U/ijh-rook en mqr tev red enheid kepstAvonó KENT U HET RENDIER? 3£erótcliner in de ótratcó^eer KERSTMIS IN DE VERKEERSLUCHTVAART ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 22 december i96i No. 19097 door Hugo Hooftman Met Kerstmis worden door de luchtvaartmaatschappijen 'n groot aantal diensten niet uitgevoerd. De vliegers, de bwk's, de pursers, de stewardessen, ze willen immers allemaal erg graag „thuis" het kerstfeest vieren. Daarom wordt de dienstregeling zoveel mogelijk ingekrompen. Maar bepaalde dien sten moeten doorgaan en duizen den zullen hun kerstfeest daarom ook dit jaar weer vieren hoog in de lucht, velen zelfs hoog in de stratosfeer, terwijl hun straalvlieg tuig met een snelheid van bijna duizend kilometer per uur de don kere kerstnacht zal doorklieven. Natuurlijk proberen de lucht vaartmaatschappijen ervan te ma ken wat ervan te maken is. Men zal de vliegtuigen met groen en slingers en kerstklokken versieren. Men zal zorgen voor een speciale kerstsfeer. En - het belangrijkste van alles - natuurlijk zullen de passagiers een speciaal kerstdiner geserveerd krijgen. Zalm, kalkoen en kerstpudding Bij de B.E.A. is het bijvoorbeeld gebruikelijk dat ze op eerste kerst dag altijd een exclusieve „Christ mas Party" aan boord van haar vliegtuigen houdt. De luchtreizi gers krijgen dan een traditioneel Engels kerstdiner geserveerd dat uit vijf gangen bestaat. De eerste gang bestaat uit gerookte Schotse zalm and Morecambe Bay Potted Shrimps, de tweede uit Roast Nor folk Turkey (kalkoen!) met Grilled Bacon, Pork Sausages, Brussels Sprouts en Lincoln Potatoes. De derde gang wordt gevormd door de traditionele Christmas Pudding en Fresh Clotted Jersey Cream. De vierde gang bestaat uit Stilton Cheese en Bath Oliver Biscuits, terwijl de vijfde wordt gevormd door noten en muscaatdruiven. Een kopje koffie besluit zo'n kerstdiner Na de maaltijd krijgen alle pas sagiers als souvenir een zakagen da. Ook worden er flesjes likeur en kerstkaarten uitgereikt. Een luchtvaartmaatschappij als de B.E.A. heeft het rond Kerstmis altijd extra druk. Die drukte be gint al tien dagen voor Kerstmis en duurt tot in de tweede week van januari. Alleen in het zomer seizoen wordt deze enorme drukte met Kerstmis overtroffen. Toen enkele jaren geleden met Kerstmis een zware mist over heel west-Europa hing, waardoor vele vluchten moesten worden afgelast, heeft de B.E.A. in enkele dagen tijds honderdduizenden guldens verloren. De route Londen-Parijs i9 met de kerstdagen ook altijd bijzonder druk. Tal van Engelsen gaan hun kerstfeest namelijk in Parijs vie ren. De B.E.A. maakt soms alleen al op Kerstmis dertig extra vluch ten naar de Franse hoofdstad. Ook de vrachtdiensten worden soms met vijftig procent opgevoerd om alle kerstvracht en de extra lucht postzendingen te kunnen verwer ken. Een maatschappij als AerLin- gus vliegt rond Kerstmis altijd meer dan vijfduizend kalkoenen uit Ierland naar Londen over. Kal koen behoort nu eenmaal bij het traditionele Engelse kerstdiner, net als plumpudding. Tijdens de kerstnacht zullen de vliegtuigen eenzaam door de don kere nacht snellen. Misschien wel boven Bethlehem. En de passagiers vanuit hun straalreuzen door hun raampjes naar buiten in de don kere nacht turend, naar het prach tige uitspansel vol flonkerende sterren, zullen hun gedachte vol I hebben Een stewardess van Pan American brengt het vliegtuig een beetje in kerststemming. O Wierookgraan geronnen traan van ceder- en van lorkenstammen, gebedenbeeld, daar 't vier in speelt, en 't vonkelen van 's herten vlammen Guido Gezelle. Iedereen kent de benamingen wierook en mirre. Er zijn voorts ontelbare lofliederen en gedichten geschreven over deze kostbaarhe den. Ook denken wij meteen aan het oude kerstverhaalzij of ferden deemoedig mir', wierook en de goud. Doch vanwaar komen ze en waarvoor dienen ze? Mirre en wierook zijn twee kost bare reukstoffen, die vooral bij de oude volkeren hoog gewaardeerd werden. De kostbaarheid ervan lag evenwel niet zozeer in het feit dat deze stoffen zo schaars voorkwa men, maar veeleer in de zeer ge brekkige, en daardoor dure wijze van vervoer. Tegenwoordig zijn deze prijzen echter belangrijk ge daald, omdat we allerlei moderne vervoermiddelen te onzer beschik king hebben. Mirre en wierook delen wij bij de gomharsen in. Een geneesmiddel De naam mirre is zeer waar schijnlijk afkomstig van het Ara bische woordje „myr" of „mur", hetgeen „bitter" betekent. Mirre wordt namelijk ook als geneesmid del gebruikt, en heeft een bitter smaakje. Mirre wordt gewonnen uit een struik met de naam Comiphora. Deze is te vinden in het zuiden van Arabië en het daar tegenover gelegen deel van oost-Afrika. De mirre komt in dikke geelachtige harsdruppels uit de stam vloeien. De hars verhardt zodra zij de bui tenlucht bereikt heeft. Deze drup pels nu worden door de Arabieren verzameld, hetgeen meestal ge schiedt in de maanden mei tot en met september. Men onderscheidt hier twee kwaliteiten; de echte „tranen" en de van de grond opge raapte stukjes, waarvan de laatste in waarde aanzienlijk kleiner zijn dan de „tranen". De mirre wordt in de handel ge bracht als korrels, poeder of brok ken. Gewade rook Het feit dat mirre en wierook vaak in één adem genoemd wor den, zal velen het idee geven dat deze harsen „familie" van elkaar zijn. Dit is niet juist, er is wel degelijk enig verschil wat de her komst betreft. De naam wierook is vrij eenvou dig te verklaren. Kennen wij niet allen de betekenis van „gewijde rook?" Vandaar dus de naam wieh of wijh-rook. Wierook is afkomstig van de boomsoort boswellia, welke groeit in het zelfde deel van de aarde als de mirre. Door diepe kerven in de stam te maken, vloeit er een melk wit sap naar buiten, door de Ara bieren heel poëtisch aangeduid met „het bloed der bomen". Deze in snijding geschiedt in twee keren; de eerste maal in februari of in maart, en de tweede keer in de beide volgende maanden. Als schoonheidsmiddelen Door alle eeuwen heen heeft men gebruik van deze stoffen gemaakt. Reeds meer dan veertig eeuwen geleden waren ze al in zwang. Men gebruikte ze als schoonheidsmid delen, als specerijen en ook voor het balsemen van doden. Bij godsdienstige rituelen heb ben deze reukwaren nooit ontbro ken. Zij werden verbrand, en men verwachtte van de rook die eruit opsteeg, dat de geur de reukorga nen der aangebeden goden aange naam zou prikkelen. Tegenwoor dig wordt wierook nog voorname lijk voor liturgische doeleinden ge bruikt. Ook in parfumerieën spe len wierook en mirre een vrij gro te rol. Hiervoor worden niet de ruwe harsen, maar de hieruit ge destilleerde oliën en alcoholische oplossingen gebruikt. Landgenoten, maak vrede in uw hart met de kerstdagen Vergeet niet hun, die U dierbaar zijn, een klein met zorg gekozen ge schenkje te geven; Vergeet niet hun, waarvan U niet zoveel houdt, een kans te geven. Tracht hen beter te leren begrijpen en daardoor meer te waarderen; Vergeet niet wat vriendelijkheid te geven, ook aan uw buurvrouw, aan uw personeel, aan de verkeersagenten, aan bakker, post bode en aan allen waarmede U in aanraking komt; Vergeet niet opzij te zetten; die opwellingen van jaloezie, waardoor U uw eigen leven en ook dat van anderen zo moeilijk maakt; Vergeet niet in deze dagen een ogenblikje vrij te maken voor allen die U omringen, al hebt U het nog zo druk; Vergeet niet een eenzaam mens aan uw feestdis te nodigen. En als hij er is, geef hem ook een plaatsje in uw hart, het kost U niets; Vergeet niet aan hen die in nood verkeren, een gedeelte van het bedrag dat U zelf voor de feestdagen wilt besteden, af te staan; Vergeet niet uw eigen zorgen eens opzij te zetten en U dezer dagen eens te verdiepen in de moeilijkheden van anderen. Er zijn er die het moeilijker hebben dan U; Vergeet niet naar anderen te luisteren; iedereen vertelt wel eens iets dat de moeite waard is en waarvan U ook nog kunt leren; Vergeet niet van dit kerstfeest het gelukkigste feest te maken van uw leven, dan zal het ook gelukkig zijn voor vele anderen. (Nadruk verboden). De miljoenen klokken luiden over heel het wereldrond, van het noorden tot het zuiden in de late avondstond. Kerstmis stoort zich aan geen grenzen als het ruisen van de wind; Komt, verwondert u dan, mensen, ziet hoe dat u God bemint, alle machten, alle krachten wijken voor het Christuskind. Stille nacht, voor ieder vrede, 't wonder, dat opnieuw geschiedt: in de kerken wordt gebeden koren jubelen hun lied. In de klare kinderogen spiegelt zich het kerstboomlicht; God, die in zijn mededogen zich tot ieder schepsel richt; al wat groot is of despoot is telt niet voor zijn aangezicht. Lijkt het of het lot der aarde aan een zijden draadje hangt, of de trots en eigenwaarde liefde en geha vervangt: Al het grote zal verdwijnen nu de kerstnacht weer begint; Komt, verwondert u in 't kleine, ziet hoe dat u God bemint: ga maar verder met de herder die het Kind in doeken vindt. JAAP MIJDERWIJK. Als op Schiphol de lichtjes aangaan, prijkt ook de kerstboom in volle gloed We kennen allen de figuur van de kerstman. In de Angelsaksische landen is hij Santa Claus geheten en merkwaardig genoeg voelen we ergens in naam en daad de verwantschap tussen de kerstman en onze Sint Nicolaas. Voor de Angelsaksers is Santa Claus ook Sint Nicolaas, die zij niet kennen, maar bij ons speelt de kerstman niet zo'n belang rijke rol. Er is vooral van kerkelijke zijde een streven om hem uit te bannen. Voor ons echter is- de kerstman een kleine gezette figuur met een witte baard en een puntmuts op, die in een grote slee door het winterse landschap glijdt en welke slee getrokken wordt door 'n aantal rendieren. Voor de Lap is hel rendier koe, schaap, paard en geit tegelijk. Lapland rendierenland Rendieren, ja, we kennen ze wel, een soort herten, maar grover en met een veel groter gewei, dieren die ergens in de buurt van de Poolcirkel leven en wanneer we ons geheugen eens opfrissen, ja, dan herinneren we ons, dat die rendieren nauw verbonden zijn aan de Lappen, de bewoners van Lap land. Lapland bestaat eigenlijk niet, het is geen staat of zoiets, maar het uitgestrekte gebied in noord-Euro pa begrensd door de IJszee en de Witte Zee, zich uitstrekkend van de Oeral over noord-Rusland, Fin land, Zweden en Noorwegen. De mensen die daar wonen in dat bar re noorden, noemen we Lappen en in dat gebied leeft ook het rendier. Het rendier heeft lange, getakte dunne en gladde horens, waarvan de toppen breed, handvormig zijn. Voorts heeft het neerhangende ma nen aan de keel. Het is lager op de poten dan het hert en zijn haar is dichter, hetgeen een goede be schutting vormt tegen de barre koude. Des zomers is het rendier bruin, maar des winters grijs op de rug en wit aan de buik en po ten. Snuit, staart, spiegel en een ring om de enkels blijven altijd wit. Zijn oren zijn veel langer dan die van het gewone hert en zijn hoeven breder, zodat het zelfs op het gladste ijs met grote snelheid voort kan. De horens van het wijf je zijn korter dan die van het man netje. Manusje van alles Het rendier bewoont niet alleen het noorden van Europa, maar ook Groenland en het noorden van Amerika. Normaal in het wild leeft het rendier in grote kudden, die zomers naar het noorden en des winters naar het zuiden trekken, waarbij zij steeds blijven tussen ongeveer de vijftigste en de tach tigste breedtegraad. In de maand juni worden meest al de jongen geboren, één per wijfje na een dracht van veertig weken. In noord-Europa wordt het ren dier wel getemd, hoewel de Lap pen weten dat het rendiermannetje altijd de neiging heeft weer te ver wilderen en naar de vrijheid terug vluchten. Voor de Lap is het rendier een manusje van alles. Het dier eet weinig en sober. Het vergenoegt zich met bladkoppen, bladeren en rendiermos, dat uit de sneeuw op gedolven wordt. In het wild wordt het rendier wel 25 tot 30' jaar oud, maar in tamme staat meestal niet ouder dan ongeveer 15 jaar. De Laplander zou niet buiten het rendier kunnen. Het vervult bij hem de plaats van koe, schaap, paard en geit. De Laplander gaat met zijn rendierkudde overal heen, want de kudde gaat voor alles. Hij trekt er mee in de bergen, gaat er me« naar de dalen waar de rivie- In Lapland wordt de rijk dom afgemeten naar het aantal rendieren dat men heeft. ren stromen, kortom volgt zijn kudde op de voet. Hij gebruikt ze als trekdieren voor zijn slede, hij laat ze lasten dragen, drinkt hun melk en maakt van die melk een voortreffelijk smakende kaas. Maar daar blijft het niet bij. Het ren dier levert hem in dode staat vlees, huid voor leer, horen voor gereed schappen en siervoorwerpen, ter wijl de pezen dienst doen als ons touw. Met honderd dieren ben je arm Het is een interessant gezicht een Laplandse karavaan te zien trek ken door de onafzienbare witte vlakte. Voorop gaat een Lap te voet die een rendier begeleidt dat een slee trekt. Daarachter weer een rendier met een slee, maar dit tweede rendier is bevestigd aan het achtereinde van de eerste slee, zo dat hij die precies moet volgen en in het spoor blijft. Daarachter weer een rendier met slee en zo voort. In Lapland wordt iemand voor rijk gehouden die duizend rendie ren heeft, maar wanneer hij er slechts honderd heeft, is hij arm. Er zijn wel Lappen die kudden hebben van 10.000 of 12.000 ren dieren, dat zijn de echte rijkaards, want met zoveel rendieren ont breekt het hem aan niets. Hij heeft overvloed van alles, want het ren dier is tevens een ruilmiddel, waar voor andere zaken kunnen worden gekocht. In prehistorische tijden leefde het rendier aanmerkelijk zuidelij ker dan nu. Men heeft de fossiele resten gevonden in heel Europa tot aan de Pyreneeën, de Alpen en de Balkan. Vermoedelijk is het rendier later voor de mens ge vlucht naar het noorden. Doch ook daar heeft het de mens niet kun nen ontlopen enzelfs de kerstman spant ze voor zijn slee!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5