de IS FA. W. GILIJAMSE feestdagen Slijterij FELIUS palingbrcodje iSmaUegange'ó boerenknecht L. C. Hoogerhuis Filmavond MUTSEN HOEDEN Poldermans KERSTBOMEN Bloemisterij Jonker Haamstede I ONZE PUZZELRUBRIEK Unieke verzameling „Zij waren nog geen twintig..." DE WRAAK VAN GRIJZE BEER /OOP Het antwoord van Simca op alle autowensen van de moderne Europese (zaken)man, zijn vrouw - en hun gezin. Kom hem bekijken, bewonderen en beproeven bij (incl. 5-standen kachel, rultensproelers, ver stelbare voorstoelen etc.) Automobielbedrijf Renesse Telefoon (01116)370 Voor tie aanstaande Alléén eerste klas advocaat BOLS per fles 5,15 BLANKENHEIJM per fles 4,85 Als speciale reclame bij aankoop van vier flessen Heineken's bier een pracht bierglas voor 39 ct een pot abrikozen op sap voor 89 cent HAAMSTEDE Telef. 464 Zo met weekend een pittig Schouws uit Toon Hage's bakkerij Kerstverzilvering Dinsdag 19 december van 7.30- 8.30 uur, Minnebroerstraat 23, Zierikzee; Donderdag 21 december van 7.30-8.00 uur bij N. v. d. Werf, Noordgouwe. P.V. W. DE BIL BROUWERSHAVEN ZITDAG: dinsdag 19 december a.s., van 1.30 tot 5 uur, ten huize van mw. De Oude-van Sluijs, Zuiddijkstraat 32. VOETVERZORGING DAM 21 TELEF. 2471 Gevraagd per 1 maart 1962: op gem. bedrijf; mach. kunn. melken en met paarden om gaan. Verder alle werkzaamh. verstaande. G. MOERMOND-KOOY Westerklief 11, Wieringen Verloviiigskaartjes Telers gevraagd voor graszaden, spinazie, erwten en tuinbonen M. J. REGOORT ZONEN Zierikzee Tel. (01110) 2628 Instuif Oosterland a.s. zaterdagavond 16 december Aanvang: 7.30 uur Het bestuur en zojuist in de nieuwste modellen aangekomen Eveneens HANDSCHOENEN en SJAALS Zierikzee Havenplein 4 Wij hebben weer een grote partij reeds vanaf f 2,— Nu nog ruime keuze. Bestelt tijdig! Ook grote sortering kerststukjes met hyacinthen of tulpen - vanaf f 1,50 Verder diverse potplanten en snijbloemen Winkel: Zuidstraat 4 Telefoon 566 Kwekerij: Hogczoom 20 Telefoon 383 VERGADERING A.N.A.B. Achterstand van sociale positie der agrarische werknemers UTRECHT, 14-12. De voorzitter van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrüfsbond, de heer D. Tiggelaar, heeft bü de opening van het tweedaagse A.N.A.B.-con- gres in Utrecht gezegd, dat de so ciale positie van de werknemers in de agrarische sector een niet on belangrijke achterstand vertoont. Volgens hem is de relatieve ge lijkstelling nog op geen stukken na tot stand gekomen, enerzijds is er een te laag loonpeil en ander zijds zijn de werktijden te lang. Het argument, dat dit voor een be langrijk deel het gevolg is van de voorschriften bij het nationaal te voeren loonbeleid mag, aldus de heer Tiggelaar, een kern van waarheid bevatten, veel meer dan een kern is het niet. Het nationale loonbeleid hield diverse mogelijk*- heden in, waardoor voor een ach tergebleven groep iets meer tot stand kon worden gebracht, maar van die mogelijkheden is, volgens de heer Tiggelaar, hoegenaamd geen gebruik gemaakt. Hij meent, dat men zich in dit opzicht te for malistisch heeft ingesteld en de zaak vaak te cijfermatig heeft be naderd. Blijkbaar heeft de St. Nicolaas- puzzel van vorige week heel wat „slapend talent" wakker geschud, want de belangstelling voor de „ge wone" puzzel was weer groot, met een hoog aantal nieuwe inzenders (sters). Dat geeft den burger moed! De eerste prijs gaat naar: De heer A. v. d. HOEK, Zuidhoek 31, Zierikzee De tweede prijs is bestemd voor: De heer L. DE VLIEGER, Capelleweg 2, Nieuvverkerk De oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. te, 3. r.k., 5. jr, 7. eb, 9. man, 10. a.g., 11. ee, 12. lok, 14. karton, 15. nestor, 17. ali, 18. juist, 21. ter, 22. s.o.s., 23. ier, 25. duffe, 28. sen, 29. aarde, 33. ai, 34. eter, 36. tuil, 38. gr, 39. da, 41. knap 44. naad, 46. si, 48. roest, 50. rio, 51. laren, 53. oei, 55. tas, 58. eem, 60. ilias, 61. elk, 64. staken, 66. somber, 68. sar, 69. du, 71. me, 72. eek, 73. l.o.74. et, 75. on, 76. el. Verticaal: 1. tarief, 2. ent, 3. ran ja, 4. kg., 5. je, 6. rente, 7. els, 8. botter, 9. mal, 13. koe, 14. ka, 16. r.r., 19. u.s.s.r., 20. sint, 22. set, 24. r.a.i., 25. da, 26. ui, 27. feeks, 30. alida, 31. dg, 32. er, 35. eva, 37. u. s.a., 39. dr, 40. a.o., 42. nto, 43. pril, 44. nota, 45. als, 46. se, 47. in, 49. etmaal, 52. roebel, 54. einde, 57. assen, 58. es, 59. ets, 62. lek, 63. kr, 65. k.r.o., 67. mee, 70. ut, 71. m.o. DE NIEUWE PUZZEL Horizontaal: 1. getij, 3. dikte, 5. kort moment, 8. rivier in Italië, 10. deel v. d. hals, 13. afsluiting, 15. verlaagde toon, 16. voorzetsel, 17. jongensnaam, 19. voorzetsel, 20. meisjesnaam, 21. deel v. d. bijbel, 22. kledingstuk, 24. landbouwwerk tuig, 26. afstandsmaat, 28. huis dier, 29. plaats in Overijsel, 31. vogel, 32. kloosterzuster, 33. wapen 34. geneesheer, 36. vadsig, 37. berg, 39. stel, 42. mep, 45. europeaan, 47. bid (lat.), 48. uitgestotene, 50. eentonige wijs, 52. vr. munt, 54. pers. vnw„ 55. meisjesnaam, 57. windrichting (afk.), 58. bestaat, 59. grondtoon, 61. te zijner plaatse (lat. afk.), 63. jongensnaam, 64. de jongere, 65. telwoord, 67. tip, 69. als eerder (afk.), 70. kalmte, 71. europeaan, 72. vogel. Verticaal: 1. maanstand, 2. lede maat, 3. welwillende lezer (lat. afk.), 4. deel v. d. mond, 6. onge dierte, 7. namelijk (afk.), 8. deel v. d. hand, 9. in orde, 11. verlaagde toon, 12. oosterse titel, 14. bolge was, 16. roofdier, 18. soms, 20. rijstbrandewijn, 21. voorzetsel, 22. moerassig, 23. reinigingsmiddel, 25 jongensnaam, 27. deel v .h. hoofd, 28. vogel, 30. de onbekende, 33. vogel, 35. vruchtennat, 38. week dier, 40. verzoek, 41. vreemd, 42. aanlegplaats voor schepen, 43. roofvogel, 44. vogel, 46. muziek term (afk.), 47. niet door twee deelbaar, 49. naamloze vennoot schap (duits), 51. bezittelijk vnw., 53. harde, 56. Europeaan, 58. land in Azië, 60. voorzetsel, 62. onder richt, 63. ik (lat.), 64. toestemming, 65. zoals de akten getuigen (lat. afk.), 66. bijwoord, 67. onder het nodige voorbehoud (lat. afk.), 68. kindergroet. FLITSEN UIT HET BUITENLAND HOLLANDIA. De „Zuiderkruis" vertrekt op 17 december uit Hol- landia naar Nederland met 245 per sonen uit Ned. Nieuw-Guinea aan boord. Van deze passagiers gaan er slechts zeventien met verlof in het kader van de onlangs afgekondig de noodmaatregelen. In september vertrokken met de „Zuiderkruis" 320 personen voorgoed uit Nieuw- Guinea naar Nederland. ATHENE. Vierendertig prinsen en prinsessen, onder wie de prin sessen Beatrix en Irene, zijn in een stoet door de bevlagde straten van Athene naar de kathedraal gereden voor bijwoning van een dankdienst bij gelegenheid van koning Pauls zestigste verjaardag. AMERSHAM. De Britse oud premier lord Attlee, die op 5 de cember in verband met een maag kwaal in een ziekenhuis werd op genomen en wiens toestand toen bijzonder ernstig werd geacht, gaat uitstekend vooruit. WARSCHAU. Volgens een be richt van het Poolse persbureau P.A.P. is het aantal doden als ge volg van de brand en ontploffing aan boord van het Poolse vracht schip „Maria Konopicka" in de ha ven van Danzig, tot twee-en-twin tig gestegen. LONDEN. De Engelse regering wil onze eis van onafhankelijkheid voor Brits Guyana per 31 mei 1962 niet inwilligen, toch wordt deze ge- eist door tachtig procent van de kiezers in Brits Guyana, aldus pre mier Jagan van Guyana, BRUSSEL. In een oplage van 50.000 exemplaren, 30.000 in het Frans en 20.000 in het Nederlands, verschijnt deze week in België het album van „De twaalf wonderlijke sprookjes van koningin Fabiola". MUNCHEN. In een park in Mün- chen is het lijk gevonden van de 31-jarige Hongaarse emigranten leider Imre Gyuemoelcsfalvai. Naast het lijk lag een revolver en de politie vermoedt dat hier sprake is van zelfmoord. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Wijziging zaterdagvoetbal (16 de cember). Ingelast: Wolfaartsdijk-Bruse Boys I; Hoek I-AZVV II. Uitgesteld: AZVV II-Bruse Boys I. Raad van burgemeester: „Spring er maar in!" O.L.-school-leerlinge Cora Legemaate redde kind uit Nieuwe Haven Carnegie Heldenfonds schonk pen met inscriptie ZIERIKZEE, 14-12. Op een plech- tighcidje in de Trouwzaal (inmid dels warm gestempeld door de kleur van bet eikenhout) van het stadhuis, is een schynwerpertje van de belangstelling gevallen op het 5e klas leerlingetje van de o.l.-school Cora Legemaate, die het bestond op 29 augustus j.l. de kleuter Leny Willemse uit het wa ter van de Nieuwe Haven te red den van een wisse verdrinkings dood. Voor haar moedig gedrag werd zij beloond door het Carne gie Heldenfonds te 's-Gravenhage, dat voor Cora een fraaie balpen met inscriptie reserveerde, een waarderingsgeschenkje dat don derdagmiddag aan het overgeluk kige meisje werd uitgereikt door burgemeester mr. F. Th. D(jck- meester. Cora was gistermiddag bepaald niet alleen „ten stadhuize". De leerlingen van haar klas hadden deftig plaats genomen in de ban ken, waar normaliter vrolijke brui- loftsgangers een zetel plegen te zoeken. Verder waren haar ouders aanwezig, het echtpaar Willemse, het door haar geredde meisje, de klasse-onderwijzer en het hoofd der o.l.-school de heer G. M. C. van den Akker. Burgemeester mr. Dijckmeester releveerde nog eens de gebeurte nissen van 29 augustus, toen Cora de kleuter in het water zag drijven. Het kleintje was reeds enkele ma len ondergegaan. Ze bedacht zich niet, sprong te water, zwom er op af en redde het kind. „Zonder die moedige daad van Cora, zou het meisje Willemse hier wellicht niet hebben gezeten", aldus de burge meester, die Cora prees voor haar moedig en flink gedrag en daarna de pen van het Carnegie Fonds uit reikte. „V.M.G." staat er trouwens in die pen gegraveerd: „voor moe dig gedrag" en dan natuurlijk de datum van het gebeuren en de naam van Cora, die toch wel een beetje beduusd was van alle drukte, maar na de plechtigheid vlug haar plaatsje tussen haar klasgenootjes in nam. Snoep voor geredde De burgemeester bedacht het ge redde meisje met een zakje snoep. „Nooit er meer invallen" voegde hij de peuter toe. Het schoolhoofd de heer v. d. Akker, vertelde dat de klas trots was geweest op de daad van Cora. Hij dankte verder voor de harte lijke ontvangst op het stadhuis. Voordat de jeugd aan de limona de toekwam, had de burgemeester voor de kinderen nog een advies. Mochten zij ooit in een zelfde si tuatie komen te verkeren als Cora, nl. „springt er maar in!", een pit tige raad, die bijval vond en hila riteit verwekte. De geredde peuter intussen zat maar stilletjes tussen pa en moe en toch was er uitgere kend op deze dag nog iets met haar aan de handze was jarig, een beter avontuur overigens dan in de kaai vallen! Schilden, peddels, speren en horens uit Nieuw-Guinea HOLLANDIA, 14-12. Uit het As- mat gebied is in het afgelopen weekeinde te Hollandia het gou- vernements vaartuig „Hans Führi" binnengelopen met aan boord een verzameling etnografica die door Michael Rockefeller en René Was sing in het zuiden was bijeenge bracht. De prachtige collectie - en de exemplaren uit Asmat behoren tot de mooiste welke de Papoea kunst in westelijk Nieuw Guinea heeft voortgebracht - telt ongeveer 450 stukkenZe omvat bisjpalen (overeenkomend met totempalen), voorstevens van prauwen, oorlogs- schïlden, peddels, speren, geesten- maskers, snél-horens en ook enkele prachtig versierde schedels. Deze schedels hebben alle de onderkaak nog zodat het hier geen gesnelde koppen betreft maar schedels van overleden bloedverwanten. TONEEL EN FILM Film over opgroeiende jeugd: Voorts in de Concertzaal: „Einde der desperado's" Hoofdmoot van het filmprogram ma voor deze week in de Zierik- zeese Concertzaal is een probleem film over jeugd en ouders, getiteld „Zij waren nog geen twintig Sterren in dit verhaal over op groeiende jeugd zijn Richard Egan, Dorothy MacGuire e.a. De jeugdi ge verliefden in deze film zijn Johnny en Molly. Johnny's vader is Bart Hunter die met zijn vrouw Sylvia aan de kust van Pine Island zijn villa exploiteert als vacantie- pension. Molly is de dochter van miljonair Ken Jorgen .Haar moe der is de zeer dominerende Helen, ïn de film wordt zeer aanvaard baar vorm gegeven aan het feit, dat de van twintig jaar geleden daterende, jeugdliefde tussen Syl via en Ken nooit gestorven is. Zij werden 20 jaar geleden op ditzelf de eiland verliefd, juist als hun kinderen thans, maar Sylvia's moeder had de romance verbroken Intussen beschuldigt Helen Johnny enMolly van een ongeoorloofde verhouding. Zij verbiedt hun ver dere samenkomsten. De jeugdige gelieven worden ge scheiden. Molly wordt naar een kostschool gezonden en Johnny naar een college. Beiden lijden ze sterk onder de scheiding. Zij reali seren zich dat hun gevoelens in tenser zijn geworden. Ze beloven elkaar zelfbeheersing, maar als Johnny en Molly elkaar met Kerst mis weer ontmoeten, worden de woorden al spoedig door kussen vervangen. Deze ontmoeting blijft voor Mol ly niet zonder gevolgen. Zij ver wacht een baby maar dan einde lijk ontvangen ze liefde en begrip voor de omstandigheden van Ken en Sylvia. De kinderen hebben een zware tijd vóór zich maar ze ver trekken in ieder geval als jong gehuwden naar Pina Island In deze film is wel op zeer dui delijke wijze vorm gegeven aan het groeiende verlangen in jonge mensen, dat naar buiten tredend, botsingen geeft met de omgeving. „Het einde der desperado's" is de tweede film die deze week ver toond wordt in de Concertzaal. Het is een avontuurlijk verhaal over een gevreesde sheriff, die niet kan trouwen vóórdat hij korte metten heeft gemaakt met een sterke gangsterbende. Aan revol verduels, spanning en sensatie in deze film dan ook geen gebrek. Te Haamstede gaat deze week in hotel bioscoop Bom „Ik heb ge zondigd", een reeds eerder in deze rubriek vermelde film. 6. Scherp om zich heen spiedend, de pijl op de boog gereed om te schieten, loopt Aram onder de bomen langs de rivieroever. Ergens boven hem in een der boomkruinen moet de man zitten, die de stenen naar het rendier in de rivier geworpen heeft. Maar in de vallende schemering valt in het dichte netwerk van takken geen leven te bespeuren. Reeds staat Aram op het punt om maar weer terug te keren naar het Osagen-dorp, als boven zijn hoofd de takken kraken. Instinctief duikt hij ineen en net op tijd, want een grote steen verbrijzelt met een luide slag een tak van de boom, waar onder hij staat. Bliksemsnel duikt Aram weg achter de stam en spant zijn boog in de richting waarvandaan, naar hij vermoedt, de steen geworpen isDan kraakt links van hem het kreupelhout en Aram ziet nog juist een donkere gestalte in de schemering van het woud wegvluchten. Zijn pijl ketst doelloos door de takken, zonder de vluchteling te deren

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 6