T.B.C. in 1962 DE VERDWENEN KASSIER VeeklesiL dat is andere koek! goodwill Wat biedt de BEELDBUIS? HET HOUTEN PAARD Feuilleton ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vkudag is december wei nb. ïeoss Zeker vijfduizend nieuwe gevallen Ieders medewerking blijft noodzakelijk De laatste loodjes wegen het zwaarst. Dat geldt voor zeer veel verschillende dingen; het lijkt ook van toepassing als het om de uit roeiing van de tuberculose gaat. De resultaten van de intensieve aanpak na de oorlog waren aan vankelijk zo spectaculair, dat me nigeen het gevoel kreeg dat de tu berculose spoedig geheel uit ons land verdwenen zou zijn. Kan deze ziekte worden uitgeroeid? Zulk een ongebreideld optimisme is helaas ongemotiveerd gebleken. Men is thans zelfs eerder geneigd om zich af te vragen of er bij de bestrijding van de tuberculose wel gesproken kan worden over „de laatste loodjes". Op 't ogenblik komt immers af en toe de gedachte op, dat we on danks alle maatregelen en voorzor gen tot in lengte van dagen met deze ziekte opgescheept zullen blij ven zitten. Steeds moeilijker Nu is in de toekomst kijken al tijd maar een zeer speculatieve zaak, zeker als het gaat om kwes ties op lange termijn. Wel kan er echter met vrij grote zekerheid worden voorspeld, dat er in het jaar 1962 zeker vijfduizend nieuwe gevallen van tuberculose zullen worden gevonden. Wie dat tien jaar geleden zou hebben gezegd, zou toen als een wel zeer zwartgallig pessimist zijn gebrandmerkt. Maar op 't ogenblik is dit de stand van zaken: ondanks alle op sporingsmaatregelen, ondanks alle contactonderzoek, ondanks de zeer verbeterde behandelingsmethoden gaat het verder terugdringen van de tuberculose steeds moeilijker. Niet gewonnen Vanzelfsprekend doet dit feit al lerlei vragen opkomen, vragen die ver onderst ellenderwijs beantwoord kunnen worden en vragen waarop men het antwoord voorshands ge heel schuldig moet blijven. Belangrijker echter is het dat iedere Nederlander er zich goed re kenschap van geeft, dat de strijd tegen de tuberculose nog geens zins is gewonnen. Doordat enkele sanatoria geheel of gedeeltelijk voor andere doel einden in gebruik zijn genomen, zou zulk een foutieve opvatting ge makkelijk post kunnen vatten. De meer of minder om zich heen grijpende besmettingen, waarvan af en toe melding wordt gemaakt, zijn er om ons eraan te herinneren dat tuberculose nog steeds in onze samenleving aanwezig is. Even trouw Daarom blijft het burgerplicht dat iedereen even trouw als voor heen deelneemt aan het periodiek onderzoek op tuberculose. Een ieder die in de gelegenheid is aon zulk een onderzoek deel te nemen heeft niet alleen tegenover zichzelf en tegenover zijn directe omgeving, maar ook tegenover de gehele samenleving de plicht om zich aan zulk een onderzoek te on derwerpen. Gelukkig kan men dat met een tamelijk gerust hart doen: er is in ons land heel wat minder tubercu lose dan kort na de oorlog, de vroeg ontdekte gevallen hebben uitste kende genezingskansen. Dr. H. W. Scalongne. Ingezonden mededeling 1NNENYERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBEE met versterkte middensector F$aftet fabrieken Zevenbergen i Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Burgh staat voor moeilijke opgaaf bij bezoek aan De Schutters MEVO Komt uit tegen Chrislandia e Strijd om tweede plaats in groep B VII tussen Bruse Boys B I en Renesse BI Beslissende biljartwedstrijden om het kampioenschap 3e klas libre van het district Schouwen-Duiveland te Ouwerkerk VOETBAL K.N.V.B. IJs en -we der dienenden gaat Zierikzee het zondag in de 4e klas G opnemen tegen Vosmeer, waarvan in de uit wedstrijd met niet minder dan 7-0 werd verloren. Ondanks deze zwa re nederlaag geven wij de rood zwarten nu voor eigen publiek toch wel een kansje revanche te nemen. Burgh staat voor geen gemakkelij ke taak bij het bezoek aan De Schutters, terwijl wij ook voor Brouwershaven niet veel kans op succes zien weggelegd bij runners- up Cluzona. N.S.V. heeft de beste troeven in handen te Nispen tegen SC Gastel. NVS kan misschien één puntje veroveren op het be zoekende Halsteren. Kruisland is voor eigen publiek ook zeker niet geheel kansloos tegen Nieuw Borg- vliet. In de 4e klas A van de zaterdag middagcompetitie gaat Mevo het morgenmiddag op het sportpark Bannink opnemen tegen Chrislan dia. Misschien heeft de gedwongen rustperiode de oranje-witten wel goed gedaan, zodat het beter voor de dag zal komen als dit in de laatste wedstrijden het geval was. Arnemuiden kan haar kansen op de titel aanmerkelijk in waarde zien stijgen als het er in slaagt Dinteloord met lege handen naar huis te sturen. V.V.N. heeft thuis de beste papieren in handen tegen Nieuwdorp, terwijl Terneuzense Boys in het Zeeuws Vlaamse land wel kans maakt op een punten verdeling tegen Smerdiek. AFD. ZEELAND. In de le klas B zien wij Renesse beslag leggen op de volle inzet bij het bezoek aan SVOWK te Ouwerkerk. In de 2e klas C zal Brouwershaven II wel de eer moeten laten aan het bezoe kende Zonnemaire, terwijl Drei- schor II in eigen omgeving zeker fel van zich zal afbijten tegen Re nesse II. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas gaat Bruse Boys te Axel op bezoek bij de reserves van AZ- VV. Na een zwak begin is AZVV in de laatste wedstrijden met enige uitstekende verrichtingen voor de dag gekomen. Voor de Boys, die de puntjes nog heel goed kunnen ge bruiken, zal het dan ook niet mee vallen met enige winst over de W ester schelde naar huis terug te keren. Bij de ontmoeting tussen hekkèsluiter Veere en Kapelle ge ven wij de Bevelanders iets betere kansen beslag te leggen op de in zet. In de 2e klas C zal Burgh III, in de Westhoek, wel de vlag moe ten strijken tegen Brouwershaven III. Te Kerkwerve gaat WIK als favoriet de strijd aanbinden tegen MEVO II. In de 3e klas D moet Nieuwerkerk zonder veel moeite de winst kunnen bemachtigen op ME VO III. JUNIOREN. In groep B VII gaan Bruse Boys B I en Renesse B 1 met elkaar de strijd aanbinden om het bezit van de 2e plaats op de rang lijst. Burgh B I heeft de beste troe ven in handen tegen het bezoeken de Brouwershaven B I. In groep B VIII moet WIK B I van Burgh B II kunnen winnen. Zierikzee B II en Zwaluwen B I zullen elkaar niet veel ontlopen. Wellicht geeft het terreinvoordeel hier de doorslag. BILJARTEN. Morgenavond kun nen de biljartliefhebbers de beslis sende wedstrijden gaan bijwonen om het kampioenschap 3e klas libre van het district Schouwen-Duive land, welke in de zaal van de heer P. D. Vijverberg te Ouwerkerk ge speeld worden. Maandagavond wordt er een aanvang gemaakt met de competitie voor viertallen. In afdeling B gaan „De Drie Schapen" en „Entre Nous" het te Dreischor op het groene laken tegen elkaar opnemen. In afdeling C treedt O.K.K, II te Nieuwerkerk in het strijdperk tegen K.O.T., terwijl K.V.L. II te Noordgouwe als gast heer gaat optreden van „Concordia II". In afdeling D gaat B.V.O. II op bezoek bij O.K.K. III, terwijl „De Drie Schapen II" gaan starten met de ontmoeting tegen V.O.G. II, Het laatste woord ts nu voorlo pig gesproken over de program mabladen. Omdat de vrije nieuws garing van radio- en televisiepro gramma's vrij is, mogen de pro gramma's van klank- en beeld- radio ook in andere bladen dan omroepbladen worden gepubliceerd Het „Weekblad TV" heeft daarmee tenslotte het proces tegen de om roepen gewonnen en zijn opvolger, Tele-Vizierkan, dank zij de gun stige uitspraak van het Hof te Arnhem, waarheen de zaak door de Hoge Raad was terugverwezen, on gestoord radio- en televisiepro gramma's publiceren. Als w\j nu zien, hoeveel meer aandacht „Tele-Vizier" aan de schikking en illustratie besteedt, hoeveel beter dit blad is afgestemd op de kijkers die zich willen ori ënteren inzake de nieuwe pro gramma's en de aan bod komende artiesten, dan lijkt het ons beslist nuttig, dat het vrije initiatief ook eens aan bod gekomen is om i eigen onafhankelijk weekblad te maken. Bovendien heeft de gehele af faire nog een goede stoot gegeven ter verbetering van het peil der omroepbladen. Deze verenigings organen, tot voor kort vastgeroest in een vooroorlogse sleur van com pacte programmadruk zonder ge zellige pagina's met reportage's en interviews, actiefoto's en verhaal tjes van het familieblad, zijn er pas door het verschijnen van de televisie-bladen toe overgegaan, hun vorm en inhoud enigermate aan te passen aan de nieuwe lees honger. En zo vreselijk veel ver beterd is er nog niet,.. Maar wat niet is, kan komen. Wij willen maar zeggen, dat de mens niet altijd gebonden moet zijn. En daarom zal het ook een verfrissende invloed hebben op de bestaande omroepen, als er eens een nieuwe zendmaatschappij bij komt. Een commerciële bijvoor beeld. UIT OF THUIS? Zaterdagmiddag„Anno" en „Flipje", 's avonds 7.30 Ivanhoe, 9.00 zaterdagavondakkoorden, 10.20 Alfred Hitchcock; zondag presen teert Mies Bouwman 8.45 Gasten- avond; maandag weer eens zo'n ge zellig kluchtfilmpje „Vrije Nieuws garing", 9.20 Anders dan anderen van Bert Garthofde hoofdfilm dinsdag heet „Call North Side 777"; woensdag het vervolg op Chur- chills avonturen in (stomme)) film, bovendien echt iets om voor thuis te blijven: een bezoek bij Marten Toonder thuis. Hij zal wel iets ver tellen van zijn vermaarde stripfi guren (Tom Poes, Kappie, Panda, Filo Fop, enz. enz.); donderdag zal de Vara bewijzen, dat Nederlandse bedrijven Israël boycotten, daarna het kijkspel „Liebelei". Het kaart- avondje kunt u het best op vrijdag stellen. Wie Lou van Burg' wil zien (kan zienmoet zondag 8.20 weer op Dl afstemmen, dinsdagavond op dat kanaal het kijkspel „De markiezin van Arcis". Een ander mooi toneel stuk is „Hij ging aan mijn zijde", donderdag 8.35, op dat kanaal, België Vlaams presenteert za. weer „Zet de klok maar stil", brengt ma. Teddy en Henk Schol ten terug en voor de sportliefheb bers deze zaterdagmiddag 2.30 uur de voetbalwedstrijd Frankrijk-Bul- garye. E. EECKHOFF C. F. A. Zierikzee in Hervormd Verenigingsgebouw KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Arnhem (als industriepred.)Th. F. Warffemius, 's-Heer Abtskerke. Bedankt voor Krimpen a.d. Lek: S. v. Brummelen, Schoonrewoerd. Ger. Kerken Benoemd tot geestelijk verzorger van Beatrixoord te Appelscha: P. J, Lambooy, em.pred, te Enschedé. Tweetal te Ermelo (vac. J. van Herksen): N. H. Heiner, Heinkens- zand en J. Vlaardingerbroek, te Grijpskerke. Aangenomen naar Paesens c.a.: H. Boswijk, kand. te 't Harde, die bedankte voor Exmorra-Allinga- wier-Tjerkwerd, Oldeboorn, Sua- woude, Vianen en voor Vrouwen polder; naar Lemmer: J. de Lange, Haarlemmermeer (Oostzijde). Bedankt voor Laar (Duitsland): A. Segger, Zoutkamp. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Leeuwarden (2de pred.pl.): M. N. Nieuwenhuijze te Amsterdam-West. APELDOORN. De 16-jarige J. M. Slijkhuys uit Nieuw Milligen is op de Amersfoortseweg aldaar aange reden door een jeep, bestuurd door E. H. uit Voorthuizen, toen zij hard lopend de weg overstak. Het meis je was vergezeld van haar 12-jarig nichtje, A. Slijkhuys. Eerstgenoemd meisje is overleden. Zaterdag ajs. draait de C.F.A. Zierikzee in het Herv. Verenigings gebouw de Engelse film „Het hou ten paard", een spannende film over de ontsnapping van twee krijgsgevangenen uit een Duits kamp. Twee Engelsen in het kamp Sta- lag Luft III hebben er genoeg van en willen een zorgvuldig voorbe reide poging wagen uit het kamp te ontsnappen en via Zweden naar Engeland uit te wijken. Wil er een redelijke kans van slagen zijn, dan zullen ze in de buurt van de prik keldraadomheining 'n tunnel moe ten graven van voldoende lengte om buiten het bereik van de wacht posten te geraken. Bij dit werk heben ze echter dek king nodig en Peter en John komen op het idee een houten springpaard te maken, dat boven de ingang van de tunnel geplaatst moet worden, om hen in de gelegenheid te stellen iedere dag een uurtje verder te graven en het opgegraven zand in het binnenste van het springpaard weer naar de barak terug te ver voeren. Poging gewaagd Na vier maanden ingespannen graven en hardnekkige pogingen de Duitsers om de tuin te leiden, zijn de mannen zo ver dat ze een ontsnappingspoging willen wagen. Onder dekking van een afleidings manoeuvre van de andere gevan genen en voorzien van de beno digde papieren slagen zij er in buiten het kamp te komen en per trein Lübeck te bereiken. Zij, hopen daar een schip te vinden, maar dit blijkt meer moeilijkheden met zich mee te brengen dan aanvankelijk verwacht werd. Na verschillende narrow escapes komen zij tenslotte in verbinding met een Deense con tactman, Sigmund, die hen aan boord van een Deens schip weet te smokkelen. Voor de Deense kust worden ze van boord gehaald door een vis sersvaartuig, dat hen aan land brengt. De moeilijkheden zijn ech ter nog niet ten einde. In Kopen hagen worden ze opgevangen door Sigmund's zuster, Kamma, die voor onderdak zorgt en pogingen doet een schip te vinden dat hen naar Zweden kan brengen. Tenslotte ge lukt dat. Midden in de nacht beginnen John en Peter aan hun laatste étappe. Onderweg naar het kleine vissersdorp ten zuiden van de stad, hebben ze nog een strijd op leven en dood met een Duitse schild wacht, maar zij slagen er toch in aan boord te komen van het vis sersvaartuig en naar Zweden te ontkomen. De ziekenfondspremie voor bejaarden DEN KAAG, 14-12. Bij K,B. Is voor 1962 de premie van de Zie kenfondsverzekering voor bejaar den bepaald op f 1,01 per week voor de verzekerden met een in komen van niet meer dan f 2790,- per jaar en op f 2,02 voor de ver zekerden met een jaarlijks inko men van meer dan f 2990,-, maar ook niet meer dan f 3800,-. (Ver beterd bericht). MARKTBERICHTEN Aardappelmarkt Emmeloord EMMELOORD, 14-12. De officiële noteringen luiden heden als volgt (in guldens per 100 kg. levering autovrij Noordoostpolder): Consumptie-aardappelen binnen land: Bintje 35 mm. klei opw. 9,25- 10,50; Eigenheimer 35 mm. klei opw. 8-8,75. Consumptie-aardappelen export: Bintje 35 mm. klei opw. in 2 ma ten geen vraag. Voeraardappelen f 1-3,25, DEN HAAG. Blijkens zojuist door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers over het bezoek aan vermakelijk heidsinstellingen is het aantal be zoeken toegenomen van 99,9 mil joen in 1959 tot 102,0 miljoen in 1960. Zierikzeese schaatsers kunnen gaan trainen in Amsterdam ZIERIKZEE, 14-12. YVy verae- men dat het bestuur van het ge west Zeeland van de Kon. Neder landse Sohaatsenryders Bond be sloten heeft in te gaan op de door de K.N.S.B. geboden gelegenheid te trainen op de Jaap Eden-kunst- Üsbaan te Amsterdam. Voor dit doel hebben enkele enthousiaste sohaatsenryders (o.a, leden van de familie de Jager) zich bereid ver klaard iedere zaterdag, te begin nen op 23 december a.s. met 3 5 auto's vanaf het verzamelpunt N.S.-station Goes om omstreeks 9.30 uur naar Amsterdam te ver trekken. Deze unieke gelegenheid bestaat ook, zo vernemen wij verder, voor leden van de Zierikzeese IJsver eniging. Belangstellenden dienen zich op te geven voor 19 december a.s. bij de voorzitter, de heer B. J. Franke, Lange Blokweg 18. Ons wordt voorts gewezen op het be lang dat andere ijsclubs op Schou wen-Duiveland er bij kunnen heb ben zich aan te sluiten bij de K.N.S.B. De besturen kunnen zich hierover met de heer Franke in verbinding stellen. De mogelijk heid van training op de kunstijs baan in Amsterdam bestaat bijv. alléén voor leden van bij de K.N. S.B. aangesloten ijsclubs. De training in Amsterdam zal plaats vinden van 13 tot 14 uur onder leiding van de heer Jan de Jager. Voorlopig is besloten dit op 6 achtereenvolgende zaterdagen te doen. Als voorwaarden voor deel name gelden o.a. het in het bezit hebben van een z.g. schaatspas- poort en een recente medische Bij een ontploffing in de ma chinekamer van de Nederlandse walvisjager „Johanna W. Vinke" zijn vier Zuid-Afrikaanse zeelie den om het leven gekomen. De „Johanna W. Vinke" jaagt op het ogenblik in de Zuidelijke IJszee. sportkeuring voor schaatsenrijden. Op de kunstijsbaan mag geduren de de trainingstijd uitsluitend ge reden worden op schaatsen van het Noorse model. Ingezonden mededeling MET C RATIS CHOCOLADE KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMERSFOORT. Prins Bernhard heeft op het terrein van de Prins Willem III-kazerne te Amersfoort aan het regiment huzaren van Bo- reel de nieuwe standaard uitge reikt. FRANKFORT. De politie van Frankfort zoekt de 20-jarige Duit se matroos Dieter Riehn ,die be gin december samen met de 28- jarige Nederlandse schipper Jan Kwint de sleepboot „Winscher- manrï" van Duisburg naar Frank fort bracht. Jan Kwint wordt sinds 10 december vermist. De politie vermoedt dat hij het slachtoffer is geworden van een misdrijf. DEN HAAG. In Veghel zal zich een dochteronderneming gaan ves tigen van het tot het Amerikaanse concern Food Manufacturers be horende, in Engeland gevestigde Mars Limited, een grote fabriek van chocolade en suikerwerken. UTRECHT. De 21-jarige Utrecht se student J .H. A. van der Mijs is met zijn motor op een stilstaan de vrachtauto gereden, die gepar keerd stond in de Kanaalstraat in Utrecht. De student kwam om het leven. AMSTERDAM. In een rusthuis van de vereniging „Pro Senectute" aan de Vondelstraat te Amster dam is op 85-jarige leeftijd over leden de schilderes Coba Ritsema, een der „Amsterdamse joffers". 25 „Had ik dat maar geweten, dan had ik een enkele reis genomen". „Je mag ook met de bus terug gaan als je wilt". Ze draaide met haar hoofd. „Ja, ik ben daar gekIk ben dol op autorijden. Een paar jaar geleden, toen vader zijn zilveren jubileum op de bank vierde, zijn we ook met een auto gehaald en weer thuisgebracht. Echt deftig. Toen stond er een foto in onze krant, op het moment dat vader instapte". „Wat zou je zeggen van een stukje eten?" „Een stuk is beter. Liefst een groot stuk. Ik rammel. Ik heb al m'n honger bewaard tot nu, zie je? Hoef ik het niet te betalen". Hij schoot in een lach en reed weg. „Dus daar heb je al rekening mee gehouden?" „Waarom niet? Het gaat beter van een stad als van een dorp. Jullie hebben toch kort geleden loonsverhoging gekregen, niet? Nou mag jij alles betalen. Wat moet je anders met al dat geld doen?" Hij dacht even na. „Er zijn ook spaarbankboekjeszei hij be dachtzaam. „Allicht. Sparen is een deugd, zei grootvader vroeger altijd. Die zwom in z'n centen. Enfin, moeder heeft er in ieder geval wat van overgehouden" Hij knikte. „Een eigen huis en nieuwe meubelen, niet?" Ze keek hem verrast aan. „Zeg, jij weet ook alles van ons, he? Ben je een soort helderziende?" „Misschien", antwoordde hij ge heimzinnig. „Maar daar is een be- hooriyk restaurant. Stap maar uit, dan zoek ik een plaatsje voor de door Frank van Falckenoort wagen. Kijk maar eens, of er een tafeltje vrij is". Het meisje deed met zorg een keuze en Gert liet het aan haar over. „Ik eet alles, wat de pot schaft", zei hy lachend. „Wat jij lekker vindt, zal mij ook wel sma ken". ,,'t Is te hopen voor je, anders is 't een sof". Na de maaltijd dronken ze een kop koffie en Gert keek op z'n horloge. „Het wordt zoetjesaan tijd, jon gedame". Ze stond op. „Dan betaal je en gaan we er vandoor. Hier vlak om de hoek draait een mooie film. Ik heb de plaatjes al bekeken" „Hoe heet-ie?" Ze haalde haar schouders op. „Weet ik 't. Maar mooi is-ie". Hij lachte. „Vrouwenlogica. Maar ik vind het uitstekend". In de bioscoop nam hij twee logeplaatsen en even daarna zaten ze in de fauteuils te wachten tot de zaal donker werd. Hij diepte een paar repen chocola uit zijn zak .en legde die voor haar neer. „Een snoepje voor straks". „Grutjes, dat je daaraan gedacht hebt. Ik ben dol op chocolade". „Ben Je ergens niet dol op?" „Ja, zuurkool. Kan Ik wel van gruwen". Hij schoot in een lach. „Zuurkool wie denkt daar nou aan". Toen de film begonnen was, schoof ze wat dichter naar hem toe en keek hem even aan. Maar Gert keek naar het journaal op het witte doek. „Zegze stootte hem even aan - „is je rechterarm soms lam geworden?" „Hè? O, bedoel je dat .grapjas". Hij legde zijn arm om haar heen en trok haar nog dichter naar zich toe. „Zo, tevreden?" Ze knikte. „Politiemannen kun nen dus ook nog menselijk zijn". „Wat dacht je?" Hij boog zijn gezicht naar het hare, maar zij wendde haar hoofd af. „Straks, in de wagen, mag je je menselijkheid verder demonstreren. Nu kijken we naar de film". „Ik verheug me er al op". „Waarop? Op de film of op de demonstratie?" „Op belde". 11 Gert vond de film maar matig, doch paste er wel voor op, dat hij het zei. Af en toe moest hij aan het mysterie van haar verdwenen vader denken. Ze trok er zich niet veel van aan. Wat had ze ook weer gezegd? Het zal allemaal wel op z'n pootjes terecht komen. Vader duikt vandaag of morgen wel weer op. Wist ze soms meer? De moge lijkheid was niet uitgesloten en misschien wilde ze hem wel van die gedachten afbrengen door een beetje met hem te flirten. Als ze betrokken was in de verdwijning van haar vader, dan kwam hij daar toch achter. Dat was slechts een kwestie van tijd. Na de film dronken ze in een cafetaria nog een kop koffie en tegen half tien reden ze de stad uit. Toen ze op de grote weg reden, kroop ze weer dicht tegen hem aan en zei. „Grutjes, ik zou zo wel de hele avond en nacht door kunnen rijden, wil je dat wel geloven?" „Kom nu. Je was binnen een half uur onder zeil". „Onder zeil?" „Inslaap gevallen". „Niks hoor, ik vind het veel te leuk". „O, er zal zich nog wel eens een gelegenheid voordoen, dat we sa men er eens een dag op uit trek ken". (Wordt vervolgd,.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5