DE ZIERIKZEESCHE COURANT INDISCHE STRIJDKRACHTEN VALLEN PORTUGESE ENCLAVES BINNEN Oost-Duitsland eist einde van Amerikaanse troepenbewegingen Gebouw „viel uit elkaar" Adoela wil met Tsjombe spreken Amerikaanse kernproef Peking-China niet in V.N. Eichmann in beroep Circusbrand in Rio de Janeiro „Geen afwachtende houding aannemen in kwestie Nieuw-Guinea" Militaire hof te Moskou verwerpt beroep van Reydon en De Jager MAANDAG 18 DECEMBER 1961 118e jaargang No. 19094 MRIKMSOMPNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Vergeefs beroep van Amerikaanse ambassadeur BELGAUM, 17-12. Indische strijdkrachten zijn in de nacht van zondag op maandag, even na Dies, Portugal's drie enclaves aan de westkust middernacht plaatselijke tijd, Goa, Daman en van India, binnengetrokken. Dit is door een woorvoerder van de Indische regering mee gedeeld. Negentig minuten na het begin van de operatie was in New Delhi nog niets bekend over verzet van Portugezen. De Indische minister van Defen sie, Kiienja Menon, verklaarde dat de zeventiende divisie van het In dische leger met steun van marine- en luchtmachteenheden Goa op drie punten was binnengetrokken. Hij zei dat de troepen de bevolking van Goa helpen na de ineenstorting van het koloniale bestuur, als ge volg van een bevrijdingsbeweging der burgers van Goa. In Indische kringen verklaart men dat Portugal ongeveer 10.000 man troepen in Goa, Daman en Dioe heeft. „Het Indische leger is Goa bin nengetrokken om de laatste sporen van het kolonialisme op Indisch grondgebied uit te wissen", aldus een Indisch persbureau. Uit de berichten blijkt niet de kracht van de aanval, maar het is bekend dat naar schatting 30.000 Indische militairen langs de 300 km lange grens waren samenge trokken. De aanval begon om streeks middernacht (zondag op maandag) plaatselijke tijd, bij het licht van de halve maand. In de door de Indische luchtmacht uitgeworpen pamfletten werd nog gezegd: „Op dit kritiek ogenblik echter moeten de bewoners van Goa waakzaam blijven. De Portu gezen zullen alles doen om Goa als een puinhoop en de bevolking van Goa in ellende achter te laten. Het kan hun niet schelen wat er nu met Goa gebeurt, want zij moeten en zullen vertrekken. Zij hebben niets te verliezen bij vernietiging in dit land. Hun Poxdugal ligt op een vei lige afstand. Zij zullen trachten onze bruggen, spoorwegen, tempels en kerken, onze scholen en open bare gebouwen en onze mooie en door God geschonken haven te ver nietigen". De Portugese regering heeft de inval van Indiase troepen in Goa tegen middernacht bekendgemaakt in een officieel communiqué, dat door radio en televisie werd uitge zonden. In dit communiqué wordt o.m. gezegd dat de Portugese strijd krachten overeenkomstig de hun gegeven orders in actie zijn geko men voor de verdediging van het gebied. Zondagavond heeft de Portugese regering opdracht gegeven tot het interneren van alle'Indiase onder- BERLIJN, 16-12. De Oostduitse regering heeft de Verenigde Staten een protestnota gezonden, waarin zjj de Amerikaanse troepenbewe gingen op de autoweg tussen West- Duitsland en West-Berljjn „onwet tig en provocerend" noemt. De Oostduitse regering beschouwt deze troepenbewegingen als een agres sieve daad en eist van de Ameri kaanse regering dat zy hier on middellijk een einde aan maakt; aldus de nota. De nota is vrijdag door bemidde ling van het Tsjechoslowaakse mi nisterie van buitenlandse zaken aan de Amerikaanse zaakgelastigde in Praag overhandigd. In de nota wordt voorts gezegd, dat Oost-Duitsland het plaatsen van Amerikaanse troepen in Ber lijn onder bevel van de Navo- strijdmacht in oost-Duitsland een „agressieve daad tegen de Oost duitse republiek acht". West-Ber- lijn ligt op het grondgebied van oost-Duitsland en behoort in geen BUENOS AIRES, 17-12. Een ze ven verdiepingen hoog gebouw in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires is in de nacht van zaterdag op zondag ingestort. Hoewel het gebouw nog niet voltooid was, woonden reeds 30 personen in de eerste drie woonlagen. Acht ernstig gewonden waren zondagmorgen reeds uit het puin bevrijd, waar van een kind bij aankomst in het ziekenhuis bleek te zijn overleden. Volgens ooggetuigen is het ge bouw letterlijk uit elkaar gevallen. Brandweerlieden, politie, dokters en talrijke ambulances snelden toe om de slachtoffers onder de stuk ken beton vandaan te halen en hulp te verlenen. Om de blokken te verplaatsen zijn kranen aange voerd. AMSTERDAM. In het centrum van Amsterdam heeft een groep van ongeveer 30 jongelui zaterdag middag een anti-atoombom demon stratie gehouden, waarbij zij, naar Engels voorbeeld, op de straat gin gen zitten. Er was voor deze de monstratie, waarbij spandoeken werden meegedragen en pamflet ten aan het publiek werden uitge reikt, geen toestemming gevraagd, zodat de politie heeft ingegrepen. enkele vorm tot het gebied van de Navo, aldus de nota. Het protest zegt voorts, dat oost-Duitsland er nimmer mee heeft ingestemd, dat Navo-troepen zich over zijn grond gebied zouden mogen bewegen. Door regen omgekomen TAUNTON, 15-12. Doordat de regen van een heg in de mond van een bewusteloze jongen druppelde is deze de verstikkingsdood gestorven. De jongen, de 16-jarige Graham England, was in de Engelse plaats Taunton met zijn fiets tegen een heg ge reden en buiten kennis on der deze heg terechtgeko men. Het vreemdste geval dat ik ooit heb meege maakt", zo zei de met het onderzoek belaste lijk schouwer. Mond- en klauwzeer in Limburg HEERLEN, 17-12. In de varkens stapel van een landbouwer aan de Wessemmerdijk te Nederweert is 'n geval van mond- en klauwzeer ont dekt. Niet minder dan 125 varkens zijn overgebracht naar Weert en moesten worden afgemaakt. De laatste tien jaar werd in Limburg geen geval- van mond- en klauw zeer meer geconstateerd. WASHINGTON, 17-12. Het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft van de Ameri kaanse ambassadeur in Kongo, Gullion, bericht ontvangen, dat premier Adoela bereid is tot een gesprek met president Tsjombe van Katanga over de herintegratie van Katanga In Kongo. Ambassadeur Gullion heeft pre sident Tsjombe telegrafisch meege deeld, dat president Kennedy hoopt dat Tsjombe zich hiervoor binnen „enige uren" naar de V.N.-basis Ki- tona, in de provincie Leopoldstad, zal willen begeven. danen die in Portugese overzeese gebieden woonachtig zijn. Drie uur vóór de Indische aan val had de Amerikaanse ambassa deur in New Delhi een bezoek aan premier Nehroe gebracht. Men meent dat dit zijn derde beroep binnen een week was om geen ge weld tegen Goa te gebruiken. Van de zijde der V.N. en de wes telijke mogendheden was al eerder druk op Nehroe uitgeoefend om zich van geweld te onthouden. WASHINGTON, 18-12. De V.S. hebben zondag hun zevende onder grondse kernproef in de huidige serie op het proefterrein in Nevada genomen. De explosie was van ge ringe kracht. Volgens een woord voerder van de commissie voor atoomenergie was de kracht -een stuk beneden het equivalent van 5.000 ton T.N.T. Friesland op de schaats AKKRUM, 17-12. In midden- Friesland is zondagmiddag al druk geschaatst. Als gevolg van de over vloedige regenval in de laatste we ken waren veel landerijen onder water gelopen, die nu in grote ijs vlakten zijn veranderd. Vooral in de omgeving van Akkrum strekken zich de ijsvlakten uit. Doordat het ijs zich zonder harde wind heeft gevormd, is er spiegelglad ijs. Ook op de kanalen en meren in Fries land is er spiegelglad ijs. Reeds zijn talrijke hardrijderijen voor de ko mende dagen aangekondigd. NEW YORK, 15-12. De algemene vergadering van de V.N. heeft zich vrijdag uitgesproken tegen toela ting van communistisch China tot de volkerenorganisatie. Eerst werd een ontwerp-resolu- tie van Australië, Columbia, Italië, Japan en de V.S. aanvaard, waarin werd gesteld dat een voorstel om Peking toe te laten een meerder heid van twee derden zou behoe ven. Deze opvatting werd met 61 tegen 34 stemmen, bij zeven ont houdingen door de vergadering on derschreven. Kennedy in Zuid-Amerika CARACAS, 16-12. Kort na zijn aankomst in Venezuela heeft pre sident Kennedy in La Morita bij Caracas een rede gehouden. Hij zei onder meer dat alle tirannie uit Latijns-Amerika moet verdwijnen Amerika moet van Kaap Hoorn tot het Noordpoolgebied een half rond van de democratische en on afhankelijke landen worden, aldus de Amerikaanse president. Kennedy en zijn echtgenote re den na hun aankomst met presi dent Betancourt door Caracas. Er waren veel mensen op de been. JERUZALEM, 17-12. Adolf Eich mann heeft tegen zijn doodvonnis beroep aangetekend. De beschuldigde is naar een do dencel „ergens in Israël" overge bracht. Zijn burgerkleding is ver vangen door een gevangenispak. Prinsessen terug uit Athene SCHIPHOL, 16-12. Gehuld tn warme bontjassen zijn de prinses sen Beatrix en Irene, die in Athe ne de 60e verjaardag van koning Paul en de verloving van diens oudste dochter, prinses Sophia, met prins Juan Carlos van Spanje hebben bijgewoond, zaterdagavond tegen acht uur met het Comet- lijntoestel van de Olympic Air ways op het koude Schiphol te ruggekeerd. Kerstmis nadert Vayidaag over een week zullen overal ter wereld weer de kerstklokken luiden en worden de kaarsen ontstoken, als symbolen van het grote licht, dat in Bethlehem is opgegaan. Romaans kerkje weer in gebruik OIRSCHOT, 16-12. Een groot aantal genodigden, waaronder le den van de geestelijkheid van Oir- schot en de gemeentebesturen van Oirschot en Oost- West- en Middel- beers, vulden zaterdagmiddag de meer dan 8 eeuwen oude „Maria kapel" der Hervormde gemeente te Oirschot welk kerkje na een restauratie weer in gebruik is ge nomen. Bij de restauratie van dit Romaans kerkje is een nog gave kap-constructie uit de dertiende eeuw aangetroffen. Gedurende de restauratie van de kerk heeft de hervormde gemeente gebruik kun nen maken van het parochiehuis en van het plaatselijk K.A.B.-ge- bouw. Het kerkkoor verleende me dewerking aan de officiële inge bruikneming van het bedehuis. Ruim 300 doden DIA DE JANEIRO, 18-12. Vol gens het Medisch Instituut is het aantal slachtoffers van de brand in het circus te Niteroi gestegen tot meer dan driehonderd doden en en kele honderden gewonden. De oorzaak van de ramp, de grootste in de geschiedenis van Brazilië, staat nog niet vast. Men acht de mogelijkheid niet uitge sloten dat een vonk uit een loco motief op het licht ontvlambare nylon van de circustent is terecht gekomen. Volgens het hoofd van de brand weer zou van brandstichting sprake zijn geweest. BEROEP VAN HERV. KERK OP OVERHEID DEN HAAG, 16-12. Het breed moderamen van de Generale Sy node van de Nederlands Hervorm de Kerk heeft besloten een krach tig beroep te doen op de regering en de volksvertegenwoordiging om inzake de kwestie Nieuw Guinea geen afwachtende houding aan te nemen. Aangedrongen wordt om zelf tot een initiatief over te gaan, waardoor - aldus het breed mode- ramen - ons volk uit de impasse, waarin het zich thans bevindt, zou kunnen geraken. In een „oproep tot overheid en volk" zegt het breed moderamen van mening te zijn, dat het moge lijk moet zijn „een weg te vinden waardoor enerzijds aan de ge rechtvaardigde verlangens van volk en regering van Indonesië ten aanzien van Nieuw Guinea kan worden voldaan en anderzijds de nodige waax'borgen kunnen wor den verkregen, dat een eigen ont wikkeling van land en volk van westelijk Nieuw Guinea zal kun nen plaats vinden, en beloften, die te dien aanzien van Nederlandse zijde zijn gegeven zoveel mogelijk zullen kunnen worden vervuld". Spanning wordt groter In het schrijven van het breed moderamen wordt o.m. gezegd, dat de spanning tussen de regering van Indonesië en die van Neder land hoe langer hoe groter dreigt te worden, een spanning, aldus het breed moderamen ,die uiteindelijk tot oorlog tussen de beide volkeren kan leiden .waardoor ook de we reldvrede ernstig zou kunnen wor- den bedreigd. Het breed modera men heeft het schrijven aldus be sloten: „Nogmaals doet de kerk daarom een beroep op haar leden en op het gehele Nederlandse \rolk om zich los te maken van het hardnekkig vasthouden aan niet te verwerkelijken plannen en om nieuwe wegen te gaan". Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Berouw is goed, maar on- i schuld is beter. Boterprijs opnieuw verhoogd AMSTERDAM, 16-12. De prijs van de verse boter wordt, op maandag 18 december, wederom verhoogd en wel met 20 cent per kg. Nieuwe directeur- generaal Rode Kruis DEN HAAG, 15-12. Op de verga dering van het hoofdbestuur van „Het Nederlandsche Roode Kruis" is de heer A. van Emden per 1 sep tember 1962 benoemd tot directeur- generaal. Met ingang van dezelfde datum zal Jhr. G. M. Verspyck in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd zijn functie van directeur van het Rode Kruis neer leggen. Mede vanwege de omvang der werkzaamheden, die thans nog onder de heer Verspyck ressorte ren zal nog een functionaris wor den aangewezen om de heer van Emden terzijde te staan. De heer van Emden werd in 1946 algemeen secretaris van het Rode Kruis en in 1949 directeur. Bij botsing gedood GELEEN, 16-12. Nabij „De Kluis" te Geleen is zaterdagmorgen- een verkeersongeval gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 30-jarige ongehuwde P. Kuyper uit Jabeek. De heer Kuyper was mede-inzit tende van een bestelwagen, be stuurd door G. W. uit Schinnen, die tegen een personenauto botste, be stuurd door een dame uit Sint Oedenrode. Zij verleende geen voorrang. De bestelauto kantelde, waardoor de heer Kuyper met zijn hoofd bekneld raakte tussen het dak van de auto en het wegdek. Hij liep een schedelbasisfractuur op en overleed ter plaatse. Plotselinge dood op straat ROTTERDAM, 17-12. De heer en mevrouw G. Terlouw-Kapteijn uit Rotterdam, die zondagmorgen op bezoek zouden gaan bij hun zoon, zijn op tragische wijze om het le ven gekomen. Toen zij in de IJssel- mondselaan, waar zij woonden, op een bus stonden te wachten, werd de vrouw door de koude bevangen en overleed zij. Toen de vrouw in elkaar zakte, schrok haar echtge noot zo, dat hij een hartverlamming kreeg. De heer en mevrouw Ter- louw waren beide 68 jaar oud. Twee kinderen verdronken IJSSELMUIDEN, 18-12. In de buurtschap 's-Heerenbroek (gem. IJsselmuiden) zijn zondagmiddag het vijfjarig dochtertje en het zes jarig zoontje van de familie H. Rie- zebos nabij de ouderlijke woning door het ijs gezakt en verdronken. De beide kinderen hadden zich op het ijs van een diepe sloot ge waagd, welk ijs nog van onvol doende sterkte was. Toen de kin deren werden gevonden, bleken zij reeds te zijn overleden. DEN HAAG, 16-12. Het militaire hof te Moskou heeft het beroep van de Nederlanders Evert Rey don en Lou de Jager tegen hun veroordeling tot dertien jaar vrij heidsstraf wegens spionage ver worpen, aldus heeft het ministerie van buitenlandse zaken „korte lings" van de eerste secretaris van de Nederlandse ambassade in Mos kou, de heer P. Polak, vernomen, aldus een woordvoerder van ge noemd ministerie. De dertigjarige Reydon en de vijf en twintigjarige.de Jager wer den op 5 oktober j.l„ na beiden schuld aan spionage bekend te hebben, doop een militaire recht bank te Kief vex-oordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en een ver blijf van zeven jaar in een ai'beids- kamp. Op 1 november werd ge meld, dat beiden beroep zouden aantekenen. De heer Polak is niet op de zit ting van het hof in Moskou aan wezig geweest en weet niet wan neer deze is gehouden. Het ministerie heeft nu een nota aan de Tweede Kamer over dit geval in bewerking. Reydon en de Jager wex-den, zo als bekend, op 20 augustus in de Oekraine gearresteex-d toen zij een autotocht in dat gebied maakten. Bij Burgos in Spanje is zondag een Duitse autobus met Spaanse arbeiders uit Duitsland, die op weg waren om thuis het kerstfeest te vieren, met een vrachtauto in bot sing gekomen. Vier inzittenden van de autobus kwamen om het leven en ruim dertig werden gewond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1