Dwaas en betreurenswaardig DE VERDWENEN KASSIER Kentucky's) best! Douwe Egberts D-E soepel en vers Vry tot de ■€iSK2ESy> laatste draad! ZWARE SHAG 'f Is lekker roken van in handige piastic tabakszak! De circusramp in Brazilië PUROLinhuis! Feuilleton ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 21 december i%i n«. 1909e Met een hardnekkigheid waar mede in de oudheid werd aange drongen op de verwoesting van Carthago, wordt in de Zierikzee- se gemeenteraad door enkelingen aangedrongen op demping van de Oude Haven. Op de jongste raadsvergadering was daar even eens weer sprake van. Er is voor de haven nog geen gevaar te duchten. De meerderheid van de raad wil er bepaald niet aan om de Oude Haven te dichten, om aldus verruiming van parkeer ruimte te verkrijgen. Een genist- stellende omstandigheid is ook dat burgemeester mr. Dijckmees- ter alleen al de gedachte aan demping ver van zich houdt maar toch zijn we bang dat in een wat verdere toekomst de diskussie over dit onmogelijke onderwerp vlotter gaat worclen en dat niet in positieve zin. Er kan een andere samenstelling van de raad komen of van het college, de zaak kan bij herha ling aan de orde gesteld worden en dan is het mogelijk allemaal niet zo zeker meer. We begrijpen dat praten over de Oude Haven niet. Het is een kostbaar restant van iets nog veel mooiers, dat in de 19e eeuw zon der meer is verknoeid. Zullen ooit twintigste eeuwers dit wei nig prijzenswaardige werk vol tooien, aoor ook het restant maar op te ruimen? We hopen van harte dat het nimmer zo ver zal komen. Er rijst nu in dit kader echter nóg een klein gevaartje voor de estetica. Er is kans dat er lang; het water hekken komen, om de parekrende automobilisten te ge rieven. Men kan er kort over zijn Dergelijke hekken zijn lelijk en ze horen niet vlak in de Duurt van het mooistè poortencomplex van Nederland. Met angstvallige zuinigheid moet over het Zierik- zeese stadscentrum worden ge waakt. Een heleboel kleine, nare zaken kunnen het totaalbeeld ook verknoeien. Nolens volens worden al verschillende verande ringen toegelaten, vlak bij histo rische monumenten dikwijls, die nóch deze gebouwen, noch het algehele aspect van het stads centrum ten goede komen. Gis teren ditvandaag hekken langs de waterkant, morgen iets anders. Als het proces doorgaat wordt het zelfs met het stadscentrum een netelige zaak. Om nog maar te zwijgen van het saneringsplan, waardoor 1/5 van de bebouwde stadsoppervlakte zal worden aan getast. Het is wel haast ondenk baar dat Zierikzee hier estetisch gezien zonder kleerscheuren za: afkomen. Het plan echter moet eerst ter tafel liggen om er eer oordeel over te kunnen vellen. Ook ten aanzien hiervan even wel zal uiterste zuinigheid op wat werkelijk schoon is, een ge biedende eis zijn en blijven! Ingezonden mededeling Bijzonder sterke sleepboot ROTTERDAM, 19-12. Op volle zee, buiten de pieren van Hoek van Holland, heeft dinsdagmiddag de kapitein van de nieuwste Neder landse motorzeesleepboot .Thames' de traditionele sigaren en flessen uitgereikt aan de bemanning van de loodsboot. Dinsdagmiddag heeft namelijk J. en K. Smits scheeps werven N.V. te Kinderdijk de zee sleper „Thames", die een motor vermogen heeft van 3250 p.k., aan L. Smits en Co.'s internationale sleepdienst overgedragen. De Ne derlandse zeesleepvloot is weer een belangrijke aanwinst rijker gewor den: een stoer schip, bijna 50 meter lang, 10 meter breed en van het hoofddek gemeten 5 meter diep. Het is een zusterschip van de „Mis sissippi", die vorig jaar in gebruik is genomen. van oude sjeik BEERSJEBA, 19-12. Een vier duizendtal bedoeïnen heeft een van hun meest geëerde sjeiks ten grave gedragen, die de leeftijd van 106 jaar had bereikt en negentien vrou wen had overleefd. Hij genoot gro te faam als kenner van bedoeïnen- tradities en als onvermoeid wan delaar die in een dag wel een ze venvoudige zolenlaag onder zijn sandalen kon verslijten. Op de dag van zijn dood stond hij plotseling op in zijn tent, een .ndrukwekkende, witgebaarde fi guur, en verklaarde plechtig ten overstaan van zijn familieleden en bezoekers: „lk voel met absolute zekerheid dat mijn tijd gekomen is om naar een betere wereld over te gaan. Voor ik dat doe, wil ik mijn blikken voor de laatste maal over mijn kudden en velden laten wei den. Niemand mag zich bewegen". Hij schreed de tent uit en de an dere aanwezigen verroerden zich niet. Een uur later vond men de sjeik, met zijn rug tegen een oude olijfboom gezeten, de ogen gesloten. H\j was dood. Amerika en de kwestie Nieuw-Gninea WASHINGTON, 19-12. Ameri- kaanse functionarissen waren dins dag hoopvol gestemd, dat bespre kingen tussen Nederland en Indo nesië tot stand zouden kunnen wor den gebracht om oorlog om weste lijk Nieuw-Guinea te vermijden. In sommige kringen had men het ge voel, dat president Soekarno een lont had gehecht aan de langduri ge crisis, maar er nadrukkelijk van had afgezien, haar te ontsteken. Men had algemeen de indruk dat Soekarno, ofschoon hij ongeduld uitte ,een kans op een vreedzame regeling had opengelaten. Volgens waarnemers zou een dergelijke re geling zeker uitstel of annulering van de Nederlandse plannen om een onafhankelijke Papoeastaat in west Nieuw-Guinea te vestigen, inhouden. Altijd KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Op het Binnenhof in Den Haag is een volkskerstzang bijeenkomst gehouden rond de twaalf meter hoge kerstboom die koningin Juliana aan Den Haag heeft geschonken. De kerstzang avond werd georganiseerd door het comité volkskerstzang in samen werking met het algemeen Haags comité. WEKEUJKSE WERELDSCHOUW was Nehroe's privé-oorlogje Het oorlogje, dat Nehroe tegen de drie kleine Portugese bezittingen in Voor-Indië heeft ontketend, is even dwaas als betreurenswaardig. Het is dwaas, omdat India, dat in 1947 zonder bloedvergieten zijn on afhankelijkheid wist af te dwingen van het machtige Britse rijk, te genover het zoveel machtelozere Portugal meent met geweld van wapenen te moeten optreden. Men kan er begrip voor hebben, dat de blindheid en halsstarrigheid waarmede Portugal weigert zijn koloniaal bezit, dat in de huidige wereld met haar sterk anti-kolo- nialisme een anomalie en een ana chronisme is, over te dragen, in In dia verontwaardiging heeft gewekt. Maar de vreedzame middelen, waar Nehroe steeds van heeft beweerd zo'n grote voorstander te zijn, wa ren in het geval van het conflict met Portugal beslist nog niet uit geput. Het oorlogje is bovendien dwaas, omdat de drie Portugese „facto rijen" aan de westkust van India in alle opzichten onbelangrijk zijn. Dat maakt het militaire machtsver toon van India op z'n zachtst ge zegd nogal belachelijk. Een slecht en gevaarlek voorbeeld Verontrustend is het optreden van India, omdat Nehroe getracht heeft het goed te praten met een serie argumenten, die zo aan het arsenaal van wijlen Göbbels kon den zijn ontleend. De Portugezen zouden Indiase onderdanen hebben mishandeld en hun soldaten zouden aanvallen op India's grondgebied hebben gedaan. Wanneer zelfs een regering als die van India, die geen gelegenheid voorbij laat gaan het „onfatsoen" van anderen op het ge bied der internationale betrekkin gen te hekelen, met dergelijke leu zen de eigen bevolking meent te mogen opzwepen, moet men tot de conclusie komen, dat er sinds de dagen van Hitier helaas niet zo veel is verbeterd. Verontrustend is Nehroe's daad vooral ook, omdat zij zo'n uiterma te slecht en gevaarlijk voorbeeld is. En nu Irian! Men zal daarbij natuurlijk in de eerste plaats aan Soekarno en zijn claim op Nederlands Nieuw-Gui nea denken. Natuurlijk bestaat er tussen de houding van Nederland en die van Portugal een hemels breed verschil. Nederland weigert geenszins Nieuw-Guinea af te staan, maar het staat er op, dat de Papoeabe volking zelf beslist, hoe en aan wie dit moet gebeuren. Maar Indonesië wenst, naar uit Soekarno's verkla ring blijkt, voor dit onderscheid geen oog te hebben. En dat was na Nehroe's voorbeeld ook niet te ver wachten. Gelukkig echter mag men nog steeds hopen, dat het geschil om Nieuw-Guinea met vreedzame middelen uit de wereld geholpen kan worden; die zijn immers, voor al nu Washington zich tot bemid deling bereid toont, meer dan vol doende aanwezig. Wat Nehroe tot zijn optreden, waarvan men toch wel moet aan nemen, dat het hem wat tegen de borst stuit, heeft bewogen, is niet geheel duidelijk. Er zijn aanwijzin gen, dat hij is gezwicht voor agres sievere figuren in zijn kabinet, on der wie Krisjna Menon. Ook be staat in India een gevoel van on lust over de bezetting van enkele gebiedsdelen in het noorden door communistisch China, waartegen de regering vrijwel machteloos staat. Nehroe kan het nodig heb ben geoordeeld in Goa, Damao en Dioe voor een afleidingsmanoeuvre te zorgen. Maar welke redenen hij ook heeft gehad, geen daarvan kan zo zwaarwegend zijn geweest, dat zij de slechte dienst, die Nehroe aan de zaak van de vrede heeft bewezen, kan rechtvaardigen. NITEROI (Brazilië), 19-12. Een voormalig medewerker van het Amerikaanse circus, dat zondag in Niteroi is afgebrand eh waarbij volgens de laatste gegevens 317 mensen zijn omgekomen en 400 in het ziekenhuis zijn opgenomen, is dinsdag door de politie gearres teerd. Het is een zekere Dirceu Campos, die onlangs gepoogd heeft een circus van dezelfde eigenaar in brand te steken. Bij een verhoor ontkende hij gezegd te hebben dat hij het Amerikaanse circus zou vernietigen. De politie heeft tevens 200 me dewerkers van het circus onder vraagd. Volgens de dokters verke ren 83 van de 400 gewonden in le vensgevaar. Ingezonden mededeling Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. De kerstviering van het Koninklijk gezin HILVERSUM, 19-12. Het N.T.S.- journaal zal vrijdag 22 december een filmreportage maken van de traditionele kerstviering van het koninklijk gezin en het personeel, welke in het paleis op de Dam te Amsterdam wordt gehouden. Dit filmverslag wordt des avonds van 20.20 uur tot 20.40 uur uitge zonden. De reeds aangekondigde pro gramma's van de K.R.O.-televisie op deze avond zullen in verband hiermede 20 minuten later worden uitgezonden. GOUDA. Het centrum van Gouda had dinsdagavond voor het eerst veel weg van een grote flonkeren de diadeem. Meer dan 10.000 speel se kaarsvlammetjes wierpen van achter de vensters van het stad huis en van vrijwel alle gebouwen aan de markt een grillig maar warm lichtschijnsel over het plein. Vele duizenden mensen waren sa mengestroomd om niets van de tra ditionele en sfeervolle kerstavond te missen. APELDOORN. De 24-jarige H. Beekman uit Apeldoorn ls, toen hij per fiets plotseling de Zwolseweg bij Apeldoorn overstak, aangere den door een personenauto. De heer Beekman werd tegen het wegdek geslingerd en overleed kort na het ongeluk. MUSSELKANAAL. In de aard appelmeelfabriek „Musselkanaal en omstreken" in Musselkanaal is de 50-jarige heer B. Hendriks uit Ter Apel bij een bedrijfsongeval om het leven gekomen. De heer Hen driks was bezig een machine schoon te maken, doch deze begon plotseling te werken .Het slachtof fer- werd door een klauw van de machine gegrepen en was vrijwel op slag -dood. SCHIPHOL. Slechts opgemerkt door enkele toevallige bezoekers op de ballustrade van het stations gebouw van Schiphol, heeft prin ses Irene een Mexicaanse vriendin mej. Laura Ortiz Monasterio, uit geleide gedaan. DEN HAAG. De katholieke ar beidersjeugd (K.A.J.) zal op 6 januari de internationale dag van de wereld-K.A.J., beginnen met een nieuwe uurloonactie. De ka- jotters zullen dan aan de werken de jeugd vragen de opbrengst van één uur werken beschikbaar te stellen voor minder bedeelde jon geren in andere delen van de we reld. DEN HAAG. Koningin Juliana heeft op paleis Soestdijk en dele gatie van het landelijk jeugdco- mité voor de actie „10 x 10", de honger-actie van de gehele Neder landse jeugd, onder auspiciën van de Nederlandse Jeugdgemeenschap ontvangen. DEN HAAG. Volgens de maan delijkse opgave van het ministerie van financiën heeft het ministerie 162.100,92 gulden aan „gewetens- geld" ontvangen. DEN HAAG. Dezer dagen ver trok ds. C. H. R. Petri als zen dingspredikant -der Nederlandse Hervormde Kerk naar Dakar in Senegal. Hij is de eerste predikant die door de hervormde zending naar de westkust van Afrika ge zonden is. Een 55-jarige monteur in Keu len kiest de cijfers voor het lotto spel uit de nummerplaten van pas serende auto's. Hij heeft met dit systeem een half miljoen mark ge wonnen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Duivendrecht (toez.) en te Voorburg (wijkgemeente Oosteinde)G. H. Duijvendak, Drei- schor. Beroepbaar: ds. Th. de Haart, v.h. predikant bij de Prot. Kerk van Djakarta, Groningen. Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Scheveningen (wijkge meente Oude Kerk): W. van den Hoek, v.h. predikant te Soerabaja, Alphen a.d. Rijn. Bedankt voor Wierden: J. van den Heuvel, Ede. Ger. Kerken Beroepen te Rhoon: J. Vlaardin- gerbroek, Grijpskerke (Zld.). Aangenomen als missionair pre dikant voor Brazilië: kand. K. Kui per, Daarle. Ger. Gemeenten Beroepen te Meüskerke: A. Hof man, Zeist. Aangenomen naar Genemuiden: P. van der Bijl, Barneveld, die be dankte voor Krabbendijke en voor Rotterdam- Zuidwij k - Pendrecht - Lombardijen. Ger. Gem. in Nederland Tweetal te Rotterdam-West: F. Mallan, Veenendaal en dr. C. Steenblok, Gouda. De inspecteur ging even met zijn vinger langs een rij getallen en vervolgde: „Op 23 april 1956 is boekje nummer G 460211 op het postkantoor Enschedé uitgereikt aan G. van der Haas. Op die dag werd er tien gulden op gestort. Vervolgens gedurende tien maan den iedere maand tien gulden. Daarna twintig gedurende veertien maanden. Toen vijf en dertig in een tijdvak van een half jaar. Tot tenslotte de laatste storting, die ge schiedde op 27 december van het vorige jaar, te weten zeventig gul den. Op die datum stond er f 2364,72 op het boekje. Op f 4,72 na is öp 7 januari alles van het boekje afge haald, te weten dus f 2360. Een mooi kapitaaltje. Sedertdien zijn er geen stortingen meer gedaan". De inspecteur overhandigde hem het lijstje met begeleidend schrij ven. „Komt dat overeen met de theorie, die je opgebouwd hebt?" Ger knikte. „Ja, inspecteur. Tot nu toe klopt het aardig". „Laat eens horen". „Wel, inspecteur, het eerste, wat ik in deze zaak te weten kwam was dat zijn vrouw maandelijks f 331,32 ontving, terwijl het salaris van van der Haas in werkelijkheid f 401,32 bedroeg. Een verschil van zeventig gulden, welk bedrag hij dus privé in zijn zak stopte. Maar mee naar huis nemen kon hij zo'n groot bedrag niet, want - volgens de dochters - ma pluist op gezette tijden zijn zakken na en dan zou ze het ontdekt hebben. Dat geld in Enschedé. Maar waar? En wat deed hij er mee? Toen kwam ik te weten van die vrije zaterdag. Maar meneer ging evenwel toch zaterdags op de ge wone tijd naar de stad. Ergo kon hij daar twee dingen doen. Hij kon dat geld daar opmaken of hij kon het sparen. Via een spaarbank boekje". De inspecteur knikte. „Waar liet hij dat boekje en waar is het nu gebleven?" „Daar is voorlopig nog geen ant- door Frank van Falckenoort woord op te geven. Mag ik verder gaan?" De ander knikte lachend. „Goed. Van der Haas opent op 23 april een rekening bij de R.P.S. Dat is dus bijna vijf jaar geleden. Daarmede heeft hij natuurlijk een bedoeling. Naar alle waarschijn lijkheid heeft hij toen al - of wel licht eerder een plan gemaakt, dat hij op 7 januari heeft verwezen lijkt of willen verwezenlijken. Dat staat natuurlijk nog niet vast. La ten we eens aannemen, dat hij spaart om er te zijner tijd met de stille trom vandoor te gaan. In ja nuari van dit jaar meent hij ge noeg gespaard te hebben - bijna vier en twintighonderd gulden - en haalt dat geld op 7 januari, de dag waarop hij niet op zijn werk is verschenen, van zijn boekje. Dan kunnen er op die dag voorts nog twee dingen gebeurd zijn. Als hij dit plan geheel alleen heeft uitge broed, dan is hij met dat geld er gens heen getrokken. Gezien de min of meer gespannen sfeer bij hem thuis, is hij vertrokken met de bedoeling nimmer meer terug te komen. Dan zal het een moeilijke taak zijn om zijn adres op te spo ren. Dan is er mogelijkheid nummer twee. Hij kan in Enschedé met iemand in kennis zijn gekomen. Een vrouw, een man. Ze kunnen samen een afspraak gemaakt heb ben. Hij kan verteld hebben van zijn spaargelden. Op 7 januari haalt hij zijn geld van het boekje en gaat er mee naar die kennis. Om dit geld kan hij natuurlijk vermoord zijn en zijn lijk verborgen. Nu moe ten we speculeren op de fout, die zijn moordenaar of moordenaars heeft gemaakt of zal maken. En ook dat zal erg moeilijk zijn". De inspecteur had aandachtig ge luisterd en knikte. „Roofmoord die mogelijkheid is natuurlijk niet uitgesloten. Wil je in die richting zoeken?" „Ik moet, zolang ik nog geen aanwijzing heb naar een bepaalde richting, rekening houden met bei de mogelijkheden. Maar volgens mij zijn dit dan ook de beide enige. Zelfmoord of een ongeluk kunnen we nu gevoegelijk als mogelijkhe den afschrijven. Zelfmoord niet, omdat men dan niet eerst vijf jaar gaat sparen. Een ongeluk is vrij wel uitgesloten, want dan had men vroeg of laat wat van hem gehoord in een ziekenhuis of iets dergelijks. Nee, ik houd het er maar op, dat hij - zoals wij dat noemen - met voorbedachte rade te werk is ge gaan en er vandoor is of heeft wil len gaan". (Wordt vervolgd,. Ingezonden mededeling MET GRATIS CHOCOLADE ZUINIGHEID Dramatische dood Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5