DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oosterschelde kan niet anders dan als laatste der zee-armen worden afgesloten De brugplannen Rliodesische Federatie wil onderzoek naar optreden V.N. Ned. Nieuw-Guinea Hongersnood in Turkije DE KOUDE IN EUROPA Zaterdag a.s. Elfstedentocht Koudegolf in India ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1per stuk. DONDERDAG 28 DECEMBER 1861 118e jaargang No. 19099 ZIERIKZEESCHE® NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Janne wekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. lakenman ót Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Andere volgorde niet mogelijk Overeenstemming over technische opzet vaste oeververbinding DEN HAAG. 27-12. In antwoord op vragen uit de vaste commissie voop Verkeer en Waterstaat bij de begroting 1962 inzake de afsluiting van de Oosterschelde deelt minis ter Korthals mede. dat de volgorde van uitvoering van de afsluiting van het Brouwershavens Gat en van de Oosterschelde z(jn bijzon dere aandacht gehad heeft in ver band met de ve-schillende facetten van dit vraagstuk. Indien deze al mochten wijzen op de wenselijkheid om aan de af sluiting van de Oosterschelde voor rang te verlenen, zo zijn er toch doorslaande redenen van andere aard die de andere volgorde on vermijdelijk maken. De met de aanleg van de grote afsluitdammen verbonden vraag stukken zijn nl. van dien aard, dat het niet verantwoord is de uitvoe ring in een andere volgorde te on dernemen dan opklimmend van de kleinste naar de grootste. Alleen op deze wijze kunnen voldoende gegevens worden verzameld om ook de laatste afsluiting, die van de Oosterschelde, met goed gevolg tot stand te brengen. In deze ge- dachtengang kan de Oosterschelde niet anders dan als laatste der zee armen worden afgesloten. Een af sluiting van dit zeegat meer bin nenwaarts zou geen geringere pro blemen medebrengen en dus geen verandering in het program kun nen brengen. Het overleg tussen de verschil lende betrokken instanties over de plannen van de provincie Zeeland tot overbrugging van de Ooster schelde heeft in verband met de aard, het te verwachten gebruik en de financiële opzet van het pro ject zeer veel tijd gevorderd. Naar mag worden verwacht, kan het standpunt van de regering thans spoedig worden tegemoet gezien. Hoewel de technische opzet van het plan oorspronkelijk wel beden kingen opwierp, is hieromtrent thans wei overeenstemming ver kregen. Do financiële opzet, die in hoge mate afhankelijk is van de omvang van het verkeer, dat van de brug gebruik zal maken en van de hoogte van de daarvan te hef fen tol, vereist nog wel enige aan dacht Voor de periode 1964 tot 1978 (het jaar waarin volgens de plan- ne de afsluiting van de Ooster schelde gereed zal komen) zou de ze brug inderdaad van belang moe ten worden geacht voor de verbin- SALISBURY, 27-12. De regering van de Rhodesische federatie heeft woensdag gevraagd om „een on partijdig onderzoek naar het op treden van de V.N. in Katanga". In Salisbury gaf zij een verkla ring uit, waarin wordt gezegd, dat dit onderzoek „al lang had moeten plaats vinden". In de pers, aldus de verklaring, zijn berichten ver schenen over wandaden van de troepen van de V.N., en het was gebleken dat deze berichten juist waren. Zo hadden deze troepen zieken huizen gebombardeerd, ziekenwa gens beschoten, vrouwen verkracht en onschuldige kinderen vermoord en geplunderd. Wil de Volkerenorganisatie, dat men nog enige achting voor haar houdt als instrument voor het be houd van de vrede en veiligheid, dan moet er naar de mening van MERAUKE, 28-12. Een officier van de garnizoensplaats Merauke op Nederlands Nieuw Guinea heeft onofficieel verklaard, dat de bur gers van deze plaats gereed zijn om langs een „ontsnappingsweg" naar Australisch Nieuw-Guinea uit te wijken, als Indonesische infil tranten hun activiteit zouden in tensiveren. De afstand tot de gren" is ongeveer 65 km. Van de zijde van het plaatselijk bestuur wilde men geen commentaar leveren op deze verklaring. Kerstboodschap van Kennedy voor West-Berlijn WEST-BERLIJN. 25-12. - Presi dent Kennedy heeft zich, in een door de samenwerkende Europese televisiezenders overgenomen uit zending van de Westberlijnse tele visie, die getiteld was „Kerstmis 1961", met een kerstboodschap tot de inwoners van West-Berlijn ge richt. „Ik behoef U er niet aan te her inneren", aldus de president, „dat de Verenigde Staten vastbesloten zijn de vrijheid der Westberlijners te verzekeren en te versterken. De banden, die ons verbinden, zijn reeds beproefd. Wij stonden naast U, vroeger en nu, en dit zal zo blijven". Het Amerikaanse staatshoofd gaf vervolgens uiting aan zijn diep me deleven met „hen, die vooral in deze dagen, lijden omdat zij op gewelddadige wijze van hun dier baren zijn gescheiden". de federale regering door een on afhankelijke instantie een diep gaand onderzoek worden ingesteld naar het optreden van de V.N.- troepen in Katanga, aldus de ver klaring. De Birmaanse premier Oe Noe is in Egypte aangekomen voor een officieel bezoek van vijf dagen. Op het vliegveld van Cairo waren pre mier Oe Noe (links) en president Nasser goed geluimd. Wintervakantie Koninklijke familie DEN HAAG, 27-12, De koniilk- lijke familie is hedenmiddag in twee Friendships van het vliegveld Soesterberg voor de wintervakan tie vertrokken naar Lech in Oos tenrijk. Zij hoopt daar op 7 januari in de strikte beslotenheid van het gezin de dag van het zilveren hu welijksfeest te herdenken. Zoals bekend, vindt de viering van het zilveren huwelijksfeest officieel in aansluiting aan de verjaardag van de koningin plaats. De koninklijke familie zal het zeer op prijs stellen, indien op de intimiteit en de rust waarin zij de dag zelf wil herdenken generlei in breuk wordt gemaakt, zoals bij voorbeeld door het zenden van te legrammen, brieven, bloemen e.d. Voor de gelukwensen die de ko ningin en de prins thans reeds ont vangen, hopen zij na de officiële viering te bedanken, tezamen met de felicitaties die hun dan nog zul len bereiken. ding van midden-Zeeland met de randstad Holland. Na openstelling van de weg over de afsluitdam zou dit belang relatief sterk vermin deren, vooral wanneer ook na 1978 nog tol op deze brug zou worden geheven. In dit stadium meent de minister niet nader te mogen in gaan op de merites van het al of niet heffen van ee*i tol op deze brug. Wanneer er een vaste oeverver binding over de Oosterschelde tot stand zou komen, dan zou het veer Kats-De Val opgeheven kunnen worden. Naar verwachting zal dit veer over zeventien jaar of moge lijk nog eerder sterk aan betekenis inboeten, zoal niet die geheel ver liezen. In verband hiermede rijst de vraag of de capaciteit van dit veer, voor die betrekkelijk korte periode, niet met een belangrijk lager bedrag dan dertig miljoen gulden kan worden opgevoerd. ANKARA, 27-12. Een kwart van de Turkse bevolking lijdt honger. In het oosten van het land heerst een ernstig tekprt aan graan en meel, die de basis vormen van het volksvoedsel. Door de onverwachte inval van een strenge winter, die gepaard ging met zware sneeuw val, kan men de steden en dorpen :ji dit gebied niet bevoorraden. Bo vendien is aan deze strenge winter :en zeer droge zomer voorafgegaan. Door de honger gedreven, eten de boeren het zaaigoed op, dat voor de akkers is bestemd. De hele veesta pel in dit gebied dreigt van honger om te komen. BONN, 28-12. De aanhoudende koude heeft het verkeer in de Westduitse kanalen vrijwel tot stil stand gebracht. Op de Rijn heeft ^en echter nog niet veel last van ijsgang. Uit is wel het geval op de Donau in Oostenrijk, waar grote stukken ijs het scheepvaartverkeer onmo gelijk maken. In Oostenrijk is het in geen twintig jaar zo koud ge weest. In oost-Duitsland is het ook bij zonder koud. Volgens het persbu reau ADN vriest het in het gebied van Berlijn 25 graden. LEEUWARDEN, 27-12. Friesland heeft het weer te pakken: de Elf- stedenkoorts. Nu de grote kanalen dicht liggen en de meren z(jn toe- gevroren, heeft de Elfstedencom- missie woensdagavond het besluit kunnen nemen om zaterdag a.s. de historische tocht op de schaats langs de Friese elf steden te hou den. Nog slechts eenmaal eerder in de historie - het was in 1933 - Is een Elfstedentocht eerder in de winter gehouden dan ditmaal, na melijk op 16 december. In het licht der schijnwerpers, toortsen en mag nesiumlampen zullen in alle vroeg te zaterdagmorgen uit alle hoeken van Nederland duizenden schaat senrijders naar de Friese hoofd stad komen, starten voor de 200 kilometer lange monstertocht waar aan zoveel mooie, maar ook boze herinneringen verbonden zijn. Als want immer blijft er voor de Elfstedentocht, zolang het startsein niet gegeven Js, een vraagteken staan. Maar al te goed weten wij >n Nederland hoe nukkig het weer kan zijn. De voortekenen zijn gun stig op dit moment. Voor schaats- minnend Nederland kunnen wij slechts hopen, dat de voortekenen ditmaal niet bedriegen. De 47-jarige Zuidafrikaanse bis schop van Bloemfontein, Burnett, is woensdag op klaarlichte dag op straat door twee Afrikanen met vier messteken gewond. Bij een sportzaak in Amsterdam stonden de ijslief- seling een enorme vraag naar deze artikelen. - Foto: hebbers woensdag in de rij ten einde schaatsen te de schaatsen vliegen weg, alsof het een dubbeltje kunnen bemachtigen. Door de vorstperiode is er plot- I kost. Nederlandse regering teleurgesteld over de luchtvaartpolitiek van Amerika DEN HAAG, 27-12. De Neder- laüd&e regering deelt ten volle de teleurstelling van de Tweede Ka mer over de luchtvaartpolitiek die de Verenigde Staten voeren en die inderdaad, indien getransponeerd op het handelsverkeer in zijn alge meenheid, zou leiden tot onmoge lijke en, bepaald op langere ter mijn gezien uiterst schadelijke ge volgen. Aldus de minister van Verkeer en Waterstaat in zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag Einde van avonturiersleven TARZANA, Californie, 27- 12. Al Jennings, een avon turier die beweerde dat hij de vlugste man met de re volver in het westen van de V.S. was, is dinsdag op 98- jarige leeftijd in Tarzana (Californie), overleden. Jen nings, die in Virginia gebo ren werd, liep al vroeg van huis weg, werd later advo caat in Kansas en in 1892 benoemd tot provinciaal of ficier van justitie. Zijn re putatie van revolverheid kreeg hij toen een jury de mannen vrijsprak die zijn broer hadden gedood. Hij ging tot eigen richting over en doodde de mannen die hij voor de moordenaars van zijn broer hield, in een vuurgevecht. Hij werd ver volgens door de autoriteiten gezocht en in deze periode organiseerde hij een bende die overvallen pleegde op banken en treinen. Later werd Jennings gegrepen en tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Na vijf jaar werd hij reeds wegens goed gedrag op erewoord vrijgelaten en president Theodore Roosevelt ver leende hem gratie. Jennings ging daarop een geheel an der leven leiden. Stelde zich in 1914 kandidaat voor het gouverneurschap van Oklahoma, evenwel zonder succes, hield lezingen over het evengelie en werd na de tweede wereldoorlog tech nisch adviseur voor Wild west-zaken in Hollywood. Een enorme ontploffing, volgens de overheid veroorzaakt door ter- oristen, heeft zich op Kerstavond voorgedaan in een kazerne te Bu- ga in Columbia, waar een gods dienstige plechtigheid werd gehou den. 51 mensen, onder wie 12 mili tairen, verloren het leven. Er zou den meer dan honderd gewonden zijn. Verscheidene verdachten zijn aangehouden. der Tweede Kamer over de begro ting van zijn departement voor '62. Het zijn, zo deelt minister Kort hals verder mede, vooral bepaalde, voor de Nederlandse regering on aanvaardbare, elementen in die luchtvaartpolitiek der V.S. die tot het beëindigen der onderhandelin gen (over landingsrechten voor de K.L.M. aan de westkust der V.S., Red. A.N.P.) hebben geleid. Wanneer en op welke wijze nieu we onderhandelingen zullen kun nen worden geopend is thans nog niet te zeggen. NEW DELHI, 27-12. Volgens woensdag te New Delhi ontvangen berichten zijn de afgelopen tien da gen tengevolge van de ongekende kou in de Noordindische staten Oettar Pradesj en Bihar zeker 258 mensen omgekomen. Voor de eerste keer sedert mensenheugenis is de temperatuur te Kanpur, Lucknow en Allahabad tot onder het nul punt gedaald. Meisje gedood bij ongeval GRONINGEN, 27-12. In Boven Pekela zijn woensdagmiddag twee kinderen, het zesjarige jongetje Gieze Koers en het vijfjarige meis je Dievertje F. Mandema, toen ze samen onvoorzichtig de rijweg overstaken, aangereden door een auto. Het meisje werd gedood. Het jongetje werd gewond en moest word enovergebracht naar het aca demisch ziekenhuis in Groningen. De auto werd bestuurd door de heer B. H. Funk uit Nieuwe Pekela Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Er zijn in de wereld slechts twee machten: de geest en het zwaard. Op de duur wordt het zwaard toch steeds door de geest overwonnen. Maatregelen tegen bromfietsen DEN HAAG, 27-12. Het feit, dat de laatste tijd in toenemende mate door gemeentebesturen beperkende verkeersmaatregelen voor brom fietsers worden vastgesteld, houdt in de eerste plaats verband met de gestadige toeneming van het aan tal bromfietsers, dat thans reeds meer dan een miljoen bedraagt. In deze maatregelen behoeft dan ook nog geen wijziging te worden ge zien, dat - relatief gezien - de ca tegorie bromfietsers als geheel een ernstige bron van ongevallen vormt inn <mige nndere categorie wegge bruikers. Voor het bevorderen van beperkende regelingen van alge mene aard voor de groep bromfiet sers als geheel ziet de minister van verkeer en waterstaat dan ook voorshands geen aanleiding. Boksen „een sport"? Acht ringdoden in 1961 NEW YORK, 27-12. Acht doden waren er te betreuren in het boks- jaar 1961. Het Amerikaanse boks- tijdschrift „The Ring", dat van dit soort ongelukken een statistiek bij houdt, noemt dat een opmerkelijk laag aantal voor een sport, die over de gehele wereld zoveel beoefe naars telt. Onder de professionals vielen vijf slachtoffers, de overige drie boksers waren amateurs. Twee profs en drie amateurs vonden de dood in 'n Amerikaanse ring. Ver der kwamen ongelukken met do delijke afloop voor in Mexico, in Australië, in Venezuela en in Italië N.O.V.-voorzitter protesteert tegen salarisbeleid overheid AMSTERDAM, 28-12. De voor zitter van de Nederlandse Onder wijzers Vereniging, de heer Jac. Lootsma, heeft „met de grootst mo gelijke felheid" geprotesteerd te gen het salaris- en overheidsbe leid van de regering. Hy deed dit in dc rede, waarmee bjj lieden (donderdag) ochtend de zestiende algemene vergadering van zjjn sinds kort 21.000 leden tellende vereniging in „Krasnapolsky" te Amsterdam opende. De heer Lootsma vond het be schamend voor de regering dat in de Centrale Commissie voor geor ganiseerd overleg geen overeen stemming kon worden bereikt over de salarismaatregelen voor het overheidspersoneel in 1962. „De regering schijnt eenvoudig geen oog te hebben voor de onrust, die in tal van sectoren van het overheids- en semi-overheidsper- soneel zeer duidelijk aan de dag treedt", zei de heer Lootsma. „Het lijkt wel, of zij zich zorgen maakt over het reële gevaar, dat vitale diensten door gebrek aan personeel hun taak niet meer naar behoren kunnen vervullen, want overal in de overheidssector is een beangsti gend groot aantal vacatures. Dage lijks stappen tientallen mensen over naav het particuliere bedrijf, dat beter betaalt, en de regering weet in deze omstandigheden niets be ters te doen dan dat overheidsper soneel tegen zich in het harnas te jagen. Het is verbijsterend van kortzichtigheid". De heer Lootsma gaf als zijn me ning te kennen, dat evenals het bouwbeleid ook het personeelsbe leid de regering uit de hand dreigt te lopen. „In verschillende sectoren van het overheids- en semi-over- heidsbedrijf leven we op de rand van een chaos".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1