DE ZIERIKZEESCHE COURANT DJAKARTA LAAT EVENTUELE AANVAL AFHANGEN VAN NEDERLANDS ANTWOORD Texaco ontwierp nieuwe automotor Kennedy lanceert milj oenenplan voor Verenigde Naties ZATERDAG 30 DECEMBER 1061 118e jaargang N^. L9100 ZIER1KZEESCHEWNIEUWSB0M ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES» Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 d. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) fV per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: öurgc&i. Jannewekken 11, Zlerikzeo, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nfc. 137677 -• Uitgave: N.V. Drukkerij vTh. Lakenman 61} Öchtman/. »c Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 0f!10-2M8-. Voorstellen aan Den Haag Regeriug onthoudt zich (nog) van commentaar Molentocht door Zuid-Holland LONDEN. 28-12. Dc Indonesische zaakgelastigde In Londen, dr. Ismail, heeft donderdag een persconferentie gegeven. Volgens „Agence France Pres se" werd op deze persconferentie duidelijk dat „het wel slagen of mislukken van de voorstellen voor een oplossing van het geschil over West-Irian, die In de afgelopen 48 uur naar Den Haag z(Jn gezonden, zou beslissen of Indonesië zijn besluit zou uitvoeren om militaire maatregelen te gebruiken om het betwiste gebied te bezetten". De heer Ismail bevestigde, dat voorstellen die door de Amerikaan se ambassadeur in Djakarta met president Soekarno waren bespro ken, met Britse steun aan de Ne derlandse regering waren gezon den. Hij maakte echter duidelijk, dat Indonesië zich niet verplichtte een conferentie bij te wonen tenzij er een duidelijke aanwijzing be staat omtrent de basis waarop de Nederlanders bereid waren de kwestie te bespreken. Met andere woorden, erkenning van de Indo nesische soevereiniteit moet wor den aanvaard. Uitvoering moblllsatieplanncn Intussen, aldus de zaakgelastig de, zal Indonesië voortgaan met de mobilisatieplannen, die president Soekarno heeft aangekondigd voor het geval gebruik van geweld nood zakelijk is. Hij zei voorts dat de plannen voor het bezoek van president Soe karno aan Londen In mei waren uitgewerkt. „Zoals de zaken op dit ogenblik staan, zouden deze niet gewijzigd worden, hoe ook de si tuatie in het vraagstuk-West-Irian zou zijn". Nederlandse reactie Een woordvoerder van het mini sterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft in antwoord op de vraag of Indonesische voorstellen ter kennis van de Nederlandse re gering zijn gebracht verwezen naar het regeringscommuniqué van za terdag j.l., waarin werd gezegd dat op korte termijn een aantal ver- „Opzienbarende doorbraak" NEW YORK, 29-12. In het blad „Sciene And Mechanics" is een ar tikel (met copyright) opgenomen, waarin wordt medegedeeld dat de Texaco Incorporated een nieuwe motor voor personenwagens, die kan draaien op elke soort brand stof - van dieselolie tot petroleum - heeft ontworpen en beproefd. De motor wordt een „opzienbarende doorbraak" genoemd. De Ford Motor Company heeft er volgens het blad in toegestemd de voortgaande ontwikkeling op zich te nemen. De nieuwe motor, die bekend zal staan als de T.C.P. (Texaco Com bustion Proces Engine Texaco verbrandingsprocesmotor), bezit de zelfde kracht en hetzelfde versnel- llngsvermogen als de beste be staande motoren voor personenwa gens. Tien Jaar werken Aan de ontwikkeling heeft, de Texaco gedurende de afgelopen tien jaar gewerkt. De motor levert zijn prestatie doordat de verbran ding op een geheel nieuwe wijze tot stand komt. Niet zoals in ge wone motoren behoeft de brand stof buiten de cylinder te worden verstoven, maar de brandstof in de cylinder wordt gesproeid, aan het draaien en daarna tot ontbranding gebracht op het punt van de groot ste concentratie, waardoor de ver branding gelijkmatig en soepel ver loopt. Het blad schrijft dat alle grote autofabrikanten ernstig in overwe ging hebben de T.C.P.-motor toe te passen en dat Ford wat 'n func tionaris noemde een tNascheWen ontwikkelingsovereenkomst" met Texaco is aangegaan. Radio-reportages over Elfstedentocht HILVERSUM, 28-12. De radio- omroepverenigingen van de K.R.O. V.A.R.A. en Wereldomroep zullen zaterdag 30 december aanstaande samenwerken bij de uitzendingen over de Elfstedentocht Ook dit maal is een groot aantal posten uitgezet - waarbij vijf lijn- en re portagewagens van de N.R.U. zijn ingeschakeld - die een snelle be richtgeving verzekeren. a Koning Boudewijn en koningin Fabiola zijn naar Spanje vertrok ken, waar zij een korte vakantie zullen doorbrengen. De reis wordt gemaakt in een vliegtuig van de Belgische luchtmacht. Het ls niet bekend hoe lang het verblijf in Spanje zal duren. SCHAATSPRET IN DUIVEL AND jt HL 'trouwelüke besprekingen in Inter nationaal verband nodig zijn. Volgens het communiqué maakt de aard van deze besprekingen het niet mogelUk hierop nader in te gaan. De regering beoogt, zo spoe dig als z\i dit verantwoord aeht, nadere mededelingen te doen, aldus het regeringscommuniqué van za terdag. Op vele plaatsen van Schouwen-Dulveland ls (en wordt) intens genoten van de schaatssport. Een kijkje op de baan van Bruinisse. Brutale roofoverval in Parijs PARIJS, 27-12. Een juweliers- zaak in de Parijse Faubourg Saint- Honore is het doelwit geweest van een roofoverval door twee gewa pende mannen die zich voor een waarde van naar schatting een miljoen nieuwe frank aan juwelen hebben weten meester te maken. De overvallers waren per scooter gekomen en dankzij de grote ma noeuvreerbaarheid van dit ver voermiddel konden zij alle versper ringen die hun na de overval in de weg werden gelegd ontwijken en ontkomen. De „operatie" duurde slechts enkele minuten. Een van de „niet gemaskerde" mannen graaide de kostbaarheden uit een vitrine in de zaak bijeen terwijl zijn helper met een revolver de drie personen die zich in de winkel bevonden - eigenaar, be diende en reiziger - in bedwang hield. AMERIKAANSE ROOKRECORDS WASHINGTON, 2<f-U. De Amerikanen roken thans meer en grotere sigaren dan op enig tijdstip sedert 1923 en hebben het vijfde ach tereenvolgende jaar een re cordaantal sigaretten ge rookt, zo heeft het Ameri kaanse ministerie van land bouw bekend gemaakt. Dit jaar zijn 7,15 miljard siga ren gerookt, 100 miljoen meer dan vorig jaar. Hoe wel de sigaren van acht dollarcent nog steeds een aandeel van 59 procent in de totale omzet hadden wordt het aandeel van de duurdere soorten steeds groter. Volgend jaar zullen naar verwacht wordt nog meer sigaren worden ge rookt. Ook produktie en verbruik van sigaretten zullen waarschijnlijk toe nemen. Dit jaar bedroeg de produktie 528 miljard stuks waarvan de Amerikanen er zelf 503 miljard rookten. Van dit aantal was 51 pro cent voorzien van een filter Een beeld van de Molentocht, welke donderdag door het merendistrict van Zuid-Holland ls gehouden: een groep deelnemers passeert een molen I in de buurt van Lelden. Sla ongekend hoog in prijs DEN HAAG, 28-12. Door het kou de weer is de aanvoer van groente op de binnen- en buitenlandse markten wat afgeremd en tegen de komende jaarwisseling blijkt er vooral vraag te bestaan naar sla. De Nederlandse groentekwekers kunnen op zeer bevredigende wijze voldoen aan de vraag naar dit pro- dukt dat tot voor enkele jaren al leen werd geteeld in het voorjaar en de zomer maar sedert enkele jaren in grote hoeveelheden wordt aangevoerd in de herfst- en win termaanden. Door het koude weer is de aanvoer wel wat teruggelo pen maar toch was er in het mid den van deze week plaatselijk nog een aanbod van 100.000 tot 200.000 kroppen sla per veiling. Met name de exporteurs op west Duitsland en Engeland toonden een zeer grote Interesse voor dit produkt en de prijs kon belangrijk oplopen. De beste partijen deden tussen 50 en 60 cent per krop, een ongekend hoge prijs. Veerdienst alleen bij daglicht ROTTERDAM, 28-12. De directie van de R. T. M. beeft bekend ge maakt dat wegens de ijsgang de gasbooien op de wateren welke be varen worden door de veerboot Hellevoetsluis-MIddelharnis Haven v.v. zijn weggenomen. Hierdoor kan de dienst alleen bij daglicht wor den uitgevoerd. WASHINGTON, 28-12. De Ame rikaanse onderminister van Buiten landse Zaken, Cleveland, heeft op een persconferentie meegedeeld dat president Kennedy van plan is in z\jn volgende boodschap over de begroting het Amerikaanse Con gres te verzoeken om machtiging voor de aankoop van obligaties van de V.N. ten bedrage van honderd miljoen dollar. De V.N. zullen op grond van een besluit van de Algemene Vergade ring van vorige week een obliga tielening uitgeven van tweehonderd miljoen dollar. Het geld is bestemd voor de financiering van de acties voor de Volkerenorganisatie „voor de vrede en de veiligheid" in Kon go en het Midden-Oosten. Cleveland heeft eraan toege- Generaal Leger des Heils voor de Wereldomroep HILVERSUM, 28-12. Dc Interna- tionale leider van het vijf miljoen leden tellende Leger des Heils, ge neraal Wilfred Kitching, zal zich met ingang van donderdag 4 Janu ari 1962, eens per week via de mi crofoon van de Wereldomroep met een korte boodschap tot de wereld richten. Het initiatief daartoe is uitgegaan van de heer H. van Gel der, medewerker van de Engelse afdeling van Radio Nederland. De heer van Gelder is Engelsman van geboorte, maar woont reeds dertig jaar in ons land. Hengstenkeuring in Goes DEN HAAG, 28-12. De konlnklij- ke vereniging „Het Nederlandsche. Trekpaard" houdt Ingevolge de be palingen der paarden wet 1939 in de maand januari de jaarlijkse ver plichte hengstenkeuringen. Gedu rende negen dagen - verdeeld over drie weken - zal een commissie van deskundigen, ca. tweehonderd hengsten uit alle provincies beoor delen. Het aantal voor het eerst ter ver plichte keuring verschijnende drie jarige hengsten bedraagt 68. De keuringen beginnen op 9 januari en wel te Ra al te en te Emmeloord. Daarna zijn er keuringen te Goes op 24 januari. b In Algerië zijn woensdag bij 46 aanslagen van Algerijnse verzets strijders en aanhangers van de uiterst rechtse „organisatie van het geheime leger'' zeventien mensen om het leven gekomen en 41 ge wond. In Oran werden drie ver zetsstrijders door de politie gedood. voegd dat het besluit van de pre sident in overeenstemming is met de régeling dat de V.S. 47 tot 48 procent van de kosten van de vei ligheidsoperaties van de Verenigde Naties op zich nemen. Van de tropen naar de vrieskou ROTTERDAM, 23-12. Kers vers uit het warme Afrika is in het winterse Neder land een jong olifantje ge arriveerd. De reis van het vliegveld NairoW via Lon den naar Amsterdam, In uiteraard goed verwarmde toestellen, was nog te doen. Maar de tocht van Amster dam naar diergaarde Blij- dorp In Rotterdam (de uit eindelijke bestemming) le verde meer moeilijkheden op. Bi bi, anderhalve meter hoog en ongeveer ander half jaar oud, werd in een gesloten kist in een geslo ten auto, verwarmd door elektrische kacheltjes, ge zet. Bovendien stopte de chauffeur by elk benzine station dat hij passeerde om de laadruimte nog eens te verwarmen. Geen wonder dat het olifantje uit Tan ganyika goed is aangeko men. Bibi is in het wild ge vangen en door diergaarde Blijdorp aangekocht. Voor lopig wordt ze nog gevoed met havermoutpap en melk. Mond- en klauwzeer- ramp nog niet afgewend DEN HAAG, 28-12. Dc Neder- landse veestapel, in het bijzonder de varkens, worden nog steeds be dreigd door een mond- en klauw zeer epidemie, zo heeft de direc teur van de veeartsenij kundige dienst het A.N.P. meegedeeld. Het op 11 december door de minister van landbouw en veeteelt ingestel de vervoersverbod (voorlopig be doeld tot 8 januari 1962) heeft niet het verwachte resultaat opgele verd. De snel om zich heen grij pende ziekte heeft reeds 6063 var kens, 504 runderen, 178 schapen en 4 geiten gekost. De ziekte heerst nu op 140 bedrijven en dit aantal neemt dagelijks met ongeveer tien toe. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Het leven bestaat uit twee delen: het verleden een droom, de toekomst een wens. Betaling abonnementsgeld De abonné's buiten Schou wen-Dulveland die zich 25 cent incassokosten willen besparen, kunnen het abon nementsgeld voor het eerste kwartaal 1962 storten vóór 0 januari a.s. op onze post rekening 13767 7. Na die datum wordt per po si kwitantie over het ver schuldigde bedrag beschikt. De administratie. FLITSEN UIT HET BUITENLAND ELISABETHSTAD. Donderdag zijn twee Katangaanse soldaten ge dood tijdens een schermutseling tussen een Zweedse patrouille van vijf man en een groep Katanganen in het oostelijk stadsdeel van Eli- sabethstad. WASHINGTON. De Washington Post heeft geschreven dat de kern explosie, die op 10 december dooi de Verenigde Staten in een zout mijn in Mexico is tot stand ge bracht, door een „nieuwe experi mentele kernmachine die nog nooit eerder gebruikt is" werd veroor zaakt. RODEZ. Vijfduizend vrouwen hebben te Rodez in zuid-Frank rijk een betoging gehouden ter on dersteuning van hun echtgenoten, broers en zonen, die om hun eisen kracht bij te zetten, reeds tien da gen in een kolenmijn verblijven. Winkeliers hebben hun winkels donderdag een uur gesloten uit sympathie met de betogende vrou wen. NEW YORK. De per 1 januari aangekondigde staking van het autobus- en metropersoneel ln New York gaat niet door. Er is een nieuwe arbeidsovereenkomst geslo ten. De hiermede gepaard gaande loonsverhogingen zullen do stad New York 36 miljoen dollar per jaar gaan ko6ten. DJAKARTA. Een woordvoerder van de Indonesische marine heeft medegedeeld, dat Indonesië van Zuid-Slavië en Polen kruisers, tor pedoboot jagers en onderzeeboten koopt, die zullen meehelpen aan de zo spoedig mogelijke bevrijding van westelijk Nieuw-Guinea.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1