DE VERDWENEN KASSIER ONZE PUZZELRUBRIEK De burgerluchtvaart in 1961 Verkoeling tussen Sowjet-Unie en Oost-Duitsland NEEM DE TIJD OM GOEDKOOPTE TELEFONEREN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE zaterdag 30 december i96i No. 19100 Wat te wensen, lieve mensen, l zo vol en druk? Lexi, onze trouwe Lexi, ivenst U - zo maar - wat simpel geluk, from America's Best Tobaccos WERELDMERK TONEEL EN FILM Deze week ln Concertzaal: „Wilde harenmet Elvis Presley „The Big Show", een kleurrijk clrcusverhaal Als laatste rolprent van dit jaar brengt de Zierikzeese Concertzaal zaterdagavond „Wilde Haren", een film met als middelpunt het idool Elvis Presley. De fum is gebaseerd op een nogal verward verhaal over de jeugd van Glenn Tyler, die in moeilijkheden komt met de justitie. Voordat Glenn rijp is om naar de universiteit te gaan om te gaan bouwen aan zijn carrière, krijgt hij volop gelegenheid zijn hart in songs leeg te storten. Daar is in de film dan ook alle aanleiding voor want Glenn heeft het niet gemakkelijk. Vooral niet als hij verliefd wordt op de vrouwelijke psychiater die door de rechter is aangesteld om hem onder haar hoede te nemen. Op de middag van nieuwjaarsdag en dindsdagavond 2 januari gaat in de Concertzaal „The Big Show" met Esther Williams en Cliff Ro bertson in de hoofdrollen. Het is het verhaal van een kleurrijke cir cusfamilie die het circus tot bloei brengen en daarna weer aan de rand van de afgrond. De kwade genius van het circus is Klaus, een van de vier zoons van eigenaar Bruno. Om bij zijn vader in het gevlei te komen trouwt Klaus met Teres» om een fusie met een ver maarde menagerie te bewerkstelli gen. Klaus voelt echter geheel niets voor Teresa en zijn houding is er de oorzaak van dat haar optreden met de poolberen haar noodlottig wordt. Klaus is ook de oorzaak van de dood van z'n vader. Het oude circus komt weer tot bloei als Klaus zelf het slachtoffer wordt van de ijsberen van Teresa. Deze film geeft boeiende opna men van achter de schermen van het circus, met al de spanning en liefde van de wonderlijke circus- wereld. Te Haamstede gaat deze week de reeds eerder besproken film „Her cules en de koningin van Lydië". Ingezonden mededeling NUNSPEET. Leerlingen van alle lagere scholen uit Nunspeet, El- speet en Vierhouten hebben 900 militairen, die tijdens de Kerstda gen in de legerplaats Nunspee! moesten verblijven, een verrassing bezorgd. Zij boden hen tijdens het kerstdiner 100 taarten aan. De kerstpuzzel - als voorlaatste van het jaar - heeft weer veel aan dacht getrokken en vormde kenne lijk voor velen een hulpmiddeltje voor het besteden van de vrije uren. Grote moeilijkheden kwamen er niet in voor, zodat de oplossin gen doorgaans juist waren. De eerste prijs is bestemd voor: de heer A. B. Visser Groeneweegje 3 Zierikzee. De tweede prijs gaat naar: de heer W. Schikker Goudzwaardstraat 3 Bruinisse. De oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. ala, 4. salie, 8. egaal, 11. kerstman, 12. en, 13. olm, 14. kastanje, 18. li, 19. ar, 20. tas, 21. aken, 22. eerst, 24. radio, 26. ate, 27. dam, 28. mt, 30. knar, 31. leek, 33. oe, 34. enge, 35. grot, 37. er, 38. esse, 39. mals, 40. nts, 41. bb, 42. lo, 43. io, 44. km, 46. el, 47. iep, 49. vat, 51. engeland, 55. armen, 57. oom, 58. loods, 60. otto, 62. roi, 63. een, 64. ut, 65. noen, 66. etsen, 68. arnold, 71. ne, 72. mien, 74. knoeien 76. plek, 77. stoer, 78. geel. Verticaal: 1. akolei, 2. lelie, 3. arm, 4. starter, 5. am, 6. la, 7. inkt, 8. ent, 9. aankomen, 10. loens, 12. essaai, 15. aard, 16. aai, 17. je, 19. astarte, 23. ran, 25. dm, 29. tegel, 30. kerstboom, 31. leem, 32. kerst feest, 33. ogenblikje, 36. oss, 45. klem, 46. egoisme, 47. ido, 48. pas moor, 49. veto, 50. antenne, 52. noot, 53. ale, 54. nona, 56. mondig, 59. dunne, 61. one, 62. reep, 63. ene, 67. eik, 69. rko, 70. Ie, 73. ns, 75. ee. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. tweetal, 4. schort je, 6. soort vis, 8. pers. voornaam woord, 10. wintervoertuig, 11. deel van het hoofd, 12. kledingstuk, 13. Engels edelman, 15. kippengeluid, 17. groet, 19. heilige, 21. bloem, 23. meisjesnaam, 24. in het geheel niet, 26. verwonding, 28. nauw, 29. voor (Lat.), 31. meisjesnaam, 32. opper- vlaktemaat, 33. elasticiteit, 35. hoofddeksel, 37. meisjesnaam, 38. wandversiering, 40. gebrek, 41. deel van het huis, 43. zangstuk, 45. schaakterm, 47. soort sluiting, 49. eerste vrouw, 50. kloofhamer, 51. oppervlaktemaat, 53. groet, 54. rijg- snoer, 56. erge, 58. herkauwer, 59. Nederlands vliegveld, 61. vrucht, 63. bez. voornaamw., 65. sprookjes figuur, 66. soort verlichting, 68. deel van het hoofd, 69. smalle weg, 70. vogelprodukt, 72. lidwoord, 73 hoge berg, 74. spoedig, 75. slot. Verticaal: 1. familielid, 2. genees heer, 3. iemand die rookt, 4. tijd perk, 5. strijdperk, 6. zware bijl, 7. makkelijk buigbaar, 8. titel, 9. groep leerlingen, 14. godin, 16. jon gensnaam, 18. beschaafde vrouw. 20. incasseren, 21. zoogdier, 22. eigenaardige, 25. gesloten, 27. be taling, 28. Nederlands wijsgeer, 30. bedorven, 33. wiel, 34. etenbereider. 30. soort struisvogel, 38. gelofte, 39. vruchtennat, 42. bloeiwijze, 44. elk, 46. oude (Duits), 48. familielid, 50. lichaamsdeel, 5l. onbep. hoofd telwoord, 52. plaats in Gelderland, 53. strijdperk, 54. windrichting, 55. kleine plaats bij Zutphen, 56. smal le reep, 57. bekende filmmaat schappij, 60. Europeaan, 62. was water, 64. graafgereedschap, 67. water in Friesland, 71. het zelfde (afk.). Koninklijke familie in Oostenrijk BREGENZ, 28-12. - Gisteravond (woensdag) i9 de Nederlandse ko ninklijke familie voor een enkele weken durende wintersport-vakan tie in Lem Am Arlberg aangeko men. Na per vliegtuig naar Zürich te zijn gevlogen is het koninklijk gezin per auto vertrokken naar Voralberg, waarbij zij werden ge ëscorteerd door de Zwitserse poli tie. Burgerweeshuis wordt Amsterdam's historisch museum AMSTERDAM, 28-12. Binnenkort zal de gemeenteraad van Amster dam een voorstel bereiken om het Burgerweeshuis in de Kalverstraat aan te kopen. B. en w. hebben de raad thans voorgesteld principieel te beslissen dit complex te bestem men tot Amsterdams historisch museum en het daartoe in te rich ten. De kosten voor het daarvoor bruikbaar maken worden geraamd op f 1.500.000,Een deel der res tauratiewerkzaamheden komt voor een rijkssubsidie van veertig pro cent in aanmerking. De inrichtings kosten zullen, globaal geraamd, f 1.800.000,bedragen. In het nieuwe museum zullen o.m. ondergebracht kunnen worden de verzameling die in het Waag gebouw te klein is gehuisvest en de verworven belangrijke stukken uit de collectie-Dreesman. MONTREAL, 29-12. De „Inter national Civil Aviation Organiza tion" (I.C.A.O.) heeft vandaag de voorlopige cijfers van de burger luchtvaart over 1961 gepubliceerd, waaruit blijkt dat de luchtvaart nog steeds groeit, maar dat het tempo van die groei verminderde. In de door de I.C.A.O. verzamel de cijfers over de luchtvaartmaat schappijen die werkzaam zijn in de negentig landen die bij haar zijn aangesloten (de Sowjet-Unie en de volksrepubliek China zijn geen lid van de I.C.A.O.), komt onder meer tot uiting dat het aantal gevlogen kilometers daalde ten opzichte van I960 en in 1961 evenveel bedroeg als in 1958 nl. 3.080 miljoen. Het aantal uren dat de vliegtuigen in de lucht waren verminderde even eens en wel van 8.6 miljoen in 1960 tot 8.2 miljoen. Het aantal ver voerde passagiers bereikte een nog niet eerder bereikte hoogte: 112 miljoen, tegen 106 miljoen in 1960. Het aantal passagierskilometers steeg van 109.000 miljoen tot 116.000 miljoen; tonkilometers vracht van 2.180 miljoen tot 2.450 miljoen en tonkilometers post van 610 miljoen tot 750 miljoen. Elfstedentocht op televisie HILVERSUM, 28-12. - Voor de duizenden, die zaterdagmorgen aan de Elfstedentocht zullen beginnen betekent dit een van de hoogtepun ten van een koude winter in Ne derland. Dit jaar zullen echter nog eens tienduizenden, die niet meer over zulke rappe benen beschik ken, de elfde Elfstedentocht kun nen meebeleven. De Nederlandse Televisie Stich ting zal zaterdag vanaf des mor gens elf uur een grootscheepse re portage verzorgen. Twee reporta ge-wagens zullen - ijs en weder dienende - worden ingeschakeld en drie ploegen met commentatoren, Arie Kleywegt, Herman Kuiphof, Ko Hagendoorn, Barend Barend- se en Wim Korland, regisseurs Ad van der Heuvel, Jean Smits, Jan Leyendekkers en Piet Kaart het geheel onder leiding van Siebe van der Zee brengen de Elfstedentocht op het beeldscherm. PARIJS, 28-12. In de Europese editie van de „New York Times" worden officiële Britse kringen aangehaald volgens welke Chroesj- tsjefs „vertragingstactiek wat be treft de ondertekening van een vredesverdrag met oost-Duitsland niet in de eerste plaats een'kwestie is van politieke strategie tegenover de westelijke mogendheden". De oorzaak ervan zou gezocht moeten worden in ontevredenheid aan Russische zijde over enige aspec ten van de ontwikkeling van de Oostduitse communistische partij die in strijd geacht zouden worden met de door Moskou gepredikte communistische doctrine. De Sow jet-Unie zou over het algemeen niet tevreden zijn over de Oost duitse regering, met name wat be treft de betrekkelijk langzame vooruitgang van de Oostduitse eco nomie. Paardemelk - geneesmiddel Dat melk gezond is weten w{j allen, maar dat paardemelk ook voor de mens goed kan zijn, och, waarom eigenlijk nietEen halve eeuw geleden trokken ondernemen de lieden met een ezelin langs de herenhuizen van Amsterdam en verkochten ezelinnemelk. Zo, vers van de ezelin want ze werd - dui delijk voor iedereen zichtbaar voor de stoep van het herenhuis gemolken. Men wist dan in elk ge val dat men volle melk kreeg en vermoedelijk zonder t.b.c.-bacte- ri'ên. En voor de dames hielp het tegen zomersproeten! (blanke huid, lelieblank was toen de mode). Te vroeg geboren babies kunnen volgens de laatste onderzoekingen uitstekend worden gevoed met merriemelk. In sommige streken van de Sow jet-Unie houdt men grote kudden merries welke worden gemolken. De melk wordt gebruikt om er zg. kumyss van te bereiden wat een werkzaam geneesmiddel moet zijn tegen tuberculose en maag ziekten aldus de „Trogge". Ingezonden mededeling Met ingang van I januari is automatisch interlokaal telefoneren 1/3 goedkoper, op werkdagen van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens en tijdens het weekeinde van vrijdagavond 7 uur DTT tot maandagmorgen 8 uur. lil Ingezonden mededeling KERKNIEUWS Zendingswerk Geref. Gemeenten DEN HAAG, 28-12. De Gerefor meerde Gemeenten in ons land zul len ook het zendingswerk ter hand gaan nemen. Hiertoe is kandidaat J. Kuyt (afkomstig uit Katwijk aan Zee) te Rotterdam beroepen als missionair predikant voor werk zaamheden op Nederlands Nieuw- Guinea. Het ligt in het voornemen van de heer Kuyt, die aan de gemeente van Rotterdam-centrum zal wor den verbonden en die zowel in Oegstgeest en in Engeland een zen- dings-opleiding heeft gevolgd, om streeks februari naar zijn arbeids veld te vertrekken. Ds. Kuyt zal voorlopig te Sorong werkzaam zijn. De koude heeft in de afgelopen acht dagen in de noord-Indische staat Bihar het leven van 27 per-' sonen gevergd. Onder hen bevin den zich twee gevangenen van een gevangenis in de hoofdstad Patna. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HILVERSUM. Radio Nederland Wereldomroep zal op zondag 31 de cember een speciale oude jaars kerkdienst in de Pelikaankerk te Leeuwarden uitzenden. De liturgie en de prediking vallen in een Ne derlands en een Fries gedeelte uit een. LEEUWARDEN. Tengevolge van de zware ijsgang op de Wadden zee is met ingang van donderdag de bootdienst naar Ameland ge staakt. Donderdagmiddag is de veerboot „Johan Willem Friso" weliswaar nog van Holwerd naar Nes gevaren, maar tijdens deze reis ondervond men grote moeilijkhe den. LAREN (N.H.). De 57-jarige me vrouw C. E. de Calavon-Finger uit Amsterdam is bij het oversteken van de rijksweg nabij Eemnes door een auto gegrepen en op slag ge dood. 's-HERTOGENBOSCH. In de ka thedrale basiliek van St. Jan in 's-Hertogenbosch heeft tijdens een bijna drie uur durende plechtigheid de wijding tot bisschop plaats ge had van mgr. drs. J. W. M. Bluys- sen, hulpbisschop in het bisdom 's-Hertogenbosch. DEN HAAG. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft medege deeld, dat de Indonesische regering het Indonesische Rode Kruis ge machtigd heeft, de belangen van Nederlanders in Indonesië te ver zorgen. HOLLANDIA. Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van voorlichting heeft een gemelde verklaring van de woordvoerder van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken van de hand gewezen volgens welke er aanwijzingen zouden zijn dat Indo nesië met Nederland besprekingen zou willen voeren over het geschil. Feuilleton Hij stak een nieuwe sigaret op en tuurde onafgebroken naar de Rijksweg, toen zag hij haar passe ren, in een modieus mantelpakje, een schoudertas om. Hij wachtte nog één minuut, toen startte hij en reed haar achterna. Ze was al een dertigtal meters voorbij de dwarsweg en liep langs de kant. Toen ze de auto hoorde aankomen, bleef ze staan en keek naar de wagen. Maar voor ze goed en wel besefte, wie er achter het stuur zat, was Gert al naast haar gestopt en stak een pakje Camel door het raam. „U hebt uw weddenschap ge wonnen, zuster. Mag ik u dit over handigen?" 14. Er was even een ogenblik schrik in haar ogen. Maar daarna flitsten er een paar vonkjes in. Ze pakte automatisch de sigaretten aan en antwoordde: „De vesting schijnt toch niet zo gemakkelijk inneem- baar te zijn als u vermoedde, ver onderstel ik?" Hij knikte. „Ik maakte één fout in mijn .berekening. Maar die heb ik nu goed gemaakt, want ik heb u toch te pakken gekregen. Apro pos, kan ik u soms een lift geven naar de stad?" Ze kreeg een kleur. „Wat moet ik in de stad doen? Ik loop zo maar een eindje te wandelen". Hij opende het portier, stapte uit, sloot de deur af en ging by haar door Frank van Falckenoort staan. „Wel, dan wandelen we sa men wat. Dat is goed voor het li chaam. Maar dat weet u, als zus ter natuurlijk veel beter dan ik". Hij deed een paar passen, maar het meisje bleef staan en keek hem nij dig aan. Gert keerde zich om. „Gaat u niet mee?" „Wilt u me alstublieft met rust laten?" „Maar beste zustei', wat is er op tegen, dat wij samen een wande lingetje en een praatje maken? Het is zulk mooi weer vandaag. Mis schien heb ik wel wat belangrijks te vertellen. Of mogelijk u aan mij" Ze draaide zich om en liep de weg terug naar het dorp. Met een paar sprongen was Gert bij haar en greep haar arm. „Zuster van der Haas", zei hij zacht, maar op besliste toon, „ik ben een half uur geleden genadig gêweest voor u, omdat ik uw reputatie niet wilde schaden. Maar als u niet naar mij luistert, dan laat ik u arresteren op hetzelfde ogenblik, dat u het ziekenhuis betreedt. Wat wilt u?" Ze keek hem spotlachend aan. „Nu moet ik zeker bang worden voor ome agent, hé? Vlieg op man. Ik kan u niet luchten of zien". Met een liep ze weer verder. „Oké, zuster, ik heb u gewaar schuwd. De gevolgen zijn nu voor uw eigen rekening. Mij dunkt, dat ik geduld genoeg gehad heb. Ik ga nu uw arrestatiebevel in orde ma ken". Ze draalde even, maar liep toen ineens vlug verder. Gert haalde zijn schouders op en liep naar de auto, die hij weer opende. Even la ter draaide hij om en reed de weg terug naar het dorp. Bij het meisje gekomen, remde hij af en opende het portier. „Uw laatste kans, zus ter. Als u nog een greintje ver stand hebtgebruik dat dan". Ze zuchtte en keek hem woest aan. Toen stapte ze zonder een woord te zeggen in de wagen en sloot het portier met een klap. „Rijdt dan ergens heen, waar nie mand ons kan beluisteren of be spioneren. Er wordt al genoeg ge kletst in het dorp". Hij reed dezelfde zijweg weer in. Na enige tijd rijden waren ze op een open stuk heide gekomen en stopte hij. „Zoals u ziet: geen ster veling in de wijde omgeving te be kennen". Ze keek om zich heen, opende haar tasje en stak een sigaret ln haar mond. Gert gaf haar vuur en leunde achterover. „Oké, meneer de rechter-commissaris, steek maar van wal". „Wel, zuster, ik heb eerst een vraag aan u. Wat deed u op 7 Ja nuari in Enschedé?" Ze keerde zich met een ruk naar hem toe en langzaam kwam er een rode gloed op haar wangen. „U bent niet lekker". „Dat loopt wel los, zuster. Nou kunt u het ontkennendat moet u zelf weten. Maar u kwam op 7 januari om zes uur 's morgens uit de nachtdienst. U bent toen naar uw kamer gegaan, hebt u meteen verkleed. Waarschijnlijk hebt u vlug wat gegeten, maar u bent in de loop van de morgen naar En schedé. Wat u daar gedaan hebt, zou ik nu wel graag willen weten", weten". (Wordt vervolgd,.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 13