Het jaar 1961 liet zich niet onbetuigd op Schouwen-Duiveland Nog problemen in de agrarische sector Op C april kreeg ook Serooskerke zijn „bejaardensoos". Alles bijeengenomen waren de bejaardensociëteitcn op het eiland in het afgelopen jaar zeer actief. SCHOUWEN-DUIVELAND. Oudejaarsdag 1961. Men heeft wel eens de neiging een dikke streep te zetten onder een kroonjaar en reeds bij het begin daarvan de zekerheid van vele belangrijke be- beurtenissen in zon jaar te voorspellen. Het jaar 1961 is er om te bewijzen, dat ook een „gewoon jaar" volgestopt kan zitten met za ken, die de publieke aandacht meer dan waard zijn en die ook krijgen. Het onbeschreven blad aan het begin van het thans ver vlogen jaar, was overtogen met het fluïdium van het onbekende, thans weten wij dat het blad vol - zeer vol zelfs - kon worden be schreven met de feiten en daden van het jaar. Deze feiten en daden bepaalden het gezicht van 1961 en wie zich de moeite gunt de op somming door te worstelen, zal moeten erkennen dat 1961 een druk jaar is geweest. Het in onderstaande regels genoemde immers is nog maar een „keuze uit". Het is het „ge-digeste" verslag van alles, wat in dit jaar de aandacht trok. Vele opwekkende dingen konden worden genoteerd, maar er waren ook zorgen, vooral op agrarisch gebied. De gevolgen van de ramp voor de cultuurgrond staken op nieuw de kop op en het bleek nog niet alles botertje tot op de boom. Gelukkig zijn er ook lichtpunten geweest in 1961 en licht punten op het eiland, dat leeft in de verwachting van grote veran deringen, die min of meer reeds hun schaduwen vooruitwerpen. Op de weg naar die nieuwe tijd, deed het eiland in het vervlogen jaar, niet altijd even zelfbewust wellicht, een stap vooruit, maar de historie zal er zijn om te oordelen of het goed gedaan is. I den afgebroken. Op dezelfde plaats komt een gebouw van de gefuseer de Coöp. Boerenleenbank van Nieuwerkerk en Zierikzee. De Lu therse kerk te Zierikzee zag de historische stenen - aangebracht in de muren - gerestaureerd. De jeugd toonde haar picturaal kun nen op een tentoonstelling van te keningen in het Professor Zeeman lyceum. De werksfeer van de Volkskredietbank te Zierikzee werd uitgebreid over geheel Schouwen-Duiveland. Een merkwaardige zaak speelde te Zierikzee, waarin de „natte tijd" water een aantal huizen bin nendrong. De gemeente achtte zich hiervoor evenwel niet verantwoor delijk. Zierikzee kreeg een opril van de Callandweg, waardoor een belangrijke verkeersverbetering ontstond. Op de scholen van het eiland werd met groot succes een blikjes-melk-actie georganiseerd voor de Kongo. Oosterland raakte zijn zangvereniging (V. Z. O. S.) kwijt, als gevolg van gebrek aan belangstelling. Gedeputeerden van Zeeland de den mededeling van de plannen voor een brug over de Ooster- schelde .waarvoor de kosten f 60 miljoen zouden bedragen. Het begin van januari - zo niet de gehele maand - werd duidelijk getekend door het belangrijke feit van de gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland. Het nieu we bestel ging zijn vorm zoeken in de praktijk en dat betekende o.m. een positiebepaling door de verschillende politieke partijen, het kiezen van wethouders en het aan wijzen der kernen en de vesti gingsplaatsen der gemeentehuizen, alsmede benoeming van gemeente secretarissen en ontvangers. Een met al een netelige affaire, dat nogal wat politiek gekleurd rumoer in de dorpen teweeg bracht Een ander aspect van januari was de enorme vochtigheid, die vooral in de Westhoek van Schou wen een zeer moeilijke toestand deed ontstaan. De natuur zorgde voor een muisie, dat later op het jaar een staartje kreeg in de vorm van 't vocht-droogte-effect, waar door zowel in de landbouw - als de tuinbouwsector belangrijke schade werd toegebracht. Ulo-scholencomplex De 9e was een topdag voor het onde-wu's te Zierikzee. Gedepu teerde A. Schout opende het nieu we u.l.o.-scholcncomplex in Malta licht, modern en uiterst funktio- neel van opzet. De aandacht viel op het Zierik- zees' filiaal van het K.N.M.I. te Zierikzee, dat het weer voorspel de (en voorspelt) voor de Delta werken. Bekend werd dat het ge bouw van de Zeeuwse Muziek school aan het Havenplein zal wor- In zijn nieuwjaarsrede - uitge sproken begin februari - zag de burgemeester mr. Dijckmeester voor Zierikzee een nieuw toe- komstperspektief, als gevolg van de vestiging van de machinefa briek van Smit Bolnes N.V. Hij deed verder mededeling van plan nen voor een jachthaven. Smit Bolnes besloot tot het bouwen van huizen in plan-Malta. Opnieuw Op 23 juli vonden vele zeilscheepjes ligplaats in de haven. De Konin klijke Roei- en Zeilvereniging „De Maas" organiseerde wedstrijden. deed zich - met name in de West hoek - wateroverlast gevoelen. De trouwzaal van het Zierikzeese stadhuis werd onderhanden geno men. Vanonder een verflaag kwam fraai eikenhout te voorschijn. Het Oostenrijkse dorp te Renes- se werd praktisch door het water geïsoleerd. Te Zierikzee kwam de kleuren dia-reportage „Zierikzee in kleur" gereed en beleefde zijn eerste vertoning. On de 11e vier den Burgh en Haamstede alweer het Strafeest .Bij „De Punt" gin gen de paarden het water in. Zon- nemaire ontketende een handteke ningenactie om het dorp als kern van de nieuwe gemeente Brou wershaven aangewezen te krijgen. Te Bruinisse ging een rijswerkers- cursus van start. De Coöp. Land- bouwvereniging „Aller Belang" te Ouwerkerk vierde op feestelijke wijze het 75-jarig bestaan (15). Een aantal wormenspitters beleefde 'n angstig avontuur aan de zeekant en moest door de „Koningin Emma" van een gasboei worden gered. Te Zierikzee werd een ver gadering gehouden van de afdeling Schouwen-Duiveland van „Schut- tevaer". Bekend werd dat de zo meravondfeesten geen doorgang zouden kunnen vinden. Seroos kerke verloor wel zijn zelfstandig heid, maar niet de moed een pit tig Strafeest te vieren. De kerk-e- raad van hervormd Haamstede huurde „Zomerhof" ter exploitatie als kampeercentrum. Brouwersha ven verloor zijn laatste houten garnalenbotter. Een „halve zomer se dag" beleefde de Westhoek op de 19e, toen er reeds veel bezoe kers een kijkje kwamen nemen. Te Zierikzee werden judo-examens afgelegd; deze tak van sport werd op het eiland in 1961 zeer popu lair. Een industriële onderneming te 's-Gravenhage kocht voor f 67.500 het voormalig ziekenhuis te Noord- gouwe. Op een vergadering van de C.M M.C. werd medegedeeld, dat eind 1960 het aantal melkkoeien op het eiland 2606 bedroeg. Zierikzee kreeg toestemming tot de bouw van 29 premiewoningen. Ter plaat se werd op de 25e een nieu,w ho- gedruk-mistblusvoertuig - trek- kermanschappenwagen in gebruik genomen. Ook Noordwelle vierde - met echte Schouwse gezelligheid - het Strêfeest (25). Voor de school jeugd werd te Zierikzee de ten toonstelling „Tankvaart op de in ternationale wateren" gehouden. Bij restauratie van de Zuidhaven poort kwamen open weergangen te voorschijn. V.V.V.-Zierikzee werd nieuw le ven ingeblazen op een vergadering waarop men het eens werd over -•en svsteem van bijdragen-heffing. Inmiddels begon de jeugd te wer ken aan een Oranjemarkt, met het oog op koninginnedag. en Eer" te Zierikzee betrok een nieuwe oefenlokaliteit. De geiten te Renesse kregen de volle aan dacht bij gelegenheid van het gouden jubileum der fokvereniging Op een op 24 maart gehouden ver gadering besloot de Kon. Harmo nie „Witte van Haemstede" tot de aanschaf van laaggestemde instru menten. G.S. van Zeeland hecht ten hun fiat aan een verbouwings plan van het raadhuis van Wes- terschouwen -De reddingsboot van Veere verhuisde naar Burghsluis. De raad van Middenschouwen koos een plaats uit voor een nieuw te bouwen gemeentehuis. De jeugd zette te Zierikzee bomen rond het u.l.o.-scholencomplex. Zierikzee kreeg toezegging voor de bouw van 46 woningen en „Beter Wo nen" besloot tot herstelschame van de huizen aan het Slabberswerf en het Zuidhoekcomplex .Nog een maarts vogelnieuwtje: als gevolg van de zachte winter overwinter den veel vogels op het eiland. In de inlagen vertoefden veel eenden. Maart roerde op sympathieke wijze zjjn staart, want op de le wed de rondweg rond Zierikzee aanbesteed, een spectaculair mil- ioenenprojekt en belangrijke scha kel in een beter verbindingsnet op het eiland. De volgende dag s'oeg burgemeester mr. F. Th. Dijck meester de eerste paal in de grond voor de nieuw te bouwen fabriek van Smit Bolnes N.V. Ellemeet vierde een opgewekt Strafeest op 4 maart en in de Westhoek gonsde alles van bouw activiteit. Niet alleen rezen bunga lows als paddestoelen uit de grond maar ook kwam er een moderne ze'fbedieningswinkel. Op 5 maart was het weer zo mooi, dat aan de stranden het badpak er al aan te nas kwam. In de Westhoek werd verder een begin gemaakt met het ooruimen van verschillende bun kers. Op 10 maart was het feest fe Oosterland, want „Oosterlands Varkensfonds" vierde het 65-jarig jubileum. Een inwoner van Haam lede werd deelnemer van de Vierdaagse te Israël, naar welk land hii vertrok in gezelschap van een geitlam, bestemd voor een Is raëlische kibboets. Medio maart viel reeds een sterke toeneming van de drukte aan het Zijpse veer te constateren. Het was een voor spel op hetgeen in de drukke zo mer te wachten stond. De streek- ontwikkeling op Schouwen-Duive land was het onderwerp van ge sprek, op een te Zierikzee gehou den K.N M.B.-mlddenstandsforum. Te Zierikzee werd een winter avondcursus pluimveeteelt succes vol beëindigd. Het „Groene Kruis" te Ouwerkerk vierde het zilveren jubileum. Renesse nam afscheid van oud-burgpmeester mr. G. F. Lunsingh Toncken9. Hoog water Een echte maartse noordwester joeg op 21 maart het water weer hoog op langs de boorden van Schouwen-Duiveland. In het Pro- fpssor Zeemanlyceum werd tijde lijk een echte Jan Steen opgehan gen. Dertien brandweerlieden te Renesse en Noordwelle deden exa men. De Kon. Harmonie „Kunst Voor Üreischor zette april bij zonder goed in, want het jubile rend „Crescendo" kreeg fraaie uni formen aangeboden, als geschenk van de burgerij. De geneeskunde liet zich in met vergiftigingsver schijnselen door bespuitingen in de Westhoek gaf een aantal proefpersonen zich op voor een onderzoek op lange termijn. En gelse voetballers kwamen naar Schouwen-Duiveland voor het spe len van een aantal wedstrijden met regionale clubs. Alleen Renesse wist deze tegenstanders van over- water te verslaan. De paasdagen brachten regen maar niettemin toch heel wat drukte op het eiland, inzonderheid in de Westhoek. Een welluidend evenement tijdens deze dagen vormde een geslaagde „vogelgelui den-excursie" van de Vogelwacht. V.V.V. Burgh-Haamstede. keek alweer vooruit naar het zomersei zoen en kwam ter tafel met een nieuw plan tot contributieheffing. Serooskerke kreeg een eigen be jaardensociëteit, die vrolijk werd „ingesnoept". Op 5 april werd een alleenstaande woning bij Borren- damme door brand verwoest. De reddingsboot „Blankenheym" koos ligplaats in de haven van Burgh sluis. Feest voor Noordwelle was het op de 8ste, toen de inspecteur bij het l.o., mr. L. G. Wolf, de nieuwgebouwde o.l. school offici eel opende. Eenzelfde plechtigheid speelde zich af te Burgh ,waar een oud, afgekeurd gebouw werd ver wisseld met een gloednieuw. Na een „lange lijdensweg" kreeg Nieu werkerk een speeltuin. Op 11 april werd onder Serooskerke de laatste brok grond verkaveld, hetgeen het technisch einde betekende van het grote structuurhervormend proces op het eiland na de februariramp van 1953. Op 11 april vond te Haamstede een plechtigheid plaats tijdens welke afscheid werd ge nomen van ir. A. W. van de Plas- sche, voorzitter van de commissie van Toezicht Herverkaveling. De Z.L.M. bood de scheidende direc teur-generaal van de landbouw een klankbeeld van Schouwen-Dui veland aan. Te Zierikzee speelden „The Blue Diamonds", hetgeen de „tieners" tot enthousiasme bracht. Nieuw gemeentehuis Middenschouwen zag een schets- plan voor een nieuw, modern ge meentehuis. Jeugd-E.H.B.O.-ers te Zierikzee kregen het diploma uit gereikt. Boven Schouwen-Duive land vond een botsing plaats van twee straaljagers. In de omgeving van Zonnemaire werden enkele stille getuige gevonden. De actie ve Culturele Vereniging te Noord- gouwe vierde opgewekt het 15-ja- rig bestaan met een pittige revue. Bij de Haamsteedse vuurtoren werd een radio-baken gestatio neerd. „Stad en Lande" hield de jaarvergadering te Zierikzee. De wens werd uitgesproken t.z.t. in zage te verkrijgen van het sane ringsplan. De coöperatie „De Da geraad" te Zierikzee vierde het 45-jarig jubileum. De territoriaal kommandant van het Heilsleger bracht een bezoek aan Zierikzee. Het V.V.V.-werk te Zierikzee kon weer krachtiger worden aan gepakt, dank zijn een subsidie van de gemeente. Oosterland kreeg 'ijn rioolwaterzuiveringsinstallatie Te Zierikzee viel het besluit het wandelpad door het Slingerbos van •en verharding te voorzien. De 27ste was een belangrijke datum voor geheel Zeeland, i.v.m. de slui ting van het Veersche Gat. Bij het scheiden van de april-markt werd Nieuwerkerk's „Oefening en Uit spanning" verblijd met nieuwe uniformen. Spatjes van de „lintjes regen" op koninginnedag kwamen gewoontegetrouw ook weer op Schouwen-Duiveland terecht. Het koMnginnefeest werd overal met enthousiasme gevierd. Te Zierik zee trok een oranjemarkt de volle belangstelling. Een begin werd gemaakt met de aanleg van de rondweg rond Zie rikzee. Daartoe werd aan het Stel letje een zanddepöt ingericht, want voor de weg is 200.000 kubie ke meter zand nodig. Minder pret tige verschijnselen deden zich voor in de agrarische sector. Talrijke velden vertoonden ernstige vocht- verschijnselen. Ook in de tuin bouw deed zich een ernstige scha de gevoelen. Een commissie werd ingesteld om over deze schade te rapporteren. Schouwen-Duiveland kreeg zijn eerste „pre fab"-woning Bij gemeenten en talrijke bedrij ven kreeg de vrije zaterdag zijn beslag. Op 4 mei vond de traditi onele herdenking der doden plaats. Niet minder dan 175 tippelaars (sters) namen deel aan de bekende 25-km-wandeltocht door Duive- land. Voor de Schouwse Westhoek werd een convent voor strand- pastoraat opgericht. Te Burgh werden brandweerwedstrijden ge houden; het korps van Noord- gouwe haalde hier de erepalm weg De Zierikzeese Oratoriumvereni ging gaf een geslaagd concert in de Grote Kerk te Zierikzee .Een gecombineerde cursus van de la gere landbouw- en tuinbouwschool werd afgesloten met het uitreiken van diploma's aan drie en twintig leerlingen. Voor de afdeling van de P.v.d.A. kwam "bud-minister J. Suurhof spreken .Te Renesse ging een met hooi en stro gevulde schuur in vlammen op. punten van dit Engels-Frans-Ne derlands verbroederingsfeest was de onthulling van het aan Zierik zee geschonken „jumelage"-monu- ment door de burgemeester van St.-Hilaire. Het monument kreeg een plaatsje in het Kraanplcin- plantsocn. Ook elders was het druk met pinksteren, maar de Westhoek kon de drukte nog vlot aan. Het Mid delburgs' orkest zorgde voor een verrassing in de vorm van een ge slaagd instrumentaal concert te Zierikzee. „De Groene Draeck", het Jacht van kroonprinses Beatrix verbleef korte tijd in de haven van Zierik zee. De Zeeuwse vloot - en dus ook schepen uit de Schouwen-Dui- velandse vissersplaatsen - werden ingeschakeld bij het schoonvissen van de Waddenzee, in het kader van de strijd tegen de mosselpara siet. De stedelijke U.V.V.-afdeling nam afscheid van de zeer geziene en actieve presidente mevr. Lugt- van Heioma, in verband met ver trek naar elders. De N.V. Water leiding-Maatschappij sloot de her stelperiode na de stormramp van 1953 af. Te Zierikzee werd een zwemvereniging opgericht. Te Burgh hield de exploitatie-com missie van „De Koebel" de eerste lustrum-vergadering .Ten behoeve van de aanleg der Grevelingendam die Schouwen-Duiveland met Goe- ree-Overflakkee gaat verbinden, werd de „Krammerplaat" een „eiland" met een eigen werkhaven en zanddepöt voor de dijksbouw. Te Schuddebeurs werd een keu ring voor politiehonden gehouden. Drie dieren „slaagden" voor het Zierikzee werd in 1961 „steigerstad". Verschillende his torische monumenten gingen schuil achter stellages. Een Dreischorse fokker behaal de groot succes op rundveekeurin gen. Op 11 mei voer het Rode Kruis-hospitaalschip „Henri Du- nant" de haven van Zierikzee bin nen .De zich aan boord bevinden de patiënten werden gul onthaald. D.T.M." gaf roffels weg tussen de bedden. De leden van „Stad en Lande" bekeken de restauratie van de St. Lievensmonstertoren, die in 1961 flinke vorderingen maakte. Schade door voclit Medio mei werd In de Westhoek eerst goed de ontzettende schad- merkbaar, die het overmatig voch tige weer In de voorafgaande win termaanden had teweeggebracht Honderden fruitbomen bleken a' te sterven als gevolg van wortel- rot. Ook voor de Schouwse boe ren was de toestand weinig op wekkend. De Z.L.M. gebruikte in dit verband de uitdrukking: „zeer zorgelijk". Een groep leerlingen van een landbouwschool te St. Hi- laire vertoefde een week op Schou wen-Duiveland. Op 19 mei maakte de provinciale boot zijn laatste reis naar Katseveer. De dienst kon worden ingekort door gereedko ming van de veerhaven te Kats. Tc Zierikzee stonden de pink sterdagen geheel In het teken van de „Triple Alliantie". Deze woord speling als gevolg van de komst van groepen sportlieden uit St. Hilairc en Hatfield, die met Zie rikzeese sportmensen een kwieke ■trUd aanbonden. Eén der hoogte- examen. De Zierikzeese monumen ten verdwenen achter steigers, maar - na een periode van afslui ting - ging de Zuidhavenpoort weer open voor het verkeer. De voormalige kring Schouwen-Dui veland B.B. werd opgenomen in de kring Zeeland D. Op de laatste van de maand beleefde Zierikzee een drukke, echt gezellige Paar denmarkt. Begin juni werd de restauratie van de Concertzaal te Zierikzee en de foyer voltooid. Een nieuw, elegant geheel was verkregen. Leden van het „Fries Genoot schap" brachten een bezoek aan Schouwen-Duiveland. In de Burgh- se „Koebel" werd een „beroepen- dag" voor meisjes gehouden ,een origineel initiatief, dat slaagde. Traditiegetrouw werd op 't sport park „Bannink" het schoolkorfbal- toemooi gehouden. De openbare u.l.o.-school zegevierde. V.V.V. en de Kon. Zeelandia N.V. presen teerden zich met een stand te Antwerpen ,in het kader van de Zeelandweek in die stad. Het be stuur van de Zeeuwse C.B.T.B. maakte een oriënteringstrip over Schouwen-Duiveland, om zich een beeld te vormen van de aan fruit teelt en landbouw toegebrachte schade. Ir. J .van Hennik ,de rijks- tuinbouwconsulent schatte de schade in de fruitsector op een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 10