DE Z1ER1KZEESCHE COURANT KENNEDY EN MACMILLAN SPRAKEN OVER BERLIJN, KONGO EN KERNPROEVEN „Geen direct gevaar voor Indonesische invasie Vreemde moord in Italië Comet verongelukt van de B.E.A. VRIJDAG 22 DECEMBER 1961 118e jaargang No. 19097 ZIERIKMSOIEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,t5, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs IS ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 1,- por stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Het Bermuda-overleg Kerstfeesteen kerkelijk feest HAMILTON, 21-12. President Kennedy en premier MacMilian heb ben donderdag gedurende vijf uren een voorbereidende bespreking gehad over enkele van de voornaamste vraagstukken, waarvoor de wereld zich op het ogenblik ziet geplaatst - aldus heeft een officiële woordvoerder medegedeeld. Besproken werden o.m. de kwesties Ber lin, Kongo en de kernproeven. De woordvoerder zei, dat over de besproken onderwerpen „volledige overeenstemming" bestond. Salinger, de perschef van het "Witte Huis, deelde mede dat de be spreking van het kernvraagstuk geen betrekking had op de door de Verenigde Staten en Engeland ter zake gevoerde politiek. Door des kundigen werd een feitelijke uit eenzetting gegeven over de jongste Russische kernproeven. De officiële woordvoerder zei dat Berlijn en het kernvraagstuk ook vrijdag weer ter sprake zullen ko men. Volgens een Britse woord voerder zullen dan wellicht ook Goa en de E.E.G. onderwerp van bespreking uitmaken. Kongo en Berljjn De besprekingen waren tijdens de lunch begonnen, en na de lunch hadden Kennedy en MacMilian ge tweeën een gesprek van vijftig minuten. Daarna werd het Kongolese vraagstuk besproken, waarbij ook de ministers Rusk en Lord Home aanwezig waren. De discussie hier over duurde een kwartier. Vervolgens kwam Berlijn ter sprake. Na de thee behandelden de beide staatslieden het kernvraagstuk. Stevenson over Nieuw-Guinea VER. NATIES, NEW YORK, 21-12. De Amerikaanse afgevaardigde in de Verenigde Naties, Adlai Steven son, heeft donderdag verklaard dat er „b(j zijn weten" geen onmiddel lijk gevaar bestaat voor een inva sie van Indonesië in westelijk Nieuw-Guinea. Hij zei dat de Amerikaanse rege ring en de waarnemend secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, president Soekarno heb ben laten weten, dat zij ernstig ho pen dat hij niet tot geweld zal overgaan om Nederlands Nieuvv- Guinea te verkrijgen. „Als het gebruik van geweld te gen gebieden onder het beheer van andere landen goed gepraat moet Personeelstekort bij de politie DEN HAAG, 21-12. Volgens de memorie van antwoord op de be groting van binnenlandse zaken was in het najaar van I960 en 1961 het aantal vacatures bij het korps rijkspolitie resp. 686 en 850 man. Op dezelfde tijdstippen bedroeg het aantal vacatures bij de gemeen tepolitie 1066 en 1575 man. Deze toename kan grotendeels worden verklaard uit de stijging van de or ganieke sterkte mede ten gevolge van de arbeidstijdverkorting. Het opvallend verschil in bezet ting tussen kleine en grote ge meenten is het gevolg van omstan digheden die moeilijk te elimine ren zijn. werden op anti-koloniale gronden, dan kan dit ook gebeuren op an dere gronden en dan is de doos van Pandora geopend", zo zei Ste venson op een persconferentie. „Het einde van die weg is de chaos", zo verklaarde hij tenslotte. Russische waarschuwing aan België MOSKOU, 21-12. - De Sowjet- Unie heeft donderdag gewaar schuwd voor de „gevaarlijke con sequenties" van het toelaten van bases van het Westduitse leger op Belgisch grondgebied, aldus meldde het persbureau Tass. De waarschuwing was vervat in een verklaring, welke door de Rus sische vice-minister van Buiten landse Zaken, Koeznetsov, aan de Belgische ambassadeur in Moskou werd voorgelezen. In deze verklaring werd o.m. ge zegd ,dat België met West-Duits land een overeenkomst heeft ge sloten over de inrichting van mili taire bases en wapendepots voor het Westduitse leger. Het legeren van NAVO-strijdkrachten, waaron der eenheden van de „Bundeswehr" op Belgisch grondgebied, betekent een nieuwe stap, in de richting van het maken van België tot een bol werk van de agressieve NAVO- strijdkrachten, en in het bijzonder van de Westduitse „Bundeswehr1 aldus de verklaring. Hierbij waren ook de voorzitters van de Amerikaanse en Britse commissie voor atoomenergie aan wezig. Hieraan was ruim een uur gewijd. De besprekingen van donderdag werden besloten met een bijeen komst van de twee staatslieden en hun ministers van Buitenlandse Zaken. Noch de Britse noch de Amerikaanse woordvoerder wilde zeggen tot hoever de „volledige overeenstemming" over Berlijn, de kernproeven en Kongo gaat. Waarschijnlijk zal in de loop van heden (vrijdag), na afloop der be sprekingen, een communiqué wor den uitgegeven. REGGIO Dl CALABRIA, 21-12. Bakker Vincenzo Marino uit Reggio di Calabria kon het niet zo best vinden met zijn 29-jarige vrouw Maria, moeder van drie kinderen. Daar echtscheiding in Italië niet bestaat, zat er niets anders op dan maar te scheiden van tafel en bed. Zo gezegd, zo gedaan. Toen de bakker hiermee bezig was kreeg hij echter een lumineus idee. Waar om zou hij zijn vrouw eigenlijk niet verkopen? De beste aspirant koper was zekere Antonio Raffa, die geen onbekende voor Maria was. Marino ging met hem praten en de zaak werd beklonken. Voor het lieve sommetje van een miljoen lire zou Maria in handen van Raffa qv er goa n...Raf fa betaalde 700 000 lire direct, de rest zou hij later voldoen. Weken gingen voorbij maar er kwam geen geld meer voor de bakker. Deze maande de koper verschillende keren zijn „schuld" te voldoen. Woensdag kwamen de beide mannen bijeen in een café in het centrum van de stad. Al gauw vielen er harde woorden. Raffa wilde geen cent meer beta len. Marino bleef echter op zijn stuk staan. En toen gebeurde het. Raffa trok zijn revolver en vuurde op Marino die dood neerviel. Dodental bij strijd om Goa NIEUW DELHI, 21-12. Een woord voerder van de Indische regering heeft donderdag in Nieuw Delhi gezegd dat het aantal doden aan beide zijden bij de strijd om Goa ongeveer 50 bedraagt. BAAK. De leerlingen van de landbouwhuishoudschool te Brum- men, meisjes tussen 12 en 16 jaar zullen les krijgen in zelfverdedi ging van een judoleraar ter plaat se, te beginnen in januari a.s. Kerstviering in Schalkhaar BBGB Ruim 800 militairen van het 13e bataljon van het garderegiment fuseliers „Prinses Irene" hebben woensdagavond met H.K.H. Prinses Irene in de Westenbergkazerne te Schalkhaar het kerstfeest ge vierd. - Op de foto zien we de prinses, begeleid door de commandant van het bataljon, de luitenant-kolo nel der fuseliers J. D. Berghuys bij het betreden van de eetzaal in de kazerne, waar het feest werd gevierd Zo enig feest, dan is Kerstfeest een bij uitstek kerkelijk feest en hoe- velen zullen in de komende dagen niet samen komen in kerkgebouwen o'»er de gehele wereld? - Op de foto ziet men een kerkinterieur, een rêproduktie van het bekende schilderij van Johannes Bosboom, die leefde van 1817-1891. Kamers van Koophandel bezorgd over dienstverlening P.T.T. AMSTERDAM, 21-12. De Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, Den Haag en Rotter- iam hebben zich In een gezamen lijk adres tot de minister van Ver keer en Waterstaat gericht, waarin z(j hun bezorgdheid uitspreken over de verminderde dienstverle ning van de P.T.T. De Kamers zeggen ten zeerste verontrust te zijn door de aange kondigde verdere inkrimping van het dienstbetoon, speciaal ten aan zien van de pakketpostdienst en de behandeling van drukwerken. De Kamers vrezen, dat bij een achteruitgang van het dienstbetoon het gevaar niet denkbeeldig is, dat Doden bij aardbeving in Colombië BOGOTA, 21-12. Volgens donder dag te Bogota ontvangen berichten zijn woensdag bij- een aardbeving in westelijk Colombië ongeveer twintig mensen omgekomen en 150 gewond. De zwaarst getroffen stad is Son- son, waar zeven mensen het leven hebben verloren en twee torens van de kathedraal zijn ingestort. In de provincies Antioquia en Cal- das werd schade aan gebouwen aangericht. Zoeken gestaakt naar Michaël Rockefeller ALBANY, New York, 21-12. Gouverneur Nelson Rockefeller heeft donderdag meegedeeld, dat het gouvernement van Nederlands Nieuw-Guinea hem ervan op de hoogte heeft gesteld, dat het zoe ken naar zijn 23-jarige zoon Mi chaël is gestaakt. Michaël wordt sinds 18 november aan de zuidkust van Nieuw-Guinca vermist. Dc gouverneur zei tot verslaggevers, dat geen spoor van Michael is ge vonden. Gouverneur Rockefeller deelde voorts mede, dat hij telegrammen had gestuurd aan gouverneur Plat- teel en resident Ei-brink Jansen. Het telegram aan dr. P. J. Plat- teel luidt: „Alle leden van onze familie zullen U eeuwig dankbaar zijn voor Uw persoonlijke bezorgd heid en het volledige en grondige onderzoek dat ingesteld is door Uw regering. U deed in Uw inspan ningen meer dan alleen Uw plicht en wij zullen altijd troost blijven vinden in de wetenschap dat niets Js nagelaten". de internationale concurrentie-po- sitie van het bedrijfsleven wordt verzwakt en verzoeken de minister met klem onder het oog te willen zien op welke wijze aan het per soneelstekort bij de P.T.T. op korte termijn het hoofd kan worden ge boden en de voorgenomen nood maatregelen voorkomen kunnen worden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het lied van de Vrede op Aarde zinge door ons heen Kerstboodschap van de Paus VATICAANSTAD, 21-12. Paus Joannes XXIII heeft donderdag avond in zijn kerstboodschap aan de wereld gezegd dat het „weder zijdse wantrouwen leidt tot een verslechtering van de internatio nale toestand". Het tachtigjarige hoofd der R.K. Kerk vervolgde: „Laat ons slechts denken aan de staat van vrees, waarin de mensen leven als gevolg van het overmatige geweld en de gekoesterde vijandschap. Het is duidelijk dat dit moet leiden tot oen steeds verder gaande verkoe ling in de betrekkingen tussen de mensen en tot een toeneming van wantrouwen en vrees". Wijziging kindertoelagen voor gemeentepersoneel DEN HAAG, 21-12. In verband met een wijziging van de kinder bijslagwet per 1 oktober 1960 ligt het in het voornemen van de rege ring ook de kindertoelageregeling voor het rijkspersoneel te herzien met ingang van 1 januari 1962. Deze houdt in, dat de kindertoeslag wordt verhoogd tot f 4,94 per maand of f 1,14 per week voor het eerste kind, f 6,46 per maand of f 1,49 per week voor het tweede en derde kind, f 10,28 per maand of f 2,37 per week voor het vierde en vijfde kind f 14,06 per maand of f 3,24 per week voor het zesde en ieder volgend kind. De minister van binnenlandse zaken heeft aan de gemeenten ver zocht een overeenkomstige voor ziening te treffen. Belgische waarnemers in Elisa- bethstad zijn pessimistisch na. de verklaring van president Tsjombe van Katanga, dat de overeenkomst die hjj in Kitona met premier Adoela heeft bereikt, eerst nog door het kabinet en het parlement moeten worden goedgekeurd. Zij geloven dat het akkoord deze goedkeuring niet zal krijgen. Het schriftelijk gedeelte van de V.H.M.O.-eindexamens DEN HAAG, 21-12. De staatsse- cretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, drs. G. C. Stuben- rouch, heeft de data van het schrif telijk gedeelte van de eindexamens aan dag- en avondscholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, en van de staatsexa mens bekend gemaakt. De regeling ziet er als volgt uit: Gymnasium A en staatsexamen gymnasium A: maandag 7 mei, dinsdag 8 mei, woensdag 9 mei; gymnasium B en staatsexamen gymnasium B: maandag 7 mei, dinsdag 8 mei, woensdag 9 mei; hogere burgerschool A en staats examen hogere burgerschool A: maandag 14 mei, dinsdag 15 mei, Vrijwilligers in de B.B. DEN HAAG, 21-12. De minister van binnenlandse zaken verklaart in de memorie van antwoord be groting 1962 nadrukkelijk, dat het vrijwillige element ook in de toe komst een hoeksteen zal blijven van de B.B.-organisatie. Slechts waar een niet voldoende aantal vrijwilligers komt zal nood gedwongen voor de bemanning van de overheidsdiensten de nood- wachtplicht moeten worden toege past. Zo blijft de gehele zelfbe schermingsorganisatie, zowel blok- wacht als wijkorganisatie geheel op vrijwillige leest geschoeid. woensdag 16 mei, donderdag 17 mei, maandag 21 mei, dinsdag 22 mei; hogere burgerschool B en staats examen hogere burgerschool B: maandag 14 mei, dinsdag 15 mei, woensdag 16 mei, donderdag 17 mei, maandag 21 mei, dinsdag 22 mei. President Tsjombe van Katan ga is donderdag van de besprekin gen met de Kongolese premier te ruggekeerd in de noord-Rhodesi- sche stad Ndola. Men verwacht dat hij spoedig zal doorreizen naar Katanga. ANKARA, 21-12. Twee minuten na het opstijgen van het vliegveld van Ankara is donderdagavond een Comet van de British Euro pean Airways ontploft en bran dend neergestort. 29 inzittenden zijn om het leven gekomen. Zeven overlevenden zijn in een ziekenhuis opgenomen. Er zaten 34 mensen in het toe stel, dat uit Londen kwam en In Ankara was opgestegen voor Ni cosia en Tel Aviv. Het toestel kwam neer in de nabijheid van gebouwen op het vliegveld. In de Kerstweek zal de Zierikzeesche Nieuwsbode wor- den uitgegeven op woensdag 17 en donderdag 28 december, op het normale verschijnuur, terwijl het Oude- jaarsnummer niet op vrijdagmiddag maar op zaterdag morgen zal worden bezorgd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1