ATTENTIE! DE ZIERIKZEESCHE COURANT SOEKARNO BEVEELT GEWELD OM WEST NIEUW-GUINEA TE BEVRIJDEN Partijen in Katanga besluiten tot tijdelijk bestand Westerse resolutie getroffen door Sowjet-veto Neutraliteit voor Laos Prijsstandpunten minister en bedrijfsleven naderen elkaar Onderzoek naar plunderingen De circusbrand in Niteroi Indische troepen bereiken de poorten van de hoofdstad Pandjim DINSDAG 19 DECEMBER 1961 118e jaargang No. 19095 ZIERIKZEESCHESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, iel. Oil 10-2938 Spoedig algehele mobilisatie te verivachten DJAKARTA, 19-12 - President Soekarno heeft dinsdag het Indonesische volk bevolen de Indone sische vlag in West Nieuw-Guinea te hijsen en de Nederlandse plannen om een Papoea-staat in te stellen te verijdelen. In een rede te Djogjakarta op centraal-Java zei Soekarno, dat er „spoedig" een algemene mobili satie zal komen met het doel om „West-Irian" te bevrijden. De Indonesische luchtmacht heeft dinsdag be kendgemaakt, dat zij van plan is het luchtruim boven de Molukken en rond West Nieuw-Guinea voor alle luchtverkeer gesloten te verklaren. Brief aan Kennedy WASHINGTON, 19-12. Uit diplo matieke bron wordt vernomen, dat president Soekarno van Indonesië president Kennedy heeft laten we ten, dat Indonesië genoodzaakt zal zijn geweld te gebruiken om de kwestie Nieuw-Guinea te „regelen" als de Nederlandse „provocaties" niet onmiddellijk ophouden. President Soekarno zou dit heb ben ve,rklaard in antwoord op een boodschap van president Kennedy, waarin Soekarno gevraagd werd pogingen te doen om het geschil met Nederland op vreedzame wijze te regelen. Besprekingen tussen Tsjombe en Adoela ELISABETHSTAD, 18-12. De Katangaanse minister van voor lichting, Nyembo, heeft maandag meegedeeld, dat de partijen in Ka- tanga overeenstemming hebben be reikt over een „tijdelijk bestand". De minister zei dat het bestand van kracht zal zijn tijdens de be sprekingen tussen president Tsjom be en premier Adoela. Maandagavond was er een einde aan het vechten in Elisabethstad gekomen. Men hoorde nog slechts een enkel geweerschot. De stad zou volledig afgegrendeld zijn. Een woordvoerder der Verenigde Naties in New York heeft meege deeld, dat waarnemend secretaris generaal Oe Thant voor geheel Ka- tanga een voorwaardelijk bestand heeft gelast, voor de duur van de besprekingen tussen Tsjombe en Adoela. Doelen bereikt De voorwaarden voor het be stand zijn volgens de V.N.-woord voerder dat de onmiddellijke doe len van de V.N.-strijdkrachten in Elisabethstad zijn bereikt en dat regelingen zijn getroffen voor het vertrek van Tsjombe naar Kitona. Het V.N.-secretariaat heeft nog geen bericht ontvangen dat in Ka- tanga reeds een bestand zou zijn ingetreden. DE VEILIGHEIDSRAAD OVER GOA NEW YORK, 18-12. De veilig heidsraad der V.N. heeft maandag een Portugese klacht dat India agressie tegen de enclaves Goa, Damao en Dioe pleegt, in behande ling genomen. Naar verluidt wordt in een Ame rikaanse ontwerp-resolutie het In dische optreden betreurd en ge vraagd dat de Indische regering haar strijdkrachten terugtrekt en onderhandelingen begint met Por tugal. De Russische afgevaardigde in de veiligheidsraad, Zorin, kondig de aan tegen een door Frankrijk, de V.S., Engeland en Turkije inge diende ontwerp-resolutie over de Indiase aanval in de Portugese en claves te zullen stemmen. De re solutie werd door een Sowjet-veto getroffen. De veiligheidsraad heeft een door Ceylon, Liberia en Egypte inge diende ontwerp-resolutie, strekken de tot verwerping van de Portu gese klacht over agressie door In dia, verworpen. Op zoek naar nieuwe energiebronnen, is men met de atoom energie voor vreedzame doeleinden reeds ver gevorderd. In een laboratorium in New Mexico (U.S.A.) staat een ingewikkelde machine, die men „Columbus IV' heeft gedoopt. „Niet lijdzaam" Volgens genoemde diplomatieke kringen zou Soekarno voorts heb ben gezegd dat Indonesië niet lijd zaam kan blijven toezien terwijl Nederland maatregelen neemt om een onafhankelijke regering in west Nieuw-Guinea - „Indonesisch gebied" - te vestigen. De antwoordboodschap van pre sident Soekarno werd aan de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, overhandigd door de Indonesische ambassadeur in de V.S., Zain. President Kenne dy, die te Palm Beach, in Florida verblijft, werd onmiddellijk van de inhoud van de brief op de hoogte gesteld. GENEVE, 18-12. De Rus Georgl Poesjkin, een van de twee voorzit ters van de veertien-landenconfe- rentie over Laos die in Genève gehouden wordt, zou maandag ver klaard hebben ,dat de conferentie haar werk, tenminste wat de fun damentele kwesties betreft, vol tooid heeft. De conferentie keurde voorlopig de tekst van een verklaring over de neutraliteit in Laos goed en een protocol over het internationale toezicht op het handhaven van de ze neutraliteit. Men is het voorts eens geworden over de financiering van het werk van de internationale commissie van toezicht in Laos door Rusland, de V.S., communistische China, Engeland en Frankrijk. Een ivitte Kerst? Nu de vorst zo vroeg is ingevallen, vraagt men zich af of een „klein storinkje" niet wat sneeuw teweeg zal kunnen brengen. Met Kerstmis bijvoorbeeld. Voor een „witte kerst" moet men terug naar de tijd voor de stormramp. Het komt maar zelden voormaar dit jaar lijkt het niet onmogelijk. Scheepvaart op IJsseLmeer en Waddenzee ondervindt hinder van de vorst LEEUWARDEN, 18-12. De aan houdende vorst bezorgt de scheep vaart op de Waddenzee en het IJs- selmeer toenemende last. De veer boot „Brakzand" heeft Maandag avond een poging gewaand om vnauit Oostmahorn het eiland Schiermonnikoog te bereiken. Het is niet gelukt: door het vele grond ijs moest de „Brakzand" naar Oostmahorn terugkeren. Het eiland Schiermonnikoog is nu dus geïso leerd. Donderdagochtend om half 12 zal er een nieuwe poging worden gewaagd om de verbinding te her stellen. Het eiland Ameland is nog be reikbaar, maar de veerdienst naar dit eiland ondervindt wel hinder van lage waterstand en grondijs, waardoor de bebakening is verzet. De veerdiensten vanuit Harlin- gen naar Vlieland en Terschelling ondervinden geen moeilijkheden. De 400 ton metende Groninger kustvaarder „Marie Sophie" van de rederij Smid te Groningen, met hout onderweg naar Harlingen, liep vandaag vast in de geul de Stortemelk. In de loop van de avond kwam het schip op eigen kracht weer vlot, nadat tevergeefs was geprobeerd de coaste met een sleepboot te benaderen. Op het IJsselmeer komt licht drijfijs voor. ALGEMENE VERGADERING Z.L.M. Nog wachten op voldoende hulp voor Schouwen MIDDELBURG, 18-12. De Zeeuw se Landbouwmaatschappü hield maandagmiddag in Middelburg haar algemene vergadering. In zün openingsrede maakte de voorzitter, ir. M, A. Gueze ,een vergelijking tussen de situatie van de onderontwikkelde landen in de wereld, die ondanks financiële steun en technische bijstand steeds verder in welvaart achterop raken bij de geïndustrialiseerde landen, en de situatie der probleemgebie den in ons eigen land. Het gaat op het Nederlandse platteland om onverharde wegen, om gebrek aan waterleiding en elektriciteit, om krotopruiming net zo goed als in het buitenland. Het levensniveau hoeft niet hetzelfde te zijn, in we zen gaat het om hetzelfde pro bleem. In zijn bespreking van de land bouwpolitiek maakte ir. Geuze een indeling in prijsbeleid, structuur beleid en internationaal beleid. Hij vond dat minister Marijnen van het begin af van zijn optreden ken nelijk naar een nieuwe lijn voor het prijsbeleid - dat tevens produk- tiebeleid is - heeft lopen zoeken. De lange duur van dit zoeken maakte de lijn voor de boeren niet duidelijker. De kracht van minister Marijnen leek aanvankelijk eer te*" schuilen in zijn optreden op inter nationaal niveau, maar de affaire- Stalmann en nog onbekend met de uitkomsten van de „E.E.G.-mara- thons" van deze maand was spre ker daar niet zo zeker meer van. Ondertussen heeft de minis ter ten aanzien van het prijs beleid blijk gegeven van toe nadering tot de opvattingen van het bedrijfsleven. Over het produktiebeleid blijven de af standen van denken groter. De zuivelpolltiek In het verband van de zuivelpo- litiek was de heer Geuze het valo- risatiebeleid van de minister niet duidelijk. Het ging hem hierbij om de jaarlijkse invoer van 15.000 stuks slachtvee uit Denemarken, de grote concurrent van Nederland op zuivelgebied. Hij vroeg zich af of dit de wijze is waarop men met de melkprijscalculatie, en dus met de bijdrage uit het Landbouw-Egali- satiefonds, zo goedkoop mogelijk uitkomt. Voor de consument bete kent het duurdere melk, voor de boer minder opbrengend mestvee, en wat de consument er bij zijn vleesaankopen van merkt moet men zelf maar invullen, aldus de heer Geuze. Over het Landbouw-Economi- sche Instituut (L.E.I.) zei ir. Geuze, dat dit in boerenogen de functie van een onmisbaar kwaad dreigt te gaan vervul len. De .prijsveronderstellingen, die het LiE.ÏNvoor een voor calculatie van ^bedrijfskosten en -opbrengsten mhakt, liggen zóver van de werkelijkheid af, dat de betrokkenen kopschuw worden. Beter akkerbouwklimaat Ir. Geuze meende verder, dat de Nederlandse boerenstand een beter akkerbouwklimaat behoeft. Onte vreden was hij over de weigering van de minister van landbouw om te komen tot wat hij noemde een verantwoorde koolzaadteelt in Ne derland. (Het Landbouwschap had de minister gevraagd een garantie prijs- in-,te stellen voor koolzaad, dat dan gebruikt zou worden als grondstof voor margarine. - Red. A.N.P.). Dat kort na dié weigering de margarineprijs met een cent werd verlaagd, hééft de hele agra rische wereld buitengewoon onaan genaam aangedaan. Als men de margarineprijs' niet verlaagd had, had deze koolzaadverbouw zonder financiële nadelen tot stand kun nen komen. Ir. Geuze herinnerde aan de op merkingen die de directeur-gene raal van de landbouw, ir. Wellen, onlangs op de algemene vergade ring van het K.N.L.C. gemaakt heeft over de toekomst van de Ne derlandse graanteelt. Hij zei tot de conclusie te zijn gekomen, dat ir. Wellen, met als achtergrond zijn typisch Brabantse ervaring, zich misschien minder gelukkig heeft uitgedrukt, in ieder geval bedoeld heeft te zeggen, dat de Nederlandse boerenstand het in de toekomst in de E.E.G. zeker niet van een uit breiding van de graanteelt zal moe ten hebben. Hij heeft dan alleen in cijfers gedacht. De landbouwpolitiek Het rapport van het Landbouw schap „Landbouwpolitiek op lan gere termijn" noemde de heer Geu ze een verontrustende prediking, die reeds velen heeft wakker ge schud en als zodanig goed gewerkt heeft. Zonder het Landbouwschap zou het landbouwbedrijfsleven niet veel meer hebben dan één been om op te staan. Tegen het slot van zijn rede sprak de heer Geuze over de struc- tuurschade, waarvan in 't bijzonder Schouwen het laatste voorjaar te lijden heeft gehad. „We wachten nog steeds op voldoende hulp voor Schouwen. Het fondsje dat we ge sticht hebben en dat nog groeiende is, heeft hier en daar enkele nood gevallen voorlopig wat kunnen op vangen en dat is dan van onze zij de iets", zo zei hij NEW YORK, 18-12. Generaal Sean McKeown, bevelhebber van het V.N.-leger in Kongo, heeft op dracht gegeven terstond een diep gaand onderzoek in te stellen naar de waarheid van de berichten dat Ethiopische soldaten woningen zou den hebben geplunderd bij hun jacht op sluipschutters. Eventuele schuldigen zullen streng worden gestraft. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Een vroom gemoed acht eer voor goed. I Voor nieuwjaarswensen, welke wij na 22 december ontvangen, kunnen wij geen plaatsing garanderen in het Oudejaars- nummer. De Administratie. NITEROI, 18-12. Het juiste aan tal slachtoffers van de circusbrand in Niteroi in Brazilië is nog niet bekend. Een schatting is moeilijk te maken omdat de gewonden over verscheidene ziekenhuizen zijn ver spreid en talrijke aan hun verwon dingen bezwijken, maar het staat wel vast dat meer dan 350 mensen de dood hebben gevonden. Honderden mensen hebben hun leven te danken aan een olifant. Het machtige dier, dol geworden door de hitte van het vuur, ver brak zijn ketens en stormde door het tentdoek heen. Velen konden door dit gat ontvluchten. Toch genoeg voedsel De Finse biochemicus en Nobelprijswinnaar, profes sor dr. A. I. Virtanen, heeft zijn zienswijze gegeven op het probleem van de snel groeiende wereldbevolking en het voedselprobleem dat daarmee samenhangt. Vol gens prof. Virtanen is het beslist mogelijk de ver wachte zes miljard mensen rondom de komende eeuw wisseling te voeden. Gedu rende enkele tientallen ja ren is procentsgewijze de opbrengst van de landbouw in de wereld meer gestegen dan de toeneming van de wereldbevolking. Een be wijs, dat we op de goede weg zijn. Prof. Virtanen wijst er op, dat de beschik bare landbouwgrond in de wereld nog steeds niet goed wordt gebruikt. Hij wijst als voorbeeld naar Japan waar de grond het meest intensief wordt benut van de gehele wereld. Wanneer alle landbouwgrond in de wereld zo gebruikt zou wor den als de Japanners hun grond gebruiken, dan zou er voedsel genoeg zijn voor negen miljard mensen. Het gaat er dus om het effi ciënte gebruik van land bouwgrond in de wereld te stimuleren. DEN HAAG. Het Haags matro* zenkoor is uitgenodigd in enkele plaatsen in Zuid-Duitsland te con certeren. Tijdens een toernee van 10 dagen zullen 7 kerstconcerten worden verzorgd, resp. in Mün- chen, Bad Tölz, Tutzing en Frank- furt-Main. DE AANVAL OP GOA BELGAUM (West-India), 18-12. De Indische troepen ,dlc de Por tugese enclaves in India Goa, Dioe en Daman z(jn binnengevallen, waren maandag, met steun van de Indische luchtmacht, tot aan de poorten van Pandjim ,de hoofd stad van Goa, gevorderd, terwijl Dioe en Daman bezet werden. Van betrouwbare zijde werd tc Belgaum, in west-India, vernomen dat de operaties thans zijn ge staakt, om de Indiase troepen in staat te stellen hun terreinwinst te consolideren. De strijd zou dinsdag worden voortgezet. De Indiase aanval is maandag, kort na middernacht plaatselijke tijd - d.i. zondagavond Nederland se tijd - begonnen. Zes steden van Goa zijn door de Indiërs bezet. Er wordt gevochten om een zevende plaats, Pondo, dat aan de weg naar Pandjim ligt. Het ter hoogte van Goa gelegen eiland Andjidif is door Indische marine-eenheden bezet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1