DE ZIERIKZEESCHE COURANT H.M. de Koningin sprak voor de Nederlandse radiozenders Nieuwe spanning rond Koeweit Soekarno herhaalt aanvalsplannen „Banden losmaken van hebzucht, afgunst en angst" Kabinet wordt het eens over gedragslijn voor Nieuw-Guinea Britten paraat inzake Koeweit ?P PEC, 1961 WOENSDAG 27 DECEMBER 1961 118e jaargang No. 19098 MRIKZEESOMNIEUWSBOIIE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ci. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs IS ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken If, Zierlkzee, Postbus no. f, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Sr Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 DE WERELD VIERDE KERSTFEEST Vele pelgrims bezochten Bethlehem DEN HAAG, 25-12. Koningin Ju liana heeft voor de beide zenders Hilversum een Indrukwekkende kerstrede uitgesproken. De slotti rade van deze rede luidde als volgt: „Al wie zün clgenlyke bestem ming volgt, voelt zich gelukkig als een vrijbuiter, thuis in Gods vrije ruimte. Niets ontbreekt hem, en hij heeft niets te verliezen, hij heeft alles te geven. Hij heeft de volheid van Gods vrede in zijn hart. Hij weet te kunnen vertrouwen, dat alle mensen eens al wat zü ver langen in overvloed zal toekomen als hun erfdeel, in hemel en op aarde". LONDEN. - Koningin Elizabeth van Engeland heeft in een rede die zij via radio en televisie tot de vol keren van het Britse Gemenebest richtte, erop gewezen dat het kerst feest weliswaar 'n christelijk feest is, maar dat de kerstboodschap uit gaat naar alle mensen en weer klank vindt bij allen die van goede wil zijn. BERLIJN. Burgemeester Brandt van West-Berlijn heeft in 'n kerst boodschap via de radio tot de be woners van de beide delen van Berlijn en Duitsland verklaard dat de klokken die met Kerstmis beie ren tevergeefs zullen hebben ge luid en de kaarsen die voor de vensters in beide delen van Duits land brandden, voor niets zullen hebben gebrand, als degenen die vrij zijn niet vastberaden bereid blijven om zich opofferingen te ge troosten. JERUZALEM. De Mandelbaum- poort tussen de Israëlische en Ara bische wijk van Jeruzalem i9 weer opengesteld om pelgrims uit tal rijke landen in staat te stellen ter gelegenheid van het kerstfeest een bezoek te brengen aan Bethlehem, dat in de heuvels van Judea op Jordaans grondgebied ligt. Naar schatting maakten 20.000 pelgrims van de gelegenheid gebruik. BRUSSEL. Mgr. Cornells, aarts bisschop van Elisabethstad heeft het volgende telegram aan presi dent Kennedy en de secretaris-ge neraal der Verenigde Naties, Oe Thant, gezonden: „In deze kerst nacht smeken wij U het nodige te doen om een einde te maken aan het bloedige drama in Katanga". BRUSSEL. - Koning Boudewijn van België heeft in een kerstbood schap verklaard dat zijn gedachten Brits vliegdekschip vertrekt uit Kenia NAIROBI. De officieren van hef Britse vliegdekschip „Centaur" dat in de haven van Mombasa (Kenia) ligt, zyn dinsdagavond van een dansfuif naar het schip terugge roepen. Verwacht werd dat de „Centaur" woensdagochtend vroeg zee zou kiezen ,met waarschijnlijk bestemming Koeweit. De matrozen waren al eerder van kerstverlof teruggeroepen. De „Daily Telegraph" (conserva tief) meldt dat de verscherpte Brit se waakzaamheid met betrekking tot Koeweit het gevolg is van de steeds terugkerende berichten, vol gens welke de Iraakse premier, ge neraal Kassem. voornemens is zijn troepen Koeweit bij verrassing te doen binnenvallen. De speciale correspondent van het blad te Beiroet meldt: „de am bassadeurs van Irak en Egypte te Manama, de hoofdstad van het sul tanaat der Bahrein-eilanden, heb ben in het geheim overleg gepleegd waarbij het er van Iraakse zijde om ging Egypte op een voorgeno men Iraakse verovering van Koe weit voor te bereiden en de goed keuring van dit land voor een der gelijke aanval te verkrijgen". DJAKARTA, 26-12. - President Soekarno zei op Tweede Kerstdag in een toespraak dat Indonesië van plan is westelijk Nieuw-Guinea aan Nederland te ontrukken. Hij opende het congres van de natio nale partij die de regering steunt, en zeide onder meer terwijl hij wees op een groep aanwezige bui tenlandse ambassadeurs: „Zeg aan uw regeringen dat het bevel aan het volk ten doel heeft westelijk Irian aan de Nederlanders te ont worstelen. Ik heb onze raad van nationale defensie last gegeven in Indonesië overal posten op te rich ten voor de inschrijving van vrij willigers. Zij zullen getraind wor den tot soldaten en naar westelijk Irian worden gezonden. Wij moeten volkomen eendrachtig zijn om wes telijk Irian aan te vallen". Kerstviering Koninklijk gezin AMSTERDAM, 22-12. „Hoe heer lijk zou het zijn. indien wij ons in deze dagen, waarin wij de geboorte van Christus vieren, even rust zou den gunnen in ons jachterig be staan, indien wij een ogenblik de moed en de zelfoverwinning en het geloof zouden kunnen opbrengen om de banden los te maken van hebzucht .afgunst, ontevredenheid en angst voor onze materiële toe komst, die ons zo stevig met de aarde verbinden, en wü onze ogen niet zouden richten op de door ons op deze aarde verzamelde schatten of op die welke wü daar nog willen verkrijgen, maar ze zouden opslaan naar de hemel, naar de ster .die wü. als wü dit werkelük willen, ook zullen zien en die ons zal lei den naar de kribbe van het kerst kind, bü wie wü zullen worden toegelaten, en dat ons zal opnemen In de sfeer van zün oneindige lief de. Dan worden onze zonden ver geven. Dan wordt alles goed. Ik bid God om deze genade voor ons al len". Aldus sprak prins Bernhard aan het slot van zijn rede tQdens de kerstviering van het koninkiuk gezin met het gezamenlijk perso neel in de Burgerzaal van het pa lels op de Dam te Amsterdam. De prins wees in zijn rede op de zegen van de arbeid en waarschuw de tegen overdrijving van de „vrije zaterdag". Hij had de indruk, dat thans in de westerse wereld veel te veel verwendheid en persoonlijk egoisme bestaat. „Blijkbaar wordt niet voldoende beseft hoe goed we het hebben, hoe dankbaar wij allen moeten zijn voor onze grote welvaart, hoe bevoor recht wij zijn tegenover de vele mensen in andere delen van de wereld en misschien ook wel niet zo ver weg, die in grote armoede leven en zelfs omkomen van hon ger". Prins Bernhard zei ieder een heerlijk leven te gunnen. Wat hem echter verontrustte was, dat dat „heerlijke" leven afhankelijk wordt gesteld van louter materiële zaken. Het zilveren huwelijks feest van Koningin en Prins DEN HAAG. In verband met het besluit, dat de officiële viering van het zilveren huwelijksfeest van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins omstreeks 1 mei zal zijn, heeft de minister-president - in overeenstemming met de wens van de koningin - aan alle ministers verzocht hun medewerking te ver lenen, dat op 7 januari alle bewü- zen van vreugde en medeleven, zo als het uitsteken van de vlag, het zenden van telegrammen e.d., ach terwege zullen blijven. vooral uitgingen naar „onze land genoten, die in de voormalige Bel gische Kongo zoveel leed hebben ondervonden". VATICAANSTAD. Paus Joannes heeft de traditionele nachtmis op gedragen in de rijk met fresco's gedecoreerde clementine zaal van zijn officiële appartement op de tweede verdieping van het Vati caanse paleis. De zaal was voor deze gelegenheid in een kapel ver anderd. Verdrinkingen en dodelijke ongevallen WYMBRITSERADEEL. - Tweede Kerstdag is de 17-jarige J. B. uit Woudsend (gemeente Wymbritse- radeel) bij het schaatsen met een vriend op 't Heegermeer (gemeen te Wymbritseradeel) in een wak gereden en verdronken. Zijn vriend kon nog op het nippertje worden gered, SNEEK. In het Sneekermeer is de 21-jarige E. S. uit Luinjeberd (gemeente Heerenveen) verdronken MARKELO. De 19-jarige Duitser E. W. S. en zijn 17-jarige echtge note K. S.-M. zijn met hun auto in het Twente-Rijnkanaal gereden ter hoogte van Markelo aan de rijks weg van Zutphen naar Hengelo, en verdronken. APELDOORN, Op de Zwolse weg te Apeldoorn, ter hoogte van het woonwagenkamp is de 2-jarige R. van O. uit Amsterdam gegrepen door een personenauto, bestuurd door de heer T. H. V. uit Apel doorn. Het ongeluk gebeurde door dat het kind plotseling de weg overstak. Het jongetje werd op slag gedood. NA ARDEN. De 60-jarige vee houder J. P. uit Naarden is op rijksweg 1 (Amsterdam-Amers- foort) op de bromfiets tegen de achterkant van de auto van de heer J. K. uit Laren gereden en gedood. ROTTERDAM. De 47-jarige au tohandelaar N. J. J. L. is op rijks weg 13 dodelijk verongelukt. EPE. Op de Wisselseweg te Epe is een auto met vier inzittenden tegen een boom gereden. Daarbij is de 23-jarige mevrouw A. van der V.-van L. uit Deventer om het leven gekomen. SIEBENGEWALD. Bij Siebenge- wald (gemeeente Bergen, Limburg) heeft zich een ernstig ongeval voor gedaan, waarbij twee mensen het leven hebben verloren. POSTERHOLT (Limburg). - De 10-jarige jongen P. Z. uit Poster- holt (Limburg) is tijdens het spelen op de rijweg aangereden door een personenwagen. Het kind werd on middellijk gedood. Tweemaal raak ECHT, 22-12. De heer J. Stassen, rentmeester te Echt en eigenaar van de plaatselijke steenfabriek, vond in zijn brievenbus de trekkingslijst van de jong ste appèlactie. Tot zijn ver bazing bleek op zijn lot nummer C 137420 een huis te zijn gevallen. Terwijl hij zich gereed maakte naar Rotterdam te gaan om daar volgens de regels zijn lot te tonen aan de notaris in Rotterdam, kwamen zijn zoons tot de ontdekking dat hij ook een tweede huis ge wonnen had op zijn lot nummer E 137677. Ongeveer 2.500 mümverkers in de Zuidfranse plaats Decazeville, die sedert 19 december onder de grond blijven, onder meed uit pro test tegen eventuele sluiting van hun mijn, brachten ook de kerst dagen gescheiden van hun familie leden door. Volgens krantenberichten uit Djakarta meldden zich in geheel Indonesië duizenden vrijwilligers om te strijden tegen de Nederlan ders in Nieuw-Guinea. Zij geven gevolg aan een oproep van presi dent Soekarno. In Surabaia zouden zich binnen vier en twintig uur na de oproep van de president 500 jonge mannen hebben aangemeld. Kerstfeest bij Leger des Heils jrmrv?»-- ,-w Vooral „De Lichtboei" van het Leger des Heils is voor en tijdens de kerstdagen ontmoetingspunt geweest van jong en oud, die hoorden van de Blijde Boodschap van Kerst. Op de foto: een groepje kleuters onder de kerstboom. Blijkens het gebaar van de luitenante behoefden de kerstpresentjes een kleine toelichting. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Besprekingen in internationaal verband DEN HAAG, 23-12. Naar verno men wordt heeft het beraad in het kabinet over het probleem Nieuw- Guinea tot een oplossing geleid. Geruchten over het aftreden van een of meer ministers worden ge acht uit de lucht te zün gegrepen. Na beëindiging van de minister raad is het volgende communiqué uitgegeven: „Het kabinet heeft zich diep gaand beraden over alle aspecten van de Nieuw-Guinea-kwestie. Het heeft daarbij in het bijzonder aan dacht geschonken aan de situatie, ontstaan na de behandeling van dit vraagstuk in de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties, als mede aan de resultaten van de sedertdien onmiddellijk plaats ge had hebbende besprekingen en ver kenningen op internationaal niveau Op grond van dit beraad is het kabinet tot een beslissing gekomen, ter uitvoering waarvan op korte termijn een aantal vertrouwelijke besprekingen in internationaal ver band nodig zijn. De aard dezer be sprekingen maakt het niet moge lijk hierop op dit ogenblik nader in te gaan. De regering beoogt, zo spoedig als zij dit verantwoord acht nadere mededelingen te doen". Koude Kerst voor Londense zwemmers LONDEN, 26-12. Om een oude traditie te handhaven meldden 28 leden van de Engelse zwemclub zich op Eerste Kerstdag voor de jaarlykse wedstrüd in de Serpen tine, het riviertje dat door het Lon dense Hyde-park stroomt. De temperatuur van het water lag slechts even boven het vries punt, maar dat was voor de orga nisatoren geen reden om de wed strüd af te gelasten. Er verdwenen 28 dapperen in het water, dat nog net niet In ys veranderd was. Klap pertandend, maar gelukkig arri veerden ze allen aan de finish. Ook de 79-jarige Charles Bryant, die dertig jaar geleden eens deze wed strijd heeft gewonnen en sindsdien elk jaar met Kerstmis op zün fiets stapt om uit een verre Londense voorstad naar Hyde -park tc ped delen, waar hü gelük met de an dere zwemmers van start gaat. „Van zwemmen blyf je jong", is het devies van deze krasse Londe- naar. HOLLANDIA. Gouverneur dr. P. T. Platteel heeft een radiotoespraak tot de Nederlandse en autochtone inwoners van West-Papoea gehou den. Naar verluidt, heeft de regering aan de waarnemend secretaris-ge neraal van de V.N., Oe Thant, te legrafisch mededeling gedaan van de door haar genomen besluiten. Vierkante eieren De wens om tot vierkante eiren te komen schijnt nu binnen afzienbare tijd wer kelijkheid te kunnen wor den. Het Zwitserse tijd schrift Tara heeft althans gemelddat een Zwitserse firma patent heeft aange vraagd voor het maken van vierkante eieren. Het is een procédé waarbij de eieren machinaal van hun schalen worden ontdaan en het ei wit en de dooier in een vierkant plastic omhulsel worden gedaan. De inhoud kan volgens de „uitvinder" 12 maanden worden be waard. Ijs vroeg reeds slachtoffers SNEEK, 27-12. Op de ochtend van de Eerste Kerstdag zijn de 6-jarige S. R. en de 12-jarige W. B. beiden uit Sneek tezamen met hun vriend je, de 12-jarige S. B. in een wak in de Geeuw geraakt, toen zij met een slede speelden. Toegeschoten schaatsenrijders slaagden er in de jongens op het droge te brengen. Voor R. en B. kwam de hulp te laat; zy bleken reeds te zijn overleden. Op de Oudegaaster Brekken in de omgeving van Oudega (gemeente Wymbritseradeel) is op Tweede Kerstdag de 9-jarige W. van der K. uit Blauwhuis (gemeente Wym britseradeel) in een wak geraakt en verdronken. Verkoop van Empire State Building NEW YORK, 26-12. Donderdag gaat het Empire State Building, de grootste wolkenkrabber ter we reld, voor een bedrag van 65 mil joen dollar in andere handen over in een van de grootste en inge wikkeldste transacties in onroerend goed, die ooit zijn voorgekomen. De Prudential Insurance Company zal 29 miljoen dollar betalen voor het eigendomsrecht op het 102 ver diepingen tellende gebouw. De ver huurrechten zullen voor 36 miljoen dollar overgaan in handen van Lawrence Wien, advocaat te New York en handelaar in onroerend goed, die de transactie verzorgt. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's De hoogste weldaad aan de gehele wereld: de vrede aan de mensen, de hemel aan de aarde Berlijnse inuur had voorkomen kunnenworden WASHINGTON, 26-12. De repu- blikeinse senator Hugh Scott, die juist is teruggekeerd van een ver blijf van vier weken in west-Eu ropa, heeft in een vraaggesprek voor radio en televisie gezegd van gevluchte Vopo's te hebben verno men, dat zij opdracht hadden zich terug te trekken als het Westen de muur in Berlijn dadelijk na de oprichting had afgebroken. Zij mochten pas schieten als het Wes ten regeringsgebouwen in Oost- Berlijn onder vuur had genomen. Ik weet toevallig ook - aldus de senator - dat maar één van de vier Vopo's kogels in zijn geweer had. LONDEN, 26-12. - Een detache ment van 200 man, onder wie 170 vliegers, houdt zich gereed uit En geland te vertrekken naar de Brit se basis in Aden, zo wordt van welingelichte zijde vernomen. Het ministerie van Defensie had eerder meegedeeld dat er enige voorzorgs maatregelen waren genomen met het oog op de spanning rondom Koeweit. Vlucht op Kerstdag PASSAU (West-Duitsland)26-12. Een timmerman is er tijdens de kerstdagen met vrouw en vier dochtertjes in geslaagd van Tsje- cho-Slowakije naar West-Duits- land te komen, prikkeldraad, mij nen, grensbewaking en de bittere koude trotserend. Zij profiteerden er van dat de stroom op de draad versperring in de winter soms uit geschakeld wordt om kortsluiting door sneeuw en ijsafzetting te voor komen. Egypte heeft besloten de band met het koninkrijk Jemen te ver breken. Dit is dinsdagavond mee gedeeld door de Egyptische minis ter van Staat, Abdel Kader Hatem, zo meldt radio-Cairo. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De federatie van Nederlandse oud-strijders organi saties heeft een telegram gezonden aan de ministerraad. Daarin wordt onder meer gezegd dat zij „het vol ste vertrouwen stelt in het beleid van minister Luns en met kracht ieder defaitisme, dat uitlevering van de Papoea's beoogt, verwerpt. VAALS. Bij de Nederlands-Duit se grens in de omgeving van Vaals zijn drie smokkelaars van verdo vende middelen gearresteerd. Het zijn drie Grieken, die werkzaam zijn in Düsseldorf. UTRECHT. De Turkse ambassa deur in ons land, de heer Fuat Ke- penek, heeft in het Centraal Mu seum te Utrecht de tentoonstelling „Kunst der Hethieten" geopend. AMSTERDAM. „Hiermee geef ik deze ijsbaan de naam van mijn grootvader Jaap Eden". Parmantig sprak de 10-jarige Jaap Eden deze woorden bij de officiële opening van de nieuwe Amsterdamse kunst ijsbaan, die sinds 9 december al 70.000 schaatsliefhebbers heeft ge trokken. VIERLINGSBEEK. Brand is uit gebroken in een van de kuikenop- fokhokken van de heer L. van K. te Vierlingsbeek. Ofschoon de brandweer snel met een nevel- tankwagen en een motorspuit uit rukte, kon zü niet voorkomen dat de gehele kooi met 9000 kuikens een prooi der vlammen werd. AMSTERDAM. Met het vracht en passagiersschip „Willemstad" van de K.N.S.M. is het Amsterdam se gemeenteraadslid mevrouw G. Wijsmuller-Meijer naar Suriname vertrokken. De bagage van me vrouw Wijsmuller bestond uit een haar door een automobielimporteur geschonken ambulancewagen en verder uit een complete inrichting voor tien twee-persoons huisjes, waarin herstellende tbc-patiënten zullen worden gehuisvest.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1