Btonchs letten dat is andere koek! Wat biedt de BEELDBUIS? „Leger des Heils" vierde volle week Kerstfeest met konderden jongeren MALTA" Ingezonden mededeling P. LORILLARD - NEW YORK met de lichtblauwe micronite filter AFDELING BRUINISSE Z.L.M. Ir. M. A. van der Beek sprak over: „Mechanisatie in de suikerbietenteelt" Protest van landbouwers tegen rioolbelasting De afdeling Bruinisse van de Z. L.M. hield dinsdag 19 december een vergadering in hotel Storm, onder leiding van de voorzitter de heer P. L. Krepel. Deze heette in het bijzonder welkom de heer ir. M. A. van der Beek, die deze avond een causerie hield over „Mechani satie in de suikerbietenteelt". Tevoren gaf echter de heer Kre pel een overzicht van het afgelo pen jaar, een jaar dat voor de land bouw mooi begon, met mooi droog weer, doch dat spoedig veranderde in een nat jaar, waardoor veel structuurbederf van de grond ont stond, vooral in de polder Schou wen. Aanvankelijk uitstekend oogstweer veranderde begin augus tus eveneens weer in een periode van teveel regen, waardoor tarwe en erwten nadeel ondervonden. Naast een normale opbrengst ko men prijzen die te laag zijn om voor de landbouw bevredigend te zijn en de landbouwende stand deelt dan ook niet in de zo veel geprezen hogere welvaart, aldus de voorzitter. Hij deelde verder mede dat aan de gemeenteraad van Bruinisse een schrijven was verzonden, waarin geprotesteerd wordt tegen de aan slagen in de rioolbelasting van de landbouwers in de polder Bruinisse die nota bene geheel zelf voor hun riolering zorgen. De gemeente Brui nisse begaat hiermede volgens het bestuur van de Z.L.M.-afdeling een onrechtmatige daad. De uitslag van enkele processen die hierover met de gemeente gevoerd worden wordt afgewacht. Ir. van der Beek, daarna het woord verkrijgend, wees op het grote probleem in de landbouw, dat het toenemend tekort aan arbeids krachten veroorzaakt. De boer is daardoor genoodzaakt minder ar beidsintensieve gewassen te zaaien en zoveel mogelijk te mechanise ren. Met deze mechanisatie in de landbouw zijn reeds belangrijke re sultaten bereikt, na grondige stu dies, die men daarvoor heeft ge houden en momenteel worden proe ven genomen om ook de suiker bietenteelt te mechaniseren. Proeven Begonnen werd vorig jaar met een proef in Zuid-Beveland (Krab- bendijke), een proef die op veel grotere schaal werd voortgezet in 1961 op het proefbedrijf „Schelde- monden" te Bruinisse, het proefbe drijf „De Westmaas" te West Maas en op een proefbedrijf in West Brabant, welke proefbedrijven ieder afzonderlijk een andere grondsoort hebben. Ingezonden mededeling Hoestdrank in tabletvorm.95ct Eind december staan in vrijwel alle huiskamers van de landen waar televisie wordt bedreven, de stoelen meer gericht naar de beeld buis dan naar stal of kerstboom. En nu op eerste kerstdag Toon Hermans op het scherm zou ver schijnen, toordt zelfs deze hoogtij dag van het christelijke feest in de greep van het aardse amusement teruggebracht. Daar zijn natuur lijk al enkele stemmen over opge gaan, maar aan de andere kant is gelukkig Toon Hermans er zelf ook nog, om zijn publiek op gepaste wijze te onderhouden. De NCRV heeft getracht meer kerstsfeer te brengen in haar pro gramma voor zondag, maar h.et is natuurlijk nog de vraag, hoeveel kijkers een mengelmoesje met een dorpsleven, een kamerorkest, een kerstverhaal en meer dan zestig minuten kerstliederen trektEen Jules de Corte springt er wel hui zenhoog uitl Het ballet op het the ma van „Het Achterhuis" (naar het dagboek van Anne Frank) zouden wij liever bewaard hebben tot de vierde met, maar toch is de uit voering vóór een feestdag wel bij zonder sfeervol. De tweede kerstdag kan helaas, omdat de traditionele Duitse ope rette niet beschikbaar kwam, niet meer opleveren dan een film en een Italiaanse bijdrage voor het festival van Montreux, maar voor velen zal zo'n programma zonder pretenties meer welkom zijn dan een Nederlands feestprogramma. I Het proefbedrijf „Schelde- monden" te Bruinisse is een bedrijf op licht zavelgrond en hier werden ook de meest uit gebreide proeven genomen en slaagden de experimenten ook het beste. Bij de bietenteelt moeten de dun- nings- en onkruid bestrijdende werkzaamheden op een korte ter mijn worden uitgevoerd. Zij ver gen plm. 120 manuren per ha. en het gaat er dus om deze manuren terug te brengen en het handwerk dat na het machinale werk nog nodig is, uit te smeren over een zo groot mogelijke periode. De proeven door ir. van der Beek genomen, begonnen met het uit zaaien van bietenzaad met een pre cisie zaaimachine, vervolgens wer den de bieten na opkomst enkele malen mechanisch gedund, terwijl eveneens mechanisch het onkruid tussen de plantjes werd verwijderd. Het enkele mechanisch verwijde ren van het onkruid beviel niet, er moet waar mogelijk gebruik ge maakt worden van chemische on- kruidbestrijding. Mechanisch dunnen Het mechanisch dunnen van de bieten bleek ook nog niet geheel naar wens te verlopen, waar na- dunning met de hand plaats vond werden betere resultaten bereikt, maar wel werd het aantal man uren per hectare zeer belangrijk terug gebracht. Van de voor insiders zeer be langrijke proeven werden dia's vertoond, die door ir. van der Beek nader werden toegelicht. De opbrengst van de aldus be handelde percelen was ongeveer 5 pet. minder dan van de geheel met de hand op de oude manier be werkte methode, het suikergehalte van de bieten lag echter iets hoger. De mindere opbrengst wordt ech ter meer gecompenseerd door de mindere bewerkingskosten wegens de besparing van arbeidsloon en tenslotte heeft de boer die geen personeel kan krijgen om zijn bie ten te dunnen en te wieden ook geen andere keus dan de werk zaamheden mechanisch te doe». Na de mechanische behandeling tijdens de groei komt tenslotte het mechanisch ontkoppen en rooien van de bieten, een materie waar mee men in de landbouw reeds goed vertrouwd is. Na de lezing ontstond een dis cussie over de rij-afstand die de planten in de praktijk moeten heb ben en over het aantal planten per ha. Ir. van der Beek had een rij afstand genomen van 50 cm., een rij-afstand van 44 cm., zoals in on ze streken gebruikelijk bleek ech ter geen bezwaar. Ook aan de heer Noordam van de Rijksvoorlichtingsdienst voor de landbouw, die eveneens ter verga dering aanwezig was, werden nog enkele vragen gesteld. Het bestuur van. de landbouw- vereniging D.E.S. uit Oosterland woonde ook de vergadering bij. De voorzitter dankte ten slotte ir. van der Beek en zowel deze als de heer van der Beek wekten de aanwezi gen op, de proeven die ook in 1962 op de „Scheldemonden" zullen worden genomen in de praktijk te gaan zien. Ouden van dagen en zieken worden niet vergeten ZIERIKZEE, 28-12. Enige hon derden jongeren hebben vanaf maandag gedurende de afgelopen week voor een druk komen en gaan gezorgd in het jeugdcentrum „De Lichtboei" van het Leger des Heils. Tussen hun „komen" en „gaan" lag het bijzondere dat het Leger deze tijd in groot aantal te bieden heeft: kerstdiensten in een vooral de jongeren aanspre kende eigen sfeer. Maandagavond opende de Vrou wenbond va het Leger de rij met een intieme kerstviering voor de leden, die bij deze gelegenheid allen een introducé hadden mee gebracht Een elgen-krachten- groepje van de dames voerde een lekespel op. Dinsdagavond waren niet minder dan 75 jongens tot en met 14 jaar in „De Lichtboei" te gast. Voor het kerstevangelie, dat voorgelezen werd door de club leiders, bestond goede belangstel ling. Een toepasselijke kerstfilm werd vertoond, evenals trouwens op al de kerstdiensten die deze week door het Leger des Heils werden gehouden. Woensdagmid dag werden de kleuters onthaald in de stemmig versierde grote zaal, waar een. fraai versierde kerst boom de achtergrond vormde van het kerstverhaal dat kapitein van Engelen deze dagen heel wat keer tjes heeft uitgesproken. De klein tjes werden getracteerd en gingen allen naar huis met een bekertje gevuld met snoep. Intussen was er voor allen die met het Leger het kerstfeest vierden een presen tje in de vorm van een staafje banket met een bijverpakte bal pen. De rijpere jeugd en ook de vol wassenen die de clubs bezoeken kwamen- woensdagavond aan de beurt en ook zij genoten van leke spel en film en het kerstverhaal. Kerstmaaltijd Gisteren - donderdagmiddag - had wel een heel bijzondere sa menkomst plaats, want toen kre gen de scholieren, die iedere dag in het clubgebouw hun „overblijf" -boterhammen nuttigen, een kerst maaltijd van broodjes en chocola demelk aangeboden. De jongelui deden ook zelf een duit in het zakje in de vorm van een gedicht en pianospel. Als souvenir kregen allen een nummer van de fraai uitgevoerde Kerststrijdkreet uit- gerijkt door kapitein van Engelen, diens echtgenote en de assisteren de luitenante, die gedrieën deze week ontelbare lichtjes hebben ontstoken, lege kopjes opnieuw gevuld en op onnavolgbare wijze „De Lichtboei" als een soort „kerstcentrale" hebben geleid. De padvinders Er stond deze week nog meer op het programma: donderdagavond genoten de meisjes tot en met 14 jaar in grote getale van een spe ciaal programma en heden (vrij dagmiddag kunnen we de welpen en padvinders druk bezig zien met het rondbrengen van bloemen bij alle patiënten in de beide Zierik- zeese ziekenhuizen. De padvinders besluiten deze middag met een sa menkomst in het troeplokaal en een gezamenlijke kerstmaaltijd. Na de maaltijd vieren de padvinders hun eigen kerstfeest. Het program ma voor hen vermeldt verder nog de vertoning van een speciale pad vindersfilm en tot besluit een kampvuur, waarvan het geheim berust bij hopman-kapitein van Engelen. De padvinders van het Leger des Heils houden bovendien de hele zaterdag wacht bij de twee in de stad opgestelde kerstpotten, AFDELING ZIERIKZEE PLATTELANDSVROUWEN Causerie over: Het kerstgebeuren in de schilderkunst" o De Indonesische regering is van mening dat het slechts enkele dagen zal kosten om met de Ne derlandse strijdkrachten op wes telijk Nieuw-Guinea af te rekenen. Dit heeft een woordvoerder van het Indonesische ministerie van voorlichting donderdag tegenover journalisten verklaard. LEEUWARDEN. De 77-jarige rustend veehouder IJ. Goslinga, een bewoner van een rusthuis in Sneek, is bij een verkeersongeluk in Scharnegoutum bij Sneek om het leven gekomen. Hij stak on verwacht met zijn fiets de weg over en werd door een personen auto aangereden. De heer Goslinga was op slag dood. De auto werd zwaar beschadigd. DEN HAAG. Ongeveer een vijfde deel van de bevolking heeft, naar aanleiding vah de B.B.-voorlichting over kernexplosies en fallout, maatregelen genomen. Tot deze voorlopige conclusie kwam de mi nister van binnenlandse zaken na een deskundig opinie-onderzoek, dat nog niet is afgerond. •>y Op de berstvieringvan de afde ling Schouwen van de Plattelands vrouwenbond heeft mej. W. Knot tenbelt - gelijk gemeld - een met dia's verluchte causerie gehouden over „Het kerstgebeuren in de schilderkunst". Mej. Knottenbelt, die reeds eer der een lezing hield voor de afde ling, had het winterse weer ge trotseerd om te tonen dat iedej; het kerstgebeuren anders beziet en dat in de loop der eeuwen kunstenaars dit elk op hun eigen wijze, naar eigen opvattingen, 's lands gebrui ken en omstandigheden, hebben uitgebeeld. Een typische tegenstelling viél te constateren tussen de in het noor den van Europa geschilderde stuk ken en die uit het zuidelijke ge deelte. -Bij de schilderijen uit het noorden bleek het allerbelangrijk ste de figuratie rond de kribbe te zijn van de eenvoudige herders. De karakteristieke gelaatsuitdrukking en de sombere achtergronden ge ven blijk van de eenvoud en rust zoals de schilder zich het kerstge beuren. voorstelde. De zuiderling daarentegen schiep werken met achtergronden die van rijkdom, ge tuigen, waarbij de bezoekers bij de kribbe merendeels vooraanstaande families of personen voorstellen en de geboorte van het Christuskind minder op de voorgrond treedt. Vooraleen tekening daterende uit de eerste eeuwen der jaartelling die in de catacomben te Rome is aangebracht, drukt een vraag uit, die inhoüdt dat men zich nog geen duidelijk beeld van het gebeyren kon maken. Uit latere afbeeldin gen valt duidelijk de Maria-ver- ering op, waarbij de Maria-figuur stérk naar voren komt en de moei te die men had het Christuskind te schilderen. De wijzen uit het oosten werden heel zelden aangebracht en pas veel later schilderde men Jozef erbij. In eigen omgeving Uit alle dia's kwam tot uitdruk king dat de kunstenaars zo vol van het kerstgebeuren waren dat ze wilden dat het op dat moment ge beurde er. het in hun eigen omge ving, stad of huis afbeeldden. Ook uit Nederland verschenen reprodukties van Rembrandt- en Jan Steen op het doek, die beiden de doodgewone mens op de voor grond laten treden. Rembrandt ziet Maria als de „aardse" moeder, die het Christuskind pap voert, waar uit de zorg blijkt voor haar kind. Hij schilderde Jozef als iemand die voor zijn gezin werkt met timmer gereedschap. Voor Maria nam hij zijn tweede vrouw Hendrik je en zichzelf als Jozef. Jan Steen heeft de geboorte heel dagelijks gezien en liet het plaatsvinden in een ech te Hollandse stal. Bijzonderheden dér. werken van Rubens, Wiegman e.a. werden eveneens door mej. Knottenbelt verklaard. Aan het slot der bijeenkomst sprak de presidente haar beste wensen uit voor het nieuwe jaar en deelde mee dat de kerststukjes aan de zieke leden gestuurd zullen worden en dankte zij mej. Knot tenbelt hartelijk voor de interes sante causerie. Verder kwam een dankwoord toe aan mevr. v. Lent, die het kerstevangelie voorlas en aan de leden-commissie die de or ganisatie op zich had genomen. De pianobegeleiding bij de vóór en na de pauze, waarin rijkelijk traktaties werden uitgedeeld, gezongen kerst liederen verzorgde mevr. Ochtman. die weer wachten op de traditio nele gaven. In deze waarlijk enor me kerstweek zorgt het Leger bo vendien nog voor een kerstverras sing voor de ouden van dagen en zieken thuis. Voor kapitein van Engelen en zijn staf was het al met al een drukke maar goed bestede wek. Meer buitenlanders in Nederlandse hotels DEN HAAG, 21-12. In de eerste negen maanden van dit jaar is het aantal geregistreerde overnachtin gen van buitenlandse gasten in Nederlandse hotels aanmerkelijk toegenomen in vergelijking met de zelfde periode van het vorige jaar. Hierbij viel een belangrijke daling van het aantal overnachtingen van bezoekers uit de Verenigde Staten te constateren, terwijl daarentegen veel meer Duitsers dan verleden jaar in hotels logeerden. Blijkens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek steeg het totale aantal overnach tingen van buitenlandse bezoekers met 184.000 of 6 pet. tot bijna 3,20 miljoen. Er waren 32.000 of 8 pet. minder gasten uit de Verenigde Staten, maar 168.000 of 17 pet. meer bezoekers uit Duitsland. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 15 dec. Leendert Clement, z. van Cornelis Oosse en Apolonia Geluk. 18 dec. Wilhelmi- na Elsje, d. van Cornelis Jan Schot en Marnanny Janny Cornelia Nuij- ens. 18 dec. Hans Christiaan, z. van Hans Warburg en Salka Katharina del Prado. 20 dec. Peter Lubertus, z. van Oegerikus Smilde en Willy Maat. Gehuwd: 15 dec. Willem Lem- som, 36 j., wonende te Midden- schouwen en Anna Landman, 36 j. Overleden. 16 dec. Magda- lena Levina Labrijn, 83 j., gehuwd geweest met Marinus Jan Willem Boogerd. 16 dec. Kornelis Adrianus van 't Noordende, 08 jaar, echt genoot van Jacoba Adriana de Waal, won. te Brouwershaven. Ingezonden mededeling Voor LOEMPIA'S: LUNCHROOM Telefoon 2157 SPORT VOETBAL Wedstrijden van Burgh I Bij weersomstandigheden, die een waarborg bieden voor een goed terrein wordt zondag de wedstrijd N.V.S.-Burgh I gespeeld. Voor 2e Kerstdag is de wedstrijd Burgh I-Brouwershaven aangekon digd. Scheepvaartberichten Ampenan, 22-12 te Kuwait verw. Ésso Amsterdam (t.), 21-12 van Banias naar Rotterdam. Korenia (t.), 22-12 te Punta Cardon. Prinses. Paola, de echtgenote van Prins Albert van België .ver wacht eind mei of begin juli een baby, zo is. vrijdag officiëel in Brussel bekendgemaakt. INCLUSIEF DE P.T.T. Werkclassificatie straks van toepassing op 86 procent van Rijkspersoneel DEN HAAG, 21-12. Dc minister van binnenlandse zaken deelt ten aanzien van de invoering van de werkclassificatie en do verdienste- belonlng mede, dat deze metho dieken per ultimo 1961 voor circa 49.000 man, zijnde circa 86 procent van hei totaal aantal werklieden in de rijksdienst (inclusief de P.T.T.) toepassing zal vinden. In de memorie van antwoord op de begroting 1962 wordt met be trekking tot de resultaten bij de lagere publiekrechtelijke organen opgemerkt, dat de gemeenten, die niet meer dan 20 werklieden in dienst hebben, zijn vrijgelaten de werkclassificatie en de verdienste- beloning al dan niet in te voeren. In het algemeen betreft dit de ge meenten met minder dan 10.000 In woners, van de bij de overige ge meenten In dienst zijnde circa 52.000 werklieden, vinden thans voor 45.000 man' deze loonmetho- dieken toepassing. Voor wat betreft do provincies (circa 3000 werklieden) wordt ge zegd dat de werkclassificatie en de verdicnstcbelonlng nog geen ingang heeft gevonden. "De nood zakelijke voorbereidende werk zaamheden z(jn nog niet afgesloten Vele kerstvieringen op Schouwen-Duivelaud SCHOUWEN-DU1VELAND, 22-12. Nog voordat de eigenlijke kerst dagen zijn begonnen beeft het eiland al vele kerstvieringen ach ter de rug, die wij voorlopig hier kortheidshalve opsommen. De afdeling Westerschouwen van de Ned. Ver. van Huisvrouwen vierde traditiegetrouw het kerst feest met een kerstspel. Eerst werd het spel „De vrouwen van Bethle hem" opgevoerd voor de leden en enkele genodigden, daarna voor de Burghse bejaardensociëteit. Beide malen in een stijlvol versierde grote zaal van de „Koebel". HAAMSTEDE. In aanwezigheid van burgemeester Jhr. Röell en de ouders, vond in de kleuterschool de kerstviering plaats. Zingen, het le zen van het kerstverhaal en een vrij verhaal waren de programma onderdelen. OOSTERLAND. Goede belang stelling bestond er te Oosterland voor de kerstviering door de be- jaardèn in het hervormd vereni gingsgebouw, onder leiding van ds. H. J. Groenewegen. NOORDGOUWE. In café v. d. Weijde vierde de afdeling van de Plattelandsvrouwenbond Noord- gouwe e.o. een stijlvol kerstfeest. De gebrs. Boomsma te Middelhar- nis vertelden een en ander over het Heilige Land en vertoonden fraaie dia's, ZONNEMAIRE. In het gebouw aan de Van der Bijlstraat vierden de ouden van dagen, onder leiding van de beide plaatselijke vrouwen verenigingen het kerstfeest. De le den van de vrouwenverenigingen brachten kerstliederen ten gehore. SIRJANSLAND. In een stemmig versierd verenigingsgebouw her dacht de vrouwenvereniging „De harten omhoog" het blijde kerstge beuren. De leiding berustte bij de waarnemend presidente mevrouw Stuik-v. d. Werf. BRUINISSE. De ouden van da gen van Bruinisse vierden hun kerstfeest in. het hervormd vereni gingsgebouw. De leiding was in handen van ds. van der Sar. Met behulp van dia's vertelde bij het bijbelverhaal van de aankondiging en de geboorte van Christus. BROUWERSHAVEN. In een sfeerv.ol versierd jeugdgebouw vierden ook de bejaarden van Brouwershaven het kerstfeest. Na een openingswoord door de presi dente mevr. Vermeulen volgde een kerstliturgie, die afwisselend werd gelezen door mevr. Clarisse-Klaas- se en ds. WentseL Hiieuw vorst Verwachting tot zaterdagavond: Daling van temperatuur met vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Overi gens vrij veel bewolking met en kele lichte sneeuwbuien; matige, aan de Waddenkust tijdelijk krach tige, noordoostelijke of naar noord oost ruimende wind. 23 dec. Zon op 8.47, onder 16.31. Maan op 18.16, onder 9.33., 24 dec. Zon op 8.47, onder 16.32. Maan op 19.15, onder 10.16. 25 dec. Zon op 8.48, onder 16.32. Maan op 20.17, onder 10.51. 26 dec. Zon op 8.48, onder 16.33. Maan op 21.19, onder 11.21. 27 dc. Zonop 8.48, onder 16.34 Maan op 22.23, onder 11.47. Volle maan: 22 dec. te 1.42. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 23 dec. 4.00 v.m. 16.22 n.m. 24 dec. 4.34 v.m. 16.57 n.m. 25 dec. 5.07 v.m. 17.36 n.m. 26 dec. 5.40 v.m. 18.11 n.m. 27 dec. 6.17 v.m. 18.47 n.m. BROUWERSHAVEN: 23 dec. 3.38 v.m. 15.51 n.m. 24 dec. 4.14 v.m. 16.25 n,m. 25 dec. 4.50 v.m. 17.04 n.m. 26 dec. 5.26 v.m. 17.42 n.m. 27 dec. 6.05 v.m. 18.18 n.m. Springtij: 24 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-12. Het K.N.M.I. deelt mede: In de luchtdrukverde ling komen belangrijke verande ringen voor. Door uitgebreide drukdalingen is het hogedrukge- bied boven Engeland verdwenen, maar daarvoor in de plaats tref fen we nu een hogedrukgebied aan boven de Noorse bergen, dat naar het zuiden koerst. Aan de flank van dit hogedrukgebied stroomt met een straffe noordoostelijke wind droge en zeer koude lucht naar Denemarken en verder, ach ter de vorstgrens aan, in de rich ting van ons land. De vorstgrens strekte zich vrijdagochtend van IJsland over Schotland naar noord-Duitsland uit. Een in diepte toenemende storing veroorzaakte in oost-Duitsland veel sneeuw, maar bij ons slechts wat lichte re gen. De noordoostelijke stroming zal zich vanavond voortzetten naar Engeland en wijkt daarna naar de Atlantische Oceaan uit. In verband met deze ontwikkeling keert de vorst weer terug, eerst wat aarze lend, later in versterkte mate. De wind ruimt naar noord of noordoost en neemt in .kracht toe, vooral in het Waddengebied. Het front kan nog wat regen en mis schien wat sneeuw veroorzaken, maar achter het front komen op klaringen voor. Ingezonden mededeling Voor héérlijke slaatjes: LUNCHROOM „MALTA" Telefoon 2157 Ingezonden mededeling NIET GRATIS CHOCOLADE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2