ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG I» DECEMBER IMJ NO. 19095 Degelijke lederen wintercal fornia voor makkelijk lopen èn warme voeten! Vachtgevoerd, keurig afgewerkt, f Mod. 46. f. 12.95 Heerlijk voor in (en om) huis! Elegant pantoffelschoentje van effen fluweel met a goudgarnering/y Stevige zool. Mod. 64. f. 4.96 Laarsje van zacht geprent leder met bont gevoerd. In wit, beige. Rubber antislipzool. Model 16. f. 15,95 Ook in kindermaten met veilige hak. Alleen wit yGp va. f. 12,95 s Ceen winterse kou die u nog deert! Zwarte suède laars SS. met hoge rits, stevige zool en kou- &Oy\ werende voering. Mod. 20. f. 11,95 De sneaker: het gezellige binnen- Leren moccassm- laarsje op veilige profielzooi. Warme voering, mooie vachtrand. In diverse kleuren Elvezia. f. 22,90 en buitenlaarsje voor jeugdige elegance! Zwart, bruin of Schotse ruit. Bontvoering. Mod. 71. f. 7,96 Kies bij Bata modieuze nylons, warme maillots, herenanklets en leuke kindersokjes uit een verras send rijke sortering. ER IS EEN BATA FILIAAL VLAKBIJ! Bodemkaart van Nederland op schaal 1200.000 Veel interesse voor deze kaart WAGENINGEN, 15-12. In Wage- ningen is tijdens de 47ste weten schappelijke bijeenkomst van de Nederlandse Bodemkundige ver eniging, de bodemkaart van Neder land op schaal 1 200.000, door de directeur van de Stichting voor Bodemkartering, dr. F. W. G. Pijls, geïntroduceer. Het eerste exemplaar werd uit gereikt aan de voorzitter van de Nederlandse bodemkundige vereni ging, ir. J. M. van Staveren. De stichting heeft deze kaart samen gesteld in opdracht van de com missie onderzoek landbouwwater- huishouding Nederland (COLN), die in 1952 is begonnen met gegevens te verzamelen over de waterhuis houding in ons land. De stichting heeft de kaart laten drukken met extra subsidie van het ministerie van landbouw en visserij. Naarmate het werk vor derde bleek men ook van niet- landbouwkundige zijde geïnteres seerd in de op de kaart verwerkte gegevens. De stichting heeft in 1950 een kaart 1 400.000 gepubliceerd en nu is de kaart 1 200.000 van de pers gekomen. Dit is de tweede stap naar een meer gedetailleerde kennis van de Nederlandse bodem. HET JAAREINDE NADERT Hoe gaat het met onze kinderen in 1962 Sfeer In het gezin kan worden verbeterd Wie heeft er voor het komende jaar nu geen goed voornemens? Er zal niet meer worden gerookt, er zal niet meer worden gedron ken en er zal niet meer worden gesnoept. Er zal minder hard worden ge reden, er zal vroeger naar bed ge gaan worden, re zal een vriende lijke houding tegen de huwelijks partner worden aangenomen. Allerlei conflicten Worden door ouders ook hun kin deren in die goede voornemens be trokken? Het komt ons voor dat dit slechts zelden het geval is. Toch is het een feit, dat men zich ook in de houding tot zijn kinde ren steeds in beider voordeel kan herzien. Helaas is dat aan heel wei nig ouders bekend! Dat behoeft natuurlijk niet spe ciaal op de eerste januari te ge beuren, maar op 6 april en op 19 juni hebben we voor deze proble men helemaal geen aandacht. In het overgrote deel der gezin nen met kinderen zijn er meer of minder openlijke konflikten tussen de ouders en hun dierbaar nage slacht. Er kan veel mis zijn De spanningen kunnen verschil lende oorzaken hebben, ook de ver schijnselen zijn niet altijd gelijk. Voor de objectieve waarnemer is het echter dadelijk te zien dat er in zo'n gezin iets mis is. De ene keer gaat het om kleu ters die niet zindelijk willen wor den, die geen middageten willen eten, of die voortdurend driftbuien krijgen. De andere keer gaat het om kna pen die met hun bromfiets om ver over twaalven thuis komen, om meisjes die iedere week een andere jongen hebben. Daartussen liggen de moeilijkhe den met schrijven, lezen, rekenen, met ongehoorzaamheid en grote beweeglijkheid, met nervositeit en ongedurigheid. Oudste en wijste Dat zijn allemaal geen dingen waar „niets meer aan te doen" is, dat zijn geen dingen die alleen maar uit „bijzonderheden van het kind" voortkomen en waarbij men zich maar heeft neer te leggen. Daar kan met werkelijk wil een heleboel aan worden ge daan. Die goede wil moet in dit ge val van de ouders komen. Hier geldt zeker, dat wie de oud ste is ook de wijste moet zijn en om die wijsheid op te doen moet men eerst eens langdurig met zich zelf te rade gaan. Men dient zich eerlijk af te vra gen, hoe het nu allemaal zo geko men is, welke fouten men zelf in deze gemaakt heeft. Meestal zijn dat er heel wat! Het is een teken van moed en van grootheid als men naar de schuld bij zichzelf durft te gaan zoeken en wanneer men ook bereid is die schuld te ontdekken. Men kan tot de overtuiging ko men, dat er een gebrek aan liefde is geweest, een tekort aan echte belangstelling. Men kan tot de conclusie komen, dat men aan machtswellust heeft geleden of dat men te toegeeflijk was door gemakzucht en onver schilligheid. Een mens kan zo vreselijk veel verkeerde dingen doen: tegen z'n meerderen, tegen z'n ondergeschik ten, tegen z'n huwelijkspartner en tegen z'n kinderen. Bij het rechte eind Het vinden van die tekortkomin gen kost enige moeite en ook wat zelfoverwinning, want wie vleit zich niet graag met de gedachte dat hij het altijd bij het rechte eind heeft en dat alle anderen om hem heen veel minder geslaagd zijn? Dr. Alfreda Briedé. m Portugal heeft officieel om een bijeenkomst van de veiligheidsraad over de gebeurtenissen in India verzocht KON. NED. NATUURHISTORISCHE VERENIGING Gevaren door grote verontreiniging van lucht en water AMSTERDAM, 16-12. De Konink- lijke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging (K.N.N.V.) heeft haar 60-jarig bestaan zaterdag herdacht op een buitengewone vergadering in de aula van het Tropeninstituut te Amsterdam, die gewijd was aan: de verontreiniging van mens, dier en plant. Na het openingswoord van de algemeen voorzitter ,de heer J. A. Nykamp (Den Haag), hield dr. C. J. Briejèr directeur van de Plantenziekten- kundige Dienst te Wageningen, een inleiding over: de mens in de vrije natuur, de landbouw en de industrie. Het gebruik van machines en chemische middelen in de land bouw neemt toe en hierbij wordt, volgens inleider, vrijwel geen re kening gehouden met de wetten van de levende natuur. Er is een kritieke toestand ontstaan, zo be toogde spreker; het leven van de mens wordt onnatuurlijk. Fabrie ken en motoren verontreinigen de atmosfeer en het water. In de land- en tuinbouw nemen ziekten en plagen toe en de toestand van de grond laat te wensen over. Het voedsel wordt in verscheidene ge vallen fabriekmatig gedenatureerd Deze problemen dienen naar de mening van dr. Briejèr scherp ge analyseerd te worden en het we tenschappelijk onderzoek zal er op moeten worden gericht een oplos sing er voor te vinden. De waterverontreiniging De waterverontreiniging was het onderwerp der inleiding van drs. B. M. Hoeks, wetenschappelijk hoofdambtenaar bij het Rijksinsti tuut voor zuivering van afval wa ter te Voorburg. De hoeveelheid bruikbaar grondwater en zelfs in sommige perioden de hoeveelheid bruikbaar oppervlaktewater is be perkt. Met het oog op de toene mende waterbehoefte voor land bouw en industrie zal, zo zeide spreker onder meer, in steeds ster kere mate gewaakt dienen te wor den tegen het onbruikbaar maken van de beschikbare watervoorraad door verontreiniging. Deze wordt in Nederland veroorzaakt door af valwater van bevolkingscentra en industrie, alsmede door verzilting. Het afvalwater is niet alleen een binnenlandse aangelegenheid, zo zei spreker, doch wordt in toene mende mate door verschillende ri vieren, in het bijzonder door de Rijn, uit het buitenland aange voerd. De onze westerse samenle ving kenmerkende opeenhoping van mensen, centrale watervoor ziening en riolering, gepaard gaan de met een nooit eerder gekende ontwikkeling van de industrie, in het bijzonder de landbouw- en de chemische industrie, deden de stroom van afvalstoffen snel toe nemen en zullen volgens inleider deze nog verder doen toenemen. Eichmann's raadsman dr. Ser- vatius heeft vrijdag in München gezegd dat hij de kans, dat het doodvonnis aan Eichmann wordt voltrokken, een op tien acht. Het ligt er maar aan, hoe groot de in vloed van de tegenstanders van de doodstraf is, zo zei hij. Servatius vestigde er de aandacht op dat men Eichmann in de Bondsrepubliek bij ongeveer honderd processen tegen oorlogsmisdadigers graag zou wil len laten getuigen. LANDBOUW- EN VEETEELT Melkreiniging volgens nieuw systeem Steeds wordt de leverancier van melk er op gewezen, dat zijn pro- dukt aan de eisen van de hoogste reinheid moet voldoen, wil hij hier voor ook de hoogste prijs ontvan gen. Van het grootste belang is, dat hij tracht te bereiken, dat zijn melk aan de fabriek - vooral wat rein- betreft - in klasse 1 terecht komt. Voor een bedrijf kan dat, gere kend over een geheel jaar, zeer be langrijke financiële voordelen op leveren. Het is evenwel niet zo eenvou dig om melk van de hoogste kwa liteit af te leveren, vooral omdat de gebruikelijke manier van teem sen geen vlotte en doeltreffende methode genoemd kan worden. Thans is het mogelijk geworden, om een produkt af te leveren, dat aan de hoogst gestelde eisen van reinheid voldoet. Een belangrijke vinding hiervoor is een apparaat, dat de naam heeft^ van V.P. 1, hetgeen betekent Vuil-" heidsproef klasse 1. Het apparaat laat met behulp van de vacuumpomp van de melk machine vacuum ontstaan in de melkbus, terwijl de teems op de bus is. geplaatst. Als gevolg van deze onderdruk wordt de melk in enkele ogenblik ken tijds door de zeef met watten gezogen. Het gebruik van dit apparaat heeft bewezen, dat de melk nu veel schoner is dan bij normaal zeven en wat de vuilheidsproef betreft, gegarandeerd klasse 1 melk gele verd kan worden. Bovendien duurt de thans ge bruikelijke methode van teemsen veel langer, zodat een belangrijke tijdsbesparing wordt verkregen. Het gebeurt in de praktijk nogal eens, dat er zelfs geen tijd is om te zeven omdat het te lang duurt. Met deze nieuwe vinding behoeft men dit niet meer na te laten, want in 30 sec. is het mogelijk om 30 liter melk te reinigen. Hier is werkelijk een vinding ontdekt waarbij gebleken is, dat de V.P. 1, reeds in diverse landen is geoctrooieerd. Leden van delegatie Nieuw-Guinearaad bezochten Zeeland MIDDELBURG, 15-12. De leden van de delegatie van de Nieuw- Guinea-raad onder voorzitterschap van de heer J. H. F. Sollewljn- Gelpke, die van 28 november tot en met 16 december een bezoek aan ons land brachten, hebben vrijdag een werkbezoek aan de provincie Zeeland gebracht. 's Morgens werd het gezelschap ontvangen in het gebouw van de provinciale griffie in Middelburg door de Commissaris der Koningin in Zeeland en leden van gedepu teerde staten. De Belgische minister van bui tenlandse zaken, Spaak, heeft zon dag opnieuw op de waarnemend secretaris-generaal van de V.N., Thant, een beroep gedaan te ver zekeren, dat de „essentiële begin selen van menselijkheid" in Katan ga in acht worden genomen. DE WRAAK VAN GRIJZE BEER 8. „Gij vergist u, Biakese", antwoordt Aram het opperhoofd. „Het zijn niet de riviergeesten, die de jacht van uw krijgers ver storen. Ik heb in het woud bij de rivier een man zien wegvluchten, die mij eerst met een steenworp trachtte te treffen. En ik heb, al kon ik zijn gezicht niet onderscheiden, wel een vermoeden wie het was...'." „Wie dan wel?" vraagt het opperhoofd koel. „Grijze Beer, de krijger, die gij uit uw jachtvelden verbannen hebt omdat hij uw volk tot oorlog tegen de Shoshonen ophitste", zegt Aram kalm. ur glijdt een ongelovig lachje over Biakese's gelaat. „Gij dwaalt, Aram", zegt hij dan scherp. „Grijze Beer zou het niet wagen in mijn jachtgebied te vertoeven. Het zijn de riviergeesten die onze jacht verstoren en gij maakt hen nog toorniger door uw optreden. Ik moet u en uw vrienden ons dorp uitwijzen om de toorn der geesten van mijn volk af te wenden. Dat ls de uitspraak van de raad der ouden der Osage-stam!" Wanata grijpt zijn vader verschrikt bij de schouder, maar het opperhoofd draait zich zwijgend' van hem af. „Wanata's hart is zeer bedroefd", zegtde jonge Indiaan, Arams hand grijpend. „Maar tegen de raad der ouden kan Wanata niets inbrengen. Vaarwel, Aram, goede jacht en zonnig spoor".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 9