f 3975? DDF CONSTANDSE Haal morgen ook een paar DUET nylons voor 1.75 Dertig jaar geleden verscheen: „De Vroedschap van Zierikzee" UW WERKEZEL... Fa W. Gilijamse STAD EN PROVINCIE H0GERHEIJDE Noten! Noten! p.s. café „Sportief" Visitekaarten MEISJE Financiering Kloek standaardwerk van wijlen P. D. de Vos ZIERIKZEE, december. Eén de zer dagen was het dertig jaar ge leden dat het standaardwerk: „De Vroedschap van Zierikzee" ver scheen, bet belangrijkste werk dat werd geschreven door wijlen de stadsarchivaris, de heer P. D. de Vos. In zijn soort ls „De Vroed schap" een meesterwerk van vol ledigheid, de samenstelling waar van nog heden ten dage respekt afdwingt. De heer de Vos moet destijds een zeer uitgebreide bron nenstudie hebben gemaakt en niet minder „los speurwerk" om tot de samenstelling van dit standaard werk te kunnen komen. Een ja renlange kritische studie is er aan voorafgegaan. De aanloop van het boek bevat een geschiedkundige beschrijving van de door keizer Karei V gege ven bepalingen, aangaande de re gering der stad Zierikzee, waarna zeer vele lijsten volgen met genea logische lijsten van de regenten en hun families. Deze stof valt op zichzelf niet zo gemakkelijk te le zen, maar hoogst waardevol en in teressant zijn de „aantekeningen" geplaatst bij de verschillende na men. Zij scheppen de mogelijkheid zich een beeld te vormen van de personen, die deel uitmaakten van de aristocratische familieregerin gen, want te Zierikzee bestond een oligarchie in optima forma. Deze „aantekeningen" bevat ten bijzonderheden omtrent de levenswijze, de inkomens en bezittingen, de inrichting en stoffering der huizen, de on derlinge na-ijver en verdeeld heid onder de regenten en hun families. Juist daardoor werd „de Vroedschap" toch een le zenswaardig boek. Persoohlijke bijzonderheden Talrijke persoonlijke bijzonder heden laten het licht vallen op de vrij ruwe zeden, naast de verfij ning der levenswijze en het zijd- Kind verbrand te Roden RODEN, 18-12. Maandagmorgen omstreeks elf uur is in Nietap (ge meente Roden) het ruim een jaar oude zoontje uit het gezin H. Boer door brand om het leven gekomen. Het kind, dat een enigszins zwakke gezondheid genoot, werd door zijn moeder met extra zorgen omgeven. Omdat het zo koud was, zette ze een elektrische straal- kachel bij de wieg van het kind. Deze wieg vatte vlam een ver brandde GRONINGEN. Met een subsidie van het Prins Bernhardfonds te Amsterdam, verschijnt binnenkort van drs. W. Diemer, letterkundige te Groningen, een bundel interpre- tatorische essays getiteld „Leven met gedichten". Dit werk wordt in geleid door Jan Greshoff. Ingezonden mededeling De hele dag voor U In de weer. Al Uw kleine transport (tot 300 kg per keer) voor een beetje benzine en een mini mum aan andere kosten. Wat 'n gemak zo'n „werkezel" voor Uw zaakl DE VOLAUTOMATISCHE DAF PICK-UP Vlakke laadvloer 1.17x1.42 m, nuttig laadvermogen laadbak 300 kg. Lever baar met 600 cc - 22 pk of 750 cc - 30 pk motor. Open laadbak of laadbak met huif (tegen meerprijs). Breng vaart in Uw bedrijf met de DAF Pick-Up! af fabriek Incf. vorwarming. 140 dealers In Nederland.. COUPON 3j Stuur mII zonder enige verplichting uitvoe- I "lrlge .Inlichtingen ovor de OAF-PIck-Up. NMm: Straat: Plaat*: -- In open envelop zenden aan: DAF c j Eindhoven. Frankeren al* drukwerk. - I PICK-UP 7^-T-v r t-r-m t~i t r. VAN DOORNE'S AUTOMOBIELFABRIEK NV. EINOHOVEN TEL. 04800-02002 Automobielbedrijf Renesse - Telefoon 01116-370 a In gewoonlijk goed ingelichte kringen van de effectenbeurs te Parijs wordt een fusie verwacht tussen Citroën, Simca, Fiat en Pan- hard. De verwachting is dat de fusie rond maart van het volgend jaar van kracht zal worden. ZIERIKZEE Koor uit Bruinisse zong in Rode Kruis Ziekenhuis Zaterdagavond j.l. werd door het hervormd kerkkoor uit Bruinisse in het Zweedse Rode Krulszieken- huis te Zierikzee een korte uitvoe ring gegeven. Onder leiding van de dirigent ,de heer J. van den Berge werden een aantal kerstliederen gezongen, waarvoor de patiënten zeer dankbaar waren. Aan de dorpsgenoten, die mo menteel daar verpleegd worden werd een frultbakje aangeboden. „Vrij entree" bij juwelier Terugkomende' van een feestje ontdekte een stedelijke juwelier dat de deur van zijn zaak openstond en er zodoende „vrij entree" voor het publiek bestond. De eerste ge dachte was uiteraard, dat onge wenste gasten zich toegang tot de winkel hadden verschaft. Achteraf bleek echter dat de slotplaat in de deur van niet al te deugdelijke constructie was, zodat bij een vrij lichte duw de deur kon worden ge opend. Mogelijk heeft een late klant willen beproeven of de zaak nog geopend was, met als gevolg dat de deur meegaf. Er blijkt echter in de zaak niets vermist. Chr. Plattelandsvrouwen en meisjesbond De leden van de Chr. Plattelands vrouwen- en meisjesbond hopen op vrijdag 22 december a.s. de kerst- wijding te houden, tezamen met de leden van de A-afdellng van de bond. Het programma wordt door eigen krachten vefzorgd. Bejaarden-kerstmiddag N.C.V.B. Maandagmiddag werd, uitgaande van de afdeling van de Ned. Chris ten Vrouwenbond, in het zaaltje aan het Beddeweeg de jaarlijkse Kerstviering voor bejaarden gehou den. De leiding berustte bij mevr. A. van Vloten-van Rijswijk, die de, vrij talrijke, aanwezigen hartelijk welkom heette, waarna gemeen schappelijk gezongen werd Gezang 8. Vervolgens ging mevr. van Vlo ten voor in gebed en las zij Lucas 2 8-20. Hierna volgde de Kerst liturgie met tussendoor samenzang van toepasselijke liederen. De li turgie werd besloten met het ge meenschappelijk zingen van „Dankt dankt nu allen God". Mevr. van der Veen-de Vries declameerde hierop enkele gedichten, o.a. „Kerstliedje" van Leopold en „Kerstliedje" van Willem de Mérode. In de nu vol gende pauze werd een traktatie aangeboden. Na de pauze zong een 5-tal N.C.V.B.-leden tweestemmig twee kerstliederen met orgelbege leiding van mej. G. M. d enBoer. Mevr. J. den Boer-de Ruijter las een boeiend kerstverhaal „Grootva ders lied", dat met grote aandacht werd gevolgd. Na de slotzang „Ere zij God", eindigde mevr. van Vlo ten met dankzegging. BRUINISSE De in de Ned. Herv. kerk te Bruinisse gehouden collecte voor de inwendige zending bracht f 256 op De vorst en bet mosselvervoer Zaterdagmorgen werden door het Bedrijfschap voor Vis- en Vis- produkten aan 18 kwekers bestel lingen voor mosselen afgegeven, te vissen op dc Waddenzee. W«- geweer der heren regenten blijkt vrij los in de schede te zitten. De burgerij - buiten de regentenfami lies - ontevreden over de algehele uitsluiting van het stadsbestuur en niet minder ruw dan haar regeer ders, kwam herhaaldelijk in ver zet, waarvan de beschrijving der ongeregeldheden en oproeren een nauwkeurig beeld vertoont De fa milieregeringen echter waren sterk en wisten zich altijd weer te her stellen, mede als gevolg van „ge heime overeenkomsten" (contrac ten van harmonie), die bij de ver deling der ambten en posten te pas kwamen en het begrip „democra tie" wel uiterst dubieus maakten, Hoe het ook zij, „de Vroedschap" is een opmerkelijk boek, dat zijn waarde tot op de huidige dag heeft bewaard. Het tegenwoordig ge slacht heeft van dit prachtwerk niet meer zo'n weet. Geen wonder ook, het is uiterst moeilijk een ex emplaar te pakken te krijgen en een herdruk van het levenswerk van wijlen de heer de Vos, lijkt wel vrijwel uitgesloten. Zo is het boek zelf ook alweer historie ge worden! gens de zaterdag ingezette vorst hebben slechts drie kwekers de reis naar de Waddenzee aange durfd. Vijftien kwekers meenden dat het wegens de voorspelde weers verwachting niet verantwoord was nu nog een tocht naar de Wadden zee te wagen. Zij zijn dan ook niet vertrokken. RENESSE Ijsbaan dag tevoren in gebruik Evenals dit het vorig jaar het geval was zou Renesse ook gedu rende de huidige vorstperiode de beschikking gehad kunnen hebben over een behoorlijke ijsbaan dicht bij 't dorp, voor de talrijke schaats liefhebbers uit de omtrek als een aantal van hen nog gedurende één dag de rijlust hadden kunnen be dwingen. Tussen het motel „De Zeeuwse Stromen" en de Moolweg op het terrein van de „Stichting Renesse" was een mooie ijsbaan, waarvan reede maandag de schaatsliefhebbers bezit namen, met al9 gevolg, dat bij het invallen van de avond een gescheurde mas sa achter bleef. Ongetwijfeld had men deze ravage kunnen voorko men als men er ln was geslaagd de ijspret nog één dag uit tc stellen. ,Twee witte wilde zwanen Sinds maandagmorgen hebben de talrijke wilde eenden en water hoentjes in het zwembad gezel schap gekregen van een tweetal wilde zwanen. Deze twee prachti ge exemplaren voelden zich al di- rekt in hun nieuwe omgeving vol komen thuis en statig zwommen zij, alsof zij al lange tijd in deze omgeving waren gehuisvest, tussen de andere vogels in het zwembad. SCHARENDIJKE Heropening café-restaurant Op vrijdag 22 december a.s. zal het gerestaureerde café-restaurant „Sportief" worden heropend. BROUWERSHAVEN Tot .adjunct-commies ter se cretarie van de gemeente Brou wershaven is met ingang van 1 ja nuari 1962 benoemd mejuffrouw J. M. de Koning, thans werkzaam ter secretarie van Hendrik Ido Am bacht. DREISCHOR Eerste Nutsavond Vorige week vond de eerste avond plaats van de vereniging „Nut en Genoegen" alhier, in café „De drie schapen". Deze avond werd ver zorgd door de heren van den Berge en Boot uit Haamstede, die met veel succes hun kleurenfilm over Schouwen's schoonheid vertoonden. De aanwezigen genoten bijzonder van de prachtige opnamen van dit mooie deel van het eiland. Deze nutsavond kan dan ook als zeer ge slaagd worden beschouwd. Ontspanningsavond Hervormde meisjesclubs De jongste meisjesclub van de Ned. Hervormde gemeente te Drei- schor hield dezer dagen een avond je voor ouders en belangstellenden. Ds. Duijvendak herinnerde in zijn openingswoord aan allerlei omstan digheden waardoor nog slechts de ze club dit seizoen de bijeenkom sten kon starten. Deze avond zou dan ook geen grootste jaaravond kunnen worden, zoals de clubs van Dreischor dat gewend zijn, maar eerder een openbare clubbijeen komst. Dit bleek ook wel uit het programma waar alle aanwezigen bij ingeschakeld werden. Het werd zo voorgesteld alsof mej. R. Her tong, de prov. secretaresse van het C.J.V., een clubmiddag kwam be zoeken en leiden. Zeer enthousiast deden de kinderen en de mooders de verschillende spelletjes. Na de pauze met verloting volgde een klein toneelstukje over Roodkapje, dat de meisjes gezamenlijk opvoer den. Er werd ook veel gezongen. Aan het einde van de gezellige avond, waarop de meisjes ook nog musiceerden, bracht ds. Duijven dak mej. Hertong en de leidsters, mevrouw A. v. d. Velde-Kok en mevr. M. Fonteine-Koningh, harte lijk dank voor wat zij voor het clubwerk deden. Voordelige aanbiedingen voor Feestelijke dagen! Rode of witte landwijn 1 Hes1,95 2 (lessen 3,50 3 (lessen 5|" De rode Is ook zeer geschikt voor warme wijn Prima rode Bordeauxwijn Zeer goede tafelwijn 1 fles 2.50 2 flessen 4j7 5 Bisschop van Bordeauxwijn Speciaal voor warme Groc Per fles 2|95 Martini vermouth 6,95 Advocaat C-P 4,35 Montala C-P 3,25 (zoete rode wijn met gratis sierlijk wijnglas) Grapillon (rood en wit) Zuiver druivensap 2,95 Vruchten op sap Ananas Kitukje,) Groot blik 98 cent 2 voor 190 cent Californlscho perziken, abrikozen en fruit-cocktall 3 blikjes gesorteerd slechts 9 Witte perziken half literblik 1,15 2 blikken voor 2,25 Voor bowl: Vruchten in glas Abrikozen 105 Mirabellen 115 Kersen 145 per 3/4 llterpot 3 potten (van elk één) voor 333 Melkmarkt 8, Telefoon 2779, Zierikzee Levensmiddelen- bedrijf „Naast de Beurs" Zierikzee Grote pakken nieuwe okker noten 1,75 Pakken gemengde noten 0,85 Pakken gemengde gepelde noten, per pak 1,75 Gepelde okkernoten per zak 1,25 en 2,40 Cashew nootjes 1, Na nieuwjaar houden wij reclame van ons punten-assortiment voor veel verminderd aantal punten! Houdt uw punten nog even vast Vrijdag 22 december heropening met een feestelijk tintje en BAL NA van te Scharendyke Mij-in uw aller belangstelling aanbevelend A. E. P. GROOTVELD SVCCESJES Te koop: Slachtkippen. J. W. v. d. Velde Rijksweg 48, Zierikzee Prima slachtkippen. A. Berre- voets, Groene Weegje 1, Zuid hoek, Zierikzee. Een i.p.s.z. electrische wasma chine (Erres). Joh. de Glopper Vliegveld, Haamstede Een kalfvaars, aan de reke ning. „Kraaiensteln", Burgh. Heden overleed te Rotter dam onze beste broeder, zwager en oom JAKOB KLAAS DAMBRUIN in de ouderdom van 74 jaar en 6 maanden K. J. DAMBRUIN T. DAMBRUIN-ORNÉE Haamstede, 18 december'61 Getroffen door de grote be langstelling en medeleven ons betoond na het overlijden van onze geliefde man en vader JACOBUS CORNELIS PRIEMIS betuigen wij onze oprechte dank. P. W. PRIEMIS-BEIJE D. J. PRIEMIS Renesse, december 1961 D. H. DE KUP tandarts te Haamstede AFWEZIG tussen Kerstmis en Nieuwjaar bedrukt met zo Juist ontvangen moderne lettersoort - worden op verzoek klaar gemaakt op de dag van bestelling. Boekh. W. DE VRIES Rz. Zierikzee ELLEMEET Inlevering van vakantie bonnen op donderdag 21 december a.s. van 7 tot 8 uur bij de pen ningmeester. Gevraagd: voor halve of hele dagen W. BONTKES - arts Touwbaan 20 Zierikzee Nè de Kerstdagen aanmelden van: draglines, kranen, machines en werktuigen Admiuistratiekant. A. Vermaat Schuithaven 2 Telefoon 2173 Zierikzee Friteswagen met toebehoren te Westenschouwen. Te bevragen: Benningshof, Schoolstraat 14, Noordwelle. Diversen: Weer ontvangen plastic bouw- modellen vanaf 95 ct. - Mol Nieuwe Boogerdstraat 27, Zie rikzee. Kerststollen, kerstkransen en kerstcake. Bakkerij E. A. de Looff, Nieuwe Haven 3, telef. no. 2002, Zierikzee. Voor verf van kwaliteit naar: „Verf en Kleur", P. Schults, Meelstraat 40, Zierikzee. Wij hebben een keuze apart. Transistor radio's - Platen spelers, Zwitserse precisie van af f 59,50. Radio Hoogerwerf, Bruinisse - de zaak waar mu ziek in zit Geslaagde jaarwisselingsbijeenkomst P.v.d.A. en Vrouwenbond Toespraak door landelijk secretaris Elbert Meester ZIERIKZEE, 19-12. De Partij van de Arbeid en Vrouwenbond afde ling Ztefikzee bielden gisteren (maan dog) avond in de bovenzaal van het „Huis van Nassau" een feestelijke jaarwisselings-b\jeen- komst .Deze geslaagde avond stond onder leiding van mevroüw P. Verheden- de Moor, die allen har telijk verwelkomde, speciaal de spreker, de landelijk secretaris van de partij, dc heer Eibert Mees ter, en de leden van buiten Zie rikzee die in vrtf grote getale aan wezig waren. Na samenzang stond de heer Meester uitvoerig stil bij het werk van de P.v.d.A. Hij trok als het ware een cirkel rond de staats- en raadsverkiezing, kamerverkiezin gen en de internationale politiek. De staats- en raadsverkiezingen worden mede beoordeeld door de landelijke en zelfs-,door de interna tionale politlek.Wij zullen vooral Iets moeten doen aan de onderont wikkelde gebieden, aldus de heer Meester. De wetenschap en tech niek, die in staat is mensen rond de aarde te laten zweven, zouden meer gebruikt moeten worden om' de honger en ellende ln Azië, Afrika en Zuid-Amerika te leni gen. Deze miljoenen zal de helpen de hand moeten worden geboden. Door hen te helpen, helpen wij ons zelf, aldus de heer Meester. Voor de Russische chantage moe ten wij niet wijken. De heer Meester wees er voorts op dat ook in ons eigen land de jeugd, die later de verantwoorde lijkheid gaat dragen, een leefbaar land moet krijgen. Nogmaals wees spr. op de medeverantwoordelijk heid van ons land voor de kinde ren van Azië en andere onderont wikkelde gebieden. Na de toespraak door de heer Meester droeg mevrouw v. d. Doe- Nelisse een indringend verhaal voor met als ondergrond het be grip „het Paradijs". Ook mevrouw Hingst droeg enige gedichten voor. Het spel „het hangt aan de muur en het tikt" stond onder leiding van afdelingsvoorzitter J. Pomper. Als forumleden fungeerden de da mes mevrouw v. d. Berge-In den Bosch, Kaashoek- de Vos, Wandel van Klinken en de heren M. C. Verheijen, C. v. d. Hulle en M. Catshoek. De heer P. de Moor ver zorgde de verloting. Een stukje onvervalst Zeeuws "over ,het spbok" werd ten beste gegèVen door mevrouw Kaashoek- v. Dijk. Mevrouw Catshoek- v. d. Velde sloot de rij met enige vro lijke gedichten. De muzikale illustratie werd verzorgd door de jeugdige pianist Piet v. d. Hulle. Al met al een ge slaagde jaarwisselingsbijeenkomst. SPORT SCHAATSENRIJDEN Prov. kampioenschappen te Zierikzee De IJsvereniging „Zierikzee" heeft de organisatie op zich geno men van de provinciale schaats kampioenschappen ,die zaterdag 23 december zullen worden verreden. Het doorgaan echter is geheel af hankelijk van de weersgesteldheid. Aanhoudende vor$t is absolute voorwaarde. De wedstrijden - in dien gehouden - gaan om de titels voor de 500, de 1500 en de 5000 meter. KERKNIEUWS Ger. Kerk BRUINISSE. In de vakature ont staan door het bedanken voor de benoeming van de heer Joh. dc Waal-Otte werd als oudez-ling ge kozen de heer L. S. Abrahamsc. IJMUIDEN. Op het terrein van de Koninklijke Nederlandse Pa pierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. te Velzen zijn gistermiddag die balen houtstof, elk met een ge wicht van 200 kilogram, uit een takel gevallen van een hoogte van ongeveer 2% meter. De 22-jarige J. G. H. Heesbeen, afkomstig uit het woonwagenkamp te Haarlem, kreeg de balen op zich en werd op slag gedood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3