3D^it VIM met bleekmiddel - sneller schoon... en fris, fris, FRIS! Vliegtuig stortte op menigte LEEF GELUKKIG MET EEN (TOG)AL-CEZONDE BODY "sr bleekmidi A M? A I 'W je 2L2LT1* Schort at. Even rondkijken. Tevré- den ben je. Alles straalt als nieuw, zo fris, zo schoon... Dat spreekt je aan, dat geeft je frisse moed. 't Is extra prettig schoonmaken door Vim met bleekmiddel. Je werkt sneller, alles wordt frisser. EXTRA ACTIEF U begrijpt, dat het bleekmiddel Vim vleugels geeft! Bad, was tafels, tegels, gangen, goot steen en vloeren... alles Is nu sneller schoon. Elk karwei, groot en klein, is voor Vim met bleekmiddel kinderspel. Vlekken, plekken en aanslag... alles vliegt weg! HYGIËNISCH GEURZUIVEREND Vim met bleekmiddel zorgt voor een nieuwe frisheid in heel Uw huis. Waar Vim met bleekmiddel is geweest, is alles écht schoon. Lezing over „Mechanisatie" voor Landbouwvereniging te Ouwerkerk OUWERKERK, 20-12. Op de maandagavond gehouden vergade ring van de Coöperatieve Land- bouwvereniging „Aller Belang" hield de heer Andringa een lezing over „Mechanisatie in het alge meen". De heer Andringa besprak de graanoogst met combines met tanks. Gewenst is groot materiaal aan te schaffen, dit geeft de mees te arbeidsbesparing. Over de zakkenheffer zei de heer Andringa niet bijzonder enthousiast te zijn. Deze geeft immers geen ar beidsbesparing, zij het wel arbeids- verlichting. In de zomer- en winterprijzen van graanstro „zit muziek". De stro-oogst kan worden gemechani seerd. Mogelijk is de onbemande strobalenslede iets voor de toe komst. De voorlader op de trekker wordt veel te weinig benut. De combine met opgebouwde tank geeft wel verlichting, echter geen arbeidsbe sparing. Inzake de machines die de aard appelen in de zak of op de grond brengen zei de heer Andringa dat deze allen zijn verouderd. De wa genrooier heeft een groot bezwaar. In de meer-rijige machines zit wel perspectief. In principe moet de wagenrooier twee-rijig zijn, voor de bunkerrooier hoeft dit niet. Over de bietenrooiers zei de heer Andringa dat de machines die de bieten op de grond gooi en ondoelmatig zijn. De bunker op de bietenrooimachine is vol ledige éénmansbediening en moet mechanisch kunnen los sen. Een dergelijke machine kan éénrijig zijn. Een beper kende factor hierbij is de leng te van het perceel. Deze ma chine geeft echter een bespa ring van 50 procent. Door de oogstmachines en het personeelsgebrek komt er behoefte aan nieuwe landbouwwagens. Dit moeten zelflossende wagens zijn met draaibare bak. Dit soort wa gen moet echter nog in produktie komen, wat dit betreft zijn wij nog in een overgangsstadium. De kip wagens zijn prima, maar niet uni verseel. De mening dat alle wagens gemist zouden kunnen worden be rust op een misverstand. Tenslotte zei de heer Andringa: „de allerduurste investering is een foutieve aankoop". Hij gaf zijn ge hoor de raad het bedrijf te mecha niseren zo eenvoudig als mogelijk, maar zo veelzijdig als nodig is. Kleln-bedrUf In antwoord op een vraag over kostprijs-verlaging zei de heer Andringa dat een kleinbedrijf van 12 15 ha. eigenlijk een één-mans bedrijf is. Op een dergelijk akker bouwbedrijf .dient men met inves teringen zeer voorzichtig te zijn. Voor het vereenvoudigen, van een bouwplan zei spr. huiverig te Zijn. Als het aantal gewassen bemerkt is, geeft dit meer mogelijkheden tot mechanisatie, maar aan de andere kant grotere arbeidsstop, hetgeen bezwaarlijk is. De meer-rijige rooier heeft voor de loonwerker bezwaren. Precisie- zaaimachines geven geen arbeids besparing bij dunnen in handwerk. Wat de meest gunstige afschrij vingsperiode is, is een dubieus vraagstuk. Over de technische en economische afschrijving is het moeilijk tot een conclusie te komen. Nadat de vragen waren afgehan deld deed de voorzitter, de heer J. v.- d. Stolpe, nog enige mededelin gen over de op 19 januari a.s. te houden familie-avond. De lage silo van de C.A.V. is met 900 ton uit gebreid, waardoor de totale capa citeit nu 3000 ton bedraagt De aan koopvereniging ziet terug op een goed jaar. Op deze vergadering toonde een veertiental personen be langstelling voor de tentoonstelling in het R.A.I.-gebouw. Altijd in „school' Het 15-jarige Zweedse meisje Susanne Joernulf uit Faerjlanda kan ook bui ten schooluren niet aan haar onderwijzers ontko men, want haar vader, hoofd van een school, is haar Engelse leraar, haar moeder haar tekenlerares en haar zus onderwijst de Zweedse taal op school. 20 (loden, 100 gewonden SEVILLA, 19-12. Door het neer storten van een vliegtuigje in een menigte bulten Sevilla zün 20 mensen, onder wie acht kinderen, om het leven gekomen en ongeveer honderd gewond, van wie vyftien zwaar. De mensen waren bijeengekomen om een convooi van vrachtauto's te begroeten dat uit Madrid was gekomen met hulptroepen voor slachtoffers van overstromingen, waardoor de stad eind vorige maand werd geteisterd. Het vliegtuigje was gecharterd door een weekblad In Madrid, „La Actualidad Espanola", dat een ver slag wilde geven van de ontvangst De twee bemanningsleden kwamen om het leven. Het toestel raakte een mast al vorens tussen de menigte neer te storen en vloog onmiddellijk in brand. Alles ging zo snel in zijn werk, dat men geen tijd had zich te realiseren wat er gebeurde. NEW YORK. De algemene ver gadering der Verenigde Naties heeft met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin de leden-landen wordt verzocht de nodige maatregelen te treffen om een einde te maken aan de rassen discriminatie in de door hen be stuurde niet-autonome gebieden. „ALGEMEEN VISSERSBELANG" - BRUINISSE Handhaving gewenst van oude stelsel mosselleveranties BRUINISSE, 20-12. Zoals gemeld heeft de vissersvereniging „Alge meen VisSersbelang" zich op de vorige week gehouden vergadering uitgesproken voor handhaving van het oude stelselvoor mosselleve ranties, zij het dat men iedere^oude kweker een minimum s.t.c.c. zou willen toekennen van 3000 tonnen. Hiermee keerde de vergadering zich tegen de nieuwe concept-rege ling van drs. van Dijk. De kwekers toonden zich ont stemd over het feit, dat men van de handelaarszijde blijft aandrin gen op een andere regeling, terwijl de praktijk uitwijst, dat met de huidige regeling uitstekend zaken kunnen worden gedaan. De export ondervindt ge enenkele belemme ring, omdat men een mindere kwa liteit zou moeten accepteren. Ook de inleggerijen floreren. Al leen het feit dat de handelaren on der elkaar een rigoureuze concur rentiestrijd voeren, vormt een bron van onrust, maar de kwekers mo gen niet de dupe worden van wat de handelaars onder elkaar ver knoeien. Gelukkig schijnen ook de hogere instanties te gaan inzien, dat het niet de kwekers zijn, die de oorzaak zijn van onrust in de mosseikwe- kerswereld. Geen enkele doeltref fende maatregel zal of kan worden getroffen, wanneer de mosselhan- del blijft concurreren zonder zich in die concurrentie te beperken. Bij de besprekingen, die naar aanleiding van de maatregelen door drs. van Dijk voorgesteld, ontston den, wees men er op dat een goed perceel, waarop men een goede kwaliteit mosselen kan kweken, van meer belang is dan een hoog s.t.c.c. Gevraagd werd naar de moge lijkheid van uitgifte van nieuwe percelen op de Waddenzee, in de plaats van die percelen, die niet voor de mosselcultuur geschikt bleken te zijn. De voorzitter zeide het te betreu ren, dat bij de uitgifte van nieuwe gedeelten van de Waddenzee voor de mosselcultuur, de mosselkwe kerij eigenlijk niet wordt betrok ken. Het zijn de garnalenvissers die hier beslissen, iets wat door de voorzitter en met hem door de ge hele vergadering, als onjuist werd gezien. Ook de mosselvisserij dient in deze een vinger in de pap te hebben. Klachten over het slepen van netten van garnalenvissers over mosselpercelen en een tekort aan toezicht op de Waddenzee, waren punten die bij de rondvraag naar voren werden gebracht, maar die omdat ze ook in de Mossel Advies Commissie ter tafel waren geko men, reeds onder de aandacht van de autoriteiten waren gebracht. Ingezonden mededeling Met Togal bevrijdt U zich snel én afdoend van reumatiek, spit, ischias, verkoudheid, griep en menstruatiepijnen. Met een flacon Togal in huis kunt U dié kwalen definitief de baas. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. V err aderlijke' hap JERUZALEM20-12. Een grote hap die uit een gelei- taart in een beroofde le vensmiddelenwinkel in Je ruzalem was genomen heeft tot de arrestatie geleid van een jongeman wie een serie diefstallen uit huizen en winkels ten laste is gelegd. „Afdrukken" die het gebit van de snoeper in de taart had achtergelaten duidden op grote ruimte tussen zijn tanden. Van de afdrukken in de taart werd een gipsen afgietsel gemaakt en de po- litie-tandarts verrichtte daarmee confrontaties met een aantal mogelijk ver dachten. Een vijftienjarige viel daarbij door de mand en bekende etenswaren tot een aanzienlijk bedrag ge stolen te hebben. SPORT VOETBAL Junioren MEVO B I-Zwaluwen B I 3-1 In de eerste helft van de wed strijd ging het spel bij beide ver dedigingen tot aan het doelgebied, maar er niet over. Was MEVO vrij dikwijls voor het doel, zo waren de uitvallen der Zwaluwen-junioren soms zeer gevaarlijk. Kort voor de rust kreeg MEVO wegens ongeoor loofd aanvallen een strafschop toe gewezen. Deze werd door Fr. de Oude met succes genomen (1-0). Vrij snel na de aanvang der 2e helft bracht R. v. As, door uit een voorzet met een mooie kopbal de doelman te passeren, de stand op 2-0. Dit was teveel voor de jongens van Scharendijke en de druk op het MEVO-doel werd zo groot, dat ook hier door ongeoorloofd aanval len een strafschop met succes ge nomen kon worden (2-1). Nog ster ker werd de druk op het MEVO- doel om de gelijkmaker, doch in eens viel aan de*andere zijde de winst cn wel door A. v. d. Welle (3-1). Met deze stand blies de rus tig en goed fungerende scheids rechter Fontelne het einde. Rcnesse-Outward Bound school 5-2 Vriendschappelij lc Daar het terrein van SVOWK te Ouwerkerk werd afgekeurd nam Renesse deze gelegenheid te baat om tegen een elftal, bestaande uit cursisten van de Outward Bound School, een vriendschappelijke wedstrijd te spelen. Daar de gasten hun uiterste best deden een zo goed mogelijk resultaat te behalen was het voor de rood-witten een prach tige gelegenheid om de spieren weer eens wat los te maken. Goos- sens, die eindelijk weer eens in de gelegenheid was bij de duinbewo ners uit te komen, toonde zich deze middag wel bijzonder productief. Reeds na 6 min. gaf hij Renesse de leiding, waarna hij in de le helft nog drie maal het doel wist te doorboren, zodat de rust aanbrak met een 4-0 voorsprong voor de thuisclub. In de 2e helft slaagde de O.B.S. er na een gemeenschappe lijke aanval in tegen te scoren. Goossens bracht hierna de stand op 5-1, waarna de O.B.S. uit een strafschop de eindstand op 5-2 bracht. In de 2e helft viel vooral de doelman van de O.B.S. op door het onschadelijk maken van een aantal gevaarlijke schoten. FLITSEN UIT HET BUITENLAND KOPENHAGEN. Scandinavian Airlines System (SAS) heeft over het boekjaar 1960-1961 een verlies geleden van in totaal 89,6 miljoen Zweedse kronen, zo heeft de direc teur, Kurt Nicolin, bekendgemaakt. PARIJS. Uit verscheidene delen van Frankrijk zijn dinsdagavond betogingen tegen het geheime le ger - de O.A.S. - gemeld. In Parijs werden bij charges van de politie enkele tientallen mensen gewond. NEW YORK. Volgens kringen uit de Verenigde Naties hebben de Kongolese premier Adoela en pre sident Tsjombe van Katanga kort na hun aankomst in Kitona, een eerste informeel gesprek gehad. NEW YORK. Welingelichte krin gen hebben meegedeeld, dat de waarnemend secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, een beroep op Nederland en Indo nesië heeft gedaan om hun geschil over westelijk Nieuw-Guinea langs vreedzame weg te regelen. NEW YORK. De begrotingscom missie van de algemene vergade ring heeft met 45 tegen 11 stem men en 21 onthoudingen een reso lutie aangenomen, inhoudende machtiging tot uitgifte van een V.N.-obligatielening ter grootte van 200 miljoen dollar. De lening is be stemd om de wereldorganisatie uit haar huidige financiële moeilijkhe den te helpen. De enige tegenstem mers waren Frankrijk en het com munistische blok. WENEN. Het centrale comité van de Roemeense communistische par tij heeft twee voormalige ministers beschuldigd van verantwoordelijk heid voor de arrestatie van meer dan 80.000 boeren tijdens het col- lectiviseringsprogram tussen 1950 en 1952, aldus persberichten uit Boekarest. BRUSSEL. De Belgische regering bestudeert de mogelijkheid om de V.N. in rechte aan te spreken we gens het verlies van Belgische le vens en eigendommen als gevolg van de V.N.-actie in Katanga, zo heeft minister van buitenlandse zaken Spaak in het parlement mee gedeeld. GEDACHTEN WORDEN ER DOOR BEHEERST 4.700 Amerikaanse marinemannen brengen kerstbezoek aan Rotterdam ROTTERDAM, 20-12. 4.700 ma- rlnemannen zien hunkerend uit naar een „Merry Christmas" In Nederland. Het ztfn de opvarenden van het indrukwekkende Ameri kaanse vlooteskader bestaande uit het vliegkampschip „Essex", zes torpedobootjagers en een oliebe voorradingsschip dat vandaag (donderdag) de Nieuwe Waterweg ls opgestoomd voor een operatio neel bezoek van tien dagen aan Rotterdam. De grootste maritieme visite ,die ooit in ons land is af gelegd. De „blue jackets" (blauwe jacks) stellen zich bijzonder veel voor van de onverwachte kerstvakantie, die in hun slopend oefenprogramma is ingelast. Zes weken lang leven zij nu al in de merkwaardige, streng gedisciplineerde en zelfs alcohol vrije mannengemeenschap, die geen andere attracties kent dan luxu euze maaltijden en het dagelijkse, nauwelijks opbeurende filmpro gramma in de mess. Rotterdam is voor de meesten nog een onbekend, zij het aanlok kelijk begrip, dat alle beloften in houdt van een paar vrolijke kerst dagen. De naam Rotterdam wordt in alle gesprekken, van hoog tot laag, genoemd. Gedachten worden er door beheerst en alle voorberei dingen zijn er op gericht. In de laatste dagen werd al voor meer dan 80.000 Amerikaanse dol lars omgewisseld in Nederlandse munt. Meer hed de betaalmeester niet in kas. In het algemeen echter zal, gezien het operationeel accent, niet meer dan de helft van de be manning mogen passagieren. De anderen blijven aan boord. Rotterdam doet zijn uiterste best a om het verblijf voor de „blue jac kets" zo plezierig mogelijk te ma ken. Een ochtendblad heeft een groot dansfeest georganiseerd, dat vrijdag in de Rivièrahal wordt ge houden. Feijenoord heeft 1000 vrij kaarten ter beschikking gesteld voor de voetbalwedstrijd Feijen- oord-Volewijckers op zondag, zo dat de Amerikanen ook kunnen kennismaken met het hun onbe kende „soccer". De show „Holiday on Ice" reserveerde ook honder den plaatsen. Verder zijn er sport wedstrijden, uitstapjes naar Mar ken en Volendam, bezoeken aan bierbrouwerijen en jeneverstoke rijen, concerten aan boord van de „Essex" en invitaties voor de kerst dagen van Nederlandse burgers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 10