En de boer ploegde voort Schouwen-Duivelandse sportprestaties in het afgelopen jaar Met de korfbalsport ging het niet slecht Een kampioenstwaalftal van 1001: Burgh 1. Met de korfbalsport ging het in 1961 niet slecht. Het ledental van de S.D.K.B. gaf een behoorlijke vooruitgang te zien, terwijl daar naast behoorlijke successen konden worden geboekt. Voor het eerst m de geschiedenis werd in de jaar lijkse ontmoetingen tegen het 12- tal van de Zuid Nederlandse Korf bal Bond beslag gelegd op de Ir. Duns wisselbeker. Op het zesbon den tournooi te Zeist werd boven iedere verwachting uitstekende re sultaten bereikt. Voor de eerste maal speelde het vertegenwoordi gende 12-tal van de adspiranten een wedstrijd buiten het eiland, een wedstrijd tegen een 12-tal van eei. andere bond. Verder werd het kon- takt met de G.O.K.B. bestendigd Met succes werd te Zierikzee oi het sportpark „Bannink" weer de jaarlijkse schoolkorfbaldag georga niseerd, terwijl verder nog eei tournooi voor de lagere scholen vai Duiveland plaats vond te Ooster land. Een groot aantal verenigin gen liet ook hun gezicht zien buiter het eiland, o.m. op de seriewedstrij den van Alliance te Roosendaal ei die van Swift te Middelburg. Oi beide tournooien slaagden onzi eilandelij ke vertegenwoordigers ei in een goed figuur te slaan, dooi beslag te leggen op een aantal prij zen. Te Ouwerkerk vond nog een uitstekend geslaagde internationale ontmoeting plaats tussen een com binatie van eilandelij ke clubs en dc Belgische ereklasser Mercurius. Micro-competitie Voor het eerst in haar geschiedend organiseerde de S.D.K.B. te Nieu- werkerk een micro-competitie die uitstekend slaagde. Het Nieuwer- kerkse SKNWK toonde zich hierir. de sterkste. De normale zomercom petitie werd een volledige triomi 'voor de S.V. Burgh. Alle vijf dc 12-tallen van de club uit de West hoek welke aan de competitie deel namen, slaagden er in beslag tc leggen op het kampioenschap var hun klasse. In de enige afdelinc waar geen 12-tal van Burgh uit kwam, werd het adspiranten 12-tal van NOAD kampioen. Voor de eer ste maal viel ook een paar leden van de S.D.K.B. de eer te beurt uit te komen in een nationaal 12-tal. De heer en mevrouw van Popering maakten nl. de trip mee met het Nederlandse zaterdag 12-tal naar Engeland, dat daar een viertal wed strijden speelde. In de competitie werd voor de eerste maal een af deling van B-adspiranten gevormd. Op het schoolkorfbaltournooi liet het Prof. Zeeman lyceum bij de middelbare scholen de kans haar neus voorbijgaan om de fraaie wis selbeker definitief in haar bezit te krijgen. Door al haar wedstrijden te winnen kwam deze nu in het be zit van de openbare ulo. Bij de la gere scholen moest de O.L.S. van Ouwerkerk de wisselbeker afstaan aan de C.N.S. te Haamstede. liet biljarten Bij de beoefenaars van de biljart- ;port komt deze sport in georgani- ;eerd verband steeds meer in het ';eken van de belangstelling te ;taan. Het aantal aangesloten ver enigingen bij het district Schou- ,vcn-Duiveland der K.N.B.B. groeit jestadig, wat natuurlijk eveneens jepaard gaat met een behoorlijke ledenwinst. Door het districtsbe- ;tuur werden er in het afgelopen aar tal van aktiviteiten ontwik keld. Naast de wedstrijden om de ndividuele libre titels van het dis- rict vond er tevens een tournooi >laats om het kampioenschap van Ichouwen-Duiveland bandstoten, /erder werd er tevens een compe- .tie voor viertallen georganiseerd, /elke een bijzonder attractief ver- jop kende. De eilandelij ke kampi- enen kregen in het afgelopen jaar og een extra uitstapje, daar zij lien in de gelegenheid werden ge teld deel te nemen aan de grote abileum-wedstrijd van de K.N.B.B. i Amsterdam. Tal van wandelsportliefhebbers onden van de zomer weer hun .art ophalen bij een aantal tochten /elke op het eiland werden geor- .aniseerd. Ondanks de natte start elde de Zierikzeese avond-vier- laagse een record aantal van 796 leelnemers. De door de A.S.V. 3rouwershaven georganiseerde .ocht werd eveneens een eclatant .ucces met 329 tippelaars aan de •.tart. Grote belangstelling bestond eveneens weer voor de natuurwan- leltochten te Haamstede, welke loor de S.V. Zeemeeuwen in sa- nenwerking met de plaatselijke 7.V.V. werden georganiseerd. Aan le twee gehouden tochten versche ed ruim 500 deelnemers aan de tart. Ook door da V.V.V. Renesse /erd een twaetal tochten georgani- eerd, welke zich in een goede be- angstelling mochten verheugen, 'oals gebruikelijk werd het wan delseizoen geopend met de Schouw de wandeltocht, die met een goede belangstelling weer een perfekt /erloop kende. Oriëntatieritten Naast het organiseren van een /erkeerscursus beperkte de M.C. 3parta haar aktiviteiten tot het louden van een vijftal oriëntatie- •itten. Kampioen hiervan werd de ïeer L. M. Moermond met 7 strafp. ip de voet gevolgd door J. P. "W. C. Stols met 8- en C. J. v. Westen met strafpunten. Door de V.V.V. 3urgh-Haamstede werd de rally 1961 georganiseerd, welke met 45 deelnemers zeer geslaagd mocht worden genoemd. Door de afdeling Renesse e.o. van het Verbond voor Veilig Verkeer werd haar eerste lustrum-rit verreden, welke zich eveneens in een goede en groeien de belangstelling mocht verheugen. In de competitie 1960-1961 moest de schaakvereniging Zierikzee zich in de le klas van de Zeeuwse Schaakbond tevreden stellen met de 5e plaats met een totaal van 5 behaalde punten. In de nu pas be gonnen competitie zien de perspek- tieven er voor de Zierikzeeënaars heel wat gunstiger uit, daar de drie tot nu toe gespeelde wedstrijden alle in een overwinning konden worden omgezet. Ir. J. J. Elzerman verloor zijn titel snelschaken van Zeeland. Schaakkampioen van het Professor Zeemanlyceum werd Henk van der Ploeg met 12 gewon nen- en 1 verloren partij. De hengelsport De hengelsport werd in het afge lopen jaar weer intensief beoefend. Het hoogtepunt van het georgani seerd hengelen vormde wel de zee- ïengelwedstrijd te Renesse, welke loor de Zierikzeese H.S.V. Ooster- chelde, in samenwerking met de V.V.V. Renesse werd georganiseerd. Damkampioen van de damver eniging Zierikzee werd de heer J. Geleijnse van Renesse. Zierikzee was weer zeilcentrum van de succesvolle Zeeland-zeil wedstrijden van de Koninklijke „De Maas". Verder werd te Zierikzee de op richting van de „Zwemvereniging Zierikzee" een feit. In het kader van de sportschool Peeters, werd het judo zeer popu lair. STAD EN PROVINCIE ELLEMEET Uitvoering toneelvereniging „Ellemeet" De toneelvereniging „Ellemeet" gaf een uitvoering in café Van der Have. De voorzitter de heer J. J. Elenbaas, veronderstelde in zijn openingswoord, dat het koude vriesweer wel de oorzaak zou zijn van het kleine aantal belangstel lenden en deelde mee, dat de bur gemeester de heer Francke door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. Opgevoerd werd het toneelspel „Een dode bekent", een onderhou dend stuk, dat onder tuinders speelt. Het is ook een modern werk, want een bandrecorder werkt er toe mee een misdaad op te helderen. Het werd goed ge speeld, terwijl ook de grime mee werkte tot het succes. In de pauze werd een verloting gehouden van gratis ter beschik king gestelde prijzen. Aan het slot dankte de voorzitter allen, die had den meegewerkt aan deze avond, waarna „De Jantjes" de leiding na men van het bal na. De judosport werd zeer populair. Bruinisse ziet terug op geslaagde kerstfeestvierinsren Ook in Bruinisse zijn diverse kerstfeestvieringen gehouden. Het begon met de kleuterschool, maar daarvan bereikte ons geen verslag. Het staat echter wel vast dat de kinderen genoten van de kerstver tellingen onder een mooie kerst boom. Op de Chr. huishoudschool was het de directrice, mej. J. Quant, die de leiding had bij de viering volgens een bepaalde litur gie en die de verschillende schrift gedeelten las. De onderwijzer, de heer Haagsma, vertelde een kerst verhaal. tenvijl de zang uiteraard door de leerlingen zelf werd ver zorgd. Deze kerstviering werd vrij dag gehouden. Maandag eerste kerstdag vier den de gezamenlijke jongens- en meisjesverenigingen, verenigd in de C.J.V., hun kerstfeest. Hier hadden ds. v. d. Sar en de heer J. van den Berge de leiding. Er werd volgens een bepaalde liturgie gewerkt. De 'cerststof werd behandeld door de heren L. Huibers en S. de Koning en mej. L. Hage. Een gezamenlijke maaltijd verstevigde de vereni gingsband. De zondagsschool De 90-jarige zondagsschool slool dinsdagavond de rij met de kerst viering in de Herv. kerk. Ook hiei stond weer de fraai opgetuigde kerstboom opgesteld en opende dc voorzitter, ds. v. d. Sar, met hel voorlezen van het bericht van de onderscheiding aan de leidster mej D. Krijger. De leiders St. de Koning, A. dc Koning en W. A. Jumelet-van Dienst behandelden het kerstver haal volgens Lucas 2; mej. M. E. J Jumelet vertelde een kerstverhaal en de talrijke aanwezigen zongen de kerstliederen. Het kerstboekje en een zak met versnaperingen wa ren de traditionele beloning voor de 180 leerlingen. De 12-jarigen, die de zondagsschool verlieten, kregen een bijbeltje. Niet onvermeld mogen blijver de kerstzangdiensten in de Gerei kerk en de Herv. kerk, waarbij d< samenkomst in de Herv. kerk ziel in grote belangstelling mocht ver heugen. De Geref. jeugdclubs vierder hun kerstfeest in het kerkgebouw der Oud-Geref. Gemeente, ondei leiding van de heer v. 't Leven. Hervormde zondagsschool te Bniinisse bestond tweede kerstdag negentig jaar BRUINISSE, 27-12. De zondags- school te Bruinisse bestond tweede kerstdag 1961 90 jaar. De predikant, die in 1871 te Bruinisse stond, spoorde in dat jaar zijn toenmalige diaken, Marinus Krijger, die niet herkozen was aan, om een zondags school te beginnen en deze gaf daaraan gehoor. Tien jaar lang deed de heer Marinus Krijger dit zondagsschoolwerk alleen en hij nad wekelijks 150 kinderen in twee klassen verdeeld, onder zijn ge hoor. In 1881 kreeg hij assistentie van de heer J. C. van Rhee, die tot 1921 samen met de oprichter dit werk volhield. In 1921 traden beiden af. Sinds 1898 had men voor de allerklein- ten hulp gekregen van mejuf frouw Vermeulen, die hier als kleuterschoolonderwijzeres in ge meentedienst was benoemd. De zoons van de heer M. Krijger vestigden zich allen elders, maar n 1908, toen de C.J.V. was opge richt, kreeg men enkele hulpkrach ten van deze C.J.V. Uit deze hulp krachten groeide de heer M. Krij ger, neef van de oprichter, uit tot een volwaardige zondagsschoolon derwijzer. De anderen gaven na kortere of langere tijd het werk op. De heer M. Krijger Jz. doet dit werk nu dus als 53 jaar, maar in die 53 jaar zit een onderbreking, want in 1916 moest de heer Krijger in dienst. Z'n werk werd toen over genomen door zijn zuster, mejuf frouw Dina Krijger, die dus nu 45 jaar lang dit werk doet. Werd de oprichter, Marinus Krij ger, in 1921 nu 50 jaar dienst be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, thans is ook mej. D. Krijger voor dit werk onder scheiden. Zij kreeg de zilveren me daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Behalve de familie Krijger werk ten in de laatste 30 jaar verschil lenden in het zondagsschoolwerk mee; we noemen hier de dames de Korte en mejuffrouw Lies Bal. In 1941 zette ook de heer A. de Koning zijn schouders onder dit werk en thans wordt gewerkt met een staf van leiders en hulpkrach ten waarvan, naast de heer de Ko ning, de voornaamsten zijn de he ren W. de Korte, W. Jumelet-van Dienst en de heer S. de Koning, geassisteerd door een tiental jonge ren. Terugblik over het jaar 1961 Zowel voor producent als con sument bleek van belang dat het percentage vet in de consumptie- melk verhoogd werd van 2,5 pro cent tot 3 procent. Eveneens be langrijk was de verhoging van de voorschotuitkeringen uit het Zui- velfonds. Tevens werd de melk prijs met ingang van 1 januari '61 met 1 cent per liter verhoogd. De melkstroom vloeide ook in 1961 in steeds toenemende mate. Veel deining veroorzaakte, vooral van Belgische zijde, de botersmok kel aan de Belgisch-Nederlandse grens. Door de slechte aardappeloogst van 1960, kwalitatief of kwantita tief, ontstond er ongerustheid in verband met de uitvoer, of er voor binnenlands gebruik nog wel vol doende voorraden in ons land zou den zijn. Een onderzoek door het Produktschap wees uit, dat er voor een paniekstemming in het geheel geen reden was. Door het vele natte weer bleek het een probleem het gewas vrij te houden van phytophthora, zodat er ïogal eens partijen voorkwamen met het z.g. „kwaad". Van de co- loradorkever werd dit jaar weinig schade ondervonden. In verband met de suikerpositie werd door de regering een beroep van de suikerbieten te beperken, op de telers gedaan, de verbouw teneinde te voorkomen dat van de oogst 1961 opnieuw een exportsur- plus zou ontstaan. Ook de grote regenval verminderde de oogst. De verordening om na 1 april geen gespruite voederbieten meer in voorraad te hebben, heeft, naast de weersomstandigheden, een gun stige invloed gehad op de verge- lingsziekte zodat deze dit jaar wei- ïig voorkwam. Wel kwamen hier en daar veel schieters voor. Pluimvee en mestveo De „pluimveeregeling 1961" trad 1 januari 1961 in werking. Deze houdt, ook volgens de minister van Landbouw en Visserij, onvoldoende rekening met de ontwikkeling van de pluimveehouderij. In verband met de eierpositie zou het beter geweest zijn de pluimvecstapel in te krimpen, waar dit mogelijk was. De eierprijzen lagen over het al gemeen aan de lage kant met een dieptepunt in de nazomer. Ook de handel in hennen en de mesterij waren nu niet bepaald goed te noe men in verband met de concurren tie uit het buitenland. De jongveemesterij bood wel perpectieven. Liep het in de eerste helft van het jaar uitstekend met de varkensmesterij, in de tweede helft ging het minder goed tot slecht door lage tot zeer lage prij zen, hetgeen natuurlijk een grote invloed had op de prijs van de biggen. De smaak van het publiek bein- vloedt in zeer sterke mate de mes terij, daar vooral mager vlees ge vraagd wordt en er daarom vooral vraag naar jongvee is. Onderwas verbeterd Voortgegaan werd met het aan passen van het landbouwonderwijs aan de gewijzigde inzichten en om standigheden, evenzo met de toela tingseisen voor de verschillende onderwijsinrichtingen. Als vorm van beroepsonderwijs zal land bouwonderwijs worden gegeven op lagere, middelbare en hogere land bouwscholen. De lagere landbouw school sluit aan bij het zesde leer jaar van de lagere school. In het eerste en tweede leerjaar van deze school, bestemd voor leerplichtige leerlingen wordt overwegend al gemeen vormend onderwijs gege ven. In de loop van het jaar zijn enkele praktijkscholen geopend. Een zeer belangrijke benoeming was die per 1 mei j.I. van ir. J. W. Wellers tot direkteur-generaal aan het ministerie van Landbouw en Visserij. Ir. Wellers is afkomstig uit agrarische kringen. De liberalisatie gaat gestadig loor, al verloopt zij voor de land bouw heel wat stroever dan vooj '.e industrie. De landbouw is er blijft het struikelblok. In novem ber zijn besprekingen aan de ganf geweest wat betreft de toelatinf /an Engeland tot de E.E.G., waar- zoor veel belangstelling bestaat Iet streven is en blijft naar eer gemeenschappelijke markt. Een Nederlandse wens, n.l. ook heffingsvoorstellen voor de zuivel, vond gehoor. Er dreigen de eerste vijf jaar nog grote moeilijkheden Jaar, vooral wat de zuivel betreft, grote overschotten worden ver wacht, terwijl er een toenemende concurrentie is uit het oosten, voor namelijk uit de Sowjet-Unie. Nadere voorstellen zijn inmiddels verschenen voor granen, varkens vlees, eieren, slachtpluimvee, wijn, groenten en fruit. Ook ligt er een gewijzigd voorstel inzake de richt lijnen voor de minimum import- prijzen. Sterft dc agrariër uit? De daling van de agrarische be- STAD EN PROVINCIE RENESSE Kerstfeest afdeling Plattelandsvrouwenbond De afdeling Noordwelle en om streken van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen kwam in hotel „Het wapen van Zeeland" bijeen om zoals elk jaar het kerstfeest te vieren. Een kerstboom en de mooie Kerstversiering droegen het hunne er toe bij om in de zaal de nodige sfeer te scheppen. De presidente, mevr. C. J. Elen- baas-Kik verwelkomde met groot genoegen de vele leden en in 't bij zonder de spreekster van deze avond, mej. W. Knottenbelt uit drummen. Voor de inhoud van de ze lezing verwijzen we naar de Z. N. van vrijdag jl. Vooraf las mevr. Hoogenboom-Dalebout het kerst evangelie en zong men het „Stille nacht". In haar slotwoord bracht de pre sidente de dank van de aanwezigen jver voor de voortreffelijke mede werking van mej. Knottenbelt, die alle verwachtingen had overtrof- Jen. Haar onderwerp „Het kerstge beuren in de schilderkunst" paste oijzonder goed bij de kerstviering. Alle andere medewerkenden werd Jank gebracht en met de beste wensen voor gezellige kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar werd Jeze mooie avond besloten. BROUWERSHAVEN Bejaarden vierden! stemmingsvol kerstfeest In een stemmingsvol versierd jeugdgebouw hebben de bejaarden van Brouwershaven zoals reeds ge meld hun kerstmiddag gevierd, waarvoor een goede belangstelling bestond. Na een openingswoord door de presidente mevrouw Ver meulen volgde de kerstliturgie, welke afwisselend werd gelezen door mevrouw Clarisse-Klaasse en ds. Wentsel. Na gebed door ds. Wentsel volgde het zingen door al le aanwezigen van het lied „Daar ruist langs de wolken". Vervolgens werd gelezen het kerstverhaal uit Lucas 2, afgewisseld met zang door een koor bestaande uit vijftien da mes, (uit elk der vijf plaatselijke afdelingen drie dames). In de pau ze werd thee geserveerd, waarbij de gebruikelijke tractaties niet ont- oraken. Mevrouw J. v. d. Hamer- v. d. Weele declameerde met veel verve „De Schavuit", waarna het koor opnieuw op de voorgrond crad. Dit koor, dat voor deze bij eenkomst slechts tweemaal had ge repeteerd oogstte een daverend ap plaus. Dat het gebodene bijzonder in de smaak viel bewees wel het feit dat op verzoek der oudjes nog enige liederen extra werden ge zongen. Nadat nog diverse liederen gezamenlijk werden gezongen ver telde ds. Wentsel een kerstverhaal. Met declamatie en zingen van ge zang 280 werd deze goed geslaagde kerstbijeenkomst besloten. Rest nog te vermelden, dat het gebouw compleet met kerstboom en kerstbakjes, welke door de oud presidente mevrouw Van Leeuwen- De Nooijer waren vervaardigd, een imposante aanblik opleverde, het geen bijdroeg tot een stemmingsvol kerstfeest. -/olking, zowel wat de bedrijf shoof- Jen als de arbeiders betreft, neemt gemiddeld met twee procent per jaar toe. Daar staat tegenover een jterke toeneming van het aantal -rekkers en melkmachines. We zien dat de zeer kleine be drijven van 1-5 ha afnemen. De joer legt zich meer toe op bedrij zen van minstens 10 ha om een voldoende bestaan te kunnen vin den. Door de snelle wijziging in de bedrijfsvoering worden hoge eisen gesteld aan de bedrijfsleider, daar de gemengde bedrijven zeer inge wikkeld zijn. Er is nu een streven .nerkbaar de teeltplannen te ver eenvoudigen. De tocaie uitvoer van landbouw- produkten bleef in 1961 circa 4 pro- jent lager dan in 1960. Ook het to- -ale aandeel in de Nederlandse uit roer was onder dat van 1960, n.l. j9,1 procent in 1961 tegen 31,4 pro eent in 1960. Tot de voornaamste regerings maatregelen behoorden dit jaar de wet op de dierenbescherming, wel- xe b.v. bepaalde eisen stelt aan het houden van mestkalveren; de ver plichte bijmenging van inlandse tarwe, verhoogd van 35 tot 40 pro cent; de revaluatie van de gulden, welke ook voor de landbouw van belang bleek; de landelijke bestrij- •Jingscampagne van de varkens pest. Geen vrijstelling werd ver- xregen van omzetbelasting voor andere zuivelprodukten dan melk, kaas en boter. Uit de landbouwbegroting 1962 Meer geld komt beschikbaar voor .iet landbouwkundig onderzoek en /oor hoger landbouwonderwijs. De opzet van het markt- en prijsbe leid in de landbouw blijft ongewij zigd. Het tekort Landüouw-egali- ;atiefonds 1962 zal 321 miljoen gul len bedragen (1961: 385 miljoen). De vervreemding van landbouw gronden zal worden tegengegaan. Per jaar zullen 40.00 ha voor her verkaveling in aanmerking komen. Verder kunnen nog als belang rijke gebeurtenissen worden ver meld: de hongeractie ten bate van de ondervoede gebieden, de melk- actie en het instellen van bóeren- hulpverleningsdiensten. Evenals het vorige jaren het ge val was, heeft de landbouwer ook in 1961 geweten wat zijn plicht was tegenover zijn Schepper, de maat schappij en zijn gezin en voor zo ver zijn middelen en dc weersge steldheid het toelieten, zijn best gedaan van zijn land te halen wat cr te halen was. Hij is zich ten volle bewust welke taak hem ook voor het nieuwe jaar is opgelegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 6