DE Z1ERIKZEESCHE COURANT TSJ0MBE ZOND EEN BOODSCHAP AAN KENNEDY OVER STRIJD IN KATANGA Feitelijke omstandigheden eisen aanwezigheid van Rood-China Staking in Maastricht Engels-Amerikaans beroep op India geen geweld te gebruiken „Open brief' van 53 letterkundigen aan regering en parlement Defensie-uitgaven NAVO-landen Regering trof regeling voor politieke t.v.-uitzendingen VRIJDAG 15 DECEMBER 1961 118e jaargang No. 19093 ZIENKZEESOIEIMEUVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) (1,- p«' *luk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-225S Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Amerikaanse interventie voor een bestand? WASHINGTON, 14-12. President Tsjombe heeft een boodschap aan Ball, een afschrift van de reso- president Kennedy gezonden over de strijd in Katanga, zo heeft het Witte Huis donderdag bekendgemaakt. In diplomatieke kringen te Washington was men van mening, dat Tsjombe de president om Amerikaanse interventie voor een bestand heeft gevraagd. Ook zou de Katangaanse president het Amerikaanse staatshoofd om bemiddeling in het Kongolese geschil hebben verzocht. Het Witte Huis heeft later meegedeeld, dat de president donderdag- zou antwoorden, maar dat de inhoud van het antwoord op zijn vroegst vrijdagochtend bekend zou worden gemaakt. lutie over Katanga, welke de Bel gische Kamer van Volksvertegen woordigers dinsdag had aanvaard. In de resolutie werd een dringend beroep op de Belgische regering gedaan, „alle nieuwe initiatieven te nemen die noodzakelijk zijn voor een onverwijld staken van de militaire operaties in Katanga". De perssecretaris van het Witte Huis, Salinger, heeft later gezegd dat Gullion door Kennedy is aan gewezen als zijn persoonlijke ver tegenwoordiger in Leopoldstad. Hij wilde niet zeggen of dit betekent dat Kennedy van plan is Tsjombe een positief antwoord te geven. Ghanese verklaring NEW YORK, 14-12. De Ghanese regering heeft donderdag in een in het hoofdkwartier van de V.N. te New York gepubliceerde verklaring als haar mening te kennen gege ven, dat er in Katanga geen be stand kan worden gesloten, zolang de laatste huurling niet is uitge schakeld, de orde niet is hersteld, de „marionettenregering" van Ka- tanga niet omver zal zijn geworpen en de territoriale onschendbaar heid van Kongo, met inbegrip van de provincie Katanga, niet zal zijn hersteld. De regering van Ghana distan- cieert zich geheel van het Britse verzoek om het vuren te staken. Volgens haar kan de strijd niet lang meer duren, „als buitenlandse mogendheden niet grote hoeveel heden wapens verstrekken aan Ka- tanga". Het is van essentieel belang dat de militaire actie snel en be slissend wordt voltooid, aldus de Ghanese regering. Belgische stap in Washington WASHINGTON, 14-12. De Bel- gischc regering heeft donderdag de aandacht van de Amerikaanse re gering gevestigd op de noodzaak om onverwijld een bestand in Ka- tanga tot stand te brengen en het begin van onderhandelingen tussen president Tsjombe en premier Adoela van de centrale Kongolese regering over een „duurzame re geling van het interne probleem van Kongo" te vergemakkelijken. De Belgische ambassadeur in de V.S., Scheyven, overhandigde bij een onderhoud met de waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, Engels standpunt in Ver Naties: NEW YORK, 15-12. - De Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, Godber, heeft donderdag in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties gezegd dat de Britse steun voor de Amerikaanse opvatting dat voor een beslissing over de vertegenwoordiging van China in de volkerenorganisatie een meerderheid van twee-derde vereist is, niet mag worden gezien als een poging dit belangrijke vraagstuk op de lange baan te schuiven. - Niemand die in de afgelopen tien jaar de behandeling van de kwestie van de toelating van communis tisch China heeft gevolgd, kan ont kennen dat het hier om een be langrijk probleem gaat en voor be langrijke problemen is een meer derheid van twee-derde voorge^ schreven. Een Russische spreker heeft dit vraagstuk in het verleden „een van de belangrijkste dringendste aangelegenheden" ge noemd. Volgens Godber eisen de feite lijke omstandigheden in het inter nationale leven de aanwezigheid van communistisch China in de Verenigde Naties. De Britse onderminister zei niet hoe Groöt-Brittannië zal stemmen over een Russische resolutie tot erkenning van communistisch Chi na. Aangenomen wordt dat het vóór zal stemmen. f V- V MAASTRICHT, 14-12. Bü de sa nitair- en aardewerkfabrieken van de Koninklijke Sphinx-Céramique te Maastricht is donderdagmorgen een staking uitgebroken, waardoor de ceramische produktie geheel stil kwam te liggen. De arbeiders zijn ontevreden over het feit, dat de hun toege zegde kerstgratificatie f 40,- be draagt, terwijl aan de beambten een gratificatie van f 75,- zal wor den betaald. De arbeiders verlan gen een even grote uitkering voor beide groepen. De stakingsactie is uitgegaan van de Belgische arbeiders, die in de produktie-afdeling van dit be drijf de meerderheid vormen. Nederlander in Katanga verdwenen ELISABETHSTAD, 14-12. Drie Rode Kruis-leden,.met name Geor ges Oliver, vertegenwoordiger van het Internationale Rode Kruis, en twee van het Nationale Katangaan se Rode Kruis, de Belg Vronen en de Nederlander Smeding, zijn sinds woensdag spoorloos. Zij waren woensdagmiddag naar het hoofd kwartier van de V.N. in Elisabeth- stad, ongeveer twee kilometer van het stadscentrum, op weg gegaan om aan de vertegenwoordiger van de V.N. een korte wapenstilstand te verzoeken om de burgers die in het noordelijke stadsdeel verblijven en daar reeds enige dagen zonder water en licht doorgebracht heb ben, vrije doortocht te verlenen. In de Prins Boudewijn-club in Brussel heeft koningin Fabiola van België aangezeten aan een maaltijd, welke de Belgische bond van moe ders en weduwen van militaire oorlogsslachtoffers heeft aangeboden aan zijn beschermelingen. - Toen de koningin, die na haar aankomst een rondgang door de club maaktebij haar zitplaats aankwam, ap plaudisseerde zij voor het daar opgehangen jeugdportret van haar man. DE TOESTAND IN GOA NIEUW DELHI, 14-12. Niet al leen Engeland, maar ook de V.S'. hebben de regering van India laten weten, dat zü de verwachting koes teren dat India geen geweld zal ge bruiken om Goa te „bevrijden". Het Indische ministerie van bui tenlandse zaken heeft intussen verklaard niets af te weten van een Portugese nota, die de Braziliaanse ambassadeur in Nieuw-Delhi don derdagmorgen bij het ministerie zou hebben overhandigd. Van officiële zijde te Panjim is donderdagavond vernomen dat de gouverneur-generaal, generaal Vas- salo, de bevoegdheid heeft gekre gen de rechten van de minister van overzeese gebieden uit te oefenen in het geval van het verbreken van de verbindingen tussen Portugal en Goa. Volgens een donderdagavond uit gegeven communiqué van de Por- Diepe bezorgdheid over ontwikkeling kernwapens tugese autoriteiten te Panjim is de evacuatie van de gezinnen van alle militairen, van bevelhebber tot sol daat, verplicht. De gezinnen van anderen zijn niet verplicht tot eva cuatie. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Geeft terwijl gij ontvangt en leer in het geven ontvangen, i PARIJS, 14-12. De defensie-uit gaven van de 15 Navo-landen heb ben in 1961 naar schatting 67.892 miljoen dollar bedragen (1960: 62.407 miljoen), zo is donderdag in Parijs officieel bekend gemaakt. Het aandeel van Noord-Amerika hierin is 52.796 miljoen dollar (48.199 min.) en van Europa 15.096 min. (14.204 min.). Nederland begroot zijn uitgaven voor 1961 op 1.938 miljoen gulden tegenover vorig jaar 1.728 miljoen. De prijs van landbouwtrekkers DEN HAAG, 14-12. De minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, heeft, mede na mens de minister van economische zaken, in antwoord op vragen van het lid van de Tweede Kamer van Koeverden (KVP) medegedeeld, dat hij geen termen aanwezig acht om met betrekking tot de prijs van landbouwtrekkers in Nederland re gelend op te treden. Alle land bouwtrekkers moeten worden inge voerd en afgezien van de handels marges is het de minister niet mo gelijk invloed uit te oefenen op de verkoopprijs. „Beeldbuis-partijen" in februari a.s. DEN HAAG, 14-12. De minister overeenkomstige aard niet te bo- In de Rotterdamse diergaarde Blijdorp is evenals vorig jaar een tapir geboren. Het merkivaardige bij deze, enigszins op varkens gelijkende dieren is, dat zij, evenals wilde zwijnen, worden geboren met een ge streepte huid, welke na ongeveer een jaar egaal grijs-bruin ivordt. - De foto toont moeder en spruit tapir in blakende welstand. De tapirs zijn aan paarden verwant. AMSTERDAM, 14-12. In een „open brief" aan de leden der regering en aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, schrijven 53 Nederlandse let terkundigen dat zij zich gedrongen voelen „hun diepe bezorgdheid te uiten over de ontwikkeling en de beproeving der kernwapens door de vier grote mogendheden". Zij spreken in de brief als hun overtuiging uit dat deze ontwik keling „onvermijdelijk het gevaar in houdt van een vernietigende kernoorlog. Deze bedreigt niet al leen de bevolking van de grote mo gendheden zelf en van de met hen verbonden landen, maar de mens heid en tevens de natuurlijke om geving waarin het mensdom leeft en de cultuur welke het met grote toewijding in ongetelde eeuwen tot stand heeft gebracht. Zij stellen met zorg vast dat de enkele beproeving der kernwape nen niet alleen geleid heeft tot een begin van vergiftiging der atmo sfeer, maar ook tot een vergifti ging der geesten. Tot de fundamentele vrijheden van de mens behoren in onze volksgemeenschap de vrijheid van drukpers ,van menningsuiting en van gewetensovertuiging. Zij gelo ven, dat deze vrijheden, waarmede hun eigen werk staat en valt, met kernwapenen niet verdedigd kun nen worden, omdat deze wapenen zowel de levensvoorwaarden als de levenswaarden met de ondergang bedreigen". „Zij voorzien dat in een blanke mensheid, welke haar krachten toespitst op massamoord van me demensen ,ook de schone kunsten welke zij als voorzetters van een lange traditie beoefenen, ten dode zijn gedoemd". Zij dringen er daarom op aan, dat gij U in Uw desbetreffende ten leiden door politieke overwe gingen, maar door de wijsheid welke de toestand vereist", aldus de brief". IJzel in Duitsland HAMBURG, 14-12. Als gevolg van ij zei zijn donderdag in Neder- saksen en Bremen talrijke ver keersongelukken gebeurd, waarbij veel mensen gewond zijn geraakt. De autoweg Hannover-Hamburg is vijf uur lang volkomen geblok keerd geweest. Bij Titinsburg in Nedersaksen geraakte een Nederlandse vracht auto met vis van de weg. De la ding, die er af was geschoven, is met een andere auto verder ver voerd. „Meer fluoride in drinkwater" DEN HAAG, 14-12. De minister van sociale zaken en volksgezond heid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft het advies van de gezondheidsraad gevolgd en zich voorstander ver klaard van de fluoridering van drinkwater. Zo heeft de directeur-generaal van de volksgezondheid, professor dr. P. Muntendam, donderdagmid dag in een persconferentie ter ge legenheid van de uitgifte van een voorlichtings-persconferentie ter gelegenheid van de uitgifte van een voorlichtingsboekje door de commissie voorlichting fluoride ring drinkwater medegedeeld. Hij voegde hieraan toe dat de gehele nationale en internationale deskundige wereld van gezond heidsautoriteiten zoals de wereld gezondheidsorganisatie, U.S. Health Service .geneeskundigen en tand artsen (Maatschappij voor Tand heelkunde) de fluoridering van van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft donderdag in een nota aan het parlement medegedeeld, dat hq een regeling heeft getroffen met betrekking tot de financiering van de televisie-uitzendingen der poli tieke partijen. De N.T.S. zal haar medewerking aan deze uitzendingen geven, o.a. door het beschikbaar stellen van studioruimte en apparatuur voor de uitzending, alsmede voor repetities, wanneer deze nodig worden geacht. Zij zal ook het daarbij nodige per soneel beschikbaar stellen. Aan de politieke partijen worden hiervoor geen kosten in rekening gebracht. Ten laste van het kijkgeld zal de politieke partijen een tegemoetko ming worden verleend voor de zg. directe programmakosten tot het bedrag der werkelijke uitgaven, voor zover deze de in het televisie- bestel gebruikelijke uitgaven van beraadslagingen niet enkel zult la- drinkwater warm aanbeveelt. Nieuw-Guinea-delegatie op Soestdijk SOESTDIJK, 14-12. De koningin heeft donderdag de in Nederland verblijvende delegatie van de Nieuw-Guinea Raad op het paleis Soestdijk ontvangen. De delegatie stond onder leiding van mr. J. H. F. Sollewijn Gelpke, de voorzitter van de Raad. Van de zijde van de delegatie is de koningin tijdens het onderhoud dat een uur duurde op de hoogte gebracht van de indruk ken in Nederland en van de in drukken in de V.N.-debatten rond de kwestie Nieuw-Guinea. De ko ningin sprak o.m. geruime tijd met mevrouw D, Todoro-Hanabey. Deze vertelde o.m. hoe de vrouw in Nieuw-Guinea meer en meer wordt ingeschakeld bij maatschappelijke vraagstukken. Personenauto reed tegen trein UTRECHT, 14-12, Donderdag- avond omstreeks half acht is op een niet-beveiligde overweg Zwaagdijk-West, tussen Hoorn en Medemblik, een personenauto te gen een trein gereden. De wagen raakte de wagon direct achtr de locomotief. De auto werd bestuurd door de 35-jarige heer Velsenboer uit De Houwert (gem. Nibbixwoud), die zwaar gewond naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Zijn echtgenote was op slag dood. ven gaan. De tegemoetkoming zal ten hoogste f 400 per uitzending van 10 minuten bedragen. In een onmiddellijk aan algemene verkie zingen voorafgaande periode van nader te bepalen duur zal een bij zondere regeling worden vastge steld voor de t.v.-uitzendingen der politieke partijen. Aan de partijbesturen is voorge steld in februari a.s. een aanvang te maken met deze uitzendingen. NAVO neemt Westduits voorstel aan PARIJS, 14-12. Een west-Duits voorstel tot oprichting van een at- lantische kernmacht is, naar ver nomen wordt, donderdag te Parijs in beginsel aangenomen door de ministerraad van de N.A.V.O. Naar van conferentiezlide wordt vernomen, zal dit voorstel, dat van de N.A.V.O. de vierde atoommacht wil maken, naar de permanente N.A.V.O.-raad worden verwezen ter verdere behandeling. Mislukte roofoverval in Londen LONDEN, 14-12. Acht gemasker de bandieten, gewapend met stelen van pikhouwelen, hebben donder dagmorgen, in het hartje van Lon- den's East end, een mislukte po ging gedaan om zich van een be drag van ruim een miljoen gulden aan loongelden, dat in een bank- auto werd vervoerd, meester te maken. De bandieten hadden met drie auto's de wagen met kostbare la ding op een kruispunt klem gere den, rukten de achterdeuren eraf en probeerden vervolgens naar binnen te komen. Zij werden ech ter al spoedig in een gevecht ge wikkeld met de bewakers van de bankauto, van wie er een een re volver wist te trekken, waarmee hij een der bandieten in de arm schoot. Ook de politiehond van een der be wakers mengde zich in de strijd, doch kreeg met een steel een klap op de kop en raakte buiten bewust zijn. Zijn baas wilde hem helpen, doch deze werd op zijn beurt te gen de grond geslagen. De bandieten gaven tenslotte de strijd op en gingen er met lege handen vandoor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1