NsËBKro Gedachten gaan in de richting van een kampeerterrein aan zee STAD EN PROVINCIE die enige echte Ingezonden mededeling want Akkertjes zijn instant cachets met 4-voudlg werkend micropoeder. Ontdek óók de weldaad van Akkertjes Gemeentebegroting Zierikzee Zaak Centrale Dienst binnenkort aan de orde ZIERIKZEE, 20-12. B(j de behan deling van de begroting voor het dienstjaar 1961 door de Zierik- zeese gemeenteraad Is de hoofd- stuksgewijze behandeling aan de orde gekomen, na uitvoerige al gemene beschouwingen. De verga dering stond onder leiding van de voorzitter, mr. F. Th. DJjckmeester De raad was voltallig aanwezig. In verband met een post: ont vangsten exploitatie schietbaan, in formeerde mr. Keuning naar de mogelijkheden van oprichting ener sportschietverenigihg. De voorzit ter meende, dat het wellicht nog wel eens zover komt. De heer Ra- meijs wilde - met anderen - de verlichting der straatlantaarns langer laten branden en het doven opschuiven van 11 naar 12 uur. De heer Simmers voelde voor het vol spuiten van het terrein bij het zwembad, althans het voorste ge deelte bij de dijk, waar zich in de zomermaanden veel moeders met kinderen ophouden. De voorzitter merkte op, dat een dergelijk werk vastgekoppeld zou moeten worden aan een goede gelegenheid, met het oog op het benodigde zand. De aanleg van de Scheldeburg b.v. zou zo'n gelegenheid kunnen zijn. De heer Simmers gevoelde ook al les voor het verplaatsen van het kampeerterrein. Hij vond dat het huidige terrein niet erg frequent wordt gebruikt. Z.i. hoort het bij het zwembad en aan zee. De voor zitter zeide, dat het college het creëren van een terrein aan zee In gedachten houdt. De. heer. Rameijs vond de resul taten van het huidige terrein niet onbevredigend, gelet op het feit, dat 't nog weinig bekendheid heeft kunnen verwerven. De voorzitter zag toenemende exploitatiemoge lijkheden, vooral naarmate de Westhoek komt vol te zitten. De heer Doeleman informeerde naar de mogelijkheden voor sportvissers aan het water bij het terrein. Kampeerders bleken daar te mo gen vissen. De heer v. d. Doel wilde ook graag een terrein aan zee. De heer Rameijs zou er niet tegen zijn, maar wilde het huidige terrein ook behouden. Dit Is juist voor rustzoekenden geschikt. De voor zitter beloofde dat dit terrein niet verdwijnen zaL De heer Simmers attendeerde op de noodzaak van rattenbestrijding. In sommige stadsdelen is het weer erg met de ratten. Wethouder Koe- voets wees er op dat de gemeente desgevraagd altijd bestrijdingsmid delen ter beschikking stelt en een rondgang wordt gemaakt als klach ten de gemeente bereiken. Voor wat het zwembad betreft wilde de heer van Duin nog een gemakke lijker toegangsweg. De voorzitter vond de te maken bocht ter plaat se voor kampeerders geen bezwaar „Zij willen immers de wereld zien" was zijn bescheid. De Centrale Dienst De heer Rameijs informeerde naar de toekomst van de Centrale Dienst. De voorzitter antwoordde, dat de meerderheid der Centrale Dienst geporteerd is voor het z.g.n. plan-A. Binnenkort komt deze zaak aan de orde begeleid van een •s.chrijven van de directeur. 'cDe heer Doeleman vroeg of er -Buma-rechten moeten worden be taald voor het carillon, in de pe riode dat het zwijgt. Voor die pe riode v/orden geen rechten betaald aldus de voorzitter. Wethouder Koevoets gaf een toe lichting op een post kapitaalsdienst t.b.v. de Varreput, er op wijzend dat het hier gaat om een 13e eeuws monument, dat niet verloren mag gaan. Bovendien is de brandweer zeer geporteerd voor de aanwezig heid van voldoende schoon water in de put. De heer Doeleman wilde weten of er subsidie voor deze put kan worden gekregen als mo gelijk staande op de Monumenten lijst. De voorzitter zaldit na la ten gaan. Centrale Werkplaats Wat betreft de Dienst voor Maat schappelijke Zorg was het de heer Goudrlaan opgevallen dat voor de Centrale Werkplaats nog geen af rekening van het rijk is ontvangen terwijl een hoger percentage niet zeker is. Wethouder Verheijen lichtte toe. dat de werkplaats geen sluitende begroting heeft en een hoger subsidie op de lonen der te- werkgestelden mogelijk is. De heer Goudriaan wilde een begroting opgemaakt zien naar reeële cijfers en drong aan op een snellere be slissing. De wethouder zei nog, dat de gemeenten per kwartaal voor schotten betalen en het bestuur van de werkplaats er druk tegen aanzet. De heer Verheijen vond het gedrag van het ministerie wel wat vreemd. Eem ambtenaar hééft in 1959 de stukken reed9 gecontro leerd en nu blijkt er toch nog weer iemand uit Den Haag te moe ten komen en zodoende „weten wij nog niets". Spr. zag geen nut in het bij voorbaat opvoeren van het bedrag. Over de begroting van het gas bedrijf kwamen geen vragen los. De begroting, alsmede een acht tal wijzigingen, respektievelijk be trekking hebbend op de nood- slachtplaats, de Nieuwe Haven, de loods aan de Zaagmolen, brug Oude Haven, de Varreput, de rei nigingsauto een rijwielstalling en het sportterrein en de begroting van de Dienst voor M. Z. en van het gemeentelijk gasbedrijf wer den hierna m.a.s. goedgekeurd. De rondvraag In de rondvraag gaf de heer Simmers nog een toelichting op de betekenis van een centrale slacht plaats. Eén der belangrijke voor delen achtte spr. de durende aan wezigheid in zo'n slachtplaats van een keurmeester, die vooral ver borgen gebreken aan dieren, tij dens het slachten kan ontdekken. Thans kan een keurmeester niet altijd aanwezig zijn, omdat in verschillende panden wordt ge slacht. De heer Simmers wilde ook verruiming zien van de parkeer ruimte en dacht aan dichting van de Oude Haven. Ten dele zou op deze plaats een plantsoen kunnen komen en een resterend deel kon gereserveerd worden voor parkeer ruimte. De voorzitter: dichtgooien? Nooit! Wel zegde de voorzitter toe dat er gepoogd zal worden het water constant in de haven te houden. De heer Rameijs wilde kleine par keer! nhammen in de nieuwbouw- trottolrs. De zaak heeft reeds de aandacht. De heer Doeleman wilde hekken langs de Oude Haven voor parkerende auto's, evenals tegen over „Mondragon". De voorzitter achtte de idee voor uitvoering vatbaar. De heer v. d. Schee wilde het grote partikuliere huis in Malta, bestemd voor af braak, gespaard zien. Er moet ter plaatse worden gebouwd en het is derhalve onmogelijk, aldus de voorzitter. Dankwoorden De heer van Duin bracht in een korte speech de voorzitter' dank voor de leiding aan de raad in het bijna vervlogen jaar 1961. y Spr. meende van dankbaarheid te kun nen gewagen, uit gemeentelijk oog punt en wat betreft de raadsledén persoonlijk. Hij verwees naar de zangdienst op het Havenplein za terdag a.s., waar allen in oecume nische verbondenheid kunnen ge denken het Grote Licht, dat In de wereld is verschenen. Spr. uitte hierna wensen voor een goede Kerst en een gelukkig 1962. De voorzitter bood daarop we derkerig zijn beste wensen aari. De heer Goudrlaan wilde op 'de zangavond het verkeer stopgezet zien. Deze kwestie is reeds met de politie besproken. Mr. Keuning vroeg naar de be huizing van de Muziekschool. De kwestie wacht nog op rijksgoed keuring. De school is opgenomen In de begroting van de Zeeuwse Muziekschool, zo deelde de voor zitter mede. De heer Rameijs sprak een veto uit over een bungalow in de Kaersemakerstraat en vond deze daar niet fra^i passen. Hij wilde herhalingen in de toekomst voorkomen zien. De voorzitter zei- de dat in bepaalde gevallen wel eens van de planologie moet wor den afgeweken. Ingezonden mededeling Het aantal slachtoffers van de brand, die in een circus te Niteroi, nabij Rio de Janeiro, heeft gewoed, is door het overlijden van twee ge wonden, tot 362 gestegen. Prijsuitreiking voor fraaiste tuinen te Renesse Zomergasten nadelig voor het onderhoud RENESSE, 21-12. Deze week vond in de voormalige raadszaal van Renesse door de voorzitter van de voortuintjescommissie, de heer L. de Ruiter, de prijsuitrei king plaats aan die personen die In het afgelopen jaar met de fraaiste tuintjes voor de dag waren geko men. BU deze prijsuitreiking gaf burgemeester jhr. R. J. II. Q. Röell namens het gemeentebestuur blijk van z\jn belangstelling. Nadat de heer de Ruiter tot de aanwezigen een woord van welkom had gericht, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de burgemees ter, gaf hij een beknopt overzicht van de werkzaamheden der com missie in het afgelopen jaar. De taak van de commissie noemde hij wel eens moeilijk en ondankbaar. Tot de maand juni wordt aan de tuintjes de grootste zorg besteed en prima onderhouden. Komen evenwel de gasten dan kan men een merkbare teruggang konstate ren. Vooral de gazons moeten het dan zwaar ontgelden door spelende kinderen en het plaatsen van boxen. Een moeilijk en eigenlijk on overkomelijk probleem noemde de heer de Ruiter verder nog de indertijd door de gemeente Renesse gestelde voorwaarde dat iemand die eenmaal de le prijs heeft gewonnen hiervoor niet meer in aanmerking mag komen. Ais wij zo door blijven gaan, al dus de voorzitter, komen wij na een aantal jaren bij de brandnetels terecht. Hij vroeg dan ook de bur gemeester de mogelijkheid onder ogen te zien de commissie van deze verplichting te ontheffen. Woorden van dank sprak de heel de Ruiter tot de burgemeester voor het beschikbaar stellen van de zaal en de door de gemeente voor dit werk beschikbaar gestelde subsidie. Hij sprak hierbij de wens uit dat deze wijze van stimuleren ook in de toekomst bestendigd mag blij ven. Verder bracht de voorzitter nog dank aan zijn mede commissie leden voor hun medewerking in het afgelopen jaar, waarbij hij zich in het bijzonder wendde tot mevr. Krijger-Vrij en zuster v. Beveren voor de aankoop van de uit zes bloemstukken bestaande prijzen. Door burgemeester Röell werd een wisselbeker beschikbaar gesteld voor de mooiste tuin, welke ten deel viel aan de fam. v. d. Slikke. Door de commissie werden de volgende prijzen toegekend voor de bloemstukken: 1. mevr. de Oude- Linders; 2. mevr. Dieleman-v. d. Slikke; 3. mevr. Doireman-de Vrie- ze; 4. mevr. Goemans-Hendrikse; 5. mevr. Goossens-Dorreman en mevr. v. d. Hoek-Bakker. Namens het gemeentebestuur wenste de burgemeester de win naars geluk met de door hen ge wonnen prijs. Hij sprak zijn be wondering uit over de commissie die echt met het kleine bedrag ge woekerd heeft om in het bezit te komen van deze fraaie bloemstuk ken. Zoals de burgemeester zelf had geconstateerd, wordt er te Re nesse veel zorg besteed aan het on derhouden en verbeteren van de tuinen, waar zich verschillende zeer mooie tuinen bevinden. Reeds vaak heeft hij de waardering ver nomen van de vreemdelingen die het een verademing vinden zich irï de zomermaanden hier tussen te bevinden. Helaas blijft de.gemeen te door het gebrek aan voldoende arbeidskrachten wel eens wat ten achter. De burgemeester wenste ten slotte de commissie veel succes in het volgende jaar. Wereld- vredesbrigode LONDEN, 21-12. Een 39- ja rige Amerikaanse ..pacifist, Arlo Tatum, heeft donder- dag in Londen gezegd, dat ongeveer 60 afgevaardigden uit- 20 landen in Libanon na kerstmis zullen bijeen komen om een „wereld- vredesbrigade" op te rich ten. De premier van het on langs onafhankelijk gewor den Tanganyika, Neyerere, heeft voorgesteld het hoofd kwartier van deze brigade in zijn land te vestigen. Andere beschermheren zijn de Amerikaanse neger-pre dikant dr. Martin Luther King, de Siciliaanse hervor mer Danilo Do lei en pro fessor Martin Buber, pro fessor in de wijsbegeerte aan de Joodse universiteit in Jeruzalem. SPORT VOETBAL 4e klasse G Het programma voor dinsdag 26 december a.s. (2e Kerstdag) luidt: Burgh-Brouwershaven; Kruisland -S.C. Gastel; De Schutters-N.S.V. In de commissie, welke officieel door. de raad wordt benoemd, zijn thans twee vacatures, door het ver trek van mevr. Lunsingh Tonckens -Tak en het bedanken van de heer J. C. Braber. De heer J. Dalebout vestigde nog de aandacht op het planten van bloembolletjes, zoals hyacinten, crocusjes enz. AMSTERDAM. In de najaars vergadering van het Prins Bern- hard Fonds werd wederom een groot aantal subsidies gevoteerd, tot een totaal bedrag van ruim f 300.000. ZIERIKZEE Tot leidster van de dames afdeling van de Centrale Werk plaats is aangesteld mej. M. C. Flikweert te Zierikzee. Kerstfeest voor vluchtelingenkinderen De vrouwenafdeling van de P.v. d.A. organiseerde in samenwerking met het N.V.V. een intiem kerst feest voor de Duitse vluchtelingen kinderen, die momenteel hier ter stede vertoeven. Het kerstfeest werd gevierd in het overblijflokaal van het Prof. Zeeman-lyceum aan de Poststraat. De zaal was stem mig versierd en de Duitse jeugd heeft zeer genoten van dit kerst feest in den vreemde. Kosten noch moeite waren hiervoor gespaard en de jeugd kon dan ook rijkelijk ge- tracteerd worden. De leiding be rustte bij mevr. G. Westendorp Boerma-Schlosser, die in het Duits de aandacht richtte op het blijde kerstgebeuren en ook bij andere programma-onderdelen leiding gaf. Gelet op de glundere gezichten, moet: de kerstviering voor deze van ver gekomen jeugd, heerlijk zijn geweest. Geval van kolendampvergiftiging In de nacht van woensdag op donderdag is het echtpaar K.-W. onwel geworden, als gevolg van kolendampvergiftiging, zoals later bleek. Dezelfde nacht is nog medi sche hulp ingeroepen. Tegen de avond van donderdag zijn de ech telieden overgebracht naar het Ro de Kruis-ziekenhuis te Zierikzee. Hun toestand is redelijk wel. Aan genomen wordt dat de kolendamp is ontsnapt uit een nieuwe kachel In de huiskamer. Benoemingen aan technisch school Tot concierge van de Bakkerij- school van de lagere technische 9chool is benoemd de heer P. J. Cooinans te Zierikzee. Met ingang van 1 januari is tot leraar smeden, vuurplaatbewerking en lassen benoemd de heer A. Boer te Appingedam. OOSTERLAND Kerstviering Christ, vrouwenvereniging „Martha" Donderdagavond vierde de Chr. vrouwenvereniging „Martha" in het Herv .Verenigingsgebouw haar Kerstfeest onder leiding van mevr. Groenewegen, in een enigszins feestelijk versierde zaal. :Er was een goede opkomst bij deze feest viering. Door de bestuursleden werd een liturgie voorgelezen, waarin om beurten gezang en schriftlezing voorkwamen, alle be trekking hebbende op 't kerstfeit Mevr. Groenewegen ging voor in gebed, waarna het Kerstevangelie werd gelezen. Een fluittrio, be staande uit mevr. Stoutjesdijk- Borst met haar twee dochters, speelde op verdienstelijke wijze verschillende kerstliederen. Een door verschillende leden gevormd koortje zongen enige tweestemmi ge kerstliederen. Enige kerstver halen werden ter afwisseling ten beste gegeven. Aan het orgel: mevr. Capelle-Beije. De presidente dankte tenslotte alle .medewerkenden aan deze ge slaagde feestavond en ging voor, in gebed. Tijdens de vergadering werd getracteerd en bil de uitgang werd, als naar gewoonte, de tra ditionele dagkalender voor 1962 uitgereikt. Al met al een mooie en prettige kerstfeestviering door de vrouwenvereniging. Bejaarden vierden hel kerstfeest Er bestond goede belangstelling van de zijde der bejaarden uit onze gemeente voor de kerstfeestviering die donderdagmiddag in het Herv. Verenigingsgebouw plaats vond. De leiding berustte bij de plaatse lijke Ned. Herv. predikant ds. H. J. Groenewegen. Deze sprak in zijn welkomstwoord er zijn vreugde over uit, dat de opkomst goed te noemen was. Behalve de dames comitéleden en het bestuur der Chr. Vrouwenvereniging „Martha" waren ook de vier dames-organis ten van de partij, welke bijbeurte tijdens de samenkomsten zorgden voor de muzikale noot. Nadat ds. Groenewegen voorge gaan was in gebed, las hij het al oude Kerstevangelie naar Lucas 2, waarop een korte kerstmeditatie volgde. Gezongen werd vervolgens Gezang 8. Verder werd deze feestvergade- ring gehouden aan de hand van een daartoe opgestelde kerstlitur gie, Een drietal dames-comitéleden Jas uit deze liturgie voor, terwijl van tijd tot tijd kerstliederen ge zongen werden, afgewisseld door schriftlezing, betrekking hebbende op de geboren Koning. Na afloop hiervan droeg de heer H. van dei- Maas een zelfgemaakt kerstgedicht voor .waarop het bekende: „Ont waakt gij die slaapt, en staat op uit de doden" werd aangeheven. Tenslotte heeft mevr. Groenewe- Een lichtglans verscheen uit het hemelgeivelf, het licht van tie sterren vervaagde; De Wijzen alleen zagen even Hem zélf en hoe Hij Zich aardewaarts waagde. Dc sterre stond stil en de Wijzen alleen vermoedden een koning der Joden, Zij volgden Gods tvil, maar zij vonden er geen die wist van een hemelse bode. Door 't Heilige land zochten zij het satijn van 't wiegje met rijkdom beladen, Een vorstelijk pand, een verguld baldakijn géén zag er, dat God dit versmaadde. In Bethlehems grot lag het koninklijk Kind op stro en in doeken gewonden. Zijn Vader was God, Die de mens zó bemint, dat Hij hem Zijn Zoon heeft gezonden. De lichtglans verdween uit het hemelgewelf Aan 't kruis hing Gods Zoon met Zijn wonden. En Jezus ging héén bood ten offer Zichzelf. Wat bleef was de tnens. Met zijn zonden E. EECKHOFF, 1961. "- Ingezonden mededeling voor mensen die kwaliteit veriangenl gen op boeiende wijze een kerst verhaal vertelt en de stilte ln de zaal bewees wel hoe dit bij de be jaarden in de smaak viel. De mu zikale begeleiding berustte voor deze kerstfeestviering bij mevr. Capelle-Beije. Ds. Groenewegen eindigde deze buitengewoon goed geslaagde feest middag met dankgebed. Behalve rijke traktatie tijdens de bijeenkomst werden de vrouwe lijke bejaarden bij de uitgang nog verrast met een zakje fruit. De mannelijke bezoekers hadden zich tijdens de middag tegoed kunnen doen aan een rokertje. BRUINISSE Beroepen predikant op bezoek De heer G. den Heeten, beroepen predikant bij de Gereformeerde Kerk te Bruinisse, bezocht dinsdag 19 december 1961 deze gemeente, 's Avonds werd in de pastorie een gemeente-avond gehouden onder leiding van ouderling W. van dén Berg. Deze opende met het lezen van een Schriftgedeelte waaraan hij zijn openings- en /Welkomst woord ontleende. Over en weer werden toen bijzonderheden over gemeentelijk leven uitgewisseld en was men gezellig bijeen. De op komst was goed, de consulent, dr. Becker uit Nieuwèrkerk, sloot met dankzegging. Kerstmiddag bejaarden De kerstmiddag van de ouden van dagen, die woensdag ln het Ned. Herv. Verenigingsgebouw ge houden werd, stond onder leiding van ds. van der Sar. Nadat deze was voorgegaan in gebed, las hij een gedeelte van Mattheus 1. Aan de hand van dia's die over dit Schriftgedeelten handelen, vertel de hij toen de geboorte-aankondi ging van Johannes de Dooper en de geboorte-aankondiging van Jezus. Na deze bijbelverlelling volgde de pauze, waarin de zeer talrijk opgekomen aanwezigen werden getracteerd op chocolademelk en de traditionele „kossewegge", het ouderwetse kerstgebak. Mevrouw IJzelenberg-Olree had een zelfgemaakt kerstgedicht, over de gebeurtenissen in eigen kring en eigen omgeving. Zuster van den Berge las een kerstvertelling, terwijl ds. van der Sar de kerstgeschiedenis verder vertelde. Jammer genoeg raakte het projectie-apparaat defect, zo dat de bijbehorende dia's niet kon den worden vertoond. Tractatie en zang wisselden elkander af en tot slot kregen allen nog een zakje fruit mee naar huis. Als slotzang werd gezongen Psalm 150'1, waarna ds. van dei- Sar voorging in dankgebed. KERKWERVE Kerstavond N.C.V.B. De N.C.V.B. te Kerkwerve hield woensdag onder leiding van de presidente mevrouw Francke de kerstavond. Zoals gewoonlijk werd ook ditmaal de liturgie verzorgd door de leden. Mevrouw Francke ging voor in gebed en hield de me ditatie. De liturgie werd verder verzorgd door mevrouw Verolme en de dames Pannekoek-v. d. Welle en Boot-v. d. Velde, afggwisseld met gezamenlijk zingen met piano begeleiding door mevrouw Francke. Na de pauze met tractatie droeg mevrouw Hendrikse-Fonteine een kerstgedicht voor en las mevrouw v. d. Sluis-van Burgh een kerst verhaal. Ook mevrouw Vos-Beve lander zorgde voor een bijdrage in de vorm van een kerstgedicht. De eerstvolgende vergadering hoopt de N.C.V.B. in het nieuwe jaar te houden. Efficiency Ze - dat is mevrouw - liep in het centrum van de stad en had de kinderwagen bij zich, waarin een wurm, dat van het wereldleed nog geen weet heeft. Mevrouw had een opwekkende missie te vervullen, als gezelligheidsgarantie voor het gezin met kerst, zijnde het kopen van een boom. De boom is ook ge kócht, niet zo'n „geweldige kanjer" als thans op het Havenplein staat, maar dan toch wel een ogend den netje, dat enkele dagen de ruisende stilte van het Domein gaat verrui len met de intieme sfeer van de huiskamer, totdat zijn naaldjes zui len vallen. Toen de vrouw de boom gekocht had, straalde zonneklaar het ver voersprobleem van haar af. Een wagen met een kind en een boom. Dat is een niet zo gemakkelijke vervoerscombinatie en de eerste minuten op straat bracht zij dan ook worstelend door. Met één hand stuurde zij de wagen en de boom had zij zo'n beetje onder de andere arm genomen. Als provisorische oplossing werd de boom daarna op de kap van de kinderwagen gelegd, maar men heeft er geen idee van hoe sterk de glijneigingen zijn van zo'n wulps groen dennetje. Plotseling kreeg echter mevrouw een inventie, zoals alleen dames kunnen hebben op momenten, dat het er op aan komt. Ze bracht re soluut het voertuig tot stilstand, haalde het kind er uit, nam het prille leven onder de arm, stopte de boom in de kinderwagen en reed verder. We vonden dit eerlijk gezegd een schoolvoorbeeld van efficiëncy en al .moeten we zo tegen kerst niet al te druk praten over zakelijke aangelegenheden, daar heeft het misschien toch zin deze tip door te geven, met het oog op hel nieuwe jaar, dat aanstaande is. Altijd het kind op de arm en de boom erin vrienden, om verder te komen. Want hoe het ook draait op het ondermaanse, we moeten altijd verder. Een harde, een ivonderlij- ke, maar „ergens" misschien toch ook een vertroostende wet! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3