ERRES Tsjombes verantwoordelijkheid in KLEIN-CONFECTIE KERSTBOMEN L C. Hoogerhuis HOGERHEIJDE H. A. van Felius Wasmachines MAANDAG DINSDAG „DE ZOOM" Kerstboom- en tafelversiering H. J. BAX BLIK DOOR HET WERELDVENSTER De pogingen van de Britten, ge steund door de Fransen, om secre taris-generaal Oe Thant te bewe gen, de troepen der V.N. in Ka- tanga te bevelen het vuren te sta ken, was geen handige zet. Zij moest immers - en dat werkelijk niet slechts bij kwaaddenkenden - de indruk wekken, de juistheid te bevestigen van de onlangs door de gewezen functionaris O'Brien uit- gesproken beschuldiging, dat de Engelsen het werk van de V.N. in Kongo saboteren. Wat meer voorzichtigheid ware na deze - door Londen officieel on weersproken gelaten - beschuldi ging wel op haar plaats geweest. Bovendien was de poging onhan dig, omdat de Britse regering op haar tien vingers had kunnen na rekenen, dat zij gaan kans op suc ces had. Wanneer het daarom juist is, dat, zoals de Labour-oppositie beweert, MacMillan is bezweken voor de meest conservatieve krach ten in zijn eigen partij en van pre mier Roy Willensky van Rhodesië, een voorvechter van de blanke su prematie in Afrika, hebben deze lieden hun land een slechte dienst bewezen. Nu de Verenigde Naties haar strijdkrachten in Katanga eenmaal actief hebben ingezet, moeten haar operaties ook voortduren tof de ge stelde doelen zijn bereikt. Waar gaat het om? Die doelen staan vast: herstel van wet en orde, een garantie dan vei ligheid voor het personeel van de Verenigde Naties en de verwijde ring van de „huurlingen", militaire en politieke. Oe Thant heeft verzekerd, dat de militaire actie van de V.N. geen andere doeleinden heeft en Tsjom- be's beschuldiging, dat de Verenig de Naties zouden trachten hem te vernietigen om een eigen oplossing aan Kongo op te leggen, van de hand gewezen. Deze beperking houdt terecht in, dat het nemen van constitutionele en andere maatregelen, die nodig zijn om van Kongo een levensvat bare, ordelijke staat te maken, de taak van de Kongolese leiders zelf is. Niemand kan dat voor hen doen en president Tsjombe draagt in dit opzicht een speciale verantwoorde lijkheid. Wat is beter? De Kongolese staat was, toen hij de onafhankelijkheid kreeg, een eenheid en is als zodanig door de andere staten en ook door de V.N. erkend. Tsjombe zelf heeft deelge nomen aan de onderhandelingen, die aan de onafhankelijkheid voor afgingen en later aan de discussies over de vorming van een federale structuur voor Kongo. Hij kan thans niet op afscheiding van en zelfstandigheid voor Ka- tanga staan, zonder een burgeroor log te riskeren. Hij weet zelf te goed, dat Kongo niet zonder Ka- tanga kan bestaan. En hij weet ook dat slechts zijn eigen regiem in een Kongolese federatie voldoende te genwicht kan vormen tegen het ex treem-linkse, door Gizenga verte genwoordigde loemoembisme. Het is zeker waar, dat vele Brit ten, Fransen, Belgen en andere Europeanen oprecht menen, dat de Verenigde Naties in Katanga bezig zijn een vrije, ordelijke, pro-wes- MARKTBERICHTEN Eierprijzen V.E.C.E. In de periode van 11 december tot en met 16 december werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren (V.E.C.E.) uitbetaald f 1,73 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd 2 cent per stuk minder uitbetaald. terse staat te vernietigen. Maar ook zij moeten bedenken, dat de vestiging van een zelfstandig Ka- tanga het communisme in de kaart zou spelen. Want vele Aziatische en Afrikaanse landen zouden in zo'n Katanga, hoe vrij en onafhan kelijk ook, een verkapt stuk kolo nialisme zien. ONDERWIJS Melk- en Zuiveldetailhandel Voor het examen, afgenomen te Goes door de Stichting Vakoplei ding Melk- en Zuiveldetailhandel, slaagden voor de afdeling melkhan del o.a. de heren: J. van Dijke te Haamstede en J. v. d. Sluis te Kerkwerve. SPORT VOETBAL K.N.V.B. De Sohutters-Burgh 0-3 Zelfs de grootste optimist Burgh houdt het nog steeds voor onmogelijk dat Burgh te Stampers gat met 3-0 van De Schutters won. De ploeg die zondagmorgen naar Stampersgat vertrok, bestond voor een groot deel uit spelers uit het 2e elftal, want behalve de gewone in vallers, moesten zaterdag ook nog L. Bakker en B. Siesse verstek la tén gaan. Adrie v. d. Weel speelde nu rechtsbuiten, Nico de Graaf linksbuiten, Han v .Beveren links half, Leen v. Nieuwenhuize rechts half, Joop Hanse spil en Jaap Rijn berg rechts back. Theo v. Nieuwen huize bezette de midvoorplaats, met naast zich Toon Rijnberg en Kees Rijnberg. De scheidsrechter riep voor het begin de spelers bij zich teneinde ze tot uiterste voorzichtig heid te manen omdat het terrein feitelijk te hard was om te spelen. Aan dit verzoek hebben beide par tijen zich gehouden. Voor de rust was het een gelijk opgaande strijd met beide verdedigingen als beste onderdelen van de elftallen. Na de rust combineerde Burgh dermate goed dat de verdediging van De Schutters voor een te zware opga ve kwam te staan. Theo v. Nieu wenhuize opende de score (0-1), na dat een doelpunt van Kees Rijn berg werd afgekeurd. Toon Rijn berg zorgde voor twee verdere fraaie goals (0-3). Theo v. N. viel vlak voor tijd uit, Jan Hart ver ving hem. Zondagcompetitie District Zuid I 4e klasse G: Zierikzee-Vosmeer 2-1 (o.p.v. Vosmeer); De Schutters- Burgh 0-3Cluzona-Brouwersha- ven 6-0; NSV-SC Gastel 1-2; Kruis- land-Borgvliet 1-2. Afdeling Zeeland 2e klasse nesse II 2-6. C: Dreischor II-Re- KERKNIEUWS Chr. Geref. Kerken Ds. D. Driessen overleden DEN HAAG, 17-12. In de ouder dom van ruim 82 jaar is zaterdag te Vlaardingen overleden ds. D. Driessen, christelijk gereformeerd predikant aldaar. Hij was de oud ste dienstdoende predikant in ons land. Ds. Driessen werd 22 juni 1879 te Velp geboren en werd eerst op 31-jarige leeftijd student. Hij stu deerde aan de theologische school der Christelijke Gereformeerde Kerken en aanvaardde in 1917 het predikambt te 's-Gravenzande. De overledene diende de kerken van Amsterdam-Oost en Rotterdam- Zuid en stond sinds 1 november 1945 te Vlaardingen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Alphen a.d. Rijn: M. Verweij, Zevenhoven. Ger. Kerken Aangenomen naar Ruanda Urun- di: J. van der Neut, kand. te Al phen a.d. Rijn. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Grand-Rapids(U.S. A.): D. Deddens, Marienberg; te Pijnacker: J. W. Beekman, Arum (Fr.). Chr. Ger. Kerken Beroepen te Zwaagwesteinde: M. Brons, Bunschoten. Zaterdagcompetitie 4e klasse A: MEVO-Chrislandia 1-1; 'Tern. Boys-Smerdiek 3-1; Ar- nemuiden-Dinteloord 2-2. Ie klasse: Wolfaartsdijk-Bruse Boys 1-3; Veere-Kapelle 1-2. 3e klasse D: Nieuwerkerk I- MEVO III 10-3. Junioren. Groep B VIIBru- se Boys B I-Renesse B I 0-3. Groep B VIII: MEVO B I-Zwa luwen '61 B I 3-1. Zierikzee I-Vosmeer I 2-1 Op het met een goede grasmat licht bevroren terrein, dat voor de spelers weinig moeilijkheden met zich bracht, startte Zierikzee - bij beste papieren en toonde dit ook daadwerkelijk. Nadat eerst een schuiver langs de verkeerde kant van de paal rolde, rondde de Vlieger na 16 mi nuten een gave voorzet van links- bulten van Beveren op magnifieke wijze af (1-0). Met uitzondering van de rechtsbuiten had de Vos meer-voorhoede tot dat moment nog weinig van zich doen spreken en niets scheen een behoorlijke zege der Schouwenaren in de weg te staan. Het zou echter anders uitkomen. Naarmate de eerste helft verliep, kwamen de oranjehemden beter in hun spel, doelman Stoutjesdijk kon het meerdere werk goed aan, maar een schot dat via de paal naast ging en een tweetal lelijke doelworstelingen waren evenveel tekenen aan de wand. Ruststand 1-0. Het grootste gedeelte van de tweede helft speelde zich af op de Zierikzee-helft. Na tien minu ten brachten de gasten door Hom mel uit een voorzet van de links buiten de partijen op gelijke voet (1-1). De Zierikzee-aanval, die door het opdringen van de bezoekers meer ruimte kreeg, wist enige goed opgezette aanvallen te organiseren, uit één daarvan wist Goedege- buure na 15 minuten een kostbare 2-1-voorsprong te bewerkstelligen. Daarna kwamen nog wel enige aanvallen met gestalte. De deklat zag een trekbal van rechtsbuiten Tfomper boven zich verdwijnen om later een hard schot van Goe- degebuure te keren, maar over het algemeen namen de gasten het Ini tiatief. Tijdig uitlopen van doelman brachten evenveel angstige mo menten, uit één daarvan werd de bal achter de doellijn gewerkt. Voordat de bal de doelmond na derde was deze reeds achter ge weest, hetgeen de betrokken grensrechter tijdig signaleerde, de scheidsrechter raadpleegde alsnog zijn functionaris en annuleerde alsnog het doelpunt. De Zierikzee-verdediging wist zich soms met kunst- en vliegwerk uiteindelijk staande te houden. Ook dekkingsfouten en Vrouwe Fortuna brachten de gasten geen succes en sleepte Zierikzee zo doende een zwaar bevochte zege uit het vuur. Een gelijk spel zou de verhou ding beter hebben weergegeven, maar de doelpunten beslissen nu eenmaal. Na afloop tekenden de gasten protest aan inzake hun geannu leerde doelpunt; het laatste woord is aan de protestcommissie. Als slotopmerking het volgend: Hoewel men niet van de Zierikzee- ploeg mag en kan verlangen dat iedere zondag een wedstrijd van het kaliber als tegen N.S.V. op het grastapijt wordt getoverd, liet deze match toch wel aan het licht ko men, dat regelmatige serieuze training een eerste vereiste blijft, zo men de positie op de ranglijst wil verbeteren. Damvereniging „Zierikzee" Uitslagen clubcompetitie 15 dec. F. Roggeband-Jac. de Vrieze 1-1; K. B. Hoogerland-W. Stoutjesdijk- Jr, 2-0; W. Stoutjesdijk-A. Knuist 2-0; J. M. Kostense-J. P. Geleijnse 1-1; J. C. Koster-J. Huigen9 0-2; J. P. Willemse-H. Kouijzer 0-2; J, P. Willemse-A. Knuist 0-2. BRIDGE Bridgedrive in „Mondragon" De resultaten van de bridgewed- strijd, die op zaterdag jl. te Zierik zee in „Mondragon" werd gehou den, zijn: Oneven groep: 1. de heer en me vrouw Leupen te Goes met 64% M.P.; 2. de heren A. Paauwe en P. J. ten Haaf te Zierikzee met 72 M.P. Even groep: 1. de heren L. Can ters en P. J. Ribbens te Zierikzee met 65 M.P.; 2. de heren M. de Regt en J. Th. Brouwer te Zierik zee met 73% M.P. De volgende drive zal gehouden worden op zaterdag 20 jan. 1! DAMES - V OLLE YB ALCOMPTITLE S.c. Nieuwerkerk aan de kop De Sportcombinatie Nieuwerkerk gaat na de derde ronde van de da mes-volleybal-competitie in Duive- land thans stevig aan de kop met 16 punten na de vorige week ge speelde derde ronde. Zij wist deze voorsprong te be halen door zes punten toe te voe gen aan haar score uit de vorige ronden. Het Bruse Kwiek, dat wat spelers betreft, toch eigenlijk aan bloedarmoede blijkt te lijden en dat zo uitstekend begon, is nog tweede met in totaal 10 punten. Het wordt op de hielen gezeten door MEVO, dat thans 8 punten heeft. Kwiek wist in deze ronde slechts 2 punten te vei'overen, tegen ME VO 4. Nodig is voor Kwiek, dat jonge leden de gelederen komen verster ken, maar beter nog dat de oudere leden trouw komen oefenen, of al thans zeker de competitie-avonden niet te verzuimen. De Plattelandsvrouwen dragen met 2 punten de rode lantaarn, maar het elan dat ze iedere keer weer weten op te brengen bij het spelen der partijen, strekt de an deren tot voorbeeld. Hulde voor hun moedig volhouden is zeker op zijn plaats. De uitslag van de in de derde ronde gespeelde partijen is: Spc. Nwk.-Pl.vr. 2-0 (15-8, 15-6); MEVO-Kwiek 2-0 (15-7, 15-4); Pl.- vr.-MEVO 0-2 (8-15, 4-15); Spc. Nwk.-Kwiek 2-0 (15-10, 7-15, 15-1); MEVO-Spc. Nwk. 0-2 (15-5, 2-15, 13-15); Pl.vr.-Kwiek 0-2 (10-15, 4-14). Aantal behaalde punten: Spc. Nwk. 6; MEVO 4; Kwiek 2; Pl.vr. 0. LAND- EN TUINBOUW Kiemremmings middelen voor pootaardappelen Bij proeven met kiemremmings- middelen, toegediend wanneer de aardappelen :n de kuil gebracht worden, heeft in de loop der jaren Belvitan-K het beste voldaan. Bij de vergelijkende proeven werden de poters reeds in maart uit de kuil gehaald. Er was wat betreft de kieming, een groot ver schil tussen de wel en niet behan delde poters. Bij de behandelde aardappelen was er net een beetje leven in de kieming te bespeuren, terwijl bij de niet behandelde de kieming reeds ver gevorderd was. Bij de behandelde poters trad min der verlies op, terwijl er tevens minder rotte of andere afwijkingen vertonende aardappelen tussen za ten. De'te gebruiken hoeveelheid be draagt 1 kg. Belvitan-K op 1000 kg, aardappelen, met uitzondering van het ras ambassadeur waarbij men 1,25 kg. Belvitan-K moet gebrui ken. Deze hoeveelheden kan men het beste met 3 of 4 maal de hoe veelheid metselzand vermengen. Door de behandeling treedt minder warmte op, zodat men de kuil des winters vrij dik moet bedekken, voor verbroeien hoeft njen niet bang te zijn. Tegen 't voorjaar is 't middel uitgewerkt, voorkiemen is niet noodzakelijk, hoewel het voor delen kan hebben. De kosten van het middel, f 4 per kg., wegen ruimschoots op te gen de voordelen die men er van heeft. Het boek voor de boer „Bemestingsleer", door dr. ir. S. F. Kuipers Uitgave: G. B. Wolters te Groningen Volgens het voorwoord heeft bij het samenstellen van dit werkje de bedoeling voorgezeten enkele nieuwe elementen in de bemes tingsleer te introduceren. De stof is zoveel mogelijk ingesteld op de voedingselementen, de p26 en de organische stof. In verband met die bedoeling is de bespreking van de meeste stoffen zelf en de bereiding hiervan zeer beperkt gehouden. Meer aandacht is besteed aan de behandeling van de bemesting per voedingseenheid en in bedrijfsver band. Bij de behandeling van de verschillende onderwerpen is dus gerekend op een zekere kennis van de meststoffen en de bereiding hiervan is veel aandacht besteed aan de praktische toepassing. Zeer goed gezien is het telkens vragen en opgaven in te vlechten. De zelfwerkzaamheid van de leer lingen wordt er door bevorderd, daar bemestingsleer veelal een kwestie van rekenen is. Het geheel is voorzien van toelichtende foto's en tabellen. Een zeer waardevol boekje, zowel voor de leerlingen van de verschillende onderwijsin richtingen op landbouwgebied, als ook voor de landbouwer. Au tobes t uurder kreeg hartverlamming DEN HAAG, 16-12. Een vracht- wagen is vrijdag in Den Haag stuurloos geraakt, doordat de be stuurder, de 51-jarige heer P. de Koning uit Den Haag, achter het stuur een hartverlamming kreeg en overleed. De wagen botste eerst tegen een andere vrachtwagen, vervolgens tegen een tegemoet ko mende personenauto, daarna tegen een geparkeerde auto, om tenslot te tegen een lichtmast tot stilstand te komen. De kop van deze mast brak af door de schok en viel door een raam van de eerste étage van een huis naar binnen. Bij dit on geluk is grote materiële schade aangericht. Sclieepvaartberichten Esso Amsterdam (t), pass. 15-12 Kaap Bougaroni naar Banias. Philippia (t.), 16-12 te Thameshaven Zeeland, 16-12 te Mena Al Ahmadi. Kelletia (t,), 17-12 van Rotterdam naar Curagao. Bij een brand in de sacristie van de kerk Saint-Pierre aan de Parij- se Place du Tertre zijn zondagoch tend alle doop- en huwelijksregis- ters,alsmede alle priesterkleding in vlammen opgegaan. De mis kon geen doorgang vinden. BILJARTEN M. Lems kampioen 3e klas libre district Schouwen-Duiveland Onder zeer grote belangstelling vond zaterdagavond te Ouwerkerk in het clublokaal van de biljart vereniging D.O.S. de afsluiting plaats van het tournooi om het kampioenschap 3e klas libre van het district Schouwen-Duiveland der K.N.B.B. De kampioen van het vorige jaar J. L. Braber van „De Drie Schapen" te Dreischor moest deze maal genoegen nemen met de 3e plaats. Wel verkreeg hij net zo veel punten als M. Lems en K. Bak ker maar zijn algemeen gemiddelde bleef onder dit vah de twee ge noemde spelers. In de slotpartij verloor Lems van Bakker maar de ze slaagde er niet in boven het al gemeen gemiddelde van Lems uit De volledige uitslag was als volgt: M. Lems, O.K.K., Nieuwerkerk K. Bakker, Witte van Haemstede J« L. Braber, De Drie Schapen J. v. d. Slikke, B.V. Renesse C. A. Prince, Witte van Haemstede J. L. Prummel, B.V. Renesse Stoutjesdijk voorkwam een tweede I A. Annaert, Concordia, Zierikzee doelpunt, meerdere hoekschoppen 1 A. Lokker, Entre Nous, Zierikzee te komen, zodat deze uiteindelijk toch beslag op het kampioenschap wis!t te leggen. De voorzitter van hetlidistrict de heer A. Brand over handigde aan de winnaar de Bonds- medaille en de districts wisselbe- keri Ook de overige spelers viel allen een prijsje ten deel. K. Bak ker viel nog een extra prijs ten deel voor de hoogste serie en J. v. d. Slikke voor het hoogste partij- gemiddelde. Op 6 en 7 januari a.s. zal Lems het district vertegenwoordigen bij de gewestelijke kampioenschappen welke te Nieuwerkerk zullen plaats vinden. De organisatie was bij de vereniging D.O.S. in prima handen. 10 667 252 18 3.22 2.65 10 677 268 20 2.77 2.53 10 658 266 16 3.22 2.47 8 645 240 18 4.76 2.69 8 672 267 16 2.78 2.52 8 647 263 17 2.85 2.46. 2 531 268 17 2.84 1.98 0 500 244 17 2.51 2.05 ADVERTENTIE ruim gesorteerd! Schotse ruitrokken in originele skilt, met speld! rechte- en plooirokken In wanne ruiten Jumpers in bijpassende tinten orlon - draion - wol Vesten moderne grove weefsels Heerlijk warm! -fo Pantalons in Helanca en wol Kunst- Dennengroen Hulst 85 cm 2,95 105 cm 4,25 •fe Pepers Eucalyptus 120 cm 4,95 enz. enz. Bij deze prijzen is het voor- In ruime voorraad bij deliger een kunst-kerstboom aan te schaffen Levensmiddelen- bedrijf „Naast de Beurs" Zierikzee Laatste wijnaanbieding voor deze prijs! Rode volle wijnf 1,95 Witte demi-sec f 1,95 Per doos a 12 stuks, ook gesorteerd f 21, De rode wijn is ook zeer ge schikt voor warme wijn! Houdt u van echte Italiaanse vermouth? Wtf hebben eigen import Italiaanse vermouth „CORTONA" (rood en wit) per liter slechtsf 3,95 Neemt eens proef, er is geen verschill Bloemisterij Naast de bioscoop Tel. 2131, Zierikzee WELTEVREDEN en uw goederen voor chemisch reinigen op onze zaak dezelfde week terug Chem. wasserij N.V. Zierikzee Telef. 2673 de speciaalzaak voor verkoop, inruil demonstraties, betaiings condities en reparaties DUIZENDEN KAARSEN Profiteert nti van de enorme voorraad Havenplein 2 Zierikzee Telefoon 2778 SPORT SCHAKEN ZIERIKZEE-VLISSINGEN II GYz—m De schaakvereniging „Zierikzee" heeft zaterdagmiddag in het res taurant aan „De Val" op Vlissingen II een 6%-3% overwinning be haald. Deze wedstrijd was een on derdeel van de competitie van de Zeeuwse Schaakbond, seizoen 1961- 1962, eerste klasse. De thuisclub had wit aan de even borden. De volledige uitslag van de wed strijd luidt: Ir. J. J. Elzerman-J. v. d. Hagen %-%; J. J. v. d. Endc-J. A. Smits 1-0; dr. J. J. Westendorp Boerma- A. A. Mabélus 1-0; M. J. Ezlin- M. Hasselaar 1-0; A. J. Hendrikse- D. Antheunisse jr. %-%; A. J. Seheele-J. G. Olijve 1-0; O. E. Vleeshouwer-J. M. v. d. Berg %-% P. C. Tak-J. de Decker 1-0; M. M. de Raat-M. F. Eekhout 0-1; H. E. S. Sinck-J. Blom jr. 0-1. Totaal 6%-3%. President Kennedy en zijn echt genote hebben het bezoek, dat zij het afgelopen weekeinde aan Cara cas en Bogota hebben gebracht, be ëindigd en zijn maandagochtend naar Washington teruggekeerd. De Zuidafrikaanse negerleider Albert Loetoeli Is vrijdag uit Oslo in Zuid-Afrika teruggekeerd. In de Noorse hoofdstad heeft hij zondag jl. de Nobelprijs voor de vrede voor 1960 in ontvangst genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3