2e hands SUNIL WASDAG - SUNILDAG ATTENTIE! - SUNILDAG KITTY KAASHOEK n SUN|L MIDDEL STAD EN PROVINCIE MES! E WASMIDDEL NIEUW Kerstpost naar Nederlands weensehip LONDEN, 20-12. Een toestel van de Britse luchtmacht zou gisteren kerstpost brengen naar het Neder landse weerschip „Cumulus", dat gestationeerd is in het noordelijke gedeelte van de Atlantische oceaan tussen IJsland en Groenland. Een „Shackleton" bommenwer per van het kustcommando van de R.A.F. zal van noord-Ierland naar de Cumulusvertrekken en daar de post met een parachute neer laten. Christelijke nederzetting in Israël AMSTERDAM, 20-12. Het bestuur der stichting „Nes Ammim" Neder land heeft op een persconferentie in Amsterdam het - in internatio naal verband uit te voeren - plan bekend gemaakt voor de vestiging van een christelijke nederzetting in Israël, die de naam „Nes Ammim" (Banier der natiën) zal krijgen. Voor meer dan één miljoen gulden is van een sheik in Israël een stuk land van 150 ha. aangekocht in noord-Galilea. Het plan voor de nederzetting is opgekomen vanuit Israël, en werd ontwikkeld door een aantal personen, die in nauw contact met Israël staan. In Nederland werd in april Jl. de genoemde stichting opgericht, in Zwitserland werd hetzelfde gedaan, terwijl in Duitsland en de Verenig de Staten de organisatie wordt op gebouwd. Ingezonden mededeling pwu-uiipuwj^ SUNM.IKtoe Knaap wist van aanpakken DEN HAAG, 19-12. In de garage van het expeditie- en fouragebe- drijf van de heer A. A. Knijnen- burg aan de Haagweg in Den Haag ontstond brand in het stro, waar mede een vrachtwagen van zes ton was geladen. Er stonden In de garage nog twee vrachtauto's, waarvan er een eveneens met stro was geladen en vier personen auto's. Het elfjarig zoontje van de eigenaar, die met zijn zusje in de garage aan het spelen was, ont dekte de brand en besloot zelf handelend In te grijpen, daar zijn vader niet thuis was en het per soneel reeds naar huis was. Hij stuurde zijn zusje weg om de brandweer te waarschuwen, stapte in de zware vrachtwagen met zijn brandende lading en reed de auto het erf van het bedrijf op ,waar de vlak daarna arriverende brand weer de brand nog zo snel kon blussen, dat de wagen behouden bleef. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft het be roep gedaan op de Franse regering en de Algerijnse voorlopige rege ring om de onderhandelingen te hervatten met het doel „het recht van zelfbeschikking voor het Al gerijnse volk" te verkrijgen. Ingezonden stukken Geen presentiegrelld voor Anti-Hongeractie Mijnheer de redakteur. Naar aanleiding van het verslag van de gemeenteraad van Zierik- zee, in uw krant van donderdag 14 december jl., onder het hoofd „Geen presentiegeld voor anti hongeractie", viel het mij op dat uw redakteur hierop geen commen taar gaf. Gaarne wil ik daarom het vol gende opmerken: Is het dikwijls geuite gezegde „ze doen het enkel voor dat tientje", dan toch waar? De jeugd zou geen belangstelling voor de politiek hebben. Kan men nu beter geen belangstelling heb ben, dan belangstelling die gericht is op eigen belang? Is die reis naar Hatfield net zo vlot aangenomen als dit ingekomen stuk van de hand gewezen is? Ik zou deze raadsleden de raad willen geven bij de komende ver kiezing niet uit te komen voor hun politieke partij, maar gezamenlijk met een eigen partij, genaamd „Eigen belang". Gegarandeerd dat ze dan geen stem krijgen. U meneer de redakteur dankend voor de plaatsing. P. J. v. d. BERGE Noordgouwe, Donkereweg 04. (Uit de onderhavige afwijzing te concluderen, dat de raadsleden lou ter uit egoïstische motieven zouden handelen, is een zaak, die U beter naar het rijk der fabelen kunt ver wijzen. Voor een juist begrip van genoemde afwijzing moge dienen, dat waardering is uitgesproken voor deze Anti-Hongeractie, maar dat men het juister vond dat ieder een voor zichzelf bepaalt wat hij hiervoor over heeft. Dat is toch wel een gezond democratisch prin cipe, dachten wij. Op jezelf terug geworpen worden om in verant woordelijkheid ergens een beslis sing over te nemen. Anderzijds hadden wij het „als gebaar" - we zijn het met U eens - toch wel prettig gevonden als de raadsleden con amore hun presen tiegeld hadden afgestaan. Hiervoor is ook door een enkeling gepleit, maar blijkbaar sloeg het niet aan. We moeten echter met dergelijke zaken overigens ook weer niet te veel op anderen zien. Hebben we zelf ons extraatje van deze maand op de giro gestort? Hetgeen seri euze raadsleden offeren aan de pu blieke zaak, is met een tientje niet goed gemaakt. Maar al de anderen, die de publieke zaak blauw blauw laten, wat doen zij? Steunen zij, heipep zij, offeren zij in stilte, zon der dat de rechterhand weet wat de linker doet? Ach, ach meneer v. d. Berge, la ten we het alleen maar hopen, want alles en allen tesamen zitten we dik in het drijfzand van het zelf hebben. Franciscus van Assisi zou in deze tijd doodongelukkig zijn, maar heus niet louter om het ge drag van raadsleden. We schake len onszelf niet uit, maar een beet je „eigenbelang" staat in ieders blazoen. Zo is dat wel, helaas! Re- daktie). Gemeente Zierikzee Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat in verband met de Kerstdagen en de Nieuwjaarsdag het huisvuil in de week van 24 tot en met 30 decem ber 1961 alleen wordt opgehaald op donderdag 28- en vrijdag 29 december 1961 en in de week van 31 december 1961 tot en met o januari 1961 op dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag. Zierikzee, 21 december 1961. Burgemeester en wethouders voornoemd, F. TH. DlJCKMEESTER, burgem. R. VAN OMMEREN, secretaris ZIERIKZEE Beroepententoonstelling Rijksarbeidsbureau Zoals reeds eerder gemeld wordt van 8 tot en met 20 januari a.s. in de cantine van het arbeiden?woon verblijf „Zeikepolder" te Zierikzee een Beroepententoonstelling gehou den, georganiseerd door het Rijks arbeidsbureau. Op maandag 8 Ja nuari (14.30) zal de expositie wor den geopend in de cantine van het kamp „Zeikepolder", door burge meester mr. F. Th. Dijckmeester. Jeugdschaaktoernooi in Chr. u.J.o.-school Onder auspiciën van de „Zierik- zeesche Schaakvereniging" wordt een tweedaags jeugdschaaktoernooi gehouden in het gebouw van de chr. u.l.o.-6chool. Het toernooi - waaraan alleen de schoolgaande jeugd kan deelnemer. - gaat vrij dagmiddag van start. Dan wordt één ronde gespeeld. Twee andere rondes worden zaterdag gespeeld. Goed verzorgde kerstavond Plattelandsvrouwenbond ZIERIKZEE, 20-12. „De hoog waardige manier voor de viering van het kerstgebeuren hangt voor het grootste deel af van de manier waarop men zijn medemens be handelt". Tot deze slotsom kwam mevr. J. J. Goemans-van Langeraad, presi dente van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen, afd. Schouwen, in haar openingswoord tijdens de woensdag j.l. drukbezochte, dcjor een ledencommissie zélf uitstekend verzorgde kerstavond, in de bo venzaal van het „Huis van Nas sau". Met stemmingsvolle liedjes, kunstige kerststukjes en -versie ringen wist men bij kaarslicht de vertrouwde sfeer te scheppen die het kerstfeest zo typeert. Dat deze kerstviering in alle op zichten zo is geslaagd en vorige jaren heeft overtroffen, schreef de presidente vooral toe aan de lezing „Kerstgebeuren in de Schilder kunst" van mej. W. Knottebelt, die door middel van dia's liet zien hoe in de loop der eeuwen de geboorte van het Christuskind werd gezien in de schilderkunst. Wij komen nog terug op deze hooggestemde cau serie. Bejaarden vierden het kerstfeest Georganiseerd door de U.V.V.- afdeling hebben de bejaarden dins dagavond het kerstfeest gevierd, onder leiding van de presidente mevr. Heering-Middelberg, die een kort inleidingswoord sprak tot de in flinke getale opgekomen bejaar den. De zaal was stemmig versierd. Een kerstliturgie werd uitgevoerd,, waarbij het gesproken woord door de bejaarden zelf werd verzorgd, terwijl de U.V.V.-dames de dekla- matie en de zang voor hun reke ning namen. Deze samenwerking leverde iets goeds op. In de pauze werd getracteerd, o.m. op chocola demelk, beschikbaar gesteld door de V.Z. Pianistische medewerking werd verleend door mevr. de Regt. Een kerstverhaal werd gebracht door mej. M. Beije, die het bejaar de publiek wist te boeien. De plechtige kerstviering werd beslo ten met het gezamenlijk zingen van het „Ere zij God". Eén der socië teitsleden de heer T. Schipper sprak sprak zijn warme dank uit voor het gebodene op deze avond en op alle andere in het bijna afgelopen jaar. KERKWERVE Einde bietencampagne De aanvoer van bieten aan de haven Flaauwers werd beëindigd. In totaal werden 5.473.225 kg. ble ten aangevoerd, 8IRJANSLAND Bij de verkiezingen in de Ned. Hervormde kerk alhier werd tot kerkvoogd gekozen de heer M. Heijboer, tot notabel de heren A. van Dienst en P. de Graaf. Kerstmiddag bejaarden De bejaardenbijeenkomst alhier, die dinsdagmiddag in het vereni gingsgebouw werd gehouden, stond in het teken van het Kerstfeest. De presidente van het comité, mevr. de Ronde-Bolijn, sprak een harte lijk welkomstwoord en gaf op deze bijeenkomst, die de laatste was van dit jaar, tevens een overzicht van het bijna afgelopen 1961. De be langstelling kon gedurende het hele jaar goed genoemd worden. Het aantal trouwe deelnemers is zelfs iets toegenomen. Hierna werd een kerstliturgie af gewerkt De tekst hiervan werd voorgelezen door de dames de Ronde-Bolijn en Mol-Hanse, het geen werd afgewisseld met samen zang van kerstliederen. Verder hielden de bejaarden zich als ge bruikelijk bezig met de verschil lende attracties „voor elk wat wils". De serveersters zorgden in tussen voor een tractatie. De pre sidente sprak aan het eind van de middag een slotwoord. Als tolk van het comité sprak zij haar vol doening uit over de goede belang stelling op deze kerstmiddag. Met de beste wensen voor het nieuwe jaar sloot zij vervolgens deze mid dag. De heer A. v. d. Maas sprak namens de bejaarden een woord van dank voor deze geslaagde bij eenkomst. SEROOSKERKE Geslaagde uitvoering „Velocitas" De korfbalclub „Velocitas" hield de jaarlijkse uitvoering voor do nateurs en belangstellenden in het dorpshuis. Opgevoerd werd de klucht in drie bedrijven: „Polly Perkins". De rollen bleken uitste kend te zijn ingestudeerd. Vooral het spel van mej. B. Heijboer trok de aandacht. In de pauze was er een verloting voor stijving van de kas. Niet minder dan drie taarten konden worden ingezet als prijzen. Een geslaagde avond, die besloten werd door de voorzitter, de heer C. de Rijke, die hartelijk dankte voor de ondervonden medewerking. „De Jantjes" verzorgden de mu ziek bij een gezellig bal. OOSTERLAND Kerstgeschenkjes vrouwenvereniging „Martha" Evenals andere jaren werd ook dit jaar onder auspiciën van de chr. vrouwenvereniging „Martha" te dezer plaatse weer een aantal fruitbakjes ter gelegenheid van het Kerstfeest aan zieken en hulpbe hoevenden uitgereikt. Het aantal bedroeg dit jaar ruim vijftig stuks. Dat dit zeer in de smaak viel be hoeft nauwelijks betoog. Kerstviering o.l.-school De kerstfeestviering door de leerlingen van de openbare lagere school alhier zal plaats hebben op vrijdagmiddag 22 december, aan vang half twee in het Herv. Jeugd- gebouw, terwijl de zondagsschool der Ned. Herv. gemeente zal wor den gehouden op de tweede kerst dag, aanvangende vier uur. Kerstwijding in de Ned. Herv. kerk Op maandagavond 25 december zal in de Ned. herv. kerk alhier een kerstwijdingsdienst plaats heb ben onder leiding van ds. Groene- wegen. Zoals gewoonlijk zal aan de hand van een kerstliturgie deze dienst worden gehouden. Een dub- belkwartet zal de zang verzorgen met orgelbegeleiding. BRUINISSE Afd. Bruinisse Rode Kruis hield vergadering Financiële basis gezond De afd. Bruinisse van hel Rode Kruis hield deze week haar Jaar vergadering. De voorzitter, burge meester C. H. van de Linde, heette de niet talrijk opgekomen aanwe zigen welkom, in het bijzonder mej. A. C. Houtman, kringbestuurslid voor Schouwen-Duiveland en de heer A. D. Constandse, provinciaal commissaris voor het Rode Kruis. De penningmeester, de heer W. van den Ouden, oogstte veel succes met zijn op rijm gesteld jaarver slag over de jaren 1958-1960. In deze jaren volgde burgemeester van de Linde burgemeester Micha- ëlis als voorzitter op, dokter van Leeuwen kwam in de plaats van dokter P. Quaak en zuster Oranje in de plaats van zuster Fluijt. Er werden enkele- hulpploegen E.H.B. O. en E.H.I.O. getraind of nieuw gevormd en uit diverse gehouden collecten bleek duidelijk dat het Rode Kruis op Bruinisse nog altijd een grote plaats inneemt. De vergadering ging akkoord met de door het bestuur voorbereide zelfstandigmaking van de afdeling, d.w.z. dat de afdeling Bruinisse uittreedt uit de afdeling Duiveland en een zelfstandige afdeling wordt. Rechtspersoonlijkheid zal worden aangevraagd. Het dagelijks bestuur C, H. van de Linde, voorz,, W. van den Ouden, secretaris en L. E. van Popering, penningmeester, werd als voorlopig bestuur van de nieu we afdeling herkozen. Jaarverslag Uit het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer L. E. van Po pering, bleek dat de nieuwe afde ling met een gezonde financiële basis kan beginnen. Het financiële gedeelte vormt nog wel een punt van overleg tussen de afdeling Duiveland en de uit dat verband tredende afdeling Bruinisse. Door de afdeling Bruinisse zijn kleding stukken aangeschaft (uitrustings stukken E.H.B.O.-ploegen en ander materiaal) dat door Duiveland is betaald en dat dus in mindering komt, van het naar rato van het ledental aan Bruinisse toekomende deel van de bezittingen van Dui veland. Aan chronische patiënten, voor zover bedlegerig, zal met Kerstmis een fruitbakje worden aangeboden. SINT PHILIPSLAND Kerstavond Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen, afdeling St.-Phi- lipsland hield haar jaarlijkse kerstavond in hotel „De Druiven tros". In de stemmig versierde boven zaal werd het openingswoord door de presidente ,mevr. J. van Dijke- Stehouwer, gesproken, waarna men gezamenlijk zong: „Hoe zal ik U ontvangen?" Daarna las mevr. van Dijke het Kerstevangelie en zong men „Stille nacht". Nadat allen voorzien waren van koffie en cake heeft mevr. van Gastel-Visser uit Utrecht het ver dere kerstprogramma verzorgd, terwijl het koortje tussendoor eni ge kerstliederen zong. Tussen de le en de 2e pauze werden door mevr. van Gastel enige kerstgedichten en verder twee kerstverhalen voorgedragen, n.l. „de Kerstplaat" van Mien Lab- berton en „In de mensen" van Ma rianne Philips. Na de tweede pauze, waarin leder voorzien werd van verversingen, kwam er een geestig verhaal „Voorname fami lie".- Aan het einde van deze mooie avond zong 't koortje nog „Vrien delijke lichtjes", waarna mevr. van Dijke het sluitingswoord sprak. Bewolkt Verwachting tot vrijdagavond: Over het algemeen veel bewolking en nevelig, met later kans op enige regen; voornamelijk in het noord oosten en oosten enige daling van temperatuur, elders weinig veran dering; zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. 22 dec. Zon op 8.46, onder 16.31. Maan op 17.22, onder 8.42. Volle maan: 22 dec. te 1.42. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 22 dec. 3.23 v.m. 15.41 n.m. BROUWERSHAVEN: 22 dec. 2.56 v.m. 15.11 n.m. Springtij: 24 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-12. Het K.N.M.i. deelt mede: Boyen de Blitse eilan den is het hogedrukgebled in om vang afgenomen, waar de noorde lijke stroming van zachte lucht zwak bleef. De begrenzing van de zachte lucht en de koudere lucht ln Scandinavië strekt zich uit van IJsland over de Noordzee naar de omgeving van Bremen. Het front dat als vorstgrens beschouwd moet worden, vertoont nog een langzame westelijke verplaatsing en het laat zich aanzien dat het front het komende etmaal het noordoosten van het land bereikt en daarna het land zal binnendrin gen. Hierbij moet wel gerekend worden op een vertraging in de snelheid van het front aangezien er enkele storingen langs lopen naar het zuiden. Deze zullen de neerslagkansen wat doen toene men. Voor nieuwjaarswensen, welke wij nè 22 december ontvangen, kunnen wij geen plaatsing garanderen in het Oudejaars- nummer. De Administratie. De Portugese gouverneur-ge neraal Vassalo E. Silva, is veilig in Indische handen, zo heeft het ministerie van defensie in Nieuw Delhi woensdag meegedeeld. Ingezonden mededeling F SUNU.IKSOf in Handelaars in gebruikte en on geregelde goederen komen op Schouwen-Duiveland niet bijzon der veel voor. Dat de handel in tweedehands spulletjes wordt uit geoefend door een in het vak ge diplomeerde jonge huisvrouw ziet men in ons land bovendien maar heel zelden en in Zeeland in 't geheel niet. Zierikzee heeft echter al enige tijd zon „uitzon derlijk geval" in de persoon van mevrouw Kitty Kaashoek-de Vos. Dezer dagen slaagde zij voor het Ancfa-diploma voor „handel in gebruikte en ongeregelde goede ren" en nu liefhebbert Kitty dan ook zakelijk en officieel in oude meubeltjes, snuisterijtjes en alle mogelijke, soms ook min of meer ón-mogelijke klein goederen, Kitty is dus wel een uitzonde ring op de regel dat vrouwen over het algemeen genoeg heb ben aan hun eigen boeltje. In de winkel, ondergebracht in de be kende voormalige mandenmake rij aan de Lange Nobel straat, kan 't haar eigenlijk nooit vol genoeg staan. We kunnen zeggen dat Kitty Kaashoek de stofdoek zwaait over een merkwaardig ge heel van stoelen, tafels, kasten en kabinetten, een glimmende en blinkende verzameling „oud-ge- dienden", die weer uitgerust zijn voor heel wat jaartjes trouwe dienst bij een nieuwe eigenaar die er wel vertrouwen in heeft. Dwalend tussen dit merkwaardi ge allegaartje waant men zich op een plaats die zo ongeveer 't mid den houdt tussen een uitdragerij en een museum voor vreemde voor werpen. Voor Kitty is het overi gens allemaal handelsgoed: de starre heiligenbeelden ln hun gla zen stolpen, oude tegels, kolenkit ten, lantarens, boeken, bedden, eet gerei, een oer-oud naai-machinetje, tafels, stoelen, gereedschap, speel goed. Alles wat maar in een men senhuishouden te pas kan komen. Een boeiende verzameling, die steeds meer in de belangstelling komt van een zeer gemengd pu bliek van snuffelaars, kijkers en kopers. Mensen, die er bijna altijd wel in slagen lets van hun gading te vinden. In de eerste plaats zijn er natuurlijk de verzamelaars die deze unieke „grabbelton" hebben ontdekt, maar er komen ook velen met smalle(re) beurs die voor wei nig geld naar huis gaan met soms de meest wonderlijke zaken. Intussen vormt de Inventaris, zo als die in de oude mandenmakerij1 staat opgesteld, een duidelijke af spiegeling van de kennis die Kitty Kaashoek allemaal heeft moeten vergaren om op het examen - zij was de enige vrouwelijke candi- daat! - voor het diploma in aan merking te komen. Want bij de handel in gebruikte goederen komt tegenwoordig, sinds in 1954 het vestigingsbesluit van kracht werd, heel wat kijken. Behalve over boekhouden leerde Kitty het afge lopen jaar dan ook het nodige van zaken als wetgeving, het vulselbe- slult, vuurwapen- en vogelwet, ver zekeringen, veilingwezen en make larij, van goud, zilver en platina. „BLINKENDE OUDGEDIENDEN' Hoe kom je als getrouwde vrouw nu eigenlijk in dit werk. Deze vraag heeft Kitty Kaashoek al heel wat moeten horen. „De men sen wennen er nog steeds niet goed aan. Sommigen vinden 't zelfs grie zelig, onderen doodgewoon gek". Kitty zegt het in de overtuiging van haar jeugdig enthousiasme dat ze er goed aan heeft gedaan te kie zen voor ,,'t ongeregelde goed" In- plaats van zich na haar huwelijk, zoals meestal gebruikelijk, bU haar eigen meubeltjes te bepalen. „Ik ben altijd al van plan geweest na m'n trouwen iets te gaan doen". Na haar huwelijk met Leen Kaashoek zog Kitty al gauw dat ze het voor „iets te doen" niet ver be hoefde te zoeken. Haar man han delde immers in lompen en meta len. Een enkele keer kwam daar ook wel eens een meubeltje aan te pas dat dan in het pakhuis bleef staan en waarmee verder eigenlijk niets gebeurde. Kitty zag haar kans: als ik die meubeltjes er nu eens bij ging doen. En zo gebeur de het. Kitty ging aan de slag en begon haar eerste handel met één keukentafel en een opgeschilderde oude kinderstep. Dat was nog pas in april 1959. Nu, nog geen drie jaar later, heeft ze haar diploma, een ruime sorte ring goederen, een winkel, en niet te vergeten eer. dochtertje „dat in de zaak het glaswerk aan kan als een soldaat". Intussen is Kitty Kaashoek nog amper 23 jaar. Zoals gezegd, ze is enthousiast en ziet de toekomst optimistisch. Onder de zomergasten die het eiland bezoe ken heeft ze al haar vaste klantjes. Kitty pakt haar „handel" dan ook aan met veel overtuiging en inte resse. Overigens, zegt Kitty, is het een keihard bedrijf. Weemoed kun je er beslist niet op na houden, want dan ben je voor dit werk bepaald ongeschikt. Soms is het lang niet gemakkelijk. Per slot van reke ning werk je met de spulletjes van mensen die daar soms heel erg op gesteld zün geweest. Inderdaad, de handel in twee dehands goederen vereist dik wijls heel wnt tact, zelfs al bij zo iets „gewoons* als het inrichten van de winkel, maar vooral in dc omgang met de mensen. Dit werk stelt z'n eigen eisen maar misschien is daarom juist „'t twee dehands" zo boeiend en zo men selijk. Het is immers allemaal „gebruikt" en „ongeregeld" wat bij Kitty Kaashoek een nieuw ge zicht krijgt. En dit nieuwe ge zicht doet 't bij velen. Daar is geen twijfel aan mogelijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2