KERSTPUZZEL NEEM DE TIJD OM GOEDKOOPTE TELEFONEREN OVERDENKING Optocht trekt door Neiv York ONZE PUZZELRUBRIEK Koningin Zenobia, de ontembare STAD EN PROVINCIE DE WRAAK VAN GRIJZE BEER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dondebdag 21 december iki no. ïsoee KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's-Grevelduin-Ca pelle: T. Langerak, Vinkeveen; te Muntendam (toez.): F. J. Th. van Boven, vic. te Utrecht; te Zaltbom- mei: W. Roezigt, Franeker; te Gro ningen (vac. wijlen dr. W. Sikken): W. G. Gijzel, Gorinchem. Bedankt voor Uithoorn (toez.): J Borghardt, Den Helder. Ger. Kerken Beroepen te Heerjansdam: P. van Oosterhoudt, Krabbendam; te Kat wijk aan Ze (vac. E. I. F. Nawijn): E. H. Nagel, Brussel. Chr. Ger. Kerken Aangenomen naar Hasselt (als schipperspredikant)W. de Graaf, Broek onder Akkerwoude. Bedankt voor Ouderkerk a.d. Amstel: P. N. Ribbers, Noordsche- schut. Ingezonden mededeling Met ingang van 1 januari is automatisch interlokaal telefoneren 1/3 goedkoper, op werkdagen van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens en tijdens het weekeinde van vrijdagavond 7 uur PTT tot maandagmorgen 8 uur. lil HET IS ELKE DAG KERSTFEEST! „En de engel zei de tot de her ders: Weest niet bevreesd, want zie, ik verkondig u grote blijdschap, die heel het volk ten deel zal vallen: U is heden de Heiland geboren, namelijk Christus, de Heer, in de stad van David". (Lukas 2 10, 11). Het was de dag na kerstmis. De eerste trein uit Utrecht was juist vertrokken. Verkleumd en slaperig zaten enkele mannen in een coupé. Eén van hen haalde een boek uit zijn zak, en begon te lezen. De an deren letten niet op hem. Zij maak ten wat opmerkingen over de kerstviering van gisteren, en be sloten toen een kaartje te leggen. Er heerste stilte in de coupé. Tot dat eensklaps één van de kaarters steels bij zijn buurman mee in diens boek ging kijken, en toen verwonderd zei: Leest U in de bijbel?! De anderen keken op. U bent ze ker een dominee, zei één van hen. Nee, antwoordde de aangesproke ne, ik ben reiziger. Maar waarom leest U dan in de bijbel, en wat leest U? Ik lees de kerstgeschiedenis en overdenk nog eens wat ik gisteren in de preek heb gehoord. Nu, ik vind dat allemaal maar moeilijk, zei er één. Maar U moet er eens op letten, zei de vreemdeling, wat er met de mensen gebeurt, die deze Bood schap, dat Jezus geboren is, horen. Herders waren in die tijd, arme en ruwe kerels. Toch gaan zij hard lopen om een pas geboren kind te 1 zien. Dat zouden zij nooit gedaan hebben, als er met hen niet iets bijzonders gebeurd was. Ze moeten werkelijk bewogen zijn geweest door de Boodschap die zij hebben gekregen. En men kan zich afvragen: waar om gingen zij naar dat kindje toe? Een kind, dat net als zij, in armoe de was geboren, in een stal. Omdat zij in dat kind het dui delijke bewijs zagen, dat de God van hemel en aarde van hen allen hield. Dat God, Zijn Messias, dat is: Zijn Gezalfde, Zijn Koning, ja Zichzelf aan deze wereld gaf. Deze herders hoorden en geloofden de Boodschap van de engelen, dat in Jezus, dat kleine kindje, de Hei land, dat is: de Redder van alle mensen gekomen was. En het moet voor deze herders wel echt een Blijde Boodschap zijn geweest, an ders waren zij rustig bij hun kudde gebleven. In Jezus, dat kindje, geeft God Zichzelf aan de wereld. Om de we reld te tonen, dat Hij van haar houdt, dat Hij de mensen niet al leen laat. Daarom is kerstfeest niet alleen een herdenkingsfeest van de ge boorte van Jezus toen in Bethle hem. Net zo als de kerstboom weer verdort, vervaagt ook de gedachte aan de kerstfeestviering. Maar de ware boodschap van kerst aan de wereld is, dat Chris tus de mens behoudt. Dat Hij dat duidelijk getoond heeft, door Zich zelf, in Jezus aan de wereld te ge ven. Dat is elke dag een Blijde Boodschap. In die zin kunnen wij zeggen: het is elke dag kerstfeest. Want elke dag mogen wij weten: God houdt van mijII Begrijpt U dat, vraagt dé vreem deling. Ja, begrijpt U het ook? Z. w. S. D. Een grote, maar vriendelijk kijkende draak maakt deel uit van de jaar lijkse optocht, die kort voor Kerstmis door New York trekt. Het 25 meter lange monster behoort met „Popeye de Zeeman" en „Hollebolle Gijs" tot de deelnemers, die in de parade als ballons worden meege nomen. Het 500 to2, nylonmateriaal waarvan de draak door de Good year Tire Rubber Company is vervaardigd en de 300 liter verf waar mee hij in zes kleuren is beschilderd geven hem een gewicht van 115 kilo. Het helium - 200 to3. - waarmee hij is gevuld, heft dit gewicht zvenwel op en geeft hem bovendien nog een stygkracht van 70 kilo. Om hem te beletten als een echte ballon op te stijgen en hem in de parade op zijn plaats te houden wordt hij met lijnen door 24 man in bedwang gehouden. De maatschappij zorgt er al meer dan dertig jaar voor dat oud en jong in New York met grote verwachting uitzien naar de ballons zonder welke deze jaarlijkse optocht niet meer denkbaar zou zijn. Sinds 1929 zijn al meer dan 70 ballons van komische en his torische figuren vervaardigd. Na het kleinere, maar ook woester uit ziende monster dat in 1936 op de parade verscheen is dit de tweede draakdie door de straten van New York wordt getrokken. Wetens waardig is nog dat in de eerste parade - die van 1928 - levende dieren werden meegenomen. Zo is het jaar - al puzzelend - vlug opgeschoten en zijn we weer al aan de „laatste loodjes" toe. De puzzel van vorige week was blijk baar een tamme, want de meeste oplossingen zaten goed. De eerste prijs gaat naar: Mevr. E. VAN DIENST-HAGE Zaagmolen 9, Zlerikzee De tweede prijs is bestemd voor: Mej. A. HUIGEN8, Verseputsev.ee 3, Kerkwerve De oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. eb, 3. bult, 5. even, 8. po, 10. keel, 13. luik, 15. es, 16. op, 17. ot, 19. in, 20. an, 21. n.t., 22. das, 24. eg, 26. km, 28. ka ter, 29. ommen, 31. ara, 32. non, 33. kris, 34. arts, 36. lui, 37. alp, 39. paar, 42. klap, 45. lap, 47. ora, 48. paria, 50. dreun, 52. kr, 54. ge, 55. rie, 57. nw, 58. is, 59. ut, 61. s.a., 63. ed, 64. jr, 65. twee, 67. raad, 69. a.e., 70. rust, 71. noor, 72. ka. Verticaal: 1. e.k., 2. been, 3. bl., 4. lip, 6. vlo, 7. nl, 8. pink, 9. ok, 11. es, 12. aga, 14. ui, 16. otter, 18. temet, 20. arak, 21. na, 22. dres, 23. soda, 25. ge, 27. mond, 28. ka, 30. nn, 33. kip, 35. sap, 38. slak, 40. adres, 41. raar, 42. kade, 43. arend, 44. gans, 46. pp, 47. on, 49. a.g., 51. uw, 53. ruwe, 56. ier, 58. irak, 60. te, 62. les, 63. ego, 64. ja, 65. t.a., 66. er, 67. rr, 68. da. In verband met de komende feestdagen ditmaal een TONEEL EN FILM In de Concertzaal: Tijdens de kerstdagen: „Die Madcls vom Immenhoff' In het weekeinde brengt de Zie- rikzeese Concertzaal „Koningin ienobia, de ontembare", met Anita Jkberg en George Marchal. Dit .chouwspel speelt zich af ten tijde van de regering van keizer Aure- iius, toen het Romeinse leger zich naar ternauwernood kon handha- /en tegen de voortdurende aanval- en van de barbaarse horden. De .oestand in Syrië wordt bepaald hachelijk, wanneer Zenobia, een .eer mooie en ambitieuze vrouw, ïaar echtgenoot Odenate uit de »veg heeft geruimd en het bondge nootschap met Rome verbreekt. Generaal Marcus Valerius wordt ïaar Syrië gezonden met de op dracht de gevaarlijke situatie mees- .er te worden. Hij wordt echter Joor de Syrische troepen overwel digd en als slaaf te werk gesteld oij de bouw van een brug. Hij slaagt er echter in met hulp van Zenobia's schoonzuster Bethsabee te ontvluchten. Zenobia en Marcus worden verliefd op elkaar en dan loopt het zo dat Marcus moet kie zen tussen zijn plicht voor Rome en zijn liefde voor Zenobia. Uit- :indelijk ontbreekt het „happy and" niet in dit groots opgezette schouwspel. Met de kerstdagen brengt de Concertzaal „Die Madels vom Im- .nenhoffeen zomeridylle om jonge mensen of beter gezegd: een film over een jonge liefde. De film is net verhaal van drie zusjes: An- ;ela, Dick en Dalli, die wonen on der de hoede van hun grootmoe der op de kleine ponystoeterij Im- menhof. Tijdens de grote vakantie komt er een rijke gast op Immen- noff, Ethelbert, een echt „moeders zoontje". Onder leiding van de zusjes echter is Ethelbert niet lang meer het verwende stadsjongetje en als hij tijdens een hevig on weer een jong veulen weet te red den heeft hij gelegenheid te be wijzen niet langer een moeders- WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Zaterdag 23 en zondag 24 decem ber: P. W. J. Vogelaar, tel. (01110)- 2280. Eerste en tweede Kerstdag: C. M. van Hoorn, tel. (01110)-2080. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Kerstmis 23-26 december: J. L. Braber, Dreischor. Tel. (01112)-280. WEEKEINDE-ARTSENDIENST DIERENARTSEN Zaterdag 23 en zondag 24 decem ber: C. J. H. Scheuerman, Zierik- zee, tel. (01110)-2180. Eerste en tweede Kerstdag: W. L. M. Kalkman, Renesse. Telefoon (01116)-310. zoontje te zijn. Ethelbert vertrekt als een ander mensEen ge voelige film die het zeker bij velen zal „doen". „Duizend sterren schitteren" is de film die zondag en dinsdag in vertoning komt in hotel bioscoop Bom te Haamstede. De film speelt zich af in het amusementspaleis „Bonte Wereld", waar een nieuwe revue voor de deur staat. Al met al is deze opgewekte film een soort muzikale reis om de wereld, met als sterren Germaine Damar en Toni Sailer. Scheepvaartberichten Ampenan, 19-12 dwars Khorya Morya naar Kuwait. Koratia (t.), 20-12 te Curasao. Korenia (t.), 20-22 te Curasao. Tegelberg, 19-12 van Durban naar Mauritius. Zeeland, 21-12 te Khorramshar. ZONNEMAIRE De Anti-Hongeractie De verkoop van eigengemaakte kaarten en kaarsenstandaards voor de Anti-Hongeractie, vond deze week plaats. De leden van de her vormde meisjesclub zijn met dit werk zeer actief geweest en gingen Horizontaal: 1. op de wijze van 4. plantje 8. glad 11. folkloristische figuur. 12. voegwoord 13. boom 14. boom 18. Chinese maat 19. wintervoertuig 20. stapel 21. plaats in Duits land 22. voor alles 24. communicatie middel 26. godheid 27. waterkering 28. inhoudsmaat 30. afgekloven bat, hoofd (volksterm) 31. oningewijde 33. dubbelklank 34. nauwe 35. holte in een rots 37. bijwoord 38. het zijn 39. zacht, soepel 40. Ned. Televisie Stichting 41. burgerlijke beschermings organisatie 42. soort onderwijs 43. in opdracht 44. afstandsmaat 46. stofmaat 47. boom 49. verpakkings artikel 51. land in Europa 55. ledematen 57. familielid 58. gids 60. jongensnaam 62. koning (Fr.) 63. lidwoord 64. grondtoon 65. deel v.d. dag 66:wandversieringen 68. jongensnaam 71. deel v.e. Franse ontkenning 72. meisjesnaam 74. kliederen, morsen 76. plaats 77. kranig 78. kleur Verticaal: 1. plant, 2. plant, 3. lichaamsdeel, 4. onderdeel v.e. auto 5. maanstand, 6. zangnoot, 7. schrijfgerei, 8. klein takje, 9. arri veren, 10. scheel, 12. muntonder- zoek, 15. karakter, 16. liefkozing, 17. pers. voornaamw., 19. godheid, 23. Germaanse godin van de zee, 25. lengtemaat, 29. platte steen, 30. spar voor kerstmis, 31. grondsoort, 32. jaarlijks weerkerende gebeurte nis, 33. moment, 36. plaats in Bra bant, 45. wildval, 46. zelfzuchtig heid, 47. wereldtaal, 48. geestelijke, 49. verbod, weigering, 50. ontvang- draad, 52. vrucht, 53. Engels bier, 54. slaapziekte, 56. recht tot het uiten van een mening, 59. niet dikke, slanke, 61. Engels telwoord, 62. strook, 63. ouderwets lidwoord, 67. boom, 69. filmmaatschappij, 70. Frans lidwoord, 73. vervoermaat schappij, 75. water in Friesland. overal rond om bestellingen op te nemen. Zij haalden bij elkaar f 71,20 op. Een dankwoord aan de ze actieve meisjes mag hier niet ontbreken. BRUINISSE Kerstviering Hervormde Vrouwenvereniging Dinsdagavond hield de Hervorm de vrouwenvereniging „Helpt El kander" te Bruinisse haar kerst avond. De presidente, mevr. van der Sar, heette de zeer talrijke aanwezigen welkom (ieder lid mocht een ander als gast meebrengen) en hiervan was druk gebruik gemaakt. De kerstliturgie werd gezegd en gezongen uit het Verbondsblad „De Fakkel" van de Ned. Herv. Vrou wengroep C.J.V.F., waarna de pre sidente nog de Boodschap in de Ad ventstijd voorlas. Na de clamatie door mej. D. Krijger volgde de tractatie en daarna een zangnum mer door mevr. Jumelet-van Ree. Ds. van der Sar, als gast aanwezig, droeg toch ook een steentje bij tot het welslagen van de avond. Bij een serie mooie dia's die een beeld gaven van het Heilige Land ten tij de van de geboorte van Jezus, ver telde hij de kerstgeschiedenis. „Kerstfeest op een laag pitje", een prachtige kerstvertelling van de presidente, bracht de aanwezigen weer in de 20e eeuw terug en met spanning werden de avonturen van de duikbootbemanning in dat ver haal gevolgd. Tussen deze werk zaamheden werden verschillende liederen gezongen. Zo raakten de chocoladeketels leeg en kon mevr. van der Sar in haar dankwoord spreken van een uitstekend ge slaagde avond. Van de vereniging te Dreischor was een uitnodiging binnengeko men voor een gezamenlijke dag, door te brengen op Dreischor me dio januari 1962. Hiervoor gaven zich verschillende deelneemsters op. Ook enkele nieuwe leden kon den worden ingeschreven. Ds. van der Sar eindigde de avond met dankgebed. Filmvoorstelling voor Delta-arbeiders Voor de werknemers in de arbei derskampen, die werkzaam zyn bij de Deltawerken, worden periodiek ontspanningsavonden georgani seerd. Voor de film „Eeuwig zin gen de bossen", naar de bekende Noorse triologie, bestond meer dan gewone belangstelling. De heer Ma- lipaard, geestelijk verzorger voor deze Deltakampen, was als gewoon lijk op zijn post om naast de ont spanning voor oog en oor, ook nog voor een geestelijk woord te zorgen. 10. De dag breekt aan. Kille ochtendnevels hangen nog boven de rivier als een jong, knap Indiaans meisje het stille woud uit komt .Aarzelend loopt zij naar de oever en met een traag, bijna plechtig gebaar zet ze de kruik en de leren buidel, die zij bij zich draagt, in het zand. Dan knielt zij neer, neemt de kruik weer op en giet de inhoud, een kostelijk vruchtensap, in het traag kab belende water. Terwijl de rode vloeistof zich snel over het water oppervlak verspreidt, haalt het meisje vruchten en maiskolven uit de buidel en werpt die in het water. Tussen de struiken, op korte afstand, bespieden twee Indiaanse krijgers de gedragingen van het meisje. „Het is Rode Bloem, de dochter van het opperhoofd", fluistert de een. „Zij brengt een offer aan de rivier geesten! Ons plan is gelukt, Grijze Beerl De Osagen denken werkelijk dat de riviergeesten hun rendierjacht verstoren!" „Onze plannen zullen nog beter lukken, als we dit duifje vangenmompelt Grijze Beer. En als het meisje met kruik en tas terugloopt naar het dorp, springt Grijze Beer geruis loos achter haar uit de struiken....

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 13