Snelspoel bracht omwenteling teweeg in de handweverij PIJN OF GRIEP! Chefarine ,4 L Goa geeft zich over De Ver. Staten en Nieuw-Guinea De beeldhouwer J. J. J. M. van Eijl uit Enschedé vervaardigde deze bronzen plaquette, die onlangs te Hengelo werd onthuld, op de plaats waar Willem de Clercq Thomas Ainsworth ontmoette, namelijk in het logement „De Ster". cage van calicots mogelijk worden zonder vestiging van nieuwe fabrie ken. Nodig zou de oprichting van weefscholen zijn om de wevers met de snelspoel vertrouwd te ma ken. In 1832 brak een nieuw (Twenls) tijdperk aan Na de oprichting van de Neder- landsche Handel-ÏYIaatschappU in 1824 had zich ,dank zij de bemoei ingen van deze maatschapptf in de Zuidelijke Nederlanden een tex tielindustrie ontwikkeld. Haar pro- dukten waren de calicots, een ge heel katoenen weefsel, dat zowel in de huisnijverheid als in de fa brieken in de omgeving van Gent werd gemaakt en in hoofdzaak be stemd was voor uitvoer naar het voormalige Nederlands-Oost-Indië, waar de overheersende positie, door Engeland voorhen op het ge bied van deze handel ingenomen, In enkele jaren ten voordele van ons land was veranderd. De afscheiding van België plaat ste de Nederlandse Handel-Maat- schapplj voor de noodzaak pogin gen in het werk te stellen om in Noord-Nederland een soortgelijke industrie te vestigen. Bij de be staande outillage van de Noord- Nederlandse industrie hadden de ze pogingen, hoezeer de Twentse fabriqueurs ook tot medewerking bereid waren, aanvankelijk geen bevredigend resultaat. Niettemin zette de Nederlandsche Handel-Maatschappij haar pogin gen voort .Daartoe maakte haar directeur-secretaris Willem de Clercq in 1832 een reis naar Over ijssel „ter bestudering van het fa briekswezen". Op deze reis was zijn eerste doel Hengelo, van ouds een centrum van bontweverij en voor heen be roemd om het Hengelose damast. Hij bezocht daar Charles de Maere die in april 1832 zijn bontweverij van St. Niklaas (Oost-Vlaanderen) naar Hengelo had overgebracht en trof bij deze de uit Engeland af komstige technicus Thomas Ains worth aan, die toen voor de Maere werkte. De snelspoel Thomas Ainsworth besprak met De Clercq zijn denkbeelden over een mogelijke vernieuwing van de handweverij door invoering van de snelspoel. Bij een op deze wijze vernieuwde industrie zou de fabri- Zijn plannen verkregen de goed keuring van de Nederlandse Han del-Maatschappij. Onder haar auspiciën werd in 1833 te Goor de eerste weefschool opgericht. In 1832 brak voor de Twents- Gelderse textielnijverheid het be gin van een nieuw tijdperk aan. Toen werd de grondslag gelegd, waarop de Nederlandse industrie met een wereldnaam werd geces- tigd. Twee fietsers geschept APPINGEDAM, 18-12. Maandag morgen is op de Woldweg te Ap- pingedam een ernstig verkeerson geval gebeurd. De 63-jarige wiel rijder R. B., op weg naar de stro- cartonfabriek de „Eendracht", werd door een nog niet verklaarde oor zaak geschept door een hem inha lende personenauto, bestuurd door de heer H. B. uit Klazinaveen. Doordat de voorruit van de auto vernield werd, verloor de bestuur der het uitzicht op de weg. Enkele tientallen meters verder werd ver volgens de 51-jarige wielrijder H. J. B., eveneens werkzaam aan de „Eendracht" van achteren aange reden. Beide slachtoffers werden met zware verwondingen naar het academisch ziekenhuis te Gronin gen overgebracht. De heer R. B. is enige uren later aan zijn verwon dingen bezweken. De toestand van de heer H. J. B. is uiterst ernstig. DEN HAAG. De 39-jarige P. J. M. Hesselman uit Den Haag, die op 14 december jl. op de hoek van de Hobbemastraat en de Breughel- straat in Den Haag door een bestel auto werd aangereden, is zondag aan de bekomen verwondingen be zweken. Het ongeluk werd veroor zaakt doordat de heer Hesselman, die een bromfiets bereed, geen voorrang gaf. GRONDSLAG: PRIJSBEREKENINGEN L.E.I. Regering stelt garantieprijzen vast voor de landbouwprodukten DEN HAAG, 18-12. De regering heeft bij haar beslissingen over het garantiebeleid voor het jaar 1961- 1962 geen rekening gehouden met de voorstellen der Europese com missie met betrekking tot de gelei delijke ontwikkeling van een ge meenschappelijk landbouwbeleid der Europese economische gemeen schap, zolang nog geen concrete beslissingen zijn genomen. De garantieregeling-1962 voor de akkerbouw is gegrond op de kost prijsberekeningen van het Land bouw Economisch Instituut, die - behalve voor de voedergranen op de lichte gronden - slechts geringe verschillen vertonen met de kost prijzen voor de oogst 1961. De nieuwe garantieprijs voor con sumptiewaardige tarwe is vastge steld op f 31,- per 100 kg. (garan tieprijs 1961: f 30,50). Deze prijs geldt voor tarwe met een vochtge halte van 17 procent. Bij deze prijsvaststelling is rekening gehou den met het feit, dat het gemid delde vochtgehalte over een reeks van jaren hoger ligt, n.l. circa 18.25 procent. De prijs van f 31,- bij 17 procent vocht komt overeen met f 30,50 bij het gemiddelde vochtgehalte van 18.25 procent. Gerst cn haver Inplaats van minimum-garantie prijzen voor gerst en haver zullen voortaan basisprijzen voor deze granen worden vastgesteld, waarop de egalisatieheffingen bij import van voedergranen zullen worden afgestemd. Deze prijzen zijn voor 1961-1962: f 28,- voor gerst f 26,75 voor haver, per 100 kg, doorsnee- kwaliteit. Omdat in feite niet een exact garantieniveau wordt be paald, geeft de minister de voor keur aan de term basisprijzen voor de egalisatieheffingen op geïmpor teerde gerst en haver. Daar de laatste jaren de voor de inheemse voedergranen verkregen opbrengst -prijzen gemiddeld bij de in uit zicht gestelde garantieprijzen ten achter zijn gebleven, zijn deze ba sisprijzen voor de egalisatieheffin gen met f 1,- per 100 kg verhoogd. Suikerbieten De garantieprijs voor suikerbie ten van de oogst 1962, is vastge steld op f 52,- per 1000 kg suiker bieten met een suikergehalte van 16 procent (prijs 1961: f 51,50). De ze prijs zal gelden voor de hoeveel heid, waarvan de suiker voor con sumptiedoeleinden in het binnen land kan worden afgezet. De ver hoging van de suikerbietenprijs met f 0,50 houdt verband met het feit, dat voor suikerbieten - waar voor de werkzaamheden meren deels na 1 mei optreden - sterker rekening is gehouden met het z.g. faseverschil tussen het produktivi- teitspeil in de kostprijsberekenin gen voor de periode november 1961 -november 1962 en het ingecalcu leerde loonniveau volgens de col lectieve arbeidsovereenkomst voor de periode mei 1961-mei 1962. Jacques Soustelle, de gewezen Gaullistische minister, die in bal lingschap ging na de militaire staatsgreep van april j.l. in Algerië is maandag in Parijs opgedoken. BURGH Graauoiitvaugstccntrum aau de Meeldijk wordt met zes silo's uitgebreid BURGH. 18-12. In de loop der jaren heeft zich ook - of misschien moet men wel schrijven vooral - op Schouwen-Duiveland een grote wijziging voltrokken ln de wereld van de landbouw. Langzaam maar zeker werd het werk met de hand vervangen door werk met de ma chine, hetgeen vooral in droge zo mers zeer oogstbespoedigend werkt 7.0 maken de allernieuwste com bines met de daarbij behorende open graanstortwagens het voor de ondernemers nog gemakkelijker, want het tijdrovende „opzakken" werd overbodig. Door deze veran deringen kregen de opvangstations in korte tijd veel werk te verzet ten. Op Schouwen-Duiveland wer den dan ook verschillende initia tieven genomen om ruimte te scheppen voor de ontvangst van het graan, een streven dat nog sieeds doorgaat, gelet op plannen, die de firma Gebr. Landegcnt op stapel heeft gezet. Reeds in 1959 bouwde genoemde firma een tweetal extra silo's op het graanopvangcentrum aan de Meeldijk. In de toekomst zullen hier nog zes silo's worden bijge bouwd met een gezamenlijke in houd van 1000 ton. Het worden stalen silo's ,die reeds na het zo merseizoen 1962 in gebruik zullen kunnen worden genomen. Bij het storten van het graan in de kelder zal een vereenvoudigd en tijdbe sparend systeem worden toegepast, voorlopig nog naast het z.g.n. ga- ten-systeem, dat deze zomer in de praktijk op bruikbaarheid werd getest. Belangrijk bij het nieuwe systeem is, dat het graan voort durend in beweging gehouden zal kunnen worden, hetgeen de houd baarheid bevordert. De silo's zul len een hoogte krijgen van 20 me ter en worden aan de bovenkanten onderling verbonden door een loopbrug. Het ziet er naar uit dat de firma Landegent met deze silo's een uitgebreider service zal kun nen bieden aan het agrarisch pu bliek. Recreatiezöne tussen Amsterdam en Rotterdam Drie kwart miljoen mensen per dag DEN HAAG, 18-12. Een basisplan voor een groene recreatiezöne tus sen Amsterdam en Rotterdam is in opdracht van de Kon. toeristenbond A.N.W.B. door prof. dr. ir. J. T. P. Bihouwer, hoogleraar te Wagenin- gen, ir. J. Vallen en ir. J. W. Zaaij- er ontworpen. Dit plan voorziet in het gereed maken van 2500 tot 300 hectare grond zonder bestemming, onren dabele bestemming of „onland" tot lig- en speelweiden, strandbaden, kinderboerderijen, kampeer- en caravanterreinen, zwembaden, res taurants, parken, hengelparadijzen enz. voor driekwart miljoen men sen per dag. Dit plan zou in vijf tien jaar verwezenlijkt kunnen worden tegen, ruw geschat, 250 miljoen gulden. Ingezonden mededeling Vier middelen In één tablei doen wonderen zonder de maag ran streek te maken I U geneesmiddelen in één tablet verenigd, ondersteunen eikaars werking en doen werkelijk wonde ren tegen pijn en griep. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één der middelen dient om de maag te beschermen. GlueA buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige llacon 100 tabletten f 3.50 naai te Hazenstand op het eiland achteruitgaande (Ingezonden) C Mijnheer de redakteur. Sedert een aantal jaren heb ik het voorrecht en is het mij den ge noegen, om leider te zijn van een jachtclub. Jagen Is een aangename bezig heid, doch geeft ook morele ver plichtingen, welke hierin bestaan, dat onze club aan landbouwers met een zeker aantal ha. grond, welke wij bejagen, een stuk wild in de vorm van een haas schenkt. Helaas het aantal hazen is de laatste jaren hier sterk terug gelopen. Om nu bij de bedoelde landbou wers aan de vanouds'-best^nde verwachtingen tevoldoen, mqet-jk mijn toevlucht netnen tot het van eenden, patrijzen, fazanten konijnen. Er zijn nu eenmaal weinig hazen/ Mijn principe is altijd gefeest om een gegeven" belofte ook'na te komen, doch hier sta ik-vöor over macht. Doch wat is de reden dat de ha zenstand zo achteruit gaat? Wij we ten: het wild heeft zijn vijanden, zoals stropers, honden, katten, de machines en de auto's, doch boven al meen ik: het vergif waarmede regelmatig wordt gesproeid. Slechts een klein aantal hazen sneuvelt naar mijn mening door honden, katten en auto's. Stropen is uitge sloten, daar zorgen de jachtopzie ner en de politie voldoende voor. Door enige landbouwers werd mij medegedeeld dat zij op hun land drie dode hazen hadden gevonden. Mógelijk zullen er wel mèerdere worden gevonden. Nu doe ik een beroep op de he ren landbouwers, wanneer zty dode hazen vindeh op hun percelen-, dit aan mij of aan de jachtopzichter te willen doorgeven, desnoods per briefkaart. Mogelijk kunnen wij hieruit enige conclusies trekken. C. J. VAN WESTEN. Zierlkzee, Rijksweg 54. Het State Department deelt mee, dat de regering de Russische nota over de Duitse generaal Adolf Heusinger niet heeft aanvaard en aan het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft terugge zonden. SPORT VOETBAL. MEVO-Chrislautlia 1-1 Op een zwaar maar toch wel goed bespeelbaar terrein is MEVO er na een practisch gelijk opgaan de strijd in geslaagd een der kans hebbers op de titel één puntje te ontfutselen. Direct na het begin- signaal zette MEVO een aantal goede aanvallen op. Als er goed 4 minuten zijn gespeeld weet B. Lup- gens zich handig op de rechter vleugel vrij te spelen, waarna hij een afgemeten pass naar Haver- hoek geeft die daarna de doelman van Chrislandia geen schijn van kans geeft (1-0). Er ontspon zich hierna een gelijk opgaande strijd waarbij MEVO de gelegenheid voorbij liet gaan door te drukken en zodoende zijn voorsprong op te voeren. Na ruim een half uur spe len weten de bezoekers zich een veldoverwicht te scheppen wat tot een aantal corners resulteerde. Als in de 40 min. na het nemen van één corner de MEVO-verdediging verzuimt met wegwerken, hoewel het hiertoe ruimschoots de gelegen heid kreeg, is het K. Leijten die de gelijkmaker in het net deponeert (1-1). Direct na de hervatting gaat Haverhoek met een fraaie solo- aktie door de verdediging, maar zijn schot is net iets te zacht om succes te kunnen boeken. Geleide lijk aan weet Chrislandia de thuis club in de verdediging te drukken zonder dat hun voorhoede daarbij veel potten brak. Slechts zelden slaagden zij er in een behoorlijk schot te lossen, waarbij zij dan nog doelman Simmers op zijn post von den. Talrijke MEVO-aanvallen von den een vroegtijdig einde in de door de gasten opgezette buiten- spelval. Enige malen onderbrak evenwel de scheidsrechter op ad vies, van de grensrechter enige ge vaarlijke aanvallen terwijl er van buitenspel totaal geen sprake was. In de slotfas.e kreeg de thuisclub zelfs nog enige goede kansen waar bij het eenmaal pech had toen Hóek via de binnenkant van de staander m handen van de doel man schoot. Bruse Boys B I-Renesse B I 0-3 Voor de eerste maal in dit sei- zo enmoest de thuisclub op eigen terrein een nederlaag inkasseren. Vooral in de le helft toonden de bezoekers deze middag meer in hun mars te hebben dan de thuisclub. Daar scheidsrechter Scholten ver stek liet gaan, nam de secretaris van de Boys de heer Janse, de taak van hem over. Na 8 minuten spe len wisten de duinbewóriers de lei ding te nemen toen Hans Simons door de verdèdiging brak waarna hij via de doelman inschoot (0-1). Renesse bleef hierna gevaarlijker en toén na een kwartier spelen H. Sirhons een voorzet van linksbui ten Everaers in zijn bezit kreeg glipte hij weer langs een tweetal verdedigers en schoot onhoudbaar in (0-2). De Boys bleven intussen niet stil zitten maar bij een paar gevaarlijke schoten gaf doelman Jan Simorvs geen, kans. Kort voor het verstrijken van de le helft wist Renesse zelfs zijn voorsprong op te voeren toen Everaers een corner over de verdedigers heen plaatste waar W. v. d. Cingel gereed stond om hard in te schieten (0-3). In de 2e helft legden de bezoekers zich in hoofdzaak er op toe de voor sprong te consolideren. De thuis club kreeg hierdoor wel een veld overwicht dat evenwel resulteerde in een gevaarlijk schot dat bij Si mons geen genade vond. Zaalvoetbal Lyceum s Teams van B5 reeds geplaatst De beide wedstrijden die vrijdag j.l. voor de zaal-voetbalcompetitie van het Lyceum gespeeld werden, hebben geen verrassingen opgele verd. Een narrow escape had ech ter wel het tweede team van B5, dot in gehavende formatie tegen de derde klas aantrad. Zij behaal den onder hoogspanning tenslotte een niptb 5-4 overwinning en daar mee een .plaats in de volgende ron de. Minder.twijfel aan zijn plaat sing liet. het dérde team .van :B5 bestaan. Zonder zichh overmatig in te spannen konden de kleintjes van lb, die. zich overigens met. faire middelen verdedigden, met 7-2 ver slagen Worden.De wedstrijd A5-B4 tweede werd uitgesteld tot vrijdag aanstaande. LAATSTE NIEUWS NIEUW DELHI ,19-12. De Por tugese troepen in Goa hebben zich overgegeven en de Indiase mili taire operatie ln dit gebied is vol tooid, zo is dinsdagochtend ln een officiële Indiase bekendmaking meegedeeld. De hoofdstad ls ge vallen. WASHINGTON, 19-12. Ameri kaanse functionarissen waren te leurgesteld over de toenemend ernstige mogelijkheid van een „tweede Goa" in het geschil over westelijk Nieuw-Guinea. Zij gaven toe dat de kans op strijd tussen beide landen naderbij was geko men. Maar enige opluchting was in Washington duidelijk nu president Soekarno afzag van een opdracht tot een onmiddellijke aanval ln zijn rede, waarin hy zei, dat alge mene mobilisatie „spoedig" zou worden gegeven. DE Z.L.M.-VERGADERING Nog geen bieten- contingentering VLISSINGEN, 18-12. Tijdens de in Middelburg gehouden algemene vergadering van de Zeeuwse Land- bouwmaatschappij, heeft de voor zitter, ir. M. A. Geuze, medegedeeld dat het dagelijks bestuur tijdens de bestuursvergadering, die aan deze algemene vergadering voorafging, zich ernstig heeft bezig gehouden met het in het leven roepen van een bietencontingentering. In verband met de huidige onze kerheid over de E.E.G. wil men nog niet direkt tot een contingen teringsregeling overgaan. Men acht het thans niet verstandig beperken de maatregelen in te voeren. Ir. Geuze zette uiteen, dat een bieten contingentering noodzakelijk is door de jaarlijkse grote suikerover schotten. In I960 bedroeg dit over schot 170.000 ton boven de natio nale consumptie van 480.000 ton. Overigens kon het grootste gedeel te van dit overschot nog worden afgezet op de buitenlandse markt. De oogst 1961 noemde spreker re delijk, de produktie ligt boven het normale gemiddelde. Het suiker overschot wordt echter geraamd op 110.000 ton. Een bietencontingente ring achtte ir. Geuze zeer ingrij pend, doch daartegenover staat, zo meende hij, dat de bietenteelt voor het zuidwestelijk deel van ons land van zeer grote betekenis is, terwijl men bij de suikerproduktie voor 1962 rekening moet houden met de deelneming aan deze produktie door de nieuwe Zuiderzeepolders. Ijs vraagt slachtoffer te Eelde EELDE, 18-12. De heer J. Kern uit Groningen is tijdens het schaat sen op ondergelopen land nabij het Noordwillemskanaal in de gemeen te Eelde door het ijs gezakt en ver dronken. Een brugwachter in de nabijheid trachtte hem nog te waarschuwen voor dat gedeelte van het ijs, omdat het gisteren nog een wak was, maar de Groninger heeft hem waarschijnlijk niet kunnen ho ren. De heer Kern was 73 jaar oud. AANBESTEDINGEN Onderhoud provinciale wegen op 8chouwen-Duiveland De hoofdingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat heeft vrijdag, namens Ged. Staten van Zeeland, aanbesteed: het onderhouden van de provinciale wegen gedurende 1961, in vijf bestekken. Ingeschreven werd voor Bestek I: wegen op Schouwen-Duiveland: Firma S. Zijlstra-v. d. Dries, Gorkum voor f 62.850; firma P. de Jonge, Renesse f 61.900; firma A. W. Wandel, Nleuwerkerk f 61.400; firma M. van de Velde, Bruinlsse f 60.800; firma D. Rentier en J. de Ruiter, Noordgouwe f 60.537. Wolphoartsdtfk-Bruse Boys 3-1 Bruse Boys heeft zaterdag jl. in Wolphaartsdijk weer een mooie wedstrijd gespeeld, die door beide partijen ook goed sportief werd ge houden. Omdat Wolphaartsdijk het spel wat kort hield kregen de Boys kans deze wedstrijd verdiend te winnen. Ongetwijfeld was echter ook het rechts back spelen van Adrie Kos- tense, die de plaats van P. van de Velde had ingenomen, terwijl van de Velde in de voorhoede zich uiterst snel wist te verplaatsen, een verbetering van het Bruse elftal. Wolphaartsdijk benutte de eerste mooie kans met een hard schot van Driesens, maar keeper v. d. Ouden werkte prachtig weg. Na een kwar tier wist Han van der Werf voor de Boys te doelpunten uit een mooie voorzet en zo kwam de rust met 1-0. De veldmeerderheld die Wol phaartsdijk ook voor de rust al had werd ook na de rust bestendigd, maar doelpunten kwamen er niet uit. Het spel golft dan heen en weer en met een fraaie kopbal maakt Duinhouwer er 0-2 van. Als er nog 10 minuten te spelen zijn, grijpt Han van der Werf opnieuw zijn kans en schiet onhoudbaar in, uit een worsteling voor het doel. Als Bru reeds denkt dat het 3-0 zal blijven, redt rechtshalf Hoek, voor Wolphaartsdijk de eer. Uit een cor ner weet hij foutloos ln te koppen (3-1). Pluatselijk ijzel Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking met plaatselijk lichte regen of ijzel en stijging van temperatuur tot om of iets boven het vriespunt. Aanvankelijk in het zuiden van het land nog weinig be wolking en lichte tot matige vorst. Overwegend zwakke wind, draai end naar noordelijke richtingen. 20 dec. Zon op 8.45, onder 16.30. Maan op 15.53, onder 6.38. 20 dec. Zon op 8.46, onder 16.30 Maan op 16.35, onder 7.43. Volle maan: 22 dec. te 1.42. Hoogwaterstanden Z1ERIKZEE: 20 dec. 1.55 v.m. 14.12 n.m. 21 dec. 2.44 v.m. 14.58 n.m. BROUWERSHAVEN: 20 dec. 1.24 v.m. 13.47 n.m. 21 dec. 2.13 v.m. 14.29 n.m. Springtij: 24 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Het boven midden Europa gele gen gebied van hoge luchtdruk neemt in betekenis af. In de omge ving van Schotland is daarentegen de barometer iets gestegen, zodat het zwaartepunt van de hogedruk- gebieden in onze omgeving nu bo ven de Noordzee komt te liggen. Een kleine storing, die boven Noor wegen ontstond kan tengevolge van deze ontwikkeling naar het zuiden opdringen en zal ook Nederland passeren. Dit gaat gepaard met veel bewolking, die langzaam uit het noorden komt opzetten en mogelijk ook met een beetje motregen. De storing wordt gevolgd door zachte re lucht. Er is daarom een belang rijke afneming van de vorst te ver wachten. Waarschijnlijk zal de tem peratuur stijgen tot om of iets bo ven het vriespunt. Het laatst zal dit in het zuiden van het land ge schieden. UW ZOONTJE VERMAAKT ZICH KOSTELIJK Uw buren zullen hei echter minder leuk vinden, wanl hij heefi de krant te pakken die U hen beloofd hebt. Neem daarom een abonnement op de ZIERIKZEESCHE NIEUWS BODE Ingezonden mededeling MET GRATIS CHOCOLADE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2