Maak van uw Kerstmaaltijd een verrassingsfeest! ifflBfWai ADVERTENTIE Een verrassing: dat waar niemand op verdacht Is, het bij zondere, het lekkere! En weet wel: alle wonderlijke zulvel- jjerechten zijn keuken verrassingen, specialiteiten, kleine geheimen. Want het is een geheim wonder, wat er met zuivel allemaal gemaakt kan worden, en hoe vlug, en hoe makkelijk en hoe mmmm, en hoe nieuw! Hieronder leest U het, een lange feeststoet van kleine en grote gerechten-met-zuivel-in-de-hoofdrolrecepten van Het Nederlands Zuivelbureau die Uw gasten zullen verbazen (ach! geweldig! wat is dat!) en verwennenen ook U zelf! Kaasgarnituur In afwachting van het Kerstdiner lOok kunnen ontpitte dadejs of vast een fleurige schotel met blok- gedroogde geweekte pruimen met jes belegen kaas, waarop plakjes kaasboter worden gevuld of bacon- ham en augurk of rolletjes gemaakt door op ieder plakje bacon wat sjalotjes geprikt zijn, maar waarop ook kaas met gember of met ananas-te vinden js. Ook banaan in plakjes ge sneden en in citroensap gelegd en Jater gewenteld door gehakte noten doet het goed op kaas. Maar een gevarieerd kaasgarni tuur vraagt ook hapjes, die het zonder cocktailprikkers kunnen stellen en waarvoor kaasboter (geraspte kaas' vermengd met een gelijke hoeveelheid romig geroerde boter) nodig is. De helft van de kaasboter kan met wat paprika poeder roze worden gekleurd. Wanneer opeen gestapelde sneet jes roggebrood, afwisselend dik besmeerd met gele en roze kaas boter (nadat men ze flink heeft laten opstijven!) in plakjes worden gesneden noemt men deze kaas-, domino's. spuiten en het geheel dan netjes op te rollen. Van resten kaasboter kunnen truffels worden gerold, die daarna door geraspte kaas of met de vork fijn gemaakt roggebrood worden gewenteld. Vierkante toastjes, kleine crackers en kaaskoekjes of zoutjes vormen ook altijd een dankbare basis voor kaasboter. Smeerkaas zachter gemaakt met 2 lepels hete melk per 100 gr. pakje en Mon-Chou, beide des gewenst pittiger gemaakt met kerrie, gehakte tuinkruiden of b.v. zalm zijn bijzonder smakelijke kaascrèmes. Denk bij hapjes van kaasboter of. -crème altijd aan een contraste rende garnering in de vorm van kappertjes, paprikapoeder, peter selie of noten. geraspte kaas en de stukjes vis. Voor 1 persoons porties kan b.vi van beboterde schelpen gebruik worden gemaakt. Langs, de open rand wordt dan aardappelpuree gespoten, de rest met visragout, met daarop wat geraspte kaas gestrooid, opgevuld. In de oven het gerecht door en door warm en goudbruin worden gemaakt. Voor het opdoen wor den de schelpen met een paar takjes peterselie of partjes truffel versierd. op schotel Heel feestelijk staat het om op een grote vuurvaste schotel een Tomatensoep Voor 4 borden wordt 1 ui in 40 gr. boter goudbruin gefruit, waarna er droog 40 gr. bloem en 1 blikje geconcentreerde tomatenpuree bij wordt gedaan. Aan dit mengsel wordt nu onder voortdurend roeren scheutje voor scheutje i liter bouillon (van vlees of tabletten) toegevoegd. De soep wordt op /"'-x MENU champignonsoep gevulde tomaten reerug met madeira- roomsaus gestoofde appeltjes gevuld met bessengelei gegratineerde asperge schotel ijstaart deze manier mooi glad, maar is nog te dik en wordt met liter melk verdund. Nadat de soep aan de kook is ge maakt wordt hij van het vuur ge nomen en wordt er 75 gr. geraspte kaas en wat gehakte peterselie doorgeklopt.Pas daarna moet wor den vastgesteld of nog wat zout en peper moet worden toegevoegd. In plaats van met kaas kan de soep ook met wat stijfgeslagen room worden afgemaakt, die dan als toefje middenop ieder bord soep wordt gezet! Gevulde tomaten Allereerst wordt een mengsel gemaakt van 200 gr. geraspte kaas, 4 eierdooiers en 1/8 liter room, waarmee flinke stevige tomaten waarvan het kapje is afgesneden en die voorzichtig zijn uitgehold, worden gevuld. Ze worden in een vuurvaste schaal gezet, het kapje gaat er weer op en dan worden ze in een matig hete oven gaar gemaakt. En denk dan nog aan ccn gezellige gar nering! Rijstsoep Ninon In£ liter kippebouillon wordt 100 gr. rijst gaar gekookt. Van het vuur af wordt er 1 dl slagroom (niet stijfgeslagen) doorgeklopt en de soep zo nodig met wat zout en peper op smaak afgemaakt. Zodra de soep in borden of koppen is Overgedaan worden er nog wat gehakte cashewnoten over ge strooid. Geef kaascroutons bij deze soep. Heel dunne sneetjes beboterd witbrood dik met geraspte kaas bc- strooien, in de oven goudbruin roosteren en daarna in reepjes snijden. Vismornay op schelp Van 1 kg gare aardappelen wordt met melk, boter en iets zout en peper een gladde stevige puree gemaakt. MENU hamhoomtjes rijs/soep Ninon kip met gemengde compote kaasdessertschotel Moet U de hele kerst maaltijd alleen klaarmaken? Hamhoorntjes Niet te dunne plakken ham worden bedekt met een mengsel van kleine dobbelsteentjes kaas, klein gesneden vruchten uit blik, gehakte noten en wat mayonaise, kwark of Mon-Chou (het mengsel mag gerust enkele uren te voren worden gemaakt) en opgerold tot hoorntjes die dan b.v. met enkele noten worden versierd. Een heer lijk fris, niet bezwarend koud voorgerecht!) Kip met compote Natuurlijk is deze kip in boter gebraden, wat zowel boven op het van aardappelpuree in de vorm van een vis te spuiten, deze op te vullen met visragoüt, te bedekken mét geraspte kaas en in de oven goed warm te maken en een goud bruin kleurtje te geven. Voor het opdoen wo'rdt het vissc-oog in de vorm van een schijOc gevulde olijf en voor de vinnen takjes peterselie aange bracht. Aspergekaasschotel Een groenteschotel voor of na de hoofdschotel kan een welkome uitbreiding van het" kerstmaal betekenen! Voor deze bijzondere gelegenheid worden steeds 2 aspergepunten omwikkeld met een plakje-ham en dan keurig naast elkaar in een beboterde vuurvaste schotel ge legd en bedekt met een dikke saus van boter, bloem en half melk, half aspergenat, afgemaakt met geraspte kaas, wat room en zo nodig iets zout en'peper (p.p.: 4 asperges, 1 dl saus van 10 gr. boter, 10 gr. bloem en 25 gr. kaas). Nu wordt nog een mengsel van paneermeel en geraspte kaas over de saus gestrooid, een paar klontjes boter erop gelegd en de asperges in ongeveer 25-30 minu ten in een hete oven warm en goudbruin gemaakt. Bezit men geen oven dan worden fornuis in open pan als in de oven in een braadslee kan gebeuren. Geregeld met boter bedruipen geeft een lekker croquant korstje. Hij is versierd met schijven ananas die met een plak jonge kaas bedekt in de oven gegratineerd zijn. Een rood kersje staat er kostelijk op en de bijzonder goe de combinatie ananas/ kaas geeft aan de rustige smaak van de kip een ietspikanter ondertoon! Sneetje Hawaii Een gemakkelijk en vlug te be reiden warm voorgerecht waarmee beslist eer wordt ingelegd! Per persoon wordt 1 sneetje brood geroosterd, daarna met boter bestreken, dan eerst met een plak ham, vervolgens met een schijf ananas en tot slot met een plak jonge kaas belegd. Deze voor bereidingen kunnen vroeg worden getroffen, 5 minuten voor het serveren worden ze in een hete oven, zo mogelijk Maak dan Uw keuze uit deze gerechten, die stuk voor stuk lang van te voren haast in z'n geheel kunnen worden klaargemaakt en U dus vlak voor de maaltijd en ook tussen de gangen door niet te lang uit de kamer weghalen en maak zoveel mogelijk ge bruik van kant en klaar produkten, waaraan alleen de laatste hand behoeft te worden gelegd. Geef liefst gekookte aard appelen, daar ze het minst bewerkelijk zijn. Houd steeds gesmolten boter bij de hand om daarmee Uw groenten op het laatste ogen blik af te maken. Zet alles voor de garnering van Uw gerechten en schotels gereed en vloeipapier om de randen van Uw schalen mee schoon te maken. Wat maakt U van Uw Kersttafel? Een eenvoudig wit laken met daarover enkele rode linten gespannen en een enkel hulst takje? of een effen pastelkleurig laken met hier en daar een bloem en natuurlijk: kandelaars Kaascockiail Voor 4 glazen wordt on geveer 80 gr. geraspte be - legen (vooral niet te oude) kaas vermengd met wat mayonaise, 1 blikje fijn gesneden champignons en wat champignonnat en dan met room, 'witte Bordeaux en iets sherry of alcoholvrije wijn en een tik keltje worcestersauce op smaak afgemaakt en in de cocktail - glazen overgebracht. De bo venkant kan met wat papri - kapoeder en stukjes cham - pignons worden versierd. Tot slot wordt er nog een ingekeept schijfje citroen over de rand met boven- warmte gezet. De kaas gaat uit vloeien en wordt goudbruin. Een garnering van kappertjes, noten, peterselie of paprika maakt er echte feestsneetjes van! Blanc manger Een heerlijk roompudding die van koffieroom wordt gemaakt. liter koffieroom moet met een vanillestokje en 100 gr. verkrui melde bitterkoekjes een half uur trekken en dan door ccn dun lapje worden gezeefd. 6 blaadjes in koud water geweekte en goed uitgeknepen gelatine en 75 gr. suiker worden nu in de hete room opgelost. Desgewenst kan de helft in een andere kom worden overgedaan en met een weinig rode kleurstof rose worden gekleurd. Zodra de massa gaat opstijven' wordt hü in een met water omgespoelde puddingvorm overgebracht. Als de pudding voldoende stijf is wordt hij gekeerd, met slagroom opgespoten en met gezellige kerst versieringen gegarneerd. van het glas geschoven. gewaar ze dan goed koud en sla ze op een koud plekje, desnoods voor een open raam, stijf. Hebt U er weinig t(jd voor doe dan Uw room in een hoge beker, of b.v. litermaat en beweeg er een langwerpige garde, de steel snel tussen de handen draaiend, in rond. Een kaascocktail kan in allerlei smaakvariaties (alleen kaas of kaas en champignons; kaas en garnalen; met of zonder alcohol) worden gebracht. De keuze van de ingrediënten en de hoeveel heid ervan zal men moeten afstemmen op de smaak van degenen die hem zullen nuttigen. MENU kaascocktail tomatensoep Cordon Bleu met brussels lof gevulde sinaasappelen Fondue De fondue is niet bedoeld als onderdeel het kerstdiner maar voor later op de avond als men gezamenlijk nog iets echt gezelligs wil nuttigen. Een jong belegen goudse (liefst boeren) kaas laat zich prachtig voor een fondue verwerken. Een pan wordt met wat knoflook ingewreven, 3dl witte wijn erin gegoten en ver warmd tot de wjjn gaat bruisen. Nu wordt 650 gr. gehakte of geraspte kaas erbij gedaan onder voortdurend roeren aan de kook gebracht. De kaas zal al gauw helemaal oplossen, peper en noot worden toegevoegd, de fundue met wat aangemengde maizena gebonden en van het vuur af met ongeveer 30 gr. 1 MENU ossestaar/soep sneetje Hawaii kalfstong met roomsaus en doperwten blanc manger met aardbeiensaus Alle recepten zijn bedoeld voor 4 personen en bedenk: alleen Roomboter is boter. enkele bonbonschaaltjes met bonbons, studentenhaver en after dinner mints. Kirsch afgemaakt. De fondue wordt op een réchaud opgediend in een speciale fonduepan en moet' blijven pruttelen. Stukjes stokbrood worden erbij gegeven Gevulde sinaasappelen 2 Flinke sinaasappelen worden ge halveerd, het vruchtvlees er voor zichtig uit gehaald en in stukjes gesneden. Uit de schilhelften-wor- den alle vliezen en het wit zo goed mogelijk verwijderd en de randen gekarteld.Hct vruchtvlees wordt nu vermengd met aan schijfjes gesneden banaan, wat gehakte no- ten,enkele ^*£1 Cordon bleu Vraag mooie kalfscoteletten die naar.het been toe in de lengte worden opengesneden. De twee helften worden gezouten en ge vuld met een plak kaas omwikkeld met een plak ham. De helften worden *7 nu weer goed op elkaar gedrukt, zo nodig met een draadje gehecht, door los geklopt ci en paneermeel gehaald en in boter in de koekepan lang-, zaam gaar en goudgeel gebakken. Voor het opdoen wordt het draadje verwijderd cn de schotel met een takje peterselie en partjes citroen gegarneerd. Dame blanche Is vanille-ijs opgediend in coupes en overgoten met. een warme chocoladesaus! Kaasdessert Hoewel in ons land nog minder bekend is een kaasdessert schotel toch een uitstekend sluit stuk zijn van een goed diner. En ons eigen land produceert naast de halfharde kaas soorten met een smeltend zuivel die bij uitstek geschikt zijn om. als dessertkaas gebruikt te worden. Op een grote' schaal worden allerlei kaassoorten geschikt, zoals stukjes leidse-, goudse- en edam mer kaas, maar ook Kernhemse kaas, Bluefort, St. Paulin en Mon-Chou. Er tussen óf op een aparte schotel komen crackers, beschuitjes, rog gebrood, ryebread cn boterballc- tjes. Desgewenst kan er een glas met de dunne uiteinden van de goed gewassen stengels van bleek selderij bij worden gezet die men zó, dus rauw tegelijk met de kaas opknabbelt. Windsorsoep ge- confijtc vruchtjes en slagroom en de helften hiermee gevuld.De bakjes kunnen met slagroom worden gegarneerd. Madeira roomsaus Zie Windsorsoep want ook hier voor wordt 1 gehakt uitje met 2 peperkorrels, 1 laurierblaadje Een roomsoep speciaal gecrëerd voor hoogtijdagen Van een flinke kalfspoot cn 1 pond poulet wordt bouillon "getrokken. Inmiddels wordt i 50 gr. figuurtjesmacaroni gaar gekookt en met koud water afgespoeld. 1 gesnipperd uitje, een laurierblaadje en wat foelie wor den in 60 gr. boter gefruit, waarna droog 60 gr bloem wordt toe gevoegd, die ook lichtbruin wordt gefruit. Daarna gaat er onder voortdurend roeren scheutje voor scheutje 1 liter bouillon bij waarna de soep nog even moet doorkoken en dan wordt afgemaakt met de macaroni, de in reepjes gesneden poulet, 1 dl room en dl Madeira. IJSTAART Dit is wel hét nagerecht na ccn feestelijk kerstmaal! IJs gaat cr zo gemakkelijk in, is zo smake lijk cn koel! Het is een gemakkelijk nagerecht voor dc huisvrouw, om dat zc dc ijstaart in dc meeste plaatsen kant cn klaar thuis kan laten bezorgen. Misschien kan een kerstversiering van hulstblaadjes (cchtc of van marsepein) ccn paar fondantklokjes cn enkele miniatuurkaarsjes, die dan natuurlijk worden aangestoken, hem een nog feestelijker uiterlijk geven!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 8