. Niettemin heeft de heer de Blonde de hem geboden huldi ging bijzonder op prijs gesteld. Nadat de heer Hendrikse en me vrouw Goense namens het comité ie geschenken hadden aangebo- ien dankte de 65-jarige post op bewogen wijze. Intussen heeft ie heer de Blonde heden s(vrij- iag)-middag officieel afscheid van de PTT genomen. Ineezondpn mededeling VBRKWIKKIN» LEEUWARDEN, 29-12. De Elf- stedentocht gaat niet door. Het be stuur van de Vereniging de Friese Elfsteden heeft besloten, de Elf stedentocht, die voor zaterdag 30 december was vastgesteld, af te gelasten. Rektifikafie In een klein deel van de oplaag dezer krant is bij het artikel: „Ne derland in 1961" een foutief plaatje terecht gekomen. Het fout afge drukte plaatje stelt opstandige boeren in Frankrijk voor. Onze ex cuses voor deze vergissing. ZIERIK7FE Vuurwerk op oudejaarsavond Men verzocht ons er op te willen wijzen bij het afsteken van vuur werk de grootst mogelijke voor zichtigheid in acht te nemen en in dit verband te letten op de kerk diensten, die uiteraard afgelopen moeten zijn, voordat men aan de voorgenomen knallerij begint. OUWERKERK Kerstviering bejaardensociëteit De bejaardensociëteit heeft een stijlvol kerstfeest gevierd. Na een welkomstwoord door mevrouw Ro- meijn en gezamenlijk gezang las ds. Assendorp het kerstevangelie. De comitéleden vormden een koor tje en brachten, begeleid door mej. S. Boogerd, verschillende kerstlie deren ten gehore. Onder leiding van mej. Slager kwam een twintig tal kleuters passende kinderversjes zingen onder de kerstboom, terwijl leerlingen van de zondagsschool WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 30-31 december: C. M. van Hoorn, telefoon 01110-2080. Nieuwjaarsdag: W. Bontkes, te lefoon 01110-2280. WEEKEINDE ARTSFNDTENST MIDDEN-SCHOTTWEN Weekeinde 30 december 1961-1 Januari 1962: W. Terpstra, Brou wershaven, telefoon 01119-280. WEEKEINDE-ARTSENDIENST DIERENARTSEN Weekeinde 30 december 1961-1 ianuari 1962: W. A. M. Kalkman, Renesse, telefoon 01116-310. een kort kerstspel opvoerden. Met grote aandacht werd geluisterd naar ds. Assendorp die een toepas selijk en boeiend verhaal vertelde. De gebruikelijke tractaties droegen het hunne bij tot een prettige sfeer. Al met al een mooie middag in het met dennengroen versierde vereni gingsgebouw. NTFFWFRKERK De collecte voor het Ned. Bij belgenootschap. die gehouden is in de interkerkelijke zangdienst op zondag 24 december, heeft f 96,10 opgebracht. NOORDWELLE Onze vroegere dorpsgenoot de heer ir. G. J. Geluk is met ingang van 1 januari 1962 benoemd tot adjunct-directeur van „De Porce- leyne Fles" te Delft. SEROOSKERKE Bejaarden vierden kerstfeest in dorpshuis Ook de bejaarden van Seroos kerke vierden kerstfeest in het stemmig versierde dorpshuis. Er was een kerstboom opgesteld en er werden kerstliederen gezongen. En kele aanwezigen droegen gedichten voor. Mevr. Koppenhol las een kerstverhaal en ds. Boer van Haamstede was mede aanwezig en snrak een toepasselijk woord voor het kerstfeest. Eerste kerstdag vierden de kin deren van de zondagsschool kerst feest met de ouders en verdere belangstellenden in het kerkge bouw, wat stemmig verlicht wap met kaarslicht. Ds. Don van Burgh onende het feest en vertelde het kerstevangelie. De le'der. de hee^ v. d. Male. deed mededeling, ook aan de ouders, dat de kineren voor de kuikenactie voor Birma f 53 hadden ODgehaald. Mevr. Berre- voets-v. d, Schans vertelde het vrije verhaal wat verduidelijkt werd met een filmstrip. Er verliet maar één kind de zondagsschool. Aan het einde dankte de leider allen die er aan meegewerkt had- don dit feest te doen slagen. PREDIKBEURTEN voor zondag 31 december 1961 Ned. Herv. Kerk Zlerikzee: Grote Kerk: 10 uur ds. Boer, 7 uur ds. Bezemer. Gasthuis- kerk: 10 en 7 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 2.30 uur ds. v. d. Ban. Serooskerke: 9.30 uur ds. van Lie- re. Burgh: 10 en 7 uur ds. Don. Haamstede: 10 uur ds. Bezemer, 7 uur ds. Boer. Renesse: 7 uur ds. van Liere. Noordwelle: 11 uur ds. van Liere. Eikerzee (Scharend(jke): 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwersha ven: 5 uur ds. Boer. Zonnemaire: 7 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 10 uur ds. Duyvendak, 7 uur vic. Kelling. Dreischor: 10 uur ds. Kei ling, 7.30 uur ds. Duyvendak. Ou- werkerk: 5.30 uur ds .Westerhof. Nieuwerkerk: 10 uur ds. v. d. Sar, 7 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 uur (H.D.), 6 uur ds. Groenewe- gen. Sirjansland: 10 uur leesdienst, 6 uur ds. Duyvendak. Bruinisse: 10 uur ds. Westerhof, 7 uur ds. v. d. Sar. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemers- ma. Haamstede: 10 en 3 uur ds. Boerma. Scharendjjke: 10 en 2.30 uur ds. M. Schenkeveld, Doorn. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zonnemaire: 10 uur dr. Becker, 2.30 uur ds. Huyser. Nieu werkerk: 10 uur ds. Huyser, 3 uur dr. Becker. Oosterland: 10.30 uur kand. Den Heeten, Rotterdam, 6.30 uur dr. Becker. Bruinisse: 9 uur kand. Den Heeten, 3 uur ds. Tie- mersma. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en. 7 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis Kerkwerve: 10 en 6 uur leesdienst Haamstede; 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. v. d. Klis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 7 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10, 3 en 7 uur lees dienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten In Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10.30 en 5 uur leesdienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heillgingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen op zondag te 7.15 uur en 10 uur. In de week te 7.15 uur en 8 uur. Haamstede: Eucharistieviering te 9 uur. voor maandag 1 januari 1962 Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 10 uurds. Bezemer. Burirh: 10.30 uur ds. Don. Haamstede: 10 uur ds. Boer. Eiker zee (Scharendtfke): 10.30 uur ds. v. d. Ban. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 uur ds. Groenewegen. Sirjansland: 10 uur leesdienst. Bruinisse: 10 uur ds. v. d. Sar. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 uur ds. Tiemersma. Haamstede: 10 uur ds. Boerma. Scharendgke: 10 uur ds. Schenke veld. Brouwershaven: 10 uur ds. Wentsel. Zonnemaire: 10 uur ds. Huyser. Nieuwerkerk: 10.30 uur dr. Becker. Oosterland: 9 uur dr. Bec ker. Bruinisse: 10 uur kand. Den Heeten, Rotterdam. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 uur ds. Keizer. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst. Oosterland; 10 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 uur leesdienst. Brui nisse: 10 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.30 uur leesdienst. Te Bruinisse werd de ere-medaille in zilver, behorend bij de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt aan mej. D. Krijger Jd., in verband met haar 45-jarig jubileum als leidster van de zondagsschool ter plaatse. Ingezonden mededeling Voor héérlijke slaatjes: LUNCHROOM Telefoon 2157 DE TERUGKEER „En de herders keerden terug God lovende en prijzende om alles wat zij gehoord en gezien hadden, gelijk het hun gezegd was". (Lukas 2 20). Aan de voorbereidingen die voor ^n feest gemaakt worden, kun je •/aak zien wat men er van ver wacht. Voor belangrijke feesten :ijn enorme voorbereidingen nodig, en worden veel mensen ingescha keld. Als een bruidegom op zijn trouwdag tot een nalf uur voor de auto hem haalt aan het werk blijft, en zijn overall op het werkstuk laat liggen, met de gedachte: „Ik ga zo weer verder". Dan verwacht hij niet veel van het feest, zijn voorbereidingen wijzen er op. Bij het naar huis gaan na een feest, valt te constateren hoe het feest geweest is, een kort gesprek met iemand die er bij was, en je hebt vaak ean indruk hoe het er was. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd voor de pastorale ver zorging van de bejaardentehuizen te Goes: ds. H. J. Kluiver, 's-Gra- venpolder, die dit werk naast zijn arbeid in eigen gemeente ter hand zal nemen. Beroepen te Wierden (O.) (toez.): TL C. Bultman, Papendrecht; te Zwartemeer (toez.): vie. R. Pomp, Hattem; door het breed moderamen van de Prov. Kerkvergadering van Zuid-Holland te Krimpen a.d. IJs- sel (noodgemeente)A. van Brum- melen, SchoonrewoercL Aangenomen naar Ried en Boer c.a. (pastoraal verband): kand. H. Lofvers, Amsterdam; naar Alphen a.d. Rijn (4e pred.pl.):' W. Verweij, Zevenhoven. Ger. Kerken Aangenomen de benoeming tot geestelijk verzorger van „Beatrix- oord": P. J. Lambooy, em. predi kant te Enschedé. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Almelo: A. W. Drech- slei\ Vlissingen en M. W. Nieuwen- huijze te Amsterdam-West. Beroepen te Papendrecht: A. C. Noort, Groningen. Ger. Gemeenten Tweetal te Ridderkerk: C. van Dam, Rotterdam-Zuid en A. Hof man, Zeist, van wie laatstgenoemde is beroepen. Ingezonden mededeling HPÜROL BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren: 21 dec.: RobertArie 2. van Johan Willem den Hond en Geertruida Josephina Maria Anker wonende te Berkel en Rodenrijs; 23 dec.; Tom, z. van Jan Barneveld en Willy Eisvelt; 28 dec.: Wilhel- mina, d. van Jan Adriaan van Be- veren en Catharina Pieternella Scheffers; 28 dec.: Jacobus, z. van Herman Berrevoets en Jozina de Jonge. Gehuwd: 15 dec.: Klaas Her man Zevering, 25 jaar, wonende te Utrecht, en Lena Wilhelmina de Rijke, 23 jaar; 22 dec.: Jacobus Dekker, 24 jaar, en Henny Andrina van Ysseldijk, 17 jaar. Overleden: 22 dec.: Leonar- dus Kenters, 92 jaar, wedn. van Catharina Krijger; 27 dec.: Gabriël van Klinken, 70 jaar, wedn. van Maria Boogerd, wonende te Drei schor. Wij hebben ook weer feest ge vierd, een jaarlijks herdenkings feest van Christus' Komst op aar de, hoe hebben wij het gevierd? Wij zijn weer terug van het feest, hoe voelt U zich? Wat doet U? De herders keerden terug God lovende en prijzende, doen wij dal ook, of zijn we maar blij dat alles achter de rug is? Met de wijze waarop velen van ons kerstfeest plegen te vieren, is het gevaar binnengeslopen dat we inderdaad zeggen: „Het was goed, maar fijn dat het voorbij is". Dan volgt meestal de reden, een maag die van streek is, oud brood dat op moet en meer van die onbelang rijke dingen. De herders waren stil op het feest In de stal, ze knielden neer en aanbaden het kindeke Jezus. Hebben wij nog zo'n moment gehad dit Jaar? Hebben we ons hierop voorbereid in de vier adventswe- ken? U zegt misschien: ,,'t Is ru voor bij, nakaarten helpt niets". Toch mogen we wellicht volgend jaai weer kerstfeest vieren en het is goed om aantekening te maken van de fouten. Het is erg jammer wan neer er op 27 december geen lied meer wordt gehoord, niet meer aan de grote gebeurtenis wordt ge dacht. Wij allen krijgen de gele genheid om éénmaal Jezus te zien en te aanbidden, wanneer. Hij we derkomt om de wereld te oordelen. Ik hoop vurig dat U en ik het bij ons leven zullen leren, Christus aanbidden als onze Verlosser en Zaligmaker, want als Hij weder komt is het te laat om dat nog te leren. Leer mij bij Uw kribbe buigen, Leer mij knielen bij Uw kruis Leer mij in Uw Naam geloven, Neem mij eens in 't Vaderhuis. Z.zea, A. v. EL DOOI Verwachting tot zaterdagavond: Toenemende dooi met nu en dan enige regen en plaatselijk mist. Ma tige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. 30 dec. Zon op 8.48, onder 16.37. Maan op 0.31, onder 12.51. 31 dec. Zon op 8.48, onder 16.38. Maan op 1.36, onder 13.12. 1 jan. Zon op 8.48, onder 16.39. Maan op 2.43, onder 13.36. 2 jan. Zon op 8.48, onder 16.40. Maan op 3.52, ender 14.02. Laatste kwartier: 30 dec. te 4.57. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 30 dec. 8.19 v.m. 21.10 n.m. 31 dec. 9.12 v.m. 22.14 n.m. 1 jan, 10.30 v.m. 23.26 n.m. 2 jan. 11.40 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 30 dec, 8.09 v.m. 20.37 n.m. 31 dec. 9.03 v.m. 21.40 n.m. 1 jan. 10.16 v.m. 22.55 n.m. 2 jan. 11.25 v.m. n.m. Doodtij: 1 januari. Scheepvaartberichten Esso Nederland (t.), 27-12 ten anker Weser. Kenia (t.), 26-12 van Buenos Aires naar Curagao. Lemsterkerk, 27-12 rede Damman. Weltevreden, 28-12 te Alexandrië. Ingezonden mededeling Voor LOEMPIA's: LUNCHROOM „MALTA" Telefoon 21 57 Wat zou men eigenlek moe ten op de oudejaarsavond? Eigen lijk zou men met een klein snot lampje op de St. Lievensmonster- toren - of een andere toren - moe ten klimmen, gewapend met een oud boek. Een Reigersberg of zo, of „Zeeland door de eeuwen heen" en b(j het licht van het lampje, geze ten in een luwe hoek van de toren trans, in dat boek lezen tot het twaalf uur slaat en het allemaal voorbij is. Misschien kreeg men dan hechter voeling met het verleden en een dieper besef van de vergan kelijkheid der dingen, want ge woonlijk valt het niet zo licht aan het geladen moment van 12 den kend inhoud te geven. Ja, men zou het eigenlijk moeten doen, maar er 'comt wel weer niets van, zo goed ïls er van veel in het afgelopen jaar niets is gekomen. Met de wil en zelfs met de verlangens van een mens staat het er maar betrekke lijk voor. Er zal wel weer niets van komen. Het is op de oudejaars- ivond altijd al een heel karwei een heel jaar te omvatten. De jaarover zichten baren doorgaans vaak een „gunst wat dat ook van 't jaar?" en wat zullen we dan aan decennia toekomen om van eeuwen helemaal maar te zwijgen. Het „eigenlijk moeten" en het toch niet doen, is de stereotype menshouding en het volgend jaar zal het vast niet klaterend anders zijn. Intussen Is er wel iets gebeurd in het barre bommenjaar. De klok van twaglf slaat een roerig jaar weg en wie handschuddend en zoe nend het nieuwe jaar ingaan, mo gen wel wat wierook der dankbaar heid stoken, want nietwaar, 't had ook anders kunnen zijn. Bovendien zijn er hoopjes mensen vanavond, die het niet al te vrolijk hebben. Verdriet spitst zich altijd toe op eclatante momenten, maar het moeilijke is dat men ze er niet voor kan afschaffen. Het jaar is om. Boven de dorre ciiferrütjes van december stond ditmaal op onze kalender een „noordelijk" plaatjeeen verlicht kerkje als een tempeltje, tweehoge sneeuwtorsende dennen, een don kere avondlucht als achtergrond en twee zwijgzame mannen, die per slede bij de kerk aankomen. Samen geen kunstwerk, natuurlijk, maar wel een verdraaid mooi plaatje van een bestaande tointeravondidvlle. Op Schouwen merkt men dat mo gelijk zo niet, maar het Is er dus. Misschien wel een tip voor de oudejaarsavond, men merkt het zo niet, maar het is er; die toonder- lijke cocktail van het leven, voor de een louter samengesteld uit spi rituele dranken, die hem of haar zeggen laat: „het smaakt best". Maar bij een ander zit er een ste vige druppel alsem door. De een kan van de ander niet zeggen: „het is er niet'. Louter oudejaarsavondpraat? Mo gelijk wel bruikbaar in het nieu we jaar ook, want buurman-naaste is verdraaid belangrijk en een snuifje moet er echt wel zijn. Een snuifje begrip voor elkaar dan! K1LANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2