Rapport Convent voor Strandpastoraat over 1961 Gemengde meningen ten aanzien van de woningbouw Baloeba-kamp onder mortiervuur Laatste nieuws Eichmann ter dood veroordeeld Gevarieerd evangelisatiewerk in de Westhoek WESTERSCHOUWEN. 14-12. Het eerste jaarverslag van het Convent voor Strandpastoraat is uitgeko men .Hit dit overzichtelijk verslag hebben we enige belangrijke pun ten gelicht. Het bestuur kan met vreugde constateren, dat de be sprekingen in de vorige winter gehouden hebben geleid tot de op richting van het Convent, waar door het werk een vaste basis ge kregen heeft en bovendien een verheugend stuk interkerkelijk werk is ontstaan. De gezamenlijke kerken weten zich geroepen tot dit werk. Op 2 maart van dit jaar vond een eerste vergadering plaats met afgevaardigden van de hervormde gemeenten in de Westhoek en de gereformeerde kerken van Haam stede en Serooskerke. Een concept statuut werd daar aanvaard en verzonden naar diverse kerkera den. Op de vergadering van 5 mei van dit jaar werden de statuten met enkele wijzigingen vastgesteld en was dus het Convent voor Strandpastoraat een soort orgaan van de kerken geworden. De Christelijk Gereformeerde kerk woonde de vergaderingen bij en droeg financieel bij in het werk Het dagelijks bestuur heeft in de zomer handen vol werk gehad aan het uitvoeren van de door haar gestelde taak. Materiaalbe heerder en personeelsfunctionaris hebben uitstekend werk verricht voor de voorzieningen die getrof fen moesten worden. Met beschei denheid en met nog vele wensen kan gezegd worden dat vooral het team in Renesse uitnemend geou tilleerd was. Op dit moment zijn ontvangen een verslag van de heer Elgersma teamleider in Westenschouwen en van de heer Kuiper, teamlid in Renesse, afkomstig van de Nijen- burgh in Baarn. Beide teams waren volledig be zet. De heer Elgersma achtte de beste samenstelling van het team te bestaan uit twee dames en twee heren en de teamleider. Klachten over de teamleden kwamen niet binnen. Het enthousiasme was bjj alle leden aanwezig. De samenstel ling der teams was interkerkelijk, waardoor binnen de teams ook vele gesprekken loskwamen. „Hoe evangeliseren wij?" was een steeds besproken vraag. Dit jaar werden als arbeidster rein uitgekozen Westenschouwen (kampeerterrein bij de trap) en Renesse (kampeerterrein „De Wil- helminahoeve"). In Westenschou wen was de kiosk geplaatst op het kampeerterrein. „Kuria" voldeed weer als ontmoetingsplaats. In Renesse had men behalve de kiosk goede tenten en een caravan als dagverblijf. (In Westenschouwen was dit bedrijf onvoldoende). In Renesse was ook verlichting, waarvan de stroom geleverd werd door het waterschap vanuit een gemaal. Deze medewerking werd zeer op prijs gesteld. Op de Wil- helminahoeve was verder de be schikking over een grote tent (20 x 20) voor de ontmoetingsavonden en het kinderwerk. Contact met de bevolking Te Westenschouwen was het con tact met de bevolking beter dan in Renesse. Men wist wat er gaande was, terwijl in Renesse het werk midden in het recreatiegebied ge schiedde. In het dagelijks bestuur is reeds gesproken over meer bin ding met het dorp. De verhouding tot „Youth for Christ" lag bepaald ongunstig dit jaar. Een eerste gesprak over sa menwerking werd door de Y. f. Chr. niet gevolgd door een nale ving van het overeengekomen gentleman-agreement. Het karak ter van hun arbeid blijft voor het convent disputabel, aangezien het op het punt van de methodiek niet voldoet. Het bibliotheekwerk heeft het goed gedaan. Geen enkel boek is achtergebleven. De samenstelling van de bibliotheek der centrale plattelandsbibliotheek was uitste kend, Volgend jaar zal er zeker een Duitse uitleenbibliotheek moe ten zijn. De tijd van het werk lag dit jaar van 8 juli tot 26 augustus. De eerste week werd besteed aan de opbouw van kiosk en terrein. De teamleiders waren afkomstig voor Renesse van de Horst te Drie bergen. Een volgend jaar zou het Convent graag een man hebben voor. de gehele periode. In Wes tenschouwen werkte een gerefor meerd leraar uit Bilthoven. In totaal hebben 20 jongelui naast de teamleiders hun krachten aan het werk gegeven. Het werk der teams In het verslag kan niet uitge breid over het werk der teams ge sproken worden. Vooral het kin derwerk is aangeslagen. In Renes se heeft men de methodiek beter weten te verwerken dan in Wes tenschouwen. Vele kinderen gin gen naar huis met een „vacantie- logboek", waarin juist de spits van het werk goed in uit kwam. Speur tochten, wandeltochten, sport en spel, instuif, muziekavonden, lam pion-optochten enz., werden door de teams georganiseerd. Het team te Renesse heeft zich ook bezig ge houden met een sociologische steekproef naar aard van de kam peerders op de terreinen in de naaste omgeving. De vaste avonden werden dit jaar door de predikanten verzorgd. Gebleken is dat op de woensdag avonden vooral mensen komen met een culturele belangstelling. Ook dat de gespreksavonden stagen, in dien men ze moet volgen op een filmprogramma, waarover dan ge sproken wordt. Eenmaal kwam men zelfs tot een diepgaande dis cussie met een aantal jongeren (50 procent R.K.) over de RoomsKa- tholieke en Protestantse opvattin gen. De avondwijdingen in Kuria', aangekondigd als jeugddiensten, maar wellicht beter als kampdien sten te organiseren, bleken zeer te voldoen. Elke keer was het ge bouwtje geheel bezet. Alle werk was groots opgezet (lampionop tocht met 250 deelnemers) of in kleiner verband (gespreksavond met 5 deelnemers) heeft iets ge daan. Contacten werden gelegd, die wellicht elders niet meer mo gelijk waren. De financiën De aard en de omvang van het werk en de benodigde outillage hebben intussen wel aangetoond, dat de plaatselijke kerken niet in staat zullen zijn het werk nog ver der uit te bouwen. Subsidies van boven af zullen nodig blijven. De uitbouw van het werk - in Haam stede en elders - zal nog veel in spanning vragen. Dit jaar was in de Westhoek een Duits predikant als „Kurpre- diger" gestationeerd. Gezien' het enorme aantal Duitse gasten (40 procent op bepaalde terreinen) is het aanbevelenswaard het volgend jaar in de teams twee Duitse jon geren op te nemen. Besprekingen hierover zijn reeds aan de gang. Indien de Duitse kerken hier ook achter willen staan zullen de fi nanciën wel gevonden worden om dit te realiseren. Ter versterking van de banden tussen de teams (het werk) en de plaatselijke gemeenten (het draag vlak) zal in begin januari waar schijnlijk een avond in „De Koe bel" worden0 belegd waarop het team zich zal presenteren aan al lerlei mensen uit de gemeenten die bij het werk betrokken zijn of er hun steun aan geven. Vondsten tijdens verbouwing DEN HAAG, 15-12. Tijdens de verbouwing van het Perscentrum aan de Hof singel in Den Haag zijn de afgelopen maanden een aantal oude voorwerpen ge vonden, welke ten dele nog in redelijke staat verkeren. Hieronder bevinden zich o.a. een haardsteen uit om streeks begin 1600, waarin het wapen van Oranje Nas-: sau is gebakken, enkele oude munten en een tinnen lepel. De haardsteen zal waarschijnlijk een plaats in het gebouw krijgen. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 13-12. Het voorlo pig verslag op de begroting voor Volkshuisvesting en Wederopbouw weerspiegelt gemengde gevoelens en meningen over de woningbouw in het lopende jaar. Vele leden hebben wel oog voor moeilijke omstandigheden, doch zijn niet content over het telkens wisselende inzicht omtrent hetgeen wel en wat niet in de bedrijfstak mogelijk is. Zij menen, dat bij een eerder afkondigen van de bouw- stop voor de vrije sector een sta bieler beleid zou zijn gevoerd. Deze leden dringen aan op grondiger bouwresearch, betrokken in de to taliteit van het economische be leid. Vele andere leden beschouwen het bouwbeleid als mislukt. De uit loop in de vrije sector van 15.000 op 41.000 woningen, die eind ok tober in uitvoering waren, heeft huns inziens geleid tot overspan ning, prijsstijging en moeilijke voorziening met baksteen en kalk zandsteen. Een redelijke verdeling van woningen over de onderschei den bevolkingsgroepen is verstoord. Men noemt een en ander ergerlijk. Verschillende voorstanders van zo groot mogelijke vrijheid, die on der de huidige omstandigheden echter sterke regulering nodig ach ten, menen, dat het beleid van de miinster op twee gedachten hinkt. Hij streeft naar zo groot moge lijke vrijheid en houdt tevens reke ning met omstandigheden, die de vrijheid in de weg staan. Tal van leden vragen zich af, of de ge schatte produktiviteitsmogelijkhe- den de werkelijkheid benaderen. Verhoging contingent woningwetwoningen Gezien het feit, dat het tegen woordige loon- en prijspeil en het daarop gebaseerde bestedingspa troon een groot deel van de bevol king onmogelijk maakt om, zonder ingrijpende besnoeiing op andere uitgaven, de lasten van exploitatie van een eigen woning of huurwo ning volledig zelf te dragen, vragen vele leden zich af of het niet nodig is het aantal woningwetwoningen in het programma 1962 (90.000 stuks) te verhogen ten koste van de vrije sector. Vele andere leden achten de verdeling (35.000 woning wetwoningen, 30.000 premiewonin gen, 25.000 vrije sector) onjuist. Zij wensen, mede in verband met krot opruiming, veel meer woningwet woningen alsook 5.000 premiewo ningen meer. Sommige leden menen weer, dat te veel de nadruk wordt gelegd op de vrije sector, ten koste van de premiesector. Door verschillende groepen wordt aangedrongen op een uitleg van het grote aantal uit gegeven vergunningen in de vrije sector. Vele leden wensen, dat bij een onderzoek naar het woning tekort niet langer van de statistiek, maar van de werkelijkheid moet worden uitgegaan. Zij wijzen daar bij op maatschappelijke verande ringen in het verkeer en in het be- woningspatroon, dat zich b.v. van de grote steden naar randgemeen ten toe beweegt. De woningnood is niet evenredig aan het woningte kort, zo menen zij. Vele leden bestrijden 's ministers verwachting dat de bouwprijzen in 1961 en in 1962 telkens 1.5 procent zouden stijgen. Zij menen een stij ging van 2 procent in de eerste helft van dit jaar te hebben gecon stateerd. ELISABETHSTAD, 14-12, Don derdag werd gemeld dat Katanga- nen het V.N.-Baloeba-vluchtelin- genkamp bij Elisabethstad onder mortiervuur hebben gezet, waarbij tien vluchtelingen werden gedood en 25 gewond. De Katanganen beweren dat zij woensdagavond een V.N.-aanval ten noorden van de stad hebben afgeslagen. V.N.-offensief in Katanga BRAZZAVILLE, 15-12, In eei> of- ficieel Katangaans communiqué, dat vrijdagochtend in Brazzaville is ontvangen wordt melding ge maakt van een algemeen offensief van de V.N.-strijdkrachten, dat donderdagavond in Elisabethstad zou zijn begonnen. Volgens het communiqué hadden de V.N.-troe- pen zich echter na een Katangaan- se tegenaanval moeten terugtrek ken. Er zouden talrijke slachtoffers onder de burgerbevolking zijn ge vallen. Het museum van Elisa bethstad is geheel verwoest, aldus het communiqué. Het communiqué zegt, dat de aanval werd ingeluid met een ver scheidene uren durend spervuur. De Kataftgaanse gendarmerie, vliegtuigen en pantserwagens "had den het offensief onmiddellijk be antwoord. De toestand was ^een moment kritiek geweest en de'Ka- tangaanse troepen hadden overal stand gehouden, zo meldt het com muniqué. Het zegt verder, dat toen door de Katangaanse soldaten een tegenaanval werd ingezet, de V.N.- troepen zich moesten terugtrekken. Hierna werd het mortiervuur op de stad heviger, waardoor een nog on bekend aantal burgers gedood en het museum volledig verwoest werd. JERUZALEM, 15-12. De voor malige luitenant-kolonel van de S.S., Adolf Eichmann, leider van de afdeling Joodse zaken der Ge stapo, is vrijdag te Jeruzalem door een speciale Joodse rechtbank ter dood veroordeeld wegens ztfn aan deel in het om het leven brengen, in de tweede wereldoorlog, van on geveer zes miljoen Europese Joden. Eichmann heeft het recht in ho ger beroep te gaan. Hij kan, wan neer het vonnis ook dan bekrach tigd wordt, nog gratie aanvragen. De terechtstelling zal - indien zij wordt uitgevoerd - door ophanging geschieden. AFDELING ZIERIKZEE A.N.G.B. Lode van Gent hield causerie over Afrika SLUIS. Ook in 1962 zullen de winkels in Sluis iedere avond en ook op zondagen tot tien uur ge opend zijn. De gemeenteraad van Sluis heeft zich namelijk uitgespro ken voor een bestendiging van de huidige regeling, die verband houdt met een intensief vreemdelingen verkeer ter plaatse. ZIERIKZEE, 14-12. „In de greep van het oerwoud" was de titel vau een causerie, die donderdagavond door Lode van Gent werd gehou den voor de Zierikzeese afdeling van de Algemene Ned. Grafische Bond. De heer v. Gent heeft hoofd zakelijk de Kongo als zjjn studie terrein, een enorm gebied (zeventig maal Nederland), dat hy niet min der dan zes en twintig maal in suc cessie bezocht. Spreker behandelde klimaat en geografische gesteldheid van het Kongobekken, wijzend op de on derscheiding in tropisch regen woud, savannah en het bergland (hoogland). Wie een „safari" (tocht door het diepe binnenland) wil ma ken, kan niet zonder een karavaan bestaande uit neger-helpers, die vooral geduchte roeiers mogen ge noemd worden. Als sterke, typische natuurmensen schrikken zij niet terug voor twaalf uur achter el kaar roeien. Spreker toonde de kleurendia's van de verschillende landschapstypen en besprak de vier grote meren van Kongo, waaronder het Tanganikameer en het Kivoe- meer. De afstanden zijn er enorm groot. Van Leopoldstad (moderne stad van 400.000 inwoners) naar b.v. Matadi aan de monding van de Kongo-rivier, is een afstand van 476 km. Het Kivoe-gebergte is een verblijfplaats van gorilla's. Het Kivoemeer beslaat een oppervlakte van 2800 m2. Het binnenland van Kongo is uiterst eenzaam, maar het staat ontmoetingen toe met „wilde" die ren, als giraffen, leeuwen, gorilla's, slangensoorten (waarvan als ge vaarlijkste de spuwende cobra slang), nijlpaarden, luipaarden, oli fanten, neushoorns en de wat vriendelijker „schooljongen in een voetbalshirt", de zebra. De Pygmeeën Interessante bijzonderheden ver telde de heer v. Gent over zijn verblijf onder de Pygmeeën, die slechts een lengte bereiken van 1.20 tot 1.50. De dwergen wassen zich nooit en hebben een zeer pri mitief dieet. Ze houden zich op in het reusachtige Itoeriwoud. De kin dersterfte is enorm, als gevolg waarvan het ras uitsterft. Als boogschutters en olifanten jagers staan de Pygmeeën hun mannetje. Intussen is de bevolking van Kongo uiterst heterogeen van sa menstelling. Er leven talrijke sterk geïsoleerde stammen, elk met hun eigen gewoonten en gebruiken. Be paaldelijk hebben deze stammen nog geen notie van de politieke wijzigingen, die zich in het Konge- gebied hebben voorgedaan en voor doen. Deze verscheidenheid trou- Ingezonden mededeling Voor LOEMPIA's LUNCHROOM „MALTA" Telefoon 2157 wens maakt de problematiek van Kongo als staat uit, want onder linge stamcontroversen maken de zaak van de vrede tot een hache lijke en die van een centraal ge zag niet minder. De Watoesi's Een meer bekende stam vormen de Watoesi's in Ruanda Urundi, een zeer groot slag mensen, oor spronkelijk stammend uit Egypte. Ze vormen in hun gebied de heer sende klasse en de vrouwen staan er in hoog aanzien. De Bantoe neger maakt tachig procent van de bevolking van Kongo uit en verder zijn er de Baloeba's. Beschaafd betekent in Afrikaans- westerse zin, dat de bevolking in contact is geweest met zending en missie. Talrijke stammen leven echter nog in een half- of geheel wilde staat. Verschillende van deze stammen heeft de heer Van Gent (ook met het oog op bloed- onderzoek) bezocht. Hij noemde de Topekenegers, de Bashi-negers en de Wagenia's, een vissersvolk dat leeft aan de oevers van de Kongo- stroom. De vrouwen van de stam der Mayetta's heben prachtig ge bouwde lichamen en zijn van een opvallende schoonheid. Bij hen vindt men een kunstmatige hoofd verlenging. Aan het haar wordt veel zorg besteed en kraalversie- ringen zijn algemeen. Angstwek kend verminkt zijn de lippen (schij flippen) der vrouwen van be paalde andere stammen. Deze ver minking is een overblijfsel uit de slaventijd. Een met al een interessante Afrika-avond, al menen wij dat een zekere bescheidenheid ten aan zien van zijn persoonlijke beleve nissen in Afrika, de heer v. Gent niet ontsieren zou. De bijeenkomst stond onder lei ding van de voorzitter der afdeling, de heer C. J. Manni. Voor de pauze werd een „Vragen staat vrij ^'-pro gramma afgewerkt, waarbij de vak bondsbestuurder, de heer J. Schip per, de gestelde vragen beant woordde. Ingezonden mededeling Voor héérlijke slaatjes: LUNCHROOM „MALTA1 Telefoon 2157 Scheepvaartberichten Ampenan, 14-12 van Djeddah, 15-12 te Port Sudan. Esso Nederland (t.), 14-12 van Amuaybay naar Landsend. Tegelberg, 15-12 te Durban. Zeeland, 15-12 te Khor al Mufatta verwacht. Ouwerkerkse maakte kerstkaarten met Zierikzeese motieven Getekend materiaal werd handgekleurd één der motieven ZIERIKZEE, 14-12. De te Omver- kerk woonachtige mevr. E. Radder heeft een aantal kerst- en nieuw jaarskaarten ontworpen, waarvan de motieven zqn ontleend aan Zic- rikzec. De getekende kaarten zijn hnadgekleurd en iedere kaart is dus een apart klein kunstwerkje, omdat er geen drukprocedé aan te pas is gekomen. Dit geeft aan de kaarten een eigen beschoafd ac centje. Op het punt van uitwerking der motieven, mogen de kaarten zeker geslaagd worden genoemd. De drie Zierikzeese motieven zijn het bekende poortencomplex van Noord- en Zuidhavenpoort, de St. Lievensmonstertoren en de Zuidha venpoort apart. De tekeningen zijn met de pen opgezet, waarna de kleur werd aangebracht. De kaarten worden uitgebracht door de algemene boekhandel Ochtman te Zierikzee en mogen zeer geschikt worden genoemd voor het dool, waartoe ze zijn gemaakt. Vooral voor buitenlandse relaties lijken ons de kaarten uitermate geëigend, omdat men hier een Zie- rikzees element ziet vervluochten met de wehsen voor een goede kerst en een gelukkig nieuwjaar. In de zee van nieuwjaarskaar ten mogen de hierboven besproke ne dan ook stellig apart worden genoemd. Overal vorst Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer met geleidelijk afne mende bewolking; zwakke tot ma tige, in hoofdzaak oostelijke wind; in he noorden en oosten van het land lichte tot matige vorst, elders overwegend lichte vorst. 16 dec. Zon op 8.42, onder 16.29. Maan op 13.56, onder 1.43. 17 dec. Zon op 8.43, onder 16.29. Maan op 14.21, onder 2.59. 18 dec. Zon op 8.44, onder 16.29. Maan op 14.48, onder 4.14. Volle maan: 22 dec. te 1.42. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 16 dec. 9.32 v.m. 22.41 n.m. 17 dec. 10.55 v.m. 23.55 n.m. ia dec. 12.12 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 16 dec. 9.33 v.m. 22.15 n.m. 17 dec. 10.52 v.m. 23.28 n.m. 18 dec. 12.00 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-12. Hel K.N.M.I. deelt mede: Boven Scandinavië en noord- Rusland ligt een uitgestrekt en zeer krachtig hogedrukgebied, waarin de hoogste luchtdrukwaarde van nacht 1047 mb. bedroeg. Boven on ze omgeving kwam een verbinding tot stand met een hogedrukgebied dat zich boven Frankrijk tracht te handhaven. Dit kon echter niet be letten, dat koude lucht uit Duits land met oostelijke winden over ons gehele land uitstroomde. In het zuiden daalde de temperatuur van wege hardnekkige bewolking nog niet onder nul, in het noordoosten vroor het vijf graden. Zeer strenge vorst kwam voor in het grensge bied tussen Duitsland, Tsjechoslo- wakije en Oostenrijk, waar giste ren sneeuw is gevallen, het vroor daar 15-20 graden. In de kern van het hogedrukgebied komt om streeks 30 graden vorst voor. In ons land moet op aanhouden van het koude weer met een langzame verdere daling van de temperatuur worden gerekend. De oostelijke wind blijft tamelijk zwak. De be wolking zal geleidelijk afnemen. President Soekarno heeft gezegd dat de enige taal die door de „Ne derlandse imperialisten" wordt be grepen, kracht is. SCHIPHOL. Met ingang van 23 januari a.s. zal de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al haar lijndienst Tel Aviv-Amsterdam met een Boeing 707 straalvliegtuig eaan onderhouden. Deze diens* wordt eenmaal per week uitge voerd, tot dusver met Bristol Bri tannia Turbo Prop-toestellen. DODELIJKE ONGELUKKEN STADSKANAAL. In Mussel vond een verkeersongeluk plaats, waar bij de landbouwer G. Groenewold zeer ernstig werd gewond. G. die per rijwiel uit een zijweg kwam, werd door een Gado-büs, bestuurd door Lucas van der W. gegrepen. In zeer ernstige toestand werd hij naar het ziekenhuis in Winschoten vervoerd, waar hij later aan zijn verwondingen is overleden. NIJMEGEN. Op de Weurtseweg in Nijmegen iè de zes-en-vijftig- jarige Nijmeegse opperman J. Luij- ken om het leven gekomen. Toen hij per fiets de weg overstekend, werd aangereden door een perso nenauto. Hij werd enkele meters ver weggeslingerd. Hij was vrijwel op slag dood. UTRECHT. In het academisch ziekenhuis in Utrecht is overleden mevrouw D. Brinkman-de Jager. Eerder kwam zij door tot nog toe onbekende oorzaak met haar brom fiets te vallen. Zij liep daarbij een schedelbasisfractuur op en werd in bewusteloze toestand naar het zie kenhuis overgebracht. HOORN. In het Sint Jans-zieken- huis te Hoorn is de 35-jarige heer Velsenboer uit Houwert (gem. Nib- bixwoud) overleden. Eerder reed de heer Velsenboer met zijn perso nenauto tussen Hoorn en Medem- blik tegen een trein. Zijn echtge note werd bij dit ongeval op slag gedood. BRUG De laatste tijd is de oude Caubrug nog al eens over de tong gegaan en dan altijd in de stijl van: „er moet een andere Caubrug komen". Op de jongste raadsvergadering viel er geen woordje over die brug, maar het is toch zeker nog een actuele zaak. Er is eens iets gebeurd op die brug, dat ons tijdens deze gesprek ken te binnen viel. Gebeurd in een tijd „toen de jongenskiel nog om de schoud'ren viel" en de brug nog schuil ging tussen het rustieke, breeduitgemeten lover van het toenmalig Slingerbos. Er bestond - wie zal het zich niet herinneren - een rijverbod voor de Caubrug, een even verstandig als lastig verbod, want de lieve school jeugd moest er altijd overheen van en naar het sportpark waar de bal vlijtig wilde rollen. Zó vlijtig dat de laatste minuten werden uitge buit en er een ware racepartij no dig was om weer op tijd in de Manhuisstraat te zitten, mogelijk wel bij een iets minder spannende les in Frans, Duits, p.d. of wat ook. Ere aan de meisjes. Ze hipten - fiets aan de hand - altijd vliegens vlug óver de brug, maar de jon gens waagden het er in negen en negentig van de honderd gevallen opkeihard er overheen. Vooral als er weer een paar bon nen waren gevallen, werd het ex tra spannend, temeer daar men aan de overzijde een uiterst be perkt gezichtsveld had door het groen van struik en boom. Op een fatale keer gebeurde het. We wa ren weer eens extra laat en de laatste kubieke centimeter energie moest er uitgeperst worden om de schoolbank te halenIn die gejaag de omstandigheden bood de brug maar weinig morele weerstand. Fietsend er overheen en hoe! Juist b\j het uiteinde Slingerbos sprong me vanachter een dikke iep een Zierikzeese hoogivaardigheidsbe- kleder voor het wiel en grauwde: „je mag hier niet rije!" De mede deling was eenvoudiger te formu leren, dan een excuus voor het feit. dat het niettemin gebeurde. „Ik wee weeeett het, maar ik heb zo'n haast", stotterde ik, toen zeker niet vermoedend dat het allemaal nog eens in een cursiefje zou ko men. In plaats echter van excuus te vragen en beloften van beterschap te doen, rende de fiets alweer door naar de flauwe bocht, die toegang gaf tot de Driekoningcnlaan. Er werd niet geschoten, maar de hoge schreeuwde: „je hoort ervan". Dat was niet waar: het is altijd stil gebleven, maar bij het woord Cau brug, slaat de tijd altijd vijf en twintig jaar terug naar dat plekje op de brug, naar die mensmaske- rende iep, naar dat boze gezicht en die snauwstem. Eén wens vrienden, als de brug er soms komt, laat de jeugd er overheen fietsen, want een 'verbod is een kwelling, zij het een span nende! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2